IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Русија: пријател или не?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Русија: пријател или не?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
Прашање: Dali Rusija ni e prijatelski nastroena?
Одговор Гласови Статистика
15 [33,33%]
28 [62,22%]
2 [4,44%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака Обратен редослед
petar_thegreat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Април.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај petar_thegreat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2008 во 22:16
covecki e da se gresi ... no greskite nema da ostanat neispraveni ... najgolem strav kaj  grcite e panslovenskiot sojuz na pravoslavnite .... a mesto za niv vo toj sojuz nema .... kolku i da se trojanskiot konj , eden den nema da im izleze na arno ....
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2008 во 22:13
Само подалечен сосед, или добар роднина на нашиот најблизок сосед- душман.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Aminta2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 361
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aminta2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2008 во 08:23
Не ни помогнале Русите. Напротив, ја создале Бугарија преку која си ги бркале интересите, a на наша сметка.

Прво почнале да делуваат преку православието, затоа и пактот со Грчката црква и држава.

Еве и денес не играат за името како контра на Америка, а "тројанскиот коњ" на Балканот им е Грција.

Изменето од Aminta2 - 12.Април.2008 во 08:24
Кон врв
MAKEDON-FILIP Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 731
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAKEDON-FILIP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2008 во 02:34
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Инаку сега ми текна едно нешто
Мирослав знаеш ли ти дека низ историјата познато е дека МАКЕДОНСКИОТ НАРОД дека ОДСЕКОГАШ БАРАЛ ПОМОШ ОД РУСИТЕ???
Каде беа православните браќа да помогнат тогаш..
Ние уште од пред 100 години баравме помош од Русите, Мисирков вели дека Русија треба да ни помогне бара помош од русите.
Каде беа сите овие години русите да помогнат???
Сакаш ли да видиш и една интересна страна од весникот на Димитрија Чуповски...Македонски Глас??


Za zal ne samo sto ne pomagale tuku i odmagale.
Dodeka site ostanati pravoslani narodi se oslobodile so Ruska pomos ,Makedonija ne ja imala taa privilegija.





За жал русите на никому не му помогнале а ако грешам те молам кажи ми кога каде и како.
Кон врв
Gary Cooper Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 49
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gary Cooper Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2008 во 13:02
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by Gary Cooper Gary Cooper напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Инаку сега ми текна едно нешто
Мирослав знаеш ли ти дека низ историјата познато е дека МАКЕДОНСКИОТ НАРОД дека ОДСЕКОГАШ БАРАЛ ПОМОШ ОД РУСИТЕ???
Каде беа православните браќа да помогнат тогаш..
Ние уште од пред 100 години баравме помош од Русите, Мисирков вели дека Русија треба да ни помогне бара помош од русите.
Каде беа сите овие години русите да помогнат???
Сакаш ли да видиш и една интересна страна од весникот на Димитрија Чуповски...Македонски Глас??


Za zal ne samo sto ne pomagale tuku i odmagale.
Dodeka site ostanati pravoslani narodi se oslobodile so Ruska pomos ,Makedonija ne ja imala taa privilegija.


Ti teknue koj vo 2001 godina i se zakani na Makedonija da ja prekine bitkata za Aracinovo, vo sprotivno kje bide upotrebena sila?


Mi teknuva.
Ti kazav ne deka imam kojznae kakva ljubov kon Amerikancite a toa go cuvstvuva 95% od Makedoncite , megutoa interesot ne navede na taa strana i sega nemozeme so glava vo zid.
Iako toj interes treba so rezerva da se zeme.Netreba nikako bezglavo da im se veruva na Amerite, od kaj da znaes kaj ke gi odnese veterot.
Mislam deka vo momentov e potreben balans na emociji i interes a isto taka i balans na sorabotka i so Rusija ( ako e vozmozno takvo nesto ) i sekako so Amerika.


Se slozuvam so tebe. Vo ovoj sklop od okolnosti, na Makedonija i treba NATO i treba shto poskoro da se vleze vo NATO. Taka mora da bide vo toj sklop na okolnosti.
Кон врв
ivan_grozni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2008
Локација: Western Sahara
Статус: Офлајн
Поени: 267
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivan_grozni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2008 во 13:02
Originally posted by Gary Cooper Gary Cooper напиша:

Originally posted by ivan_grozni ivan_grozni напиша:

nikako ... moze pomos , povikaj prijatel ? .....


A koj go sramni so zemja cel Vietnam, si isprobuvashe najnovi oruzhja i tehnologii? Koj vo taa vojna ubi najmalku milion civili? (Najmalku milion, a spored oficijalnata vietnamska statistika, nad 2 milioni)
 
siguren sum deka ne bea rusite ... a mislam deka toa ce bea nasite " prijateli " .... neli ? ... koi se uste ubivaat i urivaat po svetot vo ime na covekovi prava i demokratija ..... neli ? ....
Кон врв
ivan_grozni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2008
Локација: Western Sahara
Статус: Офлајн
Поени: 267
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivan_grozni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2008 во 13:01
e vo toa e problemot ... balansot .... koj nie za zal , ne uspeavme da gio izgradime koga bese najpotreben .... prvite godini od osamostojuvanjeto ... nie vednas zazedovme strana......
Кон врв
Gary Cooper Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 49
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gary Cooper Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2008 во 13:00
Originally posted by ivan_grozni ivan_grozni напиша:

nikako ... moze pomos , povikaj prijatel ? .....


A koj go sramni so zemja cel Vietnam, si isprobuvashe najnovi oruzhja i tehnologii? Koj vo taa vojna ubi najmalku milion civili? (Najmalku milion, a spored oficijalnata vietnamska statistika, nad 2 milioni)
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2008 во 12:59
Originally posted by Gary Cooper Gary Cooper напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Инаку сега ми текна едно нешто
Мирослав знаеш ли ти дека низ историјата познато е дека МАКЕДОНСКИОТ НАРОД дека ОДСЕКОГАШ БАРАЛ ПОМОШ ОД РУСИТЕ???
Каде беа православните браќа да помогнат тогаш..
Ние уште од пред 100 години баравме помош од Русите, Мисирков вели дека Русија треба да ни помогне бара помош од русите.
Каде беа сите овие години русите да помогнат???
Сакаш ли да видиш и една интересна страна од весникот на Димитрија Чуповски...Македонски Глас??


Za zal ne samo sto ne pomagale tuku i odmagale.
Dodeka site ostanati pravoslani narodi se oslobodile so Ruska pomos ,Makedonija ne ja imala taa privilegija.


Ti teknue koj vo 2001 godina i se zakani na Makedonija da ja prekine bitkata za Aracinovo, vo sprotivno kje bide upotrebena sila?


Mi teknuva.
Ti kazav ne deka imam kojznae kakva ljubov kon Amerikancite a toa go cuvstvuva 95% od Makedoncite , megutoa interesot ne navede na taa strana i sega nemozeme so glava vo zid.
Iako toj interes treba so rezerva da se zeme.Netreba nikako bezglavo da im se veruva na Amerite, od kaj da znaes kaj ke gi odnese veterot.
Mislam deka vo momentov e potreben balans na emociji i interes a isto taka i balans na sorabotka i so Rusija ( ako e vozmozno takvo nesto ) i sekako so Amerika.
Кон врв
ivan_grozni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2008
Локација: Western Sahara
Статус: Офлајн
Поени: 267
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivan_grozni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2008 во 12:54
nikako ... moze pomos , povikaj prijatel ? .....
Кон врв
Gary Cooper Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 49
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gary Cooper Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2008 во 12:51
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Инаку сега ми текна едно нешто
Мирослав знаеш ли ти дека низ историјата познато е дека МАКЕДОНСКИОТ НАРОД дека ОДСЕКОГАШ БАРАЛ ПОМОШ ОД РУСИТЕ???
Каде беа православните браќа да помогнат тогаш..
Ние уште од пред 100 години баравме помош од Русите, Мисирков вели дека Русија треба да ни помогне бара помош од русите.
Каде беа сите овие години русите да помогнат???
Сакаш ли да видиш и една интересна страна од весникот на Димитрија Чуповски...Македонски Глас??


Za zal ne samo sto ne pomagale tuku i odmagale.
Dodeka site ostanati pravoslani narodi se oslobodile so Ruska pomos ,Makedonija ne ja imala taa privilegija.


Ti teknue koj vo 2001 godina i se zakani na Makedonija da ja prekine bitkata za Aracinovo, vo sprotivno kje bide upotrebena sila?
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2008 во 12:05
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Инаку сега ми текна едно нешто
Мирослав знаеш ли ти дека низ историјата познато е дека МАКЕДОНСКИОТ НАРОД дека ОДСЕКОГАШ БАРАЛ ПОМОШ ОД РУСИТЕ???
Каде беа православните браќа да помогнат тогаш..
Ние уште од пред 100 години баравме помош од Русите, Мисирков вели дека Русија треба да ни помогне бара помош од русите.
Каде беа сите овие години русите да помогнат???
Сакаш ли да видиш и една интересна страна од весникот на Димитрија Чуповски...Македонски Глас??


Za zal ne samo sto ne pomagale tuku i odmagale.
Dodeka site ostanati pravoslani narodi se oslobodile so Ruska pomos ,Makedonija ne ja imala taa privilegija.
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2008 во 12:03
Originally posted by DJAKONDO DJAKONDO напиша:

pa i da ni se prijateli, kakva korist bi imale?


i siromashni se, i mnogu daleku se голема%20насмевка


Ne vikaj dvapati deka se siromasni.
Znaes li kolku rezervi imat vo budjetot i kolku se zadolzeni i kolku prihod imat od energija dnevno.
Proveri gi ovie podatoci pa posle ke komunicirame.
Od ekonomska gleldna tocka Makedonija najmnogu interes bi imala ako bara sorabotka so Rusija.

Изменето од kultuzin - 11.Април.2008 во 12:03
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2008 во 11:59
Originally posted by ZoranSk ZoranSk напиша:

Никој не знае дека има иницијативата во понапредна фаза да се гради македонска православна црква во Москва.Никој не знае дека и во Македонија се гради руска православна црква.Дали некој знае дека Охридската архепископија давала благослов на руски владетели.Дали знаете дека во МПЦ има фалинка една и дека не и е потребно признавање зошто она е континуитет на Охридската архепископија апа оваа на Јустинијана прима.Во укинувањето на Охридската архепископија главна улога имаат повторно Грците кој дудлајќи му на султанот успееале да ја укинат истата со султанов декрет, кој за црковни прашања не е валиден.Само блебечење.Словенските народи лошо поминаа зошто во Русија во тоа време владееше странска кралска лоза и затоа им дојде тоа што им дојде, КОМУНИЗАМ во најлоша форма поставен од еврејски капиталисти.Грците успееа преку нивен роднина во кралската лоза да ја добиат и Русија.Ние сме волови.Охрид им го презентираш на Холанѓани и Французи.Мајчице моја спаси не од глупоста и глупавите.Кралица Олга, света Софија, кринисана на тој и тој датум.Податок за туристичка дестинација Охрид, медиум, Руска ТВ.Русите се наш народ и ние мора да ги придобиеме зошто они тука се од пред 1000 години и тука ќе бидат за наредните 1000 години.За Американците некако се ми се чини дека во брзо време надолу ќе тргнат.Еј изворот им е овде на триаголникот Солун-Охрид-Пела.Наш народ од наша крв и ние ќе плукаме на тоа.Нема ништо арно во тоа.


Se ubavo se slozuvam, nas narod , nasa vera, nas mentalitet, slicen jazi, bi sakal da bideme pobliski so niv.
Mozebi narodot e blizok so nas, imam mnogu prijateli od Rusija i site navivaat za nas vo problemot so Grcija megutoa istorijata i nivnata momentalna politika pokazale nesto sosema sprotivno.
Nikogas nemoj da go zaboravis Ruskiot vecen interes EGEJSKOTO more.

Изменето од kultuzin - 11.Април.2008 во 12:00
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.