IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Прашања за однесувањето на свештенството
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Прашања за однесувањето на свештенството

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5678>
Автор
Порака
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2008 во 18:30
Евангелец - запознај се посериозно со случајот и не го сфаќај лично, за да имаш пообјективен поглед. Свештеникот е обвинет затоа што е работодавец, односно тој го издал налогот за работа. Инжењерот е тој кој одговара за целиот проект и неговата изведба.
За разлика од овој случај - во Православната Црква - налогодавец е црковниот одбор, во кој граѓаните се управници. Односно - доколку имало неправилна процедура - претседателот на црковниот одбор е тој кој ја има одговорноста. Свештениците само служат во црквите, не се нивни управници.
Do what is right, come what may...
Кон врв
evangelec Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 19.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangelec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2008 во 21:06
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Евангелец - запознај се посериозно со случајот и не го сфаќај лично, за да имаш пообјективен поглед. Свештеникот е обвинет затоа што е работодавец, односно тој го издал налогот за работа. Инжењерот е тој кој одговара за целиот проект и неговата изведба.
За разлика од овој случај - во Православната Црква - налогодавец е црковниот одбор, во кој граѓаните се управници. Односно - доколку имало неправилна процедура - претседателот на црковниот одбор е тој кој ја има одговорноста. Свештениците само служат во црквите, не се нивни управници.


od kade si ti zapoznaen koj dal nalog? malku mi izgleda, prosti, kako da si vozgordean i da ne sakas da priemis nisto drugo?

kako e vo pravoslavnata crkva, e druga diskusija. paralelata stoi.

paralelata koja ti ja davas e ista i vo evangelska crkva. pastorot ne e gazda, tuku veroucitel. od kade veroucitelot treba da se razbira vo profili i dlabocini i zidovi itn., koga za toa si najmil strucno lice, koe "slucajno" e izostaveno od celata postapka zaradi debeli vrski so sudijkata i opsto so gradskite vlasti.

da ne pravime sega i nie deka ne znaeme kade ziveeme, i kako vo makedonija funkcionira sudskata pa i sekoja druga vlast. neodamna i vo SAD pocnaa da se osloboduvaat nevinite sto nekoi od niv lezele po 30 godini zatvor, vo eden sistem so mnogu podobra pravna osnova. a ne pa vo makedonija, kade najlesno e da udris po samarot.

inaku, ne znam zosto sebesi se smetas za poobjektiven, koga si ednostrano informiran za situacijata. mene zaginatite mi se pobliski od obvinetite, ako nesto toa znaci, sto spored logikata na nestata i mene bi me stavilo vo slicen sklop kako i tvojot, osobeno bidejki kaj nas nema 'papi' i smrtna lojalnost kon svestenite lica, tuku tie mnogu lesno se menuvaat.

no vo ovoj slucaj, ednostavno ne postoi osnova, bidejki gi znam lugjeto i slucajot, taka sum uveren. a ako ima pravda vo ovaa drzava, toa i ke bide dokazano.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2008 во 21:28
Да се надеваме дека правдината ќе излезе на виделина. Нема што друго да се каже во овој момент, колку и да дискутираме, ќе останеме на истото.
Забелешката која ја имам кон тебе, а и кон многумина е брзо-потезното префрлање на темата кон православното свештенство... Секогаш кога има било каква критика, веднаш се почнува со "а вашите".
Во овој случај се почна од обратен правец. Се поставија неколку прашања (и обвинувања) кон православните свештеници, кои беа одговорени (задоволително или не), за потоа да биде поставено прашање за евангелистичките свештеници, на кое што гледаш како реагиравте самите. Постави се во кожата на другата страна кога постојано е цел на напад, најчесто без доволно познавање на фактите и доволно информација и безброј претпоставки.
Секаде и сите имаат проблеми. Некои проблеми се поголеми, некои се помали - но сите се проблеми. Затоа - нека да се справиме со сопствените прво.
Do what is right, come what may...
Кон врв
evangelec Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 19.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangelec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2008 во 21:51
zboruvas za nepostoecki konflikt. (jas kako karamanlis)

voopsto ne bi go opravdal cinot vo taa crkva, ako bile polosi onie drugite. sepak, site nie sme na ocevid na celata javnost, i sekoj moze da ne razgleduva dali vredime ili ne i kako obicni vernici, a uste poveke vodacite.

prljavi cesticki ke se najdat i vo zlatoto. no toa ne go namaluva faktot deka zlatoto e zlato.

no koga celiot nakit e bizuterija, i odvaj kamce ili dve se skapoceni, togas veke imame razlicna slika.

paralelata mi e deka sekako i megju evangelskite hristijani ima kakol. toa vsushnot e i prorokuvano vo sv. pismo. no edno e megju zitoto da ima kakol, a drugo megju kakolot da ima zito.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2008 во 22:10
Originally posted by evangelec evangelec напиша:

no edno e megju zitoto da ima kakol, a drugo megju kakolot da ima zito.


Се додека пишуваш вакви работи - само го потврдуваш она за кое зборувам...
Do what is right, come what may...
Кон врв
evangelec Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 19.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangelec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2008 во 22:20
jas ne gi znam tvoite stavovi, no po toa sto do sega go gledam, imame dijametralno sprotivni gledista, iako naizgled moze da se cini deka ni se slicni.

jas nikako ne mozam da se soglasam so taa uloga na 'advokat na gjavolot' so koja kontriras na site religii i pisuvaci. ne mislam deka ti si sotonski sluga, tuku go koristam kako zargonski termin, za onoj koj duri i koga ne e ubeden vo odbranata na edna teza, ja brani cisto zaradi muabet i drugi slicni pobudi. mozebi loso te proceniv, no zasega takov vpecatok mi ostavas.

i nikako ne mozam da se soglasam deka kakolot i zitoto se edno te isto. bidejki spored tvoite stavovi taka ispagja.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2008 во 22:38
Евангелец... тоа што го велам е дека на форумов треба да се има почит кон сите религии без разлика на начинот на кој ги практикуваат. Со тие правила си се согласил кога си се зачленил на форумот. Ако не ги почитуваш, не си го почитуваш пред се сопствениот збор!
А колку до твојата теорија за каколот и житото... некој пат не сме во состојба да прецениме што е какол, а што жито... а некој пат мислиме дека и лебот од расипаното жито е добар. Затоа - секој нека си го следи својот пат - и нека ги почитува останатите!

А ако зборуваме во директен текст, без непотребни алегории - се додека ги обвинуваш православните дека имаат расипана црква и го расипуваат христијанството, не си ништо подобар од тие кои ги обвинуваш. Исчисти си го прво сопствениот двор и сопствениот дом, затоа што верувај - секаде има проблеми. И нема мали и големи проблеми.
Уште кога се отвори оваа тема, предупредив - не отворајте пандорина кутија непотребно. Или - како што ние христијаните милуваме да кажеме - оној кој нема грев, нека го фрли првиот камен...
Do what is right, come what may...
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2008 во 22:49
Originally posted by evangelec evangelec напиша:

jas ne gi znam tvoite stavovi, no po toa sto do sega go gledam, imame dijametralno sprotivni gledista, iako naizgled moze da se cini deka ni se slicni.

Апсолутно различни ставови имаме. Не ја разбра претходната порака веројатно...
Do what is right, come what may...
Кон врв
evangelec Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 19.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangelec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2008 во 22:51
ne smetam deka pocit znaci i prifakjanje na site (pa duri i negativni) religii i stavovi. mojata pocit ja izrazuva preku nenasilstvo i preku kulturno odnesuvanje so site neistomislenici, kako vo zivotot taka i na forumov. nemam namera voopsto da go promenam toa vo virtuelniot svet. no dali toa zabelezav edno suptilno 'brkanje' vo tvojot post?

jas sum ovde nepolni 24 casa, i nikade ne sum obvinuval nikogo za rasipanost. najmalku pravoslavnata crkva. se razbira, bidejki ne sum nejzin clen, imam dobri pricini zosto ne sum nejzin clen. ako nekoj saka, ke gi kazam, no ne smetam deka sum povikan da plukam po 'bizuterijata' za da go promoviram 'zlatoto' (barem spored moeto ubeduvanje zlato i bizuterija).

jas sum ubeden deka zlatoto ke go pronajde sekoj koj iskreno traga, bez optovaruvanjeto na masata, nacionalizmot, sramot itn. no ke go pronajdat samo onie koi se podgotveni da go 'nosat svojot krst' kako sto predupredi i hristos. ostnaatite ke se kitat so bizuterija, bidejki samo taa e dostapna za mediokritetite i nerevnosnite.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2008 во 23:06
Никаде во ниеден момент не сум рекол да се прифатат туѓите ставови. Ниту пак јас ги прифаќам. Но да се почитуваат, тоа е сосема друга работа и конкретно на еден ваков форум сме должни тоа да го правиме.
Велиш:
jas sum ovde nepolni 24 casa, i nikade ne sum obvinuval nikogo za rasipanost. najmalku pravoslavnata crkva. se razbira, bidejki ne sum nejzin clen, imam dobri pricini zosto ne sum nejzin clen.

И веднаш потоа го правиш тоа што велиш дека не си го направил:
ako nekoj saka, ke gi kazam, no ne smetam deka sum povikan da plukam po 'bizuterijata' za da go promoviram 'zlatoto' (barem spored moeto ubeduvanje zlato i bizuterija).

Do what is right, come what may...
Кон врв
evangelec Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 19.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangelec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2008 во 23:10
ne sfakjam. a kako trebase da kazam?

zlatoto i zlatoto?

rekov, ubavo, spored mojot stav! nikomu ne mu branam da se kiti so toa sto toj go smeta za skapoceno, iako za mene moze da e demode, kic, fals, ili bizuterija.

ne mozam jas kako tebe, se da mi e ramno. ne e se isto, inaku zosto da veruvame voopsto?
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2008 во 00:09
Не ми е ни мене се исто... далеку од тоа...
Не се разбираме... не е битно, има време...
Do what is right, come what may...
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2008 во 16:53
.


Изменето од maria_magdalena - 13.Август.2008 во 08:40
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2008 во 19:32
Вероучителот не треба ни да се занимава со градењето на црквата воопшто, а не да биде главен работодавец во случајов (да, проверив, токму тоа е причината заради која е уапсен).
Пред да се нафрлите да ја обвинувате МПЦ, средете си го сопствениот дом. Средете си ги сите фондации и НВО организации кои ги имате, кои имаат стотици неправилности во нивното работење, средете го приливот на средства од САД, од кои многу доаѓаат по доста сомнителни причини и се собираат со користење на лажни информации... Една црква која претендира да биде едвај ли не директен ученик и следбеник на Христа, не може да си дозволи да има нелегалности во работењето и да прикрива информации од државата во врска со своето работење. Законот на човекот мора да се почитува исто како што се почитува Законот на Бога. Затоа што златото може е подобро од бижутеријата, ама речиси секогаш раѓа алчност и многу често неговиот сјај заслепува, па не сме во состојба да ги видиме работите правилно...
И без објаснувања од типот "ама вашите се полоши" - затоа што токму тоа е причината за вашето постоење - идејата дека сте подобри. Покажете го тоа, следете го законот и не барајте оправдувања за да го нарушите.
Do what is right, come what may...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5678>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.