IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ПРАВОСЛАВНА (христијанска) војна
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПРАВОСЛАВНА (христијанска) војна

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 14:54
Zboruvash za dve sosema razlichni vojni. Ednata e fizichka, drugata e duhovna. Iako na nekoe nivo se povrzani, sepak zboruvame za razlichni raboti.
Velish pravoslavniot vernik "e povikan na odgovornost da se pobuni" - ne e bash tochno...
Pravoslavieto kako takvo ne opravduva vojni, osven ako vojnata ne e za osloboduvanje, za odbrana ili za pravda. E sega - tuka ima eden problem - na "obichniot" vernik, drzhavata, odnosno upravnicite (crkovni ili svetovni) se tie koi mu kazhuvaat dali e vojnata "pravedna" ili ne. Zatoa - ne mozhe da se obvini obichniot vojnik za svoeto uchestvo.
Idejata tvoja deka Hristijanite po cel svet vojuvaat i deka samo tie se vinovni za toa - ne e na mesto... prochitaj ubavo istorija, i kje vidish. Vojni se vodat od pripadnici na site religii i site nacii, za zhal toa e seushte vo chovekovata priroda. Brojot na "hristijani" koi se vo vojnite e pogolem od prosta prichina shto se rechisi dvojno povekje kako opshta brojka od ostanatite veri.
Ako ja gledash duhovnata vojna - megju dobroto i zloto, toa e na drugo nivo, ne na fizichko. Ako ja gledash "realnata" vojna - togash mnogu faktori treba da se razgleduvaat - tradicii, socijalni faktori, ekonomski itn. Inaku e neseriozno da se zboruva...
A se razbira... ako sakash da dokazhesh kolku se pravoslavcite loshi, nevernici ili licemeri... togash, bujrum - igraj si igrachki...
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 15:15
Originally posted by efendija efendija напиша:

Многу интересни слики Аладин,баш би сакал да ми ги прокоментира некој од оние "христијани",кои цело време тука трубат дека Исламот е воинствена религија која се ширела со меч,а овде јасно се гледа како поповите ги благословуваат"светите христијански војници"кои одат во поход кон нови колежи,убиства,силувања,освојувања територии итн,со благослов на Свештениците.


EFENDIJA ZA ISLAMOT DEKA E PROSIREN SO MEC TI CESTITAM --STO SOBRA BAREM VO CITAT HRABROSTO DA GO NAPISES, MADA STO MISLAM DEKA E MNOGU POUBAVO E TOA I DA GO PRIZNAES ISKRENO-OD SRCE....NO TOA E TVOE PRAVO ......   AKO SAKAS OTVORI TEMA BAS ZA TOA VERUVAM KE IM SE DOPADNE NA MNOGU FORUMDZII........

ZA POPOVITE KAZI NA KOI MISLIS ????  PRAVOSLAVNI? 

I ZA VoJSKATA STO ZEMA BLAGOSLOV , EFENDIJO---TE PRASUVAM OD KADE ZNAES KADE OTIDOA TIE OD SLIKITE????????     ZNAES LI VOOPSTO KOI SE?    AKO NE DADES ODGOVOR KE SMETAM DEKA SE,,IZDEROGIRA,, SEBE SI DO TENDENCIOZNI ZAKLUCOCI...ZA KLEVETA..........

A JAS KAKO ,,PREDSTAVNIK,, NA PRAVOSLAVIETO TI VELAM ---SVESTENIK PRAVOSLAVEN NIKOGAS NE BLAGOSLOVUVA NEPRAVDA --SPREMA BILO KOJ -----TOJ I ONIE KOI SE OD DRUGA VEROISPOVED MU E DOLZNOST DA GI ZEME POD SVOJA ZASTITA KOLKU STO MOZE POVEKE KOGA IMA VOENI DEJSTVIJA, POGOTOVO ZENI DECA, STARCI........TOJ MOZE DA BLAGOSLOVI SAMO NESTO DOBRO I KORISNO KAKO ODBRANA, ..........OD  KRVNIKOT KOJ SI STETI NA SEBE SI I NA DRUGITE...... DA SE SPRECI POGOLEMO ZLO......ako me svakas sto sakam da ti recam..........tesek*r cok.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 15:20
Originally posted by aladin aladin напиша:


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

aladin, ne mi e jasno dali zboruvash za odnosot na nekakvi hristijanski vojni i hristijanski vernici ili hristijanski vojni i organiziranata hristijanska religija preku soodvetnite crkvi i nivnite sveshtenici.

Ova te prashuvam bidejki tuka postoi ogromna razlika.

Vojska ne se pravi i ne se organizira so nekakvo slobodno sobiranje na lugje. Toa go pravi drzhavata ili eventualno Crkvata. Istorijata ni pokazhuva deka toa e skoro sekogash vo sorabotka megju ovie dve organizirani tela vo opshtestvata. Znaeme deka dokolku drzhavata predviduva vojna vo koja Crkvata gleda i svoj interes, togash otvoreno ja podrzhuva i gi "blagoslovuva" vojnicite koi se regrutiraat ili poagjaat na front. Toa bilo sekogash taka, a svedoci sme deka istoto vazhi i den denes so site organizirani religii.

Tuka narodot, onoj obichen vernik, nema apsolutno nikakov udel. Rabotite se reshavat na egzekutivno nivo i nikoj podolu ne se prashuva dali se slozhuva ili ne. Duri ako nekoj podigne glas vo negoduvanje ke bide vednash zamolknat kako nevernik. Istoto go pravi drzhavata so gragjanite koi ne se slozhuvaat so vojnata - tie gi proglasuva nepatrioti, izdajnici na svojot narod i sorabotnici so neprijatelot. Edinstveno sto mu ostanuva na vojnikot, koj e odreden da odi vo vojna, e da pobara blagoslov od sveshtenikot da se vrati zhiv i zdrav kaj svoeto smejstvo.

Zatoa ushte ednash te prashuvam, dali na ovaa tvoja tema ti zboruvash za organiziranjeto vojni od strana na religijata otelotvorena vo Crkvata ili od obichniot vernik. I te molam ne repliciraj so odgovor: "pa koj ja pravi Crkvata, ako ne vernicite".
zboruvam i sakam da se zboruva za pravoslavniot pogled na vojnata, a normalno toj znaci e pogledot na lugjeto koi se pravoslavni hristijani(crkvata pravoslavna)-vernici,svestenici,drzavnici koi se pravoslavni......      kaj nas razlika nema .............bidejki crkvata ja socinuvaat od patrijarhot koj e prv pomegju ednakvite do vojnikot koj e pravoslaven, popot, kuvar pravoslaven,kral pravoslaven, se e toa pravoslavie....................   i normalno znaci stavot na taa grupa lugje koi go socinuvaat teloto hristovo  za  vojuvanjeto ili vojnata.....jas staviv nekolku linkovi za drugite denominacii hristijanski poradi predhodnite moi postovi deka voglavnom site hristijani vojuvaat ....sto se odnesuva do toa sto velis deka drzavata organizira vojska a crkvata poradi inters ja poddrzuva .............stoi no i ne mora da znaci,,,,,,  se zavisi sto podrazbiras pod ,,crkoven interes,,  ..............  mozebi politicka mok........mozebi  finansiska........... ili interes koj se formulira kako vecen zivot i spasenie za sto pogolem broj na lugje????????toa e mnogu bitno prasanje...........neznam kolku znaes no vo pravoslavieto----,,onoj narod-obicen vernik,, kako sto velis ti ------sekogas go ima posledniot zbor....... bidejki pravoslavniot vernik sekogas mora  i pred se ,,da gi sleduva sudovite bozji  a ne covecki, i e povikan na odgovornost da se pobuni i da se protivi na se ona sto e sprotivno na bog a mu odgovara na ,,nekoi,, lugje bez ogled koi se i sto se ...,,ke navedam ponataka mnogu primeri koga pravoslavnite (obicni vernici a vo drugi slucai i klirot ili sv.sinod ili sobor) se bunat protiv nekoe voeno dejstvie ili odbivaat da ucestvuvaat ---ili go osuduvaat kako nepravedno pa makar i drzavata da e onoj koj gresi ili carstvo...............i za kraj velis ----,,ne mi veli deka narodot ja pravi crkvata,,  ,   a   sto sakas da ti kazam ? zarem da gledam ili smetam poinaku od ona sto navistina znam i veruvam?  jas kako pravoslaven toa go znam i veruvam vo toa no so edna razlika deka ,,narodot i Sv.Duh koj go sobira i vodi, na kogo glava mu e Hristos a se za slava na Otecot,, !ZNACI SAKAM DA ZBORUVAM ZA ODNOSOT NA PRAVOSLAVNITE HRISTIJANI ,KOJ E BLAGOSLOVEN OD BOGA DA GO IMAAT KON VOJNATA ...., A VOEDNO I ZA SAMIOT POCETOK NA VOJNATA -za da razbereme sto e toa neli?, PA  AKO SAKAS ....I KRAJOT NA VOJNATA.....   so doagjanjeto na HRISTOS.



Gledam deka si imash nekakva svoja slika za hristijanstvoto sto jas ne mozham da ja vidam vo Noviot Zavet. Stavash vo nekakov "hristijanski kosh" se i seshto od opshtestvoto i trubish na siot glas na nekakvo Bozhje blagoslovenie na pravoslavna hristijanska vojna.

Gledam, gi imash site potrebni elementi na eden voin-krstonosec. Napred vo vojna so Bozhjeto ime na usnite i Negoviot blagoslov za masakriranje na seto onoa sto ne e kako nas.

Neka ti bide. Bash me interesira kako ke reagiraat ostanatite chlenovi. Kaj mene nema da najdesh nitu podrzhuvach na takvata ideja, nitu sogovornik. Ke ja pratam temava edinstveno zatoa sto sum moderator.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 15:32
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Zboruvash za dve sosema razlichni vojni. Ednata e fizichka, drugata e duhovna. Iako na nekoe nivo se povrzani, sepak zboruvame za razlichni raboti.
Velish pravoslavniot vernik "e povikan na odgovornost da se pobuni" - ne e bash tochno...
Pravoslavieto kako takvo ne opravduva vojni, osven ako vojnata ne e za osloboduvanje, za odbrana ili za pravda. E sega - tuka ima eden problem - na "obichniot" vernik, drzhavata, odnosno upravnicite (crkovni ili svetovni) se tie koi mu kazhuvaat dali e vojnata "pravedna" ili ne. Zatoa - ne mozhe da se obvini obichniot vojnik za svoeto uchestvo.
Idejata tvoja deka Hristijanite po cel svet vojuvaat i deka samo tie se vinovni za toa - ne e na mesto... prochitaj ubavo istorija, i kje vidish. Vojni se vodat od pripadnici na site religii i site nacii, za zhal toa e seushte vo chovekovata priroda. Brojot na "hristijani" koi se vo vojnite e pogolem od prosta prichina shto se rechisi dvojno povekje kako opshta brojka od ostanatite veri.
Ako ja gledash duhovnata vojna - megju dobroto i zloto, toa e na drugo nivo, ne na fizichko. Ako ja gledash "realnata" vojna - togash mnogu faktori treba da se razgleduvaat - tradicii, socijalni faktori, ekonomski itn. Inaku e neseriozno da se zboruva...
A se razbira... ako sakash da dokazhesh kolku se pravoslavcite loshi, nevernici ili licemeri... togash, bujrum - igraj si igrachki...


vojnata zapocnuva vo duhot.............................a se siri na materijata.......taka li e ?

za toa koj mu kazuva na pravoslavniot vernik me cudis.................  imame li site sovest?  imaa li dotolku poveke onie koi sekoja nedela slusaat sveto evangelie?onie koi odat po ,,tesniot,, pat? koi go sledat ,,patot,VISTINATA, zivotot?  koi gi pomazal SV.DUH?    koi se preoblekle vo HRISTA? KOI se vodeni od svetiot i vistinitiot? koi se vo zaednica so ANGELITE?

pa i da gi slusame kliricite vo crkvata (sto ne e taka)NE SE LI SVESTENICITE SLUGI BOZJI?   komu mu sluzat i kogo go propovedaat?  kade gi vodat lugjeto?
ima li crkvata vo svoeto 2000 god.iskustvo apostolski pravila- kanoni-sv pismo,  i tn.......   pa zarem ako znam deka ako nekoj si pop ima svalerka ,--i velam deka toa ne cini.......  ke ,,previdam,,,  nekoja negova pogolema zabluda....od tipot odi....koli ubivaj ..nema gajle......toa e bozja volja!!!!
toa e besmisleno i za najneobrazovaniot i najprostodusniot......i krajno prozirno....   a od druga strana pak ti povtoruvam DOKOLKU PRAVOSLAVNIOT VERNIK ZABELEZI DEKA NEKOJ VO CRKVATA NE SLEDUVA NA UCENJETO NA  SV.OTCI, SV,PISMO, ..........PA I DRZAVATA I KOJ SAKA DA BIDE NE TREBA DA GO SLUSA I SLEDUVA..............................

ZA OVA PONATAKA KE PRILOZAM CRKOVNI KANONI I PRAVILA.......DA SE UVERIS DEKA E TAKA......  NE TE LAZAM!

JAS prijatele ne rekov deka hristijanite se krivi za vojnite vo svetot? jas ne sakav da komentiram za drugite od pricina sto smetav deka nema potreba.

za toa kolku sme losi i licemeri.... KE SI SVATI SEKOJ koj go cita i razbira ona sto go pisuvame i predstavuvame.....koga ke se doobjasnime....a tebe ti blagodaram na grizata........da ne si pravoslaven mozebi?

Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 15:41
[


Gledam deka si imash nekakva svoja slika za hristijanstvoto sto jas ne mozham da ja vidam vo Noviot Zavet. Stavash vo nekakov "hristijanski kosh" se i seshto od opshtestvoto i trubish na siot glas na nekakvo Bozhje blagoslovenie na pravoslavna hristijanska vojna.

Gledam, gi imash site potrebni elementi na eden voin-krstonosec. Napred vo vojna so Bozhjeto ime na usnite i Negoviot blagoslov za masakriranje na seto onoa sto ne e kako nas.

Neka ti bide. Bash me interesira kako ke reagiraat ostanatite chlenovi. Kaj mene nema da najdesh nitu podrzhuvach na takvata ideja, nitu sogovornik. Ke ja pratam temava edinstveno zatoa sto sum moderator.[/QUOTE]


zatoa i mislam deka ne si pravoslaven? neli? mojata i tvojata slika da bea isti ke bevme vo ista crkva.
ili mozebi me sovetuvas kako hristijanin ,,mirno,, da gledam kako mi gi rusat crkvite i kopaat grobovite na moite predci---RADI HRISTA?намигнување
trubam i ke trubam za odbrana na se sto e cestito sveto i blagosloveno--protiv gnasnite i gadni dela na nekoi koi go mrazat Boga i sebe si.......A I PORADI IDNINATA NA MOITE DECA I CRKVATA HRISTOVA TUKA VO OVAA DRZAVA.. .....

tvoite konstatacii za krstonosci...itn.... ne ti dolikuvaat kako ,,neutralen,, moderator........bidejki jas nikade ne povikav da se odi vo vojna za osloboduvanje na sv.grob neli?      za  masakriranje uste poveke bidejki jas ja poddrzuvam borbata protiv terrorizmot i sataniizmot,  ------no ne so masakriranje..................   SAMO SE PRASUVAM ZOSTO I OD KADE TI DOJDOA VAKVI ZAKLUCOCI ZA MENE?     OD MOETO PISUVANJE?  KADE GO PROCITA TOA ? ZNAES LI STO E KLEVETA?

ODMA ETIKETIRANJE,  IZVITOPERUVANJE......  ZAREM NE PROCITA STO PISUVA  VO POSTOT POGORE?     ZOSTO KOGA NEKOJ PRAVOSLAVEN KE SE OBIDE DA PREDSTAVI NESTO IZVORNO PRAVOSLAVNO --GO GUSITE, ......
JAS NIKOGO SO SILA NE POVIKAV DA GO PRIFATI TOA RAZMISLUVANJE.....
NIKOGO NE NAVREDIV -----A ME NAVREDIJA.................ME KLEVETIS........

NEKA TI SLUZI NA CEST PRED BOGA!

ZA PODRSKA ---JAS NE BARAM OD NIKOGO PODDRSKA --SAMO OD BOGA PRED SE I OD CRKVATA NEGOVA......A DRUGITE ..... KOJ KAKO SAKA.......


Изменето од aladin - 07.Февруари.2008 во 15:54
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 15:50
ZNACI PRODOLUZUVAME ........................
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 17:13
Originally posted by aladin aladin напиша:





[

Gledam deka si imash nekakva svoja slika za hristijanstvoto sto jas ne mozham da ja vidam vo Noviot Zavet. Stavash vo nekakov "hristijanski kosh" se i seshto od opshtestvoto i trubish na siot glas na nekakvo Bozhje blagoslovenie na pravoslavna hristijanska vojna.
Gledam, gi imash site potrebni elementi na eden voin-krstonosec. Napred vo vojna so Bozhjeto ime na usnite i Negoviot blagoslov za masakriranje na seto onoa sto ne e kako nas.
Neka ti bide. Bash me interesira kako ke reagiraat ostanatite chlenovi. Kaj mene nema da najdesh nitu podrzhuvach na takvata ideja, nitu sogovornik. Ke ja pratam temava edinstveno zatoa sto sum moderator.


zatoa i mislam deka ne si pravoslaven? neli? mojata i tvojata slika da bea isti ke bevme vo ista crkva.ili mozebi me sovetuvas kako hristijanin ,,mirno,, da gledam kako mi gi rusat crkvite i kopaat grobovite na moite predci---RADI HRISTA?намигнувањеtrubam i ke trubam za odbrana na se sto e cestito sveto i blagosloveno--protiv gnasnite i gadni dela na nekoi koi go mrazat Boga i sebe si.......A I PORADI IDNINATA NA MOITE DECA I CRKVATA HRISTOVA TUKA VO OVAA DRZAVA.. .....tvoite konstatacii za krstonosci...itn.... ne ti dolikuvaat kako ,,neutralen,, moderator........bidejki jas nikade ne povikav da se odi vo vojna za osloboduvanje na sv.grob neli?      za  masakriranje uste poveke bidejki jas ja poddrzuvam borbata protiv terrorizmot i sataniizmot,  ------no ne so masakriranje..................   SAMO SE PRASUVAM ZOSTO I OD KADE TI DOJDOA VAKVI ZAKLUCOCI ZA MENE?     OD MOETO PISUVANJE?  KADE GO PROCITA TOA ? ZNAES LI STO E KLEVETA?ODMA ETIKETIRANJE,  IZVITOPERUVANJE......  ZAREM NE PROCITA STO PISUVA  VO POSTOT POGORE?     ZOSTO KOGA NEKOJ PRAVOSLAVEN KE SE OBIDE DA PREDSTAVI NESTO IZVORNO PRAVOSLAVNO --GO GUSITE, ......JAS NIKOGO SO SILA NE POVIKAV DA GO PRIFATI TOA RAZMISLUVANJE.....NIKOGO NE NAVREDIV -----A ME NAVREDIJA.................ME KLEVETIS........NEKA TI SLUZI NA CEST PRED BOGA!ZA PODRSKA ---JAS NE BARAM OD NIKOGO PODDRSKA --SAMO OD BOGA PRED SE I OD CRKVATA NEGOVA......A DRUGITE ..... KOJ KAKO SAKA.......[/QUOTE]

Se izvinuvam za zborovite koi bea staveni vo ist kontekst so moeto obrakjanje do tebe. Moshe neumesno od moja strana. Toa sto go rekov za masakriranjeto se odnesuvashe za krstonoscite. a ne za tebe, no za zhal taka izleze.

Inaku ostanuvam na moeto mislenje deka onoa sto ti go naveduvash vo tvoeto razbiranje za hristijanstvoto i tvoeto motiviranje za vojna ne mozham nikade da go najdam vo Noviot Zavet. Ako se poveduvash od patriotizam ili nekoi drugi motivi, togash ne zboruvash za vera, bez obzir sto tuka gi stavash i crkvite, grobovite i idninata na tvoite deca i crkvata Hristova.

Dokolku gresham okolu hristijanstvoto spored Isusovte zborovi, te molam koregiraj me so citati od Noviot Zavet. Inaku prezentiranoto od tebe nema da go smetam za primer na hristijanska vera, tuku samo kako tvoja interpretacija vo dadeniov moment, vodena od momentalnite opshtestveno-politichki dvizhenja.

P.S. Moderatorite isto taka mozhat da imaa svoj pogled na rabotite i da uchestvuvaat vo diskusiite kako site ostanati chlenovi.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
avramoskislave Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 08.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 50
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај avramoskislave Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2008 во 14:03
Јас негледам во православната вера дека учи на војување. Точное дека се војувало тоа е факт, како христијаните така и муслиманите.

Ова му оди како што зајакот му рекло на магарето: имаш големи уши.

Темата е каде православната вера учи дека треба да се војува и каде се спомнуваат спомнуваат војни. Тоа дека се споменуваат војни незначи дека таа учи на војување.

А тоа за Архангил Михаел е повеќе за духовната војна на човекот ве себе но кој како го сфаќа тоа. Некој може и стрип да направи од тоа па и филм но дали е тоа целта и поентата на тоа кој како ќе разбере. Тоа е борба помеѓу добро и зло внатре во човекот дека треба да избере од која страна е.

Православието не му е целта да не учи на приказни туку тие приказни служат за да направиме разлика помеѓу доброто и лошото. Но човечкиот мозок е толку ограничен не само на православните верници туку на цел свет, што сеуште не ги имаме разбрано вистинските пораки што не учат во религијата. Тука спаѓаат сите религии.

Во боблијата не споменува дека треба да се војува ниту пак во к*ранот колку што знам, но сепак и едните и другите следбеници на истите војувале што е уште еден доказ дека нетреба да се бара грешката во нив туку во самиот човек. Самиот човек треба да се запраша што е правилно а што не. Тоа е и поентата за војната помеѓу ангелите и демоните. Но кој како ја сваќа.

ПОздрав мислам дека бев јасен што сакав да кажам.
Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2008 во 17:18

еве мал пример од Русија

 

Присуството на свештеници во војската ќе помогне да се намали бројот на самоубиства кај војниците, изјави Руската Православна Црква (08.02.2008)

 

 

Во Московската Патријаршија институцијата на военото духовништво се смета за ефикасна мерка за спечување на самоубиства во руската војска.

 

„Потполно да го реши овој проблем Црквата не може, но може да помогне во неговото разрешување. Присуството на свештеникот во војската му овозможува на војникот да му се обрати за помош. Бидејќи свештеникот пред сѐ се занимава со прашања од духовниот живот на човекот, тој секогаш знае што да му каже на војникот, кој се наоѓа на граница на самоубиство“ – рече претседателот на синодалниот Оддел за соработка со вооружените сили протоереј Димитриј Смирнов.

На ваков начин тој ги прокоментира податоците за значителниот неборбен губиток во армијата и флотата во 2007 година (според податоците погинале 410 луѓе, од нив повеќе од половината имале извршено самоубиство).  

„На војникот секогаш му е полесно да му се обрати на свештеникот отколку на командирот. И моралната атмосфера во тие единици каде што се капеланите, се подобрува. Меѓу оние што го отслужуваат воениот рок се јавува такво духовно олеснување.“

Отец Димитриј, исто така, истакна, дека во Црквата, особено, воените свештеници, веќе имаат опит од спречување на самоубиства и пружање помош на војниците кои се во кризни ситуации.


ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2008 во 20:25
Navistina ve molam da ostavite politichki diskusii na strana!
Aladin - navistina beshe tochno odgovoreno kakov e odnosot na Pravoslavieto i na Hristijanstvoto kon vojnata. Osobeno vo odnos na prviot tvoj post.
Vo odnos na ostanatite tvoi postovi, beshe istotaka objasneto (kako i mnogu pati na forumov) deka ne treba site shto se pokrsteni da gi smetash za vistinski Hristijani.
Ako ti e idejata da barash "opravduvanje" za vojnata od pravoslaven aspekt, kje ti odgovoram vednash - nema takvo!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2008 во 23:11
Па тогаш-отиде и оваа тема на лицитација. (Гледам пак бришка сте ми направиле, ако, ако, гледа Горниотголема%20насмевка)
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2008 во 00:22
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Navistina ve molam da ostavite politichki diskusii na strana!
Aladin - navistina beshe tochno odgovoreno kakov e odnosot na Pravoslavieto i na Hristijanstvoto kon vojnata. Osobeno vo odnos na prviot tvoj post.
Vo odnos na ostanatite tvoi postovi, beshe istotaka objasneto (kako i mnogu pati na forumov) deka ne treba site shto se pokrsteni da gi smetash za vistinski Hristijani.
Ako ti e idejata da barash "opravduvanje" za vojnata od pravoslaven aspekt, kje ti odgovoram vednash - nema takvo!


voopsto ne sakav tuka da se zboruva za bilo sto ---nadvor od temata.
np toa ne znaci deka ne mozeme da razgovarame za vojnata gledano od razni strani- na   pr. rano hristijanskiot pogled na vojnata,pogledot sto go dava  sv.pismo,srednovekoven hristijanski pogled, filozofski pogled,eticki, istoriski, se niz prizma na ili od pravoslavni istoricari,svetiteli,filosofi,pa i umetnici itn.......  mislam deka moze mnogu toa da se kaze......kako edno pozitivno iskustvo i formiranje stav ...
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2008 во 00:26
p toa ne znaci deka ne mozeme da razgovarame za vojnata gledano od razni strani- na   pr. rano hristijanskiot pogled na vojnata,pogledot sto go dava  sv.pismo,srednovekoven hristijanski pogled, filozofski pogled,eticki, istoriski, se niz prizma na ili od pravoslavni istoricari,svetiteli,filosofi,pa i umetnici itn.......  mislam deka moze mnogu toa da se kaze......kako edno pozitivno iskustvo i formiranje stav ...

Какво позитивно искуство може да биде поврзано со војна?изненадување
Војната секогач носи страдање и болка...
Единствено етички и христијански е дека војната е дозволена во случај на одбрана на слободата и честа на татковината.

Или, пак ќе речам, можеби не сум ја разбрала доволно темава па само ме бришат?

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2008 во 00:33
mislev pred se na pozitivno iskustvo vo smisla da se procita nesto sto kazal nekoj svetitel za vojnata,BOG,ispravnoto razbiranje na vojnata,.... samoto toa  sto pravoslavieto ne dozvoluva osvojuvacki vojni a i vo odbrambenite insistira na viteski kodeks na vojuvanje e pozitivno za razlika od toa da se teraa lugje vo vojna na masakri,nepotrebno nasilstvo  sto nekoi go promoviraat i ucat na toa....... itn.....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,375 секунди.