IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ЗОШТО БОГ ГО СОЗДАДЕ СВЕТОВ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЗОШТО БОГ ГО СОЗДАДЕ СВЕТОВ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 9>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ЗОШТО БОГ ГО СОЗДАДЕ СВЕТОВ?
    Испратена: 13.Септември.2008 во 03:34
Mislev da otvoram tema koja ke bide interesna za najshirok krug chlenovi i na koja vernicite od razlichni veri ramnopravno ke razmenuvaat mislenja ...

Pa rekov, ajde da prasham kako religiite i vernicite bi odgovorile na prashanjeto - zoshto Bog go sozdal svetot, seto vidlivo i nevidlivo?

Sto go pottiknalo da go napravi toa? Koja bila motivacijata edno sovrsheno, besprekorno energetsko-duhovno bitie da sozdade edna takva Kreacija?

Zoshto Bog chekal cela vechnost za da reshi da go sozdade Svetot?

Shto bilo toa sto go nateralo na krajot da go napravi?

Ako Bog, kako sovrshen, znae se sto bilo, sto e, i sto ke bide, togash koja e poentata od sodavanje na onoa sto veke go osoznal ?

Ako nema zoshto osoznaenoto da se sozdava, togash dali e mozhno Svetov samo da e soznanieto koe samoto sebe se interpretira kako sodadeno, a vsushnost ne e toa? Kako misla ili son koj egzistira kako potencijal i samoto za sebe pretstavuva kreacija koja zhivee nekakov svoj zhivot vo svesta na onoj sto ja kreiral.

Ako pak, Bog sozdal za da osoznae, togash Toj ne znae se sto mozhe da bide.

I dali go sozdal svetov spored svojot lik - sovrshen, ili ne go sozdal takov? Oti ako go sozdal sovrshen, togash toj nemozhe da se podobruva i vechno ostanuva onakov kakov sto e kreiran od prviot mig. Ako ne e sozdaden sovrshen, togash zoshto Bog go napravil takov i bara odgovaranost za seto onoa sto sledi kako posledica od taa nesovrshenost?

Povelete so vash*te razmisluvanja i citati od sveti knigi.

Изменето од Messenger - 13.Септември.2008 во 05:09
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 10:24
Љубовта била совршениот мотив Бог да создаде се што е видливо и невидливо...
Верувам дека се е плански создадено, бидејќи случајностите неможат да бидат така совршени. Тој сооднос на гасови во атмосферата, водата, поредокот во вселената-ништо не е случајно.
 
Љубовта како Божји мотив во создавањето ја гледам уште во Првата Мојсеева, Битие...По создавањето на вселената, планетите и поредокот, гледаме како Бог ги создава животните и ги благословува да се плодат, множат- а се благословува само со љубов.
 
Ги создава луѓето и ги благословува-пак мотивот е љубов...
 
По првобитниот грев, кога го испраѓа Искупителот наш конечно да не ослободи од гревот-мотивот е љубов (“Оти Бог толку го засака светот што Го даде својот Единороден син, па секој што ќе поверува во него да има живот вечен“-бидејќи човекот и бил првично создаден да живее вечно, токму затоа смртта толку тешко ја доживуваме)...
 
Сума сумарум-јас мислам  дека Љубовта (да не ја изоставам и Мудроста Божја) биле мотивот за Создавањето.
 
 
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
evangelec Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 19.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangelec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 10:42
Bog ne sozdade za da se osoznae nitu samiot sebe, nitu sozdadeniot svet. Toj mozese da prodolzi sosema sovrseno i srekno i bez nas.

Zosto Bog sozdade... eve edna misla, kako dopolnenie na prethodniot post.

Bog sozdade bidejki nemase da bide pravo Negovata dobrina, Negovata ljubov, Negovata ubavina, Negovata mudrost, Negovata sovrsenost (itn.) DA NE BIDAT ISKUSENI. Ne ke bese pravo da nema nikoj koj bi mozel da ja pocuvstvuva Bozjata milostiva raka. nemase da bide pravo, da nemase koj da go vidi raskosot na vselenata kakov sto samo Bog moze ja da zamisli. Nemase da bide pravo, ako nemase nikoj koj ke mozese da se vmudruva cel zivot, i na krajot da ostane zanemen pred velicinata na Bozjata mudrost. Ete zatoa Bog sozdade... za da moze nekoj (covekot) da uziva vo Boga.
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 10:43
Maria Magdalena vo pravo si za toa sto go kaza. No koga Bog znae se sto ke se sluci odnosno ja ima seta mok vo vselenata, toj sigurno znael i deka covekot ke bide gresno sustestvo i deka ako go sozdade ke napravi greska i ne bi go sozdal, no sepak go sozdal takov kakov sto e. I zosto mu trebalo tolku dolgo vreme za da se odluci da go sozdade. Oti neli na pocetokot toj bil sam i eden moment se odlucil i go sozdal svetot. Ova e edno od najteskite prasanja.
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 10:45
Originally posted by evangelec evangelec напиша:

Bog ne sozdade za da se osoznae nitu samiot sebe, nitu sozdadeniot svet. Toj mozese da prodolzi sosema sovrseno i srekno i bez nas.

Zosto Bog sozdade... eve edna misla, kako dopolnenie na prethodniot post.

Bog sozdade bidejki nemase da bide pravo Negovata dobrina, Negovata ljubov, Negovata ubavina, Negovata mudrost, Negovata sovrsenost (itn.) DA NE BIDAT ISKUSENI. Ne ke bese pravo da nema nikoj koj bi mozel da ja pocuvstvuva Bozjata milostiva raka. nemase da bide pravo, da nemase koj da go vidi raskosot na vselenata kakov sto samo Bog moze ja da zamisli. Nemase da bide pravo, ako nemase nikoj koj ke mozese da se vmudruva cel zivot, i na krajot da ostane zanemen pred velicinata na Bozjata mudrost. Ete zatoa Bog sozdade... za da moze nekoj (covekot) da uziva vo Boga.

I da ne go sozdadese covekot, Bog ke ja pokazuvase svojata dobrina kon angelite, koi postoele pred sozdavanjeto na covekot. Kako nie sto sme Bozju Slugi na zemjata, taka Angelite se slugi Bozji vo duhovniot svet, nevidliv za nas.
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
evangelec Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 19.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangelec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 10:48
delumno si vo pravo. No polnotata na Bozjata velicina, mudrost, ubavina i dobrina, moze da ja sfati i iskusi samo covekot.
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 10:51
a predhodno shto postoeshe pred bog da sozdade se vidlivo i nevidlivo...a???.......



praznina li?..ili neshto drugo...?....shto imashe?...kako,kolku od kade?.....
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 10:53

Постоел само Бог и ангелите-во духовниот свет. Материјалниот свет сеуште не бил создаден, на тоа се мисли.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 10:55
Originally posted by evangelec evangelec напиша:

delumno si vo pravo. No polnotata na Bozjata velicina, mudrost, ubavina i dobrina, moze da ja sfati i iskusi samo covekot.

Ne, ne. Covekot ne moze da ja razbere bozjata dobrina. Samo malkumina na ovoj svet mozat da ja razberat bozjata dobrina. Ako covekot ja razbira bozjata dobrina, zosto togas ima sekakvi veri, sekti i neznam sto. Covekot e greska. Moze Bozjite planovi bile covekot da zivee vo zemen raj, no po grevot sto go pravi Eva covekot e Bozja greska.
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 11:02

Бог не греши. Не си во право кога велиш дека човекот е Божја грешка. Ако не си постоел, ако токму ТИ не си бил најбрзата машка полова клетка, ќе ги видеше ли овие убавини? Ќе го поставеше ли ова прашање кое те наведува да трагаш? Фактот што сите на извесен начин трагаме по овие прашања, сведочи и за тоа колку се восхитуваме на она што Бог го создал вклучувајќи не и нас...А се восхитуваме само затоа што е се прекрасно и совршено создадено. Моѓе ли да бдидеме грешка? Погледни го окото како функциомнира, размисли за имуниот систем, мозокот, свеста. Свеста да, таа не наведува да си поставуваме и вакви прашања.

Можеме ли да бидеме грешка? Не.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 11:03
Човекот можеби греши-но не е Божја грешка.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 11:11
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Бог не греши. Не си во право кога велиш дека човекот е Божја грешка. Ако не си постоел, ако токму ТИ не си бил најбрзата машка полова клетка, ќе ги видеше ли овие убавини? Ќе го поставеше ли ова прашање кое те наведува да трагаш? Фактот што сите на извесен начин трагаме по овие прашања, сведочи и за тоа колку се восхитуваме на она што Бог го создал вклучувајќи не и нас...А се восхитуваме само затоа што е се прекрасно и совршено создадено. Моѓе ли да бдидеме грешка? Погледни го окото како функциомнира, размисли за имуниот систем, мозокот, свеста. Свеста да, таа не наведува да си поставуваме и вакви прашања.


Можеме ли да бидеме грешка? Не.


Баш за тоа размислувам секој ден. Како е можно толку совршено да функционираме и органите да се поставени на локацијата каде што треба да стојат. Нема случајност и нема грешка во нашето тело. И сега едно прашање, што сега ми текна. Дали душата пред да дојде на земниот свет, живеела во рајот или?
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 11:21

Како што твоите родители те создале од љубов, така и Бог не создал од љубов, затоа е таа совршеност. А тоа што грешиме-си имамен свест и совест-да се каеме, да се поправаме и усовршуваме, зашто ниеден човек не е совршен духовно.

Душата ја вдахнува Бог во самиот момент на зачнување. Ембрионот не е само морула, гастула и бластула (фази) кои може да се исфрлат со абортус. Полот му е дефиниран од секундот на зачнувањето-а со тоа и душата.
Инаку некои филозофи размислувале во таа насока (за царство на душите)-но не, душата влегува во моментот кога настанува нашето тело, Бог ни ја доделува, исто како што излегува од телото при смртта-и повторно оди кај Него. но претходно не постои.
Нео мастер-ти си уникат. Никој нема како тебе на овој свет. Постоиш овде и сега.
Зар не е тоа прекрасно?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 11:22
Зар тоа не ти сведочи дека мотивот на Бог за создавањето е љубовта?
Зар првите две заповеди-не се однесуваат на љубовта (кон Бог и ближниот)?
Се настанало замисли-од ЉУБОВ.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.