IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Влијание на нацијата врз верата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Влијание на нацијата врз верата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 13>
Автор
Порака
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 19:20
soznavanje na sto? ne mi e mene problem nisto da priznaam, nekoi drugi narodi imaat problem da si priznaat pred se samite na sebe, a potao i pred drugite.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 19:24
Pa koga bi go znele ova Srbite, tezata koja ti ja navede, mozebi ne bi ne istrebile vo vojnata. Pa sega tie ubija okolu 400.000 Bosnjaci vo vojnata vo Bosna, so namera da ISTREBAT EDEN NAROD, a gledas neznaele deka se raboti za istiot. c c c, vo kakva zabluda znaci ziveele
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 19:30
ne ziveat vo zabluda, a religiskata podvoenost si go pravi svoeto, od kade inaku i vojna i so hrvatite, no ova e veke nekoja druga tema
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 19:33
Aisha - ushte neshto... sporedbata so Bogomilite e besmislena. Ako go poznavash uchenjeto na Bogomilite kje sfatish deka nema apsolutno nishto zaednichko so Islamot... osven toa - vo vremeto koga doagja islamot na Balkanot - bogomilstvoto e vekje ischeznato, osven Patarenite vo Bosna. Bogomilstvoto vo Makedonija e vo sosema razlichen reon od toj vo koj e groto od islamiziranoto naselenie.
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 19:34
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Pa koga bi go znele ova Srbite, tezata koja ti ja navede, mozebi ne bi ne istrebile vo vojnata. Pa sega tie ubija okolu 400.000 Bosnjaci vo vojnata vo Bosna, so namera da ISTREBAT EDEN NAROD, a gledas neznaele deka se raboti za istiot. c c c, vo kakva zabluda znaci ziveele



Da ne preteruvame sestro so brojki, falamu na Allah dz.s. sto taa brojka sto ja navede ne e vistinskata........  inace se soglasuvam deka namerata im bese tocno taa, da gi istrebat muslimanite, iako gi smetaa kako Srbi Muslimani, ama izgleda nacijata ne igrase tuka golema uloga, ili kako sto obrazlozi messenger deka nekoi pod nacija razbiraat avtomatski i religija.. Pa ako bides Srbin avtomatski asocira na Pravoslaven Hristijanin, pa samo takvi sakaa da gi vidatизненадување  a slicno e i kaj mnogu drugi narodiнамигнување

ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 19:35
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Aisha - ushte neshto... sporedbata so Bogomilite e besmislena. Ako go poznavash uchenjeto na Bogomilite kje sfatish deka nema apsolutno nishto zaednichko so Islamot... osven toa - vo vremeto koga doagja islamot na Balkanot - bogomilstvoto e vekje ischeznato, osven Patarenite vo Bosna. Bogomilstvoto vo Makedonija e vo sosema razlichen reon od toj vo koj e groto od islamiziranoto naselenie.


Nie pak tuka vo Makedonija po Istorija ucevme bas kako sto kaza Aisha.. Dali ne e tocna makedonskata Istorija, zidarskiзбунетост
ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 19:40
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Aisha - ushte neshto... sporedbata so Bogomilite e besmislena. Ako go poznavash uchenjeto na Bogomilite kje sfatish deka nema apsolutno nishto zaednichko so Islamot... osven toa - vo vremeto koga doagja islamot na Balkanot - bogomilstvoto e vekje ischeznato, osven Patarenite vo Bosna. Bogomilstvoto vo Makedonija e vo sosema razlichen reon od toj vo koj e groto od islamiziranoto naselenie.


Pa kade ti procita deka potekloto mi e od Makedonija?
Od Bosna e!!!A za bogolmilite, ej stvarno e dolga ovaa tema,no vo kratki crti, tie veruvale vo poveke bogovi no imale eden glaven i taka odi prikaznata....

Inaku za brojkata zaginati ne preteruvam Vo oficijalnata kniga na Bil Klinton stoi 350.000 zaginati vo Bosna! A vo istrazuvanjeto koe go vrsi nacionalniot institut vo Bosna, taa brojka dostigna i do 400.000.
Brojkata ne e fiksna veli Amor Masovic, koj e odgovoren za baranje na isceznatite lica, a poveketo pronajdeni vo masovnite grobnici!
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 19:40
a vie po koja istorija ucevte? onaa sto se predava vo dzamiite?
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 19:48
Muhadzir i Aisha - Bogomilskoto uchenje ne samo shto nema nishto zaednichko so Islamot, tuku vo mnogu raboti e krajna sprotivnost. Ne gi meshaj Patarenite so Bogomilite! Iako trgnuvaat od ist pochetok, imaat sosema razlichno uchenje.
Mudzhahir - ako vo nekoj uchebnik napishale deka Bogomilite se islamizirale zatoa shto uchenjeto im bilo najblisku do islamot, togash ili toj nema nikakva vrska niti so istorijata, nitu so bogomilite, nitu so islamot... prochitaj malku izvorni, nivni tekstovi, kje vidish kolku se razlichni... osven toa - prochitaj malku istorija, kje vidish deka vo vremeto koga Turcite doagjaat na Balkanot, Bogomili vekje nema...
Aisha - Bogomilite ne veruvaat vo povekje Bogovi, kade shto eden e glaven. Toa e sosema pogreshno! Ne znam od kade go izvadi ova...?!?! Veruvaat vo eden Bog, no veruvaat vo Dualistichka priroda na toj Bog, odnosno deka vo sebe go sodrzhi i dobroto i zloto, a ne kako vo Hristijanstvoto ili Islamot - deka se toa dve razlichni sili... da ne navleguvam vo podetalna diskusija okolu ova, ne e tuka mestoto... no nema nikakva vrska so Islamot... Mislam deka vo Makedonija seushte mozhe da se najde edno staro izdanie na "Evangelie po Jakov", koe shto pretstavuva "Biblija" za Bogomilite... prochitaj go. (ako ne, go ima vo Univerzitetska, sigurno).
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 19:53
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

- prochitaj malku istorija, kje vidish deka vo vremeto koga Turcite doagjaat na Balkanot, Bogomili vekje nema...


Vo osnova veruvanjeto na bogomilite nikogas ne me interesiralo. Za nego doznav citajki ja istorijata na Bosnjacite!
Znaci govoram za oficijlnata istorija, koja se uci vo Bosna, deka bosnjacite pred islamot BILE BOGOMILI! Ne valjda deka cela edna nacija uci pogresna istorija!
Inaku fala za preporakata, ke ja pobaram knigata vo NUB!
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 19:56
zemi gi istoriite ne samo na makedonskite sosedi, tuku ete, na site balkanski zemji, ne da gi proucuvas detalno, tuku opsti lekcii od ucebnici za osnovno uciliste, pa ke vidis kolku tie navistina se poklopuvaat
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 19:59
Ne sakam da ja citam istorijata od zemjite okolu, bidejki i ti ne sakas da ja citas taa istorija!
Sto veli Bugarija za Mak. a tek Grcija!

Ne prifakam istorija od narod, za koj znam deka me mrazi i go negira moeto postoenje i mojata istorija!
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 20:00
Seriozno toa go uchat?!?!?!?
Boshnjacite bile Patareni, a ne Bogomili... iako i ednoto i drugo uchenje se "eretichki" vo odnos na Hristijanstvoto, sepak mnogu se razlikuvaat... isto kako shto se razlikuva i Katarenskoto uchenje na primer... Patarenite poteknuvaat od Bogomilite, no uchenjeto im se razlikuva dosta...
Vo sekoj sluchaj - prichinata zaradi koja Boshnjacite go primaat Islamot ne e vo slichnosta na uchenjata. Uchenjata strashno mnogu se razlikuvaat. Prichinata (osven se razbira, shto na lugjeto im se dopadnala novata vera), e vo toa shto Patarenite kako takvi nemale potkrepa od niedna crkva vo regionot. Katolichkata vo Hrvatska gi ekskomunicirala odamna, isto i pravoslavnata vo Srbija. Nemale nikakva potpora i bile edinstveni koi ja ispovedale konkretnata vera (patarenstvo). Zatoa i promenata na verata nastanala pobrzo, zatoa shto nemalo dolga tradicija koja da gi vrzuva so Hristijanstvoto...
Vo sekoj sluchaj - evangelie po Jakov e interesno chetivo (se koristelo od Bogomilite vo Makedonija, ne od Patarenite)...
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 20:03
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Ne sakam da ja citam istorijata od zemjite okolu, bidejki i ti ne sakas da ja citas taa istorija!
Sto veli Bugarija za Mak. a tek Grcija!

Ne prifakam istorija od narod, za koj znam deka me mrazi i go negira moeto postoenje i mojata istorija!



vo toj slucaj ostanuvas ogranicena na edno nesto i ne mozes da gi sogledas realno rabotite.

jas za razlika od tebe citam i ona sto e od drugata strana.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,344 секунди.