IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Возобновување на св.Константин и Елена
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Возобновување на св.Константин и Елена

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
Автор
Порака
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2008 во 20:38
така некако среќа
Кон врв
rice Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rice Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 10:53
Originally posted by mali simo mali simo напиша:


јас ја подржувам оваа петиција за возобновување на храмот посветен на светиот цар Константин и неговата мајка Елена.

Ионака оваа црква била уништена од страна на комунистите поточно од информборото неколку седмици после катасрофалниот земјотрес во СК. Наводно црквата била ,,разурната,, од земјотресот па не да се поправи туку се срамнува за земја,  комунистичка работа.


http://www.petitiononline.com/1petici/petition.html

секој добронамерен може да се потпише за возобновувањето на храмот

ВО СЛАВА НА ХРИСТОС НАШИОТ БОГ


Ova e nesto vredno koe ke ostene i za drugite pokolenija da ne bidime sebicni da go dademe nasiot potpis,za dobroto na idnite pokolenija, bez razlika na nacija.

Potpisete se lugje ako nisto drugo barem za inaet na komunistite, koi mislea deka ke odad protiv Bog, i deka svetot so niv zapocna.


Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 12:00
shto sorta narod e ovoj ,..ne znam,...mesto da misli na praktichni raboti ,koishto ke mu go olesnat i podobrat zivotot,..ovoj zapnal za mesto, (koj znae koe po red), kade shto ke se moli na gospod,...i ke kuka ,..kako site mu se krivi,..a,toj e ,..prav,...ama  ,...nezdrav!смеење

a,svetskiov shetach(смеење,......газење%20од%20смеење) ushte,...ni opishuva deka sekade po svetot na ploshtadite imalo crkvi,..i slichni .,....sakralni objekti,..da,mozebi toa e i tochno,( iako ne e sigurno),...ama,tamu tie ne se od vchera,...ili nedaj "boze" ,..utre ke bidat,...i  posle se ljutat ,koga nikoj ne gi sfakja ozbilno,...iako vo lice im go kazuvaat toa shto sakaat da go chujat!

inache,...site ostanati narodi,najprvo si go sredija zivotot vo svoite drzavi,...a,potoa ili seushte ne, gi renovirale svoite narodni sobranija,...a,ovie tuka,...prvo shto napravija beshe da, go "obnovat sobranieto i na nekoj ( ili mnogu povekje) ,..da mu gi napolnat djebovite na smetka na ,...glupaviot narod!,....ako imalo gospod,...sigurno nema da dozvolel site gluposti da mu gi "smesti" na  ,..samo eden narod!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
apce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Октомври.2007
Локација: Malaysia
Статус: Офлајн
Поени: 2717
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај apce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2008 во 09:35
pogolema glupost ne mozese da im tekne,pa i lokacijata sto ja izbraa vristiне%20слушам mozete li da zamislite kako ke izgleda taa crkva stisnata megu zgradine ajde da recea deka ke ja gradat odsprotiva do oficerskiot dom taka-taka pak ke imase nekoja estetika ama luge moi ako ja napravat kako sto planiraat ke bide najgolemiot kic vo gradot
apce
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2008 во 12:47
apce----- kako za ,,nov clen,,   mnogu si  neprijatelski nastroen sprema ahitektonskite resenija na arhitektite i ,,zidarite,,, , koi sakaat nesto vecno da ostane za gradot sk.
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2008 во 14:04
Originally posted by aladin aladin напиша:

apce----- kako za ,,nov clen,,   mnogu si  neprijatelski nastroen sprema ahitektonskite resenija na arhitektite i ,,zidarite,,, , koi sakaat nesto vecno da ostane za gradot sk.


Владата одлучи на плоштад да гради црква.
Кои се архитекти во владата? Ај наброј ми ги.
Успут, „нешто вечно“ ?

Изменето од fichot - 05.Февруари.2008 во 14:04
Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2008 во 17:01

воопшто не е битно дали има архитекти во владата ----се додека има приватни архитектонски претпријатија во кои работаат дипломирани архитекти......
На СК му требаат цркви и тоа повеќе.....пример  Охрид со 60000 луѓе има 365 цркви а скопје со 10пати повеќе народ има 10-ина цркви...


http://www.petitiononline.com/1petici/petition.html


да ја поддржиме петицијава --- да се изгради црква.
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2008 во 21:52
Originally posted by mali simo mali simo напиша:


воопшто не е битно дали има архитекти во владата ----се додека има приватни архитектонски претпријатија во кои работаат дипломирани архитекти......
На СК му требаат цркви и тоа повеќе.....пример  Охрид со 60000 луѓе има 365 цркви а скопје со 10пати повеќе народ има 10-ина цркви...
 
Вие прво наполнете една црква со вистински верници, а потоа барајте 365 голема%20насмевка
А ако ви требаат храмови на византиска уметност, истата работа ќе ви ја завршат и оние мали симболични храмчиња што ги има низ населбата аеродром. Ем поефтини се за изградба, ем помала површина зафаќаат, а си ја вршат православната функција (секој може да си запали свеќа и да фрли некој динар во нив).
Ехеее, со парите што ќе ги дадеме од буџетот за овој големиов храм, ќе си изградите 365 вакви мали, па после ќе можете да се фалите дека во Скопје има повеќе "цркви" и од Охрид.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2008 во 22:30
Originally posted by brza brza напиша:

shto sorta narod e ovoj ,..ne znam,...mesto da misli na praktichni raboti ,koishto ke mu go olesnat i podobrat zivotot,..ovoj zapnal za mesto, (koj znae koe po red), kade shto ke se moli na gospod,...i ke kuka ,..kako site mu se krivi,..a,toj e ,..prav,...ama  ,...nezdrav!смеење

a,svetskiov shetach(смеење,......газење%20од%20смеење) ushte,...ni opishuva deka sekade po svetot na ploshtadite imalo crkvi,..i slichni .,....sakralni objekti,..da,mozebi toa e i tochno,( iako ne e sigurno),...ama,tamu tie ne se od vchera,...ili nedaj "boze" ,..utre ke bidat,...i  posle se ljutat ,koga nikoj ne gi sfakja ozbilno,...iako vo lice im go kazuvaat toa shto sakaat da go chujat!

inache,...site ostanati narodi,najprvo si go sredija zivotot vo svoite drzavi,...a,potoa ili seushte ne, gi renovirale svoite narodni sobranija,...a,ovie tuka,...prvo shto napravija beshe da, go "obnovat sobranieto i na nekoj ( ili mnogu povekje) ,..da mu gi napolnat djebovite na smetka na ,...glupaviot narod!,....ako imalo gospod,...sigurno nema da dozvolel site gluposti da mu gi "smesti" na  ,..samo eden narod!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
avramoskislave Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 08.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 50
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај avramoskislave Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2008 во 00:42
Ако стане воозобнување во ред но проблемот е што не е воозобнување. Да беше така ќе се викаше Св. Константин и Елена а не Св. Никола. имам во други постови наведено зошто исто така нема потреба од џамија во Тетово, не дека не треба да се гради туку дека местото не е на добра локација.
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2008 во 17:27
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by mali simo mali simo напиша:

воопшто не е битно дали има архитекти во владата ----се додека има приватни архитектонски претпријатија во кои работаат дипломирани архитекти......На СК му требаат цркви и тоа повеќе.....пример  Охрид со 60000 луѓе има 365 цркви а скопје со 10пати повеќе народ има 10-ина цркви...

 

Вие прво наполнете една црква со вистински верници, а потоа барајте 365 голема%20насмевка

А ако ви требаат храмови на византиска уметност, истата работа ќе ви ја завршат и оние мали симболични храмчиња што ги има низ населбата аеродром. Ем поефтини се за изградба, ем помала површина зафаќаат, а си ја вршат православната функција (секој може да си запали свеќа и да фрли некој динар во нив).

Ехеее, со парите што ќе ги дадеме од буџетот за овој големиов храм, ќе си изградите 365 вакви мали, па после ќе можете да се фалите дека во Скопје има повеќе "цркви" и од Охрид.


Makedonija ima 2 miliona vernici (so se dijasporata) i potrebni se uste mnogu crkvi da se izgradat, a ne samo ovaa na ploshtad. Vo skopje treba da se izgradat 3000 crkvi a ne 300!
Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2008 во 17:58
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by mali simo mali simo напиша:


воопшто не е битно дали има архитекти во владата ----се додека има приватни архитектонски претпријатија во кои работаат дипломирани архитекти......
На СК му требаат цркви и тоа повеќе.....пример  Охрид со 60000 луѓе има 365 цркви а скопје со 10пати повеќе народ има 10-ина цркви...
 
Вие прво наполнете една црква со вистински верници, а потоа барајте 365 голема%20насмевка
А ако ви требаат храмови на византиска уметност, истата работа ќе ви ја завршат и оние мали симболични храмчиња што ги има низ населбата аеродром. Ем поефтини се за изградба, ем помала површина зафаќаат, а си ја вршат православната функција (секој може да си запали свеќа и да фрли некој динар во нив).
Ехеее, со парите што ќе ги дадеме од буџетот за овој големиов храм, ќе си изградите 365 вакви мали, па после ќе можете да се фалите дека во Скопје има повеќе "цркви" и од Охрид.


оооо мој драг EvAngelos еве јас пак ќе ти го расипам раатот, но само да ти кажам дека сите цркви и манастири се преполни со верници ФАЛА НА БОГА! 
Какви се вашите ,,цркви,, тоа не сакам да го коментирам зошто не би сакал да паднам на ниско ниво како твоето.

еве ти некој сликичка само да се увериш.... за друг пат да не коментираш надвор од твоите овластувања!!!!::::

Бигорски манастир сенокњо бдение


Православни македонци во САД.


  Охрид Храм Успение на Пресвета Богородица- Каменско

 

соборниот храм на Светиот великомаченик Димитриј во Битола




ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2008 во 18:15
тРЕБА ДА СЕ ОТВОРАТ НОВИ РАБОТНИ МЕСТА ЗА ПОПОВИТЕ.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2008 во 19:12

mali simo, еден поп погребувал некој православен атеист и рекол:

:pop:Овој човек беше голем верник и многу редовен во црква, беше тука за неговото крштевање, за неговата свадба и еве си дојде и за неговиот погреб.
 
Типов бил 3 пати во црква од кои два пати не по негова воља голема%20насмевка
 
mali simo, мене не ми се потребни слики од крштевки, свадби, погреби, или велигденски собири по храмовите, јас свесен сум дека во тие мигови има доста "верници" кои си ги тераат адетите за овие денови. Свесен сум, а и јас сум бил од толпата која се собирала пред Соборен Храм за Велигден за да се изжурка на еден посебен начин, да се протнува низ гужвата, да си се поздравуваш со луѓето таму, да се кршиш со јајца и одвај да чекаш 12 да дојде за да се наждереш и сите да видат дека си постел. Верници кои си ги чуваат догорените свеќи за вечер да ги стават под перница со суеверие во главата дека на тој начин ќе го сонуваат идниот брачен другар итн итн.
 
Јас не мислев за таквите верници. Ако сакаш да видиш колку верници има МПЦ, излези еден обичен ден и прошетај низ црквите и ќе видиш колку верници има. А и од тие што ќе ги видиш подпрашај ги малку што и како знаат за верата. Пробај направи анкета меѓу нив "Дали Христос е презиме на Исус" и ќе видиш колкумина од нив ќе ти одговорат дека да тоа е презимето на Исус среќа
 
Да живеев во Америка можеби и ќе ме излажеше со сликиве, ама батко јас сум Скопјанец, јас секојдневно ги гледам храмовите и секојдневно се движам низ верниците што си ги сликал погоре, со еден збор ги познавам.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.