IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Статусот на жената во Библијата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Статусот на жената во Библијата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 28>
Автор
Порака
Fantastic Lady Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2008
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 169
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Fantastic Lady Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:15
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Да се надоврзам на Мариа и создавањето на жената.


Некои се прашуваат зошто Бог ја создал жената од реброто на мажот? Зошто не од паче од неговата глава или од неговата нога? Има една интгересна логика што ми ја кажа еден мој брат, таа вели вака:


Ако ја создадеше Бог жената од главата на мажот, тоа ќе значеше дека таа треба да владее со него.

Ако ја создадеше Бог жената од неговата пета, тоа ќе значеше дека мажот треба да владее со неа, тоа ќе и дадеше понизок/потчинет статус на жената.

Но Бог промислено одлучи да ја создаде жената од средината на мажот, за да ја истекне нејзината еднаквост со неа.

А покрај тоа, секако реброто е најблиску и до срцето љубов


mnogu ubavo ima kazhano,,,no neshto me zbunuva

"But I would have you know, that the head of every man is Christ; and the head of the woman is the man; and the head of Christ is God." (I Corinthians 11:3)

"For the man is not of the woman; but the woman of the man. Neither was the man created for the woman; but the woman for the man." (I Corinthians 11:8-9)

Genesis 3:16 To the woman he said,“I will greatly increase   your labor pains;
with pain you will give birth to children.You will want to control your husband, but he will dominate you.”

ednakvost????
Write your name in kindness, love,nd mercy,nd leave behind you a monument of virtue that the storms of time can never destroy.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:16
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Интересно е тоа што Бог, кога се обраќа за првиот грев, тој му го припишува на Адам, а не на Ева.


Kade stoi toa, ke mozes da mi dades pasus od Biblijata, a ne predpostavka tvoja?
I aman odogovori mi veke za Noviot Zavet, od sto se plasis!?!?!

Изменето од Aisha - 05.Април.2008 во 01:16
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:16
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Но мислам дека покрај непослушноста, што јаделе од забранетото дрво на познанието на доброто и злото, клучна улога имало тоа што после не се покајале, Бог од нас бара искрено покајување, а не да ги набедуваме другите за сторениот грев, а, Евангелосе?



Koj ne se pokajal..??? 

ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:18
Originally posted by muhadzir muhadzir напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Но мислам дека покрај непослушноста, што јаделе од забранетото дрво на познанието на доброто и злото, клучна улога имало тоа што после не се покајале, Бог од нас бара искрено покајување, а не да ги набедуваме другите за сторениот грев, а, Евангелосе?



Koj ne se pokajal..??? 



Двајцата, Мухаџир. Се скриле, се уплашиле, а Ева почнала да се оправдува. ете тоа Бог го налутило уште повеќе.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:18
Аиша, прочитај Римјаните 5-то поглавје.
 
Fantastic, just a minute, I'm writing u an answer
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:20
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by muhadzir muhadzir напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Но мислам дека покрај непослушноста, што јаделе од забранетото дрво на познанието на доброто и злото, клучна улога имало тоа што после не се покајале, Бог од нас бара искрено покајување, а не да ги набедуваме другите за сторениот грев, а, Евангелосе?



Koj ne se pokajal..??? 



Двајцата, Мухаџир. Се скриле, се уплашиле, а Ева почнала да се оправдува. ете тоа Бог го налутило уште повеќе.
Баш и поради тоа ги казнил. И ден денес ги носиме нивните казни со нас нели.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:20
Zatoa zenata treba da ima na glavata svoja znak od vlasta na mazot nad nea - poradi angelite.“
(Prvoto poslanie na Pavle do Korintjanite, 11: 6 - 10)

„Sakam uste da znaete deka glava na sekoj maz e Hristos; a na zena glava e mazot; na Hrista, pak, glava e Bog.“
(Prvoto poslanie na Pavle do Korintjanite, 11: 3)

     „Na zena ne i dozvoluvam da poucuva, nitu da gospodari nad mazot, tuku da bide mirna. Bidejki porano bese sozdaden Adam, a potoa Eva; i Adam ne bese izmamen, tuku zenata bese izmamena i napravi prestap.“
(Prvoto poslanie na Pavle do Timoteja, 2: 12 – 14)

Prevedno na mak.
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:21
Ej, chujte go ova. Chitajki gi islamskite knigi najdov eden prekrasna misla od nekoj islamist (ne mu go zapomnav imeto, no toa ne e ni tolku vazhno).

Veli vaka... prifatete ja zhenata onakva kakva sto ja sozdal Bog i ne se obiduvajte da ja menuvate oti do sega nikoj ne uspel da ispravi rebro bez da go skrshi!

Prekrasno kazhano.

Изменето од Messenger - 05.Април.2008 во 01:22
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:22
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ej, chujte go ova. Chitajki gi islamzkite knigi najdov eden prekrasna misla od nekoj islamist (ne mu go zapomnav imeto, no toa ne e ni tolku vazhno).

Veli vaka... prifatete ja zhenata onakva kakva sto ja sozdal Bog i ne se obiduvajte da ja menuvate oti do sega nikoj ne uspel da ispravi rebro bez da go skrshi!

Prekrasno kazhano.


Е,нема циле-миле со кривото ребро.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:22
газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:24
Abre ke beshe smeshno ako ne beshe vistinito.

Tolku ubavo opishano!

Изменето од Messenger - 05.Април.2008 во 01:24
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:24
И мене ми се свиѓа.....
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:25
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Zatoa zenata treba da ima na glavata svoja znak od vlasta na mazot nad nea - poradi angelite.“
(Prvoto poslanie na Pavle do Korintjanite, 11: 6 - 10)

„Sakam uste da znaete deka glava na sekoj maz e Hristos; a na zena glava e mazot; na Hrista, pak, glava e Bog.“
(Prvoto poslanie na Pavle do Korintjanite, 11: 3)

     „Na zena ne i dozvoluvam da poucuva, nitu da gospodari nad mazot, tuku da bide mirna. Bidejki porano bese sozdaden Adam, a potoa Eva; i Adam ne bese izmamen, tuku zenata bese izmamena i napravi prestap.“
(Prvoto poslanie na Pavle do Timoteja, 2: 12 – 14)

Prevedno na mak.


Видете сеа, свиѓало не свиѓало, тоа е така. Сега некоја феминистка може да изрипа и да рече не е така, ама Бог на сите ни доделил улоги. Рамноправни сме-но еднакви не. Ниту пак можеме да бидеме. Тогаш, не би имало 2 пола туку само еден нели?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:25
Toj isamski mislitel e Bozjiot Pratenik, n.b.m.n. koj rekol deka zenata e sozdadena od rebro ako se obides da go ispravis ke go iskrsis zato ostavi go krivo, bidejki vo nego ima mudrost......
Lazicata e vdlabnata (kriva) i ako se obideme da ja ispravime ke ja izgubi svojata funkcija zar ne...
no temata e za zenata vo biblijata.......
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 28>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.