IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - СЕКТИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СЕКТИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4567>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2008 во 21:15
Originally posted by Protestant Protestant напиша:

Evangelos aj ako sakas brat objasni malku okolu taa sekta...T.e sto e taa sekta,koja e nejzinata doktrina i kade ja ima...Se zanimavam so sekti...ne bi se narekol sektolog zatoa sto uste ne sum dostoen da go nosam toa ime,ama kako i da e se zanimavam i me interesiraat,a za taa sekta ne sum slusal,ili ja znam pod drugo ime... :D pozz
 
Каков сектолог ќе бидеш ти ако сеуште не си чул за сектата "Патот"? голема%20насмевка
Ок. Ќе ти кажам збор два за оваа секта, па ако ти се виде интересна, ќе ти напишам и повеќе.
Нивниот Гуру и воедно основач на сектата се вика Јешуа. Потекнува некаде од блискиот исток. Ептен јак говорник е, сите го слушаат и му се клањаат. Го обожаваат како Бог. Замисли, тој ги убедува луѓето да ја пијат неговата крв ако сакаат да останат во живот. Еден од неговите следбеници рекол дека овој има свештенички чин од Шеламскиот цар. Оваа секта има многу подсекти и огромен број следбеници. Ај доста ти е сега за сега голема%20насмевка
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2008 во 23:24
Nekoj kaza deka vo islamot nema sekti ....dali?????



1 Major Sects
1.1 Sunni
1.2 Shi`a
1.3 Kharijite
1.4 Sufi
2 Major schools of Aqidah
2.1 Mu'tazili
2.2 Ash'ari
2.3 Maturidi
2.4 Athari
2.5 Murjite
3 Subdivisions of Shi`ism
3.1 Twelvers
3.1.1 Usooli
3.1.2 Alevi
3.1.3 Akhbari
3.1.4 Alawi
3.1.5 Shaykhi
3.2 Ismailiyah
3.2.1 Nizari
3.2.2 Mustaali
3.2.3 Bohras
3.3 Zaiddiyah
4 Sunni schools of Fiqh
4.1 Hanafi
4.2 Hanbali
4.3 Maliki
4.4 Shafi'i
5 Subdivisions of Kharijites
5.1 Ibadi
5.2 Sufri
6 Subdivisions of Sufis
6.1 Bektashi
6.2 Chishti
6.3 Naqshbandi
6.4 Oveyssi
6.5 Qadiri
6.6 Suhrawardiyya
7 Movements in Islam
7.1 Salafism
7.2 Wahhabism
7.3 Deobandi
7.4 Barelwi
7.5 Liberal
7.6 Islamism
8 Spinoffs of Islam
8.1 Ahmadiyya
8.2 Zikri
8.3 Nation of Islam
8.4 Moorish Science
8.5 Submitters
8.6 Qur'an Alone
9 Related faiths
9.1 Druze
9.2 Bábism
9.3 Bahá'í Faith
9.4 Sikhism
9.5 Five Percenters
9.6 Nuwaubu
9.7 Yazidi
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2008 во 23:32
Не се сите тие секти бе друже. Не лапрдај напразно. Ѕекни горе на насловот и види што ти пишува: СЕКТИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА.

Е сега, во Македонија од муслиманите има само:
-Муслимани сунити, и
- Дервиши.
-Толку!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2008 во 23:45
Originally posted by deshad deshad напиша:

Не се сите тие секти бе друже. Не лапрдај напразно. Ѕекни горе на насловот и види што ти пишува: СЕКТИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА.

Е сега, во Македонија од муслиманите има само:
-Муслимани сунити, и
- Дервиши.
-Толку!



Jas napishav mnogu jasno deka vaseto tvrdenje deka nema sekti vo islamot e laga i gi navedov site mozni sekti koi gi ima vo islamot pri toa ne naveduvajci gi teroristickite grupi zasto tie ne se smetaat za sekti ....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2008 во 23:57
[QUOTE=Templarius] Nekoj kaza deka vo islamot nema sekti ....dali?????





Ајде, посочи кој е тој НЕКОЈ што така кажал?
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2008 во 23:59
Originally posted by Templarius Templarius напиша:




Jas napishav mnogu jasno deka vaseto tvrdenje deka nema sekti vo islamot e laga i gi navedov site mozni sekti koi gi ima vo islamot pri toa ne naveduvajci gi teroristickite grupi zasto tie ne se smetaat za sekti ....


Ајде, докажи кој рече и излажа дека во Исламот нема секти или во спротивно извини се за погорните зборови.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2008 во 04:42
Темплариус - држи се до темата.
Дешад - без вулгарни зборови, јавен форум е ова!

Дешад - во Македонија нема Бекташи?
Do what is right, come what may...
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2008 во 06:21
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Nekoj kaza deka vo islamot nema sekti ....dali?????



1 Major Sects
1.1 Sunni
1.2 Shi`a
1.3 Kharijite
1.4 Sufi
2 Major schools of Aqidah
2.1 Mu'tazili
2.2 Ash'ari
2.3 Maturidi
2.4 Athari
2.5 Murjite
3 Subdivisions of Shi`ism
3.1 Twelvers
3.1.1 Usooli
3.1.2 Alevi
3.1.3 Akhbari
3.1.4 Alawi
3.1.5 Shaykhi
3.2 Ismailiyah
3.2.1 Nizari
3.2.2 Mustaali
3.2.3 Bohras
3.3 Zaiddiyah
4 Sunni schools of Fiqh
4.1 Hanafi
4.2 Hanbali
4.3 Maliki
4.4 Shafi'i
5 Subdivisions of Kharijites
5.1 Ibadi
5.2 Sufri
6 Subdivisions of Sufis
6.1 Bektashi
6.2 Chishti
6.3 Naqshbandi
6.4 Oveyssi
6.5 Qadiri
6.6 Suhrawardiyya
7 Movements in Islam
7.1 Salafism
7.2 Wahhabism
7.3 Deobandi
7.4 Barelwi
7.5 Liberal
7.6 Islamism
8 Spinoffs of Islam
8.1 Ahmadiyya
8.2 Zikri
8.3 Nation of Islam
8.4 Moorish Science
8.5 Submitters
8.6 Qur'an Alone
9 Related faiths
9.1 Druze
9.2 Bábism
9.3 Bahá'í Faith
9.4 Sikhism
9.5 Five Percenters
9.6 Nuwaubu
9.7 Yazidi

Brat voa povekje sekti od vlakna na kosata{sala na strana }

Zboram za Hristianstvo jas samo edna sekta poznavam spored mene mislam so e Sekta toa se "Jehovini Svedoci".
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2008 во 14:24
Aman be...ti tolku si poznaval...

aman batka imas mnogu,mnogu,mnogu,Sekti vo Hristijanstvoto!!

Samo imash 60,70 razlicni Bibliii!!

E sega ti Mislimuja,kolku i sto i kakvi samo Sekti si imate!

Da ne pocnuvam da ti brojam..zatoa potrudise sam da si gi spoznaes toa vasite sekti!!

Ova e za Pentakostalec!


Изменето од Halid ibn Velid - 03.Септември.2008 во 14:25
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2008 во 14:30
Аман луѓе, што ви е? Зошто се карате каде има повеќе следби? Во сите вери има многу следби. И во хиндуизмот во будизмот и во јудаизмот и во христијанството и ви исламот и тн. И честопати следбата која е најбројна во една светска религија, другите ги прогласува за кривоверни.

Што фајде од тоа? Белким Исус или Аллах ќе ве награди што сте направиле поголем попис колку има каде секти т.е. следби.
Кон врв
misterX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај misterX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2008 во 15:24
Абе работава е што поголем список толку повеќе поени. Може и олимписка дисциплина да стане ова со списоциве и навредиве. Е тогаш ќе имаме најголем број на медали. Замислете олимписки првак во верско навредување Македонец а плус да сруши олимписки рекорд а?
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2008 во 17:16
Ајде назад на тема!

Дали некој од муслиманите може да каже какви муслимански деноминации се застапени во Македонија? Некој спомна само сунити и дервиши... А што е со бекташите, има ли такви? Благодарам.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2008 во 19:09
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Aman be...ti tolku si poznaval...

aman batka imas mnogu,mnogu,mnogu,Sekti vo Hristijanstvoto!!

Samo imash 60,70 razlicni Bibliii!!

E sega ti Mislimuja,kolku i sto i kakvi samo Sekti si imate!

Da ne pocnuvam da ti brojam..zatoa potrudise sam da si gi spoznaes toa vasite sekti!!

Ova e za Pentakostalec!

Vazno Mojta Zaednica ne e Sekta.
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух
Кон врв
Protestant Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Септември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 24
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Protestant Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2008 во 19:40
Ako zborot sekta go gledame kako sledbenistvo prethodno izbeguvajkji ja negativnata konotacija koja po defacto princip prostata masa ja dodava...Togas sekako deka e sekta i mojata i tvoja i bilo koja druga organizacija ili poedinci koi imaat svoi sledbenici...намигнување

"Koj so srce veruva i so usta ispoveda kje bide spasen". Amin
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4567>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,375 секунди.