Испечати | Затвори го прозорот

Поучни случки

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: Право на личен избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=13601
Датум на принтање: 18.Април.2024 во 02:40
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Поучни случки
Постирано од: svemirski_duh
Наслов: Поучни случки
Датум на внесување: 09.Мај.2008 во 23:22
Bi sakal da ima tema so nekoi Poucni slucki. Isto,bi sakal sekoja navedena slucka (od moja strana)da ja posvetam na edna od otvorenite temi do sega.
Kako na primer,ovaa sto sega ke ja napisam ja posvetuvam na temata "Dzihad".


Alija r.a vo Borba go sovladal neprijatelot,mu go odzel mecot,go zamavnal negoviot mec da go ubie,I zastanal.

Vo toj moment,neprijatelot go pluknal na Hazreti Alija vo lice a toj se pokazal kako gordost na sekoj Bozji pratenik I Evlija.

Toj pluknal na liceto na mesecinata a mesecinata go baknuva mestoto kade sto pagja liceto na Alija r.a koga pravi sedzda.

Togas Alija r.a go ispustil zamavnatiot mec I go pusti nleprijatelot na sloboda.

Ratnikot ostanal zbunet od ovaa Alijina r.a postapka,zbunet od
Negovata postapka,milost I oprost.

Mu rekol ratnikot: Go potegna na mene mecot pa go spusti,
Sto se sluci so tebe pa odstapi od svojata namera ?

Sto vide poubavo od moeto pogubuvanje,sto te napravi milostiv vaka da postapis ?

Sto si videl pa naglo ja promeni svojata postapka.
Jas vidov promena vo tebe I vo moeto srce I dusa.

Vo Junastvo si ti Bozji Lav,a vo Covecnost,
Koj ke ni kaze,sto si ti ?

Vo dobrina si kako Musaoviot oblak vo pustina,od koj Allah
Dal nafaka na decata Izrailovi.

Musa upatuval dova (molba) a od oblacite bi pagjal dozd,
So hranlivi zrna,slatki kako med,peceni I hranlivi.

Tie Musaovi a.s oblaci bile polni so rahmet I molost.Taka tie
Bez trud I rabota doagjale do hrana.

Toa nim Im postanalo kako obicaj a toa bilo Zname na Allahoviot
Rahmet na Musaovata a.s dova.

Ova Allahovo daruvanje,za 40 godini ni eden den
Ne zaostanalo.

Izraelcite bile neblagodarni I se nasitile so toa,pa barale
socevci,prasinja I luk.

Nimetot koj Allah mu go dal na Muhammedoviot a.s ummet,
Ne prekiden e I ke trae do Kijametskiot den.

Golemata pamet e kako srz,a nasite mali pameti se kako kozha
Koja ja zaviva taa s’rzh,pa se dopiraat.

Ti tumaci I smestuvaj se sebesi a nemoj da tumacis za ona
Kade sto se zboruva za sustinata.

O Alija ! Ti ja vide srzta na sustinata,kazi ni maker malku za toa.
Sabjata na tvojata dobrina mi ja komadi dusata,tvoeto znaenje neka ne’ napravi cisti nam I zemjata.

Kazi ni,toa e tajna Allahova,a ni ubi bez sabja,toa e nacin na Allahovoto upravuvanje.

Toj e majstor koj stvara bez alat I material. Toj ni daruva
Bez interes I bez profit.
Pametot se opiva na stotina nacini za koi ocite I usite nisto neznaat,poim nemaat.

Kazi ni,otvorini ja vratata na Arshot,sto vide,sto se’ Bog ti pokaza.

Tvoite oci naucile da go gledaat ona sto e gajb-
Nevidlivo a nasite se kako zasieni za gajbot.

Edni mesecinata ja gledaat jasno,drugi gledaat mrak a treti gledaat po tri mesecini,toa se shashavi.

Site trojca sedat na edno mesto,no rabotite gi gledaat razlicno.
Za toa postoi nekoja pricina.

Ima 18 iljadi svetovi,pa I poveke,no sekoe oko toa mnozinstvo ne go gleda.

Toa sto go gledas ti ili e cist sihir ili skriena dobrota.
Sto e za tebe Jusuf za mene e volk.

HAZRETI ALIJA REKOL:

Jas mecot go nosam I so nego udiram vo imeto na Allah,pokoren sum samo Nemu,
I ne sum rob na potrebite na sopstvenoto telo.

Jas sum Lav Bozji a ne lav na svoite zelbi.
Moite dela se svedoci za mojata Vera.

Na Pejgamberot receno mu e: Koga frli pesok,ne si go frill ti !
Jas samo baratam a onoj sto udira e Sonce.

Svojata snaga I svoeto “Jas” gi frlam,frlam se’ osven Allah dz.s,
Ja I ne brojam deka imam I deka postojam.

Jas sum senka na ova golemo Sonce,jas sum cuvar na vratite a
Ne sum prepreka.

Jas sum sabja preku koja nesto se postignuva a ne
Sabja koja ubiva.

Mojata sabja ne proleva krv,ne sakam da potegnam crn oblak,
Jas ne sum slamka,jas sum planina polna so blagosti,trpelivost I pravednost.Moze li vetar da pomrdne planina ?

Ona sto veterot brzo go chupa,toa ne e vredno.Mnogu vetrovi duvaat no nemozat da me pomrdnat.

Jas sum kako planina I moite koreni se cvrsti a ako veterot me udira,
Jas sum na pat kon Allahovite vetrovi.

Osven vo imeto na Allah,ne se vrtam vo nicie drugo ime. Osven ljubov I vera vo Allah
Vo nisto drug one veruvam.

Lutinata I so carot caruva.A mene lutinata mi e rob.

Sabjata na moite blagodeti go presence grloto na mojata lutina.A
Allahovata lutina za mene e rahmet (milost).

Jas se utopiv vo Allahovoto svetlo iako teloto mi e harab.
Postanav ubava bavca iako sum Ebu Turab-Tatko na zemjata.

Mozese vo mene da se pojavi lutina zatoa sto me plukna,
Ipak se nalutiv,sovladav I go frliv mecot.

Sakav da na moeto ime ostane: da sakam I mrzam vo Imeto na Allah,
I da na moeto ime ostane: da pomagam I odmagam vo imeto na Allah.

Koj saka vo imeto na Allah I koj mrzi vo imeto na Allah,koj dava vo imeto na Allah I koj zema vo imeto na Allah,toj go potpolnil svojot iman (vera).

Ova ne e nikakvo oponasanje nitu umislenost,nitu pak e somnez,
Tuku toa go pravam so uveruvanje I ubeduvanje.

Ona sto go pravam ne e moe zalaganje I borba,jas svoite race gi staviv vo Allahovite rakavi.

Ako nosam obaveza kako teret,znam od kade doagja.
Jas ja primam svetlosta kako mesecinata od sonceto.

Poveke odkolku sto kazav sega,nemoze na svetot dam u se kaze,
Zatoa sto golemo more nemoze da se protera vo mal izvor.

Jas sum sloboden od interesi I sokrieni nameri,slusajte gi izjavite na slobodniot svedok,
Zatoa sto svedocenjeto na robot ne vredi ni dve zrna jacmenovi.

Posto ne mu sum rob na lutinata,mene lutinata nemoze da me potcini I obzeme.
Tuka nema druga postapka osven Allahovata naredba.

Dojdi ! Allahovata dobrota ke te oslobodi zatoa sto e pogolema od lutinata.
Dojdi dodeka mozes da se spasis. Bese tvrd kako stena,no hemijata moze I kamenot da go smekne.

Ti si jas a jas sum ti,o dobri. Ti postana Alija,pa kako ke se ubijam sebesi ?

Ti napravi grev koj e podobar od sevap,Allah ti go prifati vo istiot cas.

Ovoj tvoj grev net e umrtvi,tuku gi umrtvi tvoite drugi grevovi,posle toa ti dojde rahmet.
Nema ruza bez trnje !

Omer sakal grev da napravi pa go potegnal mecot na Pejgamberot,no odmah se odzval
I posle toa prifatil Islam.

O pelivanu ! Koga me plukna vo lice,zaigra mojot nefs
a mojata lutina izleze.

Edna polovina bese vo imeto na Allah a druga polovina vo imeto na mojot nefs (licnost),
A mesavina vo ortaklok so Bozjite raboti nedolicna e I ne odgovara.

Ti si delo na Allahovite race,Negovo si stvorenie,ne sum te sozdal jas.

Sto sozdal Bog,moze da se razbie samo po negova naredba.

Koga ova go slusnal ratnikot,mu se pojavilo svetlo I go osetil vo svoeto srce,
I go frli Zunner-Znaci na krivoverstvo.

O Alija,jas seev neprijatelstvo I mislev za tebe deka si poinakov.
Megjutoa,ti si Bozja vaga I merilo.Jazik sin a vistinata na sekoja vaga.

Ti si pravoto moe pleme I praviot moj pravec.
Ti go zapali svetloto vo mojot fener.

Jas sum rob na ona svetlo koe go bara moeto oko. Tvojot cirak go napolni moeto srce so Allahovo svetlo-Nur.

Jas sum rob na onie morski branovi koi ja vadat vistinata na povrsina.
Na takov eden bran sega sum rob.

Daj mi ja rakata I ponudi mi Sehadet ! Tebe te gledam naj golem I naj dostoen.

I negovite 50 soplemenici so zadovolstvo prifatija Islam.

Sabjata na blagosta e poostra od sabja celicna. Taa nosi pobrz I podobar uspeh nego stotici vojnici.




Коментари:
Постирано од: svemirski_duh
Датум на внесување: 10.Мај.2008 во 19:07
Azrail i covekot koj trebalo da umre.

Eden obicen covek,za vreme na rucek,dosol do dvorecot na Sulejman a.s.

Liceto mu pozoltelo od strav a usnite mu pomodrile,
pa go prasal Sulejman a.s: "Sto ti e tebe covece?"

Covekot mu odgovoril: Azrail (Melek na smrtta) me pogledna so taka neobicen pogled.Pogledot mu bese poln so lutina i osveta.

Selejman mu rekol: Ako baras nesto od mene,baraj. Covekot rekol: O zasolniste na dusite,naredi mu na veterot,da me odnese.

Neka me odnese vo Indija. Moze da se sluci taka da ovoj tvoj rob dusata da mi ja socuva.

Taka svetot bega od skromnosta i siromastvoto.Pa se slucuva covekot da bide zalak na pohlepnosta i drugi nadezi.

Stravot od siromastijata e slicen na stravot na ovoj covek. Pohlepnosta i trudot,svati kako da se tie Indija.

Sulejman a.s mu naredil na veterot,da onoj covek go odnese preku moreto,vo dalecnata zemja Indija.

Drugiot den,za vreme na drugata sredba i razgovor,Sulejman a.s go prasal Azrail:

Vcera,ostro si go poglednal onoj Musliman,da krik od dusata ispusti.

Azrail odgovoril: - Kako bi mozel jas na nekogo taka osvetnicki da poglednam,,, samo se zacudiv koga go vidov tuka.

Zatoa sto Vistinskiot Bog,Allah dz.s mi naredi uste denes da mu ja zemam dusata vo Indija.

Da ima sto krila,nemoze da stigne do Indija,pomisliv.
Se' sto se slucuva vo svetot,ti vaka meri.Otvori gi ocite i pogledni dobro.

Od kogo begame,sami od sebe,pa toa ne e mozno. Od kogo da se cuvame,od Svemozniot Bog ?

(Mesnevija I (960,965,970))



Постирано од: blagorodna
Датум на внесување: 12.Мај.2008 во 21:22
Му дадов на едни луѓе алишче убај прани пеглани чисти, а другио ден ги најдов по кантите расфрлани, многу поучно дејствуеше на мене ова, многу, да не подлегнува на молби оту незнајш со кого имаш работа.Ал па на просјак да му дајш пари по пет минути че го најш купил ракија ете и тогва са поучни случки зар не?


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 12.Мај.2008 во 22:59
Blagorodna, sekoj odgovara za svoite postapki. Ne se poveduvaj po tugjite grevovi i gluposti...

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 14.Мај.2008 во 11:26
/


-------------


Постирано од: trebo.r.a
Датум на внесување: 14.Мај.2008 во 20:41
ПОМЕЃУ ЖИВОТОТ И СМРТТА

“А најубавото место на враќање е кај Аллах” (Али Имран:14)


Некој човек паднал во длабок бунар.За среќа,едно растение било израснато во зидот на тој бунар,па,човекот додека паѓал,со рацете некако успеал да се зафати за тоа растение. После почетниот шок, почнал да разгледува доле и горе.

   Она што го видел било доволно за да го заплаши: огромна змија го чекала на дното од бунарот. Во очај, одлучил да остане каде што бил,и да не се помрднува. Но,тогаш,на свој ужас, здогледал два глувци – едниот црн , другиот бел – како го гризат коренот од растението за кое се држел. Ја изгубил целата надеж.

   Тогаш погледнал горе и срцето повторно му се исполнило со надеж. Не бил многу оддалечен од влезот на бунарот , само еден мал напор би му овозможил да ја дофати сигурноста.

   Тогаш приметил кошница со мед на растението за кое се држел . Потполно заборавајќи на состојбата во која се наоѓа, почнал да јаде мед. Секако, тоа на пчелите не им се свидело па го нападнале,но,човекот и понатака останал несвесен за состојбата во која што се нашол. Недолго потоа, глувците успеале да го пресечат растението и човекот паднал право на змијата.

                             ***

   ПОУКА:                     

   Ние сме тој човек; Овој свет е бунарот; растението на неговиот зид е нашиот живот; кого го нагризуваат денот и ноќта – белиот и црниот глушец; Смртта е змијата која што нас не чека.

   Медот ги симболизира угодностите на овој живот, околу кои спориме и се расправаме со другите луѓе – пчелите, кои нас не “ каснуваат “. Она што нашата “невоља “ ја прави потрагична е фактот дека спасот никогаш не е предалеку. Вложи само малку напор во твојот животен пат,за да ја дофатиш сигурноста која што е овозможена со Божјата љубов.

   Лесно можеме да му се приближиме на Драгиот Бог и да бидеме сигурни засекогаш. Или,од друга страна, смртта дословно ќе не уништи.

                                Изборот е наш !

                                          ***
Мухаммед а.с. рекол: “Биди на овој свет како странец или патник ! “

     



-------------
I'm muslim-don't panic!


Постирано од: HILAFET_CH
Датум на внесување: 14.Мај.2008 во 20:48
SMRT - zaboravljena istina

Pa kada dodje njihov rok (SMRT ),oni to ne mogu odgoditi ni jednog casa niti ubrzati ( Ku`ran )

Jedan covjek je zelio upozoriti svoga sina da ne bude pohlepan za dunjalukom, nego da se sprema za smrt koja ce mu zasigurno doci - kada ce sve ostaviti iza sebe. Kada mu se smrt priblizila, napisao je svome sinu jedno pismo i rekao mu: "Sine moj, imam jednu zelju. Kada me budes zakopavao u zemlju, zelim da imam carape na sebi. I evo ti ovo moje pismo ali ga ne otvaraj osim kad ti bude jako tesko u zivotu."

Kada je otac preselio na ahiret duznost je bila na sinu da ukopa svoga oca sa carapama na nogama. Tako se zaputio imamu koji je bio zaduzen za ukopavanje mrtvih i rekao mu da njegov otac zeli biti zakopan sa carapama na nogama. Ovaj imam mu je to odma odbio rekavsi da se to krsi sa vjerskim propisima. Nakon toga, razocaran... otisao je kod drugog imama ali mu je i ovaj rekao istu stvar. Tada ga je panika pocela hvatati, njegov otac jos nije zakopan a vrijeme prolazi...sta da radi. Bilo mu je toliko tesko da nije znao kako da postupi pa je odlucio da vec sada otvori ono pismo koje mu je otac ostavio. Kada je otvorio pismo vidio je da tamo pise: "Sinko moj, vidis... cak ni carape nisam mogao ponijeti sa sobom u grob." Nakon toga je sin poceo razmisljati: sve za sto se borimo na ovom svijetu, sav imetak, svo bogatstvo - nista od toga ne mozemo ponijeti sa sobom u kabur, pa cak ni par carapa. Tada je shvatio da treba da se bori za ono sto moze ponijeti sa sobom u kabur - a to su dobra djela.

Jedan musliman je rekao: "Naucio sam se mnogo stvari od ucenih ljudi, ali samo nekoliko od tih stvari su mi usadjene duboko u srcu i na tom sam zasnovao svoj zivot." Kaze: "Vidio sam ljude i vidio sam da oni imaju nesto sto vole. Vidio sam da neki napustaju ono sto vole prilicno rano, dok neki imaju ono sto vole citav svoj zivot. Ali na kraju sam vidio, da niko od njih nista od toga ne nosi sa sobom u kabur. Sve sto vole, ostaje iza njih i tako sam odlucio da zavolim nesto sto znam da ce poci sa mnom u kabur. I tako sam procitao u knjigama ucenih ljudi da je jedina stvar koju nosimo sa sobom u kabur - nasa djela. Tako sam odlucio da pocnem voliti dobra djela i drzati se njih, jer sam saznao da ce ta djela ici sa mnom u kabur."

Covjek bi trebao da usporedi privremeni dunjaluk sa svim njegovim osobinama i vjecni ahiret, i stavi ih jedan pored drugog kako bi uvidio koji svjet je bolji i za kojeg se treba vise truditi. Nepravedno je od covjeka da zaboravi na smrt, koja mu moze svakog trena doci, i da se samo posveti ovom svijetu i radi samo za njega. Ko bude tako postupao, bojati se da se taj covjek nije dovoljno pripremio za smrt ako ga zadesi u takvom stanju. Smrt nikoga ne diskriminira, niti u vremenu, niti u mjestu, niti u starosnoj dobi - dakle sve nosi sa sobom i neznamo kada ce nam smrt doci i na koji nacin cemo umrjeti ali znamo da ce nam doci. Jednog naseg dobrog predhodnika su upitali na cemu on zasniva svoj oslonac na Allaha a on im je rekao: "Zasnivam na cetiri stvari." - i izmejdu ostalog je spomenuo: "Saznao sam da me smrt svakog trena moze zadestiti pa sam je pretekao." To jest, pretekao sam je dobrim djelima i prepremio se za nju.



Постирано од: trebo.r.a
Датум на внесување: 15.Мај.2008 во 15:48
Susret s melekom smrti (Azrailom, alejhisselam)

“Svako živo biće će smrt okusiti, i Nama ćete se poslije vratiti.”(k*r’an, sura Pauk, ajet 57.)



Kralj i Melek smrti

            Vehb ibn Munebbeh kazao je slijedeću priču. Odluči kralj jednom običi svoje kraljevstvo. Naredio je da mu se donese otmjena odjeća ali mu se ne svidi te je vrati iščući drugu. Tako je tražio novu i novu sve dok mu ne donesoše onu koja mu se najviše svidi.

            Potom naredi da mu dovedu konja. Predivan konj bi doveden al' mu se ne svidi te mu dovodiše jednog po jednog dok ne izabra najboljega. Zajaha ga.

Prokleti šejtan raspalio je oholost i taštinu u njemu te kralj odjaha gordo, u pratnji dvorana, pomoćnika i oružnika; bijaše to veličanstvena svita. Al' kralj ih previše omalovažavaše da bi na njih pažnju obraćao.

Jašući, kralj naiđe na ostarjeloga čovjeka, obućenoga u dronjke, koji ga pozdravi al' mu kralj ne otpozdravi. Nato, starac prihvati uzdu konja. Kralj na to pobijesni i prijeteći reče mu: “Nosi se! Kako se usuđuješ držati uzde moga konja!”

Starac odgovori: “Imam nekog posla s tobom.” Kralj odgovori: “Strpi se dok se vratim i sjašem; tada ću te moći saslušati.” “Moram ti nešto sada reći”, starac reče i snažno povuće uzdu i prekide je. “Šta hoćeš?”, upita kralj. Starac odgovori: “To je tajna, moram ti šapnuti na uho.” Kralj se pognu a starac mu reče: “Ja sam Azrail (melek smrti), došao sam uzeti ti dušu.”

Kralj, naravno, problijedi: “Možeš li mi dati malo vremena, da odem kući, susretnem svoje ljude i organiziram oproštaj?” Melek odgovori: “Ne, neće ti se dati vremena. Nikada više nećeš sresti svoje podanike.” Rekavši ovo, melek mu uze dušu iz tijela te se kralj sruši na tle poput klade.

Pobožni čovjek i Melek smrti

            Nakon toga, Melek smrti ode jednome mu’minu (vjerniku) koji također se takođe spremao na putovanje. Azrail mu nazva selam a ovaj mu odgovori. Potom Melek reče: “Želim ti nešto šapnuti na uho.” Pa mu reče: “Ja sam Azrail, melek smrti.” Čovjek reče: “Dobro mi došao! Allah te blagoslovio! Jer napokon si došao, a toliko te čekah. Od svih osoba koje su daleko od mene tebe najnestrpljivije očekivah.” Melek reče: “Idi i dovrši stvar zbog koje si namjeravao poduzeti putovanje.” “Radije bih susreo mog Allaha, radije to nego bilo šta na svijetu!” Melek odgovori: “Izaberi sebi bilo koje stanje u kojemu želiš da te smrt zadesi i tada ću ti uzeti dušu.” Čovjek na to reče: “Prepuštam to tebi.”

            “Naređeno mi je da te poslušam, da uradim kako ti narediš”, reče melek. “E kad je tako, dopusti mi da uzmem abdest i da zanijetim (nakanim) namaz; kada se spustim na sedždu mome Gospodaru, uzmi mi dušu.”

            Tako, pobožni čovjek klanjaše, spusti se na sedždu a duša mu napusti tijelo.






-------------
I'm muslim-don't panic!


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 24.Октомври.2008 во 08:40
Мојот пат кон спасот


Благодарноста му припаѓа на Аллах џ.ш. , салават и селам на последниот Божји Пратеник, и Аллахов роб - Мухаммед а.с. кој дошол со вера на вистината.



Драг брате мој, зарем не си ја уморил својата душа со лажните уживања и зарем не дошло време да ја смириш со вистинската среќа?!

O...... , како е прекрасна вистината, таа која така често те предупредува на празнината која ја поседуваш во своето срце и не ти дава мир...., туку те тера да се вратиш по правиот пат. А ти, ти така бездушно ја лажеш и на цедилка ја оставаш, ставајќи ја така во искушение, што можеби смртта ќе ја задеси и што повеќе време за покајување (тевбе) нема да и остави.

Јас чувствувам обврска пријателе мој, брате мој, Аллахов робе да ти кажам дека си “храбар”, тогаш кога поминуваш покрај џамија слушајќи го езанот и на Гоподарот на световите не му се отповикуваш ! Истотака , јас чувствувам обврска да ти кажам дека тоа е “храброст” поради која, верувај ми, ќе го зажалиш денот кога мајкати те родила ако во таква состојба те посети Мелекот на смртта ! Што е со тебе брате мој, зошто сега не плачеш над себе, зарем во твоето срце нема ни малку хајр па се оглушува за зборовите на вистината или можеби, пак се правиш “храбар” па својата душа по којзнае кој пат ја лажеш и лажни надежи и влеваш ?!

O...... , еве сега скоро и мене ме натера на плач! Ама , пријателе јас се надевам на Џеннетот чие пространство е поголемо од површината на небесите и Земјата, се надевам на хурии, вечниот живот, на вечни и вистински уживања, Џеннетски градини и превои. Се надевам пријателе мој , на убавото Џеннетско вино од кое глава не боли и кое таму во џеннетот, нема да биде забрането. Заради тоа пријателе мој, заради тоа е подобро да твоето срце залипти и низ твоето лице солзи-покајнички потечат, па тогаш пријателе мој, тогаш и јас од радост ќе заплачам што и тебе Возвишениот Аллах те упати на патот од спасот, на патот кој води кон оној џеннет кој предмалку ти го споменував. Зошто сега , во овој момент , не го послушаш своето срце, срце кое ја препознава вистината и кое сака да ја пригрли и повеќе од неа –вистината, никогаш не се одвои?!

Што има со тоа, да изгубиш ? Не , туку само можеш да добиеш! Ајде сега пријателе мој, биди сега вистински храбар, нека не ти биде срам, туку биди смел и очисти го своето тело, земи абдест и тргни до првата џамија каде на Аллах џ.ш. на сеџде ќе Му паднеш и побараш прошка за твоите гревови ! Внимателно послушај ги сега зборовите на Возвишениот Аллах кои се објавени и мене и тебе Кој вели: ,,А на оние кои се покајат и поверуваат и добри дела чинат, Аллах нивните лоши дела ќе ги замени за добри, а Аллах простува и сомилосен е; а оној кој се покае и добри дела чини, тој навистина, кај Аллах искрено му се вратил.”
( Ел-Фуркан, 70,71)

Зарем сега не чувствуваш радост во своето срце пријателе мој?! ДА, таа радост ја сведочи вистинитоста на оваа вера и Аллаховите џ.ш. ајети кои ги освојуваат човечките срца доколку во нив има и малку хајр. Тоа е вистина за која цело ова време копнееше, еве ја сега пред тебе, па што чекаш пријателе мој?! Сега послушај што вели Возвишениот Аллах за оние луѓе кои се завртат од вистината, на кои доказите им биле понудени: ,,А оној кој ја заврти главата од Книгата Моја, тој со тежок живот ќе живее и на Судниот ден како слеп ќе го проживееме.

`Господаре мој,` - ќе рече – `Зошто слеп ме проживеа кога имав вид? “

`Еве зошто` - ќе рече Он: `Нашите докази ти доаѓаа, ама ги забораваше, па ти денес истотака ќе бидеш заборавен. “ ( Та ха, 124,125,126)

Е... како е вистинит овој говор, зарем не е така?! Знам, не би сакал ни ти како ни јас да бидеме од горе споменатата категорија на луѓе кои на Судниот ден ќе бидат слепи проживеани затоа што не сакале да ги прифатат доказите на Возвишениот Аллах и кои од нив ги вртеле своите глави иако чувствувале дека тоа е права вистина. Ама, да би бил од оние за кои Возвишениот Аллах вели:
,,А оние кои стравувале од Господатот свој во поворки ќе бидат поведени во Џеннет и кога ќе дојдат до него, - а капиите негови веќе широм отворени-, чуварите негови ќе им речат: “ Мир со вас, од грев сте чисти, затоа влегувајте во него, во него вечно ќе престојувате! И тие ќе речат: “ Му благодариме на Аллах, кој ветувањето свое ни го исполни и место во Џеннетот ни дарува, да во него се сместиме каде ќе посакаме! Прекрасна ли награда за оние кои се труделе!”

,,И ќе ги видиш мелеците како престолот го опкружуваат, величејќи и славејќи го Господарот свој; и на сите по правда ќе им се пресуди и ќе се рече: ` Благодарен нека е Аллах, Господарот на световите..... “

Да би бил од нив, потребно е веднаш да се покаеш за своите гревови и како што реков, да отидеш до првата џамија како со своето дело би ја посведочил искреноста на својата тевба (покајание).

Ете така пријателе мој, јас ти укажав на вистината, сега нема да може да кажеш на Судниот ден : ,,Господаре мој, немој да ме казнуваш зошто јас навистина незнаев.” Ама , се надевам пријателе мој дека ќе го послушаш своето срце кое е жедно и чија најголема желба му е да се напие од изворот на вистината кој се вика ИСЛАМ.

И сега полека, пријателе мој, јас и ти се разделуваме. Јас продолжувам по правиот пат, по патот кон вечното и единствено-вистинско задоволство и спас, а ти .....




-------------
"Ако питаш који сам странац, поносно кажем:ЈА САМ БОСАНАЦ!"


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 24.Октомври.2008 во 08:48
СЕТИ СЕ НА... СМРТТА!!!

БРАТЕ, СЕСТРО!

Дали веќе си се припремил/а за средба со својот Господар? Се замислуваш ли себеси во студена дупка без дно, далеку од својата фамилија, од својата жена и деца, кои веќе заборавиле дека некогаш си бил/а меѓу нив на дуњалукот, а како не би заборавиле кога се зафатени со самите себе!

Колку ли само биле...


Народи на овој дуњалук, па ете нема ни трага ни глас. Аллах ги уништил заради нивната непослушност према Нему! „Пред вас многу народи биле и нестанале, затоа патувајте по светот и посматрајте како завршиле оние кои Пратениците во лага ги гонеле.“ (Али Имран, 137)


Заради краткотрајни дуњалучки ’уживања’ тие луѓе ја продале вечната благодет од Ахирет. Имаш ли желба и ти да бидеш еден/на од нив?! Имаш ли желба да бидеш од оние кои слепо лутаат на дуњалукот и кои слепи ќе бидат проживеани кај својот Господар!?
Човечките пусти надежи на дуњалукот, изненадно и секогаш ги прекинува смртта!

Смрт за која многу малку или воопшто не се размислува. Зошто?! Зарем кабурите (гробовите) кои опако ’извираат’ од земја не претставуваат доволна опомена за оние со разум дарени!? Тие кабури од кои се крева косата на глава, тие се престојувалиште на секој човек кој смртта ќе ја вкуси.


Зарем сме создадени само поради дуњалукот и неговите благодетти? Па никој никогаш ништо не понесол со себе и никому ништо не му припаѓа на Ахирет, освен неговите добри дела кои ги чинел искрено во име на Аллах, џ.ш.


“Знајте дека животот на овој свет не ништо друго туку игра, разонода и разубавување и меѓусебно фалење и натпреварување во имањата и бројот на деца! Пример за тоа се растенијата чие растење после дождот ги восхитува неверниците, тоа потоа разбујува, ама потоа го гледаш како пожолтува, да на крај се скрши. А, на оној свет има тешко мачење (на неверниците) и Аллахов опрост и задоволство (на верниците); животот на овој свет е само лажливо насладување.“ (Ел-Хадид, 20)


Се пренесува дека на Иса, а.с., му се прикажал дуњалукот во лик на грда старица кој била закитена со сите постоечки украси. Иса, а.с., ја запрашал: “Колку пати си се мажела?“ Таа одговорила: “Не им го знам бројот.“ Иса, а.с., рече: “Дали сите умреле за време на твојот живот или се разделиле од тебе?“ - Напротив, јас сум ги убила!“ – одговорила. На тоа Иса алејхи селам, рече: “Тешко на твоите преостаната мажи, како не земаат поука од судбината на твоите поранешни мажи; ти ги убиваш и уништуваш еден за друг, па и покрај тоа никако да ти се припазат!“


Кажува Возвишениот: „На оние кои го пожелуваат животот на овој свет и украсите негови – Ние ќе им ги дадеме плодовите од трудот нивни и нема во нив ништо да им се скрати. Нив на оној свет огнот ќе ги печи; таму нема да имаат никаква награда за она што на земјата го работеа и ќе им биде залудно сé што направиле.“ (Худ, 15)


Зарем вреди да се жртвува вечноста на Ахиретот и неговите убавини во замена за овој ништавен и прооден дуњалук-свет? На остроумниот и паметниот човек не му преостанува ништо друго туку да сфати дека смртниот час му е поблиску од жилата куцачка и дека треба да се спрема за тој голем момент. Забавата и развратот престануваат кога на врата ќе зачука вистината која ја носи Мелекот на смртта, немајќи милост према грешниците, кога ќе ги одвојат од друштвото на нивните семејства и ними саканите особи и ги преместат во ужасна самотија каде ќе бидат препуштени сами на себе.


Дали некој до сега успеал да се заштити од смртта? Љубителите на своите страсти и пожуди никако да се освестат, па потполно немарно се однесуваат према смртта, а кога им се спомене смртта, избегнуваат да говорат за тоа, зошто поправо тие се оние заради кои Аллах, џ.ш., вели: „ Кажи: смртта од која бегате, навистина ќе ве стигне. Потоа, на Оној кој го познава видливиот и невидливиот свет, ќе бидете вратени и Он за она што го работевте ќе ве извести.“ (Ел-Џума, 8)


А, нашиот Пратеник, с.а.в.с., вели: „Најпаметни се оние кои најповеќе се присетуваат на смртта.“ Меѓутоа, сите сме уверени дека ќе умреме, ама никој од нас не се припрема за смртта. Сите ние знаеме и сме уверени за постоењето на Џеннетот, ама никој од нас не делува да би го заслужил, сите ние сме уверени за постоењето на Џехеннемот, ама, никој од нас не се плаши од него.


БРАЌА, СЕСТРИ, да тргнеме кон Аллах и искрено да му се покаеме: “ Да човекот не би повикал: „Тешко мене, колку само должности сум пропуштил према Аллах, дури и се исмејував! Или да не би кажал: “ Аллах да ме упатеше по правиот пат, сигурно ќе се сочував од Неговата казна!“ или да не би кажал кога ќе ја доживее казната:“ Да ми е само да се вратам, добри дела редовно би чинел.“ “ Никогаш! Ти доаѓаа Мои пораки па ги негираше и се охолеше и неверник беше.“ (Ез-Зумер, 56-59)





-------------
"Ако питаш који сам странац, поносно кажем:ЈА САМ БОСАНАЦ!"


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 24.Октомври.2008 во 11:22
СТАПАЛКИ ВО ПЕСОКОТ


Една ноќ еден човек имал сон. Сонувал дека оди низ плажа заедно до Господ.

На небото секавично се прикажувале сцени од неговиот живот. На секој кадар тој заблежувал два пара стапалки во песокот: едниот пар му припаѓал нему, а другиот на Господ.

Кога последната сцена од неговиот живот се појавила пред него, тој се загледал во стапалките во песокот.

Тој забележал дека повеќе пати за време од неговиот животен пат, имало само еден пар стапалки.

И забележал дека тоа е така во најтешките и најтажните времиња од неговиот живот.

Ова навистина го вознемирило и тој Го запрашал Господ:

"ГОСПОДИ, Ти рече дека дека откога ќе решам да те следам, ти цел пат ќе бидеш со мене.
Но јас забележав дека за време на најголемите тешкотии во мојот живот, има само еден пар стапалки.
Не разбирам зошто кога најмногу ми требаше, Ти ме напушти."

ГОСПОД одговори:

"Сине Мој, мое бесценето дете,
Јас те сакам и никогаш нема да те напуштам.
За време на твоите искушенија и страдања,
каде што гледаш дека има само еден пар стапалки,
знај дека Јас тогаш те носев тебе."




-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 24.Октомври.2008 во 11:49
Реков,и самата ја поседувам, напишана на папирус и во стаклена рамка, да не ми се допаѓаше-одамна ќе ја подарев некому.

Само го потенцирав изворот, ништо повеќе.
Баш ништо.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 24.Октомври.2008 во 12:15
Jas ovaa poema ja sretnav vo edna zbirka poezija od edna moja komshivka izdadena pred 6-7 god... ne veruvam deka taa ja "ukrala" od drugi, megutoa poemava e prekrasna i ne e loso ako drugi ja zele da ja koristat, devojkata e pravoslavna, ovaa pesna ja napisa posle edna teska soobrakajna nesreka so ja prezivea...

-------------
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 24.Октомври.2008 во 12:19
Сигурна сум дека другарка ти не е авторот, оваа е постара од неа, само ја позајмила...намигнувањеНо нема ништо лошо во тоа што си ја позајмила зашто  делува утешително во тешки моменти. (Иако ако е веќе ја ставила во збирка, требала да каже, нели, сепак не е христијански да се превземаат туѓи творби без да се наведе тоа).

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: izvoren
Датум на внесување: 24.Октомври.2008 во 12:31
Vnimatelno so upotrebuvanje na "protestantski poemi" kako vo slucajov so "stapalki vo pesokot" za da ne se vmetne protestantski duh vo pravoslavieto.


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 24.Октомври.2008 во 12:46
Се што е добро, без разлика од која страна доаѓа ВРЕДИ ДА СЕ ПРОЧИТА И ДА СЕ ИЗВЛЕЧЕ ПОУКА ОД ТОА!

Затоа престанете барем на оваа тема со лични преписки и дофрлувања и дајте некоја убава поучна случка,како што тоа го направи Маран Ата.

-------------
"Ако питаш који сам странац, поносно кажем:ЈА САМ БОСАНАЦ!"


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 24.Октомври.2008 во 12:46
Izvoren, православието прифаќа се што не се коси со правослвните догми. Во случајов, поемата се однесува за тоа колку Господ се грижи за нас и колкава љубов ни дарува. Не ти ја гледам поентата како може да се вметне протестантски дух во православието, кога ова е општо позната работа за сите вери во цел свет?

Ај да се вратиме на темата. Еве нешто многу многу убаво.

ГОСПОД МУ ГОВОРИ НА ЧОВЕКОТ

Дали некогаш си размисувал, сине, дека се што се допира до тебе, истовремено се допира и до Мене, зашто се што се допира до тебе, cе допира до зеницата на Моето око.

Ти си драг во Моите очи, бесценет, и Јас те засакав, па затоа за Мене особено задоволство е да те воспитувам.
Кога искушенијата те нападнат и непријателот навали како река, знај дека тоа е по Мое допуштение, зашто твојата немоќ чувствува потреба за Мојата сила и да сфатиш дека си сигурен само кога Јас се борам за тебе.

Ако се наоѓаш во тешки прилики, меѓу луѓе кои не те разбираат, кои не водат сметка за тоа што ти е пријатно, кои те одбиваат - тоа е по Мое допуштение.

Јаc сум - Бог, Кој управува со ситуациите. Ти не си се нашол случајно на своето место; тоа е баш она место кое Јас ти го одредив!

Ме молеше да те научам на смиреност, па, еве, гледај: те ставив во онаа средина, во онаа школа, каде таа лекција се учи. Твојата средина и луѓето кои живеат со тебе само ја исполнуваат Мојата волја.

Ако се наоѓаш во парична оскудица, тешко врзуваш крај со крај - тоа е по Мое допуштение, зашто јас располагам со сите материјални средства. Јас сакам ти да Ми се обраќаш и да зависиш од Мене. Моите ризници се неисцрпни. Јас сакам да се увериш во Мојата верност и во вистинитоста на Моите ветувања. Да не се случи во твојата неволја да можам да ти речам: "Вие не Му верувавте на Господа, вашиот Бог" (5. Мојс. 8,12-13).

Ако ја преживуваш ноќта во болка, ако си одвоен од своите ближни - тоа е по Мое допуштение. Јас сум Утешител и Исцелител на болестите, Јас тоа го допуштив, за ти да Ми се обратиш и за да најдеш вечна утеха во Мене.

Ако те разочарал твојот пријател, ако те разочарал некој кон кого си го отворил своето срце - тоа е по Мое допуштение. Јас допуштив да се разочараш, за да ти покажам дека Господ е најдобар твој пријател.

Јас сакам ти се да Ми принесуваш и да Ми се доверуваш. Некој те наклеветил. Препушти ја таа работа на Мене и приклони се кон Мене, Прибежиштето твое, за да се избавиш од зол јазик. Јас ќе ја изнесам твојата вистина на светлоста на денот и ќе ја докажам твојата невиност.


продолжува....


-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 24.Октомври.2008 во 12:48


Прекрасно!

-------------
"Ако питаш који сам странац, поносно кажем:ЈА САМ БОСАНАЦ!"


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 24.Октомври.2008 во 12:51
Originally posted by deshad deshad напиша:



Прекрасно!


Секогаш можеме да најдеме нешто заедничко кое ќе не сплотува, наместо да се караме и осудуваме кој како верува. Секој си има право да верува во што сака, но најдобрата проповед е преку добрите поуки, а не преку кавгите.

Сепак, сите сме браќа и сестри, од Адам и Ева.

-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 24.Октомври.2008 во 13:31
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Vnimatelno so upotrebuvanje na "protestantski poemi" kako vo slucajov so "stapalki vo pesokot" za da ne se vmetne protestantski duh vo pravoslavieto.


Само се чувам од фарисејскиот квас...ако смеам така да се изразам.

Нема ништо лошо во тоа да се биде претпазлив, нели, впрочем, истото важи и за вас, изворните...Од пусти страв од православните, секој втор збор на склужба ви е “неверниците= православните“....






-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 24.Октомври.2008 во 14:04
ГОСПОД МУ ГОВОРИ НА ЧОВЕКОТ (втор дел)

Ако твоите планови пропаднале, ако си опаднал со душата и телото - тоа е по Мое допуштение. Ти си правел планови и си ги изнел пред Мене, за Јас да ги благословам. Но, јас сакам ти да Ми препуштиш Јас да располагам со приликите во твојот живот. Тогаш одговорноста за се ќе падне на Мене, зашто за тебе таа е премногу тешка и ти сам не можеш да излезеш на крај со неа.

Ако неочекувано те снашле животни неволји и ако срцето ти се исполнило со тага, знај - тоа е по Мое допуштение. Јас сакам твоето срце и твојата душа секогаш да бидат огнени пред Моите очи и со Моето име да ја победуваш секоја малодушност.

Ако долго време не добиваш глас од оние кои ги сакаш, па според својата малодушност падаш во очајание и ропташ - тоа е по Мое допуштение. Преку страдањето на твојата душа Јас ја испитувам јачината на твојата вера во моите ветувања и силата и снагата на твоите молитви за ближните. Затоа што, ти ним не си им го препорачал Покровот на Мојата Пречиста Мајка, ниту си ја препуштил грижата за нив на Мојата Татковска љубов.

Ако те снашла тешка болест - минлива, или неизлечива, па си прикован за постелата, знај дека тоа е по Мое допуштение. Јас сакам ти, во твојата телесна немоќ, уште подлабоко да Ме запознаеш. Сакам да не ропташ зашто ти е пратено искушение и да не ги испитуваш Моите непроникливи планови за спасение на човечките души, туку со доверба да се препуштиш на Мене и да дојдеш под Мојата закрила.

Ако си фантазирал да направиш некое посебно дело Мене ради, а наместо тоа си паднал во болничка постела и си снемогнал, знај - тоа е по Мое допуштение. Кога беше здрав, беше презафатен со своите обврски и твоите мисли беа далеку од Мене. Сети се дека некои од Моите најдобри соработници се оддалечија од светските работи, за да се научат во мир непрестајно да се молат.

Ако неочекувано си повикан да превземеш некоја тешка и одговорна работа, оди, нафати се и потпри се на Мене. Јас ти ја доверувам таа задача, затоа те благослови Господ Бог во сите твои дела, во се што ќе правиш со своите раце.

Денес ти го давам овој сад со свет елеј. Слободно користи го, дете Мое. Секоја тешкотија која ќе се појави, секој навредлив збор кој ќе го примиш, секоја пречка во твојата работа која би можела да те ожалости и обесхрабри, секоја своја немоќ и неспособност – помажи ги со овој елеј. Сеќавај се дека секоја неволја – е Божја поука, можност да се научиш на нешто. Секоја острина ќе отупи само за ти да не се повредиш. Со тоа всади ги во срцето свое зборовите кои денес ти ги објавив: тоа е по Мое допуштение. Зашто, ова за тебе не е само збор, туку тоа е - живот твој.


-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 24.Октомври.2008 во 15:57
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Секогаш можеме да најдеме нешто заедничко кое ќе не сплотува, наместо да се караме и осудуваме кој како верува. Секој си има право да верува во што сака, но најдобрата проповед е преку добрите поуки, а не преку кавгите.

Сепак, сите сме браќа и сестри, од Адам и Ева.






Така е сестричке! Иншалах набрзо да се отворат очите, ушите и срцата за Оној кој е многу поважен и поголем од Адам и Ева. Имено за *ДУХОТ БОЖЈИ, *ОТЕЦОТ – и МАЈКАТА – на Животот, чија Светлина за спасение на сите, се отелотвори во *ИСУС!

АМИН       


Ти благодарам за постот!




-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 25.Октомври.2008 во 06:55
Господ ни зборува

Ме нарекувате Господ, а сеуште Сум далеку од вашите срце.

Ме нарекувате Учител, а не учите од Мене.

Ме нарекувате Пат, а сепак не Ме следите.

Ме нарекувате Вистина, а не Ме сведочите.

Ме нарекувате Љубов, а не Ме љубите.

Ме нарекувате Пастир, а бегате од Моето стадо.

Ме нарекувате Врата, а не чукате на неа.

Ме нарекувате Вечен, а постојано Ме убивате.

Ме нарекувате Спасител, но сепак не барате помош.

Ме нарекувате Извор, но не пиете од Него.

Ме нарекувате Леб, а сепак не јадете од Него.

Ме нарекувате Судија, а се судите еден со друг.

Ме нарекувате Исцелител, а одите кај „лекувачи“ и предвидувачи на иднината.

Ме нарекувате Благ, а се мразите еден со друг.

Ме нарекувате Милостив, а вие не покажувате милост.

Ме нарекувате Човекољубец, а се убивате еден со друг.

Ме нарекувате Праведен, а вие не покажувате праведност.

Ме нарекувате Свет, a сепак не се осветувате себеси со Мене.

Ме нарекувате Отец, а се откажувате од Мојот дом.

Ме нарекувате Цар, а не влегувате во Моето Царство.


Во свое време повторно ќе дојдам со сета Моја слава, тогаш каков одговор ќе дадете???



-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 25.Октомври.2008 во 08:46
Ти знаеш сè, о МИЛОСТИВ ГОСПОДИ!
Твојата МИЛОСТ нашиот единствен спас!
Те молам ПОМИЛУЈ НАС!


-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 25.Октомври.2008 во 10:09
Маран Ата, заради просторот не би скал да ги пастирам првите два дела од написот „Господ му говори на човекот“.
Би сакал да дадам коментар на поентата на овие написи.
Во целиот текст (во двата дела) провејува грижата на бог кон човекот, дека тој е тука со него во секое време, дека тој управува со неговиот живот во секаква ситуација, во добро и зло, дека тој одредува кои и какви настани ќе му се случат на човекот ... и да не набројувам понатаму.
Зборот ми е, ако бог во секој момент е со човекот и управува со неговиот живот, тогаш каде се согледува слободната воља која бог му ја дал на човекот тој сам да одлучува?


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 25.Октомври.2008 во 10:15
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Маран Ата, заради просторот не би скал да ги пастирам првите два дела од написот „Господ му говори на човекот“.Би сакал да дадам коментар на поентата на овие написи. Во целиот текст (во двата дела) провејува грижата на бог кон човекот, дека тој е тука со него во секое време, дека тој управува со неговиот живот во секаква ситуација, во добро и зло, дека тој одредува кои и какви настани ќе му се случат на човекот ... и да не набројувам понатаму.Зборот ми е, ако бог во секој момент е со човекот и управува со неговиот живот, тогаш каде се согледува слободната воља која бог му ја дал на човекот тој сам да одлучува?


Очекував дека некој ќе го постави ова прашање. Тоа ти што си го замислуваш не е во согласност со тоа што сака тука да се каже. Твоите заклучоци произлегуваат од непознавањето на христијанството. Ќе се потрудам да ти одговорам, но не сега. Кога ќе бидам малку послободна. Ако заборавам, потсети ме.

-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 25.Октомври.2008 во 10:35
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Маран Ата, заради просторот не би скал да ги пастирам првите два дела од написот „Господ му говори на човекот“.Би сакал да дадам коментар на поентата на овие написи. Во целиот текст (во двата дела) провејува грижата на бог кон човекот, дека тој е тука со него во секое време, дека тој управува со неговиот живот во секаква ситуација, во добро и зло, дека тој одредува кои и какви настани ќе му се случат на човекот ... и да не набројувам понатаму.Зборот ми е, ако бог во секој момент е со човекот и управува со неговиот живот, тогаш каде се согледува слободната воља која бог му ја дал на човекот тој сам да одлучува?


Си земам за право и јас нешто да кажам во врска со ова.
Златен златник, БОЖЈАТА СЛОБОДА и БОЖЈАТА ВОЛЈА се над човековата слободна волја.
БОГ никогаш не го казнува човекот, туку човекот се казнува самиот себеси со тоа што својата егоистична “слободна волја“ ја става над БОЖЈАТА МИЛОСТИВА ВОЛЈА!
БОГ го “казнува“ човекот со тоа што му ја допушта неговата “слободна волја“ (мислена е онаа човечката, егоистичката)

Во својата пасивност Тој е суперактивен! А Неговата активност е чиста ЉУБОВ.
Сетисе на Голгота!

поздрав

       




-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: deshad
Датум на внесување: 26.Октомври.2008 во 20:50
РАСКАЗ ЗА ШУГАВИОТ , ЌЕЛАВИОТ И СЛЕПИОТ

Пренесува Ебу Хурејре р.а. дека го слушнал Аллаховиот Пратеник с.а.в.с., како раскажува :

„Аллах џ.ш. сакал да испроба тројца луѓе од Израелците, од кои: едниот беше шугав, другиот беше ќелав, а третиот беше слеп, па им испрати еден мелек - ангел. Мелекот дојде кај шугавиот и го праша:

- Што сакаш највеќе?
- Највеќе сакам да имам убав тен и убава кожа, и да се ослободам од ова, од кое луѓето се згрозуваат, - одговори шугавиот. Мелекот го истри со својата рака преку целото тело, па од него испопаѓа сета шуга, и доби убава боја на кожата.

Потоа мелекот го праша:

- Кој имот ти е најдраг ?
- Камили ! - одговори шугавиот. Тогаш Аллах џ.ш. му подари една убава камила која во својот стомак носеше младенче, а мелекот повторно му рече :

- Во неа Аллах ти дава берекет.

Потоа мелекот отиде кај ќелавиот и го праша:

- Што сакаш најповеќе?
- Убава коса, и да се ослободам од ова, од кое луѓето се згрозуваат, - одговори ќелавиот. Мелекот го помилува по главата, па помина неговата болест и доби прекрасна коса. Мелекот го праша:

- Кој имот ти е најмил?
- Крави, - одговори ќелавиот. Тогаш, Аллах џ.ш. му подари една прекрасна стелна крава, а мелекот му рече:

- Во неа, Аллах ти дава берекет.

Потоа мелекот појде кај слепиот и го праша:

- Што сакаш најповеќе?
- Аллах да ми го поврати видот, за да можам да ги гледам луѓето, - одговори слепиот. Мелекот го помилува по очите и Аллах му го поврати видот, потоа мелекот го праша:

- Кој имот ти е најмил?
-Овци, - одговори слепиот. Аллах џ.ш. му подари една овца.

Кај сите тројца, имотот се плодеше и множеше, па поранешниот шугав имаше полна долина со камили, поранешниот ќелав полна долина со крави, а поранешниот слеп полна долина со овци. Потоа, мелекот дојде кај шугавиот, во неговиот поранешен лик и форма, и му рече:

- Јас сум бедник, останав напуштен на своето патување, и никој освен Аллах, не е во состојба да ми помогне, па ти направи го тоа. Затоа те молам во Оној кој ти ја подари таа прекрасна боја и кожа, и толку имот, да ми дадеш една камила за да го продолжам патот. Поранешниот шугав му одговори:

- Обврските и трошоците се многубројни. Мелекот повторно му рече:
- Како да те познавам од некаде, да не си ти оној шугавиот, од чив изглед и беда луѓето се згрозуваа, па Аллах ти подари здравје и богатство ? - Тогаш тој му одговори:
- Напротив, јас ова го наследив од своите претци. Мелекот тогаш му рече:
- Ако лажеш, Аллах нека те врати во онаа состојба во која се наоѓаше претходно.

Потоа мелекот дојде кај поранешниот ќелав, во неговиот претходен лик и форма, и му го рече истото како и на шугавиот, а тој му возврати како и првиот. Мелекот му рече:
- Ако лажеш, Аллах нека те поврати во онаа состојба во која се наоѓаше претходно.

Потоа дојде кај слепиот во неговата поранешна форма и лик, и му рече:

- Јас сум сиромашен, останав напуштен во своето патување, и никој освен Аллах не е во состојба да ми помогне, па ти направи го тоа. Затоа, те молам во Оној кој ти го подари видот да ми дадеш една овца, за да се потпомогнам со неа на своето патување. - Тој му одговори:

- И јас бев слеп, па Аллах ми го врати видот, земи колку што сакаш, а остави ми исто така колку што сакаш. Се колнам во Аллах, нема ништо да ти забранам да земеш, поради Моќниот и Голем Аллах џ.ш.!

Мелекот тогаш му рече:

- Задржи го сиот твој имот. Вие бевте само искушувани. Аллах е задоволен со тебе, а гневен на твоите двајца другари..." ( Бухари и Муслим)


-------------
"Ако питаш који сам странац, поносно кажем:ЈА САМ БОСАНАЦ!"


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 27.Октомври.2008 во 01:45
Interesna prikazna i mnogu poucna. BRAVOS


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 31.Октомври.2008 во 03:15
Ова е одговор на она прашање што пред извесно време ми го постави Златничето. Нешто како анализа на ГОСПОД МУ ГОВОРИ НА ЧОВЕКОТ

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Дали некогаш си размисувал, сине, дека се што се допира до тебе, истовремено се допира и до Мене, зашто се што се допира до тебе, cе допира до зеницата на Моето око.


Господ од преголемата Своја љубов го има создадено човекот, кој е круна на секоја творевина. Како Негово творение, Тој секогаш жали кога нешто лошо му се случува на човекот како поедниец, или во глобала на човечкиот род.

Бидејќи сме створени по Негови лик и подобие, односно, ние сме Негови деца, се што ни се случува нам, го погодува и Него. Во која смисла?
Исто како што детето ги жалости своите родители со недоличните постапки, само со таа разлика што Господ се жалости не затоа што Го посрамуваме пред другите и затоа што Тој сака да го живее нашиот живот како исполнување на некоја Негова неостварена амбиција (што психолошки гледано, често се случува со нашите родители), туку затоа што не љуби како што се љуби Себеси (со апсолутна слобода) и знае дека со тие наши постапки ние Нему не можеме да Му наштетиме, туку си штетиме само и единствено на себеси.


Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Ти си драг во Моите очи, бесценет, и Јас те засакав, па затоа за Мене особено задоволство е да те воспитувам.


Речено е дека таткото што го љуби својот син, го казнува за негово добро. Тој на тој начин ни покажува дека не љуби, и затоа не сака да пропаднеме поради нашата духовна незрелост, и не воспитува за постигнување на таа зрелост, која е за наше спасение. Најубаво за тоа сведочат следните стихови:

Евреите глава 12

5 и сте ја заборавиле утехата, која вам, како на синови, ви зборува: “Сине мој, не презирај ја казната од Господа и не опаѓај со духот, кога те изобличува,

6 зашто Господ го казнува оној, кого што го сака; го бичува секој син, кого што го прима”.

7 Ако трпите казна, Бог со вас постапува како со синови. Зашто кој е тој син, кого што таткото не го казнува?

8 Ако, пак, останете без казна, во која сите станаа соучесници, тогаш сте деца не законски, а не синови.

9 Ако се плашиме од нашите татковци, кога не казнуваат, тогаш колку повеќе треба да му се покориме на Отецот на духовите, па да бидем живи?

10 Зашто тие не казнуваа за малку денови, според тоа како им беше угодно; а Он - за полза, та да учествуваме во Неговата светост.

11 Секоја казна однапред не се покажува дека е за радост, туку за жалост; но потоа на свикнатите на неа таа ќе им принесе мирен род на преведност



Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Кога искушенијата те нападнат и непријателот навали како река, знај дека тоа е по Мое допуштение, зашто твојата немоќ чувствува потреба за Мојата сила и да сфатиш дека си сигурен само кога Јас се борам за тебе.


Како наш Творец, ние сме апсолутно зависни од Бог (иако понекогаш не можеме тоа да го забележиме). Тука е речено по допуштение. Што е тоа допуштение? Господ е семоќен и Тој може да направи се што ќе посака и само со тоа што ќе посака. Но, секогаш ја остава нашата слободна волја да избере по кој пат ќе тргнеме. Злото извира од ѓаволот, додека, пак, доброто од Бога. Допуштението значи оставање на ѓаволот да делува со своите зли замисли, но секогаш со одредена тежина која ние можеме да ја сносиме. А ќе се прашате зошто? Затоа што човекот своеволно отпаднал од Бога и за да се врати кон Него, односно, за да се врати во живот (затоа што живеењето надвор од Бога не е живот, туку само проста егзистанција, која завршува со нашата смрт) Тој допушта човекот да падне во незгодни ситуации за да види дека како творевина не може да управува со сите работи и дека секогаш треба да се надева само на Божјата сила, затоа што следствено на тоа што Тој не створил, значи Тој и може да управува со секоја ситуација, со природата и со се друго.

Нашата сила се гледа во Господ, а тоа низ вековите е потврдено многупати. Мојсеј кога ги извел Евреите од египетското ропство, тоа го направил со Божја помош, цар Давид кога го поразил Голијат, тоа го направил со Божја помош, апостолите правеле чуда со Божја помош, мачениците ги претрпеле сите тие ужасни маки со Божја помош, светителите до крв се подвизувале со Божја помош.... сето тоа е постигнато со Божјата благодат и сила, a не со човечки сили.

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Ако се наоѓаш во тешки прилики, меѓу луѓе кои не те разбираат, кои не водат сметка за тоа што ти е пријатно, кои те одбиваат - тоа е по Мое допуштение.


Секоја ситуација е дадена од Бога за наше усовршување и спасение, но, како што реков, тоа зависи дали ние доброволно ќе ја прифатиме со таа цел. Овие моменти за атеистите се моменти во кои им се дава до знаење дека човекот сам, без Негова помош, е немоќен, и дека сепак има нешто повеќе од тоа што го зацртале како нивен став. За верниците, пак, тоа е ситуација која е извор на покајание и понатамошен труд во усовршувањето(она што го објаснував на другата тема - штом другите така се однесуваат, јас сум причината за таквото нивно онесување и треба да се стремам кон поголем подвиг и покајание).

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Јаc сум - Бог, Кој управува со ситуациите. Ти не си се нашол случајно на своето место; тоа е баш она место кое Јас ти го одредив!


Мислам дека најголемата дилема ти беше околу овој дел (ако не се лажам). Ова многу просто и рационално (како што ти е најлесно ) може да се објасни со следниов банален пример:

Господ не става во ситуација да бираме дали сакаме да јадеме овошен јогурт од кајсии или од смокви (њам њам ). Кајсијата не толку ни се допаѓа, оти не ги задоволува луксузните (непотребни) барања на нашиот стомак, додека, пак, смоквите ги задоволуваат. Hо, тука има еден проблем...алергични сме на смокви и доколку го изедеме јогуртот, тоа ќе биде со страшни последици за нашето здравје, па и живот. Hаш е изборот, и од тој наш избор зависи исходот. Тие ситуации на избор, Бог ни ги дава со цел, доколку избереме смокви, ако сме доволно паметни, да извлечеме поука и друга пат тоа да не го повторуваме, а доколку избереме кајсии - духовно да се усовршуваме (а доколку се работи за атеист - морално и етички да се надоградува како личност. Но, како што веќе на друго место објаснив, сепак во тој случај постои степен на нестабилност, кој порано или подоцнаа ќе се пројави, и може да не се врати на претходниот баланс, поради немање постојан и апсолутен двигател кој ќе го насочува кон внатрешна и надворешна стабилност).

Значи, во случајов не се работи за судбина, како некои што тоа го разбираат, туку за давање опции од страна на Бог, а избирање на една од тие опции од наша страна.

Се надевам дека до тука јасно е. Ако има уште неке замаглено местенце, ќе го одмаглиме и тоа


-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: Srebre_
Датум на внесување: 31.Октомври.2008 во 09:38
Си живеел некој човек кој што бил ем индоктриниран во религијата, ем самиот работел како професионален индоктринатор и продавач на магла. Освен со мафтање со "свети книги" и заплашување на стадото со вечно маки ако не живеат според верските норми, човекот се занимавал и со пишување на тнр. "поучни случки и приказни". Овие писанија биле обичен производ на неговата фантазија, дизјнирани да се совпаднат со верските учења кои до бесвест ги повторувал на неговото стадо. Иако и самиот знаел дека се чиста имислица и наивно сервирање на религиски идеи, човекот настојувал дека неговите "поучни случки и приказни" се вистински, убедувајќи се самиот но и стадото во нивната "вистинитост".
И така, после години и години, многу деца пораснаа со овие "вистинити приказни", учејќи ништо корисно за светот во кој живеат. Приказните ги индоктринираа децата кои смислата на животот ја гледаа во целодневно клањање и молење некој имагинарен шеф да им ги прости гревовите, за да можат бесконечно да живеат во рајот. После толку многу индоктринирани генерации, пишувачот на "поучните случки и приказни" умре, и зад себе не остави ништо друго освен незнаење и религиско слепило.


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 31.Октомври.2008 во 10:28
А Дарвин жив е?
Маркс, Енгелс?


-------------
"Ако питаш који сам странац, поносно кажем:ЈА САМ БОСАНАЦ!"


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 31.Октомври.2008 во 10:31
Originally posted by deshad deshad напиша:

А Дарвин жив е?
Маркс, Енгелс?
 
ТИЕ СЕ ЖИВИ ВО СПОМЕНОТ НА КОМУНИСТИЧКИТЕ СЛУЖИТЕЛИ ... да не речам титовисти ...газење%20од%20смеење


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: deshad
Датум на внесување: 31.Октомври.2008 во 10:39
Како членот погоре. Разбира се.

-------------
"Ако питаш који сам странац, поносно кажем:ЈА САМ БОСАНАЦ!"


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 31.Октомври.2008 во 10:55
интересен графит напишан во лондон на некој универзитет.
Да живее Маркс.Бог е мртов!
наредниот ден допишано:
Бог е мртов,а је не се осеќам баш најдобро

-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 31.Октомври.2008 во 11:07
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

интересен графит напишан во лондон на некој универзитет.
Да живее Маркс.Бог е мртов!
наредниот ден допишано:
Бог е мртов,а је не се осеќам баш најдобро
 
Е кога сме кај графитите и ваков имало:
Бог е мртов, Ние го убивме во нашите срца...
 


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 06.Ноември.2008 во 00:28
   Pisatelot Norman Rajt ja raskazuva slednava prikazna:

"Smrtta bila na patot kon golemiot grad. Eden covek ja sretnal i ja prasal, sto i bila namerata. Smrtta odgovorila : "Ke ubijam 10 luge."

"No toa e strasno!"-rekol covekot.

"Znam, no toa mi e rabotata "-rekla Smrtta.

Sledniot den istiot covek , izleguvajki od gradot , povtorno ja sretnal Smrtta i i rekol:

"Ti rece deka ke ubies 10 luge, no vsusnost umrea 100 lugje!"

Smrtta objasnila:"Jas ubiv samo deset.Grizata i ostatokot gi ubija ostatokot!"


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 06.Ноември.2008 во 10:28

Отец, зошто си тажен? - го прашал еден монах својот старец.

„Луѓето заборавија како да ја гледаат вистината. Три пати ви покажав бела наметка со флека на неа.
И ве запрашав, 'Што гледате?' 'Нечиста флека', рече секој од вас.

А никој не одговори - бела наметка.

Старечник


-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 06.Ноември.2008 во 21:26
Дали си ти Исус?


„А ние сите, со откриено лице, гледајќи ја како во огледало Господовата слава, и се преобразуваме во истиот лик од слава во слава, така како што го прави тоа Господ, Духот.“ (Апостолот Павле; 2 Коринќаните 3:18 - Стандарден Превод)


„Пред извесно време група продавачи тргнале на регионална конвенција на продавачи во Чикаго. Ги уверувале своите сопруги дека ќе се вратат дома во петок многу пред вечерата. Брзајќи на аеродромот, со билетот и актовката в рацете, еден од продавачите несакајќи клоцнал маса на којашто биле изложени јаболки. Јаболката се растуриле насекаде. Без да застанат или да се свртат, тие брзале и успеале да се качат на авионот - во последниот миг.

Успеале сите - освен еден. Тој по малку време застанал, длабоко вдишал, бидејќи почувствувал изблик на сочувство за девојката чијашто тезга ја растурил неговиот колега. Им рекол на колегите да заминат без него, и кога ќе стасаат да се јават на жена му за да и кажат дека тој ќе се врати со подоцнежен лет. Потоа се вратил кај растурената маса со јаболките расфрлани насекаде по подот.

И бил многу среќен што донел таква одлука!

Шеснаесетгодишната девојка била целосно слепа. Таа тивко липала и беспомошно ги пружала рацете за да дофати некоја од растурените јаболки, додека крај неа фрчеле луѓето незаинтересирани за нејзината неволја.

Продавачот што се вратил клекнал крај неа, ги собрал јаболките, ги вратил на масата и и помогнал одново да ги нареди. Додека ги собирал, видел дека некои јаболка се многу нагмечени, па нив ги ставал во друга кошница.

Кога ги собрал јаболката, се фатил за портофелот и и рекол на девојката: ’Еве, те молам, земи ги овие 40 долари како надомест за штетата што ти ја направивме. Како си ти? Дали си добра?’. Таа кимнала со главата, а солзите продолжувале да течат. Тој продолжил: ’Се надевам дека не ти го расипавме премногу денот?’

Кога продавачот се свртел за да си оди, девојката му се обратила: ’Господине...’ Тој застанал и се свртел. Таа продолжила: ’Дали си ти Исус?’“ (Непознат извор)



Молитва што сега би можел/а да Му ја упатиш на Бог:

„Драг Боже, на располагање сум Ти, Те молам употреби ме да бидам ’како Исус’ во некоја мерка за секој човек со којшто денеска ќе стапам во контакт, и дај тие, кога ќе Го видат Исус во мене, да Те побараат Тебе во нивните животи.

Ти благодарам што ја чу мојата молитва и одговори на неа! Во името на Исус, амин



Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 28.Ноември.2008 во 02:16
Dvajca mazi bile na pat niz dzunglata. Naednas pred niv

se pojavila mecka. Edniot trcal, begajki od meckata se

kacil na edno drvo. Drugiot padnal na zemja i se prepraval

deka e mrtov, bidejki cul deka meckite ne napagaat mrtov

covek. Meckata dosla kaj nego, mu gi pomirisala usite i

i nosot i si zaminala.

Otkako opasnosta zaminala, drugiot slegnal od drvoto ,

se nasmeal i go prasal prijatelot: " Sto ti sepna meckata?"

Covekot rekol: " Mi kaza da ne patuvam so prijateli koi

ne mozam da izdrzat vo opasnost."




Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 28.Ноември.2008 во 06:01
KINGDAVID, prikaznava ne e vistina.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 28.Ноември.2008 во 14:03
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

KINGDAVID, prikaznava ne e vistina.


Месинџер, ако не и веруваш дека е вистинита тогаш оди на патување со таков пријател пак ќе видиш дека è!    



     


-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 28.Ноември.2008 во 15:28
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

KINGDAVID, prikaznava ne e vistina.


Месинџер, ако не и веруваш дека е вистинита тогаш оди на патување со таков пријател пак ќе видиш дека ?!    



     



Abe 100% ne e vsitina! Vo dzhugli nema mechki!

P.S. Izvinete na shegava, no ne mozhev da se dodrzham koga go prochitav vovedot na prikaznata (koja vsushnost mi e mnogu dobro poznata), a istovremeno sakav da ve razveselam malu. Religijata ne e sstrav, plachenje, machenje i ochekuvanje na smrtta. Taa e radost na postoenjeto i dozhivunvanjeto na Bozhjata Kreacija, chij neddeliv del sme i nie. Zatoa, nemojte da se iznenadite ako povremeno tuka prochitate i nekoja smeshna, no pouchna, prikazna od mene.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 28.Ноември.2008 во 18:31


-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 29.Ноември.2008 во 00:32
Odele dva monasi od manastirot Sv.Jovan Bigorski za manastirot Sv.Joakim Osogovski. Edniot od niv bil postar monah po stazh i po godini, dodeka drugiov se zamonashil samo pred nekoja godina i bil star dvaeset i pet godini.

Samo sto se spushtile od Bigorski, doshle do Radika. Gi krenale mantiite nad kolena da ja pregazat, koga zabelezhale edna mlada ubava devojka kako stoi na bregot i prestrasheno gleda na drugata strana.

- Ah, mili brakja - povikala devojkata po niv - Ve molam pomognete mi da ja minam rekava... jas ne znam da plivam i mnogu i e strav da vlezam vo nea.

Stariov monah vednash ja svrtel glavat na drugata strana i pochnal da se moili:

- Gopspode Bozhe, ne me doveduvaj vo iskushenie da dopirnam mlado zhensko telo...

Maldiot monah ja poglednal isplashenata devojka razmisluvajki sto da stori.

- Gospode Bozhe - prodolzhil stariot monah, zabelezhuvajki deka mladiov se svrtel kon devojkata - spasi go od iskushenie mladiov brat. Toj ne e iskusen i nechestiviot ke mu go zeme umot...

- Pomagajte brakja, ve molam... ke me fati temnina tuka, a doma me cheka stara majka... - pochnala da moli devojkata, krshejki prsti i ronejki solzi.

- Gospede Bozhje, ne dozvoluvaj iskushenieto da ne prelazhe i da ne odvleche od Tvojot prav pat... - se pobrzo pochnal da ze moli stariot, svrten na strana, ne sakajki nitu da ja pogledni devojkata.

Mladiov monah ja ispruzhil rakata kon devojkata i rekol:

- Dojdi sestro, kachi se na moive ramenja i jas ke te prenesam na drugiot breg.

- Lele Bozhe sto stori mladiov greshnik! - pochnal sega da krshi prsti stariot monah, pagjajki na kolena - Sirot toj, si ja prodade dushata na nechestiviot... prosti mu Bozhe ...

I dodeka toj bil taka zanesen vo molitvata, mladiot monah so devojkata na ramena ja pregazil Radika na drugata strana. Gledajki kako devojkata se simnuva na zemjata i mu zablagodaruva na mladiot monah, stariov zacapal vo rekata da mine i toj.

Devojkata pobrzala doma, a monasite molchejki prodolzhile po svojot pat. Minale nekolku chasa i nikoj ne progovoril... doshla nokjta i legnale da spijat... utrinata prodolzhile po patot... se ushte nikoj ne progovoril nitu zbor. Minal i drugiot den. Koga vekje se nablizhile do manastirot Sv.Joakim Osogovki , stariot ne mozhel povekje da dodrzhi i mu se svrtel na mladiot.

- Pa kako mozheshe crni brate da napravish takov grev?! Kako mozheshe da ja krenesh na ramena onaa mlada i ubava devojka? Za sramota! Ne samo sto samiot se napravi rezil, tuku me izrezilazi i mene, a i siot nash manastir. Ovoj grev nema da ti bide prosten taka lesno! Da se zatvorish deset dena vo kjelijata bez hrana i bez voda i da ne si prestanal so molitvi za prosuvanje na grevovite...

- Dobro, postar pochituvan brate... - mu ogovoril mladiot - Bog neka reshi dali ke mi prosti sto ja nosev devojkata preku reka samo pet minuti, no ti... zarem ti se ushte ja nosish devojkata so tebe ?



-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 29.Ноември.2008 во 09:21
Убава приказна! Значи монасите од сите деноминации, носат исти тежини        .

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 29.Ноември.2008 во 19:58
Znachi edni lugje ja nosat tezhinata dodeka moraat da ja nosat i potoa ednostavno se razdeluvaat od nea i go sledat zhivoto onaka kako sto doagja, a drugi ja nosat i agoniziraat cel zhivot, bituvajki postojano vi minatoto i nepostoejki vo segashninata. Kakva tragedija!

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Miki_P
Датум на внесување: 29.Ноември.2008 во 23:58
Некој човек прашал еден монах - Кој те научи да се молиш?
- Демоните - одговорил монахот.
- Како е можно тоа? Како демоните те научиле да се молиш?
- Еве како! Тие ме напаѓаа со најразлични помисли, а јас ги победував со молитва.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 30.Ноември.2008 во 00:12
Originally posted by Miki_P Miki_P напиша:

Некој човек прашал еден монах - Кој те научи да се молиш?
- Демоните - одговорил монахот.
- Како е можно тоа? Како демоните те научиле да се молиш?
- Еве како! Тие ме напаѓаа со најразлични помисли, а јас ги победував со молитва.




-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 30.Ноември.2008 во 22:02
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

KINGDAVID, prikaznava ne e vistina.


Месинџер, ако не и веруваш дека е вистинита тогаш оди на патување со таков пријател пак ќе видиш дека ?!    



     



Abe 100% ne e vsitina! Vo dzhugli nema mechki!

P.S. Izvinete na shegava, no ne mozhev da se dodrzham koga go prochitav vovedot na prikaznata (koja vsushnost mi e mnogu dobro poznata), a istovremeno sakav da ve razveselam malu. Religijata ne e sstrav, plachenje, machenje i ochekuvanje na smrtta. Taa e radost na postoenjeto i dozhivunvanjeto na Bozhjata Kreacija, chij neddeliv del sme i nie. Zatoa, nemojte da se iznenadite ako povremeno tuka prochitate i nekoja smeshna, no pouchna, prikazna od mene.


Hahaha, messi vo pravo si , trebase da napisam deka odele niz sumata Lapsus, no se nadevam deka prikaznata e poucna


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 02.Декември.2008 во 01:47
Eve uste edna interesna prikazna

Si bil eden farmer. Toj imal sin i konj. Eden den

farmeroviot konj izbegal i site sosedi dosle da go utesat

farmerot velejki:" Kakokv baksuz da ti izbega konjot!

A stariot covek odgovoril:" Kojznae dali e toa srekja ili nesrekja".

"Se razbira deka e nesrekja!", velele sosedite.

Po edna nedela farmeroviot konj se vratil doma, a go

sledele dvaeset divi konji. Farmerovite sosedi dosle da

proslavat velejki: "Kakva sreka da ti se vrati konjot

-plus uste dvaeset konji!"

A stariot covek odgovoril:"Koj znae dali e toa srekja

ili nesrekja!"


Sledniot den farmeroviot sin javal megju divite konji,

padnal i si ja skrsil nogata Sosedite dosle da go utesat:

"Kakva nesrekja!!!"

A stariot covek kazal" Koj zna dali e toa srekja ili nesrekja!"

I nekoi od sosedite se nalutile i rekle:" Sekako deka e

nesrekja, ti stara budalo!"

Pominala uste edna nedela i nekoja vojska dosla vo gradot

regrutirajki gi site sposobni mladi mazi da se borat vo

dalecni zemji. Farmeroviot sin, so skrsena noga, go ostavile....

Site sosedi dosle potisteni zatoa sto nivnite sinovi

otisle vo vojna i mu rekle na stariot farmer:

"Kakva srekja sto ti go ostavija sinot!"

A farmerot mirno kazal:"Koj znae?"


Mozeme da go pomineme celiot zivot obiduvajki se da sfatime se: "Ova e dobro, ova e loso..."

Ako se doverime vo racete na Boga, togas nasiot zivot ke ima smisla, i vo dobro i vo zlo, ke se obiduvame da najdeme nesto dobro od sekoja slucka sto ke ne vodi napred vo zivotot.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 21.Декември.2008 во 05:30
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Убава, иако протестантска поема. Ја имам на папирус. Сепак е протестантска.


Во тие работи нема протестантска не протестантска православна - се што е наутрално за Бога е прифатливо. Затоа и вчера му реков на ЕвАнгелос наместо да се расправаме и да ни ја суди верата, можеме да разговараме за нешто што ни е заедничко и на тој начин да се поучуваме. Овде не се споменува никаква догма, туку едноставно кажува дека Господ секогаш ни помага,а тоа го тврдиме и ние, православните, а и сите останати вероисповеди.


Taka e Maranata, apsolutno se soglasuvam so tvoeto mislenje . Eve edna poucna slucka koja ja procitav od protestantsko spisanie. Sledi podolu...


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 21.Декември.2008 во 05:47

Dzon Veslej, osnovacot na Metodistickata crkva sonuval deka umrel i deka bil na pat kon vecnosta. Konecno pristignal do golema porta i go prasal portirot:"Dali e ovde neboto?"

Odgovorot bil:" Ne, ovde e pekolot!"

Se isplasil, no prodolzil da prasuva:
"Dali ovde ima Katolici i Pravoslavni?"

"Da, mnogu!"

"Ima li i Baptisti?"

"Kolku sakas!"

Togas Veslej pomislil na lugjeto od negovata crkva i prasal: "Dali ima i Metodisti"?

Povtorno odgovorot bil:" Da, mnogu!"

Ispolnet so uzas trcal kon nebesnata porta kade pisuvalo RAJ. Bez zdiv izustil:" Dali ovde ima Metodisti?"

Portirot rekol: "Nieden nema"!"No sigurno ima Luterani?"

"Nema"-rekol covekot na portata. "No mozebi ima Pravoslavni?"

"Nitu eden"!-bil odgovorot.

Mnogu isplasen Veslej izvikal:" No kakvi lugje imate togas ovde?"

Togas go dobli odgovorot:"Ovde ima samo bedni gresnici koi se opravdani preku krvta na Isus!"

Vo neboto postoi samo edna veroispoved: Ispovedta na edinstveniot Gospod i Spasitel Koj ne spasi nas, izgubenite luge.

Jovan 14:6. Isus im rece: "Jas sum Patot, Vistinata i Zivotot; nikoj ne doagja pri Otecot, osven preku mene".


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 04.Јануари.2009 во 22:01

Prirodonaucnikot Athanasius Kircher, pronaogacot na "laternata magika", vo svojot kabinet imal umetnicki izraboten globus.

Eden od negovite posetiteli, negov prijatel ,koj ne veruval vo Boga , go prasal ljubopitno:

"Koj ti go izraboti ovoj globus?"

"Nikoj"!-odgovoril seriozno Kircher. "Nastana sam od sebe"!

"Nemoj da se seguvas!"-se navredil malku prijatelot no prodolzil:

"Toj majstor sigurno imal mnogu cuvsto za umetnost koga mozel da sozdade takvo ubavo delo!"

"Kako?" -ja prekinal diskusijata religiozniot naucnik.

"Ti ne si gotov da poveruvas deka edna bedna kopija na

Zemjinata topka nastanala sama od sebe, a ,me uveruvas

deka originalot sam nastanal sam od sebe, i ne sakas da

go priznaes postoenjeto na nejziniot Tvorec?"- se

nasmevnal naucnikot Kircher.



Постирано од: Miki_P
Датум на внесување: 14.Јануари.2009 во 18:47


Еден патник раскажува: „Мои сопатници беа еден професор, кој беше неверник, и еден водач - Арап. Арапот често се молеше на Бога. Тоа го дразнеше професорот. Еднаш тој го праша Арапот:

- Дали ти си Го видел Бога?

- Не! - бил одговорот.

- Си го слушнал ли Неговиот глас, си зборувал ли со Него?

- Не, никогаш!

- Како тогаш можеш да бидеш толку глупав, та да веруваш во постоењето на Бога штом никогаш не си Го видел и не си Го слушнал?

Арапот ништо не одговорил. Следното утро професорот излегол од својот шатор, и откако разгледал наоколу, рекол:

Ноќва кај мојот шатор доаѓала камила.

- А ти ја виде ли? - прашал Арапот.

- Не! - одговорил професорот.

- Можеби го слушна нејзиниот глас?

- Не, не го слушнав!

- Како можеш да зборуваш дека таа била овде?

- Зар не ги гледаш трагите од камилските стапки врз песокот? Или си мислиш дека тие траги изникнале сами од себе? - рекол возбудено професорот.

- Не, јас тоа не го мислам; но јас, исто така, ги гледам трагите на божествената сила и слава на тој свет - рекол Арапот, покажувајќи со рака на Сонцето што изгревало, или си мислиш дека Сонцето изникнало само од себе?

Сега професорот молчел“



-------------
Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј нè.


Постирано од: Miki_P
Датум на внесување: 14.Јануари.2009 во 18:48


На брод што пловел од Источна Индија за Англија, меѓу патниците, биле еден мисионер и еден офицер. Двајцата, при патувањето, често спореле меѓу себе затоа што офицерот ја исмејувал верата на мисионерот.

Еден ден офицерот го зел својот двоглед и долго го набљудувал небото.

„Што барате“ - го прашал мисионерот.

„Јас го барам вашиот Бог за Кого ми раскажувате толку измислици, но не можам да го откријам!“

А мисионерот му одговорил:

Се разбира дека не Го наоѓате, бидејќи во Светото Писмо пишува: „Блажени се чистите по срце, оти тие ќе го видат Бога“ (Мт. 5, 8).

Офицерот си го сокрил двогледот и престанал да зборува против Бога.



-------------
Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј нè.


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 15.Јануари.2009 во 11:46
БОГ ЗАИСТА ПОСТОЈИ…


Ево једног поучног „разговора”

Један човек је отишао код фризера да се ошиша и обрије. Како је фризер почео да ради, почели су разговарати. Разговарали су о много ствари и о различитим темама, да би се на крају дотакли и теме Бога.

Фризер рече: Ја не верујем да Бог постоји.
Зашто то кажете? Упита га муштерија.
Знате, довољно је да изађете на улицу и шватите да Бог не постоји. Реците ми, ако Бог постоји, да ли би било толико бoleсних људи?

Да ли би било толико напуштене деце? Ако Бог постоји, не би било ни патњи ни бола. Не могу замислити Бога који би дозволио све ове ствари. Муштерија промисли на моменат, али не одговори ништа, не желећи започињати расправу.

Фризер заврши са својим послом и муштерија напусти радњу. Само што је изашао из радње, виде на улици човека са дугом, непочешљаном, прљавом косом и необријаном брадом, изгледао је прљаво и запуштено.

Муштерија се врати назад у радњу и рече фризеру: Знате шта? Фризери не постоје. Како можете то рећи? Упита изненађени фризер. Ја сам ту, и ја сам фризер, и управо сам вас шишао и бријао!

Не! Викну муштерија. „Фризери не постоје, јер ако постоје, не би било људи са прљавом дугом косом и необријаном брадом, попут овог човека на улици.

Ах, али фризери ипак постоје!
Те ствари се дешавају јер људи не долазе код мене.”
Тачно, потврди муштерија. Управо тако!„

Бог, такође, постоји! Лоше ствари се дешавају кад људи не иду к ЊЕМУ и кад од ЊЕГА не траже помоћ ... Због тога постоји толико патњи и бола у свету”.


-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: Miki_P
Датум на внесување: 15.Јануари.2009 во 14:40
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

БОГ ЗАИСТА ПОСТОЈИ…


Ево једног поучног „разговора”

Један човек је отишао код фризера да се ошиша и обрије. Како је фризер почео да ради, почели су разговарати. Разговарали су о много ствари и о различитим темама, да би се на крају дотакли и теме Бога.

Фризер рече: Ја не верујем да Бог постоји.
Зашто то кажете? Упита га муштерија.
Знате, довољно је да изађете на улицу и шватите да Бог не постоји. Реците ми, ако Бог постоји, да ли би било толико бoleсних људи?

Да ли би било толико напуштене деце? Ако Бог постоји, не би било ни патњи ни бола. Не могу замислити Бога који би дозволио све ове ствари. Муштерија промисли на моменат, али не одговори ништа, не желећи започињати расправу.

Фризер заврши са својим послом и муштерија напусти радњу. Само што је изашао из радње, виде на улици човека са дугом, непочешљаном, прљавом косом и необријаном брадом, изгледао је прљаво и запуштено.

Муштерија се врати назад у радњу и рече фризеру: Знате шта? Фризери не постоје. Како можете то рећи? Упита изненађени фризер. Ја сам ту, и ја сам фризер, и управо сам вас шишао и бријао!

Не! Викну муштерија. „Фризери не постоје, јер ако постоје, не би било људи са прљавом дугом косом и необријаном брадом, попут овог човека на улици.

Ах, али фризери ипак постоје!
Те ствари се дешавају јер људи не долазе код мене.”
Тачно, потврди муштерија. Управо тако!„

Бог, такође, постоји! Лоше ствари се дешавају кад људи не иду к ЊЕМУ и кад од ЊЕГА не траже помоћ ... Због тога постоји толико патњи и бола у свету”.


Навистина Бог постои!!!

Голем е Бог!!!



-------------
Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј нè.


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 15.Јануари.2009 во 14:50
mislm deke tuka se raboti za muslimaski apologetski tekst,(poradi 2 i 3 prashanje)no kao i da e interesen e.

ТРИ ПИТАЊА

Био једном један младић који је дуго времема провео на студијима на Западу. Када се вратио, тражио је од својих родитеља да му нађу религиозног учењака или било којег стручњака који би могао одговорити на његова 3 Питања. Коначно, родитељи су му успјели наћи једног учењака.
Младић:
Ко си ти? Можеш ли ти одговорити на моја Питања?
Учењак:
Ја сам један од Божјих робова и уз Његову помоћ, ја ћу моћи одговорити на твоја Питања.
Младић:
Јеси ли сигуран? Многи професори и стручњаци нису били у стању да дају одговоре на моја Питања.
Учењак:
Ја ћу дати све од себе, уз Божију помоћ.
Младић рече:
Имам 3 Питања:
Питање бр. 1
Да ли Бог постоји? Ако постоји, покажи ми његов облик.
Питање бр. 2
Шта је Судбина?
Питање бр. 3
Ако је ђаво створен од ватре, зашто ће на крају бити бачен у пакао који је такође створен од ватре? То му сигурно неће нимало нашкодити, пошто су и ђаво и пакао створени од ватре.
Да ли је Бог мислио о овоме?

Изненада, учењак снажно ошамари младића по лицу. Младић осети бол: зашто сте се наљутили на мене?
Учењак:
Нисам љут. Шамар је мој одговор на твоја питања.
Младић:
Не разумем!
Учењак:
Како се осећаш након што сам те ошамарио?
Младић:
Наравно, осећам бол.
Учењак:
Да ли онда верујеш да бол постоји?
Младић:
Да.
Учењак:
Покажи ми облик бола!
Младић:
Не могу.
Учењак:
То је мој одговор на прво питање. Сви ми осећамо присуство Бога иако не видимо његов облик ... Да ли си синоћ сањао да ћу те ошамарити?
Младић:
Не.
Учењак:
Да ли си икад помислио да ћеш данас од мене добити шамар?
Младић:
Не.
Учењак:
То је Судбина, мој одговор на друго питање…од чега је створена моја рука којом сам те ошамарио?
Младић:
Створена је од меса.
Учењак:
А твоје лице, од чега је оно створено?
Младић:
Од меса.
Учењак:
Шта осећаш након што сам те ошамарио?
Младић:
Бол.
Учењак:
Тако је. То је мој одговор на треће питање, иако су и ђаво и пакао створени од ватре, ако Бог жели, пакао ће постати врло болно место за ђавола.


-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 05.Февруари.2009 во 22:02

Majkl Faradej,procueniot angliski hemicar i fizicar, vo

tekot na celiot svoj zivot sozdaval pretpostavki i gi

urival. pretpostavuval i istrazuval.

Koga vo 1867 godina lezel na pretsmrtna postela,

prijatelite go prasale: " Faradej, za kakva pretpostavka razmisluvas sega?"

"Za pretpostavka?", povtoril Faradej. " Nemam poveke

nitu edna pretpostavka! Fala na Boga sto mojata glava ne

pociva na pretpostavki.' Zasto znam Kogo sum mu

poveruval i uveren sum deka On e moken da go socuva

mojot amanet za onoj den!"( 2 Timotej 1:12)


Toa bile negovi posledni zborovi.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 08.Февруари.2009 во 23:50

Procueniot vienski lekar i profesor Karl Jung ednas rekol:

"Zamenuvajki ja verata vo Boga so materijalnata sigurnost, so opsta blagosostojba i so humanizam, sovremeniot covek uviduva deka stignal vo bezizlezna polozba."

Na eden svoj voznemiren i obeshrabren pacient, posle temelnoto ispituvanje, mu rekol:"Vie boleduvate od nedostatok na vera vo Bog i vo idniot zivot."

"No doktore, dali vie navistina mislite deka hristijanskoto ucenje e tocno?"-se iznenadil pacientot.

Profesorot Jung odgovoril:" Toa neka vi go kaze Biblijata! Jas sum lekar a ne svestenik. Edinstveno sto mozam da vi kazam e deka ke ozdravite ako ja obnovite svojata vera. Ako ne go storite toa, vie ste zaguben."   


Постирано од: makarios
Датум на внесување: 09.Февруари.2009 во 00:55
Карл Јунг човековата психа ја сметал по природа религиозна. Тој тоа не го рекол, затоа што вистински сметал дека постои Бог, туку сметал дека ако човекот не е религиозен, е психички пациент, па затоа ги советувал пациентите на спиритуализам.

Во неговите дела, тој Бог го интерпретира како разговор на човекот со својата скриена потсвест.

Тој ја вовел аналитичката психологија, ја истражувал митологијата, сништата и заклучил дека ликовите кои се појавуваат во личните соништа, јасно може да се опишат како митолошки, а оттаму, на човекот природно му е да доживува религиозни искуства. Сето тоа, Јунг го опишува како психолошки феномен и сметал дека религијата не е ништо повеќе од тоа. Инаку, покрај ова, тој навлегол и во гностицизам, астрологија и алхемија, но набргу ги напуштил, и целосно и се посветил на психологијата.

Тој сметал дека човекот треба да развива хармонија меѓу телото и умот, и дека модерниот човек премногу се потпирал на науката и логиката. За да се врати балансот, тој ги советувал своите пациенти да се обратат кон религијата, како умствен феномен, за да го повратат тој баланс.

Ова го пишувам, затоа што многумина современи филоЗофи, мислители и научници, имале такви „интересни“ религиозни цитати, но, ако се проучат повнимателно, ќе видиме дека тие немале никакви допирни точки со верата.

Ако се сеќавате, скоро напишав и за Ајнштајн (верувал во богот на Спиноза).

п.с. Давид, не ти контрирам (не ми беше намера да напишам нешто против тебе), ами ми стана интересно тоа за Јунг и другите  психолози и научници од 20ти век.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 09.Февруари.2009 во 01:12

Da makarios, znam deka ne mi kontriras, taka e kako sto velis.

Isto i Ajnstajn veruval vo Bog, ama ne bil siguren kakov e Bog, za razlika od Isak Njutn koj ja cital Biblijata i veruval vo ISUS.


Постирано од: makarios
Датум на внесување: 09.Февруари.2009 во 01:27
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Isto i Ajnstajn veruval vo Bog, ama ne bil siguren kakov e Bog.


Да, ама тоа е лажна, односно искривена претстава за Бог.

Нели, ние дебатираме со протестантите и баптистите околу тоа, а колку ли повеќе Ајнштановото искривено гледање за некојси обезличнет бог.

Добро е да се биде боготражител, ама егзистенцијално сме го промашиле животот, ако не стасаме до апсолутната вистина за Бог.

п.с. Овие дискусии може да бидат и вовед за некоја нова тема, секако се офф топик.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 09.Февруари.2009 во 01:30

Se slozuvam so tebe brate makarios, no prikaznata so Jung bese poucna.

P.S. da ne odime off topic


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 09.Февруари.2009 во 11:59
Ај само уште ова офтопик..
Исак Њутон исто така е дискутабилно колку бил христијанин,уште од поодамна имам читано дека не верувал во догмата за Света Троица.а баш вчера на хистори каналот имаше емисија баш за верата на исак њутон.
Каде беше претставена целата негова лична преписка и белешки.Типот дефинитивно не бил христијан.
Сметал деке римокатоличката црква и оците од првите векови ја фалсификувале библијата.
инаку емијата имаше наслов "the hidden heretic"


-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 09.Февруари.2009 во 16:27
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Ај само уште ова офтопик..
Исак Њутон исто така е дискутабилно колку бил христијанин,уште од поодамна имам читано дека не верувал во догмата за Света Троица.а баш вчера на хистори каналот имаше емисија баш за верата на исак њутон.
Каде беше претставена целата негова лична преписка и белешки.Типот дефинитивно не бил христијан.
Сметал деке римокатоличката црква и оците од првите векови ја фалсификувале библијата.
инаку емијата имаше наслов "the hidden heretic"
Izgleda Njuton i ja sme bile kolegi po stavovi , barem okolu biblijata No mislam deka toj stav nuzno ne odreduva dali e nekoj hristijanin(osven ako Njuton ne se deklariral poinaku). Inaku ova za Njuton ne go znaev, fala na informacija.


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 11.Февруари.2009 во 07:05
ПРИЈАТЕЛСКИ СОВЕТ


Касим е напреден земјоделец од околината на Скопје. Енвер , неговиот другар од детството, со кого посетуваше основно училиште, заврши гимназија и факултет. Тој е инженер. Но,таа разлика по школото и професијата никогаш не ги оддалечи. Останаа добри пријатели. Почесто се наоѓаат да поразговараат за својата тага и радост.

Енвер не чувствува никакви потешкотии во разговорот со Касим, зошто природно е интелигентен човек, а освен тоа сака многу да чита. Готово да нема тема за која што не би можеле да поразговараат.

Еден ден доаѓа Касим кај Енвер и му го покажува написот објавен во едно списание, каде се расправа за верските убедувања. Посебно го навредила оваа реченица: “Затоа денес религиозните убедувања воглавном му припаѓаат на примитивизмот од сите видови...” (Тој ја имаше подвлечено таа реченица).

Касим би сакал да се жали, да бара корекција, да бара извинување.

Енвер се насмеа : -Никакви жалби, никакво барање на исправки. Подобро размисли за тоа дали е вистина тоа што го пишува. Добро е нас повремено да не присилат на размислување. Уверувањето се челичи само во борбата на мислењата... Но, да видиме што тоа толку те трогнало?

Касиме, дали ти веруваш во Бога?

Секако дека верувам, какво е тоа прашање, барем ти знаеш дека верувам !

Дали поради тоа се чувствуваш примитивец?

- ?

Дали веруваш дека Мухаммед а.с. е последен пејгамбер?

Секако дека верувам!

Дали поради тоа си примитивец?

- ?

Ти секој ден земаш абдест, т.е. ги переш рацете до лактите, го миеш лицето, ги миеш забите, ја испираш устата и носот,ги переш нозете, сето тоа го правиш по неколку пати во денот. Покрај тоа ти се бањаш најмалку еден пат неделно.Ти секогаш внимаваш да ти биде чисто телото, облеката и местото каде ќе клањаш. Па дали поради тоа си примитивец?

- ?

Ти клањаш намаз. Можеби не секогаш на време, но се трудиш. Јас намазот би го поделил на три групи: на онаа кога човекот, не разбирајќи го текстот кој што го изговара, механички го обавува намазот, а мисли на проблемите од секојдневниот живот. Другата група е онаа кога човекот не го разбира она што го изговара, но сепак настојува да мисли на Бога, пред кого застанал, влегуваќи во намаз. Третата група представува највисок степен, представува вистинска инспирација. Тука човекот потполно е исклучен од секојдневните проблеми и на момент е бескрајно среќен. За него нема тага, омраза, завист, болест. Тој никогаш не е сам. Тој е богат и без богатство, моќен и без моќ, здрав дури и кога е болен.Јас не знам дали ние двајцата некогаш сме го доживеале оној трет степен на намазот,но знам сигурно дека и во оној прв степен сме донеле некоја добра одлука.Сме размислиле дали некоја наша постапка ќе биде во ред, во мислите се растопила нашата омраза кон некого, едноставно сме биле присилени да ја одложиме некоја пренагла и непромислена одлука.

Намазот не прави подобри луѓе, луѓе кои што размислуваат пред да донесат некоја одлука, нарочито ако таа е неповолна. Значи, дали според тоа е примитивец човекот кој што клања намаз?

- ?

Ти го постиш месецот Рамазан. На страна тоа што се откажуваш од јадење и пиење во текот на целиот ден, што ги работиш гладен и жеден дури и најтешките работи, на страна тоа што се откажуваш од пушењето и останатото. На страна тоа , што гладувајќи се учиш да ги сватиш гладните, а тоа е првиот предуслов за да им помогнеш. На страна здравствените користи од постот за кои се напишани многу книги. Фактот дека постот го наредиле скоро сите религии, па и многу филозофии – покажува дека ТУКА ИМА НЕШТО. Дали поради тоа ти си примитивец?

- ?

Во текот на месецот Рамазан си дал и садекатул – фитр ( препорачано материјално давање за сиромашните ). Значи си му помогнал некому. Си го зарадувал некого. Па дали поради тоа си примитивец?


- ?

Ти даваш зекат ( облигативно верско давање за сиромашните ) од своите средства кои што прегодиниле,а мораат да бидат чисти од секој харам ( недозволено ), ти мораш секоја година да поделиш 2,5 %. А и инаку, ти мораш да ги потпомагаш на сиромашните. Ти знаеш за зборовите на Мухаммед с.а.в.с.:” Не е вистински муслиман оној што ќе легне сит, а знае дека неговиот сосед е гладен !”. Дали си примитивец ако се придржуваш до тие зборови?

Касим молчеше и размислуваше.

- Ти, Касиме, можеби еден ден ќе отидеш на Хаџ. Ќе запознаеш многу краишта, а посебно местото каде што живеел нашиот драг пратеник и учител Мухаммед с.а.в.с. Тогаш, таму, на тоа место, ќе се присетиш на неговите зборови кога идолопоклониците му предлагале да го остави проповедањето на Исламот,а за тоа ќе добие да управува со Мека, и да има многу големо богатство: “Се колнам во Аллах,-им рекол тогаш Мухаммед а.с. - кога во едната рака би ми го дале Сонцето, а во другата Месечината со нив да управувам, јас не би се откажал од повикот на Аллаховиот пат и од борбата за доброто на луѓето! “ Ти ќе запознаеш и ќе се зближиш со луѓе од разни краеви на светот. Ти и тука ќе учиш дека треба да се сакаат сите луѓе,а ако нешто треба да се мрази, тогаш тоа е : злобноста, себичноста, омразата помеѓу луѓето, а не самите луѓе. Дали поради тоа си примитивиец?

- ?

Ти како младинец можеби си се напил некоја чашка алкохол, поради твоето ненавремено вистинско информирање за исламот. Но, подоцна си се откажал од алкохолот, бидејќи си разбрал дека Исламот го забранува. Не ти беа потребни оние силни книги кои што се напишани против алкохолот, не ти беше потребна целата онаа пропаганда која што се врши против алкохолот. Само еден ајет од к*р,анот беше пресуден за твојата одлука. А ако не пиеш алкохол поради дисциплината кон исламот: Дали си ти примитивец?

- ?

Фејзо пие алкохол, тој не клања, не пости, тој зборува грди зборови, пцуе,се однесува неодговорно, но Фејзо не е примитивец затоа што не верува, а ти си, затоа што веруваш?

- ?

Ти го осунети син ти Месуд. Тоа го направи затоа што си верник. Ти си “примитивец “ ,иако го изврши чинот кој што го налага најмодерната хигиена....

Касим и понатака размислуваше. Постоеше некоја мала трагичка на сомнеж во неговиот поглед. Тој повеќе не беше лут на зборовите што ги прочита во списанието. Но,како нешто друго да го мачеше:

Па сепак, не би можело да се каже дека нема примитивизам помеѓу нас!

Не малку, туку многу – му одговори Енвер. - Колку наши џема,ати се поделени во две групи, и тоа зошто, токму поради верските работи! Но, верата не не учи за тоа, таа ,напротив, не учи да бидеме сложни и со разбирање да ги решаваме нашите проблеми. Меѓутоа, ние не ја слушаме. Не сме примитивци, не сме заостанати затоа што сме верници, туку затоа што не се држиме до Исламските прописи!

Касим некое време молчеше, па рече:

- Зарем покрај толкаво богатство кое што го поседувам ( верата во Аллах џ.ш. ) - можев да се возбудам на толку без значајни зборови!.



-------------
"Ако питаш који сам странац, поносно кажем:ЈА САМ БОСАНАЦ!"


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 20.Февруари.2009 во 01:17

" Mnogu vernici dosle vo pustinata za da gi slusaat

slovata na nekoj prorok. Eden covek posebno dobro

vnimaval na negovite zborovi, sesrdno se molel i veruval

vo mokta Bozja. Vecerta go napustil prorokot, no po

malku vreme vozbuden se vratil, vikajki: "Golem

proroku,utrovo dojdev kaj tebe za da te slusam, Bozjiot

covek. Bev poslusen, vnimavav na sekoj zbor od tebe i

celosno imav doverba vo Bozjata semokj. No, sega mi ja

snema kamilata.

Zar toa e pravdata Bozja? Zar toa e nagradata za mojata

vera? Zar toa e blagodarnosta za moite sesrdni molitvi?"



Prorokot smireno go islusal vozbudeniot covek i mu

odgovoril so blaga nasmevka:

" Vo verata vrzi se cvrsto za Boga, no so razumot vrzi

ja i tvojata kamila za drvoto."


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 09.Март.2009 во 00:59
       
     
                   KADE ZIVEE BOG?

Nekoj rabin sedel zaedno so drugi uceni luge. Odednas im

go postavil prasanjeto:" Kade zivee Bog?"

Edniot od niv rekov: "Bog zivee vo oblacite."

Vtoriot mu protivrecel na prviot:" Ne, Bog zivee vo hramot"

Tretiot pak rekol: "Bog zivee vo neboto."

Nasproti toa cetvrtiot rekol:" Bog zivee vo site velicestvenosti na ovoj svet."

Rabinot samo gi slusal i molcel. Togas drugite go zaprasale: Rabi, ne si zadovolen so nasite odgovori?

A toj im odgovoril:" So vasite odgovori ne kazavte nisto netocno.

Sepak, pred se, Bog zivee tamu, kade sto covekot ke mu dopusti."


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 09.Март.2009 во 02:43
Малее, ептен мудар бил овој раби среќа Бог живее само таму каде што Мр. Човекот ќе му дозволи. Демек ако човекот не му дозволи на Бог да живее на Јупитер, Бог нема да живее таму. Кутриот Бог, мора да бара дозвола од човекот каде да живее. Којзнае, можеби Бог и кирија му плаќа на човекот за да живее во, од човекот дозволеното, место.

-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 10.Март.2009 во 23:35
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Малее, ептен мудар бил овој раби среќа Бог живее само таму каде што Мр. Човекот ќе му дозволи. Демек ако човекот не му дозволи на Бог да живее на Јупитер, Бог нема да живее таму. Кутриот Бог, мора да бара дозвола од човекот каде да живее. Којзнае, можеби Бог и кирија му плаќа на човекот за да живее во, од човекот дозволеното, место.


Ne e toa poentata na rabinot(ajde jas da go odbranam malku:P), poentata e deka Bog ne vleguva nepovikan vo srcata na lugeto , posebno vo tie lugje sto ne sakaat


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 05.Мај.2009 во 00:05
              ZDRAV RAZUM

Poznatiot naucnik i nobelovec Albert Anjstajn ednas drzal predavanje na visoko intelektualno nivo za odnosot pomegju prostorot i vremeto. Otkako zavrsil, eden slusatel stanal i mu se sprotivstavil, velejki: " Onas sto ovde go izlozivte, e premnogu spekulativno. Ne sme vo crkva. Spored mojot zdrav razum moze da go ima samo ona sto moze da se vidi i da se ispita"! Ajnstajn se nasmevnal i odgovoril" Togas, Ve molam, dojdete napred, pa da go stavime Vasiot zdrav razum ovde na masata."[S


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 21.Мај.2009 во 19:14
Алах џ.ш?
Што значи тоа џш ако не е тајна сум сретнал и на многу други теми...?

-------------


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 03.Јуни.2009 во 23:12

              

Amerikanskiot politicar, naucnik i pretsedatel, Benjamin Franklin, koj vo svojata mladost bil pecatar, sam si go napisal svojot epitaf:

Ovde lezi teloto na Benjamin Franklin, pecatar, koj e kako koricata na edna stara kniga, od koja e izvadena sodrzinata, a koj sega e bez natpis i pozlata; no samoto delo nema da bide izgubeno, tuku toj veruva deka eden den, pak ke izleguva od pecat vo novo, poubavo izdanie, koregirano i lektirano od Pisatelot!


Vo verata vo ISUSA, Koj ja nadmina smrtta i Koj so Svoeto Voskresenie donese nov zivot, mozeme da se nadevame na novo, poubavo i koregirano izdanie na nasiot zivot.

"I ke ja izbrise Bog sekoja solza od ocite nivni, i smrt nema da ima veke; ni plac, ni piskot, ni bolka nema da ima veke, bidejki poranesnoto pomina.

I Sednatiot na prestolot rece: Ete, se novo sozdavam".(Otkrovenie 21:4,5).


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 03.Јуни.2009 во 23:18
Прекрасно!!!

Алах џ.ш. што беше и е во срцето Христово, да те награди прекумерно!

АМИН



-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 03.Јуни.2009 во 23:21
Originally posted by spiros spiros напиша:

Прекрасно!!!

Алах џ.ш. што беше и е во срцето Христово, да те награди прекумерно!

АМИН



Fala brate spirose, Bog neka te blagoslovuva i tebe i tvojata familija


Постирано од: lane62
Датум на внесување: 04.Јуни.2009 во 10:14
Cetiri sveki

cetiri sveki poleka gorele..............
bese tisina i mozese da se slusne nivniot razgovor.
 
Prvata sveka rece:
"Ja sum MIR.
 
Ljugeto ne uspevaat da me socuvaat, mislam deka ke zgasnam.
I vednas zgasna."
 
 
Vtorata sveka rece:
"Ja sum VERA.

Zalosno, ama ljugeto imaat povrsna vera i jas ne gi interesiram.Nema smisol da i ponataka goram."
Samo sto go rece toa, duvna vetarce i taa zgasna.


Treta sveka zalosno rece:
"Jas sum LJUBOV.
 
Nemam poveke sila...Ljugeto zaboravaat na mene, i toa kolku sum im potrebna.Tie ne gi sakaat ni svoite najbliski."
I bez oklevanje se zgasna.

Odednas vleze edno dete i gi vide trite zgasnati sveki.
"ŠTO E OVA?" prasa deteto.
"VIE TREBESE DA SVETLITE DO KRAJ!"
I  pocna da placi..

Togas progovori cetvrtata sveka:
"NE PLASI SE, DUR JAS GORAM KE MOZIME DA GI ZAPALIME ZGASNATITE SVEKI. JAS SUM NADA."

Na deteto mu zablistaa ocite od radost, dodeka so zapalenata sveka ja vrakase svetlinata na zgasnatite sveki...
NEKA NIKOGAS NE PONESTANE NADA VO NASITE SRCA!


-------------
Daj više odmora jeziku nego rukama!


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 04.Јуни.2009 во 21:19
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Алах џ.ш?
Што значи тоа џш ако не е тајна сум сретнал и на многу други теми...?
Аллах џ.ш. = Аллах џеле-шанеху - на арапски јазик значи Бог возвишениот.


Постирано од: lane62
Датум на внесување: 06.Јуни.2009 во 22:43
Vo edna prikaska , Gospod i Gavolot trgnale zaedno vo prosetka. Po odredeno vreme, Gospod se navedna , krena  nesto od zemjata i rece:
"Oh, vidi go voa:del od vistinata!" Potoa setajki se , pak ke rece:" Oh, eve uste eden del od vistinata!A eve i uste eden!"
Prodolzuvajki taka da ja sobira vistinata , go prasa na Gavolot:
"Zarem ne te zagrizuva toa sto vistinata e tolku ocigledna, i sto se naoga sekade?"
Gaolot mu na toa odgovori:
"Pa, i ne bas...So malku moja pomos, ljugevo za mnogu brgu, vistinata ke ja pretvorat vo vera"


-------------
Daj više odmora jeziku nego rukama!


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 07.Јуни.2009 во 23:06


            Trojca majstori obrabotuvale kamenja, koga edno dete doslo i go prasalo prviot rabotnik: " Sto pravis?" Toj mu odgovoril:" Ne gledas li sto pravam? Obrabotuvam kamenja!" "A sto pravis ti?"- mu se obratilo deteto na drugiot majstor. Toj so ofkanje odgovoril: "Zarabotuvam pari za da kupam leb za moeto semejstvo. Imam golemo semejstvo." Deteto bilo uporno i go prasalo tretiot majstor:"Sto pravis?"
Toj gi podignal ocite kon neboto i tivko rekol:" Gradam Bozji Hram!"             


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 04:17
                    PRIKAZNATA ZA ERNI BELC

               ( napisana od Norman Vinsent Pil)

"Erni Belc koga prvpat pristigna vo Amerika bese covek sto mozese da se karakterizira kako slaba licnost, nesigurna vo sebesi. Imase nizok rast-bese visok samo 120cm.
Vo nego bese razvieno cuvstvoto na niska vrednost.

Na Erni, 30 godisniot Svajcarec, voopsto ne mu bese lesno da najde pristojno mesto vo Amerika i da otpocne nov i udoben zivot.
Polovicnoto znaenje na angliskiot jazik, kako i negoviot nizok rast cesto predizvikuvase smea megu lugeto. Koga se kacuvase vo avtobus, morase da zema zalet i da skoka za da uspee da vleze. Koga kupuvase obleka,gi odminuvase oddelenijata za vozrasni i se upatuvase pravo kon detskite oddelenija.

Erni Belc sedese sam vo eden restoran i kako i sekogas, rucese sam, koga eden od mladite luge od nasata Metodisticka crkva Marbl Kolegijat go povika da ni se pridruzi vo nasata grupa na Mladi Polnoletnici. Toj ja prifati pokanata i ne pogresi. Vo grupata naide na razbiranje i prijatelstvo,namesto na ljubopitni pogledi i ismejuvanja.
No edna slaba i nesigurna licnost ne moze da se promeni za den-dva, ili za eden mesec.

Golemiot presvrt se sluci edna vecer, za vreme na sostanokot na Mladite Polnoletnici, koga eden od nasite mladi clenovi drzese ubedliv govor " Koj e Bozjiot plan za mojot zivot"?
Na Erni taa ideja voopsto ne mu bese jasna.- Treba li da sfatam deka vie navistina veruvate deka Bog go isplaniral i mojot zivot, vakov kakov sto e?-prasuvase Erni so nedoverba i bolka vo srceto.
- Sekako, Bog ima planovi za sekogo od nas, a vo tie planovi si vklucen i ti, Erni. Problemot e vo toa sto mora da imas volja da stanes sposoben da go napravis toa sto Bog go bara od tebe- mu odgovoriv.

Taa nok ne mu se razjasni se, no vo tekot na slednite sredbi,Erni pocna da sfakja deka visinata, bojata i neznacitelnite fizicki nedostatoci nemaat nikakva vrska so delotvornosta i uspesnosta na eden covek.

Posledicata od toa bese noviot,pokreativen nacin na razmisluvanje kaj Erni.Prekina so obidite da se stopi so masata i pocna da se interesira za drugite kako za poedinci. Negovata vera vo Bog rastese, pocna dobrovolno da raboti vo crkvata. Uspea da razvie sposobnost za otkrivanje na covekovite sposobnosti i izvlekuvanje na najdobroto od poedinecot.

Konecno, ubavoto lice od zivotot pocna da mu se otkriva i na Erni Belc. Ja otstrani nesigurnosta od sebe i prestana da se potcenuva sebesi-stana slobodna edinka.
Nekolku godini podocna, dobi i redovno vrabotuvanje kako sluzbenik vo edna obrazovna institucija vo Afrika.

Na rabotnoto mesto tolku brzo napreduval i tolku dobro se pokazal sto negoviot pretpostaven podocna mi isprati pismo so slednive zborovi 'Kolku bi bil podobar ovoj svet, koga bi postoele poveke luge kako Erni Belc. Fizicki mozebi e siten. no toj e vistinski dzin koga treba da mu se pomogne na covek sto se obiduva da se najde sebesi'.

Za celo vreme vo Erni Belc postoese eden skrien dzin. Za sreka, so pomos na verata vo Bog toj uspea da go oslobodi i da go iznese na povrsina ".

                    ( VISTINSKA PRIKAZNA)


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 24.Јуни.2009 во 23:55
               SOBIR   ZA MIR

Ednas trebalo da se organiziraat antivoeni protesti i organizatorite sakale da donesat poznati i vlijatelni luge da zboruvaat na tie protesti.

Se obratile i do Majka Tereza, no taa odgovorila:

" Nikogas nema da ucestvuvam vo antivoeni protesti.

Ako organizirate sobir za mir, togas povikajte me"


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 02.Јули.2009 во 00:05
       DALI MOZE NEPRIJATELITE DA SORABOTUVAAT?
               (POUKA OD LONECOT)

Eden ucenik go prasal svojot ucitel:

"Kako mozat da sorabotuvaat dvajca neprijateli?
Kako moze da se dovedat do toa da deluvaat zaedno?"

Ucitelot rekol:

" Treba da se ucime od lonecot. Negovoto dno ne moze da gi pomiri dvata neprijatelski elementi, voda i ogan, no gi doveduva do delotvorna sorabotka. Toj ne gi izednacuva.
Toj ja ostava vodata da bide voda i oganot da bide ogan.
Vpustajki im se na dvete, pocituvajki gi i dvete, moze da gi natera na mirna sorabotka!

Takvi lonci ni trebaat vo mnogu delovi od svetot, no i vo nasata drzava, vo nasite kuki i sosedstva."


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 17.Јули.2009 во 16:34

                 KADE POCNUVA NEBOTO?

Ednas ziveele dvajca ljubopitni monasi vo eden osamen manastir. Tie mnogu sakale da doznaat kade pocnuva neboto,
sakale da znaat kade neboto i zemjata se dopiraat.Mislele
deka mora da postoi vlezna porta .

Eden den citale vo nekoja mudra kniga deka bi ja nasle ovaa porta koga bi trgnale na pat da ja baraat. No, samo onoj sto imal cisto srce, bi mozel da vleze vo Carstvoto Bozjo.

Dvajcata monasi mislele deka tie uslovi gi ispoluvaat bez da se smetaat za gordi. Go molele igumenot za odmor i go napustile manastirot. Patuvale niz mnogu neramni patista, preku dolini i planini, podnesuvale sekakvi nepriliki i cesto bile gladni. Se cuvstvuvale mnogu umorni, zatoa sto nivnoto baranje traelo mnogu dolgo.

Ostarele. No, nivniot kopnez za naoganjeto na nebesnata vrata stanuval se posilen.

Eden den,konecno stignale na celta i cuknale na vratata.
Vratata se otvorila. Potoa se pocuvstvuvale isplaseni i gi zatvorile ocite zatoa sto ocekuvale mnogu golem sjaj.
Se fatile za raka i nesigurni vlegle preku pragot.

Otkako gi otvorile ocite, na nivno golemo iznenaduvanje, povtorno se nasle vo domot, vo nivnata kalugerska kelija.

Na masata bila ovorenata Biblija, kako sto ja ostavile togas pred da trgnat na golemoto patuvanje. Ja slusale
kambanata kako zvoni za molitva. Se bilo kako porano.

Togas ja otkrile Bozjata lekcija:

" Tie bi mozele da bidat do Boga nasekade: tamu, kade sto rabotele i ziveele, bez razlika kade e toa. BOG e blizu nasekade , samo ako se ima zelba za Negovoto pristustvo ."


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 01:20


             Богатство во кујната

              (хасидска приказна)



Една ноќ Исак рабинот, синот на Језеки, во сон добил наредба да отиде во далечната Прага и да копа под мостот кој води до Кралската палата, каде, на одредено место, се крие закопано богатство. Рабинот не го сфатил сериозно овој сон, но, кога сонот се повторил, решил да тргне во потрага по богатството.

Кога конечно стигнал во Прага и дошол до мостот, разочарано открил дека деноноќно го чуваат вооружени гардисти. Можел само да гледа од пристојна оддалеченост. Со оглед на тоа дека доаѓал секој ден, му пришол капетанот на гардата и го прашал за причината. Збунет, Исак рабинот му го раскажал својот сон. Капетанот се насмеал:

“Господе Боже” рекол, “Зарем е можно еден рабин како вас толку сериозно да ги сфаќа соништата? Кога јас би посветувал толкаво внимание на своите соништа, сега би бил далеку во Полска. Еве, ќе ви раскажам еден сон кој повеќе пати ми се повтори. Во тој сон слушам глас кој ми вели да одам во Краков и да ископам богатство кое се наоѓа во аголот од кујната на некојси Исак, синот на Језеки! Замислете ја таа будалаштина - јас како талкам низ Краков во потрага по некој Исак, или Језеки, кога веројатно пола од машката популација се вика како првиот, а втората половина како другиот!”.

Рабинот занемел. Се заблагодарил на капетанот за советот, веднаш се вратил дома во Краков, копал во аголот на својата кујна и открил големо богатство...


Dobra prikazna, neli


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 22:46
Прекрасни се сите, Давиде!

Живиот БОГ да те награди!   




-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 11.Ноември.2009 во 19:32
Originally posted by spiros spiros напиша:

Прекрасни се сите, Давиде!

Живиот БОГ да те награди!   





Fala na blagoslovot brate Spirose. BOG neka te blagoslovi i neka te cuva


Постирано од: sneska_v
Датум на внесување: 13.Ноември.2009 во 16:51
prekrasnoаплауз


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 19.Ноември.2009 во 13:36

     KOLKU DRAGOCENO E EDNO MESTO VO RAJOT?


Francuskiot filozof Volter ednas na gozba kaj carot Fridrih Veliki, rekol: " Go prodavam moeto mesto vo Rajot za eden pruski talir!" Eden od gostite mu se sprotivstavil
i rekol: " Se naogate vo Prusija, a ovde sekoj sto saka nesto da prodade, mora da dokaze deka e sopstvenik na toa. Dali mozete da mi dokazete deka poseduvate mesto vo Rajot?
Ako mi dokazete, jas so radost bi platil bilo kakva suma za nego!"

Na toa golemiot filozof Volter priznal deka ostanal bez zborovi.


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 19.Ноември.2009 во 18:19
 
среќа
 
ПРИЈАТЕЛ
 
Две деца уште како мали се заветиле на доживотно пријателство. Пораснале. Започнала војна. Двајцата пријатели биле регрутирани во иста единица. Во разгорот на една битка се случило да се разделат. Едниот успеал да се засолни во еден бункер, додека другиот останал изложен на отворен оган. Набргу бил погоден. Пријателот во бункерот побарал дозвола од офицерот да отиде по пријателот и да го извлече, но неговото барање било одбиено. Тоа би значело вистинско самоубиство. Во погоден миг, кога офицерот бил свртен со грб, војникот истрчал кон пријателот. Успеал да стигне до него и да го довлечка до бункерот. Пријателот веќе бил мртов, а и самиот тој бил неколкупати смртно погоден. Офицерот гневно викнал кон војникот што лежел до мртвото тело, очекувајќи ја смртта: „Какво лудило! Тој е мртов и ти ќе бидеш наскоро. Твојата постапка немаше никаква смисла.“ Со последните сили војникот одговорил: „О, не. Имаше смисла. Кога дојдов до него, неговите последни зборови беа: ,Знаев дека ќе дојдеш, пријателе мој’“.
 

Ако сакаш да имаш пријател, самиот треба да бидеш пријател. Во Посланието до Филипјаните ап. Павле презентира модел за вистинското пријателство:

Во понизност сметајте се еден друг за поголем од себеси! Не гледајте само на своите лични интереси, туку и на интересите на другите. Имајте такви мисли во себе, какви што ги имаше и Исус Христос: Кој, иако беше во ликот Божји, не го сметаше како нешто приграбено - тоа што е еднаков со Бог, туку се лиши Самиот Себеси, земајќи лик на слуга, станувајќи сличен со луѓето. И откако стана сличен на човек, Тој се понизи Самиот Себеси и стана послушен до смрт, дури до смрт на крст.“ (Фил. 2:3-8).

Најтоплиот збор во човечкиот речник е зборот „пријателство“. Најстудениот е „самотијата“.


-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 19.Ноември.2009 во 18:23
Двајца монаси минале долго време заедно во манастирот. еден ден едниот монах му рекол на другиот:
-Толку години сме заедно а ниту еднаш не сме се скарале. Ајде да го направиме тоа.
-Ајде.
Потоа првиот монах ставил леб на масата и рекол:-Лебов е мој.
-Ако, земи го, му одговорил другиот.



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 20.Ноември.2009 во 23:16

СЛУЧКАТА ВО ВОЗОТ

   Беше прекрасен октомвриски ден на 1890 г. Во едно купе на брзиот воз Лион - Париз седеа двајца души: еден белобрад старец на околу 65 години и еден 25 годишен млад човек. pasterМеѓу двајцата започна разговор. Младиот човек Гастон Леру раскажа дека pasterзавршил природни науки и сега патува за Париз на специјализација во инстиутот на познатиот професор Луи Пастер. Кога го слушна тоа, очите на старецот светнаа и тој рече на младиот човек: „Се радувам за вас учељубив господине. Науката која сте ја избрале за ваша струка, е повеќе од интересна. Таа ќе ви достави многу случаи да се уверите во чудната премудрост на Создателот. Вие сигурно сте религиозен човек, нели?” Непријатно изненаден, младиот човек си помислил дека соговорникот му е некој неписмен човек од старата генерација и со присмив одговорил: „Религиозен? Не! Мислам дека науката си ја врши работата и без Бога. Јас кој завршив високо образование, никогаш досега сум немал потреба од религија”.

   Старецот не очекуваше таков одговор, но додаде спокојно: „О, за себе си вие сте прав. И не се малку интелектуалците како вас, кои го мислат истото. Но науката, драги господине, науката, чистата, вистинската наука ...” „Жалам - го прекина нељубезно младиот човек - но не се согласувам со вас. Како што изгледа , зборите за наука која веќе не постои, којашто веќе одамна си ја испеала песната. Денешната наука е друга. Денеска ние буквално летаме напред, без да имаме никаква потреба од Бог или слични предрасуди”.

   И како што запали цигара, самозадоволен се потпре на седиштето. Старецот разбра дека е безполезно да разговара со овој млад учен, воздивна, си изади од чантата мала библија, ја отвори, се помоли и се задлабочи во читање... Времето леташе. Младиот човек испуши доста цигари, а старецот прочита доста страници од Светата Книга. Скоро возот запре на станицата во Париз. Додека младиот човек се занимаваше околу своите куферите, старецот му ја подаде визитната картичка и љубезно му рече: „ Кога ќе се сте веќе во Институтот, драги господине, јавете ми се. И покрај разликата во нашите гледишта, можеби ќе ви бидам со нешто полезен”. И исчезна среде гужвата. Младиот човек еден фрли несериозен поглед на визитната картичка и со многу големо изненадување прочита: Професор Луи Пастер. Дури тогаш тој се потсети, дека тоа лице навистина му беше познато. Изнервиран од непочитувачкото држење кон својот иден професор, тој беше и силно потресен од фактот дека овој светски познат учен, вистински лидер во науката, беше длабок верник во Бога...”



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 20.Ноември.2009 во 23:31
 
 
БОЖЈАТА ПОДАДЕНА РАКА

Едно студено божиќно утро некој човек стоел до својот прозорец и гледал надвор кон снегот, кон студенилото и се прашувал за смислата на Божиќ. Не можел никако да поверува во „приказните“ за воплотувањето на Божјиот Син, Кој се родил во штала. Па тоа нема никаква смисла”, си мислел човекот, “Бог да стане човек и да се роди во штала; та зошто би го направил тоа?”.

И додека се ределе прашањата во неговата глава, наеднаш слушнал чукање по прозорското стакло. Погледнал надолу и здогледал една птица која се мачела да помине низ стаклото и да побегне од студенилото влегувајќи во топлата соба. Човекот се сожалил и излегол надвор со намера да и помогне на птицата.

Кога се доближил кон неа, таа во паника започнала уште посилно да удира по прозорското стакло обидувајќи се да побегне. Во еден миг паднала во грмушката под прозорецот - преморена, премрзната и преплашена од огромното суштество кое поддавало раце кон неа. Колку што човекот повеќе се обидувал да ја достигне птицата, таа навлегувала сè подлабоко и подлабоко во трнливата грмушка и ледот.

По неколку минутна борба со трњата и мразот, човекот сиот премрзнат и со изгребани раце, неможејќи да гледа како птицата продолжува да се повредува себеси, извикал: Ах ти глупава птицо, зар не разбираш дека се обидувам да ти помогнам?”. Прекинал за миг и почнал да си мисли: “Ех, кога би можел да станам птица за да ти објаснам дека сакам да ти помогнам, тогаш не би бегала од мене”.

Во тој момент заѕвониле црковните ѕвона кои го означиле крајот на Божиќната служба. Човекот како покосен паднал на колена и извикал: О, Господи, прости ми!” “Јас не разбирав! Јас не разбирав”.



-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 25.Ноември.2009 во 01:52

       PRIKAZNA ZA EDEN BOZIK NA ULICATA SINSINATI

          (napisana od Norman Vinsent Pil)

Moite najburni detski denovi gi pominuvav vo Sinsinati, Ohajo. Se uste se sekjavam na golemata Bozikna elka na plostadot pokraj fontanata, celata osvetlena od malite svetilki i na zamrznatite ulici na koi odeknuvaa Bozikni pesni. Nekade pogore, kade ziveese naseto semejstvo na istocnata ulica Sloboda , majka mi i tatko mi sekogas postavuvaa prirodna elka so vistinski svekicki koi deluvaa kako volsebni i zaedno so elkata sirea eden nezaboraven miris sto potsetuvase na priroden sumski ambient.

Edna Bozikna vecer, koga imav 12 godini zaedno so tatko mi, koj bese svestenik, trgnavme vo malku zadocneto Bozikno pazaruvanje. Racete ni bea polni so paketi,a jas vekje bev izmoren i po malku nervozen.

So mislite vekje bev doma, koga mi prijde eden pitac, neizbricen i necist starec so temni oci.Me dopre po ramoto so raka sto nalikuvase na kandza i pobara pari.
Mi bese tolku odbiven sto instinktivno se trgnav od nego. No, tatko mi, so svojot topol glas, mi rece:

Norman, ova e Bozikna nokj. Nemoj da bides tolku grub so lugjeto. Ne go razbrav i odgovoriv: Tato, pa toj e samo eden obicen skitnik.Togas tatko mi odgovori so cvrst glas:

Mozebi ne uspeal da postigne nesto povekje vo zivotot, no sepak i toj e Bozje cedo.

Potoa mi dade eden dolar(golema suma vo toa vreme, a osobeno za prihodite na eden svestenik)i mi rece:

Sakam da gi zemes parite i da mu gi dades na covekot. Odnesuvaj se so pocit kon nego. Kazi mu deka mu gi davas vo ime na Boga.

Jas se sprotivstaviv i rekov deka ne mozam da go napravam toa, no glasot na tatko mi bese cvrst: Odi i postapi kako sto ti rekov.

Go zemav dolarot i sprotivno na mojata volja, potrcav kon starecot i mu rekov: Izvinete gospodine, vi gi davam ovie pari vo imeto na Boga.

Toj se zacudi i pogledna vo dolarot a potoa i vo mene.
Niz liceto mu se rasiri mila nasmevka, polna so zivost i vedrina, sto zaboraviv kolku e necist i neizbricen.Zaboraviv deka e star i deka do pred malku mi bese odbiven. So eden kralski poteg ja simna sapkata i ljubezno mi se obrati: Jas vi blagodaram mlad gospodine, vo imeto na Boga.

Seta moja nervoza i mrzelivost gi snema vo toj moment.
Ulicite, kukjite, svetlata, seto toa kako da iscezna okolu mene. Stanav del od cudoto koe prodolziv da go sretnuvam niz zivotot, a toa se promenite sto se slucuvaat koga ke gi poglednete lugjeto kako Bozji deca, koga ke im podarite ljubov vo imeto na Bebeto, koe bese rodeno pred dve iljadi godini vo stalata vo Vitleem, vo imeto na Licnosta koja zivee i den denes vo nas i okolu nas, postojano obelodenuvajki go Svoeto prisustvo.

               ( VISTINSKA PRIKAZNA)


Постирано од: Superior
Датум на внесување: 25.Ноември.2009 во 15:01
ЈАС НЕ СУМ ИСПРАТЕН ДА ПРОКОЛНУВАМ!


Се пренесува дека Мухаммед а.с. во битката на Ухуд бил полесно ранет, крв му течел од лице, и заб му бил скршен. Таа глетка им отежнала на ахабите, затоа му рекле: О Аллахов Пратенику, Проколни ги неверниците..
На тоа Пејгамберот а.с. им рекол: Јас не сум испратен да проколнувам, туку јас сум испратен да повикувам на правиот пат и да бидам милост за луѓето; О Аллах, упати го мојот народ зошто тие не знаат!!
Познато е дека Мухаммед а.с. и муслиманите биле протерани од Мекка и им биле одземани нивните богат- ства од страна на мекканските идолопоклоници. Потоа Аллах џ.ш. им помогнал на муслиманите да ја освојат Мекка. Тогаш Мухаммед а.с. застанал пред Кабе и повикал: Што мислите ќе направам со вас? Сакал да ги потсети за она што им го направиле на муслиманите.
Мекканците рекле: Добро, чесен брате и син на чесен брат. Аллаховиот Пејгамбер а.с. им рече: “Одете си слободни сте! Не ви велам друго освен она што им го рекол Јусуф а.с. на своите браќа! Слободни сте!!”
Сепак Мухаммед а.с. им простил и не им се одмаздил за големите насилства што истите луѓе му ги направиле нему и на муслиманите воопшто.
   


-------------
Clubmaster


Постирано од: pcelka
Датум на внесување: 27.Ноември.2009 во 12:23
 
....................

Некој човек случајно нашол на улица банкнота со мала вредност. Охрабрен од придобивката решил секогаш кога оди, да гледа само надолу. Што добил? Низ годините, помеѓу останатите работи собрал 29 516 копчиња, 54 172 игли, многу ситни монети, подискривен грб и мизерен карактер. А што пропуштил? Сјајот на сончевата светлина, раскошната перспектива на небесното синило, величествениот поглед кон ѕвезденото небо, насмевките на луѓето.

А што ли добиваме и што губиме, фокусирајќи се само кон земните приоритети? Можат ли земната амбиција, кариера, власт, слава или просперитет да бидат бенефит за пропуштената можност да се има општење со Царот на царевите? Што може да ја замени насладата доживеана од средбата со Божјото величие? Која земна слава е доволна да ја компензира Небесната?

Зашто, каква полза има човекот, ако го добие целиот свет, а  и напакости на својата душа! И што може човекот да даде во замена за својата душа?

Посветени на земните амбиции може и да собереме некој светликав метал повеќе. Но која е цената што треба да ја платиме? Што ќе дадеме во замена? Вреди ли?

 



-------------
секој нов ден, носи нова надеж...


Постирано од: Blagoj_s
Датум на внесување: 29.Ноември.2009 во 13:14

               NESAKANATA ELKA


Covekot go gleda nadvoresniot izgled, a Gospod go gleda srceto ![ 1. Samoil [1. Car] 16;7]



        Kako bi se custvuval-a koga bi bil-a poslednata elka na pazarot, sto nikoj ne sakal da ja kupi, zatoa sto e kriva, so neednakvi granki i neugledna? Koga takvata elka bi imala custva, sigurno bi se custvuvala tazna i otfrlena.

        Ima luge sto se custvuvaat neprivlecni, otfrleni , nesakani. Mozebi na momenti i ti se custvuvas taka . Ako e taka. Biblijata ti objavuva radosna vest. Gospod ne te gleda kako sto te gledaat lugeto! Tij gleda na kvalitetot na tvoeto srce. Denesniot izvadok od Biblijata govori za vremeto koga Bozjiot prorok Samoil baral licnost za car na Izrael. Pred nego isparadirale sedum korpulentni mazi, sinovi na Jesej. No Gospod ne izbral nitu eden od niv , predupreduvajki go prorokot: Covekot go gleda nadvoresniot izgled, a Gospod go gleda srceto!

          A David , najmaliot megu svoite braka , ne bil ni zemen predvid. Sepak, Gospod tokmu nego go odbral, velejki: David e covek po volja na Moeto srce! [ Dela na apostolite 13,22].

          Bidejki Gospod ne se menuva, Toj i denes gi ceni lugeto spored vrednostite na vnatresnata licnost, a ne spored nadvoresniot izgled, kako st toa go pravat lugeto. Prasanjeto e samo , sto gleda Gospod vo moeto i tvoeto srce? Ako gleda hristijansko, pokaeno i preporodeno srce, Toj gleda covek po Negova volja.


    AKO IMAS SRCE ZA BOGA, KE IMAS BLAGORODNA DUSA.

-------------
www.myspace.com/sblagoj


Постирано од: Superior
Датум на внесување: 29.Ноември.2009 во 23:09
ПРИЈАТЕЛСКИ СОВЕТ


Касим е напреден земјоделец од околината на Скопје. Енвер , неговиот другар од детството, со кого посетуваше основно училиште, заврши гимназија и факултет. Тој е инженер. Но,таа разлика по школото и професијата никогаш не ги оддалечи. Останаа добри пријатели. Почесто се наоѓаат да поразговараат за својата тага и радост.

Енвер не чувствува никакви потешкотии во разговорот со Касим, зошто природно е интелигентен човек, а освен тоа сака многу да чита. Готово да нема тема за која што не би можеле да поразговараат.

Еден ден доаѓа Касим кај Енвер и му го покажува написот објавен во едно списание, каде се расправа за верските убедувања. Посебно го навредила оваа реченица: “Затоа денес религиозните убедувања воглавном му припаѓаат на примитивизмот од сите видови...” (Тој ја имаше подвлечено таа реченица).

Касим би сакал да се жали, да бара корекција, да бара извинување.

Енвер се насмеа : -Никакви жалби, никакво барање на исправки. Подобро размисли за тоа дали е вистина тоа што го пишува. Добро е нас повремено да не присилат на размислување. Уверувањето се челичи само во борбата на мислењата... Но, да видиме што тоа толку те трогнало?

Касиме, дали ти веруваш во Бога?

Секако дека верувам, какво е тоа прашање, барем ти знаеш дека верувам !

Дали поради тоа се чувствуваш примитивец?

- ?

Дали веруваш дека Мухаммед а.с. е последен пејгамбер?

Секако дека верувам!

Дали поради тоа си примитивец?

- ?

Ти секој ден земаш абдест, т.е. ги переш рацете до лактите, го миеш лицето, ги миеш забите, ја испираш устата и носот,ги переш нозете, сето тоа го правиш по неколку пати во денот. Покрај тоа ти се бањаш најмалку еден пат неделно.Ти секогаш внимаваш да ти биде чисто телото, облеката и местото каде ќе клањаш. Па дали поради тоа си примитивец?

- ?

Ти клањаш намаз. Можеби не секогаш на време, но се трудиш. Јас намазот би го поделил на три групи: на онаа кога човекот, не разбирајќи го текстот кој што го изговара, механички го обавува намазот, а мисли на проблемите од секојдневниот живот. Другата група е онаа кога човекот не го разбира она што го изговара, но сепак настојува да мисли на Бога, пред кого застанал, влегуваќи во намаз. Третата група представува највисок степен, представува вистинска инспирација. Тука човекот потполно е исклучен од секојдневните проблеми и на момент е бескрајно среќен. За него нема тага, омраза, завист, болест. Тој никогаш не е сам. Тој е богат и без богатство, моќен и без моќ, здрав дури и кога е болен.Јас не знам дали ние двајцата некогаш сме го доживеале оној трет степен на намазот,но знам сигурно дека и во оној прв степен сме донеле некоја добра одлука.Сме размислиле дали некоја наша постапка ќе биде во ред, во мислите се растопила нашата омраза кон некого, едноставно сме биле присилени да ја одложиме некоја пренагла и непромислена одлука.

Намазот не прави подобри луѓе, луѓе кои што размислуваат пред да донесат некоја одлука, нарочито ако таа е неповолна. Значи, дали според тоа е примитивец човекот кој што клања намаз?

- ?

Ти го постиш месецот Рамазан. На страна тоа што се откажуваш од јадење и пиење во текот на целиот ден, што ги работиш гладен и жеден дури и најтешките работи, на страна тоа што се откажуваш од пушењето и останатото. На страна тоа , што гладувајќи се учиш да ги сватиш гладните, а тоа е првиот предуслов за да им помогнеш. На страна здравствените користи од постот за кои се напишани многу книги. Фактот дека постот го наредиле скоро сите религии, па и многу филозофии – покажува дека ТУКА ИМА НЕШТО. Дали поради тоа ти си примитивец?

- ?

Во текот на месецот Рамазан си дал и садекатул – фитр ( препорачано материјално давање за сиромашните ). Значи си му помогнал некому. Си го зарадувал некого. Па дали поради тоа си примитивец?


- ?

Ти даваш зекат ( облигативно верско давање за сиромашните ) од своите средства кои што прегодиниле,а мораат да бидат чисти од секој харам ( недозволено ), ти мораш секоја година да поделиш 2,5 %. А и инаку, ти мораш да ги потпомагаш на сиромашните. Ти знаеш за зборовите на Мухаммед с.а.в.с.:” Не е вистински муслиман оној што ќе легне сит, а знае дека неговиот сосед е гладен !”. Дали си примитивец ако се придржуваш до тие зборови?

Касим молчеше и размислуваше.

- Ти, Касиме, можеби еден ден ќе отидеш на Хаџ. Ќе запознаеш многу краишта, а посебно местото каде што живеел нашиот драг пратеник и учител Мухаммед с.а.в.с. Тогаш, таму, на тоа место, ќе се присетиш на неговите зборови кога идолопоклониците му предлагале да го остави проповедањето на Исламот,а за тоа ќе добие да управува со Мека, и да има многу големо богатство: “Се колнам во Аллах,-им рекол тогаш Мухаммед а.с. - кога во едната рака би ми го дале Сонцето, а во другата Месечината со нив да управувам, јас не би се откажал од повикот на Аллаховиот пат и од борбата за доброто на луѓето! “ Ти ќе запознаеш и ќе се зближиш со луѓе од разни краеви на светот. Ти и тука ќе учиш дека треба да се сакаат сите луѓе,а ако нешто треба да се мрази, тогаш тоа е : злобноста, себичноста, омразата помеѓу луѓето, а не самите луѓе. Дали поради тоа си примитивиец?

- ?

Ти како младинец можеби си се напил некоја чашка алкохол, поради твоето ненавремено вистинско информирање за исламот. Но, подоцна си се откажал од алкохолот, бидејќи си разбрал дека Исламот го забранува. Не ти беа потребни оние силни книги кои што се напишани против алкохолот, не ти беше потребна целата онаа пропаганда која што се врши против алкохолот. Само еден ајет од к*р,анот беше пресуден за твојата одлука. А ако не пиеш алкохол поради дисциплината кон исламот: Дали си ти примитивец?

- ?

Фејзо пие алкохол, тој не клања, не пости, тој зборува грди зборови, пцуе,се однесува неодговорно, но Фејзо не е примитивец затоа што не верува, а ти си, затоа што веруваш?

- ?

Ти го осунети син ти Месуд. Тоа го направи затоа што си верник. Ти си “примитивец “ ,иако го изврши чинот кој што го налага најмодерната хигиена....

Касим и понатака размислуваше. Постоеше некоја мала трагичка на сомнеж во неговиот поглед. Тој повеќе не беше лут на зборовите што ги прочита во списанието. Но,како нешто друго да го мачеше:

Па сепак, не би можело да се каже дека нема примитивизам помеѓу нас!

Не малку, туку многу – му одговори Енвер. - Колку наши џема,ати се поделени во две групи, и тоа зошто, токму поради верските работи! Но, верата не не учи за тоа, таа ,напротив, не учи да бидеме сложни и со разбирање да ги решаваме нашите проблеми. Меѓутоа, ние не ја слушаме. Не сме примитивци, не сме заостанати затоа што сме верници, туку затоа што не се држиме до Исламските прописи!

Касим некое време молчеше, па рече:

- Зарем покрај толкаво богатство кое што го поседувам ( верата во Аллах џ.ш. ) - можев да се возбудам на толку без значајни зборови!.



-------------
Clubmaster


Постирано од: Blagoj_s
Датум на внесување: 30.Ноември.2009 во 12:55


        " ZA MNOGU GODINI "


Vasiot zivot e kako utrinskata magla, ke se pojavi za kratko i nabrgu isceznuva. [Jovan 4,14].



Eden od nasite pozdravi za Nova Godina i za drugi prigodi glasi :" Za mnogu godini!" Ubavite zelbi se dobra rabota, no dali se dovolni?

Eden poznat proizvoditel na zdrava hrana tvrdel deka ke zivee 100 godini. Bil pokanet na edna televiziska emisija da zboruva za zdravata hrana kako garancija za dolg zivot . Vednas,po emisijata , umrel od srcev udar?

Eden drug strucnak za hrana, d-r Stjuard Berger, tvrdi deka razvil prehranbena formula za 100- godisen zivot. Umrel na spienje, na 40-godisna vozrast!

Pisatelot Dzon Fiks, pak, tvrdel deka za dolg zivot treba redovno da se trca, koe i samiot go praktikuval. Umrel, trcajki, od srcev udar, na 52- godisna vozrast!

Da, potrebno e da vodime smetka za svorto zdravje. No, istovremeno, treba da mu priznavame na Gospoda:

Jas veruvam vo Tebe, Gospode....
Mojata sudbina e vo tvoite race.[Psalam 31;14-15]

So ogled na toa sto nasiot posleden den od ovozemniot zivot moze da ni bide denes, ili koj ida e dru den. sekojdnevno treba da bideme podgotveni za zaminuvanje.
Podgotveni li sme da se soocime so Gospod?


AKO SME PODGOTVENI ZA ZAMINUVANJE,,
pODGOTVENI SME I ZA ZIVEENJE!!!!

-------------
www.myspace.com/sblagoj



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk