IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - каде се наоѓаат вашите заедници, контакти
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

каде се наоѓаат вашите заедници, контакти

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2008 во 07:39
da li nekoj kje se ja promovira svojta zaednica
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2008 во 07:54
Originally posted by Pentakostalec Pentakostalec напиша:

Jas ne znam da li smeam ovakva tema da se napravi no sepak se osudiv koj saka neka kaze kade se naogja negoavata zaednica kade sto posetuva,koja veroispoved,i kolku casot i koj den ?



Во срцето се наоѓа мојата заедница
Кога не ја “посетувам“ сум потполно изгубен.
Времето кога е отворена за посети е:
24 часа на ден, 365 дена во годината.
Во тие простории живее ТОЈ во кого има место за секој!

Повелете
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2008 во 07:59
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by Pentakostalec Pentakostalec напиша:

Jas ne znam da li smeam ovakva tema da se napravi no sepak se osudiv koj saka neka kaze kade se naogja negoavata zaednica kade sto posetuva,koja veroispoved,i kolku casot i koj den ?



Во срцето се наоѓа мојата заедница
Кога не ја “посетувам“ сум потполно изгубен.
Времето кога е отворена за посети е:
24 часа на ден, 365 дена во годината.
Во тие простории живее ТОЈ во кого има место за секој!

Повелете


убаво е тоа што го велиш, ама ако погледнеш во прашањето - ќе видиш дека гласи: Каде се наоѓа вашата верска заедница? А не каде се молите.
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух
Кон врв
misterX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај misterX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2008 во 09:32
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Ok Konkretno jas za mene e Sv.Jovan Bigorski se organiziraat izlozbi na fotografii, i niz drugi aktivnosti koi se organiziraat od monasite vo koi sekoj moze da zeme ucestvo...


Темплариус ти си бил на најубавото место во македонија, таму во манастирот имам многу пријатели и морам да кажам дека вашите најдобри верници се моментално таму(тие според мене негуваат могу почисто христијанство од многумина кои ги познавам). Малку ова со фотографиите ме чепка затоа што знам дек таму тие работи се споредни и дека вистинските верници не одат за да гледаат фотографии туку да се молат. Како и да е баш ме интересира дали си од тоа место или доаѓаш од друго некое.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2008 во 10:39
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Ok Konkretno jas za mene e Sv.Jovan Bigorski se organiziraat izlozbi na fotografii, i niz drugi aktivnosti koi se organiziraat od monasite vo koi sekoj moze da zeme ucestvo...



Поздрави го монахот сергеј и кажиму поздравот е од оној со кој летото 2006 ... за сликата на влезот во црквата на Св. Јован Бигорски.

Ако не се сеќева речиму тој во зелено што бил облечен и велел дека ОТЕЦОТ на ЖИВОТОТ не смее да се црта како што го прават тоа некои на запад.

БОЖЈИ БЛАГОСЛОВ и се гледаме ако е ВОЛЈА БОЖЈА!

Изменето од spiros - 30.Август.2008 во 10:40
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Orthophill Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Orthophill Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2008 во 13:13
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Вчера, веднаш до слаткарницата “Палма“ во Карпош 4, забележав една нова, би рекла црква, варосана, бела како снег, со нацртан крст од напред.
 

Немаше никаков натпис, ме интересира знае ли некој чија/која е таа црква?

станува збор за т.н. Новоапостолска ‘‘црква‘‘
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2008 во 23:46
Originally posted by Pentakostalec Pentakostalec напиша:


убаво е тоа што го велиш, ама ако погледнеш во прашањето - ќе видиш дека гласи: Каде се наоѓа вашата верска заедница?



Секаде каде двајца или повеќе се сретнуваат во Името на вечно Светлиот *ДУХ БОЖЈИ, *ОТЕЦОТ - и МАЈКАТА - на Животот, Кој од љубов кон сите луѓе во *ИСУС се отелотвори!
СЕКАДЕ!

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2008 во 23:53
Originally posted by Orthophill Orthophill напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Вчера, веднаш до слаткарницата “Палма“ во Карпош 4, забележав една нова, би рекла црква, варосана, бела како снег, со нацртан крст од напред.
 

Немаше никаков натпис, ме интересира знае ли некој чија/која е таа црква?

станува збор за т.н. Новоапостолска ‘‘црква‘‘


Благодарам, ова дури сега го видов, со активирање на темава. Дали е и тоа “библиска црква“?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2008 во 23:55
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Благодарам, ова дури сега го видов, со активирање на темава. Дали е и тоа “библиска црква“?


Швајцарци!


Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2008 во 23:58
Ахаголема%20насмевка
Врие од американци, германци, швајцарци...мора да сме навистина космополитски народ кој со раширени раце ги пречекува сите дојдени со “добра“ намера.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2008 во 00:21
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Ахаголема%20насмевкаВрие од американци, германци, швајцарци...мора да сме навистина космополитски народ кој со раширени раце ги пречекува сите дојдени со “добра“ намера.
Помеѓу ними има многу прекрасни луѓе, некои дури со такви срца какви што имаат некои светли македонци!
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2008 во 08:34
Пазете се од волците кои доагаат облечени во јагнешка кожа...
 
 
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
ggstefan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 266
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ggstefan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2008 во 12:56
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Благодарам, ова дури сега го видов, со активирање на темава. Дали е и тоа “библиска црква“?


Швајцарци!




ovaa crkva e vsushnot ostatok od sega veke raspadnatata Katolicka Apostolska Crkva, koja ima nekoi cudni veruvanja, na primer, kaj niv ima novi Apostoli (kako sto kazuva i imeto) i tie demek se Hristovite poslanici na zemjata. bez niv nemoze covek da primi Sv. Duh, pa pretpostavuvam nitu da se spasi. momentlaniot apostol im se naogja vo germanija, a glaven za makedonija im e gradonacalnikot, na (mislam!) Caska.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2008 во 14:25
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Пазете се од волците кои доагаат облечени во јагнешка кожа...
 

 

За ниеден човек - без разлика во која заедница тој во моментов се наоѓа - не ми паѓа нити на крај памет да го наречам волк ако во неговото срце живее *ДУХОТ за кого сведочи Евангелието и од кого во животот се излева: љубовта, радоста, мирот, трпението, љубезноста, добрината, верноста, кротоста, самоконтролата!


Шалом!
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.