IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Статусот на жената во Библијата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Статусот на жената во Библијата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 28>
Автор
Порака
Fantastic Lady Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2008
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 169
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Fantastic Lady Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Статусот на жената во Библијата
    Испратена: 05.Април.2008 во 00:42
Shto veli Biblijata vo vrska so Statusot na Zhenata????

Dobra tema za diskusija...

mnogu sum zainteresirana da znam...bidejki imam prochitano neshto,,,no ne sum mnogu zadovolna od toa shto chitav,,,pa sakam da slushnam od vas...mozhebi ne sum razbrala najdobro....
Write your name in kindness, love,nd mercy,nd leave behind you a monument of virtue that the storms of time can never destroy.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 00:43
О, конечно  нова-а добра тема....
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 00:44
Tvoja specijalnost Marija?
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 00:46
Па незнам баш, да се обидеме, но да ја фатиме од почеток.
Ајде да почнеме од создавањето на жената, зошто жената?



Изменето од maria_magdalena - 05.Април.2008 во 00:47
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 00:57
Ова за да ја раздвижиме темава.

Значи, рекол Господ Бог (1 Мојсеева 2:18): “Не е добро за човек да биде сам , да му создадеме помошник сличен на него.“


 “И им даде човекот имиња на сиот добиток, и на птиците небески и на сите ѕверови полски, но за човекот не се најде помошник сличен на него. Затоа Господ му прати на човекот тврд сон, па кога заспа му зеде едно ребро и местото го пополни со плот. И Господ Бог создаде жена од реброто, што го зеде од човекот и ја доведе кај човекот. а човекот рече “Еве сега коска од моите коски и плот од мојата плот. Нека и биде името жена зашто е земена од мажот! Затоа ќе го остави човекот таткото свој и мајката своја и ќе се прилепи кон жената своја и обата ќе бидат едно тело“


МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 00:57
Значи, убаво ли му било на Адам сам во таа прекрасна градина?голема%20насмевка
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:02
Ovoj del se sovpaga so islamskot ucenje, deka zenata e sozdadena od rebroto na Adam.
mene ovoj pasus ne mi e jasen...

„I Adam ne bese izmamen, tuku zenata bese izmamena i napravi prestap.“
(Prvoto poslanie na Pavle do Timoteja, 2: 14)

Spored ovoj pasus, mnogumina ja obvinuvaat zenata za prvbitniot grev. Duri i vo mracnoto vladeenje na crkvata, pa inkvicizaijata vo Anglija vrz "vesterkite", sekogas go opravuvale ponizuvanjeto na zenata so ovoj pasus istaknuvajki ja nejzinata skolonost kon gresenjeto.
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:05

Да се надоврзам на Мариа и создавањето на жената.

Некои се прашуваат зошто Бог ја создал жената од реброто на мажот? Зошто не од паче од неговата глава или од неговата нога? Има една интгересна логика што ми ја кажа еден мој брат, таа вели вака:
 
Ако ја создадеше Бог жената од главата на мажот, тоа ќе значеше дека таа треба да владее со него.
Ако ја создадеше Бог жената од неговата пета, тоа ќе значеше дека мажот треба да владее со неа, тоа ќе и дадеше понизок/потчинет статус на жената.
Но Бог промислено одлучи да ја создаде жената од средината на мажот, за да ја истекне нејзината еднаквост со неа.
А покрај тоа, секако реброто е најблиску и до срцето љубов
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:05
Ев...абе бубрегот не е поблизу збунетост (шала)
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:08
Абе дека го направила првиот грев-го направила, што не смеело да биде оправдување за инквизицијата и понижувањето во мрачните времиња.

Но вистината е таа, сепак жената згрешила.

Што згрешила? Прво, дозволила Сотоната да ја измами но ајде, никој не е имун на искушениетоголема%20насмевка, но кај згрешила, не Го послушала Бог, па уште му дала и на Адам да вкуси....

Остај тоа, Битие 3:7 вели, “Тогаш им се отворија очите на обајцата....“и сеа, место да си признае за гревот, кога Господ Бог ја прашал “Зошто го направи тоа?“, Ева рекла “Змијата ме измами и јас јадев“.

Тоа е најголемиот првобитен грев. Што не си ја признала грешката, но почнала да се оправдува со змијата.намигнување

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:10
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Да се надоврзам на Мариа и создавањето на жената.

Некои се прашуваат зошто Бог ја создал жената од реброто на мажот? Зошто не од паче од неговата глава или од неговата нога? Има една интгересна логика што ми ја кажа еден мој брат, таа вели вака:
 
Ако ја создадеше Бог жената од главата на мажот, тоа ќе значеше дека таа треба да владее со него.
Ако ја создадеше Бог жената од неговата пета, тоа ќе значеше дека мажот треба да владее со неа, тоа ќе и дадеше понизок/потчинет статус на жената.
Но Бог промислено одлучи да ја создаде жената од средината на мажот, за да ја истекне нејзината еднаквост со неа.
А покрај тоа, секако реброто е најблиску и до срцето љубов


wow, ова не го знаев, а е толку убаво и логично.среќа
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:10
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Да се надоврзам на Мариа и создавањето на жената.


Некои се прашуваат зошто Бог ја создал жената од реброто на мажот? Зошто не од паче од неговата глава или од неговата нога? Има една интгересна логика што ми ја кажа еден мој брат, таа вели вака:

 

Ако ја создадеше Бог жената од главата на мажот, тоа ќе значеше дека таа треба да владее со него.

Ако ја создадеше Бог жената од неговата пета, тоа ќе значеше дека мажот треба да владее со неа, тоа ќе и дадеше понизок/потчинет статус на жената.

Но Бог промислено одлучи да ја создаде жената од средината на мажот, за да ја истекне нејзината еднаквост со неа.

А покрај тоа, секако реброто е најблиску и до срцето љубов


А замислете си Бог да ја создадеше жената од земја како и Адема-Адама,што ќе беше тогаш? (ама,само замислете си,немојте сега по мене дрвја и камења)
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:11
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Ovoj del se sovpaga so islamskot ucenje, deka zenata e sozdadena od rebroto na Adam.
mene ovoj pasus ne mi e jasen...

„I Adam ne bese izmamen, tuku zenata bese izmamena i napravi prestap.“
(Prvoto poslanie na Pavle do Timoteja, 2: 14)

Spored ovoj pasus, mnogumina ja obvinuvaat zenata za prvbitniot grev. Duri i vo mracnoto vladeenje na crkvata, pa inkvicizaijata vo Anglija vrz "vesterkite", sekogas go opravuvale ponizuvanjeto na zenata so ovoj pasus istaknuvajki ja nejzinata skolonost kon gresenjeto.
 
Ева била таа што прва згрешила, но кај Бог најмалку е битно кој прв згрешил. Казната за гревот е иста, и за првиот, и за вториот, и за третиот и за последниот грешник.
 
Интересно е тоа што Бог, кога се обраќа за првиот грев, тој му го припишува на Адам, а не на Ева.
Исто така, откако Адам и Ева згрешиле, Бог не рекол: "Ево, кај си?", туку рекол: "Адаме, каде си?"
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:15
Но мислам дека покрај непослушноста, што јаделе од забранетото дрво на познанието на доброто и злото, клучна улога имало тоа што после не се покајале, Бог од нас бара искрено покајување, а не да ги набедуваме другите за сторениот грев, а, Евангелосе?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 28>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,191 секунди.