Испечати | Затвори го прозорот

Возобновување на св.Константин и Елена

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=11824
Датум на принтање: 10.Мај.2024 во 09:01
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Возобновување на св.Константин и Елена
Постирано од: aladin
Наслов: Возобновување на св.Константин и Елена
Датум на внесување: 30.Јануари.2008 во 14:49
STO MISLITE , ZA VOOZOBNOVUVANJETO NA CRKVATA KONSTANTIN I ELENA VO CENTAROT NA SK.........

JAS MISLAM DEKA TREBA DA SE OBNOVI.



AKO STE NA ISTO MISLENJE.....PODRZETE JA PETICIJATA NA www.utrinskivesnik.com.mk

falimenderit shum.



Коментари:
Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 30.Јануари.2008 во 15:25
ПОддршка од мене за храмот.
Градот,плоштадот и центар како општина не е баш задоволена со црковни објекти тоа може да се види посебно за велигден кога сите храмови се повеке од преполни а плоштадот заслужува една грандиозна но скромна црква за да го обележи самиот плоштадголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 30.Јануари.2008 во 15:45
На оваа вест реагираше ИВЗ, дека во близина имало и стара срушена џамија.

Што се однесува до мене, ако е така, во ред би било да се возобноват двата објекта.



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Pustinski-Lav
Датум на внесување: 30.Јануари.2008 во 15:46
На оваа вест реагираше ИВЗ, дека во близина имало и стара срушена џамија.

Што се однесува до мене, ако е така, во ред би било да се возобноват двата објекта.

 
големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
 
Ti vikam jas magdalena deka nemam nisto protiv tebeголема%20насмевка


-------------
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 30.Јануари.2008 во 15:47
Ај прати ме сега на спиењенамигнување (на пладневна дремка)

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 30.Јануари.2008 во 15:47
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

На оваа вест реагираше ИВЗ, дека во близина имало и стара срушена џамија.Што се однесува до мене, ако е така, во ред би било да се возобноват двата објекта.



Da,tocno e toa,imalo i stara srusena dzamija,IVZ ima dokazi za toa.E sega vo interes na dobrite medjureligiski odnosi vo red e dvata Bozji hrama da bidat izgradeni, za kako sto rece Boogie da mu dadat podobar sjaj na plostadot,t.e. za da go obelezat.

Neli Boogie?

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 30.Јануари.2008 во 16:13
...КАЈ ЌЕ НАЈДЕШ ЗГОДНО МЕСТО....
...ТИ ЦРКВА НАПРАВИ....
....ЦРКВАТА Е ........................задоволство


-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 30.Јануари.2008 во 16:19
па ок де не ја терајте темата на политика и муабети...

Фино е ова со црквататрепкање интересна идеја од Груевски
голема%20насмевка

-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: fichot
Датум на внесување: 30.Јануари.2008 во 17:01
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

ПОддршка од мене за храмот.Градот,плоштадот и центар како општина не е баш задоволена со црковни објекти тоа може да се види посебно за велигден кога сите храмови се повеке од преполни а плоштадот заслужува една грандиозна но скромна црква за да го обележи самиот плоштад


Зошто плоштадот да биде обележен од црква? Не гледам никаква логика...
Центар како општина нема цркви? Ахм, Соборен Храм, Св. Спас, Св. Димитрија, возобновената Св. Богородица, црквата во Капиштец, малото црквиче во Клинички :) + католичка + адвентистичка...
Пример, Карпош барем во градското подрачје (селата не ги бројам) не сум видел да има црква.
Грандиозна, но скромна... хммм, ај сликовито опиши како би изгледало тоа.
Храмовите се полнат само(и само)за Велигден. Дајте сега уште еден, па и тој да зјае празен преку година, ама барем ќе има место за Велигден...





Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 30.Јануари.2008 во 17:15
Ние се стремиме кон запад нели,ако поминеш во било кој главен град во било која западна држава на централниот плоштад има коњаник-споменик и грандиозна(уметнички)катедрала,црква или било каков верски објект.
Не ми е јасно дали повеке народот би сакал уште некоја зграда,трговски центар,блокови на продавници или убав Христијански Храм каде што Македонските добропознати уметници ке можат да покажат дека иако 21 век традицијата во Македонското мајсторство не умрела.Секако и еден моњумент на коњаник на слободата ке биде преубаво здание на плоштадот баш некаде во близина на грандиозно скромна цркванамигнување


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: blue666
Датум на внесување: 30.Јануари.2008 во 17:50
не


Постирано од: mali simo
Датум на внесување: 30.Јануари.2008 во 18:52

јас ја подржувам оваа петиција за возобновување на храмот посветен на светиот цар Константин и неговата мајка Елена.

Ионака оваа црква била уништена од страна на комунистите поточно од информборото неколку седмици после катасрофалниот земјотрес во СК. Наводно црквата била ,,разурната,, од земјотресот па не да се поправи туку се срамнува за земја,  комунистичка работа.


http://www.petitiononline.com/1petici/petition.html - http://www.petitiononline.com/1petici/petition.html

секој добронамерен може да се потпише за возобновувањето на храмот

ВО СЛАВА НА ХРИСТОС НАШИОТ БОГ



-------------
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ



Постирано од: connected
Датум на внесување: 30.Јануари.2008 во 20:31
подржувале или не, веќе е одлучено
ќе се гради црквата а во Тетово ќе се обнови Чарши џамија која била срушена негде шеесетите
(пред малку слушнав на вести) среќа


-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 30.Јануари.2008 во 20:33
Toa se veli i volkot sit i ovcite na broj.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: connected
Датум на внесување: 30.Јануари.2008 во 20:38
така некако среќа

-------------


Постирано од: rice
Датум на внесување: 31.Јануари.2008 во 10:53
Originally posted by mali simo mali simo напиша:


јас ја подржувам оваа петиција за возобновување на храмот посветен на светиот цар Константин и неговата мајка Елена.

Ионака оваа црква била уништена од страна на комунистите поточно од информборото неколку седмици после катасрофалниот земјотрес во СК. Наводно црквата била ,,разурната,, од земјотресот па не да се поправи туку се срамнува за земја,  комунистичка работа.


http://www.petitiononline.com/1petici/petition.html - http://www.petitiononline.com/1petici/petition.html

секој добронамерен може да се потпише за возобновувањето на храмот

ВО СЛАВА НА ХРИСТОС НАШИОТ БОГ


Ova e nesto vredno koe ke ostene i za drugite pokolenija da ne bidime sebicni da go dademe nasiot potpis,za dobroto na idnite pokolenija, bez razlika na nacija.

Potpisete se lugje ako nisto drugo barem za inaet na komunistite, koi mislea deka ke odad protiv Bog, i deka svetot so niv zapocna.




-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 31.Јануари.2008 во 12:00
shto sorta narod e ovoj ,..ne znam,...mesto da misli na praktichni raboti ,koishto ke mu go olesnat i podobrat zivotot,..ovoj zapnal za mesto, (koj znae koe po red), kade shto ke se moli na gospod,...i ke kuka ,..kako site mu se krivi,..a,toj e ,..prav,...ama  ,...nezdrav!смеење

a,svetskiov shetach(смеење,......газење%20од%20смеење) ushte,...ni opishuva deka sekade po svetot na ploshtadite imalo crkvi,..i slichni .,....sakralni objekti,..da,mozebi toa e i tochno,( iako ne e sigurno),...ama,tamu tie ne se od vchera,...ili nedaj "boze" ,..utre ke bidat,...i  posle se ljutat ,koga nikoj ne gi sfakja ozbilno,...iako vo lice im go kazuvaat toa shto sakaat da go chujat!

inache,...site ostanati narodi,najprvo si go sredija zivotot vo svoite drzavi,...a,potoa ili seushte ne, gi renovirale svoite narodni sobranija,...a,ovie tuka,...prvo shto napravija beshe da, go "obnovat sobranieto i na nekoj ( ili mnogu povekje) ,..da mu gi napolnat djebovite na smetka na ,...glupaviot narod!,....ako imalo gospod,...sigurno nema da dozvolel site gluposti da mu gi "smesti" na  ,..samo eden narod!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: apce
Датум на внесување: 05.Февруари.2008 во 09:35
pogolema glupost ne mozese da im tekne,pa i lokacijata sto ja izbraa vristiне%20слушам mozete li da zamislite kako ke izgleda taa crkva stisnata megu zgradine ajde da recea deka ke ja gradat odsprotiva do oficerskiot dom taka-taka pak ke imase nekoja estetika ama luge moi ako ja napravat kako sto planiraat ke bide najgolemiot kic vo gradot

-------------
apce


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 05.Февруари.2008 во 12:47
apce----- kako za ,,nov clen,,   mnogu si  neprijatelski nastroen sprema ahitektonskite resenija na arhitektite i ,,zidarite,,, , koi sakaat nesto vecno da ostane za gradot sk.


Постирано од: fichot
Датум на внесување: 05.Февруари.2008 во 14:04
Originally posted by aladin aladin напиша:

apce----- kako za ,,nov clen,,   mnogu si  neprijatelski nastroen sprema ahitektonskite resenija na arhitektite i ,,zidarite,,, , koi sakaat nesto vecno da ostane za gradot sk.


Владата одлучи на плоштад да гради црква.
Кои се архитекти во владата? Ај наброј ми ги.
Успут, „нешто вечно“ ?


Постирано од: mali simo
Датум на внесување: 08.Февруари.2008 во 17:01

воопшто не е битно дали има архитекти во владата ----се додека има приватни архитектонски претпријатија во кои работаат дипломирани архитекти......
На СК му требаат цркви и тоа повеќе.....пример  Охрид со 60000 луѓе има 365 цркви а скопје со 10пати повеќе народ има 10-ина цркви...


http://www.petitiononline.com/1petici/petition.html - http://www.petitiononline.com/1petici/petition.html


да ја поддржиме петицијава --- да се изгради црква.


-------------
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ



Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 08.Февруари.2008 во 21:52
Originally posted by mali simo mali simo напиша:


воопшто не е битно дали има архитекти во владата ----се додека има приватни архитектонски претпријатија во кои работаат дипломирани архитекти......
На СК му требаат цркви и тоа повеќе.....пример  Охрид со 60000 луѓе има 365 цркви а скопје со 10пати повеќе народ има 10-ина цркви...
 
Вие прво наполнете една црква со вистински верници, а потоа барајте 365 голема%20насмевка
А ако ви требаат храмови на византиска уметност, истата работа ќе ви ја завршат и оние мали симболични храмчиња што ги има низ населбата аеродром. Ем поефтини се за изградба, ем помала површина зафаќаат, а си ја вршат православната функција (секој може да си запали свеќа и да фрли некој динар во нив).
Ехеее, со парите што ќе ги дадеме од буџетот за овој големиов храм, ќе си изградите 365 вакви мали, па после ќе можете да се фалите дека во Скопје има повеќе "цркви" и од Охрид.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 08.Февруари.2008 во 22:30
Originally posted by brza brza напиша:

shto sorta narod e ovoj ,..ne znam,...mesto da misli na praktichni raboti ,koishto ke mu go olesnat i podobrat zivotot,..ovoj zapnal za mesto, (koj znae koe po red), kade shto ke se moli na gospod,...i ke kuka ,..kako site mu se krivi,..a,toj e ,..prav,...ama  ,...nezdrav!смеење

a,svetskiov shetach(смеење,......газење%20од%20смеење) ushte,...ni opishuva deka sekade po svetot na ploshtadite imalo crkvi,..i slichni .,....sakralni objekti,..da,mozebi toa e i tochno,( iako ne e sigurno),...ama,tamu tie ne se od vchera,...ili nedaj "boze" ,..utre ke bidat,...i  posle se ljutat ,koga nikoj ne gi sfakja ozbilno,...iako vo lice im go kazuvaat toa shto sakaat da go chujat!

inache,...site ostanati narodi,najprvo si go sredija zivotot vo svoite drzavi,...a,potoa ili seushte ne, gi renovirale svoite narodni sobranija,...a,ovie tuka,...prvo shto napravija beshe da, go "obnovat sobranieto i na nekoj ( ili mnogu povekje) ,..da mu gi napolnat djebovite na smetka na ,...glupaviot narod!,....ako imalo gospod,...sigurno nema da dozvolel site gluposti da mu gi "smesti" na  ,..samo eden narod!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: avramoskislave
Датум на внесување: 09.Февруари.2008 во 00:42
Ако стане воозобнување во ред но проблемот е што не е воозобнување. Да беше така ќе се викаше Св. Константин и Елена а не Св. Никола. имам во други постови наведено зошто исто така нема потреба од џамија во Тетово, не дека не треба да се гради туку дека местото не е на добра локација.


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 09.Февруари.2008 во 17:27
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by mali simo mali simo напиша:

воопшто не е битно дали има архитекти во владата ----се додека има приватни архитектонски претпријатија во кои работаат дипломирани архитекти......На СК му требаат цркви и тоа повеќе.....пример  Охрид со 60000 луѓе има 365 цркви а скопје со 10пати повеќе народ има 10-ина цркви...

 

Вие прво наполнете една црква со вистински верници, а потоа барајте 365 голема%20насмевка

А ако ви требаат храмови на византиска уметност, истата работа ќе ви ја завршат и оние мали симболични храмчиња што ги има низ населбата аеродром. Ем поефтини се за изградба, ем помала површина зафаќаат, а си ја вршат православната функција (секој може да си запали свеќа и да фрли некој динар во нив).

Ехеее, со парите што ќе ги дадеме од буџетот за овој големиов храм, ќе си изградите 365 вакви мали, па после ќе можете да се фалите дека во Скопје има повеќе "цркви" и од Охрид.


Makedonija ima 2 miliona vernici (so se dijasporata) i potrebni se uste mnogu crkvi da se izgradat, a ne samo ovaa na ploshtad. Vo skopje treba da se izgradat 3000 crkvi a ne 300!


Постирано од: mali simo
Датум на внесување: 09.Февруари.2008 во 17:58
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by mali simo mali simo напиша:


воопшто не е битно дали има архитекти во владата ----се додека има приватни архитектонски претпријатија во кои работаат дипломирани архитекти......
На СК му требаат цркви и тоа повеќе.....пример  Охрид со 60000 луѓе има 365 цркви а скопје со 10пати повеќе народ има 10-ина цркви...
 
Вие прво наполнете една црква со вистински верници, а потоа барајте 365 голема%20насмевка
А ако ви требаат храмови на византиска уметност, истата работа ќе ви ја завршат и оние мали симболични храмчиња што ги има низ населбата аеродром. Ем поефтини се за изградба, ем помала површина зафаќаат, а си ја вршат православната функција (секој може да си запали свеќа и да фрли некој динар во нив).
Ехеее, со парите што ќе ги дадеме од буџетот за овој големиов храм, ќе си изградите 365 вакви мали, па после ќе можете да се фалите дека во Скопје има повеќе "цркви" и од Охрид.


оооо мој драг EvAngelos еве јас пак ќе ти го расипам раатот, но само да ти кажам дека сите цркви и манастири се преполни со верници ФАЛА НА БОГА! 
Какви се вашите ,,цркви,, тоа не сакам да го коментирам зошто не би сакал да паднам на ниско ниво како твоето.

еве ти некој сликичка само да се увериш.... за друг пат да не коментираш надвор од твоите овластувања!!!!::::

Бигорски манастир сенокњо бдение


Православни македонци во САД.


  Охрид Храм Успение на Пресвета Богородица- Каменско

 

соборниот храм на Светиот великомаченик Димитриј во Битола






-------------
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ



Постирано од: majstorce62
Датум на внесување: 09.Февруари.2008 во 18:15
тРЕБА ДА СЕ ОТВОРАТ НОВИ РАБОТНИ МЕСТА ЗА ПОПОВИТЕ.

-------------
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 09.Февруари.2008 во 19:12

mali simo, еден поп погребувал некој православен атеист и рекол:

:pop:Овој човек беше голем верник и многу редовен во црква, беше тука за неговото крштевање, за неговата свадба и еве си дојде и за неговиот погреб.
 
Типов бил 3 пати во црква од кои два пати не по негова воља голема%20насмевка
 
mali simo, мене не ми се потребни слики од крштевки, свадби, погреби, или велигденски собири по храмовите, јас свесен сум дека во тие мигови има доста "верници" кои си ги тераат адетите за овие денови. Свесен сум, а и јас сум бил од толпата која се собирала пред Соборен Храм за Велигден за да се изжурка на еден посебен начин, да се протнува низ гужвата, да си се поздравуваш со луѓето таму, да се кршиш со јајца и одвај да чекаш 12 да дојде за да се наждереш и сите да видат дека си постел. Верници кои си ги чуваат догорените свеќи за вечер да ги стават под перница со суеверие во главата дека на тој начин ќе го сонуваат идниот брачен другар итн итн.
 
Јас не мислев за таквите верници. Ако сакаш да видиш колку верници има МПЦ, излези еден обичен ден и прошетај низ црквите и ќе видиш колку верници има. А и од тие што ќе ги видиш подпрашај ги малку што и како знаат за верата. Пробај направи анкета меѓу нив "Дали Христос е презиме на Исус" и ќе видиш колкумина од нив ќе ти одговорат дека да тоа е презимето на Исус среќа
 
Да живеев во Америка можеби и ќе ме излажеше со сликиве, ама батко јас сум Скопјанец, јас секојдневно ги гледам храмовите и секојдневно се движам низ верниците што си ги сликал погоре, со еден збор ги познавам.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: KGB
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 11:22
Neli Konstatitin i Elena bea pagani?


Постирано од: Almahdi
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 11:49
Originally posted by KGB KGB напиша:

Neli Konstatitin i Elena bea pagani?


Нели Христијанство = Паганство?



Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 11:52
Originally posted by Almahdi Almahdi напиша:

Originally posted by KGB KGB напиша:

Neli Konstatitin i Elena bea pagani?


Нели Христијанство = Паганство?



МОДЕРАТОРИ ЌЕ ВЕ ЗАМОЛАМ ДА РЕАГИРАТЕ НА ВАКВИ ИСПАДИ.
БЛАГОДАРАМ.



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: ivan_grozni
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 12:00
Originally posted by Almahdi Almahdi напиша:

Originally posted by KGB KGB напиша:

Neli Konstatitin i Elena bea pagani?


Нели Христијанство = Паганство?

 
 
a ti pred da zakacis nekoja zelena , procitaj ubavo ... za razmisluvanje ne ti sugeriram zosto ne sum siguren vo takvata opcija ....


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 12:02
НАВИСТИНА; МУХАМЕДАНЦИТЕ ГО ПРЕТЕРАА, КАКО НЕКОЈА МАКА ДА СИ ИМААТ?збунетост

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: ivan_grozni
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 12:04
pa ne primetivte li dosega ? ..... steta .... pa tokmu poradi toa se na nasi forumi ... samo sto im e premnogu strav da priznaat ... da ne gi najde istata sudbina kako na avtorot na " satanskite stihovi " .... salman rzhuzdi ....


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 12:05
A, изненадување, што била работава....
Епа ај, простено нека им е тогаш, па тие за жалење биле.



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Pustinski-Lav
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 12:11
Originally posted by ivan_grozni ivan_grozni напиша:

pa ne primetivte li dosega ? ..... steta .... pa tokmu poradi toa se na nasi forumi ... samo sto im e premnogu strav da priznaat ... da ne gi najde istata sudbina kako na avtorot na " satanskite stihovi " .... salman rzhuzdi ....



Sto treses zeleni be nedozrean eden. idi pred ogledalo, ce se pronajdes lesno vo tvojte gluposti.  od kogo da imame strav od cionista kako tebe? e mnogu ni e strav.  i sto vrska ima salman ruzdi so nas, on e vas sega, vi se pridruzi vo vasata borba protiv islamot i muslimaniteлутина



-------------
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE


Постирано од: Pustinski-Lav
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 12:13
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

A, изненадување, што била работава....
Епа ај, простено нека им е тогаш, па тие за жалење биле.






neznam koj e zazalanje. izgleda postot ti e ispraten na pogresna adresa.


-------------
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE


Постирано од: Gazija
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 12:20
Originally posted by KGB KGB напиша:

Neli Konstatitin i Elena bea pagani?



Bea?!!!!!


Постирано од: ivan_grozni
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 12:25
Originally posted by Pustinski-Lav Pustinski-Lav напиша:

Originally posted by ivan_grozni ivan_grozni напиша:

pa ne primetivte li dosega ? ..... steta .... pa tokmu poradi toa se na nasi forumi ... samo sto im e premnogu strav da priznaat ... da ne gi najde istata sudbina kako na avtorot na " satanskite stihovi " .... salman rzhuzdi ....



Sto treses zeleni be nedozrean eden. idi pred ogledalo, ce se pronajdes lesno vo tvojte gluposti.  od kogo da imame strav od cionista kako tebe? e mnogu ni e strav.  i sto vrska ima salman ruzdi so nas, on e vas sega, vi se pridruzi vo vasata borba protiv islamot i muslimaniteлутина

 
e dobro de ... sto se nerviras ? ... pa duri i navreduvas .... a vamu , kulturata vi bila lajt motivot ... a za ogledaloto , ne se grizi ... si imam kupeno edno so likot na  james dean голема%20насмевка .... a sto se odnesuva do ruzdi , od koi pricini mu izrekovte fetva ? ... poradi knigata ili poradi toa sto premina vo hristijanstvo kako sto velis? .... SELAM ALEJKUM големо%20гушкање


Постирано од: ivan_grozni
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 12:26
dokolku ne znaes , MIR SO TEBE големо%20гушкање


Постирано од: KGB
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 12:26
Originally posted by Gazija Gazija напиша:

Originally posted by KGB KGB напиша:

Neli Konstatitin i Elena bea pagani?



Bea?!!!!!


Dobro utro.


Постирано од: ivan_grozni
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 12:27
minato svrseno vreme .... koi go prifatile hristijanstvoto i povece ne se .... pagani ....


Постирано од: KGB
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 12:46
Originally posted by ivan_grozni ivan_grozni напиша:

minato svrseno vreme .... koi go prifatile hristijanstvoto i povece ne se .... pagani ....


Konstatin bil lud covek tvrdel deka na son go videl Isus so krst i Isus mu rekol "Vo ovoj krst ke pobeduvash"
Kako moze hristijanin da vodi vojna vo ime Isus.
Konstating bil satanista i tocka.


Постирано од: ivan_grozni
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 12:48
sekoj vojna koja se vodi vo imeto na boga nema nikakvo opravdanie .... nikade ne pisuva deka nekoj ima pravo da ubiva vo imeto na boga .... nitu imal nitu ce ima .....


Постирано од: KGB
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 12:51
Sto e ova cas po antilogika.
Vo eden post covekot bil dobar vo sleden bil zloben.


Постирано од: ivan_grozni
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 12:53
a ima li logika , voopsto ? ... i bilo kade ? ....


Постирано од: KGB
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 12:56
Kuliraj.


Постирано од: ivan_grozni
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 12:57
голема%20насмевка


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 13:08
Не гледам што има толку чудно во тоа што некои пагани/многубошци/политеисти се преобратиле во Христијанство. Не се тоа само Константин е Елена....
Па и многу човекојадни племиња ќе останеле тоа што биле до ден денешен да не биле христијанските мисионери.
Напротив, духовното раѓање, нановораѓањето е најбитно тука, процесот на спознавањето и примањето на Бога.






-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: ivan_grozni
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 13:09
no kade e opravdanosta vo vodenje vojni vo imeto na boga ? ....


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 13:09
Не оправдувам НИКАКВА војна водена во името на Бога.



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: ivan_grozni
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 13:11

ma vo red ... okolu toa sme soglasni ... skoro site koi se realni i imaat hrabrost da priznaat ... tuku sto stana so LP - to na zdravko colic ? голема%20насмевка



Постирано од: aladin
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 13:14
Originally posted by KGB KGB напиша:

Originally posted by ivan_grozni ivan_grozni напиша:

minato svrseno vreme .... koi go prifatile hristijanstvoto i povece ne se .... pagani ....


Konstatin bil lud covek tvrdel deka na son go videl Isus so krst i Isus mu rekol "Vo ovoj krst ke pobeduvash"
Kako moze hristijanin da vodi vojna vo ime Isus.
Konstating bil satanista i tocka.



TVOJTA KONSTATACIJA ---KONSTANTIN LUD---E NAVREDA ZA PRAVOSLAVNITE I RIMOKATOLICKITE HRISTIJANI KOI GO SMETAAT ZA 13 APOSTOL!  VOZDRZUVAJ SE OD TAKVI KOMENTARI............


Постирано од: KGB
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 14:25
Aladin ako ja slushame crkvata ke treba da mu palime sveka na Sveti Sop Trajanov.
Katolickata Crkva i Fon Papen mu pomognale na Hitler da dojde na vlast i e direktno odgovorna za smrtta na desetici milioni luge.
Ti teknuva na krstonosnite vojni na templarite, na lovot na vesterkite na ubivanje na epilepicari za koi tvredele deka se obsednati od demoni ti teknuva na stoticite iladnici zaklani Mai, na vojnite koi se blagoslovuvani na sojuzite so diktatorite?


Постирано од: justinijan
Датум на внесување: 13.Април.2008 во 19:50
konstantin voopsto ne bil lud tuku zaradi nego prestanale kolezite vo rimskata imperija i toa zatoa sto spoznal koj e bog i edinstveno sto mu preostanuvalo bilo da go zastiti hristijanskiot narod koj veke ja preplavuval celta imperija i dokolku toa ne go storel kolezite nad nedolznite nikogas nemalo da prestanat a za onie koi go zloupotrebuvale imeto bozjo za da vojuvaat nema nikakvo opravdanie no takov ne bil svetiot car konstantin


Постирано од: Omer El Faruk
Датум на внесување: 13.Април.2008 во 23:09
Originally posted by justinijan justinijan напиша:

konstantin voopsto ne bil lud tuku zaradi nego prestanale kolezite vo rimskata imperija i toa zatoa sto spoznal koj e bog i edinstveno sto mu preostanuvalo bilo da go zastiti hristijanskiot narod koj veke ja preplavuval celta imperija i dokolku toa ne go storel kolezite nad nedolznite nikogas nemalo da prestanat a za onie koi go zloupotrebuvale imeto bozjo za da vojuvaat nema nikakvo opravdanie no takov ne bil svetiot car konstantin



Константин бил паган!-Кој за неговите интереси "преминал" во Христијанството.Грешка е да се смета светец.

-------------
I LOVE ISLAM


Постирано од: justinijan
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 18:23
Originally posted by Omer El Faruk Omer El Faruk напиша:

Originally posted by justinijan justinijan напиша:

konstantin voopsto ne bil lud tuku zaradi nego prestanale kolezite vo rimskata imperija i toa zatoa sto spoznal koj e bog i edinstveno sto mu preostanuvalo bilo da go zastiti hristijanskiot narod koj veke ja preplavuval celta imperija i dokolku toa ne go storel kolezite nad nedolznite nikogas nemalo da prestanat a za onie koi go zloupotrebuvale imeto bozjo za da vojuvaat nema nikakvo opravdanie no takov ne bil svetiot car konstantin



Константин бил паган!-Кој за неговите интереси "преминал" во Христијанството.Грешка е да се смета светец.



negoviot interes bilo Carstvoto Bozje i zatoa Bog go nagradil da bide VELIKI i na zemjata


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 18:30
Навистина, пак ќе кажам, не гледам зошто некој паган не би се преобратил и станал добар христијанин ако Бог допрел до него.
Па и самиот апостол Павле бил најголем прогонител на христијаните пред да му се “случи“ Дамаск, па Бог од него направил најголем мисионер на сите времиња.
Впрочем, Исус кога бил обвинуван дека се дружи со митници игрешници рекол: “На болниот му треба лекар а не на здравиот“.
И сеуште ќе имаше човекојадни племиња на земјава да не беа христијански/католички мисионери.



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Omer El Faruk
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 19:21
И сеуште ќе имаше човекојадни племиња на земјава да не беа христијански/католички мисионери.(od maria-magdalena)


И сеуште ќе имаа Индијанци кои весело ќе си ловеа Бизони,Бафала и Елени,а нивните скво-а ќе им спремаа ручек и вечера во нивните Вигвами,додека дечињата задоволно ќе си играа низ прекрасните планински ледини и бистри потоци проследени со звукот на славејот и урликот на Гризлито.....ех пусти времиња...ех пусти мисионери....


Разбра,ал не?


-------------
I LOVE ISLAM


Постирано од: Zukov_Georgi
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 19:28
pa kako ce se razbere .... nekoj nekogo ucel deka kanibalizmot ne e odnesuvanje dostojno za covekot a nekoj nekogo ucel i se uste mozebi go uci deka destrutivizmot i primitivizmot se raboti za pozdravuvanje i velicanje ....... razbravte li , ili ne ? намигнување


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 19:38
Originally posted by Omer El Faruk Omer El Faruk напиша:

И сеуште ќе имаше човекојадни племиња на земјава да не беа христијански/католички мисионери.(od maria-magdalena)


И сеуште ќе имаа Индијанци кои весело ќе си ловеа Бизони,Бафала и Елени,а нивните скво-а ќе им спремаа ручек и вечера во нивните Вигвами,додека дечињата задоволно ќе си играа низ прекрасните планински ледини и бистри потоци проследени со звукот на славејот и урликот на Гризлито.....ех пусти времиња...ех пусти мисионери....


Разбра,ал не?


Ochigledno ne ja znaesh istorijata i vo se meshash religija.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Zukov_Georgi
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 19:40
ocigledno e samo edno ... deka nekomu mu preci sto hristijanite so ljubov i razbiranje i ubav zbor go sirat Slovoto Gospodovoголемо%20гушкање .....

-------------
NIE GO SJEBAVME HITLER ... i sekoj drug koj ce izrazi zelba .....


Постирано од: Omer El Faruk
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 19:45
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Omer El Faruk Omer El Faruk напиша:

И сеуште ќе имаше човекојадни племиња на земјава да не беа христијански/католички мисионери.(od maria-magdalena)


И сеуште ќе имаа Индијанци кои весело ќе си ловеа Бизони,Бафала и Елени,а нивните скво-а ќе им спремаа ручек и вечера во нивните Вигвами,додека дечињата задоволно ќе си играа низ прекрасните планински ледини и бистри потоци проследени со звукот на славејот и урликот на Гризлито.....ех пусти времиња...ех пусти мисионери....


Разбра,ал не?


Ochigledno ne ja znaesh istorijata i vo se meshash religija.


Не да не ја знам историјата,ама некако завршницата на постот од мариа-магдалена инспиративно ми делуваше,па продолжив оттаму,од каде што таа застана.Инаку Индијанците биле верници,незнам дали си чул за Киче индијанците и нивната света книга ПОПОЛ ВОХ.Но,можеби има некој индијанец на форумов кој ќе отвори таква тема.

-------------
I LOVE ISLAM


Постирано од: Omer El Faruk
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 19:47
Originally posted by Zukov_Georgi Zukov_Georgi напиша:

ocigledno e samo edno ... deka nekomu mu preci sto hristijanite so ljubov i razbiranje i ubav zbor go sirat Slovoto Gospodovoголемо%20гушкање .....



Оооооооооо друже стари,брзо се врати назад. Види вака,некои велат дека:инспирацијата раѓа инспирација!-Се надевам дека ме разбираш што сакам да ти кажам.

-------------
I LOVE ISLAM


Постирано од: Zukov_Georgi
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 19:48
Впрочем, Исус кога бил обвинуван дека се дружи со митници игрешници рекол: “На болниот му треба лекар а не на здравиот“.
голема%20насмевка


-------------
NIE GO SJEBAVME HITLER ... i sekoj drug koj ce izrazi zelba .....


Постирано од: Zukov_Georgi
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 19:48
ne gledam nisto loso vo zborovite голема%20насмевка

-------------
NIE GO SJEBAVME HITLER ... i sekoj drug koj ce izrazi zelba .....


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 23:39
Starata dzamija koja od IVZ vikaat deka se naodja vo blizinata na hramot e vsusnost izgradena na temeli na edna stara crkva koja bila tuka pred dvata hrama....arheologija toa moze mnogu ubavo da go dokaze..

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: Omer El Faruk
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 23:53
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Starata dzamija koja od IVZ vikaat deka se naodja vo blizinata na hramot e vsusnost izgradena na temeli na edna stara crkva koja bila tuka pred dvata hrama....arheologija toa moze mnogu ubavo da go dokaze..


Да бе,кога можеа спасета да го идентификуваат,што остана за Црквата.

-------------
I LOVE ISLAM


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 23:59
Originally posted by Omer El Faruk Omer El Faruk напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Starata dzamija koja od IVZ vikaat deka se naodja vo blizinata na hramot e vsusnost izgradena na temeli na edna stara crkva koja bila tuka pred dvata hrama....arheologija toa moze mnogu ubavo da go dokaze..


Да бе,кога можеа спасета да го идентификуваат,што остана за Црквата.



Abe koj pak ocekuva od tebe da razberes nesto aj glej si rabota i ne ja rasipuvaj temata so tvoi izleti....

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: Omer El Faruk
Датум на внесување: 15.Април.2008 во 00:00


-------------
I LOVE ISLAM


Постирано од: hr.lucky
Датум на внесување: 15.Април.2008 во 00:01
zoshto ne bi se ispitala vistinata arheoloshki kako shto vika Templarius mozhebi toa e tochno,prvite islamski hramovi bile preuredeni sinagogi i crkvi,sveta sofija e isto preuruden pravoslaven hram postojat nekoi veruvanja duri do tamu deka temelite na orginalniot solomonov hran se naod'aat pod dzamijata alaksa


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 15.Април.2008 во 00:11
Taka e arheologijata ce dokaze mnogu raboti no na nekogo ne mu odgvoara toa be lucky .....

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk