Испечати | Затвори го прозорот

Windows Vista ili Windows XP professional

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Технологија
Име на форумот: Хардвер и софтвер
Опис на форумот: Матични плочи, монитори, оперативни системи, антивируси, интересни програмчиња ....
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=14693
Датум на принтање: 29.Април.2024 во 15:56
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Windows Vista ili Windows XP professional
Постирано од: ana f
Наслов: Windows Vista ili Windows XP professional
Датум на внесување: 24.Јули.2008 во 22:03
Zdravo ako moze sa sovet nekoj da mi kaze sakam da si kupam laptop ali neznam so koj operativen sistem jas imam Windovs xp, pa sea se mislam dali Vista da si zeam ili pak Windows xp.Fala odnapred



Коментари:
Постирано од: Dark HaCkeR
Датум на внесување: 25.Јули.2008 во 20:49
Vo zavisnost za so ke ja koristis vistata Ubavi se i dvata OS-a eve na primer moj predolk zemi si vista pa potoa mozes da si stavis XP bes nikakov problem inace jas gi koristam i dvata i XP i Vista ama XP e po ubav zaedno so SP3 a vistata e so SP1 taka da XP ima pogolema koristenos vo odnos so vistata ama ubavo e da se ima i vista Vistata ima samo razlika vo dizajnot inace e ista so XP a baska i koristi poveke od ram i CPU taka da zemi si so vista pa mozes da si stavis XP

-------------


Постирано од: ana f
Датум на внесување: 25.Јули.2008 во 21:02
Fala dark hacker za tvoeto mislenje ubav sovet mi dae mozno e da zeam so vista, ali i drugi mi rekoa deka xp bilo boje a sakam da probam da vidam vistata kako e.


Постирано од: Dark HaCkeR
Датум на внесување: 25.Јули.2008 во 22:36
Originally posted by ana f ana f напиша:

Fala dark hacker za tvoeto mislenje ubav sovet mi dae mozno e da zeam so vista, ali i drugi mi rekoa deka xp bilo boje a sakam da probam da vidam vistata kako e.
Ete ti kazav zemi go so vista kolku da ti pomine merakot pa posle mozes da dojdes na XP povtorno taka da poveke i pogolem kar si em ke ja imas orginalna vista i nema da se zamaras so crackovi i sl zimaj so vista pa potoa stavaj i XP naj ubavo ako zemes so XP mislam deka vise ne odat so XP ne sum siguren ako zemes so XP ke bides samo zijan a vaka ke ja imas i vistata i XP dobra kombinacija... kako ne znam deka sekoj saka da ja proba vistata

-------------


Постирано од: ana f
Датум на внесување: 26.Јули.2008 во 02:50
Da so vista ke zeam izgleda barem licencirana e, ako ne mi se sviga polse ke staam xp, sea samo uste laptopot da si go kupam i zavrsena rabota
Pozdrav


Постирано од: kostovigor
Датум на внесување: 26.Јули.2008 во 15:50
Originally posted by ana f ana f напиша:

Da so vista ke zeam izgleda barem licencirana e, ako ne mi se sviga polse ke staam xp, sea samo uste laptopot da si go kupam i zavrsena rabota
Pozdrav


А најбоље да не зимаш со оперативен систем, па можеш да си ставиш што сакаш после. Џабе фрлаш пари на лиценциран софтвер ако сакаш да го форматираш и мењеаш после. Ова мене ми изгледа ко, ај ќе купам Ферари, ама ако не ми се допаѓа ќе земам Мерцедес.

Вистата ја користам нешто повеќе од пола година. Излгедот е супер. Поголема безбедност имаш. Црпи многу ресурси. На ова ќе внимаваш. Ако зимаш лаптоп со 1 ГБ меморија, не помислувај Виста да ставиш. 2 ГБ минимум. И види што процесор имаш, ако е Целерон, батали виста, пак.

Поздрав


Постирано од: ana f
Датум на внесување: 26.Јули.2008 во 17:33



Постирано од: Dark HaCkeR
Датум на внесување: 26.Јули.2008 во 17:48
Originally posted by kostovigor kostovigor напиша:

Originally posted by ana f ana f напиша:

Da so vista ke zeam izgleda barem licencirana e, ako ne mi se sviga polse ke staam xp, sea samo uste laptopot da si go kupam i zavrsena rabota
Pozdrav


А најбоље да не зимаш со оперативен систем, па можеш да си ставиш што сакаш после. Џабе фрлаш пари на лиценциран софтвер ако сакаш да го форматираш и мењеаш после. Ова мене ми изгледа ко, ај ќе купам Ферари, ама ако не ми се допаѓа ќе земам Мерцедес.

Вистата ја користам нешто повеќе од пола година. Излгедот е супер. Поголема безбедност имаш. Црпи многу ресурси. На ова ќе внимаваш. Ако зимаш лаптоп со 1 ГБ меморија, не помислувај Виста да ставиш. 2 ГБ минимум. И види што процесор имаш, ако е Целерон, батали виста, пак.

Поздрав
Sega ne odat taka laptopite so tolku slaba konfiguracija ako e so vista imam naj malce 1 GB ram so e dovolno da gi zadovili potrebite na vista procesor dual core... i da ne nabrojuvam drugo

-------------


Постирано од: ana f
Датум на внесување: 26.Јули.2008 во 20:53
vaka planiram vakaov da zeam:
hp intel core 2 due processor t 5200 1.6ghz
intel gma 950 graphics 224 mb shared system memory
memory: 1 GB ddrll
hdd:160GB 5400r sata
optical:8x dvdrw super drive dl
ova e se hehe
ne oti se razbiram ali aj toa e toa, mislam deka ovoj e dobar a i dobro izgleda vaka hehe.
cao


Постирано од: Dark HaCkeR
Датум на внесување: 26.Јули.2008 во 20:56
Super e top e i so vista ke tera i na XP uste po ubavo ke tera

-------------


Постирано од: ana f
Датум на внесување: 27.Јули.2008 во 00:41
vikas super a, fala se nadevam ok ke bide.


Постирано од: Dark HaCkeR
Датум на внесување: 27.Јули.2008 во 01:55
Top e be ne e slab za laptop e super

-------------


Постирано од: kostovigor
Датум на внесување: 28.Јули.2008 во 12:54
Купи си уште 1 ГБ.
Ако го зимаш од Неоком, знам дека продаваа модули од 1 ГБ за нешто помалку од 1000ден. Проверена е информацијава. Не е голема инвестиција ама многу ќе ти заврши работа. Плус Виста ќе ти оди без проблем.

Еве ти еден пример. Еден другар има земено пред неполна година лаптоп со Celleron процесор, му ставија Виста... треба да ти објаснам како му одеше Вистата?

Се надевам дека лаптопот ќе го користиш за обични, нормални потреби, па затоа и конфигурацијата ќе ти брка доста работа. Мој предлог е ако останеш со ваква конфигурација да ставиш XP, ако земеш + 1 ГБ, стави си Виста без размислување.

Поздрав


Постирано од: ana f
Датум на внесување: 28.Јули.2008 во 22:55
planiram hp da zeam od amc, ali so xp ke zeam vistata nesto zezala taka mi vikaat pa veke neznam sto da praam.
vikas so ovaa konfiguracija 1 GB da staam xp, dobro e a.
pozdrav


Постирано од: Dark HaCkeR
Датум на внесување: 28.Јули.2008 во 23:05
Naj ubavo da si zemes so Windows 95 eve ti izdvoiv i edna slika da vidis kolku e ubav e voj ne zeza voj nema ni virusi ni nis samo pustas i furas

-------------


Постирано од: ana f
Датум на внесување: 30.Јули.2008 во 00:45
ej gotovo si kupiv denes, hp so microsoft windows XP professional.pozdrav do site za pomosta.


Постирано од: Dark HaCkeR
Датум на внесување: 30.Јули.2008 во 02:07
Originally posted by ana f ana f напиша:

ej gotovo si kupiv denes, hp so microsoft windows XP professional.pozdrav do site za pomosta.
e so taka So zdravie da si go koristis...pozdrav

-------------


Постирано од: tomislav96
Датум на внесување: 15.Октомври.2008 во 16:42
LELE XP ILI VISTA OVA E SMESNO HAHA RAZLIKA E IZGLEDOT NA VISTA INACE POSPORO RABOTI MNOGU MALI RAZLIKI IMA, A AKO NEMOZE DA SE ODLUCITE KUPERE DVA HARD DISKA I NA EDEN XP A NA DRUG VISTA I PRI START NA COM TE PRASUVA KOJ WIN SAKAS KAKO KAJ MENE

-------------


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 16.Октомври.2008 во 09:55
Vista e за нигде и ќе си остани така додека не извадат нешто ново од мајкрософт, ја тестиравем со цимерот на 5 компјутери , и дури на компјутер со core 2 duo на 2.0 GHz и 4 Gb ram  не одеше доволно брзо, вистинско срање е . XP е многу многу подобар и постабилен од вистата.

-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: Dark HaCkeR
Датум на внесување: 21.Октомври.2008 во 17:29
ne e XP e vise aut Vistata e sega top so sp1 e nogu po pravena ustvari ja i dvata gi koristam i XP i vista dual boot ali poveke sum na vista poradi brzinata so e po brza od XP

-------------


Постирано од: terminator4e
Датум на внесување: 31.Октомври.2008 во 16:00
poubo e Xp zosto za vista nema mnogu programi

-------------
(•̮̮̃•̃)iF u c@n'т r3@d thi3 тh3n y0u'r3 n00b(•̮̮̃•̃)


Постирано од: Dark HaCkeR
Датум на внесување: 31.Октомври.2008 во 18:13
Originally posted by terminator4e terminator4e напиша:

poubo e Xp zosto za vista nema mnogu programi
po golema glupost neam vidino zimi se bravo

-------------


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 07.Ноември.2008 во 20:20
Originally posted by FLipsi FLipsi напиша:

Vista e за нигде и ќе си остани така додека не извадат нешто ново од мајкрософт, ја тестиравем со цимерот на 5 компјутери , и дури на компјутер со core 2 duo на 2.0 GHz и 4 Gb ram  не одеше доволно брзо, вистинско срање е . XP е многу многу подобар и постабилен од вистата.

a sto toa ne odese brzo...
vo sporedba so XP...збунетост
za koi programi zboruvas...збунетост




Постирано од: Petkovsky
Датум на внесување: 09.Ноември.2008 во 20:03
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


Originally posted by FLipsi FLipsi напиша:

Vista e за нигде и ќе си остани така додека не извадат нешто ново од мајкрософт, ја тестиравем со цимерот на 5 компјутери , и дури на компјутер со core 2 duo на 2.0 GHz и 4 Gb ram  не одеше доволно брзо, вистинско срање е . XP е многу многу подобар и постабилен од вистата.
a sto toa ne odese brzo...vo sporedba so XP...збунетостza koi programi zboruvas...збунетост


Valjda za notepad


Постирано од: VLA
Датум на внесување: 04.Декември.2008 во 16:40
Vista c c c, nemoj da zimas lap top so vista posto ako imas vista na lap topo posle ne mozes da stais XP
kje se utepas od trazenje na net za da najdes divers za nego ahci se tie drivers good luck! Za mene XP zakon koristev i vista i dual boot dzabe e pak na XP stasas ne e kompletna i ne e korisna kako sto e xp!


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 29.Декември.2008 во 02:29
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Originally posted by FLipsi FLipsi напиша:

Vista e за нигде и ќе си остани така додека не извадат нешто ново од мајкрософт, ја тестиравем со цимерот на 5 компјутери , и дури на компјутер со core 2 duo на 2.0 GHz и 4 Gb ram  не одеше доволно брзо, вистинско срање е . XP е многу многу подобар и постабилен од вистата.

a sto toa ne odese brzo...
vo sporedba so XP...збунетост
za koi programi zboruvas...збунетост




Општо стартовање на фотошоп, стартовање на кој било игри и слично.

И темата мислам дека треба да се пресмести во софтвер намигнување


-------------
http://flixter.deviantart.com/">



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk