IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Народот кој ја ослободува жената
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Народот кој ја ослободува жената

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 53>
Автор
Порака
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2007 во 10:25
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2007 во 10:34
taka te ucat a?
 
 
e dete, dete....
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
orto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 916
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2007 во 10:52
Браво Ајша големо%20гушкање , Конечно некој да се свести и да отвори ваква Теама , баш би сакал да подискутираме за некои работи  , кои ме мачат и ми се нејасни


Изменето од ACELERA - 08.Декември.2007 во 12:34
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2007 во 12:29
/

Изменето од ACELERA - 27.Јануари.2010 во 04:17
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2007 во 12:46
NIE SME NARODOT KOJ JA OSLOBODUVA ZENATA????????
 
narod??????
Ajse, narod i religija ne e isto!!!!!!
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2007 во 15:33

MUSLIMANITE SE SMETAAT ZA EDEN NAROD, ZA EDNA ZAEDNICA ILI KAKO STO SE VELI "UMMET".

О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2007 во 22:40
Brojot na zenite muslimanki se zgolemuva kako posledica na nivnoto vrakanje na izvornata religija. ne samo sto gi ima na FON ili Stulov gi ima i na drzavniot univerzitet, sigurno ste gi primetile. Nasata pojava t.e. pokriena devojka kako sto kaza acelera svedoci deka islamot ne toj koj i zabranuv ana zenata da se obrazuva, Naprotiv islamot e toj koj ja potiknuva. Pratenikot Muhamed ne uci deka obvrskata za baranje na znaenje e i za mazot i za zenata.
Ovaa tema od moja strana ja ima tokmu taa cel, da se obideme zaednicki da gi ostranime site predrasudi za zenata muslimanka. No za pocetok procitajte go pocetniot tekst, nesto sepak ke vi stane jasno od nego.
Pozdrav
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2007 во 11:53
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Nasata pojava t.e. pokriena devojka kako sto kaza acelera svedoci deka islamot ne toj koj i zabranuv ana zenata da se obrazuva, Naprotiv islamot e toj koj ja potiknuva. Pratenikot Muhamed ne uci deka obvrskata za baranje na znaenje e i za mazot i za zenata.
Pozdrav
Zosto nikoj ne pisuva za zenite muslimanki koi se pokrieni, studiraat, rabotat, ne sedat doma po cel den, tuku doprinesuvaat kon zaednicata?
Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!
Кон врв
Nephthys Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Декември.2007
Локација: Qatar
Статус: Офлајн
Поени: 21
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nephthys Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2007 во 12:50
На твоето прашаер зашто денеска се повеќе жени преминуваат на ислам,можамд а ти кажам дека е поради недоволно познавање на сопствената религија и поради одличната спремност на исламските мисионери.
Но нејсе.Не негирам дека муслиманка по хиџаб или под никаб не е слободна или дека е роб.Како прво во вера нема присила така да било кој од фамилијата кога би и наметнал такво нешто би било грев.Глупаво ми е да се генерализира во стилот Еј јас сум покриена и сум слободна,ти не си и робуваш,банално.Човек е она што чуствува дека е.Познавам многу жени кои се чуствиваат неизмерно среќни и слободни под никаб а познавам некои кои се страшно несреќни и под хиџаб.Така да генерализација во овој случај е бесмислена.
Јас лично верувам дека според Библијата должност и на секоја морална и правоверна христијанка е да ја покрива косата иако тоа денеска не го практикува никој освен калуѓерките по манастирите.
Факт е дека во денешно време медиумите и новините ни наметнуваат неко стандарди според кои ке се суди дали жената е убава или не,колку килограми треба да има,каква боја да и биде косата и слично.Апсолутно сум против наметнување на такви вештачки и нездрави стандарди кои за жал голем број девојки во секоја земја и од секоја вера ги практикуват.
Мислам дека Черчил беше тој што рече Подобро е да се умре на нозе ,отколку да се живее на колена!
Јас се согласувам во потполност со оваа изјава.
Немојте да дозволите некој да ве спречи да се покриете ниту пак да ве натера против ваша волја да го направите истото.Бидејки и во двата случаи се губи слободата!
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2007 во 12:54
Eden mnogu interesen tekst na temava:

http://www.savethemales.ca/180902.html

The Debauchery of American Womanhood: Bikini vs. Burka



Изменето од sensei - 12.Декември.2007 во 13:32
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2007 во 12:59
malku gi mesate rabotite, ima zeni muslimanki koi bile emancipirani, se skoluvale bile vraboteni.

onie zeni koi voglavnom ragjale deca , rabotele samo domasni raboti i nikade ne smeele da izlezat nitu da se pojavat pred gosti ili stojat odvoeno mazi i zeni , toa se zenite albanki.

takvite obicai sto gi ima kaj albancite ne se zastapeni kaj site muslimani.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2007 во 13:01
Originally posted by kejt-d-grejt kejt-d-grejt напиша:

<FONT face=Arial size=3>NIE SME NARODOT KOJ JA OSLOBODUVA ZENATA????????
 

narod??????




Ajse, narod i religija ne e isto!!!!!!



ne e voopsto isto, samo mnogumina nekako ne go sfakaat toa
Кон врв
Nephthys Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Декември.2007
Локација: Qatar
Статус: Офлајн
Поени: 21
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nephthys Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2007 во 13:03
Sensei a да напишеше свое мислење наместо да правиш копи-паст?М?
Успут некои од членови не разбоираат англиски така да си можел барем да се потрудиш да го преведеш текстот!
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2007 во 13:07
Originally posted by Nephthys Nephthys напиша:

Sensei a да напишеше свое мислење наместо да правиш копи-паст?М?
Успут некои од членови не разбоираат англиски така да си можел барем да се потрудиш да го преведеш текстот!


Ke mi prostis sto ne go prevedov tekstot, no nemam dva saati na raspolaganje za toa.

A samoto pastiranje na tekstot ima dovolna vrednost, bidejki mnogu jasno ja sumira celata problematika i ima dobra poenta.

Moe mislenje ne staviv za da ne vlijaam na drugite pred da go procitaat tekstot.
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 53>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.