Испечати | Затвори го прозорот

Статусот на жената во Библијата

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=13092
Датум на принтање: 04.Мај.2024 во 19:30
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Статусот на жената во Библијата
Постирано од: Fantastic Lady
Наслов: Статусот на жената во Библијата
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 00:42
Shto veli Biblijata vo vrska so Statusot na Zhenata????

Dobra tema za diskusija...

mnogu sum zainteresirana da znam...bidejki imam prochitano neshto,,,no ne sum mnogu zadovolna od toa shto chitav,,,pa sakam da slushnam od vas...mozhebi ne sum razbrala najdobro....

-------------
Write your name in kindness, love,nd mercy,nd leave behind you a monument of virtue that the storms of time can never destroy.



Коментари:
Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 00:43
О, конечно  нова-а добра тема....

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 00:44
Tvoja specijalnost Marija?

-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 00:46
Па незнам баш, да се обидеме, но да ја фатиме од почеток.
Ајде да почнеме од создавањето на жената, зошто жената?



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 00:57
Ова за да ја раздвижиме темава.

Значи, рекол Господ Бог (1 Мојсеева 2:18): “Не е добро за човек да биде сам , да му создадеме помошник сличен на него.“


 “И им даде човекот имиња на сиот добиток, и на птиците небески и на сите ѕверови полски, но за човекот не се најде помошник сличен на него. Затоа Господ му прати на човекот тврд сон, па кога заспа му зеде едно ребро и местото го пополни со плот. И Господ Бог создаде жена од реброто, што го зеде од човекот и ја доведе кај човекот. а човекот рече “Еве сега коска од моите коски и плот од мојата плот. Нека и биде името жена зашто е земена од мажот! Затоа ќе го остави човекот таткото свој и мајката своја и ќе се прилепи кон жената своја и обата ќе бидат едно тело“




-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 00:57
Значи, убаво ли му било на Адам сам во таа прекрасна градина?голема%20насмевка

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:02
Ovoj del se sovpaga so islamskot ucenje, deka zenata e sozdadena od rebroto na Adam.
mene ovoj pasus ne mi e jasen...

„I Adam ne bese izmamen, tuku zenata bese izmamena i napravi prestap.“
(Prvoto poslanie na Pavle do Timoteja, 2: 14)

Spored ovoj pasus, mnogumina ja obvinuvaat zenata za prvbitniot grev. Duri i vo mracnoto vladeenje na crkvata, pa inkvicizaijata vo Anglija vrz "vesterkite", sekogas go opravuvale ponizuvanjeto na zenata so ovoj pasus istaknuvajki ja nejzinata skolonost kon gresenjeto.


-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:05

Да се надоврзам на Мариа и создавањето на жената.

Некои се прашуваат зошто Бог ја создал жената од реброто на мажот? Зошто не од паче од неговата глава или од неговата нога? Има една интгересна логика што ми ја кажа еден мој брат, таа вели вака:
 
Ако ја создадеше Бог жената од главата на мажот, тоа ќе значеше дека таа треба да владее со него.
Ако ја создадеше Бог жената од неговата пета, тоа ќе значеше дека мажот треба да владее со неа, тоа ќе и дадеше понизок/потчинет статус на жената.
Но Бог промислено одлучи да ја создаде жената од средината на мажот, за да ја истекне нејзината еднаквост со неа.
А покрај тоа, секако реброто е најблиску и до срцето љубов


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:05
Ев...абе бубрегот не е поблизу збунетост (шала)

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:08
Абе дека го направила првиот грев-го направила, што не смеело да биде оправдување за инквизицијата и понижувањето во мрачните времиња.

Но вистината е таа, сепак жената згрешила.

Што згрешила? Прво, дозволила Сотоната да ја измами но ајде, никој не е имун на искушениетоголема%20насмевка, но кај згрешила, не Го послушала Бог, па уште му дала и на Адам да вкуси....

Остај тоа, Битие 3:7 вели, “Тогаш им се отворија очите на обајцата....“и сеа, место да си признае за гревот, кога Господ Бог ја прашал “Зошто го направи тоа?“, Ева рекла “Змијата ме измами и јас јадев“.

Тоа е најголемиот првобитен грев. Што не си ја признала грешката, но почнала да се оправдува со змијата.намигнување



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:10
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Да се надоврзам на Мариа и создавањето на жената.

Некои се прашуваат зошто Бог ја создал жената од реброто на мажот? Зошто не од паче од неговата глава или од неговата нога? Има една интгересна логика што ми ја кажа еден мој брат, таа вели вака:
 
Ако ја создадеше Бог жената од главата на мажот, тоа ќе значеше дека таа треба да владее со него.
Ако ја создадеше Бог жената од неговата пета, тоа ќе значеше дека мажот треба да владее со неа, тоа ќе и дадеше понизок/потчинет статус на жената.
Но Бог промислено одлучи да ја создаде жената од средината на мажот, за да ја истекне нејзината еднаквост со неа.
А покрај тоа, секако реброто е најблиску и до срцето љубов


wow, ова не го знаев, а е толку убаво и логично.среќа


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:10
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Да се надоврзам на Мариа и создавањето на жената.


Некои се прашуваат зошто Бог ја создал жената од реброто на мажот? Зошто не од паче од неговата глава или од неговата нога? Има една интгересна логика што ми ја кажа еден мој брат, таа вели вака:

 

Ако ја создадеше Бог жената од главата на мажот, тоа ќе значеше дека таа треба да владее со него.

Ако ја создадеше Бог жената од неговата пета, тоа ќе значеше дека мажот треба да владее со неа, тоа ќе и дадеше понизок/потчинет статус на жената.

Но Бог промислено одлучи да ја создаде жената од средината на мажот, за да ја истекне нејзината еднаквост со неа.

А покрај тоа, секако реброто е најблиску и до срцето љубов


А замислете си Бог да ја создадеше жената од земја како и Адема-Адама,што ќе беше тогаш? (ама,само замислете си,немојте сега по мене дрвја и камења)

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:11
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Ovoj del se sovpaga so islamskot ucenje, deka zenata e sozdadena od rebroto na Adam.
mene ovoj pasus ne mi e jasen...

„I Adam ne bese izmamen, tuku zenata bese izmamena i napravi prestap.“
(Prvoto poslanie na Pavle do Timoteja, 2: 14)

Spored ovoj pasus, mnogumina ja obvinuvaat zenata za prvbitniot grev. Duri i vo mracnoto vladeenje na crkvata, pa inkvicizaijata vo Anglija vrz "vesterkite", sekogas go opravuvale ponizuvanjeto na zenata so ovoj pasus istaknuvajki ja nejzinata skolonost kon gresenjeto.
 
Ева била таа што прва згрешила, но кај Бог најмалку е битно кој прв згрешил. Казната за гревот е иста, и за првиот, и за вториот, и за третиот и за последниот грешник.
 
Интересно е тоа што Бог, кога се обраќа за првиот грев, тој му го припишува на Адам, а не на Ева.
Исто така, откако Адам и Ева згрешиле, Бог не рекол: "Ево, кај си?", туку рекол: "Адаме, каде си?"


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:15
Но мислам дека покрај непослушноста, што јаделе од забранетото дрво на познанието на доброто и злото, клучна улога имало тоа што после не се покајале, Бог од нас бара искрено покајување, а не да ги набедуваме другите за сторениот грев, а, Евангелосе?

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Fantastic Lady
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:15
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Да се надоврзам на Мариа и создавањето на жената.


Некои се прашуваат зошто Бог ја создал жената од реброто на мажот? Зошто не од паче од неговата глава или од неговата нога? Има една интгересна логика што ми ја кажа еден мој брат, таа вели вака:


Ако ја создадеше Бог жената од главата на мажот, тоа ќе значеше дека таа треба да владее со него.

Ако ја создадеше Бог жената од неговата пета, тоа ќе значеше дека мажот треба да владее со неа, тоа ќе и дадеше понизок/потчинет статус на жената.

Но Бог промислено одлучи да ја создаде жената од средината на мажот, за да ја истекне нејзината еднаквост со неа.

А покрај тоа, секако реброто е најблиску и до срцето љубов


mnogu ubavo ima kazhano,,,no neshto me zbunuva

"But I would have you know, that the head of every man is Christ; and the head of the woman is the man; and the head of Christ is God." (I Corinthians 11:3)

"For the man is not of the woman; but the woman of the man. Neither was the man created for the woman; but the woman for the man." (I Corinthians 11:8-9)

Genesis 3:16 To the woman he said,“I will greatly increase   your labor pains;
with pain you will give birth to children.You will want to control your husband, but he will dominate you.”

ednakvost????

-------------
Write your name in kindness, love,nd mercy,nd leave behind you a monument of virtue that the storms of time can never destroy.


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:16
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Интересно е тоа што Бог, кога се обраќа за првиот грев, тој му го припишува на Адам, а не на Ева.


Kade stoi toa, ke mozes da mi dades pasus od Biblijata, a ne predpostavka tvoja?
I aman odogovori mi veke za Noviot Zavet, od sto se plasis!?!?!

-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: muhadzir
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:16
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Но мислам дека покрај непослушноста, што јаделе од забранетото дрво на познанието на доброто и злото, клучна улога имало тоа што после не се покајале, Бог од нас бара искрено покајување, а не да ги набедуваме другите за сторениот грев, а, Евангелосе?



Koj ne se pokajal..??? 



-------------
ISLAM VJERA ISTINE


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:18
Originally posted by muhadzir muhadzir напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Но мислам дека покрај непослушноста, што јаделе од забранетото дрво на познанието на доброто и злото, клучна улога имало тоа што после не се покајале, Бог од нас бара искрено покајување, а не да ги набедуваме другите за сторениот грев, а, Евангелосе?



Koj ne se pokajal..??? 



Двајцата, Мухаџир. Се скриле, се уплашиле, а Ева почнала да се оправдува. ете тоа Бог го налутило уште повеќе.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:18
Аиша, прочитај Римјаните 5-то поглавје.
 
Fantastic, just a minute, I'm writing u an answer


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:20
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by muhadzir muhadzir напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Но мислам дека покрај непослушноста, што јаделе од забранетото дрво на познанието на доброто и злото, клучна улога имало тоа што после не се покајале, Бог од нас бара искрено покајување, а не да ги набедуваме другите за сторениот грев, а, Евангелосе?



Koj ne se pokajal..??? 



Двајцата, Мухаџир. Се скриле, се уплашиле, а Ева почнала да се оправдува. ете тоа Бог го налутило уште повеќе.
Баш и поради тоа ги казнил. И ден денес ги носиме нивните казни со нас нели.


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:20
Zatoa zenata treba da ima na glavata svoja znak od vlasta na mazot nad nea - poradi angelite.“
(Prvoto poslanie na Pavle do Korintjanite, 11: 6 - 10)

„Sakam uste da znaete deka glava na sekoj maz e Hristos; a na zena glava e mazot; na Hrista, pak, glava e Bog.“
(Prvoto poslanie na Pavle do Korintjanite, 11: 3)

     „Na zena ne i dozvoluvam da poucuva, nitu da gospodari nad mazot, tuku da bide mirna. Bidejki porano bese sozdaden Adam, a potoa Eva; i Adam ne bese izmamen, tuku zenata bese izmamena i napravi prestap.“
(Prvoto poslanie na Pavle do Timoteja, 2: 12 – 14)

Prevedno na mak.


-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:21
Ej, chujte go ova. Chitajki gi islamskite knigi najdov eden prekrasna misla od nekoj islamist (ne mu go zapomnav imeto, no toa ne e ni tolku vazhno).

Veli vaka... prifatete ja zhenata onakva kakva sto ja sozdal Bog i ne se obiduvajte da ja menuvate oti do sega nikoj ne uspel da ispravi rebro bez da go skrshi!

Prekrasno kazhano.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:22
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ej, chujte go ova. Chitajki gi islamzkite knigi najdov eden prekrasna misla od nekoj islamist (ne mu go zapomnav imeto, no toa ne e ni tolku vazhno).

Veli vaka... prifatete ja zhenata onakva kakva sto ja sozdal Bog i ne se obiduvajte da ja menuvate oti do sega nikoj ne uspel da ispravi rebro bez da go skrshi!

Prekrasno kazhano.


Е,нема циле-миле со кривото ребро.

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:22
газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:24
Abre ke beshe smeshno ako ne beshe vistinito.

Tolku ubavo opishano!

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:24
И мене ми се свиѓа.....

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:25
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Zatoa zenata treba da ima na glavata svoja znak od vlasta na mazot nad nea - poradi angelite.“
(Prvoto poslanie na Pavle do Korintjanite, 11: 6 - 10)

„Sakam uste da znaete deka glava na sekoj maz e Hristos; a na zena glava e mazot; na Hrista, pak, glava e Bog.“
(Prvoto poslanie na Pavle do Korintjanite, 11: 3)

     „Na zena ne i dozvoluvam da poucuva, nitu da gospodari nad mazot, tuku da bide mirna. Bidejki porano bese sozdaden Adam, a potoa Eva; i Adam ne bese izmamen, tuku zenata bese izmamena i napravi prestap.“
(Prvoto poslanie na Pavle do Timoteja, 2: 12 – 14)

Prevedno na mak.


Видете сеа, свиѓало не свиѓало, тоа е така. Сега некоја феминистка може да изрипа и да рече не е така, ама Бог на сите ни доделил улоги. Рамноправни сме-но еднакви не. Ниту пак можеме да бидеме. Тогаш, не би имало 2 пола туку само еден нели?


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:25
Toj isamski mislitel e Bozjiot Pratenik, n.b.m.n. koj rekol deka zenata e sozdadena od rebro ako se obides da go ispravis ke go iskrsis zato ostavi go krivo, bidejki vo nego ima mudrost......
Lazicata e vdlabnata (kriva) i ako se obideme da ja ispravime ke ja izgubi svojata funkcija zar ne...
no temata e za zenata vo biblijata.......

-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: muhadzir
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:27
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by muhadzir muhadzir напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Но мислам дека покрај непослушноста, што јаделе од забранетото дрво на познанието на доброто и злото, клучна улога имало тоа што после не се покајале, Бог од нас бара искрено покајување, а не да ги набедуваме другите за сторениот грев, а, Евангелосе?



Koj ne se pokajal..??? 



Двајцата, Мухаџир. Се скриле, се уплашиле, а Ева почнала да се оправдува. ете тоа Бог го налутило уште повеќе.




Marija... Spored Islamskoto ucenje Adam i Eva se pokajale..  bie svesni za greskata sto ja napravile.



-------------
ISLAM VJERA ISTINE


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:28
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Zatoa zenata treba da ima na glavata svoja znak od vlasta na mazot nad nea - poradi angelite.“
(Prvoto poslanie na Pavle do Korintjanite, 11: 6 - 10)

„Sakam uste da znaete deka glava na sekoj maz e Hristos; a na zena glava e mazot; na Hrista, pak, glava e Bog.“
(Prvoto poslanie na Pavle do Korintjanite, 11: 3)

     „Na zena ne i dozvoluvam da poucuva, nitu da gospodari nad mazot, tuku da bide mirna. Bidejki porano bese sozdaden Adam, a potoa Eva; i Adam ne bese izmamen, tuku zenata bese izmamena i napravi prestap.“
(Prvoto poslanie na Pavle do Timoteja, 2: 12 – 14)

Prevedno na mak.
Видете сеа, свиѓало не свиѓало, тоа е така. Сега некоја феминистка може да изрипа и да рече не е така, ама Бог на сите ни доделил улоги. Рамноправни сме-но еднакви не. Ниту пак можеме да бидеме. Тогаш, не би имало 2 пола туку само еден нели?


Marija se soglasuvam so tebe, ubavo razmisluvanje, no zarem ne e malku grubo kazano. Sekogas muslimankata e taa za koja velat deka ja nosi maramata zaradi mazot, pa zarem vo prviot citat koj go navedov, Bog ne go nareduva toa za zenata. Da nosi pokrivka kako znak za pokornosta na mazot!

-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: Fantastic Lady
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:28
dobro dobro,,,si ucham si... ucham novi neshta,,,

shtotuku otkriv eden psiholoshki fenomen,,,ama nema da kazhuvam...

-------------
Write your name in kindness, love,nd mercy,nd leave behind you a monument of virtue that the storms of time can never destroy.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:29
Originally posted by Fantastic Lady Fantastic Lady напиша:


mnogu ubavo ima kazhano,,,no neshto me zbunuva

"But I would have you know, that the head of every man is Christ; and the head of the woman is the man; and the head of Christ is God." (I Corinthians 11:3)

"For the man is not of the woman; but the woman of the man. Neither was the man created for the woman; but the woman for the man." (I Corinthians 11:8-9)

Genesis 3:16 To the woman he said,“I will greatly increase   your labor pains;
with pain you will give birth to children.You will want to control your husband, but he will dominate you.”

ednakvost????
 
The word "head" in the Hebrew language is something more like "source". So when they say "the head of the river", they mean for the source of the river. "The head" in that time of the Hebrew Lang didn't meant authority, but as I said, source. So now, when you take the fact that the women is created from the rib of the man, it's understandable that the man is her source среќа
 
The genesis 3:16 speaks of the penalty that God give to the women for the sin she made. Adam also received penalty for his sin. But both sins are forgiven after Christ work on the cross. The Bible teaches that everybody who is in Christ is new creation, man and women are equal in God.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:29
Мухаџир,Месенџер,ЕвАнгелос и јас........ајде сите надвор од темава,имаме овде четири жени,кои многу убаво си ја тераат дискусијава.Ајде момци.

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:29
Бог ни доделил различни улоги. Пазете го ова:

Казната на Адам:
“идејќи ја послуша жената и вкуси од дрвото од кое ти забранив и реков -не јади од него-затоа земјата нека биде проклета поради тебе, со мака ќе се храниш од неа се дом крајот на својот живот, трње и троскот ќе ти раѓа и ти ќе јадеш трева полска“

А казната на Ева : “Ќе ти ги умножам и преумножам маките кога си бремена, со болки ќе раѓаш деца и ќе бидеш под власта на маѓот свој и тој ќе ти биде господар“

Е сега драги мои, дали мислите дека со ова Бог ги направил нерамноправни мажот и жената?

Пазете (следи продолжение...голема%20насмевка)



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: muhadzir
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:30
Jas ima edno prasanje, Zosto Hristijankata ne neso marama iako e naredeno toa da go pravi?  

-------------
ISLAM VJERA ISTINE


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:31
Фантастик, те молам пишувај на македонски, одлична сум со англискиот, но ми се губи смисолоттага


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:31
Originally posted by muhadzir muhadzir напиша:





Marija... Spored Islamskoto ucenje Adam i Eva se pokajale..  bie svesni za greskata sto ja napravile.

 
Muhadzir, темата тука е за Библијата, а не за Исламот. Сега ќе ви отворам тема за Исламот па таму да пишувате што вели Кyранот за жената, за да не ги испомешаме дискусиите тука.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:31
[
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Zatoa zenata treba da ima na glavata svoja znak od vlasta na mazot nad nea - poradi angelite.“
(Prvoto poslanie na Pavle do Korintjanite, 11: 6 - 10)

„Sakam uste da znaete deka glava na sekoj maz e Hristos; a na zena glava e mazot; na Hrista, pak, glava e Bog.“
(Prvoto poslanie na Pavle do Korintjanite, 11: 3)

     „Na zena ne i dozvoluvam da poucuva, nitu da gospodari nad mazot, tuku da bide mirna. Bidejki porano bese sozdaden Adam, a potoa Eva; i Adam ne bese izmamen, tuku zenata bese izmamena i napravi prestap.“
(Prvoto poslanie na Pavle do Timoteja, 2: 12 – 14)

Prevedno na mak.


Aj ovie Ev. protolkuvaj mi gi!

-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:31
Originally posted by muhadzir muhadzir напиша:

Jas ima edno prasanje, Zosto Hristijankata ne neso marama iako e naredeno toa da go pravi?  


Полека душо, ќе дојдеме и до тоа....намигнување


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:32
Имајте убава дискусија јас....

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:33
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Бог ни доделил различни улоги. Пазете го ова:

Казната на Адам:
“идејќи ја послуша жената и вкуси од дрвото од кое ти забранив и реков -не јади од него-затоа земјата нека биде проклета поради тебе, со мака ќе се храниш од неа се дом крајот на својот живот, трње и троскот ќе ти раѓа и ти ќе јадеш трева полска“

А казната на Ева : “Ќе ти ги умножам и преумножам маките кога си бремена, со болки ќе раѓаш деца и ќе бидеш под власта на маѓот свој и тој ќе ти биде господар“

Е сега драги мои, дали мислите дека со ова Бог ги направил нерамноправни мажот и жената?

Пазете (следи продолжение...голема%20насмевка)



Пред да продолжам, прво да ми кажете, дали мислите дека биле еднакво казнети двајцата?


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Fantastic Lady
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:33
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Фантастик, те молам пишувај на македонски, одлична сум со англискиот, но ми се губи смисолоттага


pa makedonski pishuvam,,,samo citatite od biblijata mi bea na angliski,,,ne znam kaj da najdam na makedonski,,

EvAngelos,,,blagodaram,,,imam ushte mnooogu neshta da te prashuvam,,,no nema da te zamoruvam deneska,,,

-------------
Write your name in kindness, love,nd mercy,nd leave behind you a monument of virtue that the storms of time can never destroy.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:33
Originally posted by Aisha Aisha напиша:



Aj ovie Ev. protolkuvaj mi gi!
 
Да се договориме прво за цената. Сите велите: "Ев, одговори ми на ова, те прашав за она, протолкувај ми го ова, објасни ми го она". На што ви личам јас? среќа
Одговарам кому сакам и кога сакам. А сега Fantastic Lady ми е на око љубов


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:34
Ev. znaeme deka nie te inspirirame za otvoranje temi, ama zboruvamo e za zenta vo k*ranot, nema pricina da se navrakame, posti gi temite Narodot koj.... i Obrazovanito na zenata musl.
Ako nemas argumenti MOLCI A NE OTOVRAJ TEMI I ODMA POCNUVAS SO ISLAMOT.
ZENITE SE POHRABRI OD TEBE I SE SOOCUVAAT SO TEMAVA...A TI AKO NE MOZES, SETAJ NA DRUGITE TEMI!

-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:35
Rebroto ne smee da se isprava, toa mozhe samo da se gali ! - Messenger.

Ove treba da se smesti nekade vo Biblijata i k*ranot, kako nekakov dodatok, kako adendum na zakonite.

Znam deka e blasfemija, ama eve jas ke si go napisham ova vo moite Biblija i k*ran.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:38
Пишувај како ти вели срцетонамигнување

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:40
k*ranot e sovrsen, nema potreba od dodavanja.
No ete Mess, ti mozes da napises SVOJA kniga....vo koja iako si ateist ti se dopaga nacinot na koj Bog ja sozdal zenata kako i nejzinata funkcija.

-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: muhadzir
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:43
Koj rece deka messi e ateist?  On si veruva vo Hrista samo ne kazuvaголема%20насмевка


Zosto hristijankite ne nosat marama, iako toa im se nareduva

чекање


-------------
ISLAM VJERA ISTINE


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:46
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Бог ни доделил различни улоги. Пазете го ова:

Казната на Адам:
“идејќи ја послуша жената и вкуси од дрвото од кое ти забранив и реков -не јади од него-затоа земјата нека биде проклета поради тебе, со мака ќе се храниш од неа се дом крајот на својот живот, трње и троскот ќе ти раѓа и ти ќе јадеш трева полска“

А казната на Ева : “Ќе ти ги умножам и преумножам маките кога си бремена, со болки ќе раѓаш деца и ќе бидеш под власта на маѓот свој и тој ќе ти биде господар“

Е сега драги мои, дали мислите дека со ова Бог ги направил нерамноправни мажот и жената?

Пазете (следи продолжение...голема%20насмевка)



Пред да продолжам, прво да ми кажете, дали мислите дека биле еднакво казнети двајцата?


размислување М?


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:46
Originally posted by muhadzir muhadzir напиша:

Koj rece deka messi e ateist?  On si veruva vo Hrista samo ne kazuvaголема%20насмевка


Zosto hristijankite ne nosat marama, iako toa im se nareduva

чекање


Еве јас во моментов имам на главата марамасреќа


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: muhadzir
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:48

Казната на Адам:
“идејќи ја послуша жената и вкуси од дрвото од кое ти забранив и реков -не јади од него-затоа земјата нека биде проклета поради тебе, со мака ќе се храниш од неа се дом крајот на својот живот, трње и троскот ќе ти раѓа и ти ќе јадеш трева полска“

А казната на Ева : “Ќе ти ги умножам и преумножам маките кога си бремена, со болки ќе раѓаш деца и ќе бидеш под власта на маѓот свој и тој ќе ти биде господар“   (maria)




Maria ova se citati od Biblijata??



-------------
ISLAM VJERA ISTINE


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:49
Spored Bibliskite citati koi gore gi navede GLEDAM GOLEMA NEEDNAKVOST.
MAZOT GOPOSDAR DA MI BIDE
Porodilnite maki.........
Mesecniot cilus. Pa toa ne e kazna..
No aj ke go pocekam prodolzenieto

-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: muhadzir
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:49
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by muhadzir muhadzir напиша:

Koj rece deka messi e ateist?  On si veruva vo Hrista samo ne kazuvaголема%20насмевка


Zosto hristijankite ne nosat marama, iako toa im se nareduva

чекање


Еве јас во моментов имам на главата марамасреќа




Mnogu ubavo ti stoiнамигнување 



-------------
ISLAM VJERA ISTINE


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:51
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Еве јас во моментов имам на главата марамасреќа


No dali ja nosis sekogas koga se molis?
Ako ti da!
Zosto toa ne go pravat i ostanatite hristijanki koga se molat vo crkvite?


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:52
Полекаааааааааааааголема%20насмевка

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:53
Originally posted by muhadzir muhadzir напиша:



Maria ova se citati od Biblijata??



Да.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:55
Originally posted by Aisha Aisha напиша:


ххехехе...продолжението ќе дојде кога ќе ми одговорите на прашањето погоре, т.е. дали казните кои им ги задал Бог на Адам и Ева се еднакви?
Т.Е. Дали мислите дека биле еднакво казнети или не?среќа



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:55
Originally posted by muhadzir muhadzir напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by muhadzir muhadzir напиша:

Koj rece deka messi e ateist?  On si veruva vo Hrista samo ne kazuvaголема%20насмевка


Zosto hristijankite ne nosat marama, iako toa im se nareduva

чекање


Еве јас во моментов имам на главата марамасреќа




Mnogu ubavo ti stoiнамигнување 



Од каде знаеш? (и да, убаво ми стои)


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: muhadzir
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 02:01
 A zosto da ne znam??

-------------
ISLAM VJERA ISTINE


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 02:02
Dvajcata bile proterani do Rajot toa e najgolem grev zarem ne?
No spored Biblijata Eva e glavniot inicijator, i nejzinata kazna e pogolema, znaci zenata e obvineta za prvobitniot grev, spored Biblijata taa se kaznuva so porodilni maki i edinstvenoto sto e ednakvo vo kaznvunjeto e Proteruvanjeto, mojata matematika veli 3:1.

-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 02:03
Казната на Адам: “идејќи ја послуша жената и вкуси од дрвото од кое ти забранив и реков -не јади од него-затоа земјата нека биде проклета поради тебе, со мака ќе се храниш од неа се дом крајот на својот живот, трње и троскот ќе ти раѓа и ти ќе јадеш трева полска“

А казната на Ева : “Ќе ти ги умножам и преумножам маките кога си бремена, со болки ќе раѓаш деца и ќе бидеш под власта на маѓот свој и тој ќе ти биде господар“


Pa ako Adam jade treva polska i zenata ke go jade istot zar ne?!?!?

-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 02:14
Казната на Адам: “идејќи ја послуша жената и вкуси од дрвото од кое ти забранив и реков -не јади од него-затоа земјата нека биде проклета поради тебе, со мака ќе се храниш од неа се дом крајот на својот живот, трње и троскот ќе ти раѓа и ти ќе јадеш трева полска“ Што ти кажува ова: најголем дел од мажите кога ќе останат без работа, (отпуштени, технолошки вишоци и слично) се разболуваат и често умираат. За жал, барем во нашата држава го имаме овој пример. И жени биваат отпуштени од работа или се мачат да најдат работа....но не доаѓањето до истата не ги погодува така трагично како мажите. Сепак на мажот му е дадено да биде оној кој ќе го прехранува семејството. Не дека жената не треба/не смее да работи, напротив. Но кога жена ќе стане технолошки вишок, таа не страда како мажот (кој и во рок од 1 година доживува удар/инфаркт и слично).
Па и за заработката. Времињата се менуваат, но секогаш за бракот е подобро ако мажот бар за нијанса заработува повеќе (суета)
Дали мислиш дека е тоа случајно?


А казната на Ева : “Ќе ти ги умножам и преумножам маките кога си бремена, со болки ќе раѓаш деца и ќе бидеш под власта на мажот свој и тој ќе ти биде господар“  Жената најмногу страда на емотивно поле. Кога врската доживува неуспех, кога односот со мажот не е добар, таа потешко ги минува овие работи.

Гледаш ли како Бог ја знаел нашата психологија? И знаел на кое поле најмногу да делува за да не поправинамигнување






-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 02:15
A ZMIJANA???
KAJ E ZMIJANA VO NARAVOUCENJETO?


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: muhadzir
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 02:17
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Казната на Адам: “идејќи ја послуша жената и вкуси од дрвото од кое ти забранив и реков -не јади од него-затоа земјата нека биде проклета поради тебе, со мака ќе се храниш од неа се дом крајот на својот живот, трње и троскот ќе ти раѓа и ти ќе јадеш трева полска“ Што ти кажува ова: најголем дел од мажите кога ќе останат без работа, (отпуштени, технолошки вишоци и слично) се разболуваат и често умираат. За жал, барем во нашата држава го имаме овој пример. И жени биваат отпуштени од работа или се мачат да најдат работа....но не доаѓањето до истата не ги погодува така трагично како мажите. Сепак на мажот му е дадено да биде оној кој ќе го прехранува семејството. Не дека жената не треба/не смее да работи, напротив. Но кога жена ќе стане технолошки вишок, таа не страда како мажот (кој и во рок од 1 година доживува удар/инфаркт и слично).
Па и за заработката. Времињата се менуваат, но секогаш за бракот е подобро ако мажот бар за нијанса заработува повеќе (суета)
Дали мислиш дека е тоа случајно?


А казната на Ева : “Ќе ти ги умножам и преумножам маките кога си бремена, со болки ќе раѓаш деца и ќе бидеш под власта на мажот свој и тој ќе ти биде господар“  Жената најмногу страда на емотивно поле. Кога врската доживува неуспех, кога односот со мажот не е добар, таа потешко ги минува овие работи.

Гледаш ли како Бог ја знаел нашата психологија? И знаел на кое поле најмногу да делува за да не поправинамигнување








Mene kmi izgleda kako kontradiktornost da ima pomedzu prvoto i vtoroto objasnuvanje?



-------------
ISLAM VJERA ISTINE


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 02:17
Хахахаххааа....па завршивме со неа бе анакине, таа си ја одиграла својата улога. Сега зборуваме за казната, т.е. грешките, кој згрешил и како бил казнет.
А ти-што велиш за змијата?



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 02:19
Originally posted by muhadzir muhadzir напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Казната на Адам: “идејќи ја послуша жената и вкуси од дрвото од кое ти забранив и реков -не јади од него-затоа земјата нека биде проклета поради тебе, со мака ќе се храниш од неа се дом крајот на својот живот, трње и троскот ќе ти раѓа и ти ќе јадеш трева полска“ Што ти кажува ова: најголем дел од мажите кога ќе останат без работа, (отпуштени, технолошки вишоци и слично) се разболуваат и често умираат. За жал, барем во нашата држава го имаме овој пример. И жени биваат отпуштени од работа или се мачат да најдат работа....но не доаѓањето до истата не ги погодува така трагично како мажите. Сепак на мажот му е дадено да биде оној кој ќе го прехранува семејството. Не дека жената не треба/не смее да работи, напротив. Но кога жена ќе стане технолошки вишок, таа не страда како мажот (кој и во рок од 1 година доживува удар/инфаркт и слично).
Па и за заработката. Времињата се менуваат, но секогаш за бракот е подобро ако мажот бар за нијанса заработува повеќе (суета)
Дали мислиш дека е тоа случајно?


А казната на Ева : “Ќе ти ги умножам и преумножам маките кога си бремена, со болки ќе раѓаш деца и ќе бидеш под власта на мажот свој и тој ќе ти биде господар“  Жената најмногу страда на емотивно поле. Кога врската доживува неуспех, кога односот со мажот не е добар, таа потешко ги минува овие работи.

Гледаш ли како Бог ја знаел нашата психологија? И знаел на кое поле најмногу да делува за да не поправинамигнување








Mene kmi izgleda kako kontradiktornost da ima pomedzu prvoto i vtoroto objasnuvanje?



Научни видувања се тоа, нема контрадикторност. само се обидов она што Бог го сторил пред многу илјада години да го кажам со јазикот на денешницата.



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 02:30
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Хахахаххааа....па завршивме со неа бе анакине, таа си ја одиграла својата улога. Сега зборуваме за казната, т.е. грешките, кој згрешил и како бил казнет.
А ти-што велиш за змијата?



VAKA
ZMIJATA E OLICETVORENJE NA VISTINTA
KOJA USPEALA COVEKOT DA GO NAPRAVI COVEK
I OD COVEK DA POSTANE CIVILIZACIJA
KOJA SE VLECE PO PRASINA SO EDNA CEL

DA GI DOPRE ZVEZDITE


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 02:35
Иако несекојдневни, сепак интересни ми се твоите размислувања...
Види сега, ова е сепак веронаутика, не?голема%20насмевка

Змијата е овде Сотоната....Таа ги навела Адам и Ева на првобитниот грев....значи, се почнало од нејзе. Ако претпоставиме дека доколку немало грев немало ни искупување, немало да знаеме колку може да се воздигне покајаниот и искупен од Милоста ЧОВЕК. големо%20гушкање



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 02:39
Vidis,,, DEKA NEMA LOGIKA tvoevo

BEZ ZMIJANA
KAKO KJE STANESE CIVILIZAcIJA
KOJA KJE GI DOPRE ZVEZDITE
I KJE STANE BOG

TOA E PRAV SMISOL NA VERONAUTIKATA

( abe od kaj mi e poznat zborov??плазење)


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 02:42
Зборот-ти реков еднаш, заштити си го.

Е како живти се без змијата не ќе настанела цивилизацијава? Ти, ко на Фројд да ја тераш малу ал па не, за ова со змијава?голема%20насмевка



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: muhadzir
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 02:44
Anakine, a be ne smetas deka se daleku zvezdite.. a i ostaj toa, sum gledal kako mnogu svedkaat pa cori moze da ne ostavat..изненадување

a mislam deka temava si e ubava, osvojuvnje na zenite treba da nie prioritetголема%20насмевка


-------------
ISLAM VJERA ISTINE


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 02:46
Originally posted by muhadzir muhadzir напиша:

Anakine, a be ne smetas deka se daleku zvezdite.. a i ostaj toa, sum gledal kako mnogu svedkaat pa cori moze da ne ostavat..изненадување

a mislam deka temava si e ubava, osvojuvnje na zenite treba da nie prioritetголема%20насмевка


ok
osvojuvaj koj ti brani


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: anakin
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 02:50
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Зборот-ти реков еднаш, заштити си го.

Е како живти се без змијата не ќе настанела цивилизацијава? Ти, ко на Фројд да ја тераш малу ал па не, за ова со змијава?голема%20насмевка




jok frojd
zelba za povekje znaenje i se povekje poseduvanje i povekje i povekje i povekje i nezadovoluvanje od niso do sega steknato vodi kon sustinata zasto voopsto sme tuka- da se stigne do tamu nemoze covek treba civilizacija a zmijana e toa-- ne se soglasuva so status quo


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Fantastic Lady
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 02:52
Lev 15:19 And if a woman have an issue, [and] her issue in her flesh be blood, she shall be put apart seven days: and whosoever toucheth her shall be unclean until the even.


Lev 15:20 And every thing that she lieth upon in her separation shall be unclean: every thing also that she sitteth upon shall be unclean.


Lev 15:21 And whosoever toucheth her bed shall wash his clothes, and bathe [himself] in water, and be unclean until the even.


Lev 15:22 And whosoever toucheth any thing that she sat upon shall wash his clothes, and bathe [himself] in water, and be unclean until the even.


Lev 15:23 And if it [be] on [her] bed, or on any thing whereon she sitteth, when he toucheth it, he shall be unclean until the even.

ne sakam da ja igram tvojata igra,,,no koga veke ja zapochna aj da vidime kaj ke ne odnese...

kolku samo lesno e chovek samo da obvinuva,,,i voopshto da ne se obiduva da razbere....

-------------
Write your name in kindness, love,nd mercy,nd leave behind you a monument of virtue that the storms of time can never destroy.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 02:59
Фантастик, извини, но ова “ne sakam da ja igram tvojata igra,,,no koga veke ja zapochna aj da vidime kaj ke ne odnese...

kolku samo lesno e chovek samo da obvinuva,,,i voopshto da ne se obiduva da razbere....“ за кого е упатено?



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Fantastic Lady
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 03:01
iii se izvinuvam shto ne sum napishala,,,beshe upateno do EvAngelos,,,samo odi gledaj shto ima napishano vo temata Statusot na zhenata vo k*ranot....

-------------
Write your name in kindness, love,nd mercy,nd leave behind you a monument of virtue that the storms of time can never destroy.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 03:34
Е ај штом било до мене упатено, да видам што тоа ти си упатила до мене среќа
 
Originally posted by Fantastic Lady Fantastic Lady напиша:

ne sakam da ja igram tvojata igra,,,no koga veke ja zapochna aj da vidime kaj ke ne odnese...

kolku samo lesno e chovek samo da obvinuva,,,i voopshto da ne se obiduva da razbere....
 
Срц, тебе те почитувам најмногу од сите муслимани на форумов (симпатична си ми, незнам зошто, можеби заради аватарот), но ако видиш кој прв ја отвори ваква тема и кој прв започна со провокациите "мене ме интересира ова НАПАД!", "мене ме буни ова НАПАД!", "зошто ова НАПАД!", ќе видиш дека јас не ја започнав оваа игра, туки ти, туку вие.
 
Пред секој пост ја пишува и датата и саатот кога е постиран и секој може да види да провери кој прв почна. Јас ја отворив аналогната тема кога оваа тема веќе беше на втората страна и кога веќе нападите од ваша страна земаат голем замав. Можев да ја отворам и на самиот почеток, но чекав да видам до каде ќе одите, дали навистина ве интересира тоа што прашувате или пак ја напаѓате Библијата со вашите "ме интересира ова..." прашања. среќа
 
Не сум јас од вчера на форумов, добро ми се познати ваквите теми, ваквите прашања. Кажи ми искрено, кога ја отвори оваа тема, зарем не знаеше каде ќе отиде дискусијата? Зарем не знаеше кои ќе ти бидат прашањата? Епа затоа си доби и соодветно избалансирани прашања на аналогната тема намигнување
 
Ајде кам даун, не заборавај, ти си ми френд големо%20гушкање


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 17:53
Ќе си земам за право овој пост на Миралем да го активирам повторно,бидејќи е многу интересен и потполно одговара на оваа тема.



Da vidime kako e (mal)tretirana zenata vo Biblijata. Dali se tie ceneti i pоcituvani ?

PRICINITE ZA BOLKI PRI PORODUVAWETO

"A na zenata (Bog) i rece: "ke ti gi umnozam i preumnozam makite koga si bremena; so bolki ke ragas deca, i ke bides pod vlasta na mazot svoj, i toj se ti bide gospodar!"" Bitie 3:16

MENZISOT VO BIBLIJATA

"Koga zena ima izliv na krv, sto tece od nejzinoto telo, treba da bide oddelena sedum dena dodeka e necista; i SEKOJ STO KE SE DOPRE DO NEA, DA BIDE NECIST do vecerta, i se, na sto ke legne taa, dodeka trae OCISTUVANJETO nejzino, da e necisto; i se, NA STO KE SEDNE TAA, DA E NECISTO. I sekoj sto ke se dopre do postelata nejzina, treba da ja ispere oblekata svoja i da go izmie so voda teloto svoe, i ke bide necist do vecerta. A i sekoj, sto ke se dopre do sto i da bilo, NA STO SEDELA TAA, DA GI ISPERE ALISTATA SVOI i da se izmie so voda, pa ke bide necist do vecerta. I ako nekoj se dopre do sto i da bilo sto e na postelata nejzina, ili na sto i da e, na sto sedela taa, NECIST DA BIDE DO VECERTA. A ako so nea bide nekoj, necistotijata nejzina ke mine na nego: ke bide necist sedum dena, i sekoja postela NA KOJA KE LEGNE TOJ, ke bide necista. Ako nekoja zena ima izliv na krv mnogu denovi, no ne vo tekot za vreme na ocistuvanjeto nejzino, i ako taa ima izliv podolgo od nejzinoto obicno CISTENJE, se dodeka trae necistotijata nejzina, necista e kako za vreme na CISTENJETO svoe. Sekoja postela, na koja ke legne taa vo denovite na izlivot nejzin, da bide necista kako i postelata za vreme na nejzinoto CISTENJE; i se ona, na sto ke sedne taa, da bide necisto, poradi necistotijata nejzina. I SEKOJ STO KE SE DOPRE DO NEA, DA BIDE NECIST, da gi ispere alistata svoi i da go izmie teloto svoe, NECIST DA E DO VECERTA. A koga zenata ke se iscisti od izlivot svoj, da izbroi sedum dena i potoa ke bide cista. Vo osmiot den da zeme dve grlici ili dva mladi gulaba i da mu gi odnese na svestenikot pri vlezot od skinijata na svedostvoto." Levit 15:19-29

EvAngelos... a i drugite,ako gresam nekade vo navedeniot citat,daj te mi link kade moze da se najde biblija pa da proveram ili,zalepi go tuka. Zabelezite,kolku pati i na kakov nacin se spomnuva necistotijata na zenata i sto se uste ne kvari taa koga ke bide necista. Pa napravete sporedba so Qur'anskite aeti.

POSTPARTUMOT (VREMETO POSLE

PORAGJANJETO) VO BIBLIJATA

"...koga zenata ke zabremeni i rodi MASKO DETE, necista ke bide sedum dena...a ako rodi ZENSKO DETE, necista da e cetirinaeset dena..." Levit 12:2-5

Ova e razlika pomegju masko i zensko,a ne za podelba na imot .Sekako deka,zenskoto odkako ke se omazi,od imotot pogolem del ostanuva na Maskoto... no tuka se raboti bas za Zloupotreba i Omalozuvanje i maltretiranje na zenskiot rod.

POSLE POLOV ODNOS

"Ako nekomu mu se sluci izliv na seme vo son; togas toj treba da go izmie so voda celoto telo svoe i ke bide necist do vecerta; sekoja obleka ili koza, na koja ke se izlie seme, treba da se ispere so voda i ke bide necist do vecerta." Levit 15:16-17

"Ako maz legne so zena svoja so izlieno seme, tie i obajcata treba da se izmijat so voda i ke bidat necisti do vecerta." Levit 15:18

UTESUVAJTE SE SO NIV !!

"...I UTESUVAJ SE SO ZENATA na tvojata mladost. Neka ti e mila kako kosuta i kako srna draga; NEJZINITE GRADI NEKA TE DOPIRAAT VO SEKOE VREME, SO LJUBOVTA NEJZINA NASLADUVAJ SE POSTOJANO;"

Knigi Solomonovi Izreki 5:18-19

"...Imame sestra, koja e uste mala: uste nema gradi; sto ke pravime so sestrata nasa, ako dojdat po nea svatovi?... Jas sum karpa I IMAM GRADI KAKO KULI." Kniga pesna nad Pesnite 8:8-10

VELOT (POKRIVKATA) NA ZENATA VO

BIBLIJATA

"...i sekoja zena, koja se moli ili prorokuva gologlava, ja sramoti glavata svoja, zasto seedno e -kako da e istrizena. Ako zenata ne saka da se pokriva, togas neka se strize: ako, pak, e sramno zenata da se strize ili brici, togas neka se pokriva;"

1 Koritjani 11:5-6

PRESUDETE SAMITE; dali e pristojno zena da mu se moli na Boga so otkriena glava? (Se cini deka Hristijanite ne se svesni za obvrskata za pokrivkata vo Biblijata, koe me natera da gi stavam ovie stihovi vo ovaa tema, a onie sto ja napagjaat pokrivkata vo Islamot treba da gi zabelezat ovie stihovi od nivnata Biblija, a isto taka da go zabelezat i ovoj stih:

"Ne sudete, za da ne bidete sudeni; oti, so kakov sud sudite, so takov ke bidete sudeni; so kakva merka merite, so takva i ke vi se meri." Matej 7:1-2

ZENATA NE E SLAVA NA BOG

"I taka, mazot treba da ja pokriva glavata svoja zasto e obraz i slava Bozja, a zenata e slava na mazot. Oti ne e mazot od zenata, tuku zenata od mazot; i mazot ne e sozdaden za zenata, tuku zenata za mazot." 1 Koritjani 11:7

DA OSTANAT MIRNI!

"zenata da se uci vo mir i potpolno pokorstvo. Na zena ne i dozvoluvam da poucuva, nitu da gospodari nad mazot, tuku da bide mirna. Bidejki porano bese sozdaden Adam, a potoa Eva; i Adam ne bese izmamen, tuku zenata bese izmamena i napravi prestap..."

1 Poslanie do Timoteja 2:11-14

TISINA VO CRKVITE

"zenite vasi po crkvite da molcat: nim ne im e dozvoleno da zboruvaat, tuku da se pokoruvaat, kako sto veli i Zakonot. Ako, pak, sakat da naucat nesto, neka gi prasaat mazite svoi doma; zasto sramno e zena v crkva da zboruva." 1 Poslanie do Koritjanite 14:34-35

ZENATA E ZLO!

"I, ete, odednas se izdigna parce olovo, a tamu edna zena sedese vrz efata. Mi rece toj (angelot): taa zena e bezzakonieto..." Kniga na prorok Zaharija 5:7

BOG CINI LUGETO DA

PRELJUBODEJSTVUVAAT

Bog mu rekol na Amasija "Ti velis: ne prorokuvaj protiv Izrailot i ne kazuvaj zborovi protiv domot Isakov. Zatoa, eve, sto veli Gospod: ZENATA TVOJA KE BIDE OBESCESTENA vo gradot, sinovite tvoi i kerkite tvoi ke padnat od mez."


Kniga na prorokot Amos 7:16-17

"...ete, tie go otfrlija slovoto Gospodovo..ZARADI TOA ZENITE NIVNI KE IM GI DADAM NA DRUGI." Kniga na prorokot Jeremija 8:9-10

"...pa, poradi mnogute bezzakonija, ke se krenat tvoite poli (zdolnista), I TVOITE PETI SE SOGOLIJA....Zatoa, ke ti bide krenata polata tvoja vrz liceto tvoe, za da se vidi sramotijata tvoja. Go vidov tvoeto preljubodejstvo i tvoite besni pohoti i gnasotii po visocinkite i po polinjata." Kniga na prorokot Jeremija 13:22-27

"Isto taka i `enite, oble~eni pristojno, so srame`livost i ~esnost da se ukrasuvaat, ne so pletenki, ni so zlato, ili so biseri, ili so skapoceni obleki, tuku so dobri dela..." Prvo poslanie do Timoteja 2:9

ZENATA ZA MAZOT

"...i sekoja zena, koja se moli ili prorokuva gologlava, ja sramot glavata svoja, zasto seedno e – kako da e istrizena. Ako zenata ne saka da se pokriva, togas neka se strize; ako, pak, e sramno zena da se strize ili brici, togas neka se pokriva. I taka, mazot ne treba da ja pokriva glavata svoja, zasto e obraz i slava Bozja, a zenata e slava na mazot. Oti ne e mazot od zenata, tuku zenata od mazot; i mazot ne e sozdaden za zenata, tuku zenata za mazot. Zatoa zenata treba da ima na glavata svoja znak od vlasta na mazot nad nea - poradi angelite." Prvo poslanie do Koritjanite 11:5-10

KAKO DA GO SPASI SVOJOT SOPRUG

"Koga se tepaat megjusebe dvajca mazi, i zenata na edniot od niv se priblizi za da go ottrgne mazot svoj od onoj sto go bie, i, otkoga ke ja ispruzi rakata svoja, go fati za slabinite, preseci i ja rakata: da ne ja pozali okoto tvoe." Povtoreni zakoni 25:11-12

PRINUDEN BRAK!! (OVA CESTO GO PRe*acUVATE ZA MUSLIMANITE)

"Koga brakata ziveat zaedno, i edniot od niv umre bez porod, zenata na umreniot ne smee da se omazi za nadvoresen maz, no deverot nejzin treba da vleze pri nea, da ja zeme za zena i da zivee so nea..."

Povtoreni zakoni 25:5

STO DOKOLKU TOJ ODBIE?

"Ako, pak, toj ne posaka da ja zeme za zena snaata svoja, togas snaata negova da otide kaj portata na staresinite i da kaze: "bratot na mojot maz ne saka da go podigne imeto na bratot svoj vo Izrailot, ne saka da se ozeni so mene." I staresinite na gradot negov da go povikaat i da mu zboruvaat, i ako toj stane i kaze: "ne sakam da ja zemam," togas snaata negova neka dojde pri nego pred ocite na staresinite, da sobue eden cevel od negovata noga, da da go plukne v lice i da kaze: "taka se postapuva so covek, koj ne go podiga domot na bratot svoj vo Izrailot"; i ke mu izvadat ime vo Izrailot: "DOM NA SOBUENIOT"" Povtoreni zakoni 25:7-10

Ova e biblijata... sto se odnesva za prinuden brak.

Ponataka.

CESTITI ZENI!

"...I najdov, deka pogorclivo od smrtta e zenata, zasto taa e mreza, srceto nejzino - stapica, racete nejzini - okovi; dobriot pred Boga ke se spasi od nea, a gresnikot ke bide uloven od nea....sto uste barase dusata moja, i ne go najde? - Maz najdov eden na iljada, no zena megju site niv ne najdov." Kniga Propovednik 7:26-28



UBIVAJTI GI ZENIE, DECATA, ZIVOTNITE!

I Gospod rece "Odete po nego vo gradot i ubivajte; vaseto oko da ne zali, i ne stedete: STAREC, MOMCE I DEVOJKA, MLADENEC I ZENA, BIJTE GI DO SMRT..." Kniga na prorok Jezekiil 9:5

"I mu rece Gospod na Mojseja, velejki: "Odmazdi im se na Madijamcite...I otidoa vo vojna protiv Madijam, kako sto mu zapoveda Gospod na Mojseja, i gi ubija site od maskiot pol...Madijamskite, pak, zeni i decata nivni sinovite Izrailevi gi zedoa vo plen; i siot nivni dobitok, i site stada nivni, i celiot imot nivni go zagrabija; site gradovi nivni vo nivno vladenie i site sela nivni so ogan gi izgorea...i se razgnevi Mojsej na voenite nacelnici...pa im rece: "ZASTO GI OSTAVIVTE ZIVI SITE ZENI?...A SEGA, UBIJTE GI SITE DECA OD MASKI POL, UBIJTE GI I SITE ZENI, sto poznale maz na masko leglo; a site deca od zenskiot pol, koi ne poznale masko leglo, ostavete gi zivi za sebesi." Broevi 31:1-18

"Togas Isus mu rece na narodot: "Vikajte, bidejki Gospod vi go predade gradot (na Kanatjanite)...Zlatoto, pak, srebroto i bakarot i zelezoto se za Gospoda i da se vnesat vo sokrovisteto Gospodovo!...i celiot narod vleze vo gradot, sekoj od svoeto mesto, I go prezedoa gradot. I prokolna Isus se sto bese vo gradot, -MAZITE I ZENITE, MLADITE I STARITE, OVCITE I OSLITE; S SE ISTREBI SO MEC." Kniga Isus Navin 6:15

UBIVAnjE, KIDNAPIRAnjE, ROBUVAnjE

"...zatoa Hananejcite ziveat megju Efremovcite do denes, i im plakaat danok." Kniga Isus Navin 16: 10

(vidi isto taka vo Kniga Isus Navin 17:13 i Kniga Sudii Izrailevi 1:30)

"I opstestvoto isprati tamu dvanaeset iljadi dusi, i im dadoa zapoved velejki: "Odete i porazete gi so mec zitelite na Javis Galadski, i zenite i decata; i eve sto ke napravite: "Sekoj maz i sekoja zena, sto poznava masko leglo, UBIJTE GI, a momite ostavete gi zivi." Taka i napravija. I najdoa megju zitelite na Javis Galadski cetiristotini MOMI, sto ne poznale masko leglo, i gi dovedoa vo logorot pri Silom, koj e vo Hananskata zemja....I taka Venijaminovite sinovi se vratija i im dadoa zeni, sto bea ostanale zivi od zenite na Javis Galadski; no izleze, deka tie ne stasuvaat." Kniga Sudii Izrailevi 21:10-14

GRABNUVAnjE NA ZENI !!

"I im zapovedaa na sinovite Venijaminovi, velejki: "Odete i sokrijte se vo lozjata, i gledajte koga ke izlezat silomskite momi da igraat oro, izlezete od lozjata i grabnete si sekoj zena za sebe od silomskite momi, pa odete si vo zemjata Venijaminova...Taka i napravija sinovite Venijaminovi, i zedoa spored brojot svoj zeni od onie, sto bea vo oroto i koi gi odzedoa..."" Kniga Sudii Izrailevi 21:20-23

UBIVAJTE GI I ODZEMAJTE IM GI IMOTITE

"Koga ke se priblizis do nekoj grad, za da go prezemes, predlozi mu mir. Ako se soglasi na mir so tebe i ti gi otvori portite, celiot narod sto se naogja vo nego, KE TI PLAKJA DANOK I KE TI RABOTI. Ako, pak, ne se soglasi na mir so tebe, i pocne da vojuva protiv tebe, opkoli go;...POGUBI SO SECILOTO NA MEZOT SE STO E MASKO KAJ NEGO; SAMO ZENITE I DECATA, dobitokot i se sto ima vo gradot, ZAPLENETE GO ZA SEBE I KORISTI SE SO PLENOT NA NEPRIJATELITE SVOI."

Povtoreni zakoni 20:10

.............. Neznam dali ima potreba da vi lepam uste.... me interesira i toa,dali ke se zaprasate kade i jas ova go najdov :)

Sekoe Dobro.



-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: KGB
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 18:04
Efendija vo Stariot Zavet bilo karma kasha.
Isus so svoeto doaganje gi sreduva rabotite.
Efendija nezaboravaj Evreitee bile veshtacka nacija,
nacija koja pravela sojuzi so otpadnicki nacii, nacija koja pravela duhovni i telesni pervezii, nacija koja gi ubivakla proorcite, nacija koja davala kiseli plodovi...
Poradi toa Jehova gi odbira 144000 duhovni Izraelci.
Izraelci koi gi nosat plodovite na duhot.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 18:08
Карма каша направи сега ти КГБ. Батали ги тие 144 000 духовни Израилци. Држи се до статусот на жената ако веќе сакаш да објасниш нешто.

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 18:09
Originally posted by KGB KGB напиша:

Efendija vo Stariot Zavet bilo karma kasha.
Isus so svoeto doaganje gi sreduva rabotite.
Efendija nezaboravaj Evreitee bile veshtacka nacija,
nacija koja pravela sojuzi so otpadnicki nacii, nacija koja pravela duhovni i telesni pervezii, nacija koja gi ubivakla proorcite, nacija koja davala kiseli plodovi...
Poradi toa Jehova gi odbira 144000 duhovni Izraelci.
Izraelci koi gi nosat plodovite na duhot.


Многу убаво кажано од твоја страна,но,зошто сеуште стои Стариот Завет во Библијата кога тој повеќе не е актуелен,зошто едноставно не го откинете и не си отпечатете Библија која ќе го има само Новиот Завет?

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: KGB
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 18:16
Efendija dali znaesh zosto Bog gi odbral kako svoj narod?
I gubel so niv 1600 godini?
Jas ke ti kazam.
So formiranje na Izraelskata nacija bilo podgotveno doaganjeo na Isus Hrist.
Efendija ti teknuva na Avraam koga treba da go zrtvuva prvorodeniot sin?
Preku taa slucka Bog ja pokazuva sovjata namera da go zrtvuva prvorodeniot sin Isus poznat kako arhangelot Mihail.
Samo Isus mozel da go reshi spornoto prashanje.
Znaesh sto e spornoto prashanje?


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 18:17
Е ајде де дотерај ја работава до крај.Незнам што е спорното прашање.

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: KGB
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 18:25
Efendija za spornoto prashanje da ti go objasnam treba da ispecatam 20 toma po 1000 stranici.
Me mrzi.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 18:30
Originally posted by KGB KGB напиша:

Efendija za spornoto prashanje da ti go objasnam treba da ispecatam 20 toma po 1000 stranici.
Me mrzi.


Сеј си раат,и мене ме мрзи да читам толку страници.

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: Fantastic Lady
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 18:40
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Е ај штом било до мене упатено, да видам што тоа ти си упатила до мене среќа

 

Originally posted by Fantastic Lady Fantastic Lady напиша:

ne sakam da ja igram tvojata igra,,,no koga veke ja zapochna aj da vidime kaj ke ne odnese... kolku samo lesno e chovek samo da obvinuva,,,i voopshto da ne se obiduva da razbere....

 

Срц, тебе те почитувам најмногу од сите муслимани на форумов (симпатична си ми, незнам зошто, можеби заради аватарот), но ако видиш кој прв ја отвори ваква тема и кој прв започна со провокациите "мене ме интересира ова НАПАД!", "мене ме буни ова НАПАД!", "зошто ова НАПАД!", ќе видиш дека јас не ја започнав оваа игра, туки ти, туку вие.

 

Пред секој пост ја пишува и датата и саатот кога е постиран и секој може да види да провери кој прв почна. Јас ја отворив аналогната тема кога оваа тема веќе беше на втората страна и кога веќе нападите од ваша страна земаат голем замав. Можев да ја отворам и на самиот почеток, но чекав да видам до каде ќе одите, дали навистина ве интересира тоа што прашувате или пак ја напаѓате Библијата со вашите "ме интересира ова..." прашања. среќа

 

Не сум јас од вчера на форумов, добро ми се познати ваквите теми, ваквите прашања. Кажи ми искрено, кога ја отвори оваа тема, зарем не знаеше каде ќе отиде дискусијата? Зарем не знаеше кои ќе ти бидат прашањата? Епа затоа си доби и соодветно избалансирани прашања на аналогната тема намигнување

 

Ајде кам даун, не заборавај, ти си ми френд големо%20гушкање


Znaesh,,,Mene rechisi site prijatelki mi se od drugite religii,,,,,,I sekogash koga diskutirame za statusot na zhenata vo svetite knigi,,,gledam deka koga razgovarame za vo Islamot onie vednash pochnuvaat so sekojdnevnite prikazki shto gi slushaat,,,za robuvanjeto,,,nepravednosta,,,dominacijata na mazhot,,,itn,,,itn,,,a gledam ich ne se svesni deka za nekoi raboti I Biblijata veli isto kako Quranot,,,

I sega za tie isti raboti,,onie vednash pochnuvaat da ja opravduvaat Biblijata,,,I se obiduvaat da naogjaat ubedlivi argumenti,,,”ama gledaj ova ne e taka…koga se kazhuva vaka,,,se misli na taka”,,,Itn,,,

A ova ne e sluchaj koga se odnesuva na drugata religija,,,togash samo prashuvaat zoshto,,,zoshto,,,zoshto,,,ednostavno ja iskluchuvaat nivniot “mozok”,,,za eventualno naogjanje na prichinata,,,I razbiranje na toa shto se diskutira…

I ova e toa shto najmnogu me chudi,,,i zakluchuvam deka poveketo lugje ne gi interesira da ja doznaat vistinata,,,sushtinata na problemot,,,da nauchat,,,razberat neshto novo...tuku niv im e vazhno da ja pokazhuvaat superiornosta na nivnata religija,,,potvrduvanje na nivnite znaenja...bez razlika kako.....
E sega,,,toa shto vie tuka na forumot imate sozdadeno takva atmosfera,,,se se bockate megjusebe,,,chovek se plashi duri i da prashuva,,,bidejki vednash vi lichi na napad,,,a tuka ima navistina lugje koi gi cenam,,,I od koi jas iskreno sakam da ucham,,,no za zhal nema takvi uslovi,,,

I eve na primer kaj doagja vo praksa ona shto jas gore go kazhav,,,muslimanite sami ja imaa prezemeno inicijativata za otvoranje na tema za zhenata,,,I gledav gi imashe duri 3 mislam,,,I shto se sluchuvashe tamu ,,, site samo prashuvaa prashuva prashuva,,,so edinstvena cel na napagjanje na Islamot,,,I voopshto ne se potrudija da razberat,,,,I jas sega otvoram tema za Biblijata istoto se sluchuva nekoj napagja,,,drugite se obiduvaat da opravduvaat,,,iii,,,kaj sakame da stigneme,,,voopshto ne mi e jasno,,,,ova ne e diskusija,,,ova e “jas postavuvam prashanje”,,I posle” gi zatvoram ush*te”....

Friend friend,,,a ich you don’t care,,,deka ja navreduvash verata na tvojata friend ..jas exactly zatoa shto te pochituvam tebe ne postirav takvi postovi vo temata shto ja otvoriv,,,a veruvaj mi takvi gi imashe mnooogu na internet,,,,


-------------
Write your name in kindness, love,nd mercy,nd leave behind you a monument of virtue that the storms of time can never destroy.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 19:07
 
Во Библијата една жена вреди колку еден маж.
Жената христијанска која сведочи на суд има еднаков глас како и мажот.
Во Библијата на мажите не им е дозволено да ги разменуваат жените, ниту пак да ги разведуваат.
Библијата не им вели на жените да гледаат во земја!
Библијата не им дозволува на мажите да ги тепаат жените!
Во Библискиот рај жените не се награда за мажите!
Во Библијата ни еден Божји пророк немал посебни привилегии да поседува повеќе жени и да има посебни робовладетелски права над нив!
 
Fantastic, во Библијата жената има еднаков статус со мажот. Еве ти еден цитат кој јасно го потврдува тоа:
 
"Нема веќе ни Јудеец ни Грк, нема веќе ни роб ни слободен, нема веќе ни машко ни женско, зашто сите сте ЕДНО во Исус Христос."
(Галатјаните 3:28)
 
Во Библијата Бог рамноправо ги создал мажот и жената, и двајцата по Неговиот лик (образец, подобие).
Зарем не ти звучи ова пологично од страна на Врховниот Бог?


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: KGB
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 19:12
Evangelos dali edna zena moze da bide stareshina?


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 19:29
Да KGB, во Христовата црква, жените можат да бидат старешини.
 
п.с. Се надевам дека не му продаваш семки на Семкарот среќа


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: KGB
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 19:33
Evangelos proveri vo Noviot Zavet dali imalo zeni za stareshini.
Nema


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 19:35
Originally posted by efendija efendija напиша:

Ќе си земам за право овој пост на Миралем да го активирам повторно,бидејќи е многу интересен и потполно одговара на оваа тема.



Da vidime kako e (mal)tretirana zenata vo Biblijata. Dali se tie ceneti i pоcituvani ?

PRICINITE ZA BOLKI PRI PORODUVAWETO

"A na zenata (Bog) i rece: "ke ti gi umnozam i preumnozam makite koga si bremena; so bolki ke ragas deca, i ke bides pod vlasta na mazot svoj, i toj se ti bide gospodar!"" Bitie 3:16

MENZISOT VO BIBLIJATA

"Koga zena ima izliv na krv, sto tece od nejzinoto telo, treba da bide oddelena sedum dena dodeka e necista; i SEKOJ STO KE SE DOPRE DO NEA, DA BIDE NECIST do vecerta, i se, na sto ke legne taa, dodeka trae OCISTUVANJETO nejzino, da e necisto; i se, NA STO KE SEDNE TAA, DA E NECISTO. I sekoj sto ke se dopre do postelata nejzina, treba da ja ispere oblekata svoja i da go izmie so voda teloto svoe, i ke bide necist do vecerta. A i sekoj, sto ke se dopre do sto i da bilo, NA STO SEDELA TAA, DA GI ISPERE ALISTATA SVOI i da se izmie so voda, pa ke bide necist do vecerta. I ako nekoj se dopre do sto i da bilo sto e na postelata nejzina, ili na sto i da e, na sto sedela taa, NECIST DA BIDE DO VECERTA. A ako so nea bide nekoj, necistotijata nejzina ke mine na nego: ke bide necist sedum dena, i sekoja postela NA KOJA KE LEGNE TOJ, ke bide necista. Ako nekoja zena ima izliv na krv mnogu denovi, no ne vo tekot za vreme na ocistuvanjeto nejzino, i ako taa ima izliv podolgo od nejzinoto obicno CISTENJE, se dodeka trae necistotijata nejzina, necista e kako za vreme na CISTENJETO svoe. Sekoja postela, na koja ke legne taa vo denovite na izlivot nejzin, da bide necista kako i postelata za vreme na nejzinoto CISTENJE; i se ona, na sto ke sedne taa, da bide necisto, poradi necistotijata nejzina. I SEKOJ STO KE SE DOPRE DO NEA, DA BIDE NECIST, da gi ispere alistata svoi i da go izmie teloto svoe, NECIST DA E DO VECERTA. A koga zenata ke se iscisti od izlivot svoj, da izbroi sedum dena i potoa ke bide cista. Vo osmiot den da zeme dve grlici ili dva mladi gulaba i da mu gi odnese na svestenikot pri vlezot od skinijata na svedostvoto." Levit 15:19-29

EvAngelos... a i drugite,ako gresam nekade vo navedeniot citat,daj te mi link kade moze da se najde biblija pa da proveram ili,zalepi go tuka. Zabelezite,kolku pati i na kakov nacin se spomnuva necistotijata na zenata i sto se uste ne kvari taa koga ke bide necista. Pa napravete sporedba so Qur'anskite aeti.

POSTPARTUMOT (VREMETO POSLE

PORAGJANJETO) VO BIBLIJATA

"...koga zenata ke zabremeni i rodi MASKO DETE, necista ke bide sedum dena...a ako rodi ZENSKO DETE, necista da e cetirinaeset dena..." Levit 12:2-5

Ova e razlika pomegju masko i zensko,a ne za podelba na imot .Sekako deka,zenskoto odkako ke se omazi,od imotot pogolem del ostanuva na Maskoto... no tuka se raboti bas za Zloupotreba i Omalozuvanje i maltretiranje na zenskiot rod.


"Ako maz legne so zena svoja so izlieno seme, tie i obajcata treba da se izmijat so voda i ke bidat necisti do vecerta." Levit 15:18


"...Imame sestra, koja e uste mala: uste nema gradi; sto ke pravime so sestrata nasa, ako dojdat po nea svatovi?... Jas sum karpa I IMAM GRADI KAKO KULI." Kniga pesna nad Pesnite 8:8-10


"Ne sudete, za da ne bidete sudeni; oti, so kakov sud sudite, so takov ke bidete sudeni; so kakva merka merite, so takva i ke vi se meri." Matej 7:1-2

ZENATA NE E SLAVA NA BOG

"I taka, mazot treba da ja pokriva glavata svoja zasto e obraz i slava Bozja, a zenata e slava na mazot. Oti ne e mazot od zenata, tuku zenata od mazot; i mazot ne e sozdaden za zenata, tuku zenata za mazot." 1 Koritjani 11:7

DA OSTANAT MIRNI!
"zenata da se uci vo mir i potpolno pokorstvo. Na zena ne i dozvoluvam da poucuva, nitu da gospodari nad mazot, tuku da bide mirna.
Bidejki porano bese sozdaden Adam, a potoa Eva; i Adam ne bese izmamen, tuku zenata bese izmamena i napravi prestap..."

1 Poslanie do Timoteja 2:11-14

TISINA VO CRKVITEa

"zenite vasi po crkvite da molcat: nim ne im e dozvoleno da zboruvaat, tuku da se pokoruvaat, kako sto veli i Zakonot. Ako, pak, sakat da naucat nesto, neka gi prasaat mazite svoi doma; zasto sramno e zena v crkva da zboruva." 1 Poslanie do Koritjanite 14:34-35

ZENATA E ZLO!

I, ete, odednas se izdigna parce olovo, a tamu edna zena sedese vrz efata. Mi rece toj (angelot): taa zena e bezzakonieto..." Kniga na prorok Zaharija 5:7 "


a

-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: KGB
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 19:40
"zenite vasi po crkvite da molcat: nim ne im e dozvoleno da zboruvaat, tuku da se pokoruvaat, kako sto veli i Zakonot. Ako, pak, sakat da naucat nesto, neka gi prasaat mazite svoi doma; zasto sramno e zena v crkva da zboruva." 1 Poslanie do Koritjanite 14:34-35

Evangelos toa i mi e poentata zenite se inferiorni vo odnos na mazite zatoa ne mozat da bidat staveni na odgovorni pozicii.
Ako zenite bile podobni za stareshini zoshto Isus ne odbral zeni za apostoli.


Постирано од: Halid ibn Velid
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 19:40
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 

Во Библијата една жена вреди колку еден маж.

Жената христијанска која сведочи на суд има еднаков глас како и мажот.

Во Библијата на мажите не им е дозволено да ги разменуваат жените, ниту пак да ги разведуваат.

Библијата не им вели на жените да гледаат во земја!

Библијата не им дозволува на мажите да ги тепаат жените!

Во Библискиот рај жените не се награда за мажите!

Во Библијата ни еден Божји пророк немал посебни привилегии да поседува повеќе жени и да има посебни робовладетелски права над нив!

 

Fantastic, во Библијата жената има еднаков статус со мажот. Еве ти еден цитат кој јасно го потврдува тоа:

 

"Нема веќе ни Јудеец ни Грк, нема веќе ни роб ни слободен, нема веќе ни машко ни женско, зашто сите сте ЕДНО во Исус Христос."

(Галатјаните 3:28)

 

Во Библијата Бог рамноправо ги создал мажот и жената, и двајцата по Неговиот лик (образец, подобие).

Зарем не ти звучи ова пологично од страна на Врховниот Бог?


Evangelos!! Da ne zaboravi nesto!!??? Ne si napisal Zenata Hristijanka Moze da bide SVESTENIK!! Sigurno od brzanje si zaboravil ovaa informacija da ja napisis!!


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 19:41
Originally posted by KGB KGB напиша:

Evangelos proveri vo Noviot Zavet dali imalo zeni za stareshini.
Nema
 
За надзорниците (епископос) е експлицитно кажано да бидат мажи, но за старешините не е кажано такво нешто. Старешна (пресбитерос) значи постар, постара, не е екслицитно дефиниран полот тука.
 
Халид, за какви свештеници збориш? Христијаните имаат само еден свештеник - Исус Христос, и покрај Него не постојат други свештеници, ни машки, ни женски.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Halid ibn Velid
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 19:49
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by KGB KGB напиша:

Evangelos proveri vo Noviot Zavet dali imalo zeni za stareshini. Nema


Халид, за какви свештеници збориш? Христијаните имаат само еден свештеник - Исус Христос, и покрај Него не постојат други свештеници, ни машки, ни женски.


Kakvi Mislis ti!! Pa so e sega Isus,Gospod,Sin,Sv.Duh.Svestenik!!???
Abe rabotava Kasapopara vi e !!!



Постирано од: KGB
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 19:50
Evangelos imalo li apostoli zeni?
Zosto odnosot pomegu brojot na zenite i mazite postaveni na odgovorni pozicii vo stariot Izrael e 1:10000000000000000000000000000000000000000000000?


Постирано од: Fantastic Lady
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 19:58
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 

Во Библијата една жена вреди колку еден маж.

Жената христијанска која сведочи на суд има еднаков глас како и мажот.

Во Библијата на мажите не им е дозволено да ги разменуваат жените, ниту пак да ги разведуваат.

Библијата не им вели на жените да гледаат во земја!

Библијата не им дозволува на мажите да ги тепаат жените!

Во Библискиот рај жените не се награда за мажите!

Во Библијата ни еден Божји пророк немал посебни привилегии да поседува повеќе жени и да има посебни робовладетелски права над нив!

 

Fantastic, во Библијата жената има еднаков статус со мажот. Еве ти еден цитат кој јасно го потврдува тоа:

 

"Нема веќе ни Јудеец ни Грк, нема веќе ни роб ни слободен, нема веќе ни машко ни женско, зашто сите сте ЕДНО во Исус Христос."

(Галатјаните 3:28)

 

Во Библијата Бог рамноправо ги создал мажот и жената, и двајцата по Неговиот лик (образец, подобие).

Зарем не ти звучи ова пологично од страна на Врховниот Бог?


EvAngelos ti mene mi posochuvash samo nekoi citati,,,a jas imam chitano mnogu poveke kade shto iskreno ti velam (od ona shto jas sum chitala)... ne sodrzhat ramnopravnost,,,tuku gi pretstavua mnogu indiferentni zhenite sprema mazhite,,,koga ke imam vreme ke gi navedam....

osven toa ..najprvin ne mi se dopagja toa shto vo Biblijata kako vinovna za prvobitniot grev se pretstavuva Eva,,,a vo Quranot nema takvo neshto,,,tuku isto se vinovni,,,

-------------
Write your name in kindness, love,nd mercy,nd leave behind you a monument of virtue that the storms of time can never destroy.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 19:59
KGB, prvo da te opomenam da ne spamirash so povtoruvanje na isti komentari. Toa e protiv pravilata na forumov.

Inaku, vo kontkst na prashanjeto za Isusovite apostoli, ne znam dali znesh za Marija Magdalena?


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 20:00
Originally posted by KGB KGB напиша:

Evangelos imalo li apostoli zeni?
Zosto odnosot pomegu brojot na zenite i mazite postaveni na odgovorni pozicii vo stariot Izrael e 1:10000000000000000000000000000000000000000000000?
 
Затоа што жената во стариот завет е сеуште под проклетството што Бог и го даде во Битие 3то поглавје (Мажот ќе владее над тебе). А исто така и затоа што мажот и жената имаат различни улоги. За некои улоги жената е подобра, а за некои мажот. Раката и ногата кај човекот имаат еднакво значење, но сепак различни улоги. Сепак имало и жени на раководни функции (Дебора, Јаил, Рут, Абигејл, Естира..)...но немам време сега КГБ, морам да излегувам. Имај убава вечер ти, а и сите останати големо%20гушкање


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 20:03
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Originally posted by efendija efendija напиша:

Ќе си земам за право овој пост на Миралем да го активирам повторно,бидејќи е многу интересен и потполно одговара на оваа тема.



Da vidime kako e (mal)tretirana zenata vo Biblijata. Dali se tie ceneti i pоcituvani ?

PRICINITE ZA BOLKI PRI PORODUVAWETO

"A na zenata (Bog) i rece: "ke ti gi umnozam i preumnozam makite koga si bremena; so bolki ke ragas deca, i ke bides pod vlasta na mazot svoj, i toj se ti bide gospodar!"" Bitie 3:16

MENZISOT VO BIBLIJATA

"Koga zena ima izliv na krv, sto tece od nejzinoto telo, treba da bide oddelena sedum dena dodeka e necista; i SEKOJ STO KE SE DOPRE DO NEA, DA BIDE NECIST do vecerta, i se, na sto ke legne taa, dodeka trae OCISTUVANJETO nejzino, da e necisto; i se, NA STO KE SEDNE TAA, DA E NECISTO. I sekoj sto ke se dopre do postelata nejzina, treba da ja ispere oblekata svoja i da go izmie so voda teloto svoe, i ke bide necist do vecerta. A i sekoj, sto ke se dopre do sto i da bilo, NA STO SEDELA TAA, DA GI ISPERE ALISTATA SVOI i da se izmie so voda, pa ke bide necist do vecerta. I ako nekoj se dopre do sto i da bilo sto e na postelata nejzina, ili na sto i da e, na sto sedela taa, NECIST DA BIDE DO VECERTA. A ako so nea bide nekoj, necistotijata nejzina ke mine na nego: ke bide necist sedum dena, i sekoja postela NA KOJA KE LEGNE TOJ, ke bide necista. Ako nekoja zena ima izliv na krv mnogu denovi, no ne vo tekot za vreme na ocistuvanjeto nejzino, i ako taa ima izliv podolgo od nejzinoto obicno CISTENJE, se dodeka trae necistotijata nejzina, necista e kako za vreme na CISTENJETO svoe. Sekoja postela, na koja ke legne taa vo denovite na izlivot nejzin, da bide necista kako i postelata za vreme na nejzinoto CISTENJE; i se ona, na sto ke sedne taa, da bide necisto, poradi necistotijata nejzina. I SEKOJ STO KE SE DOPRE DO NEA, DA BIDE NECIST, da gi ispere alistata svoi i da go izmie teloto svoe, NECIST DA E DO VECERTA. A koga zenata ke se iscisti od izlivot svoj, da izbroi sedum dena i potoa ke bide cista. Vo osmiot den da zeme dve grlici ili dva mladi gulaba i da mu gi odnese na svestenikot pri vlezot od skinijata na svedostvoto." Levit 15:19-29

EvAngelos... a i drugite,ako gresam nekade vo navedeniot citat,daj te mi link kade moze da se najde biblija pa da proveram ili,zalepi go tuka. Zabelezite,kolku pati i na kakov nacin se spomnuva necistotijata na zenata i sto se uste ne kvari taa koga ke bide necista. Pa napravete sporedba so Qur'anskite aeti.

POSTPARTUMOT (VREMETO POSLE

PORAGJANJETO) VO BIBLIJATA

"...koga zenata ke zabremeni i rodi MASKO DETE, necista ke bide sedum dena...a ako rodi ZENSKO DETE, necista da e cetirinaeset dena..." Levit 12:2-5

Ova e razlika pomegju masko i zensko,a ne za podelba na imot .Sekako deka,zenskoto odkako ke se omazi,od imotot pogolem del ostanuva na Maskoto... no tuka se raboti bas za Zloupotreba i Omalozuvanje i maltretiranje na zenskiot rod.


"Ako maz legne so zena svoja so izlieno seme, tie i obajcata treba da se izmijat so voda i ke bidat necisti do vecerta." Levit 15:18


"...Imame sestra, koja e uste mala: uste nema gradi; sto ke pravime so sestrata nasa, ako dojdat po nea svatovi?... Jas sum karpa I IMAM GRADI KAKO KULI." Kniga pesna nad Pesnite 8:8-10


"Ne sudete, za da ne bidete sudeni; oti, so kakov sud sudite, so takov ke bidete sudeni; so kakva merka merite, so takva i ke vi se meri." Matej 7:1-2

ZENATA NE E SLAVA NA BOG

"I taka, mazot treba da ja pokriva glavata svoja zasto e obraz i slava Bozja, a zenata e slava na mazot. Oti ne e mazot od zenata, tuku zenata od mazot; i mazot ne e sozdaden za zenata, tuku zenata za mazot." 1 Koritjani 11:7

DA OSTANAT MIRNI!
"zenata da se uci vo mir i potpolno pokorstvo. Na zena ne i dozvoluvam da poucuva, nitu da gospodari nad mazot, tuku da bide mirna.
Bidejki porano bese sozdaden Adam, a potoa Eva; i Adam ne bese izmamen, tuku zenata bese izmamena i napravi prestap..."

1 Poslanie do Timoteja 2:11-14

TISINA VO CRKVITEa

"zenite vasi po crkvite da molcat: nim ne im e dozvoleno da zboruvaat, tuku da se pokoruvaat, kako sto veli i Zakonot. Ako, pak, sakat da naucat nesto, neka gi prasaat mazite svoi doma; zasto sramno e zena v crkva da zboruva." 1 Poslanie do Koritjanite 14:34-35

ZENATA E ZLO!

I, ete, odednas se izdigna parce olovo, a tamu edna zena sedese vrz efata. Mi rece toj (angelot): taa zena e bezzakonieto..." Kniga na prorok Zaharija 5:7 "


a



Пред да побегнеш од форумов одговори на овие цитати.Ајде да видиме како ќе ги прокоментираш,па после слободно здувни му ја.

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk