IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Влијание на нацијата врз верата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Влијание на нацијата врз верата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 13>
Автор
Порака
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 21:20
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Sam se pofali pred nekoj den kolku se gordee so svojata brada dodeka mi pisuvase druga navreda.Ako ne za brada, togas...se nesto ke se najde za kornenjeлутина.


Брате Бухари,не тие лошо да го заобиколиш Скопјено,кога ќе доаѓаш наваму.Врти преку Софија.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 21:20
Па јас само благо ќе го опоменам,ќе го потскубнам малу,  кој ти рече дека не го љубам? И јас не го гледам него како непријател, но тој мене-ДА.плазење
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 21:20

Гастон Кар

 

Познат француски ориенталист, кој во 1913 година во весникот Фигаро, напишал ред написи за исламското прашање. Меѓу останатото, тој пишува:

„Исламот е вера на неколку милиони луѓе. Според сите тие кои го следат, тоа е вера која нуди сигурно решение за одржување на човечкото општество. к*ранот е основен статут на оваа модерна вера, содржи основи врз коишто цивилизираниот свет денес се потпира толку силно, што можеме да речеме дека оваа цивилизација е формирана базирајќи се врз раширените правила од исламот. Токму оваа далекувидна вера на Европа и ги обезбеди изворите потребни за развој на човечкото општество. И кога не би ја знаеле оваа висока особеност и заслуга на исламот, иако во овој случај не сме задолжени, треба без сомнение да признаеме дека ова е вистината.“[1]



[1] Х. Хоџа, оп.цит., стр. 122.

Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!
Кон врв
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 21:21

 

Џорџ Буш

 

Научник кој живеел пред еден век, рекол:

„Ниедна револуција во историјата не донела толку промени во цивилизираниот свет колку оние што се резултат на поттикот, напредокот и воспоставувањето на исламот.“[1]



[1] Роберт Л. Гулик, Јр., „Мухамед Воспитувач“, Истанбул, 1992, стр. 6.

Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!
Кон врв
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 21:22

А. М. Лотроб Стодард

 

Американски автор, во неговата книга „Исламскиот свет денес“, која се смета за едно од најпознатите дела, ги третира прашањата на исламскиот свет. Во текот на првата половина на дваесеттиот век, вели:

„Подемот на исламот е најчудниот настан во историјата на човештвото. Доаѓајќи од една земја и од еден народ порано многу запоставен, исламот, во текот на еден век се рашири на повеќе од половината од земјината топка, уништувајќи големи царства, поразувајќи ги најстарите религии, реформирајќи ги човечките души и изградувајќи нов свет – исламскиот свет.

Што подлабоко го разгледуваме овој развој, толку поизвонреден изгледа тој. Другите големи религии себеси си ги отвориле вратите полека, со болна војна, за на крајот да триумфираат со помош на силните кралеви кои го прифатија новото верување. Христијанството го имаше Константин, будизмот Асока, а зороастризмот Кир, секој од нив ја испушти од неговата избрана религија великанската сила на профаниот авторитет. Ова не се случи со исламот. Раѓајќи се на едно пустинско место, ретко населено од еден номадски народ порано непознат во аналите на човештвото, исламот одеше напред со мала човечка поддршка, покрај големата материјална супериорност. Меѓутоа, исламот триумфираше со една чудна леснина, и неколку генерации ја видоа новата огнена месечина, која излезе победник од Пиринеите до Хималаите, и од пустините на Централна Азија до пустините на Централна Африка.“[1]



[1] Памфлетот: „Што велат другите за Исламот“.

Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!
Кон врв
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 21:22
Muslimanite ne rabotat za nobelova nagrada, tuku za Allah!!!!
Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!
Кон врв
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 21:23

Д-р Ралф Браимабант

 

Познат американски изучувач и автор, во неговата книга: “The Nature and Structure of the Islamic World”, стр. 76, вели:

„Исламскиот систем на вредности се претставува како попрочистен, понеповредлив од христијанските доктрини, кои се однесуваат на големиот степен на владеењето на митот и фанатизмот... Исламот, од друга страна, е во една динамична фаза на развојот. Во овој историски миг, јасно определените динамики и вредности на исламот имаат можност да ја излечат ,болеста‘ на западниот свет. Ова може да се случи само ако проектираната слика на исламот врз глобалниот екран и постапките на муслиманите на светската сцена се адаптирани со исламските начела на мирот, праведноста и почитувањето за животот.“[1]



[1] Пол Фриндли, оп.цит., стр. 31-32.

Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!
Кон врв
Sahih Bukhari Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 389
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sahih Bukhari Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 21:24
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Поголем христијаномразец не постои од тебе никаде. И Исусовиот цитат го нарече комунистички исказ. Кој те исцентрифугира така?Ќе видев како ќе реагиравте јас да извртев вака некој збор.Абе на улица да те сретнам, па  брадата со која толку се дичиш ќе ти ја искорнамистепан[/QUOTE]

Ete od edna strana me kritikuvash deka sum iskrivil "Isusovi zborovi" a od druga strana ti ne pocituvash Isusova izreka za Etikata na eden Hristijanin....

Ajde da te podsetam... AKO NEKOJ TE UDRI PO LEVIOT SVRTIMUGO I DESNIOT OBRAZ....

E ova e etika ti shto pishuvash???? ti se molam.... pa zarem ne napravivme ista greshka?

Se izvinuvam aku povrediv necii suvstva so izrekata, navistina sum ja slushal samo od komunjari pa mi stana komunisticka izreka

Nesum Hristijanomrzec, a so sigurnost sum Nevistinomrzec!!!

Bradata e toa ke ti dadam sansa da si go iskazesh besot samo poveli ke ti pisham na licna poraka moj mobilen pa ke praime muabet za mestoto na sredbata
OUR DIGNITY IS IN ISLAM!!!
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 21:25
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Па јас само благо ќе го опоменам,ќе го потскубнам малу,  кој ти рече дека не го љубам? И јас не го гледам него како непријател, но тој мене-ДА.плазење


Xexe..Od kaj ti go gledas kako Prijatel koga ne go ni poznavas!!???

Znaes sega,ko Amerikancive mi slicuvas!!!


Tie vikaat Nie Vospostavuvame Mir i Red vo Bliski Istok,a se zivo Ispokolija!!!!

I ti Isto sega---Ce go Potkubnam malku,no ne go mrazam!!!


Pa si terat Genetikata!!!

Sekoja Cest!!!
Кон врв
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 21:27
Aj uste edno i tolku, posto mnogu kje mu bide na Evangelos, kje go fati srce od nervoza....намигнување
 

Вилијам Бејкер

 

Бивш археолог на Средниот Исток и американски професор по историја на древноста, во неговата книга „Повеќе заеднички работи отколку што мислите: мостот помеѓу исламот и христијанството“, за исламот, помеѓу останатото, пишува:

„Многу малку христијани знаат дека пратеникот Мухамед (Божјиот мир нека е над него) верувал дека Исус и Мојсеј беа најважните преносители на Божествената објава за човештвото... Муслиманите имаат обврска да го следат добриот пример порано спомнат во Библијата... Како што веруваат христијаните дека Новиот завет е дополнување на Стариот завет на јудаизмот, така и муслиманите веруваат дека исламот и к*ранот се последното надополнување на двете книги и Мухамед (Божјиот мир нека е над него) е последниот Божји пратеник.“[1]

 

 

Стенворд Коб

 

Во својата книга „Богот на двете Каби“, стр. 227, вели:

„Ми беше дозволено да присуствувам при извршување на намазот (молитвата) во џамијата Аја Софија во Истанбул. Повторувањето на сеџдата, молитвата и поклонувањето има голема важност во намазот. Притоа се изговараат одредени зборови како знак на пофалба, величење на Возвишениот Алах. Бев длабоко импресиониран со почитта, скромноста и поклонувањето на верниците. Ова надминува сè што сум видел во некоја христијанска црква, што се однесува до искреноста, возвеличувањето, длабочината на доживувањето и посветувањето кон Господ. По некое време, имав чест заедно со неколку странци да го гледам празнувањето на Лејлетул-Кадр (Ноќта на Кадр), ноќ во која к*ранот му беше објавен на Пратеникот Мухамед (Божјиот мир нека е над него). Од балконот, од еден агол, гледаа 5.000 верници, кои беа во пренатрупаната просторија на џамијата Аја Софија, извршувајќи го нивниот намаз и паѓајќи на земјата со хармонија, ритам и совршен ред. Шумот на нивното поклонување или паѓањето на колена, екотот на нивните дланки кои се спуштаа во подот пред нив, нивното заедничко кревање, правеше мирните и длабоките бранови на нивното почитување да ја исполнат широката купола и да се издигнат во небеските височини. Беше тоа величествена, неспоредлива, достоинствена и поклонувачка слика која изразуваше индивидуална слобода, демократија, еднаквост, слика која не дозволуваше никаква лична или класна дискриминација.

Таму сум го видел номадскиот продавач на килими, кој е рамо до рамо со пашата со одлична облека, и тоа без никаков страв и почит. Стоеја заедно, се поклонуваа и паѓаа во сеџда со големо посветување. Сум видел дебели и ,грди‘ црнци, стоејќи при намаз рамо до рамо со најелегантните Турци во Истанбул. Ова беше вака, оти исламот од својот почеток го проширил братството помеѓу муслиманите и ова го одржал до ден-денес.“[1]

 

 

 

 

Исак Тајлер

 

Претседател на Англиканската црква, вели:

„Исламската вера е проширена од Маракеш до Јава, од Занзибар до Кина. Во Африка се шири со незамислива брзина. Исламската вера се појавува како најдобра вера за морално чистење на поцивилизираните народи и за нивен напредок. Христијанската вера ја нема таа сила.

Исламот придонел за човечката цивилизација повеќе од христијанството. Кај народите каде што продрел исламот се истребени многу варварски пороци, како обожавање на идоли, јадење на човечкото месо, убивање на живите бебиња и наместо нив, се донесени високи одлики како чистотата, достоинството, благородноста, и др.

Гостопримството кај муслиманите се смета дури за верска должност. Со претставувањето на исламот почнаа да се истребуваат штетните пороци за човечкото општество, како алкохолот, коцкањето, и др. Исламот ја подигна честа на жената и неа ја направи една од најизвонредните должности. А садаката, советувањето едни со други и братската љубов, ги направи едни од најважните должности.“[1]

 

 

 

 

Игњацин Улаги

 

Шпански писател, во неговата книга „Арапите не ја освоија Шпанија“, вели:

„Потполно е сигурно дека Арапите, потпирајќи се (само) на воени средства, на воената способност и сила, не би можеле да го направат сите тие фантастични освојувања, и во толку голем обем. Треба апсолутно да се верува дека овие освојувања не би можеле да се постигнат со сабја. Најцврстото оружје во рацете на Арапите беше исламот. Успесите на Арапите се постигнати благодарение на силата на новите идеи, новото верување кое го пренесоа тие, кое ги придобиваше за себе луѓето и другите народи. Всушност, нив ги освои исламот, а не Арапите.

Исламот во Шпанија претставуваше генеративна сила, која ги инспирираше сите луѓе и поттикнуваше на творечки активности. Исламот го обнови локалното општество, го ослободи од анархијата и заостанатоста, водејќи го кон еден подобар свет, свет на напредокот, културата, социјалното право и хуманизмот. Во вакви услови, во шпанската земја се раѓаа нови творечки сили, кои исламот го сметаа за неделив дел од нивната лична култура.“[1]

 

 

 

 

Ј. С. Шахт

 

Роден во 1902 година, предавал на многу германски универзитети, на универзитетите на Оксфорд, Лејден и Колумбија. Избран за член на многу универзитети и светски академии. Напишал многу книги за исламот. Тој вели:

„Верскиот закон кој се нарекува шеријат е најважното наследство кое исламот му го оставил на светот. Исламскиот шеријат јасно се разликува од сите облици на законот. Неминовно е неговото изучување така што ќе се вреднува неговата потполна делотворност врз законските прашања, на доволен начин. Исламскиот шеријат е уникатен, тој е сиже на божествени наредби кои го регулираат животот на секој муслиман, опфаќајќи ги сите животни аспекти. Тој содржи посебни одредби кои се однесуваат на обожавањето (ибадетите) и на верските церемонии, има и политички и законски одредби.

Исламското законодавство се смета за совршено, со неговиот посебен карактер, за нешто што му дава право да се нарекува верско законодавство.“[1]

 

Абдулах А. Хамилтон

 

Познат англиски политичар. Порано се викаше Сер Калрц Едвард. Во 1932 година го прими исламот. Тој вели:

„Убавината на исламот, неговата едноставност и чистота постојано ме привлекуваа, дури од добата на зрелост. Исламот е прогресивна, а не регресивна вера. Ако некој човек поседува земја и има одредено богатство, а земјата ја оставил необработена и нема потреба за тоа, ако помине едно одредено време во оваа состојба, неговата сопственост на природен начин преминува во општа сопственост. Исламското право потенцира дека сопственоста на таа земја преминува кај првиот човек кој ја засадил. Исламот го упатува човекот практично низ целиот негов секојдневен живот, додека таканареченото современо христијанство своите следбеници индиректно ги учи за реалноста и на Господа му се молат само в недела, додека другите денови во седмицата тие се однесуваат на откачен начин.“[2]

 

Џ. Лал Нехру

 

Политичар од Индија, вели:

„Исламот беше генератор и мисла на арапското будење, кој кај неговите следбеници донесе самоуверување и креативност. Самоуверувањето и верувањето на Арапите беа две величествени нешта. Исламот ним им ја донесе и пораката на братството, еднаквоста и праведноста помеѓу сите нив. Така во светот се роди ново демократско начело. Споредувањето помеѓу исламската порака за братство и бедната состојба на христијанството ни го става до знаење волшебниот степен на оваа порака и на нејзиното влијание не само помеѓу Арапите, туку и кај сите други народи во чии земји влегле тие. Верата за која навестуваше Мухамед (Божјиот мир нека е над него), која се истакнува со леснотија, јасност, братство и еднаквост, најде одговор од луѓето од соседските земји, бидејќи тие го доживеале зулумот од автократските кралеви и робовските свештеници. Луѓето беа уморни од стариот систем и бараа излез во еден нов систем, затоа исламот беше шанса за нив, која ним им ја поправи состојбата и им го отстрани кошмарот на репресалиите и неправедностите.“[3]



[1] Ибид. стр. 203.

[2] Ибид. стр. 249.

[3] Ибид. стр. 248.



[1] Види: Гласник, Сараево, бр. 9-10, септември-октомври, 1970, стр. 498.



[1] Ахмед Хамди, „Верски учења“, Тирана, 2003, стр. 248.



[1] Сејјид Муџтеба Мусави Лари, оп.цит., стр. 43, 44.



[1] Пол Фриндли, оп.цит., стр. 143-144.

Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 21:32
Originally posted by Sahih Bukhari Sahih Bukhari напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Поголем христијаномразец не постои од тебе никаде. И Исусовиот цитат го нарече комунистички исказ. Кој те исцентрифугира така?Ќе видев како ќе реагиравте јас да извртев вака некој збор.Абе на улица да те сретнам, па  брадата со која толку се дичиш ќе ти ја искорнамистепан


Ete od edna strana me kritikuvash deka sum iskrivil "Isusovi zborovi" a od druga strana ti ne pocituvash Isusova izreka za Etikata na eden Hristijanin....

Ajde da te podsetam... AKO NEKOJ TE UDRI PO LEVIOT SVRTIMUGO I DESNIOT OBRAZ.... Аха...Тоа е многу буквално сфатено и злоупотребено од мнозина. Исус не сакал со тоа да каже да бидеме мазохисти. Христијанинот не е глуп и добро си ги знае своите права. И апостолот Павле побарал извинување што како Римски граѓанин бил казнет неправедно.

E ova e etika ti shto pishuvash???? ti se molam.... pa zarem ne napravivme ista greshka? Не, не сме исто. Јас нигде не ти реков нешто слично за Мухамед, ниту извитоперив некојзбор.

Se izvinuvam aku povrediv necii suvstva so izrekata, navistina sum ja slushal samo od komunjari pa mi stana komunisticka izreka Тоа значи дека сепак не си го прочитал Новиот Завет, затоа и нема плодна дискусија, но само навреди од твоја страна.

Nesum Hristijanomrzec, a so sigurnost sum Nevistinomrzec!!! Секој нека ја практикува својата вистина, па еден ден, ќе видиме дали јас ќе се најдам во Исламскиот рај со тебе или на друго место.

Bradata e toa ke ti dadam sansa da si go iskazesh besot samo poveli ke ti pisham na licna poraka moj mobilen pa ke praime muabet za mestoto na sredbataУживај. Нема да те кубам. Брзо ми минува лутината.
[/QUOTE]
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Sahih Bukhari Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 389
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sahih Bukhari Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 21:40
Se odi procentoalno be magdalence, nemoze za edna "greshna"izjaa da tvrdish deka nekoj ne cepnal Biblija, a i da snesum cepnal ne e neke cudo ali eve za tvoja volja ke ti kazam deka sega citam komentar na Biblija, pa interesno e .... Biblijata odamna sum ja pominal, i sum se razocaral, nejse ti uzivajmu magdalence, nema poveke da te nerviram

OUR DIGNITY IS IN ISLAM!!!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 21:46
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Па јас само благо ќе го опоменам,ќе го потскубнам малу,  кој ти рече дека не го љубам? И јас не го гледам него како непријател, но тој мене-ДА.плазење


Xexe..Od kaj ti go gledas kako Prijatel koga ne go ni poznavas!!??? А кај реков пријател? Ако не ми е непријател-не значи дека ми е пријател.

Znaes sega,ko Amerikancive mi slicuvas!!!


Tie vikaat Nie Vospostavuvame Mir i Red vo Bliski Istok,a se zivo Ispokolija!!!!

I ti Isto sega---Ce go Potkubnam malku,no ne go mrazam!!!


Pa si terat Genetikata!!!
Она што мислиш дека за мене е комплимент-(Znaes sega,ko Amerikancive mi slicuvas!!! ) всушност е уште поголема навреда за мене.



Sekoja Cest!!!
И на тебе, и на брат ти по вера кој уште од некни се стакса да ме навредува, штета што зидарот ги избришал постовите
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 21:53
A kaj toa jas te navrediv!!???

Ne znam malku cudni mi ste vie Hristijanive!!!!

Koga navagate nekogo pod razno da Ismejavate,togas dobro vi godet,(ti teknuvat na Shu)))???a koga nekoj vam ke vi kaze nesto,togas,odma me navredi,me china, me prai!!!

P.s.za Bratot Buhari,ne veruvam deka ve navredil!!

Ne sum videl takvi Postovi!! od Negova strana!!!

Ova ti go velam poso bratot,go znam,od Rodzenje!!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,152 секунди.