Испечати | Затвори го прозорот

Прашање до атеистите

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=11841
Датум на принтање: 07.Мај.2024 во 17:26
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Прашање до атеистите
Постирано од: Fantastic Lady
Наслов: Прашање до атеистите
Датум на внесување: 31.Јануари.2008 во 16:12
Prvata rabota sto sakam da napravam koga ke zapoznavam nekoj Ateist,e da mu cestitam bidejki poveketo luge koi veruvaat vo Gospod,,veruvaat slepo,,nesvesno,,na primer,,toj e Musliman zatoa sto negoviot tatko e Musliman,,drugiot e Christian bidejki negoviot tatko e Christian,,poveketo luge vo svetot slepo go sledat religijata na nivnite tatkovci...
Dodeka,,Atheistot na druga strana, iako toj mozebi poteknuva od religijsko semejstvo, toj go upotrebuva negoviot Intellect za da go negira egzistencijata na Boga,,bidejki idejata,zamislata,na Gospod sto on mozebi go ima nauceno vo svojata religija,,ne se poklopuvaat so negovata Logika.
Moeto prvo prasanje adresirano do Atheistot e:
1.'KOJA E DEFINICIJATA NA GOSPOD??-bidejki za da kazes deka ne postoi Gospod,,togas vie bi trebalo da znaete sto e smislata,zancenjeto na Boga?
2.'KAKO GO OBJASNUVATE NASATA EGZISTENCIJA?



Коментари:
Постирано од: anakin
Датум на внесување: 31.Јануари.2008 во 16:39
1.kako moze ateist da dade definicija za nesto - sto za nego nepostoi???

2. objasnuvanjeto mozes da go najdes vo milion knigi naucni
no ocigledno ti citas samo edna,,,BIBLIJATA


3. i ako ne si prasala- za ateist biblijata i ilijada i odiseja e slicna kniga


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: brza
Датум на внесување: 31.Јануари.2008 во 16:42
fala,fala,...za chestitkata среќа,....prvoyo prashanje i ne ti e bash logichno,...ako toj ne! postoi,(mislam,...bidejki ne postoi),nema potreba ni da se razmisluva za toa  shto e negovata smisla,...se razmisluva za toa shto egzistira ,a ne za toa shto go nema,....nema nikakva logika da se  prashuva ,.,....zoshto neshto ne postoi,...(barem ne ,...ozbilno голема%20насмевка),...
..a,vtoroto?!збунетост,...pa,ne znam zoshto uopshte da se prashuva i zoshto chovekot existira,....koga mu e toa  ubavo,...barem na povekjeto lugje,..голема%20насмевка,....i ne veruvam deka ima nekoja posebna prichina za toa,...ednostavno,.....poleka ,mnogu poleka,...doshol do ova shto e denes,...iako ,..toj se povekje stanuva sposoben,...za kratko vreme da si ja unishti,...egzistencijata.голема%20насмевка


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Fantastic Lady
Датум на внесување: 31.Јануари.2008 во 17:02
ANAKIN
If I hold a book and say that ‘this is a pen’, for the opposite person to say, ‘it is not a pen’, he should know what is the definition of a pen, even if he does not know nor is able to recognise or identify the object I am holding in my hand. For him to say this is not a pen, he should at least know what a pen means. Similarly for an atheist to say ‘there is no God’, he should at least know the concept of God,,,
How can u deny smth about what u have no knowledge???


Постирано од: Fantastic Lady
Датум на внесување: 31.Јануари.2008 во 17:08
Originally posted by anakin anakin напиша:


2. objasnuvanjeto mozes da go najdes vo milion knigi naucni
no ocigledno ti citas samo edna,,,BIBLIJATA


Za vasa informacija,,jas prosleduvajki gi naucnite knigi dojdov do Gospod,,,po sto ne gledam drug nacin za da se dojde do Nego,,


Постирано од: Fantastic Lady
Датум на внесување: 31.Јануари.2008 во 17:19
The claim that something does not exist, because you haven’t seen or heard it is untenable. When we consider the limitations of our sensual perception and of our reasoning powers, it is not necessary that we understand everything


Постирано од: connected
Датум на внесување: 31.Јануари.2008 во 17:20
Originally posted by Fantastic Lady Fantastic Lady напиша:

ANAKIN
If I hold a book and say that ‘this is a pen’, for the opposite person to say, ‘it is not a pen’, he should know what is the definition of a pen, even if he does not know nor is able to recognise or identify the object I am holding in my hand. For him to say this is not a pen, he should at least know what a pen means. Similarly for an atheist to say ‘there is no God’, he should at least know the concept of God,,,
How can u deny smth about what u have no knowledge???


еј стварно, како тоа атеистите да не знаат што негираат
а јас мислев дека се потпираат најпрво на разумот збунетост


-------------


Постирано од: Fantastic Lady
Датум на внесување: 31.Јануари.2008 во 17:23
An atheist professor of philosophy speaks to his class on the problem science has with God, The
Almighty.
He asks one of his new students to stand and...
Prof: So you believe in God?
Student: Absolutely, sir.
Prof: Is God good?
Student: Sure.
Prof: Is God all-powerful?
Student: Yes.
Prof: My brother died of cancer even though he prayed to God to heal him. Most of us would
attempt to help others who are ill. But God didn’t. How is this God good then? Hmm?
Student: Silent.
Prof: You can’t answer, can you? Let’s start again, young fellow. Is God good?
Student: Yes.
Prof: Is Satan good?
Student: No.
Prof: Where does Satan come from?
Student: Silent.
Prof: Tell me son, is there evil in this world?
Student: Yes.
Prof: Evil is everywhere, isn’t it?
Student: Yes.
Prof: So who created evil?
Student: Silent.
Prof: Is there sickness, Immorality, Hatred, Ugliness? All these terrible things exist in the world,
don’t they?
Student: Yes, sir.
Prof: So, who created them?
Student: Silent.
Prof: Science says you have 5 senses you use to identify and observe the world around you. Tell
me, son...Have you ever seen God?
Student: No, sir.
Prof: Tell us if you have ever heard your God?
Student: No, sir.
Prof: Have you ever felt your God, tasted your God, smelt your God? Have you ever had any sensory
perception of God for that matter?
Student: No, sir. I’m afraid I haven’t.
Prof: Yet you still believe in Him?
Student: Yes.
Prof: According to empirical, testable, demonstrable protocol, science says your GOD doesn’t
exist. What do you say to that, son?
Student: Nothing. I only have my faith.
Prof: Yes. Faith. And that is the problem science has.
Student: Professor, is there such a thing as heat?
Prof: Yes.
Student: And is there such a thing as cold?
Prof: Yes.
Student: No sir. There isn’t. (The lecture theatre becomes very quiet with this turn of events.)
Student: Sir, you can have lots of heat, even more heat, superheat, mega heat, white heat, a little
heat or no heat. But we don’t have anything called cold. We can hit 458 degrees below zero which
is no heat, but we can’t go any further after that. There is no such thing as cold. Cold is only a
word we use to describe the absence of heat. We cannot measure cold. Heat is energy. Cold is not
the opposite of heat, sir, just the absence of it. (There is pin-drop silence in the lecture theatre.)
Student: What about darkness, Professor? Is there such a thing as darkness?
Prof: Yes. What is night if there isn’t darkness?
Student: You’re wrong again, sir. Darkness is the absence of something. You can have low light,
normal light, bright light, flashing light... But if you have no light constantly, you have nothing
and its called darkness, isn’t it? In reality, darkness isn’t. If it were you would be able to make
darkness darker, wouldn’t you?
Prof: So what is the point you are making, young man?
Student: Sir, my point is your philosophical premise is flawed.
Prof: Flawed? Can you explain how?
Student: Sir, you are working on the premise of duality. You argue there is life and then there is
death, a good God and a bad God. You are viewing the concept of God as something finite, something
we can measure. Sir, science can’t even explain a thought. It uses electricity and magnetism,
but has never seen, much less fully understood, either one. To view death as the opposite of
life is to be ignorant of the fact that death cannot exist as a substantive thing. Death is not the
opposite of life: just the absence of it.
Now tell me, Professor. Do you teach your students that they evolved from a monkey?
Prof: If you are referring to the natural evolutionary process, yes, of course, I do.
Student: Have you ever observed evolution with your own eyes, sir? (The Professor shakes his
head with a smile, beginning to realize where the argument is going.)
Student: Since no one has ever observed the process of evolution at work and cannot even prove
that this process is an on-going endeavor, are you not teaching your opinion, sir? Are you not a
scientist but a preacher? (The class is in uproar.)
Student: Is there anyone in the class who has ever seen the Professor’s brain? (The class breaks
out into laughter!)
Student: Is there anyone here who has ever heard the Professor’s brain, felt it, touched or smelt
it? No one appears to have done so. So, according to the established rules of empirical, stable,
demonstrable protocol, science says that you have no brain, sir. With all due respect, sir, how do
we then trust your lectures, sir? (The room is silent. The professor stares at the student, his face
unfathomable.)
Prof: I guess you’ll have to take them on faith, son.
Student: That is it sir....The link between man and God is FAITH. That is all that keeps things
moving and alive


Постирано од: connected
Датум на внесување: 31.Јануари.2008 во 17:33
големо%20гушкање големо%20гушкање големо%20гушкање

-------------


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 31.Јануари.2008 во 18:39
Abych ti rekl pravdu Fantastic lady,ja vubec nemaм chуt cist taky neco co neni psano na makedonsky, proc bych se stim namahal, to bych byl blazen.

Nu vot djevushka , chto tjebe ne nada pisatj na jazike kortorym gavarim v celyj forum , tak nje nada ja citjatj.

Pozdrawjan kobjeto, ocilyszce mi do holery jasnego nje rozumjem.

Обаче, аз винаги ште траба теб не читат,


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: postariot brat
Датум на внесување: 31.Јануари.2008 во 18:59
anakin saka da kaze deka toj samo panjimae, a ne spika pa prevedete mu ve molam, jas nemam vreme, a i navistina ve molam edno od osnovnite pravila na forumov e da se postira na makedonski, inaku pozdrav, dosta ostroumnen zaklucok.


-------------
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.


Постирано од: Anthony
Датум на внесување: 31.Јануари.2008 во 19:00
?

-------------
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 31.Јануари.2008 во 19:03
Originally posted by postariot brat postariot brat напиша:

anakin saka da kaze deka toj samo panjimae, a ne spika pa prevedete mu ve molam, jas nemam vreme.


dontvoribihapy

ANAKIN
Si tengo un libro y decir que 'esto es un lápiz ", a la persona frente a decir,' no se trata de una pluma", él debería saber lo que es la definición de un bolígrafo, incluso si no sabe ni es capaz De reconocer o identificar el objeto Estoy celebrando en mi mano. Para él decir esto no es una pluma, debería por lo menos saber lo que significa una pluma. Del mismo modo para un ateo a decir 'no existe Dios', debería por lo menos saber el concepto de Dios,,,
¿Cómo se puede negar u u smth acerca de lo que no tienen conocimiento?

ANAKIN
Если я держу книги, и сказать, что "это является перо", на противоположном лицо, говорят: "это не перо", он должен знать, что такое определение ручка, даже если он не знает и не может признать или идентифицировать объект Я провожу в мои руки. Для него сказать, это не ручка, он должен по крайней мере знать, что означает ручку. Аналогично для атеистом сказать "нет Бога", то он должен по крайней мере знать о Боге,,,
Как можно отрицать, у smth о том, что у нет знаний???

ANAKIN
Als ik een boek en zeggen dat 'dit is een pen', voor het tegenovergestelde persoon te zeggen, "is het niet een pen ', moet hij weten wat is de definitie van een pen, zelfs als hij niet weet, noch in staat is Te erkennen of herkennen het object Ik ben in mijn hand. Voor hem dit te zeggen is niet een pen, moet hij tenminste weet wat een pen betekent. Ook voor een atheïst te zeggen: "er is geen God ', dan moet hij ten minste weet het concept van God,,,
Hoe kan u ontkennen smth over wat u hebt geen kennis?




-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: anakin
Датум на внесување: 31.Јануари.2008 во 19:05
Originally posted by Fantastic Lady Fantastic Lady напиша:

ANAKIN
If I hold a book and say that ‘this is a pen’, for the opposite person to say, ‘it is not a pen’, he should know what is the definition of a pen, even if he does not know nor is able to recognise or identify the object I am holding in my hand. For him to say this is not a pen, he should at least know what a pen means. Similarly for an atheist to say ‘there is no God’, he should at least know the concept of God,,,
How can u deny smth about what u have no knowledge???


sepak kje ti odgovoram

dali e penkalo ili ne - sepak drzi vo raka nesto sto nelici na penkalo

no daj po analogija- daj definicija za ALFA KENTAUREC sto zivee stotina svetlosni godini odalecen od nas

jas veruvam deka postoi - za tebe neznam - no daj definicija za nego


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: postariot brat
Датум на внесување: 31.Јануари.2008 во 19:16
Postoenjeto na Ateizam e blagodat na onie koi ziveat vo Hristijansko opkruzuvanje, zosto nasle na trpenieto na Hristijanite i nivnata ljubov i pokraj se, vo muslimanskiot svet nema mnogu ateisti ili barem ne javno deklarirani, zatoa sto tamu im se zakanuva smrt, a koga smrtta cuka na vrata site pocnuvaat da se molat Pomagaj Gospodi.
 
  Si bil ednas eden direktor onaka komunisticki od osumdesettite i cel zivot samo hulel na Boga, arno ama eden den koga se potpiral na ogradata od balkonot na negovata kancelarija na najgorniot kat taa se odpustila i ovoj koga pocnal da pagja petnaesetina kata siot vo panika kako i sekoj drug samo izustil aman Gospodi prostimi i ke se smenam ke veruvam i ke gi stitam onie koi ne veruvaat, i za cudo Bog se smiluval i bas vo toj moment pominal eden otvoren kamion poln so gjubre i ovoj nekako se spasil neizgreban, i samo sto se svestil sto treba se da pravi vo idnina si pomislil-Eh sto ti e mala kriza vo zivotot i odma da se jadelo lajna.


-------------
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 31.Јануари.2008 во 19:21
hahahahhahha
odlicno e ova

no nestvarno


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: postariot brat
Датум на внесување: 31.Јануари.2008 во 19:27
Pa sekako vic e, ama sekoj pa i Ateistite se molat samokoga ke se najdat vo zivotna opasnost, iako ima i takvi koi tvrdat deka ne veruvaat a koga cekaat uste edna utakmica za da podignat nekoj dinar vo kladilnica potajno se molat za koga ne ke im padni nagrada da konstatiraat deka Bog ne postoi, samo zatoa sto ete ne bil na nivna strana i dozvolil da im propadnat vlozenite pari i gordosta kako predskazuvaci na fudbalski rezultati.


-------------
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.


Постирано од: Fantastic Lady
Датум на внесување: 31.Јануари.2008 во 20:02
Atheisti,,,me razocaravte,,mislev deka dokolku go negirate Gospod,,,znaete zosto,,,


Постирано од: topsexy
Датум на внесување: 31.Јануари.2008 во 20:42
zosto?ke se obidam da ti pojasnam..........koj dokazal deka postoi?
sto napravil? kade e?.......
se sto e na zemjava se dolzi na naukata,a ne na postoenje na nekoe bozestvo......
kako moze da veruvas vo nekoj koj "go nema nikade"......
znaci,veruvas vo toa sto go gledas.......


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 31.Јануари.2008 во 20:47
Originally posted by topsexy topsexy напиша:

zosto?ke se obidam da ti pojasnam..........koj dokazal deka postoi?
sto napravil? kade e?.......

se sto e na zemjava se dolzi na naukata,a ne na postoenje na nekoe bozestvo......

kako moze da veruvas vo nekoj koj "go nema nikade"......

znaci,veruvas vo toa sto go gledas.......



Samo vo toa sto go gledas veruvas,i vo nisto povece?

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: *moon*
Датум на внесување: 31.Јануари.2008 во 20:48
nekogas samo ja cuvstvuvas negativnata energija koja ja gledas ili ne ja gledas,znaci ne sekogas veruvas vo ona sto go gledas,ZA ZALLLLLLLLLL


Постирано од: topsexy
Датум на внесување: 31.Јануари.2008 во 20:50
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by topsexy topsexy напиша:

zosto?ke se obidam da ti pojasnam..........koj dokazal deka postoi?
sto napravil? kade e?.......

se sto e na zemjava se dolzi na naukata,a ne na postoenje na nekoe bozestvo......

kako moze da veruvas vo nekoj koj "go nema nikade"......

znaci,veruvas vo toa sto go gledas.......



Samo vo toa sto go gledas veruvas,i vo nisto povece?
 
 
a ti veruvas i vo toa sto ne go gledas ili nesto sto nikoj ne go videl,a tvrdi deka postoi?


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 31.Јануари.2008 во 21:11
Ne brzaj,prvo odgovori na moeto prasanje,pa posle postavuvaj potprasanja!

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 31.Јануари.2008 во 21:34
Originally posted by efendija efendija напиша:

Ne brzaj,prvo odgovori na moeto prasanje,pa posle postavuvaj potprasanja!


efendija
se sto postoi e dokazlivo
dosta so trik prasanja
postavi gi mene
odgovor e da

ajde kazuj
da se smeemeголемо%20гушкање


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: efendija
Датум на внесување: 31.Јануари.2008 во 21:49
Originally posted by anakin anakin напиша:


Originally posted by efendija efendija напиша:

Ne brzaj,prvo odgovori na moeto prasanje,pa posle postavuvaj potprasanja!
efendijase sto postoi e dokazlivodosta so trik prasanjapostavi gi meneodgovor e daajde kazuj da se smeemeголемо%20гушкање



So tebe vece se skinav od smeenje,i ednas ti rekov deka povece ne misi interesen.....sega baram druga zrtva.

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 31.Јануари.2008 во 21:53
baras zrtvi koi kje mislat kolku si luciden???

samo za tebe:               luciden nema vrska so lucifer
da ti pojasnam da nezgresis i nezamenis zborce so sejtana



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: efendija
Датум на внесување: 31.Јануари.2008 во 21:56
.....ne zafrkavaj Anakine....

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 31.Јануари.2008 во 21:57
znaev deka nemas veze
odi citaj lexikoni
газење%20од%20смеење
a ne tuku koranot mi go driblas sekoj sat


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: efendija
Датум на внесување: 31.Јануари.2008 во 22:00


-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: Fantastic Lady
Датум на внесување: 31.Јануари.2008 во 22:13
Imagine that you are in a closed room. When someone knocks on the door, you might be able to form some vague impressions about who is knocking. However, you can only guess at his or her attributes. All that you know for certain is that someone is knocking. You can open the door and ask the person knocking to make himself or herself known to you. In this way, you can acquire more accurate knowledge of his or her true attributes.
Look at creation. Its sheer immensity, unity of form, beauty and harmony, usefulness and demands upon our labor and understanding make us aware of the Creator's existence. When we see a wide range of diverse fabrics produced from a single material, we know that someone has produced it, for we understand that it could not have produced itself. Similarly, we can deduce from what we can see of this creation that someone—the Creator—has made it.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 31.Јануари.2008 во 23:36
aloooooooooo spik macedonijam plis , aman visheголема%20насмевка

-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: postariot brat
Датум на внесување: 31.Јануари.2008 во 23:38
ova e od topsexy:
"zosto?ke se obidam da ti pojasnam..........koj dokazal deka postoi?
sto napravil? kade e?.......
se sto e na zemjava se dolzi na naukata,a ne na postoenje na nekoe bozestvo......
kako moze da veruvas vo nekoj koj "go nema nikade"......
znaci,veruvas vo toa sto go gledas......."

E sega ja pogodi vekje sto! toa sto nekoj otkril deka zemjata se vrti okolu sonceto ne znaci deka toj ja sozdal takva, istoto vazi i za mnogu pronajdoci kako casovnikot i vremeto, Amerika. Veruvaj mi se povekje mislam na svetot podobro mu odelo dodeka nemalo naucnici. mora da bilo prekrasno da se razbudis nautro od kuk*rikanjeto na petlite koga nemalo casovnici, i da odis da zavrsis rabota ne zatoa sto sefot taka ti veli ami zatoa sto gi sakas ovcite i znaes deka tie se gladni i treba da gi nosis na pasenje, pa i da im sviris na kaval za da imaat podobar apetit, a i za da ti zatreperi dusata od volsebnata ubavina na planinskite vrvovi bez pritoa da razmisluvas za globalno zatopluvanje, eve edna instrumentala od George Zamfir od Kill Bill saundtrakot se vika  The Lonely Shepherd
 http://www.youtube.com/watch?v=53mwZJ3bmiY
Uzivajte!




-------------
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 01:15
Originally posted by Fantastic Lady Fantastic Lady напиша:

poveketo luge koi veruvaat vo Gospod,,veruvaat slepo,,nesvesno,,na primer,,toj e Musliman zatoa sto negoviot tatko e Musliman,,drugiot e Christian bidejki negoviot tatko e Christian,,poveketo luge vo svetot slepo go sledat religijata na nivnite tatkovci...
Dodeka,,Atheistot na druga strana, iako toj mozebi poteknuva od religijsko semejstvo, toj go upotrebuva negoviot Intellect za da go negira egzistencijata na Boga,,bidejki idejata,zamislata,na Gospod sto on mozebi go ima nauceno vo svojata religija,,ne se poklopuvaat so negovata Logika.
 
Фантастична дамо, мислам дека многу субјективно си ги поставила овие каузи.
Јас на пример сум христијанин кој не го наследил атеизмот од своите родители. Не само јас, туку има доста христијани кои не веруваат слепо и не го наследуваат убедувањето од нивните родители, туку го употребиле својот интелект за да ја потврдат егзистенцијата на Бог, бидејќи идејата, замислата што ја имаат научено од своите атеистички родители не се поклопуваат со нивната логика.
 
Од друга страна пак, има и доста атеисти кои ја наследиле својата религија од нивните атеистички родители и слепо ја следат религијата од нивните татковци.
 
Зошто не им честиташ на овие првиве? трепкање


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 01:19
Originally posted by anakin anakin напиша:

aloooooooooo spik macedonijam plis , aman visheголема%20насмевка
Анакин, очигледно фантастичнава не е македонка па не може да се изрази најдобро на македонски. Интересни и се илустрациите, ако сакаш ќе ти преведувам голема%20насмевка


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Pustinski-Lav
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 01:20
Aj sega EvAngelose i ti mnogu baras od edna ateistka,, pa ona si postova na onoj sto e veruva vo nejzinoto veruvanje deka ne treba da veruvaголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

-------------
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 01:33
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:

aloooooooooo spik macedonijam plis , aman visheголема%20насмевка
Анакин, очигледно фантастичнава не е македонка па не може да се изрази најдобро на македонски. Интересни и се илустрациите, ако сакаш ќе ти преведувам голема%20насмевка


ami
prviot text i bese politeraturen od mojov
a za prevod??
preveduvaj da ne se mucu



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: anakin
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 01:34
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Fantastic Lady Fantastic Lady напиша:

poveketo luge koi veruvaat vo Gospod,,veruvaat slepo,,nesvesno,,na primer,,toj e Musliman zatoa sto negoviot tatko e Musliman,,drugiot e Christian bidejki negoviot tatko e Christian,,poveketo luge vo svetot slepo go sledat religijata na nivnite tatkovci...
Dodeka,,Atheistot na druga strana, iako toj mozebi poteknuva od religijsko semejstvo, toj go upotrebuva negoviot Intellect za da go negira egzistencijata na Boga,,bidejki idejata,zamislata,na Gospod sto on mozebi go ima nauceno vo svojata religija,,ne se poklopuvaat so negovata Logika.
 
Фантастична дамо, мислам дека многу субјективно си ги поставила овие каузи.
Јас на пример сум христијанин кој не го наследил атеизмот од своите родители. Не само јас, туку има доста христијани кои не веруваат слепо и не го наследуваат убедувањето од нивните родители, туку го употребиле својот интелект за да ја потврдат егзистенцијата на Бог, бидејќи идејата, замислата што ја имаат научено од своите атеистички родители не се поклопуваат со нивната логика.
 
Од друга страна пак, има и доста атеисти кои ја наследиле својата религија од нивните атеистички родители и слепо ја следат религијата од нивните татковци.
 
Зошто не им честиташ на овие првиве? трепкање


si upotrebil svoj intelekt da poveruvas vo Gospod?????изненадување




-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 02:55
Originally posted by Fantastic Lady Fantastic Lady напиша:

Imagine that you are in a closed room. When someone knocks on the door, you might be able to form some vague impressions about who is knocking. However, you can only guess at his or her attributes. All that you know for certain is that someone is knocking. You can open the door and ask the person knocking to make himself or herself known to you. In this way, you can acquire more accurate knowledge of his or her true attributes.
Look at creation. Its sheer immensity, unity of form, beauty and harmony, usefulness and demands upon our labor and understanding make us aware of the Creator's existence. When we see a wide range of diverse fabrics produced from a single material, we know that someone has produced it, for we understand that it could not have produced itself. Similarly, we can deduce from what we can see of this creation that someone—the Creator—has made it.
 
Замисли си дека си во затворена соба. Кога некој чука на вратата, ти можеш да створиш некоја неодредена импресија/слика за тоа кој чука. Како и да е, ти само можеш да претпоставуваш за неговите или нејзините карактеристики. Ти можеш да ја отвориш вратата и да побараш од личноста што тропа да ти се претстави. На овој начин ти можеш да добиеш многу точно знаење (информации) за неговите или нејзините вистински особини.
Погледни во созданието, Неговата совршена пространост, единство од форма, убавина и хармонија, корисност и потреби над нашиот труд и разбирање, не прават свесни за постоењето на Создателот. Кога гледаме широк спектар на материјали произведени од единствен материјал, знаеме дека некој го создал тоа, затоа што знаеме дека тоа не можело да се создаде самото себе си т.е. да се самосоздаде.
На сличен начин, можеме да заклучиме од она што го гледаме во созданието, дека некој - Создателот - го создал тоа. среќа


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: tofu
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 13:23
Јас верувам во науката. Ако науката ми докаже нешто ќе го прифатам. Не им верувам само на сетилата. Господ можеби постои, можеби не постои. Кој може тоа со сигурност да го каже? Ако науката го потврди неговото постоење, ќе верувам дека Господ постои, ако науката го потврди неговото непостоење, ќе верувам дека Господ не постои. А со такви дебилни работи (дали си го видел или мириснал!) да се докажува нечие постоење или непостоење нема смисла.


Постирано од: Fantastic Lady
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 13:58
Originally posted by EvAngelos
[
Фантастична дамо, мислам дека многу субјективно си ги поставила овие каузи.

Јас на пример сум христијанин кој не го наследил атеизмот од своите родители. Не само јас, туку има доста христијани кои не веруваат слепо и не го наследуваат убедувањето од нивните родители, туку го употребиле својот интелект за да ја потврдат егзистенцијата на Бог, бидејќи идејата, замислата што ја имаат научено од своите атеистички родители не се поклопуваат со нивната логика.

 

Од друга страна пак, има и доста атеисти кои ја наследиле својата религија од нивните атеистички родители и слепо ја следат религијата од нивните татковци.

 

Зошто не им честиташ на овие првиве? [IMG]

Jas zboruvav za lugeto in general.., i ako gi gledame rabotite od toj agol,,togas izleguva deka poveketo luge kazuvaat deka veruvaat vo Boga,i ako gi prasuvas zosto,tie ne znaat kako da ti odgovorat, po sto nikogas nitu ne razmisluvale za toa,,
A za lugeto koi go nasle Gospod so pomos na nivniot mozok,,Jas za niv imam osoben pocit i gi konsideriram za Stvarno NajPametni luge,,i kompletirani covekovi sushtestva,,


Постирано од: Fantastic Lady
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 14:03
Originally posted by anakin anakin напиша:

aloooooooooo spik macedonijam plis , aman visheголема%20насмевка


Izvinete,,navistina izvinete,,no jas razbiram makedonski no ne mozam da se izrazuvam najdobro,,bidejki ne imam ziveano vo Makedonija,,nema nitu godina otkako jas se vrativ tuka,,
se nadevam deka me razbirate


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 15:44
If I hold a book and say that ‘this is a pen’, for the opposite person to say, ‘it is not a pen’, he should know what is the definition of a pen


interesno, a sto drzese vo raka koga prasuvase za definicija na Gospod?

p.s. Conected znaela i jazik koj ne e i nema nikakva slicnost so makedonskiot?


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 16:10
Originally posted by Fantastic Lady Fantastic Lady напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:

aloooooooooo spik macedonijam plis , aman visheголема%20насмевка


Izvinete,,navistina izvinete,,no jas razbiram makedonski no ne mozam da se izrazuvam najdobro,,bidejki ne imam ziveano vo Makedonija,,nema nitu godina otkako jas se vrativ tuka,,
se nadevam deka me razbirate


Te razbirame i prodolzhi kako najdobro znaesh i umeesh. Obiduvaj se so makedonskiot jazik, a ako ne si sigurna deka imash upotrebeno soodveten makedonski, stavi go vo zagradi angliskiot zbor.

Inaku odlichno go vladeseh makedonskiot jazik, vsushnost mnogu podobro otkolku jas angliskiot.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Fantastic Lady
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 16:49
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Fantastic Lady Fantastic Lady напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:

aloooooooooo spik macedonijam plis , aman visheголема%20насмевка


Izvinete,,navistina izvinete,,no jas razbiram makedonski no ne mozam da se izrazuvam najdobro,,bidejki ne imam ziveano vo Makedonija,,nema nitu godina otkako jas se vrativ tuka,,
se nadevam deka me razbirate


Te razbirame i prodolzhi kako najdobro znaesh i umeesh. Obiduvaj se so makedonskiot jazik, a ako ne si sigurna deka imash upotrebeno soodveten makedonski, stavi go vo zagradi angliskiot zbor.

Inaku odlichno go vladeseh makedonskiot jazik, vsushnost mnogu podobro otkolku jas angliskiot.

Blagodaram,,,Blagodaram,,,ke se potruduvam da pisuvam na makedonski,,,no nemojte da mi se smeete ako pogresam


Постирано од: Fantastic Lady
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 18:32
Originally posted by tofu tofu напиша:

Јас верувам во науката. Ако науката ми докаже нешто ќе го прифатам. Не им верувам само на сетилата. Господ можеби постои, можеби не постои. Кој може тоа со сигурност да го каже? Ако науката го потврди неговото постоење, ќе верувам дека Господ постои, ако науката го потврди неговото непостоење, ќе верувам дека Господ не постои. А со такви дебилни работи (дали си го видел или мириснал!) да се докажува нечие постоење или непостоење нема смисла.


What is it that makes him rebellious, angry,disappointed,frightened or hopeful? What is his dimension that gives him his imagination, his artistic genius,his creative urge? Why does he have nightmares and sweet dreams?
Can Science explain that!!!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 18:51
Ej, Fantasic Lady, neli se dogovorivme da komunicirame na makedonski, a samo nekoi zborovi da gi stavame na angliski, i toa onaka vo brackets?
 
P.S. Inaku, tvoite zborovi se mnogu ubavi i na mesto.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Fantastic Lady
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 19:03
pa mnoguu tesko mi doaga,,i mislam deka posle koga   pisuvam na makedonski se gubi smisla,,i ona sto sakam da kazam zema druga forma...me razbirate??


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 19:07
Originally posted by Fantastic Lady Fantastic Lady напиша:

pa mnoguu tesko mi doaga,,i mislam deka posle koga   pisuvam na makedonski se gubi smisla,,i ona sto sakam da kazam zema druga forma...me razbirate??



te razbirame..te razbirame....a sega olku ubavo,olku razbirlivo,olku smislovno,olku namesto, na koj jazik pisuvas?

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 19:13
Originally posted by tofu tofu напиша:

Јас верувам во науката. Ако науката ми докаже нешто ќе го прифатам. Не им верувам само на сетилата. Господ можеби постои, можеби не постои. Кој може тоа со сигурност да го каже? Ако науката го потврди неговото постоење, ќе верувам дека Господ постои, ако науката го потврди неговото непостоење, ќе верувам дека Господ не постои. А со такви дебилни работи (дали си го видел или мириснал!) да се докажува нечие постоење или непостоење нема смисла.





 

 

Togash go imash promasheno podforumov. Ova e podforum za veroispoved, a ne za nauka. Tuka ne se baraat nikakvi nauchni dokazi, sto ne znachi deka ne se dobredojdeni, ako se vo funkcija na veruvanjeto.

 

I kako sto posochi Fantastichnata Dama predhodno, naukata i pokraj site alatki sto gi ima vo svoite race, ne e vo sostojba da gi objasni site neshta, pa i taa najchesto komunicira so pretpostavki i teorii.

 

Patem, so najnovite soznanija od kvantnata mehanika, tokmu naukata dava indirektni potvrdi za mnogu neshta sto raznite veruvanja niz svetot otsekogash gi zemale kako neshto ochigledno, normalno i odamna poznato, no go izrazuvale so nivna verska terminologija.

 

Toa sto naukata denes se obiduva da go pronajde Bog iskluchivo vo materijalniot svet, koristejki teleskopi ili nuklearni akceleratori, e samo posledica od zabludata deka postoi samo onoa sto mozheme da go percepirame kako materijalna manifestacija i deka nash*te setila i instrumenti se sigurni alatki za osoznavanje na Kreacijata.

Toa jas go velam sueverie na materijalizmot.

Roditeli na toa gledanje bea Dekart i Njuton. Ovoj vtoriov uviduvajki ja svojata zabluda, se obide pri krajot od zhivotot toa da go koregira, potroshi dve godini vo denonokna rabota, no zdravjeto mu popushti i na krajot krena race gledajki deka Kreatorot ne se ogranichuva so nikakvi matematichki formuli.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: tofu
Датум на внесување: 02.Февруари.2008 во 10:37
Fantastic Lady науката се уште ги нема одговорите на сите прашања. Но еден ден ќе даде одговор и на тоа што се случува после смртта, зошто воопшто ни се развиле чувствата итн. За разлика од религијата, науката дава одговори поткрепени со докази. Религијата само ќе ти рече Е така требало да биде, така рекол Бог и готово. Не сум задоволен со таков одговор. Т.е. не е религијата таа што ги дава тие одговори, туку некои луѓе, таканаречени свештеници, кои решиле да си играат со умот на народот. За жал народот верува на приказни без да се запраша ЗОШТО. Зошто е прашањето кое го одведе човекот во тајните на атомите, во тајните на вселената, во тајните не медицината, на физиката. Религијата и свештениците никогаш не го покренале светот напред. Благодарение на религијата постоеше мрачниот среден век кога човекот буквално затупе! Ех замислете се уште да верувавме дека Сонцето се врти околу Земјата, или дека Земјата е рамна.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 02.Февруари.2008 во 13:49
газење%20од%20смеење,...najde na koi da im kazuvash,....tie se zaslepeni vo nivnata verba ,..i nishto ne moze da gi pokoleba vo najgolemata zabluda na choveshtvoto,...eden duri i se fali deka so intelektot doshol do soznanie deka mu postoel gospod!,...iako se gleda deka chovekot e bajagi upaten i vo,...realni raboti,...

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 02.Февруари.2008 во 14:50
Uste neznam nitu eden naucen dokaz koj go pobiva postoenjeto na
Boga. Ako postoi takov bujrum iznesete go!


-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 02.Февруари.2008 во 14:59
ajdeee,..pak na novo ,..jovo!,...
,...a,be ti treba da dokazesh deka ti postoi ne ,..nekoj tebe da ti dokazuva deka nema neshto!,.....dokazi se barat za nechie prisustvo,...a ne ,...otsustvo!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 02.Февруари.2008 во 15:23
Originally posted by brza brza напиша:

ajdeee,..pak na novo ,..jovo!,...,...a,be ti treba da dokazesh deka ti postoi ne ,..nekoj tebe da ti dokazuva deka nema neshto!,.....dokazi se barat za nechie prisustvo,...a ne ,...otsustvo!



Ohohooooooo,jas bi rekol dokaz se bara za necie otsustvo!
Znaes ona na uciliste,koga ucitelot prasuva:"Kade e brza?"-a dezurniot vika"otsaten-na e!"-a Nastavnikot pak vika:"dobro de,no,kade e"..pa ucenikot:"Neznam"...pa utredenta koga ce dojdes na ca,neli ucitelot ce ti rece:"kade bese vcera brza"?....ili ce ti rece:"zosto bese vcera brza na cas?"....a sto mislis,prvace edno?

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: brza
Датум на внесување: 02.Февруари.2008 во 15:42
gospodine!смеење,....veruval ili ne,...bash na ova,.... odma pomisliv deka ke go spomnesh,....e,pa togash shto da ti se kaze chovek drugo?збунетост,...znaci: ne ebavaj nikoj ,...ni zena ni deca ,...nikoj,...samo na tvojot gospod posveti mu go ovoj zivot,...ustvari,..eden tuka,bash neshto slichno i samiot kaza,...deka gospod mu bil ,...nad se!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: tofu
Датум на внесување: 02.Февруари.2008 во 17:52
Efendija учителот прашува - Каде е ефендија?
Дежурниот вели - Еве го тука.
Учителот вели - Е каде е тука, не го гледам!
Дежурниот - Вие не можете да го видите, но тука е тој!
Учителот - Дежурен, не си играј мајтап со мене!!! КЕЦ!


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 02.Февруари.2008 во 17:56
Originally posted by tofu tofu напиша:

Efendija учителот прашува - Каде е ефендија?
Дежурниот вели - Еве го тука.
Учителот вели - Е каде е тука, не го гледам!
Дежурниот - Вие не можете да го видите, но тука е тој!
Учителот - Дежурен, не си играј мајтап со мене!!! КЕЦ!




-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 02.Февруари.2008 во 17:59
Znaci naucno,si mu dokazal deka ne sum tuka.

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: Fantastic Lady
Датум на внесување: 02.Февруари.2008 во 18:40
Originally posted by tofu tofu напиша:

Fantastic Lady науката се уште ги нема одговорите на сите прашања. Но еден ден ќе даде одговор и на тоа што се случува после смртта, зошто воопшто ни се развиле чувствата итн. За разлика од религијата, науката дава одговори поткрепени со докази. Религијата само ќе ти рече Е така требало да биде, така рекол Бог и готово. Не сум задоволен со таков одговор. Т.е. не е религијата таа што ги дава тие одговори, туку некои луѓе, таканаречени свештеници, кои решиле да си играат со умот на народот. За жал народот верува на приказни без да се запраша ЗОШТО. Зошто е прашањето кое го одведе човекот во тајните на атомите, во тајните на вселената, во тајните не медицината, на физиката. Религијата и свештениците никогаш не го покренале светот напред. Благодарение на религијата постоеше мрачниот среден век кога човекот буквално затупе! Ех замислете се уште да верувавме дека Сонцето се врти околу Земјата, или дека Земјата е рамна.

Tofu, bez ogled na toa kolku science napreduvala, taa odgovor ke moze da dava samo na materijalnata strana na covekot,a kako ni e poznato covekot osven materijalnata strana poseduva i spirit,,a nie znaeme deka science e potkrepena vrz empirisko-eksperimentalni metodi,,i kako takva taa odgovor moze da dava samo za ona sto moze da go gledame cuvstvuvame so nash*te setila,,koi vsushnost se mnogu limitirani...Pa zatoa Bog, covekot go nadaril i so BRAIN..za on da razmisluva malku poveke od ona sto mu ovozmozuvaat negovite limitiracki setila..


Постирано од: topsexy
Датум на внесување: 02.Февруари.2008 во 18:47
Originally posted by Fantastic Lady Fantastic Lady напиша:

Originally posted by tofu tofu напиша:

Fantastic Lady науката се уште ги нема одговорите на сите прашања. Но еден ден ќе даде одговор и на тоа што се случува после смртта, зошто воопшто ни се развиле чувствата итн. За разлика од религијата, науката дава одговори поткрепени со докази. Религијата само ќе ти рече Е така требало да биде, така рекол Бог и готово. Не сум задоволен со таков одговор. Т.е. не е религијата таа што ги дава тие одговори, туку некои луѓе, таканаречени свештеници, кои решиле да си играат со умот на народот. За жал народот верува на приказни без да се запраша ЗОШТО. Зошто е прашањето кое го одведе човекот во тајните на атомите, во тајните на вселената, во тајните не медицината, на физиката. Религијата и свештениците никогаш не го покренале светот напред. Благодарение на религијата постоеше мрачниот среден век кога човекот буквално затупе! Ех замислете се уште да верувавме дека Сонцето се врти околу Земјата, или дека Земјата е рамна.

Tofu, bez ogled na toa kolku science napreduvala, taa odgovor ke moze da dava samo na materijalnata strana na covekot,a kako ni e poznato covekot osven materijalnata strana poseduva i spirit,,a nie znaeme deka science e potkrepena vrz empirisko-eksperimentalni metodi,,i kako takva taa odgovor moze da dava samo za ona sto moze da go gledame cuvstvuvame so nash*te setila,,koi vsushnost se mnogu limitirani...Pa zatoa Bog, covekot go nadaril i so BRAIN..za on da razmisluva malku poveke od ona sto mu ovozmozuvaat negovite limitiracki setila..
 
 
GO NADARILA PRIRODATA,NE BOG


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 02.Февруари.2008 во 19:24
Originally posted by tofu tofu напиша:

...науката се уште ги нема одговорите на сите прашања. Но еден ден ќе даде одговор и на тоа што се случува после смртта,
 
tofu, дел од науката го има одговорот на ова прашање. Има многу научници-христијани кои точно знаат што се случува по смртта. Тие ова не го откриле со научниот метод, туку со методот на откровение.
 
Originally posted by tofu tofu напиша:

 За разлика од религијата, науката дава одговори поткрепени со докази.
 
И науката и религијата се темелат не вера.
Математиката е кралица на природните науки. Нејзини основни тврдења се теоремите. Послежените теореми се изведуваат од попростите, а пак најпростите се изведуваат преку аксиомите. Аксиомите се тврдења кои не се докажуваат туку се прифаќаат како вистинити т.е. по ВЕРА.
Аксиомите ги прифаќаме со вера како вистинити, но тоа не мора секогаш и да е така. На пример Алберт Ајнштајн ја поби аксиомата за изотропноста и хомогеноста на просторот и времето. Тој на пример ја собори аксиомата која тврдеше дека две паралелни прави се сечат во бесконечност, докажувајќи дека при присуство на јако гравитационо поле просторот се закривува и тие паралелни прави можат да се пресечат и на еден метар (доколку во близина има црна дупка)
 
Гледаш, математиката иако крализа, сепак понизно признава дека е втемелена на ВЕРА.
 
Originally posted by tofu tofu напиша:

Благодарение на религијата постоеше мрачниот среден век кога човекот буквално затупе! Ех замислете се уште да верувавме дека Сонцето се врти околу Земјата, или дека Земјата е рамна.
 
Точно така, благодарение на атеистичката религија постоеше тој мрачен период каде одредени атеисти облечени во некакви си одора и мантили, глумеа христијани и под капата на црквата ги правеа тие зулуми што ги правеа.
Можеби те изненадив со ова, но ако не ми веруваш дека ова нема ни "Х" од Христијанство, повели побарај во Библијата и извести ме кога во неа ќе најдеш дека таа тврди дека Земјата е рамна и дека Сонцето врти околу неа намигнување


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Fantastic Lady
Датум на внесување: 02.Февруари.2008 во 19:47
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by tofu tofu напиша:

...науката се уште ги нема одговорите на сите прашања. Но еден ден ќе даде одговор и на тоа што се случува после смртта,

 

tofu, дел од науката го има одговорот на ова прашање. Има многу научници-христијани кои точно знаат што се случува по смртта. Тие ова не го откриле со научниот метод, туку со методот на откровение.

 

Originally posted by tofu tofu напиша:

 За разлика од религијата, науката дава одговори поткрепени со докази.

 

И науката и религијата се темелат не вера.

Математиката е кралица на природните науки. Нејзини основни тврдења се теоремите. Послежените теореми се изведуваат од попростите, а пак најпростите се изведуваат преку аксиомите. Аксиомите се тврдења кои не се докажуваат туку се прифаќаат како вистинити т.е. по ВЕРА.

Аксиомите ги прифаќаме со вера како вистинити, но тоа не мора секогаш и да е така. На пример Алберт Ајнштајн ја поби аксиомата за изотропноста и хомогеноста на просторот и времето. Тој на пример ја собори аксиомата која тврдеше дека две паралелни прави се сечат во бесконечност, докажувајќи дека при присуство на јако гравитационо поле просторот се закривува и тие паралелни прави можат да се пресечат и на еден метар (доколку во близина има црна дупка)

 

Гледаш, математиката иако крализа, сепак понизно признава дека е втемелена на ВЕРА.

 

Originally posted by tofu tofu напиша:

Благодарение на религијата постоеше мрачниот среден век кога човекот буквално затупе! Ех замислете се уште да верувавме дека Сонцето се врти околу Земјата, или дека Земјата е рамна.
 

Точно така, благодарение на атеистичката религија постоеше тој мрачен период каде одредени атеисти облечени во некакви си одора и мантили, глумеа христијани и под капата на црквата ги правеа тие зулуми што ги правеа.

Можеби те изненадив со ова, но ако не ми веруваш дека ова нема ни "Х" од Христијанство, повели побарај во Библијата и извести ме кога во неа ќе најдеш дека таа тврди дека Земјата е рамна и дека Сонцето врти околу неа намигнување

Good Answer


Постирано од: Fantastic Lady
Датум на внесување: 02.Февруари.2008 во 21:08
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

If I hold a book and say that ‘this is a pen’, for the opposite person to say, ‘it is not a pen’, he should know what is the definition of a pen


interesno, a sto drzese vo raka koga prasuvase za definicija na Gospod?

p.s. Conected znaela i jazik koj ne e i nema nikakva slicnost so makedonskiot?


Znaesh da prasuvash KADE E GOSPOD, E ISTO KAKO RIBATA DA PRASUVA KADE E VODATA!!!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 02.Февруари.2008 во 21:12
Originally posted by Fantastic Lady Fantastic Lady напиша:

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

If I hold a book and say that ‘this is a pen’, for the opposite person to say, ‘it is not a pen’, he should know what is the definition of a pen


interesno, a sto drzese vo raka koga prasuvase za definicija na Gospod?

p.s. Conected znaela i jazik koj ne e i nema nikakva slicnost so makedonskiot?


Znaesh da prasuvash KADE E GOSPOD, E ISTO KAKO RIBATA DA PRASUVA KADE E VODATA!!!


Bravo Fantastichna Damo, bravo... se gleda deka si dobro duhovno potkovana. Site tvoi primeri sto gi navede do sega se prekrasni ilustracii za Kreacijata vo koja e naogjame kako nejzin neddeliv element.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: tofu
Датум на внесување: 02.Февруари.2008 во 21:43
EvAngelosЧ
Со откровение??? Значи им се сонило. Ма и мене ми се сони еднаш дека летам, ама пустото не можам да летам.

Точно, аксиомите се побиваат со докази. Па така и аксиомата за постоењето на Господ еден ден ќе биде побиена или пак потврдена. За сега не е сигурно ни дека Бог постои, ни дека не постои.

Лелееее ај па сега атеистите се преправале како свештеници. Е ова стварно нечуено правдање на христијаните за глупостите што ги прават.

А каде во Библијата пишува дека Исус е Бог??? Па тоа ти го велам целата религија е измислена од луѓето!

Fantastic Lady:
Човекот има мозок и треба да размислува малку повеќе со него а не слепо да прифаќа што ќе му сервира најголемата политичка партија на светот, т.е. ЦРКВАТА!


Постирано од: Fantastic Lady
Датум на внесување: 02.Февруари.2008 во 22:04
Originally posted by tofu tofu напиша:


Fantastic Lady:
Човекот има мозок и треба да размислува малку повеќе со него а не слепо да прифаќа што ќе му сервира најголемата политичка партија на светот, т.е. ЦРКВАТА!


Tofu, covekot ima mozok, i ima free will, i so pomoz na negoviot mozok on ke prasuva, ke istrazuva, i togas blagodarejki na negovata Free Will, on ke odluci dali ke mu veruva na 'najgolemata partija na svetot kako sto vie kazuvate, crkvata, ili xhamijata, ili sto znam jas,,,no edno e sigurno on ke go izbere ona sto za nego e najlogicno


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 02.Февруари.2008 во 22:26
Originally posted by tofu tofu напиша:

... Човекот има мозок и треба да размислува малку повеќе со него а не слепо да прифаќа што ќе му сервира ...
 
tofu, ne te pobivam i ne te podrzhuvam. Sekoj si ima svoi pogledi na svetot, neli ?
 
Ovaa tvoja citirana misla mi go privleche vnimanieto, pa bidejki i mene odamna me interesirashe kako chovek koj po strukata e neizbezhno povrzan so naukata i tehnikata, bi te prashal kako toa nie razmisluvame i koj e produktot od toa razmisluvanje?
 
Koi se elementite koi ni se potrebni za da mozhe da razmisluvame? Mozokot kako takov ne e nishto drugo tuku organ koj go upotrebuvame da ja vrshime onaa funkcija koja ja narekuvame "mislenje". Sega, za da razmisluvame okolu  neshto potrebno e da se zadovolat nekoi uslovi, neli?
 
Prviot uslov e da dojdeme do nekakvi podatoci.
 
Vtoriot uslov e da imame "alati" za  obrabotka na tie podatoci. Tuka morame nizbezhno da go stavame i mislenjeto, kako del od procesot.
 
Za polesno komuniciranje, ajde da se dogovorime deka ke zboruvame so termini "percepcija" i "interpretacija".
 
Za percepiranje gi upotrebuvame svoite chula i razni instrumenti kako nivni pomagala. Za interpretacija na percepiranoto se sluzhime so nahite iskustva, tradicija, veruvanja, kompilirano znaenje koe nie go narekuvame nauka, religija, dogmi, moralni principi i t.n.
 
Onoa sto jas bi prashal e kolku se verodostojni po svojata apsolutna vrednost podatocite sto gi sobirame i za koi sme svesni so svoeto percepiranje i kolku e precizno, ednoznachno i nepoogreshlivo nasheto interpretiranje na tie podatoci?
 
So drugi zborovi, jas pravam argument za tvoeto tvrdenje deka so poveke razmisluvanje chovekot ke dojde do pogolema vistina. Kolku mozhe poveke razmisluvanje da pomogne vo doagjanje na pogolema i potochna vistina koga se raboti za razmisluvanje okolu podatoci i alati za nivnata obrabotka koi voopshto ne zavisat od intenzitetot na razmisluvanjeto.
 
Verojatno ovoj nachin na razmisluvanje ne ti e blizok, bidejki odi sprotivno na nauchnata dogma ustolichena od Dekart i Njuton koi velea deka onoa sto go gledame, slushame i dopirame e onakvo kako sto go percepirame i samo toa e vistinata. Poednostaveno recheno, postoi samo onoa sto mozham da go vidam. So drugi zborovi toa pak znachi, onoa sto ne mozham da go vidam znachi ne postoi.
 
Sega, posle siot ovoj voved, dali mozhesh ti so sigurnost da tvrdish deka seto onoa sto go percepirash i interpretirash so dlaboko razmisluvanje, ke ti ja dade realnata slika na svetot?


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 03.Февруари.2008 во 01:19
Originally posted by tofu tofu напиша:


Лелееее ај па сега атеистите се преправале како свештеници. Е ова стварно нечуено правдање на христијаните за глупостите што ги прават.

 
Се додека не најдеш поткрепа за тие глупости во учењето на Христос, не можеш да тврдиш дека Христовите следбеници ги правеле нив. Во спротивно едното е контрадикторно со другото, ако ме разбираш што сакам да кажам нели.

Originally posted by tofu tofu напиша:

А каде во Библијата пишува дека Исус е Бог??? Па тоа ти го велам целата религија е измислена од луѓето!
 
Пишува на многу места. Еве ти еден пример: Римјаните 9:5.
Моето убедување е дека некои религии се измислени од луѓе, а некоја религија т.е. вера е откровение од Бог. Се разбира, согласно моето убедување, тоа е верата во која верувам јас.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 03.Февруари.2008 во 01:34
Originally posted by tofu

А каде во Библијата пишува дека Исус е Бог??? Па тоа ти го велам целата религија е измислена од луѓето!

Пишува на многу места. Еве ти еден пример: Римјаните 9:5.
Моето убедување е дека некои религии се измислени од луѓе, а некоја религија т.е. вера е откровение од Бог. Се разбира, согласно моето убедување, тоа е верата во која верувам јас.(од ЕвАнгелос)

Е сега,јас да те прашам тебе нешто:КАДЕ ПИШУВА ВО БИБЛИЈАТА ДЕКА ИСУС РЕКОЛ:;ЈАС СУМ БОГ;!

Сакам директен Исусов цитат .

А,да...ќе заборавев,каков ние редот:

ОДНАПРЕД ТИ БЛАГОДАРАМ!

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 03.Февруари.2008 во 01:47
Тома одговори и Му рече: „Мој Господ и мој Бог!”
Исус му рече: Поверува, зашто Ме виде. Блажени се кои не виделе, а поверувале.”
(Јован 20:28-29)
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 03.Февруари.2008 во 02:00
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Тома одговори и Му рече: „Мој Господ и мој Бог!”

Исус му рече: Поверува, зашто Ме виде. Блажени се кои не виделе, а поверувале.”

(Јован 20:28-29)

 



Не барам зборови од неверни Тома,туку од Исус,каде Исус директно рекол:ЈАС СУМ БОГ!?

Не ми врти наоколу

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 03.Февруари.2008 во 02:45

Исус му рече: "Поверува, зашто Ме виде"



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 03.Февруари.2008 во 12:49
efendijata ti bara citat so lichna zamenka od prvo lce ednina,..ama.ne povratna zamenka,...смеење

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 03.Февруари.2008 во 18:15
Originally posted by Fantastic Lady Fantastic Lady напиша:

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

If I hold a book and say that ‘this is a pen’, for the opposite person to say, ‘it is not a pen’, he should know what is the definition of a pen


interesno, a sto drzese vo raka koga prasuvase za definicija na Gospod?

p.s. Conected znaela i jazik koj ne e i nema nikakva slicnost so makedonskiot?


Znaesh da prasuvash KADE E GOSPOD, E ISTO KAKO RIBATA DA PRASUVA KADE E VODATA!!!



samo jas ne sum riba i ne prasuvam kade e vodata, tuku jasno ti postaviv prasanje na koe ti ne davas odgovor. ako pravis komparacija deka vo raka drzis kniga a velis ova e penkalo, jas te prasuvam sto drzese vo raka koga barase definicija za Gospod?

se obiduvas so materijalni dokazi za da posle kazes , ama kako moze ribata da prasa kade e vodata. pa i ribata ke prasa kade e vodata ako ja ulovi nekoj i ja stavi na suvo.




Постирано од: tofu
Датум на внесување: 03.Февруари.2008 во 18:16
Јас не реков дека ако нешто не можам да видам, или слушнам или мириснам или фатам, т.е. ако нешто не перцепирам, дека тоа не постои. Воздухот постои иако не ги поседува овие својства. Енергијата постои, научно докажано. И тоа нема една туку повеќе форми на енергија. Значи дури и она што лаици како мене (не научници) не можат да го сфатат лесно, сепак постои и е докажано дека постои. За Господ не е докажано дека постои, ниту дека не постои. Значи јас не велам НЕ ПОСТОИ, туку дека не можам за сега да прифатам дека Господ постои само врз основа на некоја книга, која е напишана од обични луѓе. Библијата ја напишаа луѓе.


Постирано од: tofu
Датум на внесување: 03.Февруари.2008 во 18:44
Баш ме интересира во кој Господ веруваат животните? Или дали Господ животните ги створи според негов лик? Или тие се грешка можеби?
Да ви ја кажам најголемата причина зошто не верувам во Господ (сепак не верувам). Затоа што ако постои тогаш до сега има направено безброј грешки на Земјата! А нели тој е безгрешен и најдобар. А јас не гледам ништо добро да им се случува на луѓето што го заслужуваат тоа! И ако постои Бог и Ѓавол, тогаш очигледно Ѓаволот победува на Земјата! Значи Бог не е најсилен и најдобар.
Ако Господ постои, тогаш тој само си поигрува со луѓето!


Постирано од: connected
Датум на внесување: 03.Февруари.2008 во 19:12
меси срцко,
ако веќе си го избришал мојот одговор кон бутел1, си требал барем да го едитираш нејзиниот каде таа ме повикува
среќа


-------------


Постирано од: Fantastic Lady
Датум на внесување: 03.Февруари.2008 во 19:40

Gledaj najprvin imaj predvid ova: 'Ako covek se sprotivstavuva duri I na “moznosta”(citaj: m o z n o s t a) na postoenjeto na Creator, togash sekoj dokaz bi mozel da bide rationalized or explained away. Toa e kako, ako nekoj negira da veruva deka lugjeto ‘imaat slezeno na mesecinata’ togash nikoja kolicina informacii nema da go smeni nivnoto mislenje.
Nitu fotografiite od astronautite dvizhejki se vo Mesecinata, kameni od mesecinata, ...site dokazi bi bile bezkorisni, bidejki covekot veke ima zakluceno deka LUGETO NE MOZAT DA ODAT VO MESECINATA,,.'
Znaci rascistete gi najprvin ovie problemi so samite sebesi I potoa stavete go malku vo prorabotka mozokot I ke razberesh sto imam vo raka, namesto da prasuvate samo Zosto,,Zosto,,Zosto,,.
Pozdrav od mene


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 03.Февруари.2008 во 20:10
Originally posted by tofu tofu напиша:

Баш ме интересира во кој Господ веруваат животните? Или дали Господ животните ги створи според негов лик? Или тие се грешка можеби?
Да ви ја кажам најголемата причина зошто не верувам во Господ (сепак не верувам). Затоа што ако постои тогаш до сега има направено безброј грешки на Земјата! А нели тој е безгрешен и најдобар. А јас не гледам ништо добро да им се случува на луѓето што го заслужуваат тоа! И ако постои Бог и Ѓавол, тогаш очигледно Ѓаволот победува на Земјата! Значи Бог не е најсилен и најдобар.
Ако Господ постои, тогаш тој само си поигрува со луѓето!


Не,тофу!-Господ не си поигрува со луѓето,очигледно ти правиш разлика помеѓу слободната и апсолутната воља.Се надевам дека мирно и со размислување ќе го прочиташ следниов текст:

АКО ГОСПОД ГИ ОДРЕДИЛ МОИТЕ ДЕЛА ЗОШТО ТОГАШ МЕ ПОВИКУВА НА ОДГОВОРНОСТ?

Велите дека Бог се одредува, па така и нашите дела. Ако е така, ако Тој ги одредил и моите зли дела, зошто тогаш ме повикува на одговорност заради нив ? Не велете ми по свој обичај дека јас имам право да изберам, бидејќи нема поголема лага од тоа. Ве прашувам: Дали јас сум ги избрал своето раѓање, пол, висина, боја, татковината? Дали сонцето изгрева, дали месечината заоѓа по мој избор? Дали доаѓа по мој избор одредбата? Ме изненадува смртта и ме снаоѓа трагедија, па правам злостор. Зошто Господ ме принудува да правам нешто, а потоа заради тоа ме казнува?! Ако кажете, слободен си поради тоа што покрај Господовата воља имаш и сопствена воља, зарем со ова не припишувате соучесништво и заемност на вишата воља? Покрај тоа, што велите за законите на средината, условите и нужноста за која што зборуваат историските материјалисти?!


Задоволен од ова прашање истрелано како к*ршум, пријателот се опушти, убеден дека со него ме закопал засекогаш.


Сосема мирно отпочнав:

Ти направи неколку грешки: Твоите дела му се познати на Господ и се запишани во неговата книга, но со тоа не ти се со сила одредени. Тие се одредени само во неговото знаење. Оваа одреденост може да се спореди со следното: Ти имаш знаење за делата на својот син и во нив е содржана можноста тој да изврши прељуба. Ако го направи тоа дали ти си го принудил на тоа или тоа само било претпоставено и се случило твоето знаење да било точно?


Што се однесува до твоите зборови за слободата и можноста за бирање дека тоа е само обична лага и дека тоа го докажува фактот што ти не си ги одбрал сопственото раѓање, пол, боја, татковина, дека не можеш да влијаеш на сонцето и месечината, тие ја покажуваат втората грешка што ја направи. Грешката е во тоа што ти слободата ја сфаќаш сосема поинаку од нас верниците. Ти зборуваш за апсолутна слобода, па велиш зошто не сум можел себе си да се создадам со боја, висина...кои јас си ги сакам, зошто не можам да се рамнам со Сонцето, Месечината, во што е всушност мојата слобода?

На ова одговараме: ти зборуваш за апсолутна слобода...слобода за слободно располагање со универзумот, што му припаѓа само на Господ. За нас вистината е една: „А Господарот твој создава што сака и што одбира. Не е нивно да одбираат” (Касас, 68). Никој нема избор во однос на прашањето за создавањето, затоа што само Аллах џ.ш. е тој што создава што сака и бира што посакува. Господ џ.ш. нема да те повика на одговорност заради твојата висина, ниту ќе те казнува заради тоа што не си го сопрел сонцето во својата орбита. Но подрачјето на прашањето е прашање на наредбата. Ти на тој план си слободен и тоа се границите за кои зборуваме. Ти си слободен да ги скротиш своите страсти, да го скротиш својот гнев, да се спротивставиш на себе, да ги отфрлиш злите намери, а да ги продолжиш своите доблести. Ти можеш да бидеш дарежлив по себе и со имотот. Можеш да ја кажуваш вистината или да лажеш. Можеш да ја воздржиш раката од забранетото. Можеш да го воздржиш погледот од туѓата срамота. Можеш да го воздржиш својот јазик од напаѓање, оговарање и сплеткарење. На овој план ние сме слободни, и само за тоа што е во него ќе бидеме прашани и одговорни.


Станува збор за релативна, а не за апсолутна слобода, слобода на човекот на план на обврските. Оваа слобода е вистинита, а неа ја докажува вроденото чувство за неа. Ние чувствуваме одговорност, каење заради грешката, а задоволство и мир кога ќе сториме добро дело. Ние во секој миг бираме и ги споредуваме сопствените можности. Дури и првата задача на нашиот разум е определувањето помеѓу повеќе можности.


Ние сосема јасно го разликуваме движењето на раката која трепери од треска и раката која пишува писмо, па велиме дека првото е одредено, насилно, а второто одбрано, слободно. Да немавме слободна воља, не ќе можевме да правиме разлики.


Исто така оваа слобода ја докажува а нашето чувство на немоќ да го принудиме срцето на нешто со што тоа не е задоволно. Жената можеме да ја принудиме со присилба и закани да прави се што ќе и кажеме, но со никакви средства не можеме да ја принудиме да не сака. Ова јасно покажува дека Аллах џ.ш. ги ослободил нашите срца од секаква присилба, правејќи го сосема слободно. Затоа Аллах џ.ш. ја сторил намерата т.е. нијетот, чиј извор е срцето, како столб на одговорноста. Верникот кој под присилба ја грди верата нема да одговара пред Аллах џ.ш. се додека со согласување на своето срце не го направи тоа: „..освен оној кој со сила е принуден, а неговото срце е смирено во верата..” (Ен-Нахл, 106).


Втор вид на погрешност на ова прашање се состои во тоа што некои луѓе сфаќаат дека човековата слобода и е надредена на вољата на Аллах џ.ш., обвинувајќи ги застапниците на тезата за слободата дека на Господ му припишуваат соучесници во заповедувањето и одлучувањето. Па така и ти пријателе си ја разбрал, па зборуваше за повеќебројноста на вољите, што очигледно е погрешно. Човековата слобода не се воздигнала над вољата на Аллах џ.ш. Човекот е слободен да стори нешто што му се спротивставува на задоволството на Аллах џ.ш., но тој не може да стори ништо што и противречи на вољата на Аллах џ.ш.


Аллах џ.ш. ни дал слобода да се спротивставиме на Неговото задоволство на наша штета, но на никого не му дал слобода да се спротивстави на Неговата воља. Ова е второ лице на релативноста на човековата слобода. Се што правиме е во рамките на вољата на Господ, дури и она што го правиме, а што не е во склад со Божјето задоволство и со Шеријатот .

Нашата слобода е Божји благодет и награда која Господ ни ја дарил сосема независно од нашата воља. Нашата слобода е само негова воља: “Вие не можете да сакате нешто друго од тоа што Аллах сака” (Ел-Инсан, 30)

Да се зборува за слободата во оваа смисла не значи припишување на Господ дека има другари. Нашата слобода е исто што и Неговата наредба, Неговата воља и Неговата одредба.

Трет вид на погрешност на ова прашање е погрешното сфаќање на одредбата и судбината на слободната воља и слободниот избор, од страна на оние кои се занимавале со проучување на ова прашање. Тие одредувањето и судбината ги сфатиле како да е тоа принудување и присилување на човекот на она што не е во неговиот карактер и во неговата природа. Истата оваа грешка ја направи и ти, пријателу. Аллах џ.ш. ја одрекува присилбата од своја страна: „Да сакавме Ние би пратиле знак на небото, па тие пред него би ги свиткале своите вратови” (Еш-Шуа’ра, 4).

Значењето на овој ајет е јасно: сосема можно било да се принудат луѓето на верување, но тоа не е сторено затоа што Господ не присилува:


„Во верата нема присилба. Правата вистина јасно се разликува од заблудата” (Ел-Бекаре, 256); „Да го сакаше тоа твојот Господар, сите луѓе ќе веруваа. Зарем ти ќе ги присилиш луѓето да веруваат и да бидат вистински верници” (Јунус, 99)


Во законистите, кои Господ ги дал нема никаква присилба. Одредувањето и судбината не смеат да се сфатат како присилба на нешто што не е неговата природа. Аллах џ.ш. му дава на секого само она што е во намера на поединецот, му посакува само она што самиот тој си го посакува и му сака она што самиот си го сака. Божјето управување е човеков избор, затоа што Аллах џ.ш. го управува секој човек кон она што неговото срце тежнее и каква намера има:

“Кој ја бара жетвата на животот вечен Ние ќе ја умножиме жетвата негова. А кој ја бара жетвата на животот земски, ќе му ја дадеме” (Еш-Шу-ра, 20). “Во нивните срца е болест и Бог им ја зголеми болеста”. (Ел- Бекаре, 10). “А тие што се упатени им го зголеми Аллах џ.ш. упатот”.(Мухаммед, 17). Ќе го спомнеме и ајетот во кој Аллах џ.ш. им се обраќа на заробениците: “Ако Бог најде добро во вашите срца, ќе ви даде подобро од она што ви го зел...” (Енфал, 70).

Аллах џ.ш. ни го овозможува она што сме го одбрале во нашите срца и она што ни се намерите и затоа нема насилие, присилба ни принудување на нешто што не е во склад со нашите природи.

„На оној кој дели и се чува и кој го потврдува она што е најубаво , Ние ќе му го олесниме и она што е најлесно. А на оној кој ќе скржави и ќе се смета за независен и ќе го смета за лажно она што е најлесно, ние ќе му го олесниме (патот) за она што е најтешко (лошо дело)” (Ел-лејл, 5-10).

„Ти не си фрлил, кога си фрлил, туку Господ фрлил” (Ел-Енфал, 17).

Тука се поистоветува актот на човековото фрлање со фрлањето од страна на Аллах џ.ш. , та затоа постои само едно фрлање. Кај човекот е намерата, а Аллах џ.ш. го овозможува нејзиното реализирање, и тоа ако е добро со добро, а ако е зло со зло. Човековата слобода нема постојана мера туку релативна моќ, која се зголемува и намалува. Човекот може да ја зголеми својата слобода со наука: со помош на откритија и различни пронајдоци човекот успеал да ја освои земјата, да го совлада просторот и да се ослободи од прангите на времето. Откривајќи ги законите во природата, човекот успеал да завладее со нив и да ги потчини на себе. Открил како се победува жештината, студот, темнината, и така ја зголемил својата слобода на планот на активностите. Науката е значи средство за проширување на границите на човековата слобода.

Второ средство е верата. Обраќањето кон Аллах џ.ш. и барањето на Негова помош, исто така ги проширува границите на слободата и ова средство го користеле сите Божји пратеници и нивните следбеници. Сулејман а.с. ги покорил џините, одел со ветерот и зборувал со птиците, сето тоа со Божја подршка и помош. Муса а.с. го раздвоил морето. Иса а.с. ги оживувал мртвите, лечел слепци, губавци и ќорави. Читаме исто така и за евлиите- тие кои му угодувале на Аллах џ.ш.- на кои им се покрива земјата и им се откриваат тајните, недостапни за обичните.

Се се тоа степени на слободата, кренати над просекот на човекова слобода, кои тие ја постигнале со своето обраќање кон Аллах џ.ш. и искажување на љубовта кон Него. Ним им се подарени делови од тајното знаење.

Науката се јавува по втор пат. Овој пат тоа е науката на тесаввуф-мистицизмот. Прашањето на слободниот избор и неслободната воља - Ебу-Хамид Ел-Газали го поставува и разјаснува кратко и едноставно:

„Човекот има слободна воља за она што го знае, а ја нема во она што не го знае”. Со ова тој мисли дека што повеќе се проширува неговото мистично и објективно знаење, истовремено се проширува просторот на негивата слобода.

Материјалистичките мислители грешат кога велат дека човекот е роб на историските нужности, гледајќи во него само алка во низата на општествено-економски случувања, сосема подредени на законите на економијата и движењето на општеството.

Поимот кој тие неуморно го повторуваат, како да се работи за закон, а тоа е нужноста на класниот судир, погрешен е во научната анализае, бидејќи нема нужност на човеков план, туку најмногу што има тоа се можностите и веројатностите... во ова е и разликата помеѓу човекот и забецот, средството и материјалните тела. Можно е да се предвиди затемнувањето на сонцето во минута и секунда, а можно е и предвидувањето на неговото движење во иднината. Меѓутоа невозможно е да се сознае што човекот крие во своите намери, што ќе направи утре или задутре. Невозможно е да се знае ова освен со помош на веројатности и можности и претпоставувања и тоа под основна претпоставка за имање на доволно податоци за донесување на истите.

Што се однесува до тврдењата на материјалистите за влијанието на средината и општеството и за тоа дека човекот не води самостоен живот, одговараме дека влијанието на средината и на општеството како противтежа на индивидуалната слобода го потврдува дијалектичкото знаење на оваа слобода, бидејќи индивидуалната слобода се потврдува само во соочување со противдејствата; ако нема противдејство на човековата слобода, тогаш тој и не е слободен, ако зборуваме за слободата во вистинска смисла, затоа што не постои пречка која треба да се совлада и да се потврди низ таа сопствена слобода.

Д-р Мустафа Махмуд





-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: majstorce62
Датум на внесување: 03.Февруари.2008 во 20:23
Originally posted by Fantastic Lady Fantastic Lady напиша:

Prvata rabota sto sakam da napravam koga ke zapoznavam nekoj Ateist,e da mu cestitam bidejki poveketo luge koi veruvaat vo Gospod,,veruvaat slepo,,nesvesno,,na primer,,toj e Musliman zatoa sto negoviot tatko e Musliman,,drugiot e Christian bidejki negoviot tatko e Christian,,poveketo luge vo svetot slepo go sledat religijata na nivnite tatkovci...
Dodeka,,Atheistot na druga strana, iako toj mozebi poteknuva od religijsko semejstvo, toj go upotrebuva negoviot Intellect za da go negira egzistencijata na Boga,,bidejki idejata,zamislata,na Gospod sto on mozebi go ima nauceno vo svojata religija,,ne se poklopuvaat so negovata Logika.
Moeto prvo prasanje adresirano do Atheistot e:
1.'KOJA E DEFINICIJATA NA GOSPOD??-bidejki za da kazes deka ne postoi Gospod,,togas vie bi trebalo da znaete sto e smislata,zancenjeto na Boga?
2.'KAKO GO OBJASNUVATE NASATA EGZISTENCIJA?


1.Можеш ли да дефинираш нешто што не можеш да го опредметиш во свеста. Или нешто за кое веруваш дека не постои. Инаку, секој,верувал или не верувал во него, може да му даде во сопствената свест одредена форма и димензија и според неа да направи и дефиниција. Но прашање е колку ќе биде веродостојна таа дефиниција и колку ќе биде прифатена од човештвото.
2. Ако има господ, зошто на човечката свест и требале илјадници години да еволуира, и уште еволуира, во поглед на развојот на науката и техниката, а Бог не го создал веднаш човекот совршен во тој поглед.
Егзистенцијата се одвва согласно биолошките принципи кои немаат ама баш никаква врска со Бог.
Бог е само прашалник во свеста на примитивниот човек, со кој си дава одговор за се што не му е познато.

-------------
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ


Постирано од: bluebell
Датум на внесување: 03.Февруари.2008 во 20:34
Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

Originally posted by Fantastic Lady Fantastic Lady напиша:

Prvata rabota sto sakam da napravam koga ke zapoznavam nekoj Ateist,e da mu cestitam bidejki poveketo luge koi veruvaat vo Gospod,,veruvaat slepo,,nesvesno,,na primer,,toj e Musliman zatoa sto negoviot tatko e Musliman,,drugiot e Christian bidejki negoviot tatko e Christian,,poveketo luge vo svetot slepo go sledat religijata na nivnite tatkovci...
Dodeka,,Atheistot na druga strana, iako toj mozebi poteknuva od religijsko semejstvo, toj go upotrebuva negoviot Intellect za da go negira egzistencijata na Boga,,bidejki idejata,zamislata,na Gospod sto on mozebi go ima nauceno vo svojata religija,,ne se poklopuvaat so negovata Logika.
Moeto prvo prasanje adresirano do Atheistot e:
1.'KOJA E DEFINICIJATA NA GOSPOD??-bidejki za da kazes deka ne postoi Gospod,,togas vie bi trebalo da znaete sto e smislata,zancenjeto na Boga?
2.'KAKO GO OBJASNUVATE NASATA EGZISTENCIJA?


1.Можеш ли да дефинираш нешто што не можеш да го опредметиш во свеста. Или нешто за кое веруваш дека не постои. Инаку, секој,верувал или не верувал во него, може да му даде во сопствената свест одредена форма и димензија и според неа да направи и дефиниција. Но прашање е колку ќе биде веродостојна таа дефиниција и колку ќе биде прифатена од човештвото.
2. Ако има господ, зошто на човечката свест и требале илјадници години да еволуира, и уште еволуира, во поглед на развојот на науката и техниката, а Бог не го создал веднаш човекот совршен во тој поглед.
Егзистенцијата се одвва согласно биолошките принципи кои немаат ама баш никаква врска со Бог.
Бог е само прашалник во свеста на примитивниот човек, со кој си дава одговор за се што не му е познато.

Mnogu dobro kazhano, bravo majstorce, znachi sekogash koga nemame odgovor za neshto ili reshenie za nekoj problem, go vmeshuvame bog, t.e. se povikuvame na nego!


-------------
always look on the bright side of the life!


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 03.Февруари.2008 во 22:30
Originally posted by Fantastic Lady Fantastic Lady напиша:


1.'KOJA E DEFINICIJATA NA GOSPOD?

Господ не може да се дефинира.
Дефиницијата претставува ограничување на поимот кој го дефинираме од останатите видови, подвидови, раси, класи и сл. За да дефинираш нешто, потребно е истото да се ограничи согласно атрибутите што тоа нешто ги содржи, а другите поими не ги содржат. Согласно ова ние не можеме да кажеме Господ е ова, ова, ова и она, затоа што на тој начин би го ограничиле Бог на само неколку атрибути т.е. само на оние атрибути кои нам ни се познати т.е. објавени од Негова страна.
Ние не можеме да го ставиме Бог во епрувета и да ги испитаме Неговите својства за да го дефинираме. Тој можеби може да не стави нас, но не и ние Него. Ние можеме да ги дефинираме мравките, но не и тие нас.
Еден од атрибутите на Бог е трансцедентноста. Согласно неа, Тој живее и надвор од творбите, надвор од времето и просторот, бидејќи Тој е нивни Создател. Нашите сетила, нашата ткн. наука не може да допре до таа страна на Бог. Ние дознаваме за Бог само преку откровение т.е. дознаваме само она што Тој ќе ни објави, а од друга страна пак и нашиот ограничен и 3 димензионален мозок не е способен да прими и повисоки инфомрации за и околу Бог.
Јас верувам дека ние ќе учиме за Бог цела вечност и далеку од тоа дека еден ден ќе го дефинираме, во вистинска смисла на зборот.
 
Originally posted by Fantastic Lady Fantastic Lady напиша:


2.'KAKO JA OBJASNUVATE NASATA EGZISTENCIJA?

Нема никаква шанса да сме настанале случајно преку слепите сили на природата. Нашето постоење е резултат единствено на плански и интелигентен Создател.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 03.Февруари.2008 во 22:57
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Исус му рече: "Поверува, зашто Ме виде"




Каде овде пишува:ЈАС СУМ БОГ?



-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 03.Февруари.2008 во 23:02
А зошто пак треба така да пишува?

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 03.Февруари.2008 во 23:05
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

А зошто пак треба така да пишува?


За да се уверам дека Исус самиот рекол:,ЈАС СУМ БОГ,!

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 03.Февруари.2008 во 23:08
А каде во Кyранот Мухамед рекол: "Јас сум Пејгамбер на Аллах"?


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 03.Февруари.2008 во 23:13
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

А каде во Кyранот Мухамед рекол: "Јас сум Пејгамбер на Аллах"?



Како само умееш да ја префрлаш топката.Алал да тие!-Пејгамбер и Господ=ГОЛЕМА РАЗЛИКА.


Аллах во к*р,анот на многу места Мухаммеда го нарекува како пејгамбер .Тука нема ништо спорно,туку да се вратиме на прашањето:ДАЛИ ИСУС НЕКАДЕ ВО БИБЛИЈАТА САМИОТ ЗА СЕБЕ РЕКОЛ:,ЈАС СУМ БОГ,!

Ако рекол,рекол,ако не,не.....што има тука страшно,не плаши се ова не е никакво трик прашање..само прашувам.

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 03.Февруари.2008 во 23:16
Originally posted by efendija efendija напиша:

Аллах во к*р,анот на многу места Мухаммеда го нарекува како пејгамбер .
 
Не прашав јас каде во Кyрфанот Аллах го нарекува Мухамед пејгамбер, туку каде Мухамед рекол: "Јас сум Пејгамбер на Аллах".
Сакам дословен цитат голема%20насмевка


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 03.Февруари.2008 во 23:20
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by efendija efendija напиша:

Аллах во к*р,анот на многу места Мухаммеда го нарекува како пејгамбер .

 

Не прашав јас каде во Кyрфанот Аллах го нарекува Мухамед пејгамбер, туку каде Мухамед рекол: "Јас сум Пејгамбер на Аллах".

Сакам дословен цитат голема%20насмевка


Ок,еве пак те предизвикувам на поштен двобој.Еве вака,ако ти цитирам Хадиси од Аллаховиот пејгамбер каде тој вели:;Јас сум Аллахов Пејгамбер,-дали ќе го напуштиш форумов како поразен?

А,ако ми цитираш ти директен Библиски пасус каде Исус вели:;ЈАС СУМ БОГ!,-Валлахи-Се колнам во Аллах дека јас ќе го напуштам форумов!

ДАЛИ ПРИФАЌАШ?

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 03.Февруари.2008 во 23:23
Јас чекам ЕвАнгелос!

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 03.Февруари.2008 во 23:43

Не е тоа поштен двобој, ако ти цитираш од Хадис (вон-Кyрански извори), тогаш јас ќе ти цитирам од вон-Библиски извори исто така.

Може така? голема%20насмевка
А зошто толку сакаш да го напуштам форумов? Толку ти сметам во твојата исламизација со тоа што ги разобличувам твоите антихристијански теми? голема%20насмевка


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 03.Февруари.2008 во 23:52
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Не е тоа поштен двобој, ако ти цитираш од Хадис (вон-Кyрански извори), тогаш јас ќе ти цитирам од вон-Библиски извори исто така.


Може така? голема%20насмевка

А зошто толку сакаш да го напуштам форумов? Толку ти сметам во твојата исламизација со тоа што ги разобличувам твоите антихристијански теми? голема%20насмевка



Е се гледа колку ги разобличуваш,два пати те предизвикувам и два пати бегаш и го заобиколуваш прашањето.Не е проблем за тоа дали Мухаммед а.с. рекол или не рекол во к*р,анот ,Јас сум Аллахов Пратеник;-за него тоа го рекол многу пати самиот Аллах-Бог,а од друга страна не прави се мутав добро знаеш дека к*р,анот е Аллахов Збор-доставен до Мухаммеда.Покрај тоа ние муслиманите немаме таков проблем со нашиот Пејгамбер каков што имате вие со Исуса,за нас Мухаммед а.с. е само Аллахов Пратеник,во никој случај Бог,а кај вас Исус е Бог,иако на НИЕДНО МЕСТО ВО БИБЛИЈАТА ТОЈ САМИОТ НЕ СЕ НАРЕКОЛ БОГ!

Ова добро го знаеш и затоа го избегнуваш одговорот,јас да сум на твое место прво би ги разобличил тие кои ја искривиле Библијата,и му дале на Иса титула ,која што не му доликува.

Остави го Исламот,далеку си ти од тоа да можеш да го разобличиш,тој е вистина која сама по себе се докажува.

Како ќе се оправдате пред Исуса на Судниот Ден кога Аллах него ќе го праша:

:“I spomeni kad Allah reče:“ O Isa, sine Merjemin, je sili ti rekao ljudima:“Uzmite mene i moju majku kao dva boga mimo Allaha? Reče Isa:“Ti si čist od onoga što ti ne doliči. Ja nejmam pravo reči ono što nije istina. Da sam ja to rekao, Ti bi to znao. Ti znaš šta je u meni, a ja ne znam šta je kod Tebe. Ti najbolje znaš ono što je nevidljivo(gajb).“ Ja im nisam rekao ništa drugo osim ono što si mi Ti naredio. Rekao sam:“Obožavajte Boga, moga Gospodara i vašeg Gospodara!“ Bio sam svjedok među njima dok sam bio među njima. A pošto si mi dušu uzeo, Ti si ostao promatrač njihovih djela. A Ti si svjedok svemu. Ako ih Ti kazniš, Tvoji su robovi , a ako im oprostiš, zaista Ti si moćan i mudar.“ (Maide 119-120)  

Како ЕвАнгелос,што ќе одговорите тогаш?

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: Fantastic Lady
Датум на внесување: 03.Февруари.2008 во 23:56
Lele...pa ve molam ostavajte gi dvoboite nastrana,,,i
ostavete gi nastojuvanjata da se diskvalikuva religijata na drugiot...
Zarem ne Mislete deka ako Gospod sakase da bideme site od edna religija,,Dosega ke go nemashe napraveno toa??
Ako on let us believe in different religions it Must be for a reason???
Taka sto ve molam na Megu Verska Tolerancija!!! Please!!!!
Aj da se obiduvame da gi iznesuvame nasite argumenti deka Bog Postoi,,,deka on ne e Imaginacija na primitivniot Covek,,,po sto jas   Veruvam Deka Samo eden Bog postoi,,,I nie site bez razlika od religiite WE WORSHIP ONLY HIM!!!
PEACE PLEASE!!!!


Постирано од: Fantastic Lady
Датум на внесување: 04.Февруари.2008 во 00:05
Originally posted by bluebell bluebell напиша:


Бог е само прашалник во свеста на примитивниот човек, со кој си дава одговор за се што не му е познато..

I am too small and too weak to create God with my brain.

It is He, who has created my brain, so that I may think of Him and know Him - my Creator.

He was there before I came into being and He would be there when I am no more.

I do not mean that I would be totally destroyed. Nothing in the universe is totally destroyed.

Everything is subject to change.

It is only God, Who does not change



Постирано од: efendija
Датум на внесување: 04.Февруари.2008 во 00:08
Е уште ова да го преведеше...супер ќе беше,како твојот претходен пост!

Ајде,ајде помачи се малце...ГОВОРИ МАКЕДОНСКИ!

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 04.Февруари.2008 во 00:10
Гирл, please speak macedonian language, and practice your english on forein forums. This is Macedonia. The official language is Macedonian. If you don't like it-ma selame.
If you don't go on your own, than Mesi will have to intervene with his broom.голема%20насмевка


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 04.Февруари.2008 во 00:39
efendija, кога ти велам да ми најдеш цитат од Кyранот каде Мухамед вели "Јас сум Пејгамбер на Аллах", ти велиш дека нема таков, но дека има таков каде друг (Аллах) дава сведоштво за Мухамед дека тој е Пејгамбер негов.
А кога јас ти давам цитат од Библијата каде друг потврдува дека Исус е Бог, ти тоа не го прифаќаш и ми велиш дај ми цитат каде што самиот Исус за себе вели: "ЈАС СУМ БОГ"
 
Зошто два критериума? Зошто еден за тебе, а друг за мене?
Зошто велиш дека е во ред тоа што друг за Мухамед вели дека тој е Аллахов Пејгамбер, а велиш дека не е во ред тоа што друг вели за Исус дека е Бог?
Зошто ако не можеш да најдеш цитат од Кyранот каде Меухамед вели "Јас сум Пејгамбер на Аллах", ти тоа го бараш од мене?
Зошто бараш од мене нешто што ти самиот не можеш да го исполниш?
 
Искрено мене не ми треба цитат од Кyранот каде Мухамед вели "Јас сум Пејгамбер на Аллах", јас само сакав да го исмејам твојот квази-критериум кој го бараш од мене со цел да негираш дека Исус е Бог. И се надевам дека успеав во тоа намигнување


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 04.Февруари.2008 во 01:18
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

efendija, кога ти велам да ми најдеш цитат од Кyранот каде Мухамед вели "Јас сум Пејгамбер на Аллах", ти велиш дека нема таков, но дека има таков каде друг (Аллах) дава сведоштво за Мухамед дека тој е Пејгамбер негов.
А кога јас ти давам цитат од Библијата каде друг потврдува дека Исус е Бог, ти тоа не го прифаќаш и ми велиш дај ми цитат каде што самиот Исус за себе вели: "ЈАС СУМ БОГ"

 

Зошто два критериума? Зошто еден за тебе, а друг за мене?

Зошто велиш дека е во ред тоа што друг за Мухамед вели дека тој е Аллахов Пејгамбер, а велиш дека не е во ред тоа што друг вели за Исус дека е Бог?

Зошто ако не можеш да најдеш цитат од Кyранот каде Меухамед вели "Јас сум Пејгамбер на Аллах", ти тоа го бараш од мене?

Зошто бараш од мене нешто што ти самиот не можеш да го исполниш?

 

Искрено мене не ми треба цитат од Кyранот каде Мухамед вели "Јас сум Пејгамбер на Аллах", јас само сакав да го исмејам твојот квази-критериум кој го бараш од мене со цел да негираш дека Исус е Бог. И се надевам дека успеав во тоа намигнување



Не успеа ни малку,само се исмеа самиот себеси.
Мухаммед а.с. не го пишувал к*р,анот со своја рака за да рече директно:;Јас сум Аллахов Пејгамбер,[/B Во к*р,анот се исклучиво Божји зборови.Паралелата која ја поставуваш не тие ни малку наместо.За нас Муслиманите Аллах е Бог,и нормално е да бараш од мене каде Аллах рекол во к*р,анот :,Јас сум Бог!;-па ќе добиеш многу такви цитати.

Вие Исуса сте го воздигнале до степен на Бог,и нормално е ако тој бил Бог и ако во Библијата се Божјите зборови,некаде да речел;ЈАС СУМ БОГ;-или :,МЕНЕ ОБОЖАВАЈТЕ МЕ;!

Јас тоа упорно го барам од тебе,значи посочи ми цитат од Библијата каде Исус директно за себе самиот вели ЈАС СУМ БОГ,остави што рекле другите за него.Ова е крајно ферски и крајно еднакво со она ти да побараш од мене КАДЕ АЛЛАХ ВО к*р,АНОТ РЕКОЛ ДЕКА Е БОГ?-па ќе видиш,тогаш дали имам ајети или не!

Во овој случај испаѓа дека ти , а не јас,поставува СМЕШЕН КВАЗИ-КРИТЕРИУМ!

Е сега имај убава ноќ,јас си одам и размислувај за ова погоре.

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 04.Февруари.2008 во 01:36
Ние Христијаните, покрај тоа што веруаме дека Исус е Бог, ние исто така веруваме дека Библијата е Божји Збор. Значи ако во неа некој човек рекол дека Исус е Бог и ако ИСУС ГО ПОТВРДИЛ ТОА, тогаш тоа е доволно за нас.
 
Замисли некој тебе да ти рече: "Дали си ти Ефендија?" И ако ти речеш: "Да" Дали тоа значи дека ти се Ефендија? Секој кој има бар 2 грама мозок ќе заклучи дека ти си ефендија, но ако е муслиман, е тоа е веќе дискутабилно голема%20насмевка


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: fichot
Датум на внесување: 04.Февруари.2008 во 10:33
GOD IS LOVE.
LOVE IS BLIND.
Stevie Wonder is Blind.
therefore,
Stevie Wonder is God.




Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk