IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Влијание на нацијата врз верата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Влијание на нацијата врз верата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 13>
Автор
Порака
the king Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 458
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај the king Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Влијание на нацијата врз верата
    Испратена: 18.Март.2008 во 12:49
so ovaa tema bi sakal da gi iskazeme nasite pogledi za ovaa prasanje...

kako sto gledame vo posledno vreme sme svedoci na golemi vlijanija na nacijata duri i tuka na delot za veroispovest na ovoj navistina mnogu poseten i popularen forum...
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 12:58
Originally posted by the king the king напиша:

so ovaa tema bi sakal da gi iskazeme nasite pogledi za ovaa prasanje...

kako sto gledame vo posledno vreme sme svedoci na golemi vlijanija na nacijata duri i tuka na delot za veroispovest na ovoj navistina mnogu poseten i popularen forum...




Mene ic ama ne me interesirat nacija............ a pardon, da me priznavaat kako vo Jugoslavija, po nacija Musliman, evala...голема%20насмевка

Nacijata e najgolem protivnik na Muslimanite!лутина

ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 13:40
Originally posted by muhadzir muhadzir напиша:


........... a pardon, da me priznavaat kako vo Jugoslavija, po nacija Musliman, evala...голема%20насмевка]


Zarem vo Jugoslavija potoelo nacija musliman?

Zarem musliman ne oznachuva pripadnik na vera, kako hristijanin, hindu, budist i t.n. Kako mozhe vera da bide nacionalnost?

Sekoj pripadnik na bilo koja nacionalnost mozhe da bide nekakov vernik, no nemozhe nekakov vernik da bide pripadnik na sekakva nacionalnost.

P.S. Iako se slozhuvam deka podelbata po nacionalnosti, rasni i verski ubeduvanja e samo destruktivno i ne vodi kon nishto pozitivno.

Изменето од Messenger - 18.Март.2008 во 13:44
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
dzem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 117
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dzem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 13:52
-

Изменето од dzem - 19.Март.2008 во 18:24
Euzu Billahi minessejtanirradzim Bismillahirrahmanirrahim ~ HasbunAllahu ve ni`mel vekil~
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 13:56
Toa rekov muhadzir, deka musliman oznachuva sledbenik na vera.

Onoa sto go napravile srbite na vemeto bilo chisto politichki poteg, kako i mnogu drugi napraveni vo toa veme (na primer, za bosancite imaa napraveno opcija po nacionalnost da bidat i jugosloveni) i ne znachi deka bilo korektno.

Se znae sto e drzhavjanstvo, nacionalnost i verska pripadnost.

Povtorno, se slozhuvam deka brishenjeto na site podelbi megju lugjeto po sekoja osnova, bi dovelo do edno ogromno osloboduvanje od preteshkiot bagazh sto ni e natovaren od minatoto.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 14:05
Originally posted by dzem dzem напиша:

Ova vo temata K*rani kerim "torbeshkiot "nekako mi deluva nacisticki be brat Muhadzir
isto i mene torbeshi e naziv za makedonci muslimani iskreno gi pochituvam no neznam dali i tie se slozhuvaat taka da gi vikame i goranite se isto no tie samite si se narekuvaat taka nekoi prijateli i jas vo lichna konverzacija gi narekuvam torbeshi i bidejc'i e na prijatelska baza nikoj ne zamera duri i samite taka se narekuvaat no vo globala ako e za niv navreduvachki neka kazhe nekoj bi sakal da znam. A sto se odnesuva do tmata mislam deka nekoi povec'e nekoi pomalku no sepak ima vlijanie od nacija vrz verata i toa e mnogu golema kochnica za bilo kakov razvoj vo sekoj pogled,site treba da se gledame po lichni osobini a ne po nacija ili vera.
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 14:08
Originally posted by dzem dzem напиша:

Ova vo temata K*rani kerim "torbeshkiot "nekako mi deluva nacisticki be brat Muhadzir


Ic ne deluva nacisticki vo onaa smisla kako sto se izjasniv.. Koga kazav torbeskiot, mislev na dijalekt od makedonskiot jazik (Rekansko Torbesko govorno podracje), a ako neznaes deka takov dijalekt postoi, proveri vo makedonskata gramatika.  Mojata zamerka e sto k*ran casen e preveden tokmu na toj jazik (dijalekt) sto ne korespondira so objektivnata cel.. Jasno kaza i sestrata Aisha deka i ona nekoi zborovi prvpat gi srecava, i neznae sto znacat.. k*ran trebese da pomine niz recenzura ( za delot od prevodot na makedonski, a Arapskiot  del sekako deka se podlezi na najstrogi recenzuri),  i da bide preveden na Literaturno makedonski jazik!
ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 14:28
Messenger - muslimanite sebe si se gledaat kako edna nacija, toa proizleguva od samiot k*ran...
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 16:18
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Messenger - muslimanite sebe si se gledaat kako edna nacija, toa proizleguva od samiot k*ran...


Toa e niven religijski pogled koj e diktiran od k*ranot. Kako takov toa e samo nivni izbor, no ne vazhi vo oficijalno prifatenite megjunarodni klasifikacii.

Primer:

Drzhavjanstvo - Makedonija (makedonec)
Nacionalnost - makedonec, albanec, rom...
Religiozna opredelenost - hristijanin, musliman, ateist ...

Dokolku ne se chuvstvuva nikakva nacionalna opredelenost togash se pishuva - bez nacionalnost.

Pojavata na odreknuvanje na nacionanosta kaj nekoi vernici e tokmu poradi silnoto vlijanie na nacionalnosta vrz religijskata opredelenost. Nekako megju lugjeto se podrazbira deka makedonec ili srbin mora da bide pravoslaven hristijanin, albanec musliman, hrvat katolik i t.n.

Zarem nemash slushnato zborenje "kakov si ti srbin/makedonec a ne si pravoslaven?" Lugjeto koi se opredelile za druga vera od onaa "nacionalnata" se naogjaat megju Scila i Haribda - nitu se potpolno prifateni spored nacionalnosta poradi drugata vera, a nitu mozhat da bidat potpolno prifateni spored verata dodeka se drzhat za svojata nacionalnost.

Najednostavniot izlez za niv od taa sostojba e da ja izbrishat nacionalnosta i da se deklariraat samo kako vernici.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 17:03
Muslimanite ne se gledaat kako edna nacija! Naprotiv kako eden narod ili ummet!

Poprecizen odgovor ke ti dadat onie muslimani koi go znaat arapskiot jazik.

Vo islamot e strogo zabraneto nekoj da bide privilegiran samo poradi nacionalanta pripadnost!

A sepak gledame za zal, deka muslimanite se tie koi prednacat po nacionalizmot!!!!

I mene kako mala moite me ucea deka po nacionalnost sum muslimanka!
Toa kako sto i kaza mess. bila propaganda na Tito i ostanata druzina!

Zalno e sto trebase da se slucat sito onie vojni za da lugeto sfatat sto se!
Da bides pripadnik na edna nacija e dozvoleno, vsusnost ne smees da velis deka pripagas na druga nacija, zabraneto e!
Samo mora da se vnimava nacionalnoto cuvstvo da ne prerasne vo ekstrem, i vo omalovazuvanje na drugite!
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 18:59
ne e tocno deka bila propaganda na Tito, tuku komplex na poturcenite makedonci i srbi, bidejki religijata bese nesto sosema licno i nemase vlijanie vo opstestveniot zivot, pa tie poturceni makedonci i srbi si se izjasnuvaa kako muslimani, kolku da se znae deka se razlikuvaat od nepoturcenite makedonci i srbi.


mnogu jasno deka musliman e pripadnik na edna religija a ne nacionalnost.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 19:12
Butel ne te razibram!
Ova tvoja teza e tolku smesna.......
Ti podobro ja znaes istorijata na mojot narod od mene Aj i toa da go vidam na forumov.

Mojot narod nema nikava vrska so srbi ili makedonci ili pak poturcuvanje!

Ako se poturcile tie stanale muslimani, no nacijata OSTANUVA!

Pred islamot, sme bile bogomili....
Koga dosle Turcite, sme primile islam bidejki ako si zapoznaene so veruvanjeto na bogomilite bi sfatila zosto islamot bil mnogu blizok I LESNO sfatliv za toj narod!

NE JA ZNAES ISTORIJATA NA MOJOT NAROD, I NE DAVAJ BESMISELNI KONSTATACII!

Makedonskiot narod najdobro znae kako e da si osporuvan i negiran!

Bi te zamolila da ne navleguvas vo polinja vo koi ne si zapoznaena, bidejki IMA CELA NAUKA KOJA SE NAREKUVA ISTORIJA!
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 19:16
da, Aisha, ic nisto ne znam, jas inace od Mars padnav ovde....

P.S. nema potreba nisto da me molis, a kolku za istorijata , sekoj narod pisuva svoja istorija i mnogu diskutabilno e sto e navistina vistina.

Изменето од butel2 - 18.Март.2008 во 19:18
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 19:17
Ubavo e koga ke se prizne, toa e prv cekor kon soznavanje
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.