IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Поучни случки
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Поучни случки

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1516171819 23>
Автор
Порака
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2010 во 12:51



      Радоста на Спасението

   

     Неколку недели светските медиуми известуваа за операцијата за спасување на затрупаните рудари во Чиле. Напнатоста и неизвесноста за животите на своите најмили траеше точно од петти август годинава, кога и се случи несреќата.

Милиони гледачи во целиот свет со нетрпение гледаа како се одвива операцијата и навиваа, како за свои најмили. Паралелно, бевме сведоци на тоа како многу од нив си даваа разни ветувања, нешто што не е невообичаено кога човек ќе се најде во смртна опасност.



И најпосле, со помош на “чудесната' капсула, еден по еден беа извлечени сите рудари...Радоста беше неизмерна, Чиле одекнуваше од громогласно славење.

Веднаш на сите извлечени им беа дадени и очила за заштита од сонце, зашто, по дол престој во темнина сончевата светлина може да биде штетна по видот.



Со секој еден извчечен рудар-нов громогласен аплауз, нови прегратки и солзи радосници...



Во Евангелието по Лука, Исус на фарисеите и книжниците иј ја кажа следнава парабола: “

”Кој од вас, ако има сто овци, и загуби една од нив, не ќе ги остави деведесет и деветте во пустината и не ќе отиде по загубената, додека не ја најде.

А кога ќе ја најде, ќе ја крене, радувајќи се, на своите рамена и кога ќе дојде дома ќе ги повика пријателите и соседите и ќе им рече: ‘Радувајте се со мене, зашто ја најдов својата изгубена овца!’

Ви велам: така ќе биде на небото, поголема радост за еден грешник, кој се кае, отколку за деведесет и девет праведници, кои немаат потреба од каење.”



Понекогаш, кога ќе се здогледа Светлината, таа може да биде болна за видот, особено ако долго сме биле во мрак. Но кога окото е се привикне, глетката е восхитувачка.



Навистина, голема е радоста за секој спасен човечки живот тука на земјава, зашто животот е скапоцен дар од Бог, ама радоста на небесата е уште поголема за секој оној кој бил загубен-па најден.
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2010 во 19:31

                            BOGATI I SIROMASNI

  Nekoj mnogu bogat covek resil na svojot sin da mu pokaze sto e toa siromastija za da negovoto dete  znae podobro da go ceni bogatstvoto sto go poseduvaat.

Otisle na selo kaj edna siromasna familija so mnogu deca  koi ziveele na farma i gi zamolile da ziveat dva dena kaj niv.

Lugjeto se soglasile i im ponudile gostoprimstvo.

"Sine,  ja vide li sega razlikata pomegju bogatstvoto i siromastijata?"- go prasal tatkoto svojot sin koga se vratile doma.

"Vidov tatko !" - odgovorilo momceto so tazen glas.

" Jas sum edinec, a onie deca imaat brakja i sestri.

Nie pred kukjata imame bazen, a tie imaat reka vo koja moze da plivaat i da lovat ribi.

Nie imame klima ured vo kukjata, a tie samo ke go otvorat prozorecot i im vleguva ladovina od drvjata pred prozorcite i od rekata.

Nie pticite gi gledame vo domasno kino, a kaj niv vistinski ptici im sletuvaat  na prozorcite.

Nie imame edno kuce, a tie imaat tri, a imaat i celo stado ovci.

Da, tatko, sfativ sto e bogatstvo . Zal mi e sto i nie ne sme kako niv  bogati."


Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2010 во 15:38

                                            MAJKA

  Eden covek zastanal pred nekoja cvekjarnica za da kupi  i da isporaca  buket cvekinja na svojata majka, koja ziveela vo drug grad , oddalecen okolu 200 km.

Pred prodavnicata stoela edna mlada devojka, koja tivko placela.

Covekot ja prasal devojkata zosto place, a taa mu odgovorila:

" Sakav na majka mi da i' kupam crven trendafil , no imam samo 50 centi. A trendafilot cini eden dolar ."

Covekot se nasmevnal i rekol: " Dojdi so mene. Kje ti kupam trendafil. "

Taka toj kupil trendafil za devojkata a vo isto vreme go odbral buketot za majka mu i ja napisal adresata na koja treba da pristigne narackata.

Na zaminuvanje, ja prasal devojkata ako saka da odi do kaj majka i ' , moze da ja prefrli so avtomobilot.

Devojkata se izraduvala i  rekla : " Da, ve molam. Bi sakal da i go odnesam cvekjeto na majka mi sega . "

Se vozele zaedno vo avtomobilot i koga ja prasal kade zivee majka i', devojkata rekla da odat nakaj grobistata.

Tamu, devojkata go ostavila trendafilot na eden od novite grobovi. 

Covekot, dlaboko potresen  se vratil vo cvekjarnicata , ja otkazal narackata , kupil buket i se upatil kon  gradot vo koj ziveela majka mu za licno da i' go odnese podarokot.





Изменето од KINGDAVID - 29.Октомври.2010 во 15:39
   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2010 во 22:15

                             
                         AKVARIUMOT I NAVIKITE

    Vo eden eksperiment, naucnicite postavile staklena ploca vo akvarium pomegju dve ribi.

 Ednata od tie dve ribi bila pogolema i agresivna i sakala da ja izede pomalata.

 Vo pocetokot, taa postojano udirala vo staklenata ploca , no so tekot na  vremeto prestanala.

Koga naucnicite po opredeleno vreme ja otstranile plocata , ribite prodolzile da si plivaat sekoja na svojata strana a pogolemata riba vekje ne se obiduvala da napadne.


I nie sme sustestva na navikite. Veruvame deka nesto e nevozmozno bidejki sme probale povekje  pati i sme se uverile deka ne mozeme.

 Ponekogas ne zabelezuvame deka ona sto porano sme go smetale za nevozmozno e vozmozno vo daden moment.

Ne treba da bideme kako ribite, tuku da bideme vnimatelni koga, figurativno kazano, kje bide trgnata plocata vo akvariumot  i kje moze da premineme na drugata strana .
   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2010 во 20:54


                                            VOJNIKOT


 Eden vojnik otkako doznal deka zavrsila vojnata i deka e sloboden da si odi doma resil da im se javil na svoite roditeli po telefon.

- Majko, tatko, se vrakjam doma ! No, pred toa moram da ve zamolam za edna usluga. Imam eden prijatel so kogo sakam da dojdam.

- Sine, slobodno donesi go tvojot prijatel, odgovorile roditelite radosni sto posle tolku vreme kje go vidat svojot sin. - Slobodno donesi go tvojot prijatel, ke ni bide milo da go zapoznaeme.

- Moram da vi kazam edna rabota pred da dojdeme doma. Toj se zdobi so povreda od vojnata. Nagazi na mina i ja izgubi ednata raka i noga.
Jas bi sakal da zivee so nas doma, bidejki nema kade da odi na drugo mesto.

- Lele sine, greota. Mnogu ni e zal. Mozebi kje mozeme da mu pomogneme da najde mesto kade da zivee.

- Ne...majko, tatko , jas sakam da zivee so nas !

- Sine, ti ne razbiras sto baras od nas. Takva hendikepirana licnost bara posebno vnimanie. Toa e ogromna obrvska. Nie si imame nas zivot , nasi problemi  i ne mozeme da si dozvolime takva rabota . Najdobro e da zaboravis na svojot prijatel. Mislime deka treba da dojdes kaj nas no bez tvojot prijatel. Ne se sekiraj tolku za nego, ke se snajde toj ...

Vo toj moment na razgovorot sinot bez pozdrav ja prekinal vrskata. Roditelite povekje ne slusnale glas od nego.

Posle nekolku dena, im se javile od policijata i im kazale deka nivniot sin zaginal pagjajki od zgrada. Policijata veruvala deka se raboti za samoubistvo.

Koga otisle roditelite da go identifikuvaat teloto, go prepoznale svojot sin.

Bile zaprepasteni koga videle nesto sto ne znaele. Nivniot sin imal samo edna raka i edna noga.

   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2010 во 17:12
Приказна за неродените близнаци:

Во мајчината утроба, сеуште неродени, разговараат близнаци. Едниот од нив е верник,
а другиот не.
Нeверниот
: Веруваш ли во живот после раѓањето?
Верниот:
Па секако! На сите им е јасно дека постои живот после раѓањето. Ние сме овде само
за да станеме доволно силни и добро да се подготвиме за она што подоцна не чека.
Неверниот:
Па тоа е глупост! Никаков живот после раѓањето не постои, ниту пак може да постои!
Можеш ли воопшто да замислиш како тој живот би можел да изгледа?
Верниот:
Не ги знам точно сите детали, но верувам дека таму ќе има повеќе светлина и дека,
можеби, сами ќе одиме и со свои усти ќе јадеме.
Неверниот:
Каква бесмисленост! Нема шанси сами да одиме и со свои усти да јадеме. Тоа би било
навистина смешно! Та ние имаме папочна врвка која не храни, живот после раѓањето
не може да постои!
Верниот:
А јас сум сигурен дека може да постои. Само што се ќе биде малку подруго од сега.
Јас тоа навистина можам да го замислам.
Неверниот:
Но, никој не се вратил од таму! Животот, едноставно, се завршува со раѓањето. И
воопшто, живот – тоа е само огромно страдање во темница.
Верниот:
Не и не! Навистина не се сложувам со тебе. Не знам точно како ќе изгледа нашиот
живот после раѓањето, но во секој случај, знам дека ќе ја видиме мама и таа ќе се
погрижи за нас.
Неверниот:
Мама? Зарем навистина веруваш во мама? Па каде, воопшто, се наоѓа таа?
Верниот:
Таа е насекаде и во се околу нас. Ние пребиваме во неа и благодарејќи на неа се движиме и живееме. Без неа, ние, едноставно, не можеме да постоиме.
Неверниот:
Е, тоа е навистина апсолутна бесмисленост! Јас не сум видел никаква мама и затоа
очигледно е дека таа едноставно и не постои.
Верниот:
Никако не можам да се сложам со тоа. Јас, понекогаш, кога се наоколу ќе се стиши, ја слушам како пее и чувствувам како го набљудува овој наш свет. Силно верувам дека
нашиот вистински живот ќе започне после раѓањето. А ти?
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2010 во 20:13
.

Изменето од alf - 19.Септември.2011 во 10:33
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2010 во 23:07

                                  ZAGUBENIOT DEN

  Vo eden grad imalo edna ulica vo koja se naogjale samo dukjani.

Sopstvenicite na dukjanite ziveele i rabotele vo korektni i fer uslovi i se pocituvale megju sebe. Sekoj den vo isto vreme gi otvorale i zatvorale dukjanite i zaedno vo isto vreme si odile doma .

Eden od sopstvenicite koj bil najstar od site niv  sekoja vecer koga go zatvaral dukjanot, kazuval:

-Izgubiv uste eden den...


Bidejki toa se povtoruvalo sekoja vecer , negovite kolegi zaklucile deka rabotata slabo mu odi i deka ne e zadovolen od prometot.

So namera da mu pomognat na svojot kolega , bez da znae toj, se dogovorile utredenta site da gi prakjaat musteriite vo negoviot dukjan , za da mu trgne rabotata i nemu.

 Taka i stanalo. Utredenta site musterii koi sakale da kupat nesto  prodavacite gi prakjale vo dukjanot na kolegata.

 Koga zavrsilo rabotnoto vreme i dukjanite pocnale da se zatvoraat, istiot toj kolega pak rekol :

- Izgubiv uste eden den...

- E sega pretera- povikale vo eden glas ostanatite dukjandzii. - Cel den ti gi prakjavme site musterii da kupuvaat samo od tebe , a tebe pak ti e malku iako denes zaraboti kolku sto site nie zaedno zarabotuvame !

 - Prijateli moi dragi, - im odgovoril stariot dukjandzija - imam jas pari da gi kupam site vasi dukjani, vie pogresno ste me razbrale.

Ne e rabotata vo parite. Pari imalo i kje ima, no ovoj, denesniot den koj pomina,  nikogas nema da se povtori nitu kje se vrati.


   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
vanesa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vanesa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2010 во 22:16
INTERVJU SO BOG

Sonuvav deka imam intervju so Bog.
- Ti znachi sakash,da me intervjuirash, reche Bog.
- Ako imash vremen, rekov.
- Moeto vreme e vechnost. Shto sakahe da me prashash?
- Shto najmnogu te iznenaduva kaj lugjeto?

Bog odgovori:
Me iznenaduva toa shto mislat so strav za idninata i so toa ja zaboravaat segashnosta. Taka ne zhiveat nitu vo segashnosta nitu vo idninata.
Toa shto zhiveat kako da nikogash nema da umrat, a potoa umiraat kako nikogash da ne zhiveele.
Toa shto detstvoto im e dosadno. Brzaat da porasnat, a potoa povtorno sakaat da bidat deca.
Toa shto go troshat zdravjeto za da steknat bogatstvo, a potoa go troshat bogatstvoto za da go vratat zdravjeto.

Bog ja zema mojata raka vo svojata. Ostanavme na moment vo tishina.
Togash go prashav: "Kako roditel, koi zhivotni poraki bi im gi dal na svoite deca?"

Nasmevnuvajkji se Bog odgovori:
- Da nauchat deka ne mozhat drugite da gi nauchat da gi sakaat. Mozhat samo da im dopushtat da gi sakaat.
Da nauchat deka ne e najvredno vo zhivotot ona shto go imaat, tuku koi se.
Da nauchat deka ne e dobro da se sporeduvaat so drugite.
Da nauchat deka ne e bogat onoj koj najmnogu ima, tuku onoj na koj najmalku mu treba.
Da nauchat deka se dovolni samo nekolku sekundi da i zadadat dlaboki rani na sakanata lichnost, a potoa se potrebni godini za da se zalechat.
Da nauchat da prostuvaat taka shto kje si prostuvaat sebe si.
Da nauchat kako postojat lichnosti koi nezhno gi sakaat, ama ednostavno ne znaat kako toa da go izrazat ili kako da gi pokazhat svoite chuvstva.
Da nauchat kako dve lichnosti mozhat da posmatraat edna ista rabota, a da ja vidat razlicno.
Da nauchat kako ne e sekogas dovolno drugite da im prostat. Moraat i samite sebe da si     prostat.

I DA NAUCHAT DEKA JAS SUM TUKA - SEKOGASH!
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2010 во 22:33
Колку вистина има во сите овие поучни случки, прекрасни се.да
Каде ги наоѓате?
Еден ден ќе си одвојам време само за нив, мора да ги прочитам
и останатите 16 страни, вреди,среќа
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2010 во 23:28
Originally posted by Schatzii Schatzii напиша:

Колку вистина има во сите овие поучни случки, прекрасни се.да
Каде ги наоѓате?
Еден ден ќе си одвојам време само за нив, мора да ги прочитам
и останатите 16 страни, вреди,среќа



 Sto se odnesuva licno do mene poucnite slucki gi citam od razni mesta , od spisanija, od internet ... ne gi baram namerno, no koga kje procitam nekoja slucka ponekogas  ja zapisuvam ovde .


ISUS isto taka kazuval dlaboki vistini vo prikazni, toa ne e nova metoda .


Obicno gi zapomnuvam onie prikazni  sto mi ostavaat vpecatok i sto sodrzat dlaboka pouka среќа


Изменето од KINGDAVID - 09.Декември.2010 во 23:29
   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
vanesa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vanesa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2010 во 19:22
Shto pravi stravot

Vo edna zemja vo koja imalo vojna, vladeel strashen surov kral.So voenite zarobenici postapuval vaka: Gi zatvoral vo edna golema prostorija vo koja na ednata strana imalo cheta so strelci, a na drugata strana vrata prekriena so sliki na mrtvi i krvavi zatvorenici.
Gi postavuval zatvorenicite vo krug i im vikal:"Mozhete da birate: ili da umrete izbodeni so streli od moite vojnici ili da pominete niz ovaa vrata i tamu da ostanete zatvoreni zasekogash."
Sekogash   birale da umrat od streli.
Koga vojnata zavrshila, eden vojnik koj dolgo sluzhel kaj kralot go prashal: "Shto ima zad ovaa strashna vrata?"
"Otvori i vidi!", odgovoril kralot.
Vojnikot sobral hrabrost i so teshka maka ja otvoril vratata, a togas go osvetlil zrak sonce i mu zasvetil vo ochite. Koga uspeal da ja otvori, iznenaden, se uveril deka taa vrata vodela do SLOBODATA!!!
Vojnikot, so neveruvanje, go poglednal kralot i rekol: "Sekogash na zarobenicite im ostavavte mozhnost za izbor, no tie povekje sakaa da umrat otkolku da rizikuvaat da ja otvorat ovaa vrata!"

Kolku pati se plashime da rizikuvame? Kolku pati umirame zaradi nash*te grizhi, od strav da ja otvorime vratata; vratata na nash*te sonishta, vratata na nashiot spas, vratata koja vodi kon vistinskata sloboda?


Nepoznat avtor
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2010 во 21:22
Еден мудрец, патувајќи со своите ученици, дошол до едно место, каде што наишол на една фамилија, каде што луѓето луто викале едни на други. Се свртел кон учениците и насмеано ги прашал:

“Што мислите, зошто луѓето викаат едни на други, кога се лути?“

Учениците размислувале некое време, и еден од нив рекол:
“Викаме, затоа што го губиме својот мир.“

“Но, зошто треба да викате кога другата личност стои покрај вас?! Можете да им кажете тоа што имате да им го кажете на понежен начин.“- рекол мудрецот.

Учениците дале уште неколку одговори, но мудрецот не бил задоволен.

На крај им објаснил:
“Кога двајца луѓе се лутат еден на друг, нивните срца многу се раздалечуваат. За да ја покријат таа раздалеченост мораат да викаат еден на друг. Колку се полути, мораат посилно да викаат за да се слушнат и да ја покријат таа голема раздалеченост.

Што се случува со двајца луѓе кој се сакаат?! Не викаат еден на друг, туку зборуваат нежно, затоа што нивните срца се многу блиску. Разликата помеѓу нив не постои или е многу мала...“

Мудрецот продолжил:
“Кога се сакаат уште повеќе, што се случува? Тие не зборуваат, туку шепотат и уште повеќе се приближуваат меѓусебно во својата љубов. На крај не треба веќе ни да шепотат, само се гледаат и тоа е се. Толку се блиску две личности една до друга кога се сакаат.“

За крај им го кажал ова:
„Значи, кога се карате, не дозволувајте вашите срца да се одалечат. Не изговарајте зборови кој меѓусебно ќе ве одалечуаат, затоа што ќе дојде ден кога раздалеченоста ќе стане толку голема и нема да го најдете патот да се вратите.
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2010 во 22:02
Milerapa otishol do eden duhovnik, da mu se predade celosno i potpolno....

Ovoj mu rekol:

- Morash da mi se predadesh bez somenie i bez ostatok, za da mozhesh da sledish s'e shto kje ti kazham. pa taka da ti pomognam da ja spasish svojata dudha.

Milerapa bil mnogu chesen chovek, so golem integritet.

- Vo red, se predavam. - mu odgovoril na duhovnikot.

No mnogumina od lugjeto koi bile so istiot duhovnik bile ljubomorni na Milerapa i na negovite chovechki kvaliteti... oti toj ne bil obichen chovek. Poradi negovite kvaliteti postojano se chuvstvuvalo nekakva magija okolu nego, nekakva magnetna sila koja ukazhuvala deka toj eden den kje go nasledi stariot duhovnik namesto bilo koj od drugite sledbenici.

- Ovoj chovek e lazhen, toj go sledi gjavolot, samo se pravi deka ti se predal, no toa e golema izmama - mu rekle drugite na duhovnikot.

- Kako mozheme da go ispitame ova shto go velite za nego? - prashal duhovnikot.

- Kazhi mi da skokne od karpava - mu odgovorile dodeka sedele na nejziniot vrv.

- Milerapa, ako navistina se predade kako shto velish, skokni sega od karpava dolu - rekol duhovnikot, pritisnat od svoite uchenici.

Milearap, bez da kazhe zbor, stanal i vednash skoknal vo ambisot.

Site ste stchale udolu da go vidat zdrobenoto Milerapovo telo, koga tamu go zdogledale kako sedi pod nekoe drvo so presrekjen izraz na liceto!

- Ova mora da e nekakva koincidencija - mu tvrdele drugite na duhovnikot.

Duhovnikot isto bil potpolno zbunet od toa shto go videl

- Dobro Milerapa, shto stori, kako se sluchi ovaa rabota shto te gledame vaka samo so nekolkiu ogrebotinki i tolku srekjno lice posle onoa pagjanje vo provalijava?

- Koga ti se predadov povekje nemashe nikakvo prashanje ili izbor za nekoe MOE pravenje ili deluvanje... sigurno ti napravi neshto okolu seto ova koga mi reche da skoknam.

Duhovnikot znael deka nema nishto storeno, no si premolchal... i pod pritisik na drugite uchenici reshil da napravi ushte edne test.

Koga edna kukja se zapalila mu rekol na Milerapa da vleze vo nea i da ne izleze dodeka ognot samiot ne se izgasne.

Baz da kazhe zbor, Milerapa se vturnal vo zapalenata kukja i stoel tamu s'e dodeka ne se izgasnalo i poslenoto plamencha i kukjata ne se storila prav i pepel.

Koga duhovnikot i uchenicite go pobarale vo ostatocite, go nashle zdar i zhiv.

- Uchitele, ti pravish chuda! - radosno izvikal Milerapa baknuvajkji mu gi nozete na duhovnikot.

- Navistina teshko e da se pretpostavi deka i ova e nekakva koincidencija - im se obratil duhovnikot na uchenicite.

- Mora da e koincidencija ili nepobiten dokaz deka toj e rakovoden od gjavolot! Ajde probaj ushte ednash, neli najmalu tri pati treba da se proba neshto.

Denovite minuvale i vednash koga trebalo grupata da ja mine rekata videle deka po nekoja prichina brodot od drugata strana ne doagja na nivniot breg.

- Milerapa - rekol duhovnikot - brodov go nema, a sopstvenikot ni veti deka kje ne cheka tuka. Ajde mini na drugiot breg, odejki po voda, pa vikni go sopstvenikot na brodot.

Milarapa stanal do zemjata, i pochnal da odi po voda... do drugiot breg... i se vratil so brodot i brodarot nazad.

- Milerapa, kako go napavi toa ??? - se stapisal uchitelot, ne veruvajkji im na sopstvenite ochi.

- Jas samo go zemav tvoeto ime uchitele i pojdov... s'e e vo tvoeto ime uchitele, nema nishto do mene. Verata vo tvoeto ime i tvojot zbor pravi chuda uchetele moj!

Uchitelot se zamislil... "breeee... majkata, ako moeto ime pomagalo tolku mnogu..."

I toj izlegol od brodot i zachekoril po vodata... no vednash propadnal i se udavil. Od togash nikoj povekje ne slushnal za nego.




Изменето од Messenger - 17.Декември.2010 во 00:13
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1516171819 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.