IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ЗОШТО БОГ ГО СОЗДАДЕ СВЕТОВ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЗОШТО БОГ ГО СОЗДАДЕ СВЕТОВ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 9>
Автор
Порака Обратен редослед
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ЗОШТО БОГ ГО СОЗДАДЕ СВЕТОВ?
    Испратена: 07.Април.2009 во 17:37
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Bog ne go sozdal svetot, svetot i materijalniot kosmos e posledica na padot...

Taman pocnav da pisuvam koga mi tekna deka vece na str.6 uste nekade vo septemvri 2008 sum go soopstil svoeto veruvanje i stav vo vrska so temava Nema da ve gnjavam povtorno



Bog ne go sozdal svetot? . Abre brate Majkl .

Bog e Sozdatelot na se vidlivo i nevidlivo.


Ne bi sakal da odgovaram vmesto Majkl, no od druga strana mislam oti e potrebno da se dade edno poednostaveno objasnuvanje za vakvoto veruvanje zatoa sto ovie temi se chitani od povekje lugje, a ne samo od onie koi polemiziraat i chii iminja se navedeni vo replikite.

KINGDAVID, ne znam kolku ti e poznato, no vakviot stav vo osnova e gnististichki. Imeno, gnostistite veruvaat deka Bog go sozdal Svetot, no Toj ne istovremeno i sozdavach na se sto postoi vo Svetot. Znachi Svetov ne bi postoel bez Nego, no del od onoa sto e sozdadeno od Nego vo ovoj Svet isto taka sozdava i samoto po sebe.

Ova tvrdenje i ne e tolku neobichno bidejki znaeme od lichno iskustvo deka i nie, kako lugje, sozdavame vo ramkite na svoite limiti. Od skoro, na primer, dojdovme duri do mozhnost da sozdavame i novi zhivi formi so kloniranje i genetsko manipuliranje.

Poradi nesovrshenosta na nashiov materijalen svet, so site reperkusii za koi lugjeto od sekogash bile svedoci, gnosticharite veruvaat deka ovoj nash materijalen svet e sozdaden od edna druga kreacija, koja sakala da napravi neshto spored Bozhjiot primer i da se postavi kako nejzin bog. Ovoj demigog go sozdal nashiot materijalen svet, kako sto ne sozdal i nas spored svojot lik, kako i spored likot na onie kreacii kako nego, koi se slozhile i se zdruzhile so demigogot vo realiziranjeto na negovata ideja. Bidejki ne bile sposobni da vnesat zhivot vo nas, tie morale da go vdahnat Bozhenstvenoto vo mrtvata materija i toa e onaa bozhenstvena iskra sto sekoj od nas ja nosi vo sebe.

Bidejki nie sme sozdadeni spored likot na nash*te tvorci, tie pochnale da se meshaat so nas kako sto mozhe da se prochita vo Stariot Zavet. Nivnata kreacija ne bila sovrshena, pa realmot sto tie go sozdale pochnal da se obremenuva so se pogolemi problemi i Bog, doznavajki za nego, reshava rabotite da gi dovede vo red, dodeka nahite kreatori vodeni od demigogot se obiduvaat toa da go sprechat polagajki pravo na svoeto bozhenstveno poteklo, a so toa i na pravoto na kreiranje spored svojot sloboden izbor. Poradi toa Bog ne mozhe da gi unishti samo zatoa sto ne gi opravduva nivnite delanija, no zatoa pak ne e sprechen da vlijae direktno na nas bidejki nie ja nosime Negovata bozhenstvena iskra.

Tuika lezhi vechnata borba megju Boga i demigogot vo koja Bog saka so nasheto prosvetluvanje i osoznavanje na vistinata da ne oslobodi od iluzijata na demigogot, dodeka drugiov se obiduva toa da go sprechi so manipuliranje na vistinata, sozdavanje na najrazlichni veruvanja i religii so cel da ni go zamati umot i vo lavirintot na beskrajnite filozofiranja, veruvanja i spekulacii da ni gi zatvori ochite.

Zatoa gnosticharite veruvaat oti Isus doshol vo imeto na Boga da ne oslobodi so ova znaenje (gnosis) od iluzijata i stegite na demigogot, a ne doshol da go dade svojot zhivot za otkupuvanje na nekakvi nashi grevovi kon Boga.

Se restriktirav od poshiroko elaboriranje, no mislam deka ova koncizno objasnuvanje e dovolno jasno za da se razberat nekoi raboti.


Изменето од Messenger - 07.Април.2009 во 18:57
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2009 во 06:11
Blagodaram Pentakostalec, kje go imam toa vo vid.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2009 во 04:25
Messi Kako i Da Bilo Imaj Srekja Sto Po Milost Negova imas pak nacin da se spasis zosto se e negovo on te sozdal i Uzivaj drug Pat vozdruj se od Glupi Komentari Koj Sam Na Sebe si go narusuvas mislejeto za Biblijata i Bog Pozsz.
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2009 во 23:37

Bog ja sozdal Zemjata za na nea da ziveat srekni, zdravi lugje vo rajski uslovi, da mu se raduvaat na zivotot i da ja napolnat Zemjata so svoi potomci, da se grizat za nasata planeta .

Ne trebalo da ima starost, bolest i smrt megju lugeto.(Otkrovenie 21:3,4. pokazuva deka ke se ostvari toa sto Bog go naumil na pocetokot, koga ke bide odredenoto vreme)

Vo Isaija 45:18 pisuva:" Zasto vaka veli Gospod, Koj go sozdade neboto, On, Bog, Koj i dade oblik na zemjata i Koj ja sozdade; On ja zacvrsti,ne nenadejno ja sozdade; On ja sozdade za ziveenje. On veli Jas sum Gospod,i nema drug".

No, kako sto gledame,lugeto denes se razboluvaat i umiraat,duri vodat vojni i se ubivaat. Nekade lugeto umiraat od glad, ima neizlecivi bolesti... Dali Bog sakal da bide taka?

Nitu eden filozof nitu edna kniga po istorija sto ja napisale lugeto ne moze da ni dade odgovor na ovie prasanja, zatoa sto coveckata istorija e premnogu bolna i tazna, zaradi praroditelskiot grev i pobuna na Adam i Eva protiv Boga, iako bile predupredeni kako sovrseni luge za posledicite sto ke sledat od nivnata svoevolnost i neposlusnost, licno za niv i za nivnite potomci...

Tie go prodadoa svoeto potomstvo vo ropstvoto na grevot i smrtta, samo za da ne se pokoruvaat na Bozjite zakoni koi bea dadeni za nivno dobro. Tie pokazaa deka poveke mu veruvaat na Satana otkolku na nivniot Tvorec koj im dade se.

No Bog e golem, vo Svetoto Pismo, vo Isaija 46:9,10 pisuva: " Spomnete si za ona sto bilo porano, od krajot na vekot; zemete go toa pri srce, zasto Jas sum Bog i nema drug Bog i nema podoben na Mene.

Jas go navestuvam na pocetokot ona sto ke bide na krajot,od staro vreme ona sto uste ne stanalo. pa velam:'Mojata odluka ke se izvrsi,i se sto Mi e ugodno-ke go napravam."

Zatoa Bog go prati svojot Edinoroden Sin na Zemjata,Isus Hristos, da go dade svojot zivot za otkupnina na lugeto od vlasta na grevot i smrtta, za sekoj sto veruva vo Nego da ne pogine, tuku da dobie vecen zivot, i da se obnovi ona sto Bog go imal za namera na pocetokot.(Jovan 3:16) AMIN! Dojdi Gospode Isuse!
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2009 во 23:07
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Bog ne go sozdal svetot, svetot i materijalniot kosmos e posledica na padot...

Taman pocnav da pisuvam koga mi tekna deka vece na str.6 uste nekade vo septemvri 2008 sum go soopstil svoeto veruvanje i stav vo vrska so temava Nema da ve gnjavam povtorno



Bog ne go sozdal svetot? . Abre brate Majkl .

Bog e Sozdatelot na se vidlivo i nevidlivo.
Кон врв
Опитен Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Опитен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2009 во 03:08
Со задоцнување се јавувам на оваа Многу убава тема и незнам од каде би можел да почнам да коментаирам.

Ке појдам од тоа дека Бог е љубов
Господи Исусе Христе помилуј не
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2009 во 16:17
Bog ne go sozdal svetot, svetot i materijalniot kosmos e posledica na padot...

Taman pocnav da pisuvam koga mi tekna deka vece na str.6 uste nekade vo septemvri 2008 sum go soopstil svoeto veruvanje i stav vo vrska so temava Nema da ve gnjavam povtorno



Изменето од Majkl - 04.Април.2009 во 16:27
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2009 во 15:59
Не мора да тупиме мозок зошто Бог го создал светот...Бог е нели совршен, така што кога го создавал светот имал совршено добра причина за да го направи тоа....Но нам не ни ја открил затоа што сме несовршени и како такви не би ја сфатиле.....

Ќе разбереме еден ден кога ќе го видиме Бог и Царството небесно.......
МИР со сите
Кон врв
Bojan. Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 04.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bojan. Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2009 во 11:37
ne e mozno toa taka gospod neznae sto ke bide na svetov ama ke ne spasi oj nemA da kaze koga ce go snemo ssonceto deka na sonceto ima drug bog....
Кон врв
majmunce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2008
Локација: Somalia
Статус: Офлајн
Поени: 154
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majmunce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 19:13
јас мислам дека пред почетокот на овој свет, имало друг, кој можеби се уште постои, нешто во смисла макрокосмос, микрокосмос. до кои димензии може да оди микрокосмосот? јас мислам до бескрај. она што ние го гледаме како бактерија под микроскоп можеби претставува макрокосмос на некоја друга уште поситна творба. така да, Бог постоел отсекогаш и засекогаш, само што нашиот поглед на светот е многу ограничен и ние се обидуваме да судиме според тие наши димензии. баш ме интересира до какви сознанија ќе дојдат во церн.
не се плашам, стори се чучулига
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 13:24
Originally posted by anakin anakin напиша:

se setiv na eden vic
kje mi dades
da
no kje kazam na drugarive
togas ne, samo ako ne kazes
pa so togas imam fajde od toa so kje mi dades

ako Gospod ne bi sozdal svet, koja bi bila pricinata za negovo postoenje
ne poznat od nikogo. ne spoznaen Gospod?

mozebi toj go sozdal za da postoi i on sam, bez svet toj bi bil irelevanten

shtom i bratot se nafatil da go objasnuva ,.gospod,...ne ke e na arno,...iako,...gledam,...ne go ni razbrale shto ustvari im kazuva намигнување,..

tuku,...a, koj toa vika deka toj go sozdall?,...on samiot,...ili vie,.ustvari ,..isto ti se fakja,....bidejki on taka kazal,...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Shaxito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shaxito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 13:04
jadno = jasno * PARDON
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''
Кон врв
Shaxito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shaxito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 13:03
sto sakas da ti pravat? da te cesaaat? ... vo koe lice be si im go plesnal? gledas tuka nekade lice? ...Ako ne ti se sviga nekoja od temava ne si prisilen da komentiras... JAs ne gledam . ne citam nikade prisilba. Ako imas nekoj komentar vo vrska so temava gore navedenata ... so jasno citlivi golemi bukvi ... poveli druze i komentiraJ ali ne znam zasto postavuvas prasanja.

ili Aj da ti odgovoram.: pa veke do nekade odgovorot e jasen zosto Bog.Gospod.Allah go sozdal svetot. ZA da gi iskusi takvite kako NAS t.e: kako tebe ... da vidi do kaj ke stignime
btw: nesto ne jadno ''prijatele''??
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''
Кон врв
Shaxito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shaxito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 00:12
Originally posted by evangelec evangelec напиша:

i zal mi e ako ve macam, ama vie pa epten me macite da citam vakvi temi!



Nikoj ne te maci da citas vakvi temi ... Nikoj ne te natera da citas .. Tuka nisto ne e Prisilno ... sam si vlagas i sam si oteZnuvas i si se macis
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.