IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - каде се наоѓаат вашите заедници, контакти
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

каде се наоѓаат вашите заедници, контакти

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: каде се наоѓаат вашите заедници, контакти
    Испратена: 11.Јули.2008 во 04:22
Jas ne znam da li smeam ovakva tema da se napravi no sepak se osudiv koj saka neka kaze kade se naogja negoavata zaednica kade sto posetuva,koja veroispoved,i kolku casot i koj den

Mojta

Grad:Veles
sekoja nedela od 10 4asot nautro se sobirame vo bugarskata ambasada sekoj zainteresiran moze da dojde da poseti veropispoved Pentakosna crkva e inaku i sekoj petok od 6 popladne na istoto mesto vo istiot objket

Blagodaram

Ako temava ne e dozvolena moderatorite neka ja izbrisat blagodaram.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2008 во 04:29
Дозволена е, зошто да не... Сепак - би ги предупредил членовите дека е ова јавен форум и да внимаваат со давање на лични информации. А информации за самите цркви - се разбира - во секое време.
Do what is right, come what may...
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2008 во 04:44
Секој е поканет да присуствува на молитвениот час секој четврток од 19 часот и секоја недела од 19 часот на проповед во Христијански центар- Радосна вест на улица Благоја Давков близу Универзална сала.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2008 во 16:17
Originally posted by Pentakostalec Pentakostalec напиша:

Jas ne znam da li smeam ovakva tema da se napravi no sepak se osudiv koj saka neka kaze kade se naogja negoavata zaednica kade sto posetuva,koja veroispoved,i kolku casot i koj den

Mojta

Grad:Veles
sekoja nedela od 10 4asot nautro se sobirame vo bugarskata ambasada sekoj zainteresiran moze da dojde da poseti veropispoved Pentakosna crkva e inaku i sekoj petok od 6 popladne na istoto mesto vo istiot objket

Blagodaram

Ako temava ne e dozvolena moderatorite neka ja izbrisat blagodaram.



Bugarska ambasada ?????? Da ne vi se propovedite na bugarski ????
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2008 во 16:58
Ne taka se vika objektot kade sto se naogja sobranieto

Prodolzuvame so temata
Кон врв
the king Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 458
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај the king Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2008 во 17:54
mestoto za mojata molitva e sekoe cisto mesto na ovoj svet!!!!


mozam toa da go obavam na sekoe mesto i vo sekoe vreme!!!



svrtuvajki se kon mesto kon koe se svrtuvaat i site pripadnici na verata bez razlika kade se naogaat vo svetot i baz razlika na polozbata na licnosta od site aspekti, kako znak na ednakvost!!!



toa e sovrsenstvo!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2008 во 19:17
King - убаво е тоа што го велиш, ама ако погледнеш во прашањето - ќе видиш дека гласи: Каде се наоѓа вашата верска заедница? А не каде се молите.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2008 во 22:35

Прахристијанска Заедница
УНИВЕРЗАЛЕН ЖИВОТ
п.фах 892
1000 СКОПЈЕ


тел.02/3111-043
internet: http://www.universelles-leben.org/
e-mail: info@univerzalen-zivot.org.mk


на горенаведената адреса можат да се нарачаат книги(на пр. Ова е Мојата Реч А и Ω, 10-те Божји Заповеди итн.) ЦД-а(музички, говорни), бесплатни материјали, каталог и тн... Додека:

Среќавањата во Скопје се одржуваат во зградата на сметководители(до Даут Пашин Амам, влезот е од страна на МНТ) на адреса:

ул.Црвена Општина Б.Б., 3 кат, во СКОПЈЕ.


Средбите на сите Боготрагачи - Космичка животна школа
се одржува секоја недела со почеток во 10ч. наутро(трае 60-75 минути), на истите средби повремено се слушаат(снимка или дир.пренос) и Христови објави преку пророчицата за денешно време. На правилни временски растојанија се одржува и школувањето „ВНАТРЕШЕН ПАТ: Поблизу мој Боже до Тебе„ - Висока школа на Духот.

Секој петок во 19:30(трае 45-60минути) има молитвен час за исцелување под мотото:
„Исус беше човек од народот не од црквата! Да се доживее Бог слободно - без црква, луѓето молат!„


- влезот е слободен за сите приредби на Универзален Живот.

Секој може слободно да дојде и слободно, без обрвска, да си замине ако така сака.


Зградата во која се наоѓа УНИВЕРЗАЛЕН ЖИВОТ(3 кат) (Зграда на сметководители) - до Уметничката Галерија „Даут Пашин Амам„ на самиот влез во Скопска стара чаршија.


a влезот се наоѓа од страната на МНТ, кај Музичко-Балетското Училиште.



Изменето од Majkl - 28.Септември.2009 во 20:52
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2008 во 00:42
Mojata verska zaednica se naodja nasekade ja ima sekade vo dusite na site Hristijani vo srcata nivni sekade kade vidis pravoslavna crkva tamu e mojata verska zaednica sekade kade vidis za nekoj svetoven praznik ludje se sobiraat tamu e mojata zaednica sekade kaj cues molitva do boga pravoslvana tamu e mojata zaednica TAMU E BRE BRACA MAKEDONIJA A TAA PREKRASNA CELA E MOJATA VERA I MOJATA ZAEDNICA.......
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2008 во 00:45
Темплариус - како што му реков на Кинг претходно - прашањето не е од филозофски аспект, а е многу практично...
Во конкретниов случај - дали имаш конкретна црква во која одиш поредовно отколку во другите и дали има конкретен час и ден во кој има некакви поспецијални настани - предавања, свечени литургии итн...
Do what is right, come what may...
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2008 во 00:47
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Mojata verska zaednica se naodja nasekade ja ima sekade vo dusite na site Hristijani vo srcata nivni sekade kade vidis pravoslavna crkva tamu e mojata verska zaednica sekade kade vidis za nekoj svetoven praznik ludje se sobiraat tamu e mojata zaednica sekade kaj cues molitva do boga pravoslvana tamu e mojata zaednica TAMU E BRE BRACA MAKEDONIJA A TAA PREKRASNA CELA E MOJATA VERA I MOJATA ZAEDNICA.......


Мојата верска заедница се наоѓа насекаде, ја има насекаде во душите на сите муслимани,во срцата нивни.Секаде каде што ќе видиш Џамија таму е мојата верска заедница, секаде каде ќе видиш за некој верски празник луѓе се собираат, таму е мојата заедница.Секаде кај чуеш молитва- Намаз и гласот на Езанот од преубавите минариња, таму е мојата заедница. ТАМУ Е БРЕ БРАЌА МАКЕДОНИЈА, А ТАА ПРЕКРАСНА НЕ ЦЕЛА, ТУКУ ПОЛОВИНА Е ОД МОЈАТА ВЕРА И МОЈАТА ВЕРСКА ЗАЕДНИЦА.
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2008 во 00:47
Конкретно, тоа е ИВЗ.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2008 во 00:50
Конкретно би било - во која џамија најчесто одиш на молитва... И дали има други активности во истата таа џамија освен редовните молитви...?
Do what is right, come what may...
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2008 во 00:52
Vo mojata religija crkvite nemaat rabotno vreme vo edna ako otides kako vo site da si bil, vo mojata crkva nema nikoj da ti kaze koga da dojdes i koga da si odis vo mojata crkva Svetcite se sekogas tuka za sekogo koj ce dojde rabotno vreme nema a gi ima nasekade...... ... povelete ne sramete se dojdete vo mojata crkva kade i da ste sigurno ja ima i vo vasiot grad rabotno vreme nema, a i ako ne mozete denes ne trevozete se so vekovi opstojuvala se vekovi ce opstojuva i ce e sekogas non stop otvorena....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.