IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - Windows Vista ili Windows XP professional
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Windows Vista ili Windows XP professional

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
ana f Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ana f Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Windows Vista ili Windows XP professional
    Испратена: 24.Јули.2008 во 22:03
Zdravo ako moze sa sovet nekoj da mi kaze sakam da si kupam laptop ali neznam so koj operativen sistem jas imam Windovs xp, pa sea se mislam dali Vista da si zeam ili pak Windows xp.Fala odnapred
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2008 во 20:49
Vo zavisnost za so ke ja koristis vistata Ubavi se i dvata OS-a eve na primer moj predolk zemi si vista pa potoa mozes da si stavis XP bes nikakov problem inace jas gi koristam i dvata i XP i Vista ama XP e po ubav zaedno so SP3 a vistata e so SP1 taka da XP ima pogolema koristenos vo odnos so vistata ama ubavo e da se ima i vista Vistata ima samo razlika vo dizajnot inace e ista so XP a baska i koristi poveke od ram i CPU taka da zemi si so vista pa mozes da si stavis XP

Изменето од Dark HaCkeR - 25.Јули.2008 во 20:50
Кон врв
ana f Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ana f Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2008 во 21:02
Fala dark hacker za tvoeto mislenje ubav sovet mi dae mozno e da zeam so vista, ali i drugi mi rekoa deka xp bilo boje a sakam da probam da vidam vistata kako e.
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2008 во 22:36
Originally posted by ana f ana f напиша:

Fala dark hacker za tvoeto mislenje ubav sovet mi dae mozno e da zeam so vista, ali i drugi mi rekoa deka xp bilo boje a sakam da probam da vidam vistata kako e.
Ete ti kazav zemi go so vista kolku da ti pomine merakot pa posle mozes da dojdes na XP povtorno taka da poveke i pogolem kar si em ke ja imas orginalna vista i nema da se zamaras so crackovi i sl zimaj so vista pa potoa stavaj i XP naj ubavo ako zemes so XP mislam deka vise ne odat so XP ne sum siguren ako zemes so XP ke bides samo zijan a vaka ke ja imas i vistata i XP dobra kombinacija... kako ne znam deka sekoj saka da ja proba vistata

Изменето од Dark HaCkeR - 25.Јули.2008 во 22:38
Кон врв
ana f Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ana f Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 02:50
Da so vista ke zeam izgleda barem licencirana e, ako ne mi se sviga polse ke staam xp, sea samo uste laptopot da si go kupam i zavrsena rabota
Pozdrav
Кон врв
kostovigor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 139
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kostovigor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 15:50
Originally posted by ana f ana f напиша:

Da so vista ke zeam izgleda barem licencirana e, ako ne mi se sviga polse ke staam xp, sea samo uste laptopot da si go kupam i zavrsena rabota
Pozdrav


А најбоље да не зимаш со оперативен систем, па можеш да си ставиш што сакаш после. Џабе фрлаш пари на лиценциран софтвер ако сакаш да го форматираш и мењеаш после. Ова мене ми изгледа ко, ај ќе купам Ферари, ама ако не ми се допаѓа ќе земам Мерцедес.

Вистата ја користам нешто повеќе од пола година. Излгедот е супер. Поголема безбедност имаш. Црпи многу ресурси. На ова ќе внимаваш. Ако зимаш лаптоп со 1 ГБ меморија, не помислувај Виста да ставиш. 2 ГБ минимум. И види што процесор имаш, ако е Целерон, батали виста, пак.

Поздрав
Кон врв
ana f Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ana f Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 17:33

Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 17:48
Originally posted by kostovigor kostovigor напиша:

Originally posted by ana f ana f напиша:

Da so vista ke zeam izgleda barem licencirana e, ako ne mi se sviga polse ke staam xp, sea samo uste laptopot da si go kupam i zavrsena rabota
Pozdrav


А најбоље да не зимаш со оперативен систем, па можеш да си ставиш што сакаш после. Џабе фрлаш пари на лиценциран софтвер ако сакаш да го форматираш и мењеаш после. Ова мене ми изгледа ко, ај ќе купам Ферари, ама ако не ми се допаѓа ќе земам Мерцедес.

Вистата ја користам нешто повеќе од пола година. Излгедот е супер. Поголема безбедност имаш. Црпи многу ресурси. На ова ќе внимаваш. Ако зимаш лаптоп со 1 ГБ меморија, не помислувај Виста да ставиш. 2 ГБ минимум. И види што процесор имаш, ако е Целерон, батали виста, пак.

Поздрав
Sega ne odat taka laptopite so tolku slaba konfiguracija ako e so vista imam naj malce 1 GB ram so e dovolno da gi zadovili potrebite na vista procesor dual core... i da ne nabrojuvam drugo

Изменето од Dark HaCkeR - 26.Јули.2008 во 17:48
Кон врв
ana f Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ana f Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 20:53
vaka planiram vakaov da zeam:
hp intel core 2 due processor t 5200 1.6ghz
intel gma 950 graphics 224 mb shared system memory
memory: 1 GB ddrll
hdd:160GB 5400r sata
optical:8x dvdrw super drive dl
ova e se hehe
ne oti se razbiram ali aj toa e toa, mislam deka ovoj e dobar a i dobro izgleda vaka hehe.
cao
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 20:56
Super e top e i so vista ke tera i na XP uste po ubavo ke tera
Кон врв
ana f Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ana f Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2008 во 00:41
vikas super a, fala se nadevam ok ke bide.
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2008 во 01:55
Top e be ne e slab za laptop e super
Кон врв
kostovigor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 139
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kostovigor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2008 во 12:54
Купи си уште 1 ГБ.
Ако го зимаш од Неоком, знам дека продаваа модули од 1 ГБ за нешто помалку од 1000ден. Проверена е информацијава. Не е голема инвестиција ама многу ќе ти заврши работа. Плус Виста ќе ти оди без проблем.

Еве ти еден пример. Еден другар има земено пред неполна година лаптоп со Celleron процесор, му ставија Виста... треба да ти објаснам како му одеше Вистата?

Се надевам дека лаптопот ќе го користиш за обични, нормални потреби, па затоа и конфигурацијата ќе ти брка доста работа. Мој предлог е ако останеш со ваква конфигурација да ставиш XP, ако земеш + 1 ГБ, стави си Виста без размислување.

Поздрав
Кон врв
ana f Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ana f Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2008 во 22:55
planiram hp da zeam od amc, ali so xp ke zeam vistata nesto zezala taka mi vikaat pa veke neznam sto da praam.
vikas so ovaa konfiguracija 1 GB da staam xp, dobro e a.
pozdrav
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.