IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Статусот на жената во Библијата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Статусот на жената во Библијата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 28>
Автор
Порака
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:27
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by muhadzir muhadzir напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Но мислам дека покрај непослушноста, што јаделе од забранетото дрво на познанието на доброто и злото, клучна улога имало тоа што после не се покајале, Бог од нас бара искрено покајување, а не да ги набедуваме другите за сторениот грев, а, Евангелосе?



Koj ne se pokajal..??? 



Двајцата, Мухаџир. Се скриле, се уплашиле, а Ева почнала да се оправдува. ете тоа Бог го налутило уште повеќе.




Marija... Spored Islamskoto ucenje Adam i Eva se pokajale..  bie svesni za greskata sto ja napravile.

ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:28
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Zatoa zenata treba da ima na glavata svoja znak od vlasta na mazot nad nea - poradi angelite.“
(Prvoto poslanie na Pavle do Korintjanite, 11: 6 - 10)

„Sakam uste da znaete deka glava na sekoj maz e Hristos; a na zena glava e mazot; na Hrista, pak, glava e Bog.“
(Prvoto poslanie na Pavle do Korintjanite, 11: 3)

     „Na zena ne i dozvoluvam da poucuva, nitu da gospodari nad mazot, tuku da bide mirna. Bidejki porano bese sozdaden Adam, a potoa Eva; i Adam ne bese izmamen, tuku zenata bese izmamena i napravi prestap.“
(Prvoto poslanie na Pavle do Timoteja, 2: 12 – 14)

Prevedno na mak.
Видете сеа, свиѓало не свиѓало, тоа е така. Сега некоја феминистка може да изрипа и да рече не е така, ама Бог на сите ни доделил улоги. Рамноправни сме-но еднакви не. Ниту пак можеме да бидеме. Тогаш, не би имало 2 пола туку само еден нели?


Marija se soglasuvam so tebe, ubavo razmisluvanje, no zarem ne e malku grubo kazano. Sekogas muslimankata e taa za koja velat deka ja nosi maramata zaradi mazot, pa zarem vo prviot citat koj go navedov, Bog ne go nareduva toa za zenata. Da nosi pokrivka kako znak za pokornosta na mazot!
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Fantastic Lady Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2008
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 169
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Fantastic Lady Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:28
dobro dobro,,,si ucham si... ucham novi neshta,,,

shtotuku otkriv eden psiholoshki fenomen,,,ama nema da kazhuvam...
Write your name in kindness, love,nd mercy,nd leave behind you a monument of virtue that the storms of time can never destroy.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:29
Originally posted by Fantastic Lady Fantastic Lady напиша:


mnogu ubavo ima kazhano,,,no neshto me zbunuva

"But I would have you know, that the head of every man is Christ; and the head of the woman is the man; and the head of Christ is God." (I Corinthians 11:3)

"For the man is not of the woman; but the woman of the man. Neither was the man created for the woman; but the woman for the man." (I Corinthians 11:8-9)

Genesis 3:16 To the woman he said,“I will greatly increase   your labor pains;
with pain you will give birth to children.You will want to control your husband, but he will dominate you.”

ednakvost????
 
The word "head" in the Hebrew language is something more like "source". So when they say "the head of the river", they mean for the source of the river. "The head" in that time of the Hebrew Lang didn't meant authority, but as I said, source. So now, when you take the fact that the women is created from the rib of the man, it's understandable that the man is her source среќа
 
The genesis 3:16 speaks of the penalty that God give to the women for the sin she made. Adam also received penalty for his sin. But both sins are forgiven after Christ work on the cross. The Bible teaches that everybody who is in Christ is new creation, man and women are equal in God.


Изменето од EvAngelos - 05.Април.2008 во 01:38
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:29
Мухаџир,Месенџер,ЕвАнгелос и јас........ајде сите надвор од темава,имаме овде четири жени,кои многу убаво си ја тераат дискусијава.Ајде момци.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:29
Бог ни доделил различни улоги. Пазете го ова:

Казната на Адам:
“идејќи ја послуша жената и вкуси од дрвото од кое ти забранив и реков -не јади од него-затоа земјата нека биде проклета поради тебе, со мака ќе се храниш од неа се дом крајот на својот живот, трње и троскот ќе ти раѓа и ти ќе јадеш трева полска“

А казната на Ева : “Ќе ти ги умножам и преумножам маките кога си бремена, со болки ќе раѓаш деца и ќе бидеш под власта на маѓот свој и тој ќе ти биде господар“

Е сега драги мои, дали мислите дека со ова Бог ги направил нерамноправни мажот и жената?

Пазете (следи продолжение...голема%20насмевка)

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:30
Jas ima edno prasanje, Zosto Hristijankata ne neso marama iako e naredeno toa da go pravi?  
ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:31
Фантастик, те молам пишувај на македонски, одлична сум со англискиот, но ми се губи смисолоттага
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:31
Originally posted by muhadzir muhadzir напиша:





Marija... Spored Islamskoto ucenje Adam i Eva se pokajale..  bie svesni za greskata sto ja napravile.

 
Muhadzir, темата тука е за Библијата, а не за Исламот. Сега ќе ви отворам тема за Исламот па таму да пишувате што вели Кyранот за жената, за да не ги испомешаме дискусиите тука.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:31
[
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Zatoa zenata treba da ima na glavata svoja znak od vlasta na mazot nad nea - poradi angelite.“
(Prvoto poslanie na Pavle do Korintjanite, 11: 6 - 10)

„Sakam uste da znaete deka glava na sekoj maz e Hristos; a na zena glava e mazot; na Hrista, pak, glava e Bog.“
(Prvoto poslanie na Pavle do Korintjanite, 11: 3)

     „Na zena ne i dozvoluvam da poucuva, nitu da gospodari nad mazot, tuku da bide mirna. Bidejki porano bese sozdaden Adam, a potoa Eva; i Adam ne bese izmamen, tuku zenata bese izmamena i napravi prestap.“
(Prvoto poslanie na Pavle do Timoteja, 2: 12 – 14)

Prevedno na mak.


Aj ovie Ev. protolkuvaj mi gi!
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:31
Originally posted by muhadzir muhadzir напиша:

Jas ima edno prasanje, Zosto Hristijankata ne neso marama iako e naredeno toa da go pravi?  


Полека душо, ќе дојдеме и до тоа....намигнување
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:32
Имајте убава дискусија јас....
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:33
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Бог ни доделил различни улоги. Пазете го ова:

Казната на Адам:
“идејќи ја послуша жената и вкуси од дрвото од кое ти забранив и реков -не јади од него-затоа земјата нека биде проклета поради тебе, со мака ќе се храниш од неа се дом крајот на својот живот, трње и троскот ќе ти раѓа и ти ќе јадеш трева полска“

А казната на Ева : “Ќе ти ги умножам и преумножам маките кога си бремена, со болки ќе раѓаш деца и ќе бидеш под власта на маѓот свој и тој ќе ти биде господар“

Е сега драги мои, дали мислите дека со ова Бог ги направил нерамноправни мажот и жената?

Пазете (следи продолжение...голема%20насмевка)



Пред да продолжам, прво да ми кажете, дали мислите дека биле еднакво казнети двајцата?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Fantastic Lady Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2008
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 169
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Fantastic Lady Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:33
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Фантастик, те молам пишувај на македонски, одлична сум со англискиот, но ми се губи смисолоттага


pa makedonski pishuvam,,,samo citatite od biblijata mi bea na angliski,,,ne znam kaj da najdam na makedonski,,

EvAngelos,,,blagodaram,,,imam ushte mnooogu neshta da te prashuvam,,,no nema da te zamoruvam deneska,,,
Write your name in kindness, love,nd mercy,nd leave behind you a monument of virtue that the storms of time can never destroy.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 28>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.