IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Поучни случки
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Поучни случки

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 23>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2008 во 15:28
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

KINGDAVID, prikaznava ne e vistina.


Месинџер, ако не и веруваш дека е вистинита тогаш оди на патување со таков пријател пак ќе видиш дека ?!    



     



Abe 100% ne e vsitina! Vo dzhugli nema mechki!

P.S. Izvinete na shegava, no ne mozhev da se dodrzham koga go prochitav vovedot na prikaznata (koja vsushnost mi e mnogu dobro poznata), a istovremeno sakav da ve razveselam malu. Religijata ne e sstrav, plachenje, machenje i ochekuvanje na smrtta. Taa e radost na postoenjeto i dozhivunvanjeto na Bozhjata Kreacija, chij neddeliv del sme i nie. Zatoa, nemojte da se iznenadite ako povremeno tuka prochitate i nekoja smeshna, no pouchna, prikazna od mene.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2008 во 18:31
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2008 во 00:32
Odele dva monasi od manastirot Sv.Jovan Bigorski za manastirot Sv.Joakim Osogovski. Edniot od niv bil postar monah po stazh i po godini, dodeka drugiov se zamonashil samo pred nekoja godina i bil star dvaeset i pet godini.

Samo sto se spushtile od Bigorski, doshle do Radika. Gi krenale mantiite nad kolena da ja pregazat, koga zabelezhale edna mlada ubava devojka kako stoi na bregot i prestrasheno gleda na drugata strana.

- Ah, mili brakja - povikala devojkata po niv - Ve molam pomognete mi da ja minam rekava... jas ne znam da plivam i mnogu i e strav da vlezam vo nea.

Stariov monah vednash ja svrtel glavat na drugata strana i pochnal da se moili:

- Gopspode Bozhe, ne me doveduvaj vo iskushenie da dopirnam mlado zhensko telo...

Maldiot monah ja poglednal isplashenata devojka razmisluvajki sto da stori.

- Gospode Bozhe - prodolzhil stariot monah, zabelezhuvajki deka mladiov se svrtel kon devojkata - spasi go od iskushenie mladiov brat. Toj ne e iskusen i nechestiviot ke mu go zeme umot...

- Pomagajte brakja, ve molam... ke me fati temnina tuka, a doma me cheka stara majka... - pochnala da moli devojkata, krshejki prsti i ronejki solzi.

- Gospede Bozhje, ne dozvoluvaj iskushenieto da ne prelazhe i da ne odvleche od Tvojot prav pat... - se pobrzo pochnal da ze moli stariot, svrten na strana, ne sakajki nitu da ja pogledni devojkata.

Mladiov monah ja ispruzhil rakata kon devojkata i rekol:

- Dojdi sestro, kachi se na moive ramenja i jas ke te prenesam na drugiot breg.

- Lele Bozhe sto stori mladiov greshnik! - pochnal sega da krshi prsti stariot monah, pagjajki na kolena - Sirot toj, si ja prodade dushata na nechestiviot... prosti mu Bozhe ...

I dodeka toj bil taka zanesen vo molitvata, mladiot monah so devojkata na ramena ja pregazil Radika na drugata strana. Gledajki kako devojkata se simnuva na zemjata i mu zablagodaruva na mladiot monah, stariov zacapal vo rekata da mine i toj.

Devojkata pobrzala doma, a monasite molchejki prodolzhile po svojot pat. Minale nekolku chasa i nikoj ne progovoril... doshla nokjta i legnale da spijat... utrinata prodolzhile po patot... se ushte nikoj ne progovoril nitu zbor. Minal i drugiot den. Koga vekje se nablizhile do manastirot Sv.Joakim Osogovki , stariot ne mozhel povekje da dodrzhi i mu se svrtel na mladiot.

- Pa kako mozheshe crni brate da napravish takov grev?! Kako mozheshe da ja krenesh na ramena onaa mlada i ubava devojka? Za sramota! Ne samo sto samiot se napravi rezil, tuku me izrezilazi i mene, a i siot nash manastir. Ovoj grev nema da ti bide prosten taka lesno! Da se zatvorish deset dena vo kjelijata bez hrana i bez voda i da ne si prestanal so molitvi za prosuvanje na grevovite...

- Dobro, postar pochituvan brate... - mu ogovoril mladiot - Bog neka reshi dali ke mi prosti sto ja nosev devojkata preku reka samo pet minuti, no ti... zarem ti se ushte ja nosish devojkata so tebe ?

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2008 во 09:21
Убава приказна! Значи монасите од сите деноминации, носат исти тежини        .
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2008 во 19:58
Znachi edni lugje ja nosat tezhinata dodeka moraat da ja nosat i potoa ednostavno se razdeluvaat od nea i go sledat zhivoto onaka kako sto doagja, a drugi ja nosat i agoniziraat cel zhivot, bituvajki postojano vi minatoto i nepostoejki vo segashninata. Kakva tragedija!
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Miki_P Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 985
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miki_P Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2008 во 23:58
Некој човек прашал еден монах - Кој те научи да се молиш?
- Демоните - одговорил монахот.
- Како е можно тоа? Како демоните те научиле да се молиш?
- Еве како! Тие ме напаѓаа со најразлични помисли, а јас ги победував со молитва.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2008 во 00:12
Originally posted by Miki_P Miki_P напиша:

Некој човек прашал еден монах - Кој те научи да се молиш?
- Демоните - одговорил монахот.
- Како е можно тоа? Како демоните те научиле да се молиш?
- Еве како! Тие ме напаѓаа со најразлични помисли, а јас ги победував со молитва.


Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2008 во 22:02
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

KINGDAVID, prikaznava ne e vistina.


Месинџер, ако не и веруваш дека е вистинита тогаш оди на патување со таков пријател пак ќе видиш дека ?!    



     



Abe 100% ne e vsitina! Vo dzhugli nema mechki!

P.S. Izvinete na shegava, no ne mozhev da se dodrzham koga go prochitav vovedot na prikaznata (koja vsushnost mi e mnogu dobro poznata), a istovremeno sakav da ve razveselam malu. Religijata ne e sstrav, plachenje, machenje i ochekuvanje na smrtta. Taa e radost na postoenjeto i dozhivunvanjeto na Bozhjata Kreacija, chij neddeliv del sme i nie. Zatoa, nemojte da se iznenadite ako povremeno tuka prochitate i nekoja smeshna, no pouchna, prikazna od mene.


Hahaha, messi vo pravo si , trebase da napisam deka odele niz sumata Lapsus, no se nadevam deka prikaznata e poucna
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2008 во 01:47
Eve uste edna interesna prikazna

Si bil eden farmer. Toj imal sin i konj. Eden den

farmeroviot konj izbegal i site sosedi dosle da go utesat

farmerot velejki:" Kakokv baksuz da ti izbega konjot!

A stariot covek odgovoril:" Kojznae dali e toa srekja ili nesrekja".

"Se razbira deka e nesrekja!", velele sosedite.

Po edna nedela farmeroviot konj se vratil doma, a go

sledele dvaeset divi konji. Farmerovite sosedi dosle da

proslavat velejki: "Kakva sreka da ti se vrati konjot

-plus uste dvaeset konji!"

A stariot covek odgovoril:"Koj znae dali e toa srekja

ili nesrekja!"


Sledniot den farmeroviot sin javal megju divite konji,

padnal i si ja skrsil nogata Sosedite dosle da go utesat:

"Kakva nesrekja!!!"

A stariot covek kazal" Koj zna dali e toa srekja ili nesrekja!"

I nekoi od sosedite se nalutile i rekle:" Sekako deka e

nesrekja, ti stara budalo!"

Pominala uste edna nedela i nekoja vojska dosla vo gradot

regrutirajki gi site sposobni mladi mazi da se borat vo

dalecni zemji. Farmeroviot sin, so skrsena noga, go ostavile....

Site sosedi dosle potisteni zatoa sto nivnite sinovi

otisle vo vojna i mu rekle na stariot farmer:

"Kakva srekja sto ti go ostavija sinot!"

A farmerot mirno kazal:"Koj znae?"


Mozeme da go pomineme celiot zivot obiduvajki se da sfatime se: "Ova e dobro, ova e loso..."

Ako se doverime vo racete na Boga, togas nasiot zivot ke ima smisla, i vo dobro i vo zlo, ke se obiduvame da najdeme nesto dobro od sekoja slucka sto ke ne vodi napred vo zivotot.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2008 во 05:30
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Убава, иако протестантска поема. Ја имам на папирус. Сепак е протестантска.


Во тие работи нема протестантска не протестантска православна - се што е наутрално за Бога е прифатливо. Затоа и вчера му реков на ЕвАнгелос наместо да се расправаме и да ни ја суди верата, можеме да разговараме за нешто што ни е заедничко и на тој начин да се поучуваме. Овде не се споменува никаква догма, туку едноставно кажува дека Господ секогаш ни помага,а тоа го тврдиме и ние, православните, а и сите останати вероисповеди.


Taka e Maranata, apsolutno se soglasuvam so tvoeto mislenje . Eve edna poucna slucka koja ja procitav od protestantsko spisanie. Sledi podolu...
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2008 во 05:47

Dzon Veslej, osnovacot na Metodistickata crkva sonuval deka umrel i deka bil na pat kon vecnosta. Konecno pristignal do golema porta i go prasal portirot:"Dali e ovde neboto?"

Odgovorot bil:" Ne, ovde e pekolot!"

Se isplasil, no prodolzil da prasuva:
"Dali ovde ima Katolici i Pravoslavni?"

"Da, mnogu!"

"Ima li i Baptisti?"

"Kolku sakas!"

Togas Veslej pomislil na lugjeto od negovata crkva i prasal: "Dali ima i Metodisti"?

Povtorno odgovorot bil:" Da, mnogu!"

Ispolnet so uzas trcal kon nebesnata porta kade pisuvalo RAJ. Bez zdiv izustil:" Dali ovde ima Metodisti?"

Portirot rekol: "Nieden nema"!"No sigurno ima Luterani?"

"Nema"-rekol covekot na portata. "No mozebi ima Pravoslavni?"

"Nitu eden"!-bil odgovorot.

Mnogu isplasen Veslej izvikal:" No kakvi lugje imate togas ovde?"

Togas go dobli odgovorot:"Ovde ima samo bedni gresnici koi se opravdani preku krvta na Isus!"

Vo neboto postoi samo edna veroispoved: Ispovedta na edinstveniot Gospod i Spasitel Koj ne spasi nas, izgubenite luge.

Jovan 14:6. Isus im rece: "Jas sum Patot, Vistinata i Zivotot; nikoj ne doagja pri Otecot, osven preku mene".
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2009 во 22:01

Prirodonaucnikot Athanasius Kircher, pronaogacot na "laternata magika", vo svojot kabinet imal umetnicki izraboten globus.

Eden od negovite posetiteli, negov prijatel ,koj ne veruval vo Boga , go prasal ljubopitno:

"Koj ti go izraboti ovoj globus?"

"Nikoj"!-odgovoril seriozno Kircher. "Nastana sam od sebe"!

"Nemoj da se seguvas!"-se navredil malku prijatelot no prodolzil:

"Toj majstor sigurno imal mnogu cuvsto za umetnost koga mozel da sozdade takvo ubavo delo!"

"Kako?" -ja prekinal diskusijata religiozniot naucnik.

"Ti ne si gotov da poveruvas deka edna bedna kopija na

Zemjinata topka nastanala sama od sebe, a ,me uveruvas

deka originalot sam nastanal sam od sebe, i ne sakas da

go priznaes postoenjeto na nejziniot Tvorec?"- se

nasmevnal naucnikot Kircher.

Кон врв
Miki_P Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 985
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miki_P Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2009 во 18:47


Еден патник раскажува: „Мои сопатници беа еден професор, кој беше неверник, и еден водач - Арап. Арапот често се молеше на Бога. Тоа го дразнеше професорот. Еднаш тој го праша Арапот:

- Дали ти си Го видел Бога?

- Не! - бил одговорот.

- Си го слушнал ли Неговиот глас, си зборувал ли со Него?

- Не, никогаш!

- Како тогаш можеш да бидеш толку глупав, та да веруваш во постоењето на Бога штом никогаш не си Го видел и не си Го слушнал?

Арапот ништо не одговорил. Следното утро професорот излегол од својот шатор, и откако разгледал наоколу, рекол:

Ноќва кај мојот шатор доаѓала камила.

- А ти ја виде ли? - прашал Арапот.

- Не! - одговорил професорот.

- Можеби го слушна нејзиниот глас?

- Не, не го слушнав!

- Како можеш да зборуваш дека таа била овде?

- Зар не ги гледаш трагите од камилските стапки врз песокот? Или си мислиш дека тие траги изникнале сами од себе? - рекол возбудено професорот.

- Не, јас тоа не го мислам; но јас, исто така, ги гледам трагите на божествената сила и слава на тој свет - рекол Арапот, покажувајќи со рака на Сонцето што изгревало, или си мислиш дека Сонцето изникнало само од себе?

Сега професорот молчел“

Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј нè.
Кон врв
Miki_P Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 985
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miki_P Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2009 во 18:48


На брод што пловел од Источна Индија за Англија, меѓу патниците, биле еден мисионер и еден офицер. Двајцата, при патувањето, често спореле меѓу себе затоа што офицерот ја исмејувал верата на мисионерот.

Еден ден офицерот го зел својот двоглед и долго го набљудувал небото.

„Што барате“ - го прашал мисионерот.

„Јас го барам вашиот Бог за Кого ми раскажувате толку измислици, но не можам да го откријам!“

А мисионерот му одговорил:

Се разбира дека не Го наоѓате, бидејќи во Светото Писмо пишува: „Блажени се чистите по срце, оти тие ќе го видат Бога“ (Мт. 5, 8).

Офицерот си го сокрил двогледот и престанал да зборува против Бога.

Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј нè.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.