IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Поучни случки
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Поучни случки

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1819202122 23>
Автор
Порака Обратен редослед
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2008 во 22:02
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

KINGDAVID, prikaznava ne e vistina.


Месинџер, ако не и веруваш дека е вистинита тогаш оди на патување со таков пријател пак ќе видиш дека ?!    



     



Abe 100% ne e vsitina! Vo dzhugli nema mechki!

P.S. Izvinete na shegava, no ne mozhev da se dodrzham koga go prochitav vovedot na prikaznata (koja vsushnost mi e mnogu dobro poznata), a istovremeno sakav da ve razveselam malu. Religijata ne e sstrav, plachenje, machenje i ochekuvanje na smrtta. Taa e radost na postoenjeto i dozhivunvanjeto na Bozhjata Kreacija, chij neddeliv del sme i nie. Zatoa, nemojte da se iznenadite ako povremeno tuka prochitate i nekoja smeshna, no pouchna, prikazna od mene.


Hahaha, messi vo pravo si , trebase da napisam deka odele niz sumata Lapsus, no se nadevam deka prikaznata e poucna
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2008 во 00:12
Originally posted by Miki_P Miki_P напиша:

Некој човек прашал еден монах - Кој те научи да се молиш?
- Демоните - одговорил монахот.
- Како е можно тоа? Како демоните те научиле да се молиш?
- Еве како! Тие ме напаѓаа со најразлични помисли, а јас ги победував со молитва.


Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Miki_P Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 985
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miki_P Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2008 во 23:58
Некој човек прашал еден монах - Кој те научи да се молиш?
- Демоните - одговорил монахот.
- Како е можно тоа? Како демоните те научиле да се молиш?
- Еве како! Тие ме напаѓаа со најразлични помисли, а јас ги победував со молитва.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2008 во 19:58
Znachi edni lugje ja nosat tezhinata dodeka moraat da ja nosat i potoa ednostavno se razdeluvaat od nea i go sledat zhivoto onaka kako sto doagja, a drugi ja nosat i agoniziraat cel zhivot, bituvajki postojano vi minatoto i nepostoejki vo segashninata. Kakva tragedija!
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2008 во 09:21
Убава приказна! Значи монасите од сите деноминации, носат исти тежини        .
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2008 во 00:32
Odele dva monasi od manastirot Sv.Jovan Bigorski za manastirot Sv.Joakim Osogovski. Edniot od niv bil postar monah po stazh i po godini, dodeka drugiov se zamonashil samo pred nekoja godina i bil star dvaeset i pet godini.

Samo sto se spushtile od Bigorski, doshle do Radika. Gi krenale mantiite nad kolena da ja pregazat, koga zabelezhale edna mlada ubava devojka kako stoi na bregot i prestrasheno gleda na drugata strana.

- Ah, mili brakja - povikala devojkata po niv - Ve molam pomognete mi da ja minam rekava... jas ne znam da plivam i mnogu i e strav da vlezam vo nea.

Stariov monah vednash ja svrtel glavat na drugata strana i pochnal da se moili:

- Gopspode Bozhe, ne me doveduvaj vo iskushenie da dopirnam mlado zhensko telo...

Maldiot monah ja poglednal isplashenata devojka razmisluvajki sto da stori.

- Gospode Bozhe - prodolzhil stariot monah, zabelezhuvajki deka mladiov se svrtel kon devojkata - spasi go od iskushenie mladiov brat. Toj ne e iskusen i nechestiviot ke mu go zeme umot...

- Pomagajte brakja, ve molam... ke me fati temnina tuka, a doma me cheka stara majka... - pochnala da moli devojkata, krshejki prsti i ronejki solzi.

- Gospede Bozhje, ne dozvoluvaj iskushenieto da ne prelazhe i da ne odvleche od Tvojot prav pat... - se pobrzo pochnal da ze moli stariot, svrten na strana, ne sakajki nitu da ja pogledni devojkata.

Mladiov monah ja ispruzhil rakata kon devojkata i rekol:

- Dojdi sestro, kachi se na moive ramenja i jas ke te prenesam na drugiot breg.

- Lele Bozhe sto stori mladiov greshnik! - pochnal sega da krshi prsti stariot monah, pagjajki na kolena - Sirot toj, si ja prodade dushata na nechestiviot... prosti mu Bozhe ...

I dodeka toj bil taka zanesen vo molitvata, mladiot monah so devojkata na ramena ja pregazil Radika na drugata strana. Gledajki kako devojkata se simnuva na zemjata i mu zablagodaruva na mladiot monah, stariov zacapal vo rekata da mine i toj.

Devojkata pobrzala doma, a monasite molchejki prodolzhile po svojot pat. Minale nekolku chasa i nikoj ne progovoril... doshla nokjta i legnale da spijat... utrinata prodolzhile po patot... se ushte nikoj ne progovoril nitu zbor. Minal i drugiot den. Koga vekje se nablizhile do manastirot Sv.Joakim Osogovki , stariot ne mozhel povekje da dodrzhi i mu se svrtel na mladiot.

- Pa kako mozheshe crni brate da napravish takov grev?! Kako mozheshe da ja krenesh na ramena onaa mlada i ubava devojka? Za sramota! Ne samo sto samiot se napravi rezil, tuku me izrezilazi i mene, a i siot nash manastir. Ovoj grev nema da ti bide prosten taka lesno! Da se zatvorish deset dena vo kjelijata bez hrana i bez voda i da ne si prestanal so molitvi za prosuvanje na grevovite...

- Dobro, postar pochituvan brate... - mu ogovoril mladiot - Bog neka reshi dali ke mi prosti sto ja nosev devojkata preku reka samo pet minuti, no ti... zarem ti se ushte ja nosish devojkata so tebe ?

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2008 во 18:31
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2008 во 15:28
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

KINGDAVID, prikaznava ne e vistina.


Месинџер, ако не и веруваш дека е вистинита тогаш оди на патување со таков пријател пак ќе видиш дека ?!    



     



Abe 100% ne e vsitina! Vo dzhugli nema mechki!

P.S. Izvinete na shegava, no ne mozhev da se dodrzham koga go prochitav vovedot na prikaznata (koja vsushnost mi e mnogu dobro poznata), a istovremeno sakav da ve razveselam malu. Religijata ne e sstrav, plachenje, machenje i ochekuvanje na smrtta. Taa e radost na postoenjeto i dozhivunvanjeto na Bozhjata Kreacija, chij neddeliv del sme i nie. Zatoa, nemojte da se iznenadite ako povremeno tuka prochitate i nekoja smeshna, no pouchna, prikazna od mene.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2008 во 14:03
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

KINGDAVID, prikaznava ne e vistina.


Месинџер, ако не и веруваш дека е вистинита тогаш оди на патување со таков пријател пак ќе видиш дека è!    



     
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2008 во 06:01
KINGDAVID, prikaznava ne e vistina.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2008 во 02:16
Dvajca mazi bile na pat niz dzunglata. Naednas pred niv

se pojavila mecka. Edniot trcal, begajki od meckata se

kacil na edno drvo. Drugiot padnal na zemja i se prepraval

deka e mrtov, bidejki cul deka meckite ne napagaat mrtov

covek. Meckata dosla kaj nego, mu gi pomirisala usite i

i nosot i si zaminala.

Otkako opasnosta zaminala, drugiot slegnal od drvoto ,

se nasmeal i go prasal prijatelot: " Sto ti sepna meckata?"

Covekot rekol: " Mi kaza da ne patuvam so prijateli koi

ne mozam da izdrzat vo opasnost."


Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2008 во 21:26
Дали си ти Исус?


„А ние сите, со откриено лице, гледајќи ја како во огледало Господовата слава, и се преобразуваме во истиот лик од слава во слава, така како што го прави тоа Господ, Духот.“ (Апостолот Павле; 2 Коринќаните 3:18 - Стандарден Превод)


„Пред извесно време група продавачи тргнале на регионална конвенција на продавачи во Чикаго. Ги уверувале своите сопруги дека ќе се вратат дома во петок многу пред вечерата. Брзајќи на аеродромот, со билетот и актовката в рацете, еден од продавачите несакајќи клоцнал маса на којашто биле изложени јаболки. Јаболката се растуриле насекаде. Без да застанат или да се свртат, тие брзале и успеале да се качат на авионот - во последниот миг.

Успеале сите - освен еден. Тој по малку време застанал, длабоко вдишал, бидејќи почувствувал изблик на сочувство за девојката чијашто тезга ја растурил неговиот колега. Им рекол на колегите да заминат без него, и кога ќе стасаат да се јават на жена му за да и кажат дека тој ќе се врати со подоцнежен лет. Потоа се вратил кај растурената маса со јаболките расфрлани насекаде по подот.

И бил многу среќен што донел таква одлука!

Шеснаесетгодишната девојка била целосно слепа. Таа тивко липала и беспомошно ги пружала рацете за да дофати некоја од растурените јаболки, додека крај неа фрчеле луѓето незаинтересирани за нејзината неволја.

Продавачот што се вратил клекнал крај неа, ги собрал јаболките, ги вратил на масата и и помогнал одново да ги нареди. Додека ги собирал, видел дека некои јаболка се многу нагмечени, па нив ги ставал во друга кошница.

Кога ги собрал јаболката, се фатил за портофелот и и рекол на девојката: ’Еве, те молам, земи ги овие 40 долари како надомест за штетата што ти ја направивме. Како си ти? Дали си добра?’. Таа кимнала со главата, а солзите продолжувале да течат. Тој продолжил: ’Се надевам дека не ти го расипавме премногу денот?’

Кога продавачот се свртел за да си оди, девојката му се обратила: ’Господине...’ Тој застанал и се свртел. Таа продолжила: ’Дали си ти Исус?’“ (Непознат извор)



Молитва што сега би можел/а да Му ја упатиш на Бог:

„Драг Боже, на располагање сум Ти, Те молам употреби ме да бидам ’како Исус’ во некоја мерка за секој човек со којшто денеска ќе стапам во контакт, и дај тие, кога ќе Го видат Исус во мене, да Те побараат Тебе во нивните животи.

Ти благодарам што ја чу мојата молитва и одговори на неа! Во името на Исус, амин



Изменето од AlDra - 06.Ноември.2008 во 21:27
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2008 во 10:28

Отец, зошто си тажен? - го прашал еден монах својот старец.

„Луѓето заборавија како да ја гледаат вистината. Три пати ви покажав бела наметка со флека на неа.
И ве запрашав, 'Што гледате?' 'Нечиста флека', рече секој од вас.

А никој не одговори - бела наметка.

Старечник


Изменето од Maran Ata - 06.Ноември.2008 во 10:28
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2008 во 00:28
   Pisatelot Norman Rajt ja raskazuva slednava prikazna:

"Smrtta bila na patot kon golemiot grad. Eden covek ja sretnal i ja prasal, sto i bila namerata. Smrtta odgovorila : "Ke ubijam 10 luge."

"No toa e strasno!"-rekol covekot.

"Znam, no toa mi e rabotata "-rekla Smrtta.

Sledniot den istiot covek , izleguvajki od gradot , povtorno ja sretnal Smrtta i i rekol:

"Ti rece deka ke ubies 10 luge, no vsusnost umrea 100 lugje!"

Smrtta objasnila:"Jas ubiv samo deset.Grizata i ostatokot gi ubija ostatokot!"
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1819202122 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.