IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Прашање до атеистите
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Прашање до атеистите

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1718192021 24>
Автор
Порака
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 18:10
Сепак, тоа тебе што така ти звучи, не му препишува ниту едно од својствата што погоре ги наброја.
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 18:12
Originally posted by Monuska Monuska напиша:

Зошто сите го замислуваат Бог со дебел машки глас и долга бела брада... Зошто Бог има нешто што е карактеристично за луѓето?... Зошто Бог е Бог а не Божица?... Зошто не е бесполен како ангелите?
.


Pa ne go zamisluvaat site Bog kako mazh so brada. Ima religii kade se zamisluva kako Bozhica bidejki sozdava i od nego se ragjaat site raboti. Ima religii kade sto toj nema nikakov pol bidejki vo nego se sostoi se i seshto, pa ne mozhe da se fragmentira i da se oddeli samo edna strana od Kreacijata i da se poistoveti samo so nea.

Verojatno ne mozhe da postoi nikakva slika od Sozdatelot. Onoa, na pochetokot na Stariot Zavet, kade se veli deka chovekot e sozdaden spored likot Bozhji, ne znachi deka toa sozdavanje bilo napraveno spored fizichkiot lik, no izgleda vo nedostatok na mudrost i izobilie na naivnost, mnogumina gi gledaat rabotite tokmu taka. I da bide rabotata ushte potragichna, toj lik se neguva i od oficijalnata religija, pa duri i se pottiknuva negovo slikovito prezentiranje tokmu vo taa forma (iako toa e zabraneto so desette Bozhjiu zapovedi, ama toa e sosem druga tema).
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 18:26
Originally posted by mudzahid mudzahid напиша:

Сепак, тоа тебе што така ти звучи, не му препишува ниту едно од својствата што погоре ги наброја.


Многумина му препишуваат... зборувам за универзално како Бог се замислува... претежно во него луѓе гледаат казна, авторитет, закани... Секој различно си го замислува но сепак претежно ваква е сликата
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 18:32
Originally posted by tofu tofu напиша:

станав атеист откако ја прочитав Библијата.
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Сигурен си дека си ја прочитал Библијата? среќа
Ајде да те проверам со едно прашање:
Дали книгата на пророк Илија се наоѓа во Стариот или во Новиот Завет.


Originally posted by tofu tofu напиша:

Ако ја имам прочитано Библијата не значи дека ја знам на памет! Стариот завет е типично еврејска легенда за нивното патување. Новиот завет е за Исус. Пророците се појавуваат во Стариот завет. Затоа најверојатно книгата на пророкот Илија е во Стариот завет. Фала на прашањето


На твое изненадување tofu, моето прашање беше ТРИК ПРАШАЊЕ на кое ти падна.
Во Библијата не постои "книга на пророкот Илија" голема%20насмевка а тоа те прашав за да проверам дали ти воопшто си фатил Библија во рацете т.е. дали барем си ѕирнал во содржината на Библијата и сега се уверив дека ти тоа не си го направил.
Затоа немој да ги лажеш овде луѓето дека "откако си ја прочитал Библијата си станал атеист", мижи асам да ти баам газење%20од%20смеење
Остани ми со здравје големо%20гушкање
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 18:32
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Monuska Monuska напиша:

Зошто сите го замислуваат Бог со дебел машки глас и долга бела брада... Зошто Бог има нешто што е карактеристично за луѓето?... Зошто Бог е Бог а не Божица?... Зошто не е бесполен како ангелите?
.


Pa ne go zamisluvaat site Bog kako mazh so brada. Ima religii kade se zamisluva kako Bozhica bidejki sozdava i od nego se ragjaat site raboti. Ima religii kade sto toj nema nikakov pol bidejki vo nego se sostoi se i seshto, pa ne mozhe da se fragmentira i da se oddeli samo edna strana od Kreacijata i da se poistoveti samo so nea.

Verojatno ne mozhe da postoi nikakva slika od Sozdatelot. Onoa, na pochetokot na Stariot Zavet, kade se veli deka chovekot e sozdaden spored likot Bozhji, ne znachi deka toa sozdavanje bilo napraveno spored fizichkiot lik, no izgleda vo nedostatok na mudrost i izobilie na naivnost, mnogumina gi gledaat rabotite tokmu taka. I da bide rabotata ushte potragichna, toj lik se neguva i od oficijalnata religija, pa duri i se pottiknuva negovo slikovito prezentiranje tokmu vo taa forma (iako toa e zabraneto so desette Bozhjiu zapovedi, ama toa e sosem druga tema).


Е да, порано луѓето морале да имаат една и единствена слика за Бог, оние што пробувале да го сфатат различно, што пробувале различно да ги интерпретираат пораките и моралните совети завршувале на клада... Немале простор да бидат мудри... Таа негова слика се поттикнувала тогаш, а истото се прави и сега... Зарем сето ова не покажува дека барем неговиот лик ако не друго е измислен, и едноставно плод на фантазија и страв... Зарем не требаше луѓето до сега да се ослободат од тој страв...
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 18:49
Originally posted by Monuska Monuska напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Monuska Monuska напиша:

Зошто сите го замислуваат Бог со дебел машки глас и долга бела брада... Зошто Бог има нешто што е карактеристично за луѓето?... Зошто Бог е Бог а не Божица?... Зошто не е бесполен како ангелите?
.


Pa ne go zamisluvaat site Bog kako mazh so brada. Ima religii kade se zamisluva kako Bozhica bidejki sozdava i od nego se ragjaat site raboti. Ima religii kade sto toj nema nikakov pol bidejki vo nego se sostoi se i seshto, pa ne mozhe da se fragmentira i da se oddeli samo edna strana od Kreacijata i da se poistoveti samo so nea.

Verojatno ne mozhe da postoi nikakva slika od Sozdatelot. Onoa, na pochetokot na Stariot Zavet, kade se veli deka chovekot e sozdaden spored likot Bozhji, ne znachi deka toa sozdavanje bilo napraveno spored fizichkiot lik, no izgleda vo nedostatok na mudrost i izobilie na naivnost, mnogumina gi gledaat rabotite tokmu taka. I da bide rabotata ushte potragichna, toj lik se neguva i od oficijalnata religija, pa duri i se pottiknuva negovo slikovito prezentiranje tokmu vo taa forma (iako toa e zabraneto so desette Bozhjiu zapovedi, ama toa e sosem druga tema).


Е да, порано луѓето морале да имаат една и единствена слика за Бог, оние што пробувале да го сфатат различно, што пробувале различно да ги интерпретираат пораките и моралните совети завршувале на клада... Немале простор да бидат мудри... Таа негова слика се поттикнувала тогаш, а истото се прави и сега... Зарем сето ова не покажува дека барем неговиот лик ако не друго е измислен, и едноставно плод на фантазија и страв... Зарем не требаше луѓето до сега да се ослободат од тој страв...
 
 
Da se oslobodat od stravot ??? смеење
 
Pa sekoja organizirana religija pravi se sto e vo nejzinata mokj da go inducira i multiplicira stravot kaj lugjeto! намигнување
 
Taman rabota da go snema stravot !!! изненадувањетајм%20аут 
 
газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење
 
P.S. Izvini, ne ti se smeam tebe, tuku na slikata sto mi se pokazhuva pri eventualnoto snemuvanje strav... Se smeam oti e smehna koga mislam na organiziranata religija, ama istovremeno i vosh*tuvachka koga mislam na Chovekot i Bozhjata kreacija. Oti samo togash, koga ke go snema stravot od Kreatorot, nema da ima potreba od nikakvi religii, raspravii, podelbi, fragmentacii, mizerii i histerii so koi se srekjavame denes. Samo togash ke mozheme da go pronajdeme Rajot vo nas. големо%20гушкање
 
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 20:04
srekja shto ne sum vi ja chital biblijata,....inache bi bil ushte pogolem,...ateist,...kako shto vie miluvate da gi vikate,...poinakvite od vas!газење%20од%20смеење
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 21:28
cek cek cek
neli bog stvori covek prema likot svoj

a Adam e debel so brada - he
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2008 во 00:51
Абе кое беше последното прашање до атеистите? среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2008 во 02:05
Originally posted by efendija efendija напиша:

Verovatno!

Selam na bracata i sestrite!
Pozdrav na drugite braca i sestri!

I se nadevam-Inshallah deka do utre se ce bide OK,neli Messenger?



Jas sum sekogash za korektno odnesuvanje od site chlenovi i dokolku Aisha i Anakin imaat chesni i iskreni nameri, tie samite ke gi koregiraat ili izbrishat svoite komentari.

Ovoj podforum e otvoren za vernicite na site monoteistichki veri, na pagani i na ateisti. I nikoj nema pravo da se potsmeva ili da navreduva chlenovi na osnova na rasa, nacionalnost ili versko ubeduvanje/neubeduvanje.

Isto taka bi im svrtel vnimanie na site chlenovi od sega natamu da se vozdrzhuvaat od nepotrebni komentari i zazemanje na advokatski ulogi. Chlenovite na ovoj podforum se vozrasni i ako imaat neshto da si kazhat toa mozhat da go storat i samite bez nichija pomosh. Ne dolevajte nepotrebno maslo vo ogan i ne pravite ostanatite lugje da izgledaat kako nedorasnati deca koi ne znaat da zborat za sebe. Od sega natamu site takvi komentrai ke bidat brishani vo funkcija na zadrzhuvanje na redot i disciplinata na podforumov, kako i zadrzhuvanje na topikot na objavenata tema. Ako imate neshto lichno da porachate - koristete LP.

Изменето од Messenger - 08.Февруари.2008 во 02:05
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2008 во 09:15
ОК да одговорам пак, АКО СУМ ЈА ЧИТАЛ БИБЛИЈАТА НЕ ЗНАЧИ ДЕКА ЈА ЗНАМ НА ПАМЕТ. Што ми е важно дали внатре има книга на пророк Илија или на пророк Станко или на пророк Петко. Оние работи што ги прочитав во книгата ми беа тотално безвезни. Сум читал многу поинтересни и попоучни и поморални книги. Библијата ја прочитава со мака, едвај, и доста ми е од неа.

Изменето од tofu - 08.Февруари.2008 во 09:33
Кон врв
diogenskopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2063
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај diogenskopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2008 во 09:32
Originally posted by tofu tofu напиша:

ОК да одговорам пак, АКО СУМ ЈА ЧИТАЛА БИБЛИЈАТА НЕ ЗНАЧИ ДЕКА ЈА ЗНАМ НА ПАМЕТ. Што ми е важно дали внатре има книга на пророк Илија или на пророк Станко или на пророк Петко. Оние работи што ги прочитав во книгата ми беа тотално безвезни. Сум читал многу поинтересни и попоучни и поморални книги. Библијата ја прочитава со мака, едвај, и доста ми е од неа.

tvoite postovi govorat za kakov covek se raboti....veruvaj mi draga devojko....za biblijata znaes i imas procitano mnogu poveke od nekoi "vernici" ovde..koj u gradi se mavaat i glumat poboznost i sirat lazen moral....samo napred...uzivajголемо%20гушкање
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2008 во 09:42
uste cekam
da se opravi recenicata za nemoralni ateisti po defolt
do Ajsha големо%20гушкање
i sredi go mislenjeto- oti voopsto ne e tocno

neveruvanje ili veruvanje vo gospod ne go pravi covek nitu po moralen nitu po ne moralen
toa nema vrska so verata nego so covecnosta

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2008 во 10:07
Edvaj go najdov postot, celo vreme barav na 20 strana....
GO srediv delot koj sto e sporen...
Zboruvav so edna ateistka, i taa mi objasni deka na ateistite mnogu im preci koga moralot go vrzuvaat samo so religijata....Ako nemate religija neznaci deka ne ste moralni!!! Ete toa go nauciv na potezok nacin....prosleden so navredi!

Ej a kamo izivni?...I jas tebe javno ti se ziviniv!

Cekam odgovor na prasanjata!

Изменето од Aisha - 08.Февруари.2008 во 10:08
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1718192021 24>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.