Испечати | Затвори го прозорот

Влијание на нацијата врз верата

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=12770
Датум на принтање: 29.Април.2024 во 14:47
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Влијание на нацијата врз верата
Постирано од: the king
Наслов: Влијание на нацијата врз верата
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 12:49
so ovaa tema bi sakal da gi iskazeme nasite pogledi za ovaa prasanje...

kako sto gledame vo posledno vreme sme svedoci na golemi vlijanija na nacijata duri i tuka na delot za veroispovest na ovoj navistina mnogu poseten i popularen forum...

-------------
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



Коментари:
Постирано од: muhadzir
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 12:58
Originally posted by the king the king напиша:

so ovaa tema bi sakal da gi iskazeme nasite pogledi za ovaa prasanje...

kako sto gledame vo posledno vreme sme svedoci na golemi vlijanija na nacijata duri i tuka na delot za veroispovest na ovoj navistina mnogu poseten i popularen forum...




Mene ic ama ne me interesirat nacija............ a pardon, da me priznavaat kako vo Jugoslavija, po nacija Musliman, evala...голема%20насмевка

Nacijata e najgolem protivnik na Muslimanite!лутина



-------------
ISLAM VJERA ISTINE


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 13:40
Originally posted by muhadzir muhadzir напиша:


........... a pardon, da me priznavaat kako vo Jugoslavija, po nacija Musliman, evala...голема%20насмевка]


Zarem vo Jugoslavija potoelo nacija musliman?

Zarem musliman ne oznachuva pripadnik na vera, kako hristijanin, hindu, budist i t.n. Kako mozhe vera da bide nacionalnost?

Sekoj pripadnik na bilo koja nacionalnost mozhe da bide nekakov vernik, no nemozhe nekakov vernik da bide pripadnik na sekakva nacionalnost.

P.S. Iako se slozhuvam deka podelbata po nacionalnosti, rasni i verski ubeduvanja e samo destruktivno i ne vodi kon nishto pozitivno.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: dzem
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 13:52
-

-------------
Euzu Billahi minessejtanirradzim Bismillahirrahmanirrahim ~ HasbunAllahu ve ni`mel vekil~


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 13:56
Toa rekov muhadzir, deka musliman oznachuva sledbenik na vera.

Onoa sto go napravile srbite na vemeto bilo chisto politichki poteg, kako i mnogu drugi napraveni vo toa veme (na primer, za bosancite imaa napraveno opcija po nacionalnost da bidat i jugosloveni) i ne znachi deka bilo korektno.

Se znae sto e drzhavjanstvo, nacionalnost i verska pripadnost.

Povtorno, se slozhuvam deka brishenjeto na site podelbi megju lugjeto po sekoja osnova, bi dovelo do edno ogromno osloboduvanje od preteshkiot bagazh sto ni e natovaren od minatoto.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: hr.lucky
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 14:05
Originally posted by dzem dzem напиша:

Ova vo temata K*rani kerim "torbeshkiot "nekako mi deluva nacisticki be brat Muhadzir
isto i mene torbeshi e naziv za makedonci muslimani iskreno gi pochituvam no neznam dali i tie se slozhuvaat taka da gi vikame i goranite se isto no tie samite si se narekuvaat taka nekoi prijateli i jas vo lichna konverzacija gi narekuvam torbeshi i bidejc'i e na prijatelska baza nikoj ne zamera duri i samite taka se narekuvaat no vo globala ako e za niv navreduvachki neka kazhe nekoj bi sakal da znam. A sto se odnesuva do tmata mislam deka nekoi povec'e nekoi pomalku no sepak ima vlijanie od nacija vrz verata i toa e mnogu golema kochnica za bilo kakov razvoj vo sekoj pogled,site treba da se gledame po lichni osobini a ne po nacija ili vera.


Постирано од: muhadzir
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 14:08
Originally posted by dzem dzem напиша:

Ova vo temata K*rani kerim "torbeshkiot "nekako mi deluva nacisticki be brat Muhadzir


Ic ne deluva nacisticki vo onaa smisla kako sto se izjasniv.. Koga kazav torbeskiot, mislev na dijalekt od makedonskiot jazik (Rekansko Torbesko govorno podracje), a ako neznaes deka takov dijalekt postoi, proveri vo makedonskata gramatika.  Mojata zamerka e sto k*ran casen e preveden tokmu na toj jazik (dijalekt) sto ne korespondira so objektivnata cel.. Jasno kaza i sestrata Aisha deka i ona nekoi zborovi prvpat gi srecava, i neznae sto znacat.. k*ran trebese da pomine niz recenzura ( za delot od prevodot na makedonski, a Arapskiot  del sekako deka se podlezi na najstrogi recenzuri),  i da bide preveden na Literaturno makedonski jazik!


-------------
ISLAM VJERA ISTINE


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 14:28
Messenger - muslimanite sebe si se gledaat kako edna nacija, toa proizleguva od samiot k*ran...


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 16:18
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Messenger - muslimanite sebe si se gledaat kako edna nacija, toa proizleguva od samiot k*ran...


Toa e niven religijski pogled koj e diktiran od k*ranot. Kako takov toa e samo nivni izbor, no ne vazhi vo oficijalno prifatenite megjunarodni klasifikacii.

Primer:

Drzhavjanstvo - Makedonija (makedonec)
Nacionalnost - makedonec, albanec, rom...
Religiozna opredelenost - hristijanin, musliman, ateist ...

Dokolku ne se chuvstvuva nikakva nacionalna opredelenost togash se pishuva - bez nacionalnost.

Pojavata na odreknuvanje na nacionanosta kaj nekoi vernici e tokmu poradi silnoto vlijanie na nacionalnosta vrz religijskata opredelenost. Nekako megju lugjeto se podrazbira deka makedonec ili srbin mora da bide pravoslaven hristijanin, albanec musliman, hrvat katolik i t.n.

Zarem nemash slushnato zborenje "kakov si ti srbin/makedonec a ne si pravoslaven?" Lugjeto koi se opredelile za druga vera od onaa "nacionalnata" se naogjaat megju Scila i Haribda - nitu se potpolno prifateni spored nacionalnosta poradi drugata vera, a nitu mozhat da bidat potpolno prifateni spored verata dodeka se drzhat za svojata nacionalnost.

Najednostavniot izlez za niv od taa sostojba e da ja izbrishat nacionalnosta i da se deklariraat samo kako vernici.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 17:03
Muslimanite ne se gledaat kako edna nacija! Naprotiv kako eden narod ili ummet!

Poprecizen odgovor ke ti dadat onie muslimani koi go znaat arapskiot jazik.

Vo islamot e strogo zabraneto nekoj da bide privilegiran samo poradi nacionalanta pripadnost!

A sepak gledame za zal, deka muslimanite se tie koi prednacat po nacionalizmot!!!!

I mene kako mala moite me ucea deka po nacionalnost sum muslimanka!
Toa kako sto i kaza mess. bila propaganda na Tito i ostanata druzina!

Zalno e sto trebase da se slucat sito onie vojni za da lugeto sfatat sto se!
Da bides pripadnik na edna nacija e dozvoleno, vsusnost ne smees da velis deka pripagas na druga nacija, zabraneto e!
Samo mora da se vnimava nacionalnoto cuvstvo da ne prerasne vo ekstrem, i vo omalovazuvanje na drugite!


-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 18:59
ne e tocno deka bila propaganda na Tito, tuku komplex na poturcenite makedonci i srbi, bidejki religijata bese nesto sosema licno i nemase vlijanie vo opstestveniot zivot, pa tie poturceni makedonci i srbi si se izjasnuvaa kako muslimani, kolku da se znae deka se razlikuvaat od nepoturcenite makedonci i srbi.


mnogu jasno deka musliman e pripadnik na edna religija a ne nacionalnost.


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 19:12
Butel ne te razibram!
Ova tvoja teza e tolku smesna.......
Ti podobro ja znaes istorijata na mojot narod od mene Aj i toa da go vidam na forumov.

Mojot narod nema nikava vrska so srbi ili makedonci ili pak poturcuvanje!

Ako se poturcile tie stanale muslimani, no nacijata OSTANUVA!

Pred islamot, sme bile bogomili....
Koga dosle Turcite, sme primile islam bidejki ako si zapoznaene so veruvanjeto na bogomilite bi sfatila zosto islamot bil mnogu blizok I LESNO sfatliv za toj narod!

NE JA ZNAES ISTORIJATA NA MOJOT NAROD, I NE DAVAJ BESMISELNI KONSTATACII!

Makedonskiot narod najdobro znae kako e da si osporuvan i negiran!

Bi te zamolila da ne navleguvas vo polinja vo koi ne si zapoznaena, bidejki IMA CELA NAUKA KOJA SE NAREKUVA ISTORIJA!


-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 19:16
da, Aisha, ic nisto ne znam, jas inace od Mars padnav ovde....

P.S. nema potreba nisto da me molis, a kolku za istorijata , sekoj narod pisuva svoja istorija i mnogu diskutabilno e sto e navistina vistina.


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 19:17
Ubavo e koga ke se prizne, toa e prv cekor kon soznavanje

-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 19:20
soznavanje na sto? ne mi e mene problem nisto da priznaam, nekoi drugi narodi imaat problem da si priznaat pred se samite na sebe, a potao i pred drugite.


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 19:24
Pa koga bi go znele ova Srbite, tezata koja ti ja navede, mozebi ne bi ne istrebile vo vojnata. Pa sega tie ubija okolu 400.000 Bosnjaci vo vojnata vo Bosna, so namera da ISTREBAT EDEN NAROD, a gledas neznaele deka se raboti za istiot. c c c, vo kakva zabluda znaci ziveele

-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 19:30
ne ziveat vo zabluda, a religiskata podvoenost si go pravi svoeto, od kade inaku i vojna i so hrvatite, no ova e veke nekoja druga tema


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 19:33
Aisha - ushte neshto... sporedbata so Bogomilite e besmislena. Ako go poznavash uchenjeto na Bogomilite kje sfatish deka nema apsolutno nishto zaednichko so Islamot... osven toa - vo vremeto koga doagja islamot na Balkanot - bogomilstvoto e vekje ischeznato, osven Patarenite vo Bosna. Bogomilstvoto vo Makedonija e vo sosema razlichen reon od toj vo koj e groto od islamiziranoto naselenie.


Постирано од: muhadzir
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 19:34
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Pa koga bi go znele ova Srbite, tezata koja ti ja navede, mozebi ne bi ne istrebile vo vojnata. Pa sega tie ubija okolu 400.000 Bosnjaci vo vojnata vo Bosna, so namera da ISTREBAT EDEN NAROD, a gledas neznaele deka se raboti za istiot. c c c, vo kakva zabluda znaci ziveele



Da ne preteruvame sestro so brojki, falamu na Allah dz.s. sto taa brojka sto ja navede ne e vistinskata........  inace se soglasuvam deka namerata im bese tocno taa, da gi istrebat muslimanite, iako gi smetaa kako Srbi Muslimani, ama izgleda nacijata ne igrase tuka golema uloga, ili kako sto obrazlozi messenger deka nekoi pod nacija razbiraat avtomatski i religija.. Pa ako bides Srbin avtomatski asocira na Pravoslaven Hristijanin, pa samo takvi sakaa da gi vidatизненадување  a slicno e i kaj mnogu drugi narodiнамигнување



-------------
ISLAM VJERA ISTINE


Постирано од: muhadzir
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 19:35
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Aisha - ushte neshto... sporedbata so Bogomilite e besmislena. Ako go poznavash uchenjeto na Bogomilite kje sfatish deka nema apsolutno nishto zaednichko so Islamot... osven toa - vo vremeto koga doagja islamot na Balkanot - bogomilstvoto e vekje ischeznato, osven Patarenite vo Bosna. Bogomilstvoto vo Makedonija e vo sosema razlichen reon od toj vo koj e groto od islamiziranoto naselenie.


Nie pak tuka vo Makedonija po Istorija ucevme bas kako sto kaza Aisha.. Dali ne e tocna makedonskata Istorija, zidarskiзбунетост


-------------
ISLAM VJERA ISTINE


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 19:40
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Aisha - ushte neshto... sporedbata so Bogomilite e besmislena. Ako go poznavash uchenjeto na Bogomilite kje sfatish deka nema apsolutno nishto zaednichko so Islamot... osven toa - vo vremeto koga doagja islamot na Balkanot - bogomilstvoto e vekje ischeznato, osven Patarenite vo Bosna. Bogomilstvoto vo Makedonija e vo sosema razlichen reon od toj vo koj e groto od islamiziranoto naselenie.


Pa kade ti procita deka potekloto mi e od Makedonija?
Od Bosna e!!!A za bogolmilite, ej stvarno e dolga ovaa tema,no vo kratki crti, tie veruvale vo poveke bogovi no imale eden glaven i taka odi prikaznata....

Inaku za brojkata zaginati ne preteruvam Vo oficijalnata kniga na Bil Klinton stoi 350.000 zaginati vo Bosna! A vo istrazuvanjeto koe go vrsi nacionalniot institut vo Bosna, taa brojka dostigna i do 400.000.
Brojkata ne e fiksna veli Amor Masovic, koj e odgovoren za baranje na isceznatite lica, a poveketo pronajdeni vo masovnite grobnici!


-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 19:40
a vie po koja istorija ucevte? onaa sto se predava vo dzamiite?


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 19:48
Muhadzir i Aisha - Bogomilskoto uchenje ne samo shto nema nishto zaednichko so Islamot, tuku vo mnogu raboti e krajna sprotivnost. Ne gi meshaj Patarenite so Bogomilite! Iako trgnuvaat od ist pochetok, imaat sosema razlichno uchenje.
Mudzhahir - ako vo nekoj uchebnik napishale deka Bogomilite se islamizirale zatoa shto uchenjeto im bilo najblisku do islamot, togash ili toj nema nikakva vrska niti so istorijata, nitu so bogomilite, nitu so islamot... prochitaj malku izvorni, nivni tekstovi, kje vidish kolku se razlichni... osven toa - prochitaj malku istorija, kje vidish deka vo vremeto koga Turcite doagjaat na Balkanot, Bogomili vekje nema...
Aisha - Bogomilite ne veruvaat vo povekje Bogovi, kade shto eden e glaven. Toa e sosema pogreshno! Ne znam od kade go izvadi ova...?!?! Veruvaat vo eden Bog, no veruvaat vo Dualistichka priroda na toj Bog, odnosno deka vo sebe go sodrzhi i dobroto i zloto, a ne kako vo Hristijanstvoto ili Islamot - deka se toa dve razlichni sili... da ne navleguvam vo podetalna diskusija okolu ova, ne e tuka mestoto... no nema nikakva vrska so Islamot... Mislam deka vo Makedonija seushte mozhe da se najde edno staro izdanie na "Evangelie po Jakov", koe shto pretstavuva "Biblija" za Bogomilite... prochitaj go. (ako ne, go ima vo Univerzitetska, sigurno).


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 19:53
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

- prochitaj malku istorija, kje vidish deka vo vremeto koga Turcite doagjaat na Balkanot, Bogomili vekje nema...


Vo osnova veruvanjeto na bogomilite nikogas ne me interesiralo. Za nego doznav citajki ja istorijata na Bosnjacite!
Znaci govoram za oficijlnata istorija, koja se uci vo Bosna, deka bosnjacite pred islamot BILE BOGOMILI! Ne valjda deka cela edna nacija uci pogresna istorija!
Inaku fala za preporakata, ke ja pobaram knigata vo NUB!


-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 19:56
zemi gi istoriite ne samo na makedonskite sosedi, tuku ete, na site balkanski zemji, ne da gi proucuvas detalno, tuku opsti lekcii od ucebnici za osnovno uciliste, pa ke vidis kolku tie navistina se poklopuvaat


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 19:59
Ne sakam da ja citam istorijata od zemjite okolu, bidejki i ti ne sakas da ja citas taa istorija!
Sto veli Bugarija za Mak. a tek Grcija!

Ne prifakam istorija od narod, za koj znam deka me mrazi i go negira moeto postoenje i mojata istorija!


-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 20:00
Seriozno toa go uchat?!?!?!?
Boshnjacite bile Patareni, a ne Bogomili... iako i ednoto i drugo uchenje se "eretichki" vo odnos na Hristijanstvoto, sepak mnogu se razlikuvaat... isto kako shto se razlikuva i Katarenskoto uchenje na primer... Patarenite poteknuvaat od Bogomilite, no uchenjeto im se razlikuva dosta...
Vo sekoj sluchaj - prichinata zaradi koja Boshnjacite go primaat Islamot ne e vo slichnosta na uchenjata. Uchenjata strashno mnogu se razlikuvaat. Prichinata (osven se razbira, shto na lugjeto im se dopadnala novata vera), e vo toa shto Patarenite kako takvi nemale potkrepa od niedna crkva vo regionot. Katolichkata vo Hrvatska gi ekskomunicirala odamna, isto i pravoslavnata vo Srbija. Nemale nikakva potpora i bile edinstveni koi ja ispovedale konkretnata vera (patarenstvo). Zatoa i promenata na verata nastanala pobrzo, zatoa shto nemalo dolga tradicija koja da gi vrzuva so Hristijanstvoto...
Vo sekoj sluchaj - evangelie po Jakov e interesno chetivo (se koristelo od Bogomilite vo Makedonija, ne od Patarenite)...


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 20:03
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Ne sakam da ja citam istorijata od zemjite okolu, bidejki i ti ne sakas da ja citas taa istorija!
Sto veli Bugarija za Mak. a tek Grcija!

Ne prifakam istorija od narod, za koj znam deka me mrazi i go negira moeto postoenje i mojata istorija!



vo toj slucaj ostanuvas ogranicena na edno nesto i ne mozes da gi sogledas realno rabotite.

jas za razlika od tebe citam i ona sto e od drugata strana.


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 20:05
E vidi, sme go primile islamot, bidejki nikoj ne ne sakal
Inaku na pocetokot, Bosnjacite se borele protiv Turcite, primanjeto na islamot ne bilo VEDNAS, bile prvi na Balknot SEKAKO!

Istorijata e opsirna tema, a sepak ne e e za ovaa tema, mi dade dobra ideja da ja otvoram, na podforumot istorija!
Mnogu malku se znae za ovoj narod, a sepak vo MK. ne ima mnogu!
Sepak fala zidarski, svestrani sfakanja nema sto!

-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: hr.lucky
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 20:05
boshnjacite bile pravoslavci isto kako i torbesh*te pa se poturcheni samo and'a ne e poturchena koga sakale da ja poturchat rekla glava davam vera ne davam,hrvatite isto bile pravoslavci tie se pokatulicheni i ovie site narodi zaedno so makedoncite imaat juznoslovenski koreni toa e vistinata sakal nekoj da ja prifati ili ne.vprochem poglednete ja samo fizonomijata na narodot fakt e deka ne se razlikuvame edni od drugi kako shto se razlikuvame so grcite ili bugarite ili germancite itn.naj ubav narod sme a najvishe ochi si vadime e toa ti e balkanski sindrom ili pak sme nekoe chuvaj boze pleme shto gi naselilo balkanskite prostori.


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 20:09
tokmu taka


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 20:09
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

vo toj slucaj ostanuvas ogranicena na edno nesto i ne mozes da gi sogledas realno rabotite.

jas za razlika od tebe citam i ona sto e od drugata strana.


Moeto pisuvanje ne se odnesuva za MENE, indirektno pisuvanje!

Bidejki ete citas sto e na drugata strana, kako sto pisav i predhodno, sigurno ne ti odgovara koga te negiraat kako narod,i sekoja strana si go bara svoeto!

Ne sakam da citam Bugarska istorija, vo koja stoi deka nepostojat Makedoncite, za grckata da ne pisuvam.
Moite predci dosle vo Makedonija vo koja ziveele Makedoncite, i samo takva poznavam!
A jas sega da se zamaram sto velat Bugarite, vprocem sekoj ja pisuva svojata istorija, zar ne? I sto ima tuka objektivno i vredno za citanje!

-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 20:11
Lucky - shto zborish be? :)
Boshnjacite ne bile pravoslavni dosta odamna... bile Patareni i toa vo ogromno mnozinstvo... Hrvatite bile katolici (latini) ushte pred oficijalnata podelba na istochno i zapadno hristijanstvo...
Aisha - ne ja razbiram bash ironijata... ne rekov deka ste smenile vera zatoa shto nikoj ne ve sakal... ednostavno - vo toa vreme, ne postoel seushte nacionalizam. Lugjeto, kako narod, ne se identifikuvale spored nacija, a pred se spored verata (delumno i spored jazikot koj go zboruvale i reonot vo koj zhiveele). Nacijata kako ideja se pojavuva mnogu podocna. Vo takvi uslovi, patarenite ednostavno nemale so kogo da se identifikuvaat i da imaat silna vrska so ostanatite okolu niv, zatoa shto neprifakjanjeto bilo obostrano. Vo islamot za prv pat pronashle mozhnost za vrska i mozhnost za identifikacija so drugi, odnosno, chuvstvoto za narod (ne nacija).


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 20:16
ne sum ironicina!
Izvini ako taka pomisli!

Pa vo osnova, do nekade se soglasuvam ,den denes Srbite najbliski se so Rusite, Hrvatite so Avstricite a Bosnjacite so Turcite!


-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: hr.lucky
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 20:22
ej zidarski latini se italijani moze sega ima nekoi latini na istra ovie hrvatite se juzni sloveni isto kako nas,srbite i boshnjacite hrvatite se pokatulicheni za vreme austroungarsko carstvo isto koga se poturcheni boshnjacite za vrema otomanskata imprrija i toa e jasno i verata ja promenile pod pritisok na sila i ednite i drugite


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 20:25
hr.lucky, koga se dojdeni juzhnite sloveni na balkanskiot poluostrov?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: muhadzir
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 20:25
Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:

ej zidarski latini se italijani moze sega ima nekoi latini na istra ovie hrvatite se juzni sloveni isto kako nas,srbite i boshnjacite hrvatite se pokatulicheni za vreme austroungarsko carstvo isto koga se poturcheni boshnjacite za vrema otomanskata imprrija i toa e jasno i verata ja promenile pod pritisok na sila i ednite i drugite



E toa go znaeme od amna, komitite vezden tie pesni gi peat na gradski, a i seselovite se dosta glasni vo srbijaсреќа Ubavo ti objasna zidarski.

Inace zidarski, spored Bosnjacite patarinite bile sekta od bogomilite, kako sto kaza i ti... a za toa sto go naveduvas ti, nvistina interesno, i prvpat go slusam.


-------------
ISLAM VJERA ISTINE


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 20:28
Ej zidarski, nabrzina se konsultirav so literaturata koja ja imam doma!

Vidi bosnajcite bile bogomili no hrvatite gi narekuvale Patareni (nevernici).
Inaku ako mozes da dojdes do knigata "Historija Bosnjaka" od Mustafa Imamovic, bi bilo dobro!Inaku nacionalno togas sme bile Bosnjani a religiski Bogomili, koi vo toa vreme odele vo svoite t.n. hramovi i se molel 5 pati na den!
Neznam dali tamu ja ima, no vo NUB ja nema !

Ej lacky, odmori malku!
Islam - Turci!Otomanci - Otomanska imperija!
Primas islam! A ne poturcuvanje...
Vo islamot nema prisila! Islamot se prima od ubeduvanje, i ne se znaesuvaj so tie prikazni koi ni gi kazuvale pred spienje! Educiraj se, malku istorija, fakti...


-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 20:29
Lucky... losha informacija imash...
Tochno e deka Hrvatite se juzhno Sloveni... no ne site Juzhno Sloveni bile Pravoslavni... Hrvatite ne se katolici so doagjanjeto na Avstro-ungarskata imperija, tuku mnogu prethodno. Potoa stanuvaat del od Ungarskoto kralstvo, pa duri potoa del od Avstro-Ungarija... toa e mnooogu podocna...
Izrazot Latini, ne se odnesuva na Italijani! Toa e izraz, koj vo periodot na razcepot na crkvata na katolichka i pravoslavna se koristel za onie koi bile verni na Rim. Prichina - sluzhbite im bile na latinski.


Постирано од: hr.lucky
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 20:29
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

hr.lucky, koga se dojdeni juzhnite sloveni na balkanskiot poluostrov?
od 6ti do 8mi vek i vo 9ti se vec'e prisutni


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 20:30
Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

hr.lucky, koga se dojdeni juzhnite sloveni na balkanskiot poluostrov?
od 6ti do 8mi vek i vo 9ti se vec'e prisutni


I koi narodi zhivee na tie teritorii pred niv ?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Halid ibn Velid
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 20:36
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Messenger - muslimanite sebe si se gledaat kako edna nacija, toa proizleguva od samiot k*ran...


Koga Gledam vakvi Apsurdi i nevistini,nemozam da pretrajam...!!

Od kaj najde be Ti Zidarski vo Quranot deka nie Muslimanite sme edna Nacija!??

Vece i Sestrata Aisha,Vi kaza dobro deka mie sme UMMETI MUHAMMED.A.S.(narodot na Muhammed.a.s)

a Islamot,ne gledat na nacija!!!!

Kaj Allah.xh.sh. nemat razlika,pomegu crniot,beliot,arapot nearapot...Najdobar kaj Allah.xh.sh. e onoj koj e Bogobojazliv!!!!

a za nacijata,kolku e vazna vo Islamot ,eve ti eden Hadis!!!

Muhammed.a.s rekol:
Koj vojuvat za Nacija,povikuvat na Nacija i Umret za Nacija ne e od Nas!!!

Mislam deka e Kristalno jasno!!??

P.S.Taka da uste ednas nemoj da konstatiras,kako tebe so ti odgovarat!!!I nemoj nevistini da iznesuvas za Quranot!!!

Pozz..Halid ibn Velid..


Постирано од: hr.lucky
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 20:37
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

hr.lucky, koga se dojdeni juzhnite sloveni na balkanskiot poluostrov?
od 6ti do 8mi vek i vo 9ti se vec'e prisutni


I koi narodi zhivee na tie teritorii pred niv ?
grci,iliri,traki,dardani,tribali ,makedonci


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 20:39
Halid, se izvinuvam za greshkata - mislev "narod" ne "nacija"...


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 20:54
Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

hr.lucky, koga se dojdeni juzhnite sloveni na balkanskiot poluostrov?
od 6ti do 8mi vek i vo 9ti se vec'e prisutni


I koi narodi zhivee na tie teritorii pred niv ?
grci,iliri,traki,dardani,tribali ,makedonci


E pa, ako e taka, togash zoshto gi stavi makedoncite vo ist kosh so juzhnite sloveni?

Vo eden od prethodnite komentari ti napisha:

boshnjacite bile pravoslavci isto kako i torbesh*te pa se poturcheni samo and'a ne e poturchena koga sakale da ja poturchat rekla glava davam vera ne davam,hrvatite isto bile pravoslavci tie se pokatulicheni i ovie site narodi zaedno so makedoncite imaat juznoslovenski koreni toa e vistinata sakal nekoj da ja prifati ili ne.vprochem poglednete ja samo fizonomijata na narodot fakt e deka ne se razlikuvame edni od drugi kako shto se razlikuvame so grcite ili bugarite ili germancite itn.naj ubav narod sme a najvishe ochi si vadime e toa ti e balkanski sindrom ili pak sme nekoe chuvaj boze pleme shto gi naselilo balkanskite prostori.    

Znam deka toa e jugoslovenskata verzija na istorijata bidejki istata ja uchev i jas. Mozham da ti kazham deka definitivno ne e vistinita i beshe dizajnirana da se vklopuva so politikata na togashnata drzhava.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: hr.lucky
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 21:21
mesi pogledni be brat kakov si,kako izgledash,kakov mentalitet imash,kakva karma kako razmisluvash i pogledni gi navedenite narodi c'e vidish deka imash slichen jazik,slichen nachin na oblekuvanje ,kujna itn,itn,tochno makedoncite bile na ovie prostori pred slovenite ama tie se izmeshale edni so drugi i sega nie imame i juznoslovenska loza i toa e za pochituvanje nie denes sme makedonci ama loza si e loza.znaesh kolku sme meshani ehehe i zatoe ne sme degenerici i zatoa se istaknuvame i so intelegencija i so druzhenje i pochituvanje,ne sebichnost pa strancite ni se chudat i vosh*tuvaat isto taka site isto alapachat, i toa ni e eden od pojakite sindromi od lozata


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 21:25
Vidish Lucky... tuka se soglasuvam so Messenger... Samo nie si imame ideja deka cel svet ni se vosh*tuva i deka ni zaviduva... ama toa e druga tema, ne e za ovde...
Ajde site nazad na tema...


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 19.Март.2008 во 09:11
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

vo toj slucaj ostanuvas ogranicena na edno nesto i ne mozes da gi sogledas realno rabotite.

jas za razlika od tebe citam i ona sto e od drugata strana.


Moeto pisuvanje ne se odnesuva za MENE, indirektno pisuvanje!

Bidejki ete citas sto e na drugata strana, kako sto pisav i predhodno, sigurno ne ti odgovara koga te negiraat kako narod,i sekoja strana si go bara svoeto!

Ne sakam da citam Bugarska istorija, vo koja stoi deka nepostojat Makedoncite, za grckata da ne pisuvam.
Moite predci dosle vo Makedonija vo koja ziveele Makedoncite, i samo takva poznavam!
A jas sega da se zamaram sto velat Bugarite, vprocem sekoj ja pisuva svojata istorija, zar ne? .I sto ima tuka objektivno i vredno za citanje!


Ne ne mi odgovara koga me negiraat , tuku mi e smesno, zatoa sto jas postojam i znam koja sum.

ne mislam deka e zamaranje ako doznaes sto misli i veli drugiot

so pisuvanjeto na tvojata posledna recenica kazuvas deka kako edinstvena mozno vistinsko i pravilno e samo tvoeto.

kako i da e , dobiv samo potvrda deka nacijata ne vlijae na religijata, tuku religijata vlijae na nacijata.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 19.Март.2008 во 11:16
Христијанството не познава нации, национализам, расизам и сл.
Секој новообратен христијанин, независно од неговата национална припадност, добива еден нов пасош и државјанство од едно исто Божјо Царство како и сите други христијани.
Секако не би личело на мене доколку не наведам и некој соодветен библиски стих за ова мое тврдење:
 
"И така, ако е некој во Христа, тој е ново создание; старото помина, ете: сè стана ново."
(2 Коринтјаните 5:17)
 
"Но нема разлика меѓу Јудеец и Грк; зашто еден и ист е Господ на сите; богат за сите, кои Го повикуваат"
(Римјаните 10:12)
 
"Нема веќе ни Јудеец ни Грк, нема веќе ни роб ни слободен, нема веќе ни машко ни женско, зашто вие сите сте едно во Христа Исуса"
(Галатјаните 3:28)
 
Исто така и параболата на Исус за добриот самарјанин јасно укажува дека добриот самарјанин се покажал поголем пријател на јудеецот од неговите сонародници, иако самарјаните и јудејците не општеле во тоа време.
 
Еднаш кажав тука на форумов и пак ќе повторам, непосредно по завршетокот на војната меѓу Косово и Македонија, ја имав таа чест да отидам во Косово и таму, во една косовска црква, да го славам Бог на албански јазик (Фалиминдери о Зоти) заедно со моите тамошни браќа и сестри, и заедно со нив да се молиме за мир помеѓу нашите земји.
Тоа беше навистина посебно чувство.
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 19.Март.2008 во 11:21
Мешањето на верата со нацијата е најзастапено меѓу православните.
Скоро секогаш кога ќе ги прашам моте познаници-атеисти, што се тие по вероисповед, одговараат "Јас сум православен". И кога ќе ги прашам: "Како може да се православен ако не веруваш во Бог итн", они викаат: "Па не сум албанец па да бидам муслиман, јас сум македонец и ЗАТОА сум православен".
 
Имињата Македонска православна црква, Српска православна црква, бугарска православна црква, Грчка, Руска итн сите овие национални префикси јасно укажуваат дека нацијата е измешана со верата и просто не се разликува што е што.
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: the king
Датум на внесување: 19.Март.2008 во 12:40
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

ne e tocno deka bila propaganda na Tito, tuku komplex na poturcenite makedonci i srbi, bidejki religijata bese nesto sosema licno i nemase vlijanie vo opstestveniot zivot, pa tie poturceni makedonci i srbi si se izjasnuvaa kako muslimani, kolku da se znae deka se razlikuvaat od nepoturcenite makedonci i srbi.


mnogu jasno deka musliman e pripadnik na edna religija a ne nacionalnost.


butel dokolku nekoj tebe prisilno te natera na nesto, sto ke bide koga toj ke te oslobodi i si zamine od tvojot zivot ?????te

te molam za realen odgovor bez protekcii...

-------------
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Постирано од: the king
Датум на внесување: 19.Март.2008 во 12:51
spored islamot niti religijata nitu nacijata ne e ona po sto treba da se razlikuvaat lugeto...


bog rekol poznavaj gi lugeto samo po edna teorija a taa e kako dobri ili kako losi luge, drugoto ne e na uvid i treba da se trgne nastrana....

no denes situacijata e sosema razlicna, denes si izbegnuvan samo poradi toa sto mu pripagas na ovaa ili onaa nacija, a ne pordi toa sto si dobar ili los covek...


ne samo muslimanite tuku i site luge na svetot bi bile podobri, i situacijata vo koja se naoga celiot svet bi se iskacila na edno navistina povisoko nivo...

no mozeme samo da kazuvame prikazni seto ova e mnogu daleku od denesnata situacija vo koja se naogame...

-------------
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 19.Март.2008 во 13:18
Originally posted by the king the king напиша:

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

ne e tocno deka bila propaganda na Tito, tuku komplex na poturcenite makedonci i srbi, bidejki religijata bese nesto sosema licno i nemase vlijanie vo opstestveniot zivot, pa tie poturceni makedonci i srbi si se izjasnuvaa kako muslimani, kolku da se znae deka se razlikuvaat od nepoturcenite makedonci i srbi.


mnogu jasno deka musliman e pripadnik na edna religija a ne nacionalnost.


butel dokolku nekoj tebe prisilno te natera na nesto, sto ke bide koga toj ke te oslobodi i si zamine od tvojot zivot ?????te

te molam za realen odgovor bez protekcii...



nema protekcii i najrealen odgovor, mene nikoj ne moze da me prisili na nisto, jas nisto ne moram . ima raboti koi gi sakam i koi ne gi sakam.



Постирано од: butel2
Датум на внесување: 19.Март.2008 во 13:21
Originally posted by the king the king напиша:


no denes situacijata e sosema razlicna, denes si izbegnuvan samo poradi toa sto mu pripagas na ovaa ili onaa nacija, a ne pordi toa sto si dobar ili los covek...


ne samo muslimanite tuku i site luge na svetot bi bile podobri, i situacijata vo koja se naoga celiot svet bi se iskacila na edno navistina povisoko nivo...

no mozeme samo da kazuvame prikazni seto ova e mnogu daleku od denesnata situacija vo koja se naogame...



nie toa go imavme , megjutoa denes samo poedinci kako mene velat deka toa navistina bese dobro vreme


Постирано од: the king
Датум на внесување: 19.Март.2008 во 13:29
pa togas kako mozele i nekogo togas da go prisilat na nesto koe ne go saka????

-------------
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 19.Март.2008 во 13:47
Originally posted by the king the king напиша:

pa togas kako mozele i nekogo togas da go prisilat na nesto koe ne go saka????


postojat mnogu nacini, i denes imame nacini na presija na narodi za sekakvi otstapki .

e sega nekoj e bas tvrd orev i ke gi izdrzi site presii, a nekoj ke si rece, ama ednas se zivee , pa sto mi gajle dali sum ova ili ona, vazno da gi imam blagodetite.


Постирано од: the king
Датум на внесување: 19.Март.2008 во 14:03
ne e taka kako sto velis ...


navistina ima samo eden zivot no vo toj slucaj ova e samo priprema za toj eden zivot koj nema kraj...



a da znaes deka nikoj nemoze na nikogo da vlijae ako ne e prisuten do nego...

i kolku da go stegas na nekogo koga ce go napustis toj ke se vrati na ona sto go saka...

-------------
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 19.Март.2008 во 14:14
da, samo turcite bile 5 veka ovde, onie koi pod p[resija go primile islamot, odamna bile umreni koga otomanskata imperija si zaminala odovde


Постирано од: the king
Датум на внесување: 19.Март.2008 во 14:22
kako toa ????


pa neli sekoj koga umira ostava po nekoja poraka, zarem i tie ne bi ostavile takva poraka????



jas mislam deka tie na koi ti go vrtis muabetot(torbesite- bez navreda) se turci koi go izgubile svojot jazik ili paki se starosedelci na ovie prostori, treto nema....

-------------
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Постирано од: tofu
Датум на внесување: 19.Март.2008 во 14:29
Дури и да биле исламизирани со сила, тие тајно би го практикувале своето оригинално верување, ќе чекале, ќе ги воспитувале на ист начин новите генерации, ќе дочекале ден кога ќе можат да се ослободат од се што им било со сила наметнато. Но доколку биле исламизирани со сила, и потоа им се допаднала таа нова вера, тогаш децата ќе ги воспитуваат како муслимани.

-------------
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 20.Март.2008 во 10:39
Originally posted by tofu tofu напиша:

Дури и да биле исламизирани со сила, тие тајно би го практикувале своето оригинално верување, ќе чекале, ќе ги воспитувале на ист начин новите генерации, ќе дочекале ден кога ќе можат да се ослободат од се што им било со сила наметнато. Но доколку биле исламизирани со сила, и потоа им се допаднала таа нова вера, тогаш децата ќе ги воспитуваат како муслимани.


ne ste vo pravo, pa pogledni gi makedoncite vo egejska makedonija, kolku od denesnite mladi navistina se cuvstvuvaat makedonci? bez razlika doma sto im se zboruva, kade tie se skoluvaat i sto ucat? Go slusavte Voskopulos koj zboruvase za vnatresnite borbi sto gi imaat tie deca ? takvi borbi imaat edna do dve generacii od onie prvite na koi im e nesto nametnato. kaj sekoja sledna generacija taa borba e se pomala i na kraj celosno isceznuva.

pa ete i King veli deka torbesite se vsusnost turci koi go zaboravile svojot jazik... iako e vistinata poinakva.


Постирано од: tofu
Датум на внесување: 20.Март.2008 во 10:48
Значи зборувам за Егејска Македонија - Ако тебе те задојат твоите дома со идеја дека си Македонец, ти ќе ја негуваш таа идеја. Не знам што точно се случува со младите во Грција, но знам дека некои млади луѓе (не знам за сите) го зборуваат во тајност македонскиот јазик. Јас лично ги имам чуено!

-------------
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 20.Март.2008 во 11:00
a,zoshto tajno be?,...koga jas odam tamu,...si zboram na makedonski,....i nikoj nshto ,...samo shto ne me razbiraat,...намигнување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 20.Март.2008 во 11:08
nema da navleguvam sega kolku i kako znaat denesnite mladi makedonci za svojot jazik i nacija, toa e druga tema, no eve

jas ziveam vo edna zemja i sum makedonka, doagja drug narod pod koj potpagja taa zemja. jas ne mozam veke da gi skoluvam decata na makedonski jazik , tie ucat na drug jazik. doma jas im zboram deka se edno, na uciliste ucitelot im zboruva drugo, togas se sozdava taa vnatresna borba koga decata ne znaat komu da veruvaat, da ne zaboravime deka ucitelite se kako vtori roditeli. veke moite vnuci ke dojdat do toa samo da go razbiraat jazikot , a ne i da go zboruvaat, tie na svoite deca ke im zborat, a be baba mi nesto ni kazuvase , zboruvase na nekoj drug jazik, ama eve, zemi gi knigite sto pisuva vo niv, ne ke ne lazat. Nivnite deca i slednite generacii celosno ke se pretopat. ke ostanat predanijata deka toa semejstvo e makedonsko, no... cuvstvata za makedonstvo veke ke gi nema . i eden den i da imaat moznost da se vratat kon originalnoto nema da se vratat, zatoa sto toa ke im bide tugjo .

denes mnogumina velat za torbesite deka mozat da se vratat na pravoslavieto, mozat da, megjutoa toa im e nesfatlivo, i polesno im e sega da se baraat nekoi drugi opcii otkolku da napravat takva promena.


Постирано од: tofu
Датум на внесување: 20.Март.2008 во 11:25
Тоа е македонското проклетство, да трпи, да трае, да се покорува. Пази, зборуваме за цел еден народ кој одеднаш е надвладеан од друга држава и на кого му се забранети сите права. Значи тоа не се поединци, тоа се цели фамилии кои имаат контакти меѓу себе. Како тоа дете ќе му верува на некој учител, ако целото негово семејство зборува македонски, ја раскажува тажната судбина што ги снашла, ги практикува македонските традици што се многу поинакви од грчките?

-------------
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 20.Март.2008 во 11:30
ti pak ne razbiras , stanuva zbor za generacii i generacii , ne za edna i dve


Постирано од: tofu
Датум на внесување: 20.Март.2008 во 11:35
Не една или две. А бе Македонците во Австралија или Америка ги имаат сите права, никој не им забранил ништо, па уште првата генерација не знае македонски да зборува. Дали е исто со Албанците на пример? Дали постои Албанец во Македонија што не зборува албански? Баш напротив многу од нив не знаат македонски, но албански си знаат, а тука се од пра-пра-прадедо и понатаму! Македонецот е проблемот! А инаку во Грција веројатно сега живее трета генерација Македонци, зборувам откако беа окупирани од Грците. Значи внуците треба да знаат нешто од дедовците.
Ај да не забегувам од темата ќе ти кажам само дека во Австралии, Америки...уште првите генерации Македонци кои биле православни самите се откажуваат од својата вера и прифаќаат некои други верувања. Презимињата на жените редовно им завршуваат на И, не задржуваат женска форма на презиме, иако може да има, но тие се прават западњаци! Никој не ги тера на тоа, тие самите се однародуваат, губат идентитет.

-------------
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.


Постирано од: temimi
Датум на внесување: 20.Март.2008 во 11:57
Originally posted by tofu tofu напиша:

Дури и да биле исламизирани со сила, тие тајно би го практикувале своето оригинално верување, ќе чекале, ќе ги воспитувале на ист начин новите генерации, ќе дочекале ден кога ќе можат да се ослободат од се што им било со сила наметнато. Но доколку биле исламизирани со сила, и потоа им се допаднала таа нова вера, тогаш децата ќе ги воспитуваат како муслимани.
Logicno, neli?


-------------
Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!


Постирано од: temimi
Датум на внесување: 20.Март.2008 во 12:02
Ima obostrani i megjusebni vlijanija.
 
Da receme, na primer, site nekako podrazbiraat deka povekjeto islamski iminja se albanski, no ne se, arapski se.
Od druga strana albancite si stavaat orli po dzamiite, na minarinjata, prisvojuvajki si gi, pa se bunat sto drugite im gi simnuvaat.
 
Mnogu obicai si se izmesale, nekoi se pozitivni, a nekoi negativni. Na primer, ako pomesas islamski obicaj vo nacijata (obicajot) kje dobies ubavo osvezuvanje, no ako vo islamskoto praktikuvanje na verata (ibadetot) dodades nacionalen obicaj, si ja zeznal rabotata.....
Srekja pa nema tolku mnogu primeri, mislam na vtoriov, oti vednas se prepoznatlivi i lesno otstranlivi!


-------------
Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!


Постирано од: tofu
Датум на внесување: 20.Март.2008 во 12:03
Но не мора да значи дека ќе им се допадне

-------------
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.


Постирано од: the king
Датум на внесување: 20.Март.2008 во 12:39
pa za tokmu toa i zboruvame na temava...

tokmu toa e i celta na temava...

celta e da se dokaze deka ne treba pa se koristi verata za politicki celi, verat ne treba da se zamesuva so politikata i pogledite na edna nacija...

-------------
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 20.Март.2008 во 12:44
Originally posted by the king the king напиша:

verata ne treba da se zamesuva so politikata i pogledite na edna nacija...
 
Зарем верата не се меша во политиката кога таа се обидува да го промени политичкиот систем во една држава, општественото уредување т.е. кога таа сака да донесе нови - шерјатски закони во државата... зарем тоа не е мешање во политиката?


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 20.Март.2008 во 13:59
Tokmu toa go veli the king.

Nema shto religijata da se mesha vo politikata na drzhavata. Ako taa, spored zhelbata na narodot, nema vospostaveno sherijatski zakon, nemozhe nekoi religijski vodachi da vrshat pritisok i da se meshaat vo politikata na drzhavata so baranje sherijatskiot zakon da bide celosno ili delumno implementiran samo zatoa sto tie taka sakaat.

Jas vo potpolnost se slozhuvam so king.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 20.Март.2008 во 16:13
Originally posted by tofu tofu напиша:

Не една или две. А бе Македонците во Австралија или Америка ги имаат сите права, никој не им забранил ништо, па уште првата генерација не знае македонски да зборува. Дали е исто со Албанците на пример? Дали постои Албанец во Македонија што не зборува албански? Баш напротив многу од нив не знаат македонски, но албански си знаат, а тука се од пра-пра-прадедо и понатаму! Македонецот е проблемот! А инаку во Грција веројатно сега живее трета генерација Македонци, зборувам откако беа окупирани од Грците. Значи внуците треба да знаат нешто од дедовците.
Ај да не забегувам од темата ќе ти кажам само дека во Австралии, Америки...уште првите генерации Македонци кои биле православни самите се откажуваат од својата вера и прифаќаат некои други верувања. Презимињата на жените редовно им завршуваат на И, не задржуваат женска форма на презиме, иако може да има, но тие се прават западњаци! Никој не ги тера на тоа, тие самите се однародуваат, губат идентитет.


ne mozes da pravis sporedba pomegju onie sto se otselile vo Amerika i okupiranite i obespravenite . Niedno malcinstvo vo Makedonija ne moze da si go zaboravi majciniot jazik bidejki ima pravo da se skoluva na istiot.


Постирано од: tofu
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 08:45
Велам дека ако оние што имаат право да се школуваат го забораваат јазикот, што останува за оние на кои тоа им е забрането!

-------------
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.


Постирано од: the king
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 16:21
da da nema mesanje na religijata vo politikata no dozvoleno e dokolku saka narodot da si go postavi zakonot vo svojata drzava spored pravilata na religijata na koja mu pripagaat...


toa e demokratija...


takov primer imame so iran, narodot vo iran go saka toa i ima pravo da si go sprovede i nema tuka sto da se zboruva za toa...

-------------
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 16:33
Jas mislam deka nacijata ne moze da vlijae vrz verata. Od prosta pricina sto nacijata doadja pokasno od verata, koja kako takva e vpletena vo nacionalniot identitet na edna nacija...

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: the king
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 16:36
da no sekojdnevno se razviva se poveke i poveke i ja pritisnuva verata...

-------------
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Постирано од: temimi
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 19:19
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by the king the king напиша:

verata ne treba da se zamesuva so politikata i pogledite na edna nacija...
 
Зарем верата не се меша во политиката кога таа се обидува да го промени политичкиот систем во една држава, општественото уредување т.е. кога таа сака да донесе нови - шерјатски закони во државата... зарем тоа не е мешање во политиката?
druze, toa e prirodno, zasto serijatot e od Ku ranot, a toj e kodeks za licnost, no i za opstestveno ureduvanje i vladeenje!
Prirodno si e prirodno be batka!


-------------
Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 19:39
Значи сепак е природно во земјите со муслиманска доминација верата да се меша во политиката т.е. верата да станува политика и уставен закон на тие земји?

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: temimi
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 19:42
Kako sto rekov, verata e nedvoiv del od zivotot na ednkata, zaednicata i opstestvoto, odnosno, drzavata!

-------------
Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 19:54
Se dodeka verata ne se oddeli od drzavata kako voditel na lugjeto bez nikakva religiozna oboenost, ke ima problemi i edna verska grupa ke ugnetuva druga.

Drzhavata MORA da bide podednakva kon site svoi gragjani, bez obzir na nivnata verska pripadnost. Oti vo sprotivno, sekogash edni ke bidat potchineti na drugi. Takvata drzhava nikogash ne ke mozhe da bide ramnopravna.

Zamislete, ako se takvi "hristijanskite" drzhavi, kako bi se odnesuvale prema muslimanite i kako na toa bi reagirale tie? Zamislete takvata drzhava da bide ustroena spored arhaichnite hristijanski zakoni i normi i da gi prisili site lugje da zhiveat spored niv?

Ne znam kako bi se chuvstvuvale vie, no jas bi bil prviot koj bi propagiral civilna neposlushnost i rushenje na takviot sistem koj gi porobuiva i sankcionira site onie koi ne mislat isto so 51% od zhitelite!                                                              

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: temimi
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 20:06
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Zamislete, ako se takvi "hristijanskite" drzhavi, kako bi se odnesuvale prema muslimanite i kako na toa bi reagirale tie? Zamislete takvata drzhava da bide ustroena spored arhaichnite hristijanski zakoni i normi i da gi prisili site lugje da zhiveat spored niv? 

                                                            
NE VOZMOZNO E DA POSTOI HRISTIJANSKA DRZAVA, ZASTO TREBA DA E NA TEMEL NA BIBLIJATA KOJA NE SODRZI VO SEBE SISTEM NA DRZAVNO I OPSTESTVENO UREDUVANJE.
ZATOA TI IZGLEDA NEVOZMOZNO, KAKO STO E!
 
ZATOA, FINALNATA BOZJA OBJAVA, KU RANOT, E TAKOV SOVRSEN KODEKS, KOJ SO TEMELNO I BUKVALNO IMPLEMENTIRANJE DAVA SOVRSEN SISTEM, KOJ POCIVA NA BOZJATA PRAVDA, KADE PRED ZAKONOT BOZJI SITE SE EDNAKVI! ZATOA BOG NE GI SOCUVAL PREDHODNITE OBJAVI, DOZVOLUVAJKI NEKOJ DA GI IZMENI, PA TOA DA MU GO NATOVARI NA SUDNIOT DN KAKO DOKAZ PROTIV NEGO, A GO SOCUVAL KU RANOT, NEGOVATA SOVRSENA I KONECNA REC.


-------------
Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 20:15
Originally posted by temimi temimi напиша:

Kako sto rekov, verata e nedvoiv del od zivotot na ednkata, zaednicata i opstestvoto, odnosno, drzavata!
 
А the king пак од друга страна тврди дека верата не треба да се меша во политиката и погледите на една нација. Ок, го разбирам, до вчера тврдеше дека Иса умрел и воскреснал, а не па ова среќа
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 20:18

Христијанството не е државна религија, туку индивидуална вера. Оттаму, теолошки лапсуз е да се каже "христијанска држава".



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 20:19
Originally posted by temimi temimi напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Zamislete, ako se takvi "hristijanskite" drzhavi, kako bi se odnesuvale prema muslimanite i kako na toa bi reagirale tie? Zamislete takvata drzhava da bide ustroena spored arhaichnite hristijanski zakoni i normi i da gi prisili site lugje da zhiveat spored niv?                                                             

NE VOZMOZNO E DA POSTOI HRISTIJANSKA DRZAVA, ZASTO TREBA DA E NA TEMEL NA BIBLIJATA KOJA NE SODRZI VO SEBE SISTEM NA DRZAVNO I OPSTESTVENO UREDUVANJE.

ZATOA TI IZGLEDA NEVOZMOZNO, KAKO STO E!

 

ZATOA, FINALNATA BOZJA OBJAVA, KU RANOT, E TAKOV SOVRSEN KODEKS, KOJ SO TEMELNO I BUKVALNO IMPLEMENTIRANJE DAVA SOVRSEN SISTEM, KOJ POCIVA NA BOZJATA PRAVDA, KADE PRED ZAKONOT BOZJI SITE SE EDNAKVI! ZATOA BOG NE GI SOCUVAL PREDHODNITE OBJAVI, DOZVOLUVAJKI NEKOJ DA GI IZMENI, PA TOA DA MU GO NATOVARI NA SUDNIOT DN KAKO DOKAZ PROTIV NEGO, A GO SOCUVAL KU RANOT, NEGOVATA SOVRSENA I KONECNA REC.


Toa e samo islamska dogma i ti ako sakash mozhesh da veruvash vo nea. Toa voopshto ne dodava ili odzema nishto od onoa sto go rekov.

Vmesto "hristijanska" drzhava mozhese da spomnam "budistichka", "hindu" ili bilo koja druga. Site vernici na site veri veruvaat onaka kako sto veruvash ti. Inaku ne bi bile vernici, neli?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 20:20
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Христијанството не е државна религија, туку индивидуална вера. Оттаму, теолошки лапсуз е да се каже "христијанска држава".



Apsolutno. Zatoa jas hristijanska ja stavam pod navodnici. Toa samo taka uslovno go velime bidejki dominatnata religija e hristijanstvoto. Vsushnost ne postoi hristijanska drzhava.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 20:53
Originally posted by temimi temimi напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Zamislete, ako se takvi "hristijanskite" drzhavi, kako bi se odnesuvale prema muslimanite i kako na toa bi reagirale tie? Zamislete takvata drzhava da bide ustroena spored arhaichnite hristijanski zakoni i normi i da gi prisili site lugje da zhiveat spored niv?                                                             

NE VOZMOZNO E DA POSTOI HRISTIJANSKA DRZAVA, ZASTO TREBA DA E NA TEMEL NA BIBLIJATA KOJA NE SODRZI VO SEBE SISTEM NA DRZAVNO I OPSTESTVENO UREDUVANJE.

ZATOA TI IZGLEDA NEVOZMOZNO, KAKO STO E!

 

ZATOA, FINALNATA BOZJA OBJAVA, KU RANOT, E TAKOV SOVRSEN KODEKS, KOJ SO TEMELNO I BUKVALNO IMPLEMENTIRANJE DAVA SOVRSEN SISTEM, KOJ POCIVA NA BOZJATA PRAVDA, KADE PRED ZAKONOT BOZJI SITE SE EDNAKVI! ZATOA BOG NE GI SOCUVAL PREDHODNITE OBJAVI, DOZVOLUVAJKI NEKOJ DA GI IZMENI, PA TOA DA MU GO NATOVARI NA SUDNIOT DN KAKO DOKAZ PROTIV NEGO, A GO SOCUVAL KU RANOT, NEGOVATA SOVRSENA I KONECNA REC.


Во основа верата е далеку,далеку над нацијата,но,и те како може да раководи со сите нации(мислам на Исламот),тоа е всушност и универзалноста на Исламот за разлика од другите религии,кои не се способни да понудат државно и опшествено уредување.

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 20:56
Не дека до толку не се способни, но нам Исус ни кажал да им го оставиме: “На Бога Божјето-на царот-царевото“.




-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Sahih Bukhari
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 20:58
Magdalena ova e najkomunistickata poslovica izrecena na forumov!!!!

Kako moze toa? Kako ke sudime koe e Bozjie a koe Carevo, daj kriterium da oddelime vistina od nevistina, pravda od nepravda,kako?????


-------------
OUR DIGNITY IS IN ISLAM!!!


Постирано од: Halid ibn Velid
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 20:58
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Не дека до толку не се способни, но нам Исус ни кажал да им го оставиме: “На Бога Божјето-на царот-царевото“.


A na Carot koj mu ja dal Vlasta!!????

Zarem ne mu ja dal Bog Vlasta???

I zarem toj car ne treba da rabotet spored Bozjite zakoni????


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 21:00

Кога Христијанството би содржело во себе кодекс за уредување на држави и не би успеало со тој кодекс да ги уреди истите, тогаш може да се каже дека е неспособно. Но Христијанството не се ни обидува да уредува држави, а она во што се обидува - тоа е способно и успешно.

Исламот пак од друга страна верува дека е способен да уредува држави, а до сега историјата покажала дека тој не успеал во тоа, ни во времето на Мухамед, ни потоа, ни денес. Значи Исламот е неспособен во тоа што го тврди.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 21:01
“Ти немаше да имаш власт да не ти беше дадена од Горе“, вели Исус кога е уапсен.
Кој рече дека власта не е од Бог дадена?



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 21:03
Originally posted by Sahih Bukhari Sahih Bukhari напиша:

Magdalena ova e najkomunistickata poslovica izrecena na forumov!!!!

А ти си најдоследен оценувач и оцрнувач на сите мои постови.



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: temimi
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 21:03
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by temimi temimi напиша:

Kako sto rekov, verata e nedvoiv del od zivotot na ednkata, zaednicata i opstestvoto, odnosno, drzavata!
 
А the king пак од друга страна тврди дека верата не треба да се меша во политиката и погледите на една нација. Ок, го разбирам, до вчера тврдеше дека Иса умрел и воскреснал, а не па ова среќа
 
Jasno e!


-------------
Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!


Постирано од: Halid ibn Velid
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 21:05
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Кога Христијанството би содржело во себе кодекс за уредување на држави и не би успеало со тој кодекс да ги уреди истите, тогаш може да се каже дека е неспособно. Но Христијанството не се ни обидува да уредува држави, а она во што се обидува - тоа е способно и успешно.


Исламот пак од друга страна верува дека е способен да уредува држави, а до сега историјата покажала дека тој не успеал во тоа, ни во времето на Мухамед, ни потоа, ни денес. Значи Исламот е неспособен во тоа што го тврди.


Ne tresi zeleni!!!

Hristijanstvoto ne moze da imat Ureduvanje,em ne sposobno em nepravedno!!!!

Ti kazav Ke se sudese po zakonot,Adam Gresil a :Isus"go Krkal,Po ovoj zakon ke sudevte!!!

I zatoa ne moza da imate Hristijanska drzava!!!

Ne oti ne smeelo,Tuku Pravdata vi e epten Golerma!!!!

Jas da pravam Krivicni dela a Efendija da Odgovarat!!!

Ova go imat Vo Zakonot na Hristijaqnstvoto

A vo Islamot se znae--PRAVDA!!!

p.s.Znaes li deka i tvoite soverniciu se zainteresirani za Serijatot!???


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 21:07
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Кога Христијанството би содржело во себе кодекс за уредување на држави и не би успеало со тој кодекс да ги уреди истите, тогаш може да се каже дека е неспособно. Но Христијанството не се ни обидува да уредува држави, а она во што се обидува - тоа е способно и успешно.


Исламот пак од друга страна верува дека е способен да уредува држави, а до сега историјата покажала дека тој не успеал во тоа, ни во времето на Мухамед, ни потоа, ни денес. Значи Исламот е неспособен во тоа што го тврди.


Својствено од тебе како и секогаш исправаш КРИВИ ДРИНИ!
Шта би било-кад би било = сон,мечтаење,претпоставки,илузии со еден збор речено ветар и магла.Наместо да признаеш дека Христијанството не знае КАКО ДА УРЕДИ ДРЖАВА,поради недостаток од ВЕРОЗАКОНИК,ти сега смешки во боја ни кажуваш.

А за Исламот
...признај дека од што ти падна криво го напиша тоа?

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: Sahih Bukhari
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 21:08
Evangelos e stvarno sega ja pretera, znae deka si Islamomrzec ama sekoja edna rabota da ja koristish protiv Ilsamot e navistina cinicno....

Nejse, Isalmot kako religija od sekogash fumkcionorala i fumkcionira vo ste pogledi ....

Vo vremeto na Pejgamber (Mir i spas vrz nego) e poveke od jasno deka funkcioniralo a i posle toa imash 4 khalifi e posle toa mozesh da kazesh deka se raspadnal khalifatot ne zaradi nefumkcioniranjeto tuku zaradi lugeto bez razum...

E sega vo Makedonija ziveeme vo "demokratija" kolku vladi se smenile, shto se se iznapravi, vojni tepacki ubistva , pa sepak Makedonija e Makedonija, a vladite do sega se ispokradoa i rabotat spored loshi principi, i..... sega znaci li ova deka Makedonija ne postoi???

si postoi pokraj se....

E Islamot beshe na celo na svetot , sega za opomena ne e a blisku e negovoto vrakanje na celo na Svetot, se nadevam deka ke go docekash toa vreme


-------------
OUR DIGNITY IS IN ISLAM!!!


Постирано од: temimi
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 21:09
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Кога Христијанството би содржело во себе кодекс за уредување на држави и не би успеало со тој кодекс да ги уреди истите, тогаш може да се каже дека е неспособно. Но Христијанството не се ни обидува да уредува држави, а она во што се обидува - тоа е способно и успешно.

Исламот пак од друга страна верува дека е способен да уредува држави, а до сега историјата покажала дека тој не успеал во тоа, ни во времето на Мухамед, ни потоа, ни денес. Значи Исламот е неспособен во тоа што го тврди.
Izvrtuvas, a?
 
Hristijanstvoto ne sodrzi kodeks zatoa sto nema na sto da se bazira. Ne e potpolna i konkretna objava. Bog znael deka na lugjeto osven induvidualen, potreben im e i opstestven mir, pa kako Svoj kone;en Zbor go dal i toa - Ku ranot!
 
Naprotiv, nemoj da ti pisuvam sega i da ti citiram kolku toa ubavo lugjeto ziveele so vekovi pod pravdata na islamot, a ne pod temninite na hristijanskiot crkoven misticizam! Se dokaza deka hristijanite ne se sposobni za drzava, a i samite si priznavaat, oti koga ja vladeeja Evropa, Dark Age, vo muslimanskata drzava cutese naukata i civilizacijata!!!


-------------
Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 21:11
хи,%20хи...

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk