IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Прашање до атеистите
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Прашање до атеистите

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 24>
Автор
Порака Обратен редослед
Doesnt Matter Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 28.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Doesnt Matter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Прашање до атеистите
    Испратена: 29.Февруари.2008 во 23:46
јас би можел да речам дека сум Агностик, бидејки не можам да тврдам ни дека постои ни дека не постои, едноставно не знам ,и ова е најголемото прашање кое ке остане секогаш заедно со постоењето на светот, и никогаш одговорот со сигурност не ке може да му се најде
Кон врв
diogenskopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2063
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај diogenskopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 19:48
Ne sum nekoj golem ateist no znam deka GOSPOD e samo Brend koj mnogu dobro se prodava....A zatoa i bil izmislen..za da se drzat vo pokornost sirokite narodni masi...znaci...moe mislenje

             GOSPOD E NAJPOZNATIOT BREND MA PLANETAVA
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 15:26
ma,....kakov gospod!!?лутиналутина,....,...............................смеење
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Doesnt Matter Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 28.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Doesnt Matter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 15:14
sakam da veruvam deka postoi Bog, no ne mozham da se prepushtam sebesi da veruvam vo nesto, za koe sekogash, ami sekogash ke postoi dilemata 'STO AKO NE POSTOI'
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2008 во 16:02
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

Originally posted by fichot fichot напиша:

Latinskiot e nesto kao uni-jazik... Vo mnogu raboti se koristi nasekade niz svetot. Primer: iminja na rastenija/zivotni/bolesti/lekovi...

И РЕЛИГИЈАТА СЕ КОРИСТИ ВО МНОГУ МАНЏИ, АМА ГИ ЗАГОРЧУВА.


Dokaz deka postoi bog e sekoe utro koga ce se razbudis i se poglednes vo ogledalo - gledas bozje delo koga ce ja baknes svojata sakana cuvstvuvas bozija blagodet, koga ce go gusnes svoeto dete suvtvuvas bozja ljubov koa ce kazes deka bog ne postoi se lazes samiot sebe od strav bog da ne ti gi zeme tie raboti a toj nikogas toa nema da go napravi i kolku ti sakal ili nesakl bog e sekade oklu tebe. Naukata nastanala od boga i so vreme se odalecila od nego no isto taka so vreme se doblizuva taka da edene den pak ce vrati kon boga.


ova e DOKAZ deka postoi covek a ne bog
covek koj e na piedestalot
koj e najmokjen na ova planeta
koj znae da bide i slab, i sakan i smesen - toa znaci covecen
ne mu treba bog , za da ja sfati pricinata zasto stana takov
gospodar na PLANETATA
fala so mi dade ubav dokaz za COVEKOT



Изменето од anakin - 13.Февруари.2008 во 16:02
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2008 во 15:44
Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

Originally posted by fichot fichot напиша:

Latinskiot e nesto kao uni-jazik... Vo mnogu raboti se koristi nasekade niz svetot. Primer: iminja na rastenija/zivotni/bolesti/lekovi...

И РЕЛИГИЈАТА СЕ КОРИСТИ ВО МНОГУ МАНЏИ, АМА ГИ ЗАГОРЧУВА.


Dokaz deka postoi bog e sekoe utro koga ce se razbudis i se poglednes vo ogledalo - gledas bozje delo koga ce ja baknes svojata sakana cuvstvuvas bozija blagodet, koga ce go gusnes svoeto dete suvtvuvas bozja ljubov koa ce kazes deka bog ne postoi se lazes samiot sebe od strav bog da ne ti gi zeme tie raboti a toj nikogas toa nema da go napravi i kolku ti sakal ili nesakl bog e sekade oklu tebe. Naukata nastanala od boga i so vreme se odalecila od nego no isto taka so vreme se doblizuva taka da edene den pak ce vrati kon boga.
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2008 во 15:06
Originally posted by fichot fichot напиша:

Latinskiot e nesto kao uni-jazik... Vo mnogu raboti se koristi nasekade niz svetot. Primer: iminja na rastenija/zivotni/bolesti/lekovi...

И РЕЛИГИЈАТА СЕ КОРИСТИ ВО МНОГУ МАНЏИ, АМА ГИ ЗАГОРЧУВА.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
Carnation Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Carnation Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2008 во 14:01
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

АТЕИСТИЧКИТЕ верници!


Originally posted by bluebell bluebell напиша:

Zarem postoi i takvo neshto?збунетост (shto e toa neverni vernici?)


Добро утро, зарем атеистите се качиле на небото и виделе празен престол па се апсолутно сигурни дека Бог не постои?
Дали се верни или не верни не знам, но сугурно знам дека тие се ВЕРНИЦИ кои ВЕРУВААТ дека Бог не постои.
Еднаш имаше тема (уште постои) "Дали постои Бог?" и аргументите на теистите спрема атеистите беа нешто како 50:3, од кои атеистичките аргументи беа од типот: Ако Бог постои зж не се покажит да го опулиме, или ако Бог постои зж не му удри бокс на злото, или ако Бог постои зж изгуби Јувентус, зж ова, зж она, зж не направи вака, зж не постапи така, зж не биде ваков, зж не бите таков.. што всушност води во едно глобално прашање-аргумент: Ако Бог постои зошто не е онаков каков што jaс си го замислувам?
 
Ако мене ме прашуваш, согласно нивните оскудни аргументи за непостоењето на Бог, тие се најголемите фанатични верници на светот голема%20насмевка


se trudis,ama ne tolku uspesno,na ohridski se vikat zsнамигнување
se trudis i prajs greski,ne navede ateisticki argumenti za nepostoenjeto na bog poso nemat potreba od takvi argumenti.dokazete go vie negovoto postoenje i ne barajte da go dokazime negovoto nepostoenje,to e apsurd.
Понекогаш дури и за Фројд бананата е само банана
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2008 во 13:39
Latinskiot e nesto kao uni-jazik... Vo mnogu raboti se koristi nasekade niz svetot. Primer: iminja na rastenija/zivotni/bolesti/lekovi...
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2008 во 12:47
Имаш интересни мисли и претпоставки мајсторче, но сепак се твои мисли и твои претпоставки. Едни ќе импресионираш со нив, а други не. Јас лично не се согласувам со нив, но брзам на работа за да објаснувам подетално.
Поздрав!
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2008 во 12:40
ТЕОЛОГИЈАТА МУ КОРИСТИ НА СОВРЕМЕНОТО ОПШТЕСТВО
ИСТО КАКО И ЛАТИНСКИОТ И СТАРОГРЧКИОТ ЈАЗИК

БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2008 во 12:38
НАЛЕСНО Е ДА БИДЕШ ДОГМАТИЧАР - ТАКА Е И НЕМА ПОТРЕБА ДА СЕ ДОКАЖУВА. БИДЕЈЌИ БИБЛИЈАТА ТАКА ВЕЛИ. ШТО Е ТОА АКО НЕ ОГРАНИЧУВАЊЕ НА МИСЛАТА И НА ЗДРАВИОТ РАЗУМ?
ИЛИ И ОВА ГО РЕКОЛ МАРКС?

Изменето од majstorce62 - 13.Февруари.2008 во 12:39
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2008 во 12:36
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Твоите прашања се израз на незнање, а не некакво побивање на Бог.
Зарем не сте приметиле дека единствени аргументи на атеистите против Бог се само прашања? среќа Ама како ова, ама зошто она, зж Бог вака, зж Бог така...ајде да не се повторувам, веќе дискутирав за ова на предходната страна.
А ти не си доволно голем за да веруваш во прикаската дека животот настанал со самоорганизирање на слепите атоми? голема%20насмевка


ЗНАМ ДЕКА НА СЕКОЕ ПРАШАЊЕ НА КОЕШТО НЕМА ОДГОВОР ЦРКВАТА ВЕЛИ „ГОСПОД ТАКА САКАЛ“
Е, И ТОА МИ Е МНОГУ СИЛЕН АРГУМЕНТ ЗА ВАШЕТО ЗНАЕЊЕ. аКО НАУКАТА СЕ ОГРАНИЧЕШЕ НА ТЕОЛОГИЈАТА УШТЕ ЌЕ ЖИВЕЕВМЕ НА СВЕЌА. ВО ТЕОЛОГИЈАТА НЕМА НИШТО КОНСТРУКТИВНО, НИШТО ШТО ЌЕ ГО ПОМРДНЕ СВЕТОТ БАРЕМ ЕДЕН МИЛИМЕТАР НАПРЕД. АМА ШТО Е ТОА ВАЖНО, ВАЖНО Е ДЕКА ВИЕ ЗНАЕТЕ КОЈ ЈА СОЗДАЛ ВСЕЛЕНАТА, А НАУКАТА НЕ ЗНАЕ.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2008 во 12:22
Човекот се разликува од животните токму затоа што го поставува прашањето ЗОШТО! Да не бев радознал ќе бев слеп.

Изменето од tofu - 13.Февруари.2008 во 12:23
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 24>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.