IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Прашање до атеистите
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Прашање до атеистите

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1617181920 24>
Автор
Порака
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 23:32
ефендијо,...држи си се ти за алах и ,...уживај,..и пушти ги другите ,...да уживаат,............голема%20насмевка
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 00:10
Originally posted by brza brza напиша:

ефендијо,...држи си се ти за алах и ,...уживај,..и пушти ги другите ,...да уживаат,............голема%20насмевка


Си се држам јас немај гајле,и право да ти кажам ич не мие гајле за тебе,уживај си како знаеш и умееш ,тоа сие твое...право!
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 00:30
Originally posted by anakin anakin напиша:

sega kje doznaes neso od ateistotateistot veruva vo covekot i prirodata a toa e nestovernikot veruva vo gospod toa e za nas nistotaka da sme sprotivni i isti - nie i vie veruvame deka onie drugite veruvat vo nistoza nas vaseto e NISHTOa za vas naseto e NISTOno barem nie vo toa sto veruvame mozeme da vidime , pomirisame slusneme dopreme vkusime a vie???? vikate pocustvuvame no nie ne vi veruvamee sega nauci nesto za ateisti????


Veruvate vo prirodata, majkata priroda!?!?!?!
I nie veruvame vo priodata, veruvam bidejki ja gledam i znaeme KOJ ja sozdal. Znaci ne mu se molime i ne VERUVAME vo sozdadenoto tuku vo SOZDATELOT
Dali i se molite na prirodata na drvoto, pa togas ne ste ateisti tuku......prirodo poklonici

I BRZA nema potreba do navredi, ako ne sakate da odgovarate na prasanjata kazete.
Jas ubavo prasuvam.
VO STO VERUVATE. Ateistiti okolu mene vi objasniv vo sto veruvaat, vsusnost polesno im e da nemaat nikakvi precki vo nivniot zivot....

A znaci vie veruvate vo TEROIJATA za evolucija. VERUVATE VO TERIJATA, predpostavuvam
I koj e sega ogranicen

Изменето од Aisha - 08.Февруари.2008 во 10:01
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 08:01
Originally posted by anakin anakin напиша:

sega kje doznaes neso od ateistotateistot veruva vo covekot i prirodata a toa e nestovernikot veruva vo gospod toa e za nas nistotaka da sme sprotivni i isti - nie i vie veruvame deka onie drugite veruvat vo nistoza nas vaseto e NISHTOa za vas naseto e NISTOno barem nie vo toa sto veruvame mozeme da vidime , pomirisame slusneme dopreme vkusime a vie???? vikate pocustvuvame no nie ne vi veruvamee sega nauci nesto za ateisti????


Навистина има што да се научи Анакине,навистина може да се изведе добар заклучок!
Сите тие работи кои вие ги гледате,слушате,допирате,помирисувате,вкусувате итн.,ги гледаме и ние,и ние ги допираме,и ние ги помирисуваме,и ние ги вкусуваме.Само со таа разлика што вие сте ограничени,а ние не(сега ќе речеш ,како е можно,па вие верниците сте ограничени,а ние атеистите не)-Ќе ти речам од проста причина што според вас вашата последна станица е природата и,ни чекор понатака,вие не го признавате Бога,додека ние го признаваме....значи во овој случај вие сте ограничени а ние не!....поинаку кажано 1:0 за нас!
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
diogenskopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2063
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај diogenskopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 08:09
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:

sega kje doznaes neso od ateistotateistot veruva vo covekot i prirodata a toa e nestovernikot veruva vo gospod toa e za nas nistotaka da sme sprotivni i isti - nie i vie veruvame deka onie drugite veruvat vo nistoza nas vaseto e NISHTOa za vas naseto e NISTOno barem nie vo toa sto veruvame mozeme da vidime , pomirisame slusneme dopreme vkusime a vie???? vikate pocustvuvame no nie ne vi veruvamee sega nauci nesto za ateisti????


Навистина има што да се научи Анакине,навистина може да се изведе добар заклучок!
Сите тие работи кои вие ги гледате,слушате,допирате,помирисувате,вкусувате итн.,ги гледаме и ние,и ние ги допираме,и ние ги помирисуваме,и ние ги вкусуваме.Само со таа разлика што вие сте ограничени,а ние не(сега ќе речеш ,како е можно,па вие верниците сте ограничени,а ние атеистите не)-Ќе ти речам од проста причина што според вас вашата последна станица е природата и,ни чекор понатака,вие не го признавате Бога,додека ние го признаваме....значи во овој случај вие сте ограничени а ние не!....поинаку кажано 1:0 за нас!

....kolku drobenje prazna slama..za na kraj da rece 1:0 za vernicite...ovoj epten korumpiran sudija....голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 11:10
Ќе ти речам од проста причина што според вас вашата последна станица е природата и,ни чекор понатака,вие не го признавате Бога,додека ние го признаваме....значи во овој случај вие сте ограничени а ние не!....поинаку кажано 1:0 за нас!


Efendijo.... lugjeto mnogu raboti mozat da smislat vo svoite glavi i da si gi priznavaat ... samo seto toa ostanuva fantazija i mectaenje ...
Кон врв
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 11:48
станав атеист откако ја прочитав Библијата. Фала на прашањето. А марксизам на училиште не учев и немам намера да го читам Маркс. Не ме привлекува. Сепак сум од помладата генерација која порасна со можноста да бира што ќе гледа, што ќе чита, што ќе слуша. Финтата е што јас не се плашам дека некој Господ ќе ме казни ако поразмислам за она што го пишува во некоја таканаречена света книга како што е Библијата.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 12:32
Originally posted by tofu tofu напиша:

станав атеист откако ја прочитав Библијата.
 
Сигурен си дека си ја прочитал Библијата? среќа
Ајде да те проверам со едно прашање:
Дали книгата на пророк Илија се наоѓа во Стариот или во Новиот Завет.
 
 
п.с. Ве молам сите останати БЕЗ КОМЕНТАРИ! намигнување


Изменето од EvAngelos - 07.Февруари.2008 во 12:32
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 14:32
Ако ја имам прочитано Библијата не значи дека ја знам на памет! Стариот завет е типично еврејска легенда за нивното патување. Новиот завет е за Исус. Пророците се појавуваат во Стариот завет. Затоа најверојатно книгата на пророкот Илија е во Стариот завет. Фала на прашањето
Кон врв
diogenskopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2063
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај diogenskopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 14:42
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by tofu tofu напиша:

станав атеист откако ја прочитав Библијата.
 
Сигурен си дека си ја прочитал Библијата? среќа
Ајде да те проверам со едно прашање:
Дали книгата на пророк Илија се наоѓа во Стариот или во Новиот Завет.
 
 
п.с. Ве молам сите останати БЕЗ КОМЕНТАРИ! намигнување

ej EvAngelos..fintava ti e kako Amazon..Amazon presusil ti si go popusil...sto se furas tolku deka se znaes?...da znaese se..nemase da gubis vreme tuka..sigurno ke bese nekoj pm...ili pa ke idese u pm...daj oladi covekuплазење
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 17:00
Originally posted by tofu tofu напиша:

Ако ја имам прочитано Библијата не значи дека ја знам на памет! Стариот завет е типично еврејска легенда за нивното патување. Новиот завет е за Исус. Пророците се појавуваат во Стариот завет. Затоа најверојатно книгата на пророкот Илија е во Стариот завет. Фала на прашањето


"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 17:47
Кога почнав да размислувам за религија и колку е мојата верба во Бог вистинска, сфатив дека се лажам... Прво нешто што ме одби од оваа идеја за Бог беше токму неговото име... Јас сум Бог, ти си ми потчинет мене... или како беа тие зборови... Верувам во некое си божество и сфатив дека кога би се јавило на луѓето не би се јавило како машки глас и не би имал секој народ или религија различно име за него... тоа божество е толку совршено и моќно што сигурно би се јавило во некој облик што човекот не е способен ниту да го замисли... ако не така, тогаш би се јавил во форма на нешто универзално... мелодија, музика... барем јас така ја замислувам таа семоќна сила што ете некако успеала да не создаде и нас и универзумот... Учевме по физика за универзумот... луѓе кои огромни, незамисливи на некој начин, бројки, пропорции постојат таму некаде, а не учат дека Бог создал се за три дена... Еве прашање до верниците? Зошто сите го замислуваат Бог со дебел машки глас и долга бела брада... Зошто Бог има нешто што е карактеристично за луѓето?... Зошто Бог е Бог а не Божица?... Зошто не е бесполен како ангелите?


И да, ми се допаѓа идејата дека Бог е всушност Природата, сакам моралот на сите луѓе да биде стремеж кон заштита на оваа наша Божица, зошто токму таа ни дава живот...
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 18:01
Originally posted by Monuska Monuska напиша:

Еве прашање до верниците? Зошто сите го замислуваат Бог со дебел машки глас и долга бела брада... Зошто Бог има нешто што е карактеристично за луѓето?... Зошто Бог е Бог а не Божица?... Зошто не е бесполен како ангелите?


 


Не го замислуваат така сите на Бог. Тоа треба да ги прашаш на христијаните. Во исламот Бог е совршенство, нешто над се, и незамисливо е да му препишуваме било каков лик, пол и сл .
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 18:07
Originally posted by mudzahid mudzahid напиша:


Originally posted by Monuska Monuska напиша:

Еве прашање до верниците? Зошто сите го замислуваат Бог со дебел машки глас и долга бела брада... Зошто Бог има нешто што е карактеристично за луѓето?... Зошто Бог е Бог а не Божица?... Зошто не е бесполен како ангелите?


 
Не го замислуваат така сите на Бог. Тоа треба да ги прашаш на христијаните. Во исламот Бог е совршенство, нешто над се, и незамисливо е да му препишуваме било каков лик, пол и сл .


Алах мене ми звучи како машко име...
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1617181920 24>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,516 секунди.