Испечати | Затвори го прозорот

Русија: пријател или не?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Политика и вести
Опис на форумот: Вести од МК, партии, скандали, протести...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=13134
Датум на принтање: 17.Јуни.2024 во 13:37
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Русија: пријател или не?
Постирано од: kultuzin
Наслов: Русија: пријател или не?
Датум на внесување: 07.Април.2008 во 16:38
Sto mislite za ova i kako go obrazlozuvate toa.
Dali vo ovie momenti Makedonija bi mozela da se potpre na nekakva podrska od Ruska strana ili ne?



Коментари:
Постирано од: Quentin
Датум на внесување: 07.Април.2008 во 16:51
Русија?????????

Ни на сон!

-------------
http://www.thirdchapter.blog.mk - http://www.thirdchapter.blog.mk

http://www.poetryandbeyond.blog.com.mk - http://www.poetryandbeyond.blog.com.mk



Постирано од: nedopirliviot
Датум на внесување: 07.Април.2008 во 16:58
Ne sme i vo sverata na interesite, zatoa i ni glumi prijatel, a vsushnost nikogash ne ni bila.

-------------
,,воспитувани сме така за секогаш да сметаме дека се срамни успесите постигнати со лага...стрпливо ќе докажуваме дека чесноста е најдобра политика и дека само тогаш вистината мора да победи,,


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 07.Април.2008 во 17:05
Cudno e kako seuste mnogu MAKEDONCI se " palat " na Rusija.
OK jazik, vera i srbofilija, megutoa nitu vo eden slucaj vo istorijata i denes Rusija ne zastanala zad interesite na Makedonija.


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 07.Април.2008 во 17:11
Не

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: moira
Датум на внесување: 07.Април.2008 во 17:46
Sega samo ke se povtoram, zatoa sto veke sum umorna od povtoruvanje i objasnuvanje na ogromnata podrska koja Rusija ja dava na makedonskiot narod vekovi nanazad:

Do koga ke se krstite vo onie koi nikogas, ama bas nikogas ne ne poglednale, veke mi zdosadi da go povtoruvam ova postojano:

Kade e ruskata pravoslavna crkva, koja e edna od najmoknite da ne podrzi za MPC?

Kade bese Rusija 1913, kade bese Rusija 2001 godina?

Kade e Rusija za celo ova vreme na nasata agonija so imeto, ste go slusnale ruskiot ambasador nekogas da dade bilo kakva izjava, za bilo sto, znaete kako izgleda, mu go znaete imeto???

Da ve potsetam ili sami ke se potsetite!

Rusija e prijatel so Grcija.....imaat zaednicki biznis interesi, nema da se karaat sigurno poradi edna shaka narod koj dobrovolno e spremen da se prekrsti, i koj nikogas nemal nikakvo znacenie nitu za ednite, nitu za drugite!


-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 07.Април.2008 во 17:52
Ruskite interesi ja zaobikoluvat Makedonija.
Interesot se vika Sredozemno more a na toj pat se naoga Bugarija i Grcija.
Makedonija ne e vo ovaa sema i zatoa nikogas i ne dobivme podrska od Rusite.


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 07.Април.2008 во 17:57
Originally posted by moira moira напиша:

Sega samo ke se povtoram, zatoa sto veke sum umorna od povtoruvanje i objasnuvanje na ogromnata podrska koja Rusija ja dava na makedonskiot narod vekovi nanazad:

Do koga ke se krstite vo onie koi nikogas, ama bas nikogas ne ne poglednale, veke mi zdosadi da go povtoruvam ova postojano:

Kade e ruskata pravoslavna crkva, koja e edna od najmoknite da ne podrzi za MPC?

Kade bese Rusija 1913, kade bese Rusija 2001 godina?

Kade e Rusija za celo ova vreme na nasata agonija so imeto, ste go slusnale ruskiot ambasador nekogas da dade bilo kakva izjava, za bilo sto, znaete kako izgleda, mu go znaete imeto???

Da ve potsetam ili sami ke se potsetite!

Rusija e prijatel so Grcija.....imaat zaednicki biznis interesi, nema da se karaat sigurno poradi edna shaka narod koj dobrovolno e spremen da se prekrsti, i koj nikogas nemal nikakvo znacenie nitu za ednite, nitu za drugite!



Џабе објаснуваш.....тоа е сигурно..


А за тоа што е обележано со црвено

Па многу јасно

Разберете една работа луѓе...
Русија одсекогаш барала излез на потоплите мориња....
На почетокот пробуваше преку Бугарија да излегува на Егејското Море.
Па после тоа се обидуваше нешто со Србија да направи..
Па на крај си остана со Грција..токму поради тоа море....
Русија има мориња и океани ама сите тие мориња и океани се замрзнати и работата не "тече" како што треба......затоа и требала на Русија одсекогаш излез на потполите мориња......и затоа ја поддржува Грција.

Главно сите работи што се случуваат на Балканот..
Сите проблеми што си ги имаме со бугарите, со србите, со грците...се токму поради таа глупава Русија...


-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: Feromona
Датум на внесување: 07.Април.2008 во 18:13
Originally posted by moira moira напиша:

Sega samo ke se povtoram, zatoa sto veke sum umorna od povtoruvanje i objasnuvanje na ogromnata podrska koja Rusija ja dava na makedonskiot narod vekovi nanazad:

Do koga ke se krstite vo onie koi nikogas, ama bas nikogas ne ne poglednale, veke mi zdosadi da go povtoruvam ova postojano:

Kade e ruskata pravoslavna crkva, koja e edna od najmoknite da ne podrzi za MPC?

Kade bese Rusija 1913, kade bese Rusija 2001 godina?

Kade e Rusija za celo ova vreme na nasata agonija so imeto, ste go slusnale ruskiot ambasador nekogas da dade bilo kakva izjava, za bilo sto, znaete kako izgleda, mu go znaete imeto???

Da ve potsetam ili sami ke se potsetite!

Rusija e prijatel so Grcija.....imaat zaednicki biznis interesi, nema da se karaat sigurno poradi edna shaka narod koj dobrovolno e spremen da se prekrsti, i koj nikogas nemal nikakvo znacenie nitu za ednite, nitu za drugite!


Pomosta doaga ....preku Jadranot "tovarena"na brodot LIMA!Kolku sto im stigna na srbite za vreme na NATO bombadiranjata...ta neli im bea nivni frendovi?!? .
Se` se zaborava koga para ke zaigra...i interes,semejstvo,zena.... pa taka i bacuskite zaboravija i na srbite,a za nas da ne zboruvame.


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 07.Април.2008 во 18:35
Nasata naklonetost kon Rusija e poveke od pusta zelba da se bide blizok so narod so ista vera i slicen jazik odkolku vistinskata slika na terenot.
Sigurno za site nas bi bilo podobro da sme vo dobri odnosi so Rusija za zal toa ne e taka i zatoa treba da se koncentrirame na onoj koj vo momentov ni nudi podrska.


Постирано од: biljana.madrid
Датум на внесување: 07.Април.2008 во 18:37
Jas ne znam koga Rusija ni bila prijatel. Chudno mi e sto voopsto mislite taka... Nemam nisto sto da kazam za Rusija zosto ednostavno ne e zemja koja sto me interesirala koga se odnesuva za prijatel na Makedonija.
 
Toa mozebi vi e ostanato od bivsa YU ama veke 17 god sme nezavisna drzava...
 
Da skratam... Ne sum mislela deka e Rusija prijatel na Mk i nema ni da bidi. Nie sme mnogu ¨poeleganten¨narod od Rusite.


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 07.Април.2008 во 18:43
Mudra odluka na TITO mu bila da izleze od zatkriljeto na Rusija i zatoa Jugoslavija i bese toa sto bese vo sporedba so drugite Istocno Evropski drzavi.


Постирано од: novace
Датум на внесување: 07.Април.2008 во 18:44
Originally posted by biljana.madrid biljana.madrid напиша:

Jas ne znam koga Rusija ni bila prijatel. Chudno mi e sto voopsto mislite taka... Nemam nisto sto da kazam za Rusija zosto ednostavno ne e zemja koja sto me interesirala koga se odnesuva za prijatel na Makedonija.
 
Toa mozebi vi e ostanato od bivsa YU ama veke 17 god sme nezavisna drzava...
 
Da skratam... Ne sum mislela deka e Rusija prijatel na Mk i nema ni da bidi. Nie sme mnogu ¨poeleganten¨narod od Rusite.
 
 
 
Сињорина..ние сме мал народ...но со големи желби..
А тие (русите) се голем народ ..но со исто така големи желби..
пс
Интересите се вечни...а пријателствата траат ....додека траат и интересите..
голема%20насмевка


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 07.Април.2008 во 18:47
Da samo sto nie nikogas ne sme bile ni za kratko vo oblasta na Ruskite interesi.
I zatoa sme bile odsekogas nezastiteni, a moze i niven interes e da go nema imeto MAKEDONIJA, sto ako se dokaze nekoj den deka Slovenite vsusnost i ne postoele i deka site istocnoevropski jazici poteknuvat od Makedonskiot.


Постирано од: baba mulon
Датум на внесување: 07.Април.2008 во 21:26
Interesite na rusija nikogash ne bile nasoceni kon makedonija taka da ne gledam pricina istite da ni se prijateli.

-------------
Im YOUR NIGHTMARE


Постирано од: baba mulon
Датум на внесување: 08.Април.2008 во 16:46
I poslednata vest Karamanlis ke odel vo rusija da se sretne so putin i so noviot pretsedatel.I e oficijalno prviot od takov vid koj ke se sretne so dvajcata so cel da ja podobrat sorabotkata i da dobijat sojuznik vo pregovorite vo vrska so imeto,a kako posledica od sprotivstavuvanjeto na Amerikancite na samitot na NATO.I sega nekoj ke mi kaze deka rusite ni se prijateli?Abe ajdeизненадување

-------------
Im YOUR NIGHTMARE


Постирано од: brza
Датум на внесување: 08.Април.2008 во 16:47
,....ami kako,....i tosa,...the best.................намигнување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: al_pachino
Датум на внесување: 08.Април.2008 во 17:01
vece pisuvav za toa deka grcite se trojanskiot konj .... KONJINA .... ne samo vo eu ... i vo nato .... i sekogas igraat i se vrtat na kade duva veterot .... a ovoj pat , istocniot po se izgleda povece im godi od zapadniot .... a nie za zal , se uste ne mozeme da si odbereme vetar ..... pokana za prijatelstvo ne se dobiva , se bara ... osobeno od golemi zemji ......

-------------
borbata e teska ama ce pobedam


Постирано од: al_pachino
Датум на внесување: 08.Април.2008 во 17:03
i vo vistinski moment ... a ne otkako ce svati covek deka prijatelite vo koi se kolnel mu go zabile nozot  vo grb ..... togas e docna za novi prijatelstva .... na koi vece ednas si im go zavrtel grbot ....

-------------
borbata e teska ama ce pobedam


Постирано од: Red`Black
Датум на внесување: 08.Април.2008 во 17:05
Ne rusija ja podrzuva gercija zs na putin
mnogu mu se jadat ribite od Egejsko more
 
 
 
Ne znam odnosite vo istorija pomegu mak i rusija
no za sega rusite nisto ne pravat za mak ni za ime ni za nisto
 


-------------


Постирано од: DelijaSkopje
Датум на внесување: 08.Април.2008 во 17:26
Русите можат и сакаат да и бидат пријател на Братска по ВЕРА Македонија но прашањето е дали ние сакаме??? По се ова тука што го читам изгледа дека не. Зошто е тоа така незнам... Највероватно западниот магнет не влече многу силно, а ние на тоа се радуваме како албанци на Клинтон. Можеби и затоа Русија не прескокнува...


Постирано од: al_pachino
Датум на внесување: 08.Април.2008 во 17:31
dobro be ludje ? .... ta ne samo rusite niz istorijata go ostavile Makedonskiot narod na cedilo ..... i ne samo poradi nivni greski .... mozebi i nie samite nekade gresime .... dokolku pogledneme ubavo , poslednite nekolku vekovi , nitu sme imale a kako stojat rabotite nitu ce imame iskreni prijateli .... zosto ? .... sekogas li se vinovni onie drugite ? ....

-------------
borbata e teska ama ce pobedam


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 08.Април.2008 во 17:31
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

   Русите можат и сакаат да и бидат пријател на Братска по ВЕРА Македонија но прашањето е дали ние сакаме??? По се ова тука што го читам изгледа дека не. Зошто е тоа така незнам... Највероватно западниот магнет не влече многу силно, а ние на тоа се радуваме како албанци на Клинтон. Можеби и затоа Русија не прескокнува...



Мене некако ми е чудно зошто Русија не застана зад нас во врска со црквата??
Зошто застана зад грчката позиција.
Зошто Русија сега мисли да не признае под новото име ако се постигне компромис со Грција..
Дури и со задоволство кажаа
Не се гордееме со одлуката на Јелцин од 1992 година кога ја признавме Македонија под уставното име....


-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: al_pachino
Датум на внесување: 08.Април.2008 во 17:33
crkvata e kako i nato i eu .... se resava so konsenzus .... a crkvite treba sami da si iznajdat resenie .... i ke iznajdat dokolku e ostavat politikata zad sebe ..... vera i politika , toa e kontraproduktivno ....

-------------
borbata e teska ama ce pobedam


Постирано од: nedopirliviot
Датум на внесување: 08.Април.2008 во 17:37
A, koj i dade legitimitet na crkvata da izigruva medijator vo raznite sporovi na makedonija so drugite ni dushnanski drzjavi?

-------------
,,воспитувани сме така за секогаш да сметаме дека се срамни успесите постигнати со лага...стрпливо ќе докажуваме дека чесноста е најдобра политика и дека само тогаш вистината мора да победи,,


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 08.Април.2008 во 17:39
Originally posted by al_pachino al_pachino напиша:

crkvata e kako i nato i eu .... se resava so konsenzus .... a crkvite treba sami da si iznajdat resenie .... i ke iznajdat dokolku e ostavat politikata zad sebe ..... vera i politika , toa e kontraproduktivno ....



Абе какво решение може да се најде кога Црквата е Православна и треба да очекува прво признание од Православните цркви
А Православните браќа некако не не мирисаат како трн во око сме им



-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: DelijaSkopje
Датум на внесување: 08.Април.2008 во 17:40
Ако се разбирате во географија и го погледнете атласот ќе видите дека Македонија е колку заобиколниот пат околу Москва... Сте се запрашале ли некогаш , со што ние сме покажале некакво пријателство кон Русија??? Само знаеме да кукаме Русија не не сакала , запад не сакал , БРЕ БРЕ... Покажи дека си заинтересиран за пријателство, па после ако не ти е возвратено, коментитај... А не вака...


Постирано од: al_pachino
Датум на внесување: 08.Април.2008 во 17:42
tokmu za toa i zboruvav pred malku ... nie sekogas cekame nekoj da dojde i da ne moli za da ni pomogne .... kako popot koga propadnal vo dupka i ne sakal da izleze se dodeka ne mu rekle " pope , na rakava " ......

-------------
borbata e teska ama ce pobedam


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 08.Април.2008 во 17:46
Originally posted by al_pachino al_pachino напиша:

tokmu za toa i zboruvav pred malku ... nie sekogas cekame nekoj da dojde i da ne moli za da ni pomogne .... kako popot koga propadnal vo dupka i ne sakal da izleze se dodeka ne mu rekle " pope , na rakava " ......



Јас мислам дека нашите од нашата православна црква неколку пати ги имаат замолено православните браќа од Исток да интервенираат во врска со грците
Овие им рекоа..БЕГАЈ....
Македонија е Грчка....



-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: DelijaSkopje
Датум на внесување: 08.Април.2008 во 17:50
ХА! ХА Чиста глупост. Русите не признаа како Р. Македонија, а за помош со Грците не барај, зошто не сме заслужиле да ни помогнат...


Постирано од: ZoranSk
Датум на внесување: 08.Април.2008 во 17:56
Никој не знае дека има иницијативата во понапредна фаза да се гради македонска православна црква во Москва.
Никој не знае дека и во Македонија се гради руска православна црква.
Дали некој знае дека Охридската архепископија давала благослов на руски владетели.
Дали знаете дека во МПЦ има фалинка една и дека не и е потребно признавање зошто она е континуитет на Охридската архепископија апа оваа на Јустинијана прима.Во укинувањето на Охридската архепископија главна улога имаат повторно Грците кој дудлајќи му на султанот успееале да ја укинат истата со султанов декрет, кој за црковни прашања не е валиден.
Само блебечење.
Словенските народи лошо поминаа зошто во Русија во тоа време владееше странска кралска лоза и затоа им дојде тоа што им дојде, КОМУНИЗАМ во најлоша форма поставен од еврејски капиталисти.
Грците успееа преку нивен роднина во кралската лоза да ја добиат и Русија.

Ние сме волови.
Охрид им го презентираш на Холанѓани и Французи.
Мајчице моја спаси не од глупоста и глупавите.
Кралица Олга, света Софија, кринисана на тој и тој датум.
Податок за туристичка дестинација Охрид, медиум, Руска ТВ.

Русите се наш народ и ние мора да ги придобиеме зошто они тука се од пред 1000 години и тука ќе бидат за наредните 1000 години.
За Американците некако се ми се чини дека во брзо време надолу ќе тргнат.

Еј изворот им е овде на триаголникот Солун-Охрид-Пела.Наш народ од наша крв и ние ќе плукаме на тоа.
Нема ништо арно во тоа.



Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 08.Април.2008 во 17:57
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

ХА! ХА Чиста глупост. Русите не признаа како Р. Македонија, а за помош со Грците не барај, зошто не сме заслужиле да ни помогнат...



А како тоа не заслуживме??
Знаеш ли со кого бевме пред 5 години???
Знаеш ли дека Русија кога и тонеше економијата дека Македонија(заедно со останатите Ју Републики) и даваше пари на заем на големата Русија????
А нели не признале
Епа момче македонче, оди види Русија што готви последниве неколку дена....
Признавање на републикава под новото име кога ќе се постигне компромис..
Што е интересното Русија си кажа дека
Не се гордее со одлуката на Јелцин.....
И кажи ми ти на мене што и направивме ние на таа страдална Русија???
Што и помогнавме кога и требаше најмногу помош за тоа ли не казнуваат???


-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 08.Април.2008 во 17:59
Originally posted by ZoranSk ZoranSk напиша:

Русите се наш народ и ние мора да ги придобиеме зошто они тука се од пред 1000 години и тука ќе бидат за наредните 1000 години.За Американците некако се ми се чини дека во брзо време надолу ќе тргнат.Еј изворот им е овде на триаголникот Солун-Охрид-Пела.Наш народ од наша крв и ние ќе плукаме на тоа.Нема ништо арно во тоа.



Каде беше Русија во последниве 17 години да застане еднаш зад Македонија во врска со Грција???


-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: al_pachino
Датум на внесување: 08.Април.2008 во 18:00
a koj od nas i pobara pomos od rusite vo vrska so toa ? .... ta , neli nasite oci bea svrteni kon zapad ? .....

-------------
borbata e teska ama ce pobedam


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 08.Април.2008 во 18:03
Originally posted by al_pachino al_pachino напиша:

a koj od nas i pobara pomos od rusite vo vrska so toa ? .... ta , neli nasite oci bea svrteni kon zapad ? .....


А кој од нас побара помош од Западот??
Јас колку што знам до пред 5 години не бевме ни со едните ни со другите..
Сега да те прашам тебе тоа може??


-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: Polaris
Датум на внесување: 08.Април.2008 во 18:33
<FONT face=Arial size=3>Rusija: prijatel ili ne? NEEEEEEEEEEлутина

-------------
Hayatta kimseye güvenme! çünkü beyaz gülün gölgesi bile siyahtır.


Постирано од: baba mulon
Датум на внесување: 08.Април.2008 во 20:06
Makedonija ne se vklopuva vo shemata na rusija.Nitu porano nitu sega i toa treba da jasno

-------------
Im YOUR NIGHTMARE


Постирано од: majstorce62
Датум на внесување: 08.Април.2008 во 20:13
МОЖЕ ЛИ НЕКОЈ ДА ТИ БИДЕ ПРИЈАТЕЛ АКО ГО ОТФРЛАШ НЕГОВОТО ПРИЈАТЕЛСТВО, И ТРЧАШ ВО ПРЕГРАТКИТЕ НА НЕГОВИОТ НЕПРИЈАТЕЛ?

-------------
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ


Постирано од: moira
Датум на внесување: 08.Април.2008 во 21:18
Originally posted by ZoranSk ZoranSk напиша:

"...Русите се наш народ и ние мора да ги придобиеме ......"



Ке бидеш ли љубезен да објасниш како тоа мислиш Русите се наш народ?

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: DJAKONDO
Датум на внесување: 08.Април.2008 во 21:41

i rusinkite, da se razbereme голема%20насмевка



-------------
Изјавувам дека ги прочитав условите за користење на форумот и со истите се согласувам и ги прифаќам
s.r. Dzaki



Постирано од: DJAKONDO
Датум на внесување: 08.Април.2008 во 21:51

pa i da ni se prijateli, kakva korist bi imale?

i siromashni se, i mnogu daleku se голема%20насмевка


-------------
Изјавувам дека ги прочитав условите за користење на форумот и со истите се согласувам и ги прифаќам
s.r. Dzaki



Постирано од: Polaris
Датум на внесување: 09.Април.2008 во 00:30
Ne daj boze da sme so rusite naj siromasni ke sme togas vo balkanot..


Постирано од: brza
Датум на внесување: 09.Април.2008 во 00:39
a,......... sega shto si?!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Dardania
Датум на внесување: 09.Април.2008 во 03:14
PO DALEKO OT RUSIA .... PO DOBRO   NIJE DA SE DRZIME SO   AMERIKA


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 09.Април.2008 во 10:33
Originally posted by DJAKONDO DJAKONDO напиша:

pa i da ni se prijateli, kakva korist bi imale?


i siromashni se, i mnogu daleku se голема%20насмевка


pa nikogas deficit na votka, a bogasmi i rusinki

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: fichot
Датум на внесување: 09.Април.2008 во 14:00
Глупава и наивна е целата анкета.
Гласав НЕ и истото би го рекол и кога на местото на Русија би била УСА, Кина, Германија, Индија, Франција...
Не постои пријателство. Само сфера на интереси.



Постирано од: Pustinski-Lav
Датум на внесување: 09.Април.2008 во 14:47
samo turcija ni e iskren prijatel.голема%20насмевка

-------------
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE


Постирано од: novace
Датум на внесување: 09.Април.2008 во 15:57
Originally posted by fichot fichot напиша:

Глупава и наивна е целата анкета.
Гласав НЕ и истото би го рекол и кога на местото на Русија би била УСА, Кина, Германија, Индија, Франција...
Не постои пријателство. Само сфера на интереси.

 
Постои пријателство..само тамо каде што нема да има никакви интереси..меѓусебни или пак поединечни..
голема%20насмевка


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: Gary Cooper
Датум на внесување: 09.Април.2008 во 16:07
Originally posted by novace novace напиша:

Originally posted by fichot fichot напиша:

Глупава и наивна е целата анкета. Гласав НЕ и истото би го рекол и кога на местото на Русија би била УСА, Кина, Германија, Индија, Франција... Не постои пријателство. Само сфера на интереси.


Постои пријателство..само тамо каде што нема да има никакви интереси..меѓусебни или пак поединечни..

голема%20насмевка


Ushte od koga Rusija ne` prizna pod ustavnoto ime...Ehe, na pochetokot na devedesettite. A SAD duri vo 2004. Ne zaboravajte go toa.


Постирано од: DelijaSkopje
Датум на внесување: 09.Април.2008 во 16:28
Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

МОЖЕ ЛИ НЕКОЈ ДА ТИ БИДЕ ПРИЈАТЕЛ АКО ГО ОТФРЛАШ НЕГОВОТО ПРИЈАТЕЛСТВО, И ТРЧАШ ВО ПРЕГРАТКИТЕ НА НЕГОВИОТ НЕПРИЈАТЕЛ?


Браво мајсторче... Многу убаво кажано... Немам коментар... Кратко и јасно...


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 09.Април.2008 во 17:24
Инаку сега ми текна едно нешто
Мирослав знаеш ли ти дека низ историјата познато е дека МАКЕДОНСКИОТ НАРОД дека ОДСЕКОГАШ БАРАЛ ПОМОШ ОД РУСИТЕ???
Каде беа православните браќа да помогнат тогаш..
Ние уште од пред 100 години баравме помош од Русите, Мисирков вели дека Русија треба да ни помогне бара помош од русите.
Каде беа сите овие години русите да помогнат???
Сакаш ли да видиш и една интересна страна од весникот на Димитрија Чуповски...Македонски Глас??

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: fichot
Датум на внесување: 10.Април.2008 во 09:16
Originally posted by Gary Cooper Gary Cooper напиша:

Originally posted by novace novace напиша:

Originally posted by fichot fichot напиша:

Глупава и наивна е целата анкета. Гласав НЕ и истото би го рекол и кога на местото на Русија би била УСА, Кина, Германија, Индија, Франција... Не постои пријателство. Само сфера на интереси.


Постои пријателство..само тамо каде што нема да има никакви интереси..меѓусебни или пак поединечни..

голема%20насмевка


Ushte od koga Rusija ne` prizna pod ustavnoto ime...Ehe, na pochetokot na devedesettite. A SAD duri vo 2004. Ne zaboravajte go toa.


E arno de. Bugarite prvi ne priznaa pa eve epten ne sakaat...


Постирано од: fichot
Датум на внесување: 10.Април.2008 во 09:17
Originally posted by novace novace напиша:


Постои пријателство..само тамо каде што нема да има никакви интереси..меѓусебни или пак поединечни..


На пример, МК може да се спријатели со Мадагаскар или Хондурас... Нема интереси тука..Освен желба за поголема економска соработка :P :D


Постирано од: gase3924
Датум на внесување: 10.Април.2008 во 20:09
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

   Русите можат и сакаат да и бидат пријател на Братска по ВЕРА Македонија но прашањето е дали ние сакаме??? По се ова тука што го читам изгледа дека не. Зошто е тоа така незнам... Највероватно западниот магнет не влече многу силно, а ние на тоа се радуваме како албанци на Клинтон. Можеби и затоа Русија не прескокнува...



Мене некако ми е чудно зошто Русија не застана зад нас во врска со црквата??
Зошто застана зад грчката позиција.
Зошто Русија сега мисли да не признае под новото име ако се постигне компромис со Грција..
Дури и со задоволство кажаа
Не се гордееме со одлуката на Јелцин од 1992 година кога ја признавме Македонија под уставното име....


Da kazam samo so crkvata. Ako se vratime dosta godini nanazad uste vo vremeto na ohridskata arhepiskopija, sekogas bila kontrolirana od grcite i glavnite svestenici i popovi sekogas bile grci, kako i pesnite... A vo to vreme ohrid bil dobro povrzan so ruskata crkva, ama ne bile toa makedoncite povrzani, tuku grcite...


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 10.Април.2008 во 20:45
Originally posted by gase3924 gase3924 напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

   Русите можат и сакаат да и бидат пријател на Братска по ВЕРА Македонија но прашањето е дали ние сакаме??? По се ова тука што го читам изгледа дека не. Зошто е тоа така незнам... Највероватно западниот магнет не влече многу силно, а ние на тоа се радуваме како албанци на Клинтон. Можеби и затоа Русија не прескокнува...



Мене некако ми е чудно зошто Русија не застана зад нас во врска со црквата??
Зошто застана зад грчката позиција.
Зошто Русија сега мисли да не признае под новото име ако се постигне компромис со Грција..
Дури и со задоволство кажаа
Не се гордееме со одлуката на Јелцин од 1992 годи
на кога ја признавме Македонија под уставното име....


Da kazam samo so crkvata. Ako se vratime dosta godini nanazad uste vo vremeto na ohridskata arhepiskopija, sekogas bila kontrolirana od grcite i glavnite svestenici i popovi sekogas bile grci, kako i pesnite... A vo to vreme ohrid bil dobro povrzan so ruskata crkva, ama ne bile toa makedoncite povrzani, tuku grcite...


Охридската Архиепископија ќе биде контролирана од грците од 1767 година откако ќе биде укината од турците..
А тоа дека имало грчки свештеници не е точно..

Инаку темата е за Русија

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: MAKEDON-FILIP
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 02:21
Originally posted by moira moira напиша:

Sega samo ke se povtoram, zatoa sto veke sum umorna od povtoruvanje i objasnuvanje na ogromnata podrska koja Rusija ja dava na makedonskiot narod vekovi nanazad:

Do koga ke se krstite vo onie koi nikogas, ama bas nikogas ne ne poglednale, veke mi zdosadi da go povtoruvam ova postojano:

Kade e ruskata pravoslavna crkva, koja e edna od najmoknite da ne podrzi za MPC?


Ако ја поддржи МПЦ тогаш ке изгуби авторитет врз православието и вселенската патриаршија а со тоа нема да биде главна.



Kade bese Rusija 1913, kade bese Rusija 2001 godina?


Нормално , на Балканот беше со идеа и цел како да излезе на сите мориња на југот , па поради неа Македонија дотурка до поделба.



Kade e Rusija za celo ova vreme na nasata agonija so imeto, ste go slusnale ruskiot ambasador nekogas da dade bilo kakva izjava, za bilo sto, znaete kako izgleda, mu go znaete imeto???


Позади Грција.
Неможеме да бараме пријателство од (Русија) пријателот на нашиот непријател (Грција)



Da ve potsetam ili sami ke se potsetite!

Rusija e prijatel so Grcija.....imaat zaednicki biznis interesi, nema da se karaat sigurno poradi edna shaka narod koj dobrovolno e spremen da se prekrsti, i koj nikogas nemal nikakvo znacenie nitu za ednite, nitu za drugite!



Наполно се согласувам со коментарот , но го возобновив со некои додатоци за само да не се заборави и почесто да се чита.


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 11:55
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

   Русите можат и сакаат да и бидат пријател на Братска по ВЕРА Македонија но прашањето е дали ние сакаме??? По се ова тука што го читам изгледа дека не. Зошто е тоа така незнам... Највероватно западниот магнет не влече многу силно, а ние на тоа се радуваме како албанци на Клинтон. Можеби и затоа Русија не прескокнува...


Moj sovet citaj malku istorija , ke ti se razjasnat nekoj raboti.


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 11:59
Originally posted by ZoranSk ZoranSk напиша:

Никој не знае дека има иницијативата во понапредна фаза да се гради македонска православна црква во Москва.Никој не знае дека и во Македонија се гради руска православна црква.Дали некој знае дека Охридската архепископија давала благослов на руски владетели.Дали знаете дека во МПЦ има фалинка една и дека не и е потребно признавање зошто она е континуитет на Охридската архепископија апа оваа на Јустинијана прима.Во укинувањето на Охридската архепископија главна улога имаат повторно Грците кој дудлајќи му на султанот успееале да ја укинат истата со султанов декрет, кој за црковни прашања не е валиден.Само блебечење.Словенските народи лошо поминаа зошто во Русија во тоа време владееше странска кралска лоза и затоа им дојде тоа што им дојде, КОМУНИЗАМ во најлоша форма поставен од еврејски капиталисти.Грците успееа преку нивен роднина во кралската лоза да ја добиат и Русија.Ние сме волови.Охрид им го презентираш на Холанѓани и Французи.Мајчице моја спаси не од глупоста и глупавите.Кралица Олга, света Софија, кринисана на тој и тој датум.Податок за туристичка дестинација Охрид, медиум, Руска ТВ.Русите се наш народ и ние мора да ги придобиеме зошто они тука се од пред 1000 години и тука ќе бидат за наредните 1000 години.За Американците некако се ми се чини дека во брзо време надолу ќе тргнат.Еј изворот им е овде на триаголникот Солун-Охрид-Пела.Наш народ од наша крв и ние ќе плукаме на тоа.Нема ништо арно во тоа.


Se ubavo se slozuvam, nas narod , nasa vera, nas mentalitet, slicen jazi, bi sakal da bideme pobliski so niv.
Mozebi narodot e blizok so nas, imam mnogu prijateli od Rusija i site navivaat za nas vo problemot so Grcija megutoa istorijata i nivnata momentalna politika pokazale nesto sosema sprotivno.
Nikogas nemoj da go zaboravis Ruskiot vecen interes EGEJSKOTO more.


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 12:03
Originally posted by DJAKONDO DJAKONDO напиша:

pa i da ni se prijateli, kakva korist bi imale?


i siromashni se, i mnogu daleku se голема%20насмевка


Ne vikaj dvapati deka se siromasni.
Znaes li kolku rezervi imat vo budjetot i kolku se zadolzeni i kolku prihod imat od energija dnevno.
Proveri gi ovie podatoci pa posle ke komunicirame.
Od ekonomska gleldna tocka Makedonija najmnogu interes bi imala ako bara sorabotka so Rusija.


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 12:05
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Инаку сега ми текна едно нешто
Мирослав знаеш ли ти дека низ историјата познато е дека МАКЕДОНСКИОТ НАРОД дека ОДСЕКОГАШ БАРАЛ ПОМОШ ОД РУСИТЕ???
Каде беа православните браќа да помогнат тогаш..
Ние уште од пред 100 години баравме помош од Русите, Мисирков вели дека Русија треба да ни помогне бара помош од русите.
Каде беа сите овие години русите да помогнат???
Сакаш ли да видиш и една интересна страна од весникот на Димитрија Чуповски...Македонски Глас??


Za zal ne samo sto ne pomagale tuku i odmagale.
Dodeka site ostanati pravoslani narodi se oslobodile so Ruska pomos ,Makedonija ne ja imala taa privilegija.


Постирано од: Gary Cooper
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 12:51
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Инаку сега ми текна едно нешто
Мирослав знаеш ли ти дека низ историјата познато е дека МАКЕДОНСКИОТ НАРОД дека ОДСЕКОГАШ БАРАЛ ПОМОШ ОД РУСИТЕ???
Каде беа православните браќа да помогнат тогаш..
Ние уште од пред 100 години баравме помош од Русите, Мисирков вели дека Русија треба да ни помогне бара помош од русите.
Каде беа сите овие години русите да помогнат???
Сакаш ли да видиш и една интересна страна од весникот на Димитрија Чуповски...Македонски Глас??


Za zal ne samo sto ne pomagale tuku i odmagale.
Dodeka site ostanati pravoslani narodi se oslobodile so Ruska pomos ,Makedonija ne ja imala taa privilegija.


Ti teknue koj vo 2001 godina i se zakani na Makedonija da ja prekine bitkata za Aracinovo, vo sprotivno kje bide upotrebena sila?


Постирано од: ivan_grozni
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 12:54
nikako ... moze pomos , povikaj prijatel ? .....


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 12:59
Originally posted by Gary Cooper Gary Cooper напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Инаку сега ми текна едно нешто
Мирослав знаеш ли ти дека низ историјата познато е дека МАКЕДОНСКИОТ НАРОД дека ОДСЕКОГАШ БАРАЛ ПОМОШ ОД РУСИТЕ???
Каде беа православните браќа да помогнат тогаш..
Ние уште од пред 100 години баравме помош од Русите, Мисирков вели дека Русија треба да ни помогне бара помош од русите.
Каде беа сите овие години русите да помогнат???
Сакаш ли да видиш и една интересна страна од весникот на Димитрија Чуповски...Македонски Глас??


Za zal ne samo sto ne pomagale tuku i odmagale.
Dodeka site ostanati pravoslani narodi se oslobodile so Ruska pomos ,Makedonija ne ja imala taa privilegija.


Ti teknue koj vo 2001 godina i se zakani na Makedonija da ja prekine bitkata za Aracinovo, vo sprotivno kje bide upotrebena sila?


Mi teknuva.
Ti kazav ne deka imam kojznae kakva ljubov kon Amerikancite a toa go cuvstvuva 95% od Makedoncite , megutoa interesot ne navede na taa strana i sega nemozeme so glava vo zid.
Iako toj interes treba so rezerva da se zeme.Netreba nikako bezglavo da im se veruva na Amerite, od kaj da znaes kaj ke gi odnese veterot.
Mislam deka vo momentov e potreben balans na emociji i interes a isto taka i balans na sorabotka i so Rusija ( ako e vozmozno takvo nesto ) i sekako so Amerika.


Постирано од: Gary Cooper
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 13:00
Originally posted by ivan_grozni ivan_grozni напиша:

nikako ... moze pomos , povikaj prijatel ? .....


A koj go sramni so zemja cel Vietnam, si isprobuvashe najnovi oruzhja i tehnologii? Koj vo taa vojna ubi najmalku milion civili? (Najmalku milion, a spored oficijalnata vietnamska statistika, nad 2 milioni)


Постирано од: ivan_grozni
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 13:01
e vo toa e problemot ... balansot .... koj nie za zal , ne uspeavme da gio izgradime koga bese najpotreben .... prvite godini od osamostojuvanjeto ... nie vednas zazedovme strana......


Постирано од: ivan_grozni
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 13:02
Originally posted by Gary Cooper Gary Cooper напиша:

Originally posted by ivan_grozni ivan_grozni напиша:

nikako ... moze pomos , povikaj prijatel ? .....


A koj go sramni so zemja cel Vietnam, si isprobuvashe najnovi oruzhja i tehnologii? Koj vo taa vojna ubi najmalku milion civili? (Najmalku milion, a spored oficijalnata vietnamska statistika, nad 2 milioni)
 
siguren sum deka ne bea rusite ... a mislam deka toa ce bea nasite " prijateli " .... neli ? ... koi se uste ubivaat i urivaat po svetot vo ime na covekovi prava i demokratija ..... neli ? ....


Постирано од: Gary Cooper
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 13:02
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by Gary Cooper Gary Cooper напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Инаку сега ми текна едно нешто
Мирослав знаеш ли ти дека низ историјата познато е дека МАКЕДОНСКИОТ НАРОД дека ОДСЕКОГАШ БАРАЛ ПОМОШ ОД РУСИТЕ???
Каде беа православните браќа да помогнат тогаш..
Ние уште од пред 100 години баравме помош од Русите, Мисирков вели дека Русија треба да ни помогне бара помош од русите.
Каде беа сите овие години русите да помогнат???
Сакаш ли да видиш и една интересна страна од весникот на Димитрија Чуповски...Македонски Глас??


Za zal ne samo sto ne pomagale tuku i odmagale.
Dodeka site ostanati pravoslani narodi se oslobodile so Ruska pomos ,Makedonija ne ja imala taa privilegija.


Ti teknue koj vo 2001 godina i se zakani na Makedonija da ja prekine bitkata za Aracinovo, vo sprotivno kje bide upotrebena sila?


Mi teknuva.
Ti kazav ne deka imam kojznae kakva ljubov kon Amerikancite a toa go cuvstvuva 95% od Makedoncite , megutoa interesot ne navede na taa strana i sega nemozeme so glava vo zid.
Iako toj interes treba so rezerva da se zeme.Netreba nikako bezglavo da im se veruva na Amerite, od kaj da znaes kaj ke gi odnese veterot.
Mislam deka vo momentov e potreben balans na emociji i interes a isto taka i balans na sorabotka i so Rusija ( ako e vozmozno takvo nesto ) i sekako so Amerika.


Se slozuvam so tebe. Vo ovoj sklop od okolnosti, na Makedonija i treba NATO i treba shto poskoro da se vleze vo NATO. Taka mora da bide vo toj sklop na okolnosti.


Постирано од: MAKEDON-FILIP
Датум на внесување: 12.Април.2008 во 02:34
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Инаку сега ми текна едно нешто
Мирослав знаеш ли ти дека низ историјата познато е дека МАКЕДОНСКИОТ НАРОД дека ОДСЕКОГАШ БАРАЛ ПОМОШ ОД РУСИТЕ???
Каде беа православните браќа да помогнат тогаш..
Ние уште од пред 100 години баравме помош од Русите, Мисирков вели дека Русија треба да ни помогне бара помош од русите.
Каде беа сите овие години русите да помогнат???
Сакаш ли да видиш и една интересна страна од весникот на Димитрија Чуповски...Македонски Глас??


Za zal ne samo sto ne pomagale tuku i odmagale.
Dodeka site ostanati pravoslani narodi se oslobodile so Ruska pomos ,Makedonija ne ja imala taa privilegija.





За жал русите на никому не му помогнале а ако грешам те молам кажи ми кога каде и како.


Постирано од: Aminta2
Датум на внесување: 12.Април.2008 во 08:23
Не ни помогнале Русите. Напротив, ја создале Бугарија преку која си ги бркале интересите, a на наша сметка.

Прво почнале да делуваат преку православието, затоа и пактот со Грчката црква и држава.

Еве и денес не играат за името како контра на Америка, а "тројанскиот коњ" на Балканот им е Грција.


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 13.Април.2008 во 22:13
Само подалечен сосед, или добар роднина на нашиот најблизок сосед- душман.

-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: petar_thegreat
Датум на внесување: 13.Април.2008 во 22:16
covecki e da se gresi ... no greskite nema da ostanat neispraveni ... najgolem strav kaj  grcite e panslovenskiot sojuz na pravoslavnite .... a mesto za niv vo toj sojuz nema .... kolku i da se trojanskiot konj , eden den nema da im izleze na arno ....

-------------
Petar Veliki .... The Car


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 10:46
Originally posted by MAKEDON-FILIP MAKEDON-FILIP напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Инаку сега ми текна едно нешто
Мирослав знаеш ли ти дека низ историјата познато е дека МАКЕДОНСКИОТ НАРОД дека ОДСЕКОГАШ БАРАЛ ПОМОШ ОД РУСИТЕ???
Каде беа православните браќа да помогнат тогаш..
Ние уште од пред 100 години баравме помош од Русите, Мисирков вели дека Русија треба да ни помогне бара помош од русите.
Каде беа сите овие години русите да помогнат???
Сакаш ли да видиш и една интересна страна од весникот на Димитрија Чуповски...Македонски Глас??


Za zal ne samo sto ne pomagale tuku i odmagale.
Dodeka site ostanati pravoslani narodi se oslobodile so Ruska pomos ,Makedonija ne ja imala taa privilegija.





За жал русите на никому не му помогнале а ако грешам те молам кажи ми кога каде и како.


Ruskiot kral gi pomagal voeno i politicki Grcija, Srbija i Bugarija vo osloboduanjeto od osmanliskoto carstvo.
Za zal Makedoncite ja nemale taa privilegija.
Motivite uste ne mi se jasni megutoa fakt e deka Makedonija nikogas ne dobia podpora vo Rusija, nasiot predstavnik Berovski koga otisol da bara pomos od Ruskiot car ne bil ni primen.


Постирано од: Vercingetorix
Датум на внесување: 02.Август.2009 во 01:50
99%НЕ!,1%ДА!-.-


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 02.Август.2009 во 05:52
Rusija sekogash podavala raka na srbite i bugarite, a na makedoncite im go davala samo sredniot prst.

Najdolgiot ni go podade koga gi potturna makedoncite od Egejska Makedonija vo gragjanska vojna vetuvajki mu na makedonski narod avtonomija vo ramkite na Balkanskata Konfederacija megju Jugoslavija i Bugarija.



-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Buggyman
Датум на внесување: 02.Август.2009 во 11:33
Русија во името на пан-славјанството имала своја политичка улога, контрола над државите каде живее словенското население.
Како еден пример ке ја посочам втората светска војна кога Русија и Германија потпишуваат пакт за ненапаѓање (пред очите на јавноста) иако позадината на тоа е окупацијата на Полска, Украина... се до почетокот на операцијата Барбароса, за да ја согледаат реалноста и да го сменат к*рсот.

Русија НИКОГАШ не била пријател на Македонија, како и на Бугарија (читај Крсте П. Мисирков) кога во првата и втората Балкаснка војна си ги покажа своите интереси кон балканот. Со амин на Русија и со притисок, Англија и Франција ја поделија Македонија. Иако го знаеме тој факт, многумина од нас не сакаат да ја видат реалноста и сеуште наивно веруваат/ме дека РУсија и е пријател на Македонија, поради што?

1. Правосалвието?
2. Славјанството?

Искористувањето на емоциите е прво начело на политиката и интересите, ние паднавме под такво влијание да многумина кај нас и денес веруваат во “бајката“, мајка Русија!

-------------
Homo homini lupus est...


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 02.Август.2009 во 13:13
пријателството се стекнува а никако добива на подарок ......... но , не се сите исто така добронамерни и искрени на подадената рака за пријателство ....... и Русија како и секоја друга поголема сила е пријател онолку колку ни се и другите и нормално , во таа мера колку сме ние подготвени да прифатиме пријателство .......... лично сметам дека повеќе бевме заинтересирани за пријателството со уса отколку со Русија ........ а колку е тоа паметно , останува да се види иако досегашната пракса говори дека тоа пријателство понудено од нив е само од интерес и никако поинаку ......... а малите народи и држави скоро секогаш служеле како средство за пазарење и поткусурување меѓу големите сили во зависнос од дадениот момент ........

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Buggyman
Датум на внесување: 02.Август.2009 во 13:50
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

пријателството се стекнува а никако добива на подарок ......... но , не се сите исто така добронамерни и искрени на подадената рака за пријателство ....... и Русија како и секоја друга поголема сила е пријател онолку колку ни се и другите и нормално , во таа мера колку сме ние подготвени да прифатиме пријателство .......... лично сметам дека повеќе бевме заинтересирани за пријателството со уса отколку со Русија ........ а колку е тоа паметно , останува да се види иако досегашната пракса говори дека тоа пријателство понудено од нив е само од интерес и никако поинаку ......... а малите народи и држави скоро секогаш служеле како средство за пазарење и поткусурување меѓу големите сили во зависнос од дадениот момент ........


лично сметам дека повеќе бевме заинтересирани за пријателството со уса отколку со Русија ........ а колку е тоа паметно , останува да се види иако досегашната пракса говори дека тоа пријателство понудено од нив е само од интерес и никако поинаку ......... а малите народи и држави скоро секогаш служеле како средство за пазарење и поткусурување меѓу големите сили во зависнос од дадениот момент ........

Ако не си свесен што и се случи на Македонија 1913 година, се друго е пропагандна цел.

Малите земји/сили немаат моќ да понудат нешто туку големите земји/сили, а знаеме што добивме од Русија, и ако не сме способни да анализираме не е ни чуд на какво дереџе се наоѓаме!

-------------
Homo homini lupus est...


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 02.Август.2009 во 13:55
913- та само Русите беа виновни ........... никако другите големи сили од тоа време .........  МАЛИТЕ народи ( а ние за жал во тоа време немавме ни автономија а не нешто посериозно ) , служат за поткусурување и пазарење ПОМЕЃУ ГОЛЕМИТЕ СИЛИ во тој момент ....... можеби не знам и не сум учен како што се многумина тука , но не сум ни фобичен само кон еден народ и држава ..... во нашиов случај и повеќе од една а уште помалку сум подготвен да се однесувам полтронски кон некој кој последниве 20 години не влече за нос па мислам дека името можеме да си го смениме во ПИНОКИО ...........

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Buggyman
Датум на внесување: 02.Август.2009 во 18:34
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

913- та само Русите беа виновни ........... никако другите големи сили од тоа време .........  МАЛИТЕ народи ( а ние за жал во тоа време немавме ни автономија а не нешто посериозно ) , служат за поткусурување и пазарење ПОМЕЃУ ГОЛЕМИТЕ СИЛИ во тој момент ....... можеби не знам и не сум учен како што се многумина тука , но не сум ни фобичен само кон еден народ и држава ..... во нашиов случај и повеќе од една а уште помалку сум подготвен да се однесувам полтронски кон некој кој последниве 20 години не влече за нос па мислам дека името можеме да си го смениме во ПИНОКИО ...........


Не си?

-------------
Homo homini lupus est...


Постирано од: aleksandar bt
Датум на внесување: 02.Август.2009 во 19:14
ne


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 18.Ноември.2014 во 20:04
...prjatel,prijatel ama ne saka nikoj da ja dupi pogotovo ne...Makedonija.
Ruskata sluzba nekoja tamu za hrana im bara na nasive za izvezenata roba vo Rusija fiskana smetka so logo..PROIZVEDENO VO MAKEDONIJA.
....goj glupco izvezol banani i mandarini od Makedonija ,zamrznata tuna i kanadski bataci?.Koj ja rezili nasava zemja i gi narusuva tolku dobri i cvrsti da ne recam "topli" odnosi pomegju dvete drzavi.


-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 18.Ноември.2014 во 20:21
Кога некој зборува за тебе позади грб,тука нема пријателство.
Значи зборувам за политиката на Русија.
Иако помалце лицемерна е во однос на Западот.


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 18.Ноември.2014 во 21:28
Originally posted by zagor zagor напиша:

...prjatel,prijatel ama ne saka nikoj da ja dupi pogotovo ne...Makedonija.
Ruskata sluzba nekoja tamu za hrana im bara na nasive za izvezenata roba vo Rusija fiskana smetka so logo..PROIZVEDENO VO MAKEDONIJA.
....goj glupco izvezol banani i mandarini od Makedonija ,zamrznata tuna i kanadski bataci?.Koj ja rezili nasava zemja i gi narusuva tolku dobri i cvrsti da ne recam "topli" odnosi pomegju dvete drzavi.

Кој и да е, му успеало...
незнам колку ова ќе наштети  особено на овоштарите од росоманско кои последниве години оќоравеа од пари, благодарение на откупот од руските компании


Постирано од: Alekxandar
Датум на внесување: 18.Ноември.2014 во 21:49
Значи какви банани,мандарини,ананас...манго имаат во Росоман,така ке останат не продадени.


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 02.Декември.2014 во 21:00

РУСИЈА СЕ ОТКАЖА ОД ГАСОВОДОТ ДО ЈУЖНА ЕВРОПА

СТАВРЕСКИ: БАРАМЕ АЛТЕРНАТИВА ЗА ЈУЖЕН ТЕК

....NEPRIJATEL BROJ EDEN,LJUBOMORNI NI SE NA NASITE USPESI I PORAST NA CELOKUPNATA EKONOMIJA.

http://www.time.mk/r/b4560c5033/b5e9434889/" rel="nofollow - Наместо раст, Русија очекува пад на економијата во 2015



-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk