IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Статусот на жената во Библијата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Статусот на жената во Библијата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 28>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 00:45
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

      „Na zena ne i dozvoluvam da poucuva, nitu da gospodari nad mazot, tuku da bide mirna. “
(Prvoto poslanie na Pavle do Timoteja, 2: 12 – 14)
 
Аиша, убаво ти вика горниот цитат: да бидеш мирна, да не земам стапчето па да удрам по темата "Статусот на жената во Кyранот", па ќе ти биде шејтанот крив потоа среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Azrael Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Azrael Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 00:49
газење%20од%20смеењеsamo strogo!!!! taka treba so zenite
газење%20од%20смеење
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 00:54
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Aisha Aisha напиша:

      „Na zena ne i dozvoluvam da poucuva, nitu da gospodari nad mazot, tuku da bide mirna. “ (Prvoto poslanie na Pavle do Timoteja, 2: 12 – 14)

 

Аиша, убаво ти вика горниот цитат: да бидеш мирна, да не земам стапчето па да удрам по темата "Статусот на жената во Кyранот", па ќе ти биде шејтанот крив потоа среќа


Seta tvoja kreativnost tuka zavrsuva.

Aj ke cekam nekoj drug da mi odgovori, a ne nekoj koj edvaj ceka nekoj musliman nesto da prasa, pa da dobie insipracija za novi temi i prasanja.
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Pustinski-Lav Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pustinski-Lav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 01:58
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Aisha Aisha напиша:

      „Na zena ne i dozvoluvam da poucuva, nitu da gospodari nad mazot, tuku da bide mirna. “
(Prvoto poslanie na Pavle do Timoteja, 2: 12 – 14)
 
Аиша, убаво ти вика горниот цитат: да бидеш мирна, да не земам стапчето па да удрам по темата "Статусот на жената во Кyранот", па ќе ти биде шејтанот крив потоа среќа


mnogu jako obrazlozenie dade, bravos be evangelce. znam te razbiram, kriva drina ne se pravi.бакнеж
e ce bide kriv sejtanot sto tolku te ima zavedeno, pa neznaes nisto drugo osven da udiras so toa stapceto  po islamskite temi, i beloto crno da go prikazuvasкубење%20коса

NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2008 во 01:47


„Sakam uste da znaete deka glava na sekoj maz e Hristos; a na zena glava e mazot; na Hrista, pak, glava e Bog.“
(Prvoto poslanie na Pavle do Korintjanite, 11: 3)

    Ovdeka ne mi e jasno, veli deka glavata na sekoj MAZ e Hrisot, a na zenata??????
E sega koga zneme sto e Hristos za hrisitjanite, zarem moze da se upotrebi istata analogija za mazot i zenata. Zanci vie velite amin na se sto kazal hristos, pa spored toa i zenata treba da kaze amin na se sto ke kaze mazot, bez da navleguva vo detali, OTI ON I E GLAVATA (a kaj e nejzinata, za sto sluzi)?!?!?!
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Pustinski-Lav Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pustinski-Lav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2008 во 01:54
Originally posted by Aisha Aisha напиша:



„Sakam uste da znaete deka glava na sekoj maz e Hristos; a na zena glava e mazot; na Hrista, pak, glava e Bog.“
(Prvoto poslanie na Pavle do Korintjanite, 11: 3)

    Ovdeka ne mi e jasno, veli deka glavata na sekoj MAZ e Hrisot, a na zenata??????
E sega koga zneme sto e Hristos za hrisitjanite, zarem moze da se upotrebi istata analogija za mazot i zenata. Zanci vie velite amin na se sto kazal hristos, pa spored toa i zenata treba da kaze amin na se sto ke kaze mazot, bez da navleguva vo detali, OTI ON I E GLAVATA (a kaj e nejzinata, za sto sluzi)?!?!?!



големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2008 во 02:04
Originally posted by Aisha Aisha напиша:



„Sakam uste da znaete deka glava na sekoj maz e Hristos; a na zena glava e mazot; na Hrista, pak, glava e Bog.“
(Prvoto poslanie na Pavle do Korintjanite, 11: 3)

    Ovdeka ne mi e jasno, veli deka glavata na sekoj MAZ e Hrisot, a na zenata??????
 
Како тоа не ти е јасно? Па види колку јасно стихот си кажува кој е глава на жената. Ајде ќе ти ги здебелам тие букви за полесно да прочиташ среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2008 во 08:04
Originally posted by Aisha Aisha напиша:



„Sakam uste da znaete deka glava na sekoj maz e Hristos; a na zena glava e mazot; na Hrista, pak, glava e Bog.“
(Prvoto poslanie na Pavle do Korintjanite, 11: 3)

    Ovdeka ne mi e jasno, veli deka glavata na sekoj MAZ e Hrisot, a na zenata??????
E sega koga zneme sto e Hristos za hrisitjanite, zarem moze da se upotrebi istata analogija za mazot i zenata. Zanci vie velite amin na se sto kazal hristos, pa spored toa i zenata treba da kaze amin na se sto ke kaze mazot, bez da navleguva vo detali, OTI ON I E GLAVATA (a kaj e nejzinata, za sto sluzi)?!?!?!


вака се здебелува
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2008 во 22:01


„Sakam uste da znaete deka glava na sekoj maz e Hristos; a na zena glava e mazot; na Hrista, pak, glava e Bog.“
(Prvoto poslanie na Pavle do Korintjanite, 11: 3)

    Ovdeka ne mi e jasno, veli deka glavata na sekoj MAZ e Hrisot, a na zenata??????
E sega koga zneme sto e Hristos za hrisitjanite, zarem moze da se upotrebi istata analogija za mazot i zenata. Zanci vie velite amin na se sto kazal hristos, pa spored toa i zenata treba da kaze amin na se sto ke kaze mazot, bez da navleguva vo detali, OTI ON I E GLAVATA (a kaj e nejzinata, za sto sluzi)?!?!?!


Osven toa deka znaes da boldiras, nisto drugo ne mi kaza.
Pa sega ke mi dogovori za sto se odnesuva ovoj Bibliski pasus.
Znaci deka zenata e potcineta na voljata na mazot, nema svoja "galva" tuku ja koristi glavata na mazot.


A jas go boldirav, celoto moe prasanje.
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2008 во 22:09
Originally posted by Aisha Aisha напиша:



„Sakam uste da znaete deka glava na sekoj maz e Hristos; a na zena glava e mazot; na Hrista, pak, glava e Bog.“
(Prvoto poslanie na Pavle do Korintjanite, 11: 3)

    Ovdeka ne mi e jasno, veli deka glavata na sekoj MAZ e Hrisot, a na zenata??????
E sega koga zneme sto e Hristos za hrisitjanite, zarem moze da se upotrebi istata analogija za mazot i zenata. Zanci vie velite amin na se sto kazal hristos, pa spored toa i zenata treba da kaze amin na se sto ke kaze mazot, bez da navleguva vo detali, OTI ON I E GLAVATA (a kaj e nejzinata, za sto sluzi)?!?!?!


Osven toa deka znaes da boldiras, nisto drugo ne mi kaza.
Pa sega ke mi dogovori za sto se odnesuva ovoj Bibliski pasus.
Znaci deka zenata e potcineta na voljata na mazot, nema svoja "galva" tuku ja koristi glavata na mazot.


A jas go boldirav, celoto moe prasanje.

VAKA AISHA,KE SE OBIDAM DA ODGOVORAM NA TVOETO PRASANJE,VO BIBLIJATA ZNA4I VO PASUSOT KAJ PRVIOT GREV PISUVA DEKA NELI ZENATA GO NAPRAVILA,I ZATOA BOG I VELI DEKA KE I GI UMNOZI I PREUMNOZI MAKITE KOGA KE BIDE BREMENA,SO BOLKI KE RAGJA DECA I ISTO TAKA I VELI DEKA NEJZINIOT MAZ KE I BIDE GOSPODAR,T.E. KE BIDE POD NEGOVA VLAST!!!ETE TOA MOZAM DA GO KAZAM ZA ZENATA STO GO PISUVA VO BIBLIJATA,AKO NEKOJ ZNAE POVEKE NEKA PISE!
She sells seashells by the seashore...
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2008 во 22:17
Ama za grevot raspravame predhodno.
ZAREM TOA NE E DISKRIMINACIJA VRZ ZENATA.
Toa ne e fer.

Bog e praveden zar ne.....
Znaci spored hristijanstvoto:

1. Zenata e vinovna za prvobitniot grev.
2 Zaradi grevot na Eva site zeni trpat   posedici.
3. Znaci porodilnite bolki se eden grev, a plus nad toa dodadi go i GOSPODARENJETO NA MAZOT VRZ ZENATA.

Spred ova izleguva deka biblijata na zenata i nareduva da kuti i da trpi, mazot moze sto saka da i pravi, ON E NEJZIN GOSPODAR.
Ona nema potreba da razmisluva oti mazot razmisluva za nea.

Nemam navika da diskutiram za biblijata, no koga se raboti za zenata toa e posilno od mene......

NE MI SE JASNI VOOPSTO OVIE SHOVINISTICKI FRAZI....
Ete od kade balkancite si zemaat za pravo taka da se odnesuvaat, od biblijata

ZOSTO JAS DA PLAKAM ZA NECIJ GREV?

A ti nikkita gi prifakas vaka rabotite. Ti si gresnata vo brakot i voopsto vo zivotot i treba da molcis, sto ke kazem mazot AMIN?
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2008 во 22:23
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Ama za grevot raspravame predhodno.
ZAREM TOA NE E DISKRIMINACIJA VRZ ZENATA.
Toa ne e fer.

Bog e praveden zar ne.....
Znaci spored hristijanstvoto:

1. Zenata e vinovna za prvobitniot grev.
2 Zaradi grevot na Eva site zeni trpat   posedici.
3. Znaci porodilnite bolki se eden grev, a plus nad toa dodadi go i GOSPODARENJETO NA MAZOT VRZ ZENATA.

Spred ova izleguva deka biblijata na zenata i nareduva da kuti i da trpi, mazot moze sto saka da i pravi, ON E NEJZIN GOSPODAR.
Ona nema potreba da razmisluva oti mazot razmisluva za nea.

Nemam navika da diskutiram za biblijata, no koga se raboti za zenata toa e posilno od mene......

NE MI SE JASNI VOOPSTO OVIE SHOVINISTICKI FRAZI....
Ete od kade balkancite si zemaat za pravo taka da se odnesuvaat, od biblijata

ZOSTO JAS DA PLAKAM ZA NECIJ GREV?

A ti nikkita gi prifakas vaka rabotite. Ti si gresnata vo brakot i voopsto vo zivotot i treba da molcis, sto ke kazem mazot AMIN?

hmmm zaboraviv i toa da go kazam toa sto ti tokmu go navede vo tvojot post,deka denes i mazot i zenata se ramnopravni vo brakot i opstestvoto,no ima i negde isklu4oci,retki,ni jas ne bi sakala da bidam pod vlast na svojot maz
She sells seashells by the seashore...
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2008 во 22:28
Ama kako toa denesnoto opstestvo, zarem hristijanite ne ziveat spored biblijata, ili ziveat kako sakaat bidejki ima pasusi vo biblijata koi ne im se dopagaat, pa zimaat nesto drugo, nesto porazumNo vo ovoj slucaj.

Znaci biblijata e diskriminatorna za zenata.

Ja podreduva t.e. podcinuva.

Pa ete nikita ti kako hrisitjanka, ne go prifakas ovoj del, mislam alooooo, za sto sluzi togas mozokot na edna zena. Samo da gi obavuva prirodnite funkcii, NO NIKAKO DA NE RAZMISLUVA, OTI NEMA POTREBA NELI.
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2008 во 11:13
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Ama kako toa denesnoto opstestvo, zarem hristijanite ne ziveat spored biblijata, ili ziveat kako sakaat bidejki ima pasusi vo biblijata koi ne im se dopagaat, pa zimaat nesto drugo, nesto porazumNo vo ovoj slucaj.

Znaci biblijata e diskriminatorna za zenata.

Ja podreduva t.e. podcinuva.

Pa ete nikita ti kako hrisitjanka, ne go prifakas ovoj del, mislam alooooo, za sto sluzi togas mozokot na edna zena. Samo da gi obavuva prirodnite funkcii, NO NIKAKO DA NE RAZMISLUVA, OTI NEMA POTREBA NELI.

o4igledno ne sme se razbrale,jas samo go poso4iv pasusot od biblijata zasto ti takvo prasanje postavi,mozebi i nesto drugo pisuva vo biblijata za zenata,no toa ne sum go pronasla!ne znam od kade izleze toa deka biblijata e diskriminatorna za zenata
She sells seashells by the seashore...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 28>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.