IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Нешто за размислување
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Нешто за размислување

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 02:21
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:


Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Еве нешто за размислување и од мене...
 

Во едно село, берберот го бричи сите оние кои не се бричат сами.

Кој го бричи берберот? среќа


nikoj
berberot e zensko


Ova ne stoi zatoa sto vo toj sluchaj imenkata "berber" ke morashe da bide "berberka". Vo sprotivno toa e namerno krienje na kluchen podatok so cel da se navedat chlenovite na pogreshen pat.



ako si lingvisticki ogranicen da taka e
a so neprobas da gledas sirum zatvoreni oci

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 02:24
Јас идам на спиење, а вас ќе ве поздравам со следнава логичка гимнастика.
 
Вие сте изгубени во некоја шума. Лутајќи одите по еден пат и доаѓате до точка каде што патот се разделува. Едниот пат води кон вашиот дом, а другиот оди во некое село каде што ве чекаат гладни човекојадци голема%20насмевка
На патот има двајца браќа стражари. Едниот секогаш ја зборува вистината, а другиот секогаш лагата. Стражарите го знаат вистинскиот пат до вашиот дом.
Имате право да поставите едно единствено прашање кон само едниот од стражарите, а тој има право да ви одговори само со "да" или "не".
 
Кое прашање ќе го поставите за да го дознаете вистинскиот пат до дома? среќа
 
п.с. Утре кога ќе се разбудам сакам да го видам точното прашање намигнување
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 02:26
anakin, vsushnost i ti dade tochen odgovor !

Mojata zabeleshka toa apsolutno ne go obezvrednuva, samo pokazhuva deka vo momentot ne sum se setil da gledam so shirum zatvoreni ochi. Taa opcija ne beshe limitirana od strana na postavuvachot na zagatkata, pa ti ja iskoristi isto kako sto ja iskoristiv i jas mojata.

Изменето од Messenger - 09.Јануари.2008 во 02:26
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 02:27
e vaka
mozes da kazes

berberot nema brada--- no toa se retki kjosavi
mozed da kazes so si kazal ti
toa po nekoi da ziveat vo drugi sela

no fintata e ednoznacna
samo zena ( vo globala ) ne se brici

a odgovorot e toj- nikoj nemoze da me ubedi
vo sprotivnoto
oti e globalno resenje

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
RebeL Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 656
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RebeL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 02:32
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Јас идам на спиење, а вас ќе ве поздравам со следнава логичка гимнастика.
 
Вие сте изгубени во некоја шума. Лутајќи одите по еден пат и доаѓате до точка каде што патот се разделува. Едниот пат води кон вашиот дом, а другиот оди во некое село каде што ве чекаат гладни човекојадци голема%20насмевка
На патот има двајца браќа стражари. Едниот секогаш ја зборува вистината, а другиот секогаш лагата. Стражарите го знаат вистинскиот пат до вашиот дом.
Имате право да поставите едно единствено прашање кон само едниот од стражарите, а тој има право да ви одговори само со "да" или "не".
 
Кое прашање ќе го поставите за да го дознаете вистинскиот пат до дома? среќа
 
п.с. Утре кога ќе се разбудам сакам да го видам точното прашање намигнување

Eпа вака, пошто испушти нешто да кажиш, тоа ќе го искористам јас и ќе речам: Ќе го прашаме оној стражар, на кој му пишува на маичето „искрен“ или „не лажам“ --- „дали патот до мојот дом е овај десниот?“ и во зависност од неговиот одговор, ќе го одбериме соодветниот пат. кулголема%20насмевка
-=Rules Are Made To Be Broken=-
ЗАЧУВАЈТЕ ЈА КИРИЛИЦАТА! ПИШУВАЈТЕ МАКЕДОНСКИ НА КИРИЛИЦА!
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 09:05
otkrijte go ova
misliteli
голема%20насмевка

Manuel%20Domingues



SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
topsexy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
10-K-H-HOT

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3022
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај topsexy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 09:56
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Еве нешто за размислување и од мене...
 
Во едно село, берберот го бричи сите оние кои не се бричат сами.
Кој го бричи берберот? среќа
 
Ne se brici
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 00:03
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Јас идам на спиење, а вас ќе ве поздравам со следнава логичка гимнастика.
 
Вие сте изгубени во некоја шума. Лутајќи одите по еден пат и доаѓате до точка каде што патот се разделува. Едниот пат води кон вашиот дом, а другиот оди во некое село каде што ве чекаат гладни човекојадци голема%20насмевка
На патот има двајца браќа стражари. Едниот секогаш ја зборува вистината, а другиот секогаш лагата. Стражарите го знаат вистинскиот пат до вашиот дом.
Имате право да поставите едно единствено прашање кон само едниот од стражарите, а тој има право да ви одговори само со "да" или "не".
 
Кое прашање ќе го поставите за да го дознаете вистинскиот пат до дома? среќа
 
п.с. Утре кога ќе се разбудам сакам да го видам точното прашање намигнување
 
Аааа сте ме разочарале.... треба помош? (Позови пријател)
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 00:06
abe ev toa e lesno
prasaj go prviot so bi odgovoril vtoriov - dali e leviot pat do doma
batali go toa i
daj resi ja mojata zagatka so e nacrtana


Изменето од anakin - 10.Јануари.2008 во 00:07
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 00:47

Не ја разбирам твојата задача...

Ако го разгледуваме цел квадрат имаме...
8*8 = 64
 
Ако разгледуваме два трапези и два правоаголни триаголници имаме...
((3+5)/2*5 ) * 2 + (3*8/2)*2 = 40 + 24 = 64
64 = 64
Што е поентата на задачата? збунетост
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 00:53
neli si bistar be!?,...pa,gledash deka vo kvadratot ima 64 polinja,...a,vo pravoagolnikot 65,.....aj,...objasni zoshto!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 00:53
5X 13=65 eV
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 01:12
Originally posted by anakin anakin напиша:

otkrijte go ova
misliteli
голема%20насмевка

Manuel%20Domingues



 
Се работи за оптичка превара. Со наведеното сечење на горниот квадрат е невозможно да се состави доленаведениот правоаголник. Зошто? Затоа што долниот лев агол и горниот десен агол не се по 90 степени (Еурекаааа голема%20насмевка).
 
Нивната вредност е:
arctg(3/8) + arctg(5/2) = 20.55 + 68.2 = 88.75 степени.
 
Значи не станува збор за правоаголник и не можеме да ја употребиме формулата за плоштина на правоаголник 5*13.
Добро е сега? трепкање
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
RebeL Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 656
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RebeL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 15:47
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Аааа сте ме разочарале.... треба помош? (Позови пријател)

Хелоооооооу, EvAngelos не читаш добро? Ај ќе се цитирам пак:
Originally posted by ReBeL ReBeL напиша:

Eпа вака, пошто испушти нешто да кажиш, тоа ќе го искористам јас и ќе речам: Ќе го прашаме оној стражар, на кој му пишува на маичето „искрен“ или „не лажам“ --- „дали патот до мојот дом е овај десниот?“ и во зависност од неговиот одговор, ќе го одбериме соодветниот пат. кулголема%20насмевка

-=Rules Are Made To Be Broken=-
ЗАЧУВАЈТЕ ЈА КИРИЛИЦАТА! ПИШУВАЈТЕ МАКЕДОНСКИ НА КИРИЛИЦА!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.