Испечати | Затвори го прозорот

Народот кој ја ослободува жената

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=10736
Датум на принтање: 10.Мај.2024 во 18:37
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Народот кој ја ослободува жената
Постирано од: Aisha
Наслов: Народот кој ја ослободува жената
Датум на внесување: 05.Декември.2007 во 15:49
Ние сме народ кој ја ослободува жената од робување на мажите

За многумина терминот покриена муслиманка представува жена од кујна, со деца, понижена сопруга во светот на индоктирнација, незамислива да биде прозападна...
Но се наметнува прашањето – зошто се зголемува бројот на оние западни жени кои сакаат да го примат исламот и да ја остават својата слобода позади грб.
Исламот не ја малтретира ниту ја понижува жената! Фактички тој ја ослободува како и останатите човечки суштества. Така како што можеме да видиме во зборовите на еден од асхабите, кој бил прашан од страна на персискиот генерал Рустума, зошто се дојдени, а одговорот бил:
„Господ не пратил да ги изведеме луѓето од робување на луѓето во робување на Господ да ги изведем од црнилото на овој свет во светлоста на вечниот свет (ахирет) и да ги изведем од тираниите на верите во праведноста на исламот.
Но дали западната жена е слободна сега? Дали им се суди по нивниот изглед или по она што го носат во главите – знаењето? Милијарда фунти годишно се трошат за фризури, шминка , итн...Има ли тука правда додека на другиот крај од светот ивните христијански сестри се борат за живот и умираат од глад. Експлоатацијата на западната жена навистина го достигнала врвот на неправдата и од едно зло против кое се бореле тие неразмислувајќи преминале во друго, можеби дури и полошо. Само во 1992 во Америка 150 000 жени умреле од анорексија. А жената бива силувана на секои 6 минути.
Западната цивилизација е толку крута спрема своите жени. Им ја искорнала душата и чувствата пошле што се нашла во смртоносниот лавиринт. Тие се под притисок да ги следат диктаторите на ова друштво, додека исламот учи следење само на Господ.
Во 7-от век, кога жените биле понижени во секој дел од светот, запалувани како жртви или вештерки, продавани како робинки или убивани на раѓање, вистинската и чистата порака на Исламот како што била учена од страна на Адам (Нека е Божји мир над него), пренесувана преку Абрахам, Мојсеј и Исус, повикувајќи и луѓето. Таа иста порака ни стигнала и на нас преку последниот пратеник Мухамед (Нека е Божји мир над него).
„Кој и да направи добро дело, било да е маж или жена, ќе влезе во Рајот и ниту трошка неправда нема да им се нанесе.“ (к*ран 4: 124)
Првиот верник во Исламот била жена, Хатиџа (Нека е Господ задоволен со неа).
Првиот шехид во Исламот била жена, Сумеја (Нека е Господ задоволен со неа). Копје било прободено низ неа, и кога Пратеникот Мухаммед (нека е Божји мир над него) ја видел во таква состојба и рекол: „Не жалости се Сумеја, твојата дестинација е Рајот.“
Нусејба бинт Кааб го одбранила Мухаммед (нека е Божји мир над него) во битката кај Ухуд. Она убила двајца мажи со свои раце и примила 13 рани на кои им требало година дена да зараснат.
Асија, жената на фараонот, го одбранила Мојсеј (нека е Божји мир над него), жртвувајќи го своето здравје и положба само поради Господ. Ветен и е Рај. Многу вакви примери има низ историјата на исламот само треба да ги проучуваме.
Исламот од рани периоди има забечежано многу голем број на жени научници во многу сфери на животот. Аиша (нека е Господ задоволен со неа) била позната како муфтија на жените. Уште во 7-от век имала јака меморија а исламот и пружил средства тоа да го искористи. Имала исто така големо знаење за медицината, генеалогијата, а најважно од се за исламот.
Нафиса (нека е Господ задоволен со неа) имала толку јако знаење за хадисите (говорот на Божјиот пратеник Мухамед) и била голем пренесувач на хадиси. Имамот Шафија, еден од најголемите и најдобрите научници во исламот учел од неа.
Зејнеб ел Газали е таа која со својата личност и борба за ислам го крунисала ова столетие на исламската историја, што незначи дека не постои уште некоја. Во исламот жените не треба да ги емитираат мажите како би биле еднакви со нив.
Они се апсолутно еднакви од аспект на Аллаховиот Поглед. Имаат право настудирање во текот на целиот свој живот и право на личен имот, на лична плата, работа, избор на животен сопатник, борба за воспоставување на Аллаховиот збор како горен, имаат право на поседување на лични компании и услуги и сл. Работата е дали тие тоа го сакаат и можат а никако дека исламот тоа им го забранува. Тие како такви се доволно слободни и еманципирани, дури повеќе од своите сопрузи и татковци. Имајќи ги овиеправа кои исламот им ги дава и ги охрабрува, уживајќи со нив потполно добро и слобода во исламското друштво. Аллах ги ослободил од покорувањето на луѓето, со тоа да му се покоруваат само Нему, од црнилото на овој свет да ги внесе во светлината на Рајот. Зарем ова не е најголем степен на либерација!?
Никој не смее да ги експлоатира ниту да се игра со нивната чест ниту пак да влијае врз нивниот духовен и физички развој кој не е во согласност со исламот. Никој не може да ги присили на нешто што тие не сакаат или да ги продаде за пари.
Поради тоа!
Ние сме народот кој ја изведува жената од црнило во светлост. Ние сме народот кој ја изведува жената од робување на мажот во робување на Нејзиниот Создавател,Оној Кој им дал чест наовој свет и пространи одаи на оној свет. Ние сме народ кој повикува на почитување на жената а се противи на нејзиното искористување. Ние сме народот кој ја воздигнува жената на нејзиниот диван скроен од Нејзиниот Создавател и ние сме тие кои не смееме тоа да го измениме. Ние ги изведваме луѓето од тиранијата на невистините религии во праведноста на исламот. Вера на која различната природа на луѓето и одговара и се согласува со неа. Дојдете ни во друштво!


-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!



Коментари:
Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 05.Декември.2007 во 15:53
Abe, se e vo red, ama bukvite...?!!!

-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 05.Декември.2007 во 15:56
....MAC C TIMES!

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 05.Декември.2007 во 16:02
Probav ama ne saka
Neznam dali e Problem vo mojot PC
e sega pismeni ste do tolku citajte ja temata.
Batali Daija- profesionlna deformacija

-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 05.Декември.2007 во 16:03
ne e do pc-to tuku do kodot na forumot!

drugpat pisuvajte so MAKEDONSKA PODRSKA....togas ke nema problem


-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 05.Декември.2007 во 16:09
E pa nisto.
Zosto mene tekstot mi e veke pisan.
Sega ne mozam nisto da smenam.
Ne mozam da go prekucam.


-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 05.Декември.2007 во 16:14
Mozes, ama te mrzi....

-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 05.Декември.2007 во 21:50
Jas mislam dek atreba da se vratime na temata.
So postiranjeto na tekstov, pravam mal cekor vo krsenjeto na predrasudite koi gi imaat nemuslimanite za zenata vo Islamot. Za zal nejacesto zenata se naoga vo okovite na raznite tradicii, koi se sprotivni na islamot. Sekoj razumen covek treba da se stremi kon vistinata, pa se nadevam deka pogolemiot del od clenovite na forumot, tragaat kon vistinata i sakaat da ja doznaat.
Ova e samo eden od tekstovite koi nameravam da vi gi postiram, vetuvam deka slednite ke bidat so makedonski fond.
A Daija da ti go pratam pa ti da go prekucas


-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 06.Декември.2007 во 13:48
Mene mi mrzi da prepisuvam...
 
A sto ne gi viknes clenkive nemuslimanki na forumov da vidat kakov zivot ziveete vie muslimankite so samii na glava.....
 
3D dokaz!


-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 06.Декември.2007 во 22:49
Kako zena mi e sram da citam vakvi gnasotii.
Slobodata koja jas ja uzivam MOZE SAMO DA JA POCUSTVUVA EDNA MUSLIMANKA.
Jas spomnav deka pravata koi gi dava Islamot na zenata ne se dadeni nitu ima da bidat dadeni vo nitu edna KONVENCIJA za covekovite prava. Taa e pocituvana sestra, sopruga, majka.... Kako takva e pocituvana i e podenakvo prifatena vo opstestvoto. Jas mislam deka ovdeka site ste pismeni i deka go procitavte tekstot gore. Jas kako Muslimanka gi uzivam site prava.....i VO NItu eden segment od opstestveniot zivot ne sum diskriminirana, Islamot e toj koj mi gi dava pravata, a Bidejki stanuva zbor za Bozestven zakon, nikoj nema pravo da mi gi krsi ili da mi gi zakinuva.
Jas rekov, ISlamot da, ama tradicijata ne, obidete se da bidete objektivni i konsturktivni...Da se obideme zaedno da gi ostranime predrasudite koi gi imame za muslimankite. Ajde da go uklucime razumot i da vodime konstuktiven dijalog....
A bi go zamolija moderatorite site nepristojni postovi da gi ostranat, bidejki postoi nekoj kodeks na pisuvanje.
POzdarv.

-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 07.Декември.2007 во 22:10
/


-------------


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 08.Декември.2007 во 10:11
Samo da znaes kolku e slobodna....
 
Ne, ne, ne robovi, robinki e ispravno makedonski, no neispravno vo kontekstot....


-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: mali simo
Датум на внесување: 08.Декември.2007 во 10:18
Дали треба превод????
Ви потенцирав со црвено

Wife Beating

 

http://www.apostatesofislam.com/images/avatars/rania-100x100.gif">
http://www.apostatesofislam.com/images/avatars/rania-100x100.gif - 100x100

Other sizes:

http://www.apostatesofislam.com/images/avatars/rania-80x80.gif - 80x80
http://www.apostatesofislam.com/images/avatars/rania-64x64.gif - 64x64

Quran 4:34 - Men are the maintainers of women because Allah has made some of them to excel others and because they spend out of their property; the good women are therefore obedient, guarding the unseen as Allah has guarded; and (as to) those on whose part you fear desertion, admonish them, and leave them alone in the sleeping-places and beat them; then if they obey you, do not seek a way against them; surely Allah is High, Great.

"My husband first tried to strangle me until I fell unconscious, then he tried to smash my face." - Rania al-Baz




-------------
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ



Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 08.Декември.2007 во 10:24
Mali, aj otkaci se so nesoodvetnite postovi!!!!
 
Kolku si nedorasnat znaci....


-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: mali simo
Датум на внесување: 08.Декември.2007 во 10:25

http://answering-islam.org/Silas/wife-beating.htm#_Toc160373808 - INTRODUCTION: THE STATUS OF THE WIFE IN ISLAM
http://answering-islam.org/Silas/wife-beating.htm#_Toc160373809 - THE QURAN ON WIFE BEATING
http://answering-islam.org/Silas/wife-beating.htm#_Toc160373810 - THE TRADITIONS (HADITH)
http://answering-islam.org/Silas/wife-beating.htm#_Toc160373811 - THE BIOGRAPHICAL MATERIAL (SIRA)
http://answering-islam.org/Silas/wife-beating.htm#_Toc160373812 - THE SCHOLARS ON WIFE BEATING



-------------
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ



Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 08.Декември.2007 во 10:34
taka te ucat a?
 
 
e dete, dete....


-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: orto
Датум на внесување: 08.Декември.2007 во 10:52
Браво Ајша големо%20гушкање , Конечно некој да се свести и да отвори ваква Теама , баш би сакал да подискутираме за некои работи  , кои ме мачат и ми се нејасни


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 08.Декември.2007 во 12:29
/

-------------


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 08.Декември.2007 во 12:46
NIE SME NARODOT KOJ JA OSLOBODUVA ZENATA????????
 
narod??????
Ajse, narod i religija ne e isto!!!!!!


-------------
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 08.Декември.2007 во 15:33

MUSLIMANITE SE SMETAAT ZA EDEN NAROD, ZA EDNA ZAEDNICA ILI KAKO STO SE VELI "UMMET".



-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 09.Декември.2007 во 22:40
Brojot na zenite muslimanki se zgolemuva kako posledica na nivnoto vrakanje na izvornata religija. ne samo sto gi ima na FON ili Stulov gi ima i na drzavniot univerzitet, sigurno ste gi primetile. Nasata pojava t.e. pokriena devojka kako sto kaza acelera svedoci deka islamot ne toj koj i zabranuv ana zenata da se obrazuva, Naprotiv islamot e toj koj ja potiknuva. Pratenikot Muhamed ne uci deka obvrskata za baranje na znaenje e i za mazot i za zenata.
Ovaa tema od moja strana ja ima tokmu taa cel, da se obideme zaednicki da gi ostranime site predrasudi za zenata muslimanka. No za pocetok procitajte go pocetniot tekst, nesto sepak ke vi stane jasno od nego.
Pozdrav

-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: temimi
Датум на внесување: 12.Декември.2007 во 11:53
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Nasata pojava t.e. pokriena devojka kako sto kaza acelera svedoci deka islamot ne toj koj i zabranuv ana zenata da se obrazuva, Naprotiv islamot e toj koj ja potiknuva. Pratenikot Muhamed ne uci deka obvrskata za baranje na znaenje e i za mazot i za zenata.
Pozdrav
Zosto nikoj ne pisuva za zenite muslimanki koi se pokrieni, studiraat, rabotat, ne sedat doma po cel den, tuku doprinesuvaat kon zaednicata?


-------------
Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!


Постирано од: Nephthys
Датум на внесување: 12.Декември.2007 во 12:50
На твоето прашаер зашто денеска се повеќе жени преминуваат на ислам,можамд а ти кажам дека е поради недоволно познавање на сопствената религија и поради одличната спремност на исламските мисионери.
Но нејсе.Не негирам дека муслиманка по хиџаб или под никаб не е слободна или дека е роб.Како прво во вера нема присила така да било кој од фамилијата кога би и наметнал такво нешто би било грев.Глупаво ми е да се генерализира во стилот Еј јас сум покриена и сум слободна,ти не си и робуваш,банално.Човек е она што чуствува дека е.Познавам многу жени кои се чуствиваат неизмерно среќни и слободни под никаб а познавам некои кои се страшно несреќни и под хиџаб.Така да генерализација во овој случај е бесмислена.
Јас лично верувам дека според Библијата должност и на секоја морална и правоверна христијанка е да ја покрива косата иако тоа денеска не го практикува никој освен калуѓерките по манастирите.
Факт е дека во денешно време медиумите и новините ни наметнуваат неко стандарди според кои ке се суди дали жената е убава или не,колку килограми треба да има,каква боја да и биде косата и слично.Апсолутно сум против наметнување на такви вештачки и нездрави стандарди кои за жал голем број девојки во секоја земја и од секоја вера ги практикуват.
Мислам дека Черчил беше тој што рече Подобро е да се умре на нозе ,отколку да се живее на колена!
Јас се согласувам во потполност со оваа изјава.
Немојте да дозволите некој да ве спречи да се покриете ниту пак да ве натера против ваша волја да го направите истото.Бидејки и во двата случаи се губи слободата!


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 12.Декември.2007 во 12:54
Eden mnogu interesen tekst na temava:

http://www.savethemales.ca/180902.html

The Debauchery of American Womanhood: Bikini vs. Burka



-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 12.Декември.2007 во 12:59
malku gi mesate rabotite, ima zeni muslimanki koi bile emancipirani, se skoluvale bile vraboteni.

onie zeni koi voglavnom ragjale deca , rabotele samo domasni raboti i nikade ne smeele da izlezat nitu da se pojavat pred gosti ili stojat odvoeno mazi i zeni , toa se zenite albanki.

takvite obicai sto gi ima kaj albancite ne se zastapeni kaj site muslimani.


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 12.Декември.2007 во 13:01
Originally posted by kejt-d-grejt kejt-d-grejt напиша:

<FONT face=Arial size=3>NIE SME NARODOT KOJ JA OSLOBODUVA ZENATA????????
 

narod??????




Ajse, narod i religija ne e isto!!!!!!



ne e voopsto isto, samo mnogumina nekako ne go sfakaat toa


Постирано од: Nephthys
Датум на внесување: 12.Декември.2007 во 13:03
Sensei a да напишеше свое мислење наместо да правиш копи-паст?М?
Успут некои од членови не разбоираат англиски така да си можел барем да се потрудиш да го преведеш текстот!


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 12.Декември.2007 во 13:07
Originally posted by Nephthys Nephthys напиша:

Sensei a да напишеше свое мислење наместо да правиш копи-паст?М?
Успут некои од членови не разбоираат англиски така да си можел барем да се потрудиш да го преведеш текстот!


Ke mi prostis sto ne go prevedov tekstot, no nemam dva saati na raspolaganje za toa.

A samoto pastiranje na tekstot ima dovolna vrednost, bidejki mnogu jasno ja sumira celata problematika i ima dobra poenta.

Moe mislenje ne staviv za da ne vlijaam na drugite pred da go procitaat tekstot.


-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: temimi
Датум на внесување: 12.Декември.2007 во 13:13
Pa psisi makedonski ako si makednce....

-------------
Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!


Постирано од: Nephthys
Датум на внесување: 12.Декември.2007 во 13:44
Поентата на текстот е дека во денешно време и бурката и бикините се две екстреми.
Наравоучение од целиот овој текст е дека вистината се наоѓа некаде на средина.


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 12.Декември.2007 во 15:02
Mislam deka sekoj umen covek ja znae sredinata. Vprocem i Pratenikot Muhammed, neka e Bozji mir nad nego, ni rekol da go sledime sredniot pat.
Cuvstvot ansloboda kaj covekot nedoaga od toa kako e oblecen tuku od vnatresnosta.
Jas zboram za sebe licno. Mene islamot me pravi maximalno slobodna, ima islamot granici no toa se granici na normalata. Bez razlika sto nekoj me gleda na ulica so marama i misli kolku sum ponizena ili kako ne mi toplo, kako sum mlada a zabulena i sl. no jas se cuvstvuvam prekrasno. E toa islamot go pravi od covekot.
Islamot dosol da go oslobodi covekot od robuvanje na lugeto vo robuivanje samo na BOga, od tiraniite na raznite religii vo pravednosta na islamot.


-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 12.Декември.2007 во 15:06
Eve eden tekst, go prevedov na makedonski

Положбата на жената муслиманка: мерило на прогресот

Низ истроијата на исламот положбата на жената муслиманка и правилниот друштвен однос помеѓу мажот и жената и нивната улога во муслиманкското друштво било многу актуелно. Постојат многу к*рански ајети кои се однесуваат на овие прашања, како и многу хадиси кои укажуваат дека пред исламот, арапската култура била незадоволителна во оваа переспектива. Не е потребно да се посвети многу време во докажувањето на овој факт, бидејќи е веќе познато дека Арапите пред исламот, го закопавале живи своите ќерќи, само поради тоа што биле женски род. Нормално дека има уште примери, како што е постоењето на различни облици на брак во предисламската Арабија, во кој ја редуцирале улогата на жената само на носилка на деца, без било какви права, дури и без право на љубов и посвета кон мажот, дури во некои случаи морале да им служат на повеќе мажи одеднаш како би ги задоволиле своите потреби за опстанок. Кога исламот дошол тој ги цивилизирал арапските племиња, па така и се ширел како и квалитетот на цивилизациите станувал поголем; така и исламот се воздигнал, како и статусот на жената во муслиманското друштво.
И покрај фактот дека немуслиманите на Запад реторички достигнале висока положба, оптужувајќи го исламот дека има деградирачка идеја за жената и дека поддтикнува лош третман спрема нив. Факт е дека исламот е религија која не го прифаќа концептот за жената како ѓаволско суштество за заведување, кое е одговорно за првиот грев и пропаста на целото општество. Исламот е тој кој на жената и дал право на наследување, право на избор на брачен другар и право на полна слобода и располагање со сопствениот имот. Исламот е тој кој прв ја опишал сексуалноста на човечкото суштество како работа на личен дигнитет, а не зло, уверувајќи не дека Аллах го наградува задоволувањето на човековата сексуалност кога таа се случува помеѓу чистите граници на Божанскиот закон, а го забранува целибатот и избегнување на жената како чин кој излегува од границите на Божанскиот принцип кој представува ритуално обожавање. Овие принципи се однесуваат и на мажите и на жените.
Исламот е тој кој ја негирал идејата дека жените во текот на менструацијата се нечисти и нечесни, или зла среќа-објаснувајќи дека иако производите од менструацијата се нечисти, самата жена е чиста. Исламот го воздигнал статусот на жената во друштвото пред сите модерни светски иницијативи во името на жената, а најистакнат е програмот на радикалните феминистки на ОН (кој ја предводи улогата на женската супериорност во освета за многуте неправди нанесени на жената, кои биле резултат на верувањето на ортодоксните христијани и евреи, а и паганизмот кој се здружил со нив) – Аллах вели дека меѓу луѓето се најдобри оние кои се најмногу свесни за Господ, без оглед дали се тоа мажи или жени.
Причините за минимизарањето на статусот на жената во изминатите неколку векови не се сосема јасни. Се имаат појавено многу терии кои го објаснуваат овој феномен, но сите заборавиле да го спомнат враќањето во предисламското незнаење, кое се појавило со цел да го преовлада чистото к*ранско и Сунетско учење, и кое довело до тоа да жената биде исклучена од сите главни случувања во друштвото, нејзиниот глас згаснат, а нејзините свети права биваат игнорирани. Резултати се манифестираат со сиромаштво меѓу жените, малтретирање на жената со неправедните и неисламските закони и обичаји; емотивно, душевно и материјално запоставување на децата, низ одбивањето за образувањето на жената, и наметнување на строги правила кои не им биле наметнати на мажите.
Сето ова создава неблансирани, неправедни и екстремни интерпретации на значењето на поимот честа и чедноста, кои често пати брутално им се наметнуваат на жените но потполно биваат запоставени кога мажите се во прашање, така давајќи погрешна слика дека само жените се тие кои по законот треба да бидат чесни и крепосни, додека мажите можат да бидат неморални до таа мера да имаат воспоставено некои норми во муслиманските друштва кои сугерираат дека таквото неморално однесување на мажите е всушност маженствено или дел од неговата машка природа. Иако знаеме од теоријата, дека природата на луѓето е чиста, била таа женска или машка, ние сме прифатиле дека мажите се повеќе склони кон неморалот, па поради тоа требаме да ги толерираме нивните гравови, и покрај исламското сознание дека неморалот може и довел цели генерации на работ на пропаста.
Погрешните сфаќања кои сме ги прифатиле доаѓаат од предисламскиот период на незнаењето, па од незнаењето кое предходно преовладало во земјите кои го прифатиле исламот, и потоа повторно паднале во бранот на незнаењето и паганизмот, и од декадентниот неморал и невнимание према Аллах кој доаѓа од секуларното, либералното влијание на Западот. Овие концепти и традиции се пренесуваат во наследство од страна на генеациите како култура која е изведена од страна на религиите.
Денеска муслиманскиот свет е соочен со предизвикот на повторното воспоставување на чистиот и праведен ислам и повторното реетабилирање на неговите правила и принципи во муслиманскјите земји во форма на закон и елемнинирање на влијанието кое е причинител за падот на нашите друштва, а со тоа и падот на статусот на жената муслиманка. Со години исламот бил окривуван за неправдата која и била нанесена на муслимнаката, но вистината е се поочигледна: овие неправди се резултат на наметнувањето на колонијалистичките закони, како и неадекватноста и недостатокот на останатите религии и култури.
Со малку труд можеме да го следиме опаѓањето на статусот на жената муслиманка од времето на Пратенкот Мухаммед (Нека е Божјиот мир над него) па до денеска. Во денешното модерно време, падот на Османлиското царство најверојатно е најочигледниот пад на овој статус. Последното и финалното уништување на остатоците на исламскиот авторитет довел до тоа да секоја нова муслиманска земја, развива сопствен сет на закони, лишени од Шеријатот и притоа копирајќи ги општествените и правните системи на колонијалистичките сили. Во суштина овие закони биле секуларистички, а владетелите завземале големи позиции кои воглавно биле секуларистички и безбожнички, давајќи заклетви на верност на колонијалистичките сили во замена за позиција и власт. Ако нискиот статус на жената во современите муслимански друштва го препишеме на овој очигледен и значаен тек на развој, би можеле да дојдеме и до одговорот.
Сопирањето на историското опаѓање на исламскиот авторитет во муслиманскиот свет е предизвик за секој муслиман, но пред да се оствари овој подвиг, мораме да развиеме исламски политички и општествени идеали упатени кон многу современо друштвени, политички и економски предизвици кои не представуваат предизвик за муслиманите туку и за целиот свет. Во овие програми и идеали мораме да одадеме и значајна улога на жената во друштвото, допуштајќи им повторно да ги завземат своите места како природни соперници и сопатничка на мажот во воспставувањето на Исламот и ововекување на исламскиот стил на живеење.
Заедничкито квалитет на најдобрите е нивната борба и жртвување со цел воспоставување на вистината, и ослободување на целото човештво од оковите на незнаењето и грешењето. Вратата повторно мора да биде отворена како на жената би и се пружила прилика за исполнувањето на оваа задача, а чистиот квалитет на оваа борба мора повторно да стане тема на нашите напори.



-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 12.Декември.2007 во 15:22
[QUOTE=Nephthys] На твоето прашаер зашто денеска се повеќе жени преминуваат на ислам,можамд а ти кажам дека е поради недоволно познавање на сопствената религија и поради одличната спремност на исламските мисионери.
Но нејсе.QUOTE]
So ova voopsto ne se soglasuvam
Gledam deka poseduvas dosta znaenje za islamot i sekoja cest za toa. No nemozes da go zanemaris faktot deka postojat i svestenici koi primaat islam. islamot se zasnova na fakti, za sekoi tvrdenje davame argumenti i od Biblijat i od k*ranot. Gledam deka si nova naforumov i samata mozes da vidis deka se vodat diskusii od dvete strani, site se spremni. Onoj koj e objektiven, i razumen ne moze da ostane imun na faktite i vistinite.

-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 12.Декември.2007 во 16:15
Koranot ne se zasnova na fakti kako niedna religiska kniga, nema fakti tamu kade sto se veruva vo nesto nedokazano.


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 12.Декември.2007 во 16:39
Sto e nedokazano?
 
Ku ranot ne Biblija pa da ima nesto sto bez razlika na normalnite i realni raboti vie veruvate....


-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: Ebu-Hurejre
Датум на внесување: 13.Декември.2007 во 13:11
sestro na nekoj nacin se vozdrzuvame od pisuvanje za da nemuslimanite ne pomislaat deka eve muslimankite ne se sposobni da odgovaraat zatoa sto tie se neobrazovani , pa mislam deka prekrasno mozat da vidat dali nasite zeni obrazovani , a tebe sestro prekrasno ti odi , na nekoi tvoi postovi duri i jas samiot se iznenadiv od tvoeto ostroumieсреќа


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 13.Декември.2007 во 13:45
Celta na forumov kako i na ovaa tema bese da razgovarame za predrasudite koi nekoi gi imaat za zenata muslimanka. No oigledno postoi zlatno prvilo: "Slikata iljada zborovi."
Mojata na forumov momentalno poveke zborovi nudi. No toa e i celta.
Mislam deka ne ostana nitu edna tema za zenata. Uspesno odgovorivme na predrsudite koi gi imaa, i sega ako nekoj ne sfatil, togas nasite moznosti se tie, da smenime necij intelektualen kapacitet, nemozeme.
Fala mu na Boga za islamot, poradi koj deneska sum ziva, obrazuvana, srekna, ispolneta....


Dojdete ni vo drustvo.....

-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: postariot brat
Датум на внесување: 14.Декември.2007 во 12:23
Jas navistina nemam nisto protiv samijata i nemojte pogresno da me razberite pa Dzeki Kenedi e prepoznatliva po svojata samija kako zastiten znak, no seto toa treba da zraci kako edna pristojnost i skromnost.
Se e vo red tuka i tuka znaci e ednakvo i kaj Hristijanite i kaj Muslimanite, no kaj Hristijanite toa e ostaveno na samata zena da odluci koj e pragot na taa pristojnost, dokolku e nekoja zena stara i gola da ja sleces na ulica taa nema da privlece simpatii ami odbivnost od okolinata, a nekoja mlada so site oblini, kako struk, taka i kolkovi vo kakva saka obleka neka bide sarmot izleguva na povrsina.
Ona za sto jas se zalagam e pristojnost na sekade, a vo Bozjiot hram za molitva tuka treba da se bide ekstra vnimatelen da ne se odvlekuva vnimanieto na onie so poslaba koncentracija, taka da tuka e preporacano da nema sminkanje, nosenje kratki(mini) zdolnista, i bilo sto koe moze da bide nepristojno ili seksi. Dobro bi bilo de se nosi i samija.no sepak toa e preporaka a ne zakon Bozji.
Toa e za Hristijankite i sekako ostaveno e na sekoja od niv da izbira kako ke zivee ili kako ke se pojavi vo crkva.
A sega za Muslimankite da razgranicime vikate deka imate sloboda da odberete kako ke se oblecete.Bas me interesira dali dokolku nekoja zena odluci da odi da se moli i poklonuva na Allah vo dzamija ili na svetiot kamen moze da go stori toa oblecena kako sto saka.
 Ete osven mozebi na Al Dzezaira na drugite kanali moze da se vidat da recime turcinki Albanki obleceni(razgoleni)vo seksi obleka , me interesira sto bi se slucilo so edna takva dokolku taka zavodlivo oblecena otide da klanja 5 pati dnevno, dali ke ja ima slobodata da se moli. Vo crkva mozebi ke naide na ogovaranje od drugite koi se molat, ama nikoj nema da i zabrani da vlezi, osven na sveta gora vo grcija kade ke i bide ponudena suknja ili slicno za da vlezi i da se pomoli, pristojno.
sto se odnesuva do feredzeto toa ne go razbiram ednaska vo druga tema  prasav dali e navedeno vo k*ranot da se nosi feredze, Ili e toa zatoa sto mora da se pocituva voljata na mazot i tatkoto.
 Inaku aku prasate mnogu lugje ke vi recat deka ocite se ogledalo na dusata pa dokolku gi vidite ocite na nekogo ste mu ja razgolile dusata, pa sega dali toa treba da znaci deka vo idnina feredzinjata treba da bidat bez ni edna dupka za gledanje ili svetlina, dali treba da se obucat kucinja kako onie za slepi lica na sekoja raskrsnica za prenesuvanje na  site zeni so ubavi oci.a gi ima mnogu.
Nikogas ne mozete da se obvinuvate sebesi za bolnata fantazija na nekogo ako toj se pali na stapala ili dlanki povtorno ste vo opasnost ,dali ste vie krivi sto ste naletale na nekogo so svoite od Boga sozdadeni ubavi stapala ili dlanki ili oci, kade e krajot, na toa opravduvanje na mashkata nekontrolirana upotreba na silata, kako opravduvanje.Demek mi se bendisa i ete sto da pram jas ne sum kriv sto ja silovaf ta nejze i se gledaa usite niz kosata toa go protolkuvaf kako predizvik(si go barase), -vi ser molam.UZASNO!!!


-------------
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 14.Декември.2007 во 12:40
nikoj nema nisto protiv samijata , Zaklina kenedi ja nosela kako moden detal i ne samo taa , sepak samijata vo muslimanstvoto Mora da se nosi na odreden nacin, da ne se gledaat usi , niedno vlakno od kosata i edinstveno pred mazot moze da se pojavis bez samija....pa sega koj si saka i taka neka si nosi, no sepak e toa nesto sto se MORA a ne sto sekogas se SAKA


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 18.Декември.2007 во 13:09
Jas stvarno mislam Orto deka preteruvas. Pa predhodno gi razjasnivme ovie raboti. Aman turn on mozokot i citaj. Ocigledno deka tebe namerata ti e samo da provociras, a ne da se informiras.
Eden sovet: glupo deluva.Smeni taktika....
Prejdi na nesto drugo.
A za ostantite, ne odgovarajte veke na ova. Rabotata e objasneta i kristalno jasna za site oni koi imaat kapacitet da razberat.


-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 26.Декември.2007 во 20:55
kaj nas tuka se dosta slobodni mozebi i premnogu slobodni..arno rekol muhammed vnimatelno se zenite...tepaj da te slusha...ahaaaaa da te saka....голема%20насмевка


Постирано од: KikoMC
Датум на внесување: 27.Декември.2007 во 10:49
Ако толку е Исламот добар за жените, зошто еден маж може да има 7жени???Или една машка глава има 4женски??Извинете за грешката, не беше намерна!!

-------------


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 27.Декември.2007 во 11:11
heheh
Gledam deka si on line, popravi ja greskata dodeka drugite na videle.
Ne 7 zeni tuku 4.
Popravi pa ke ti pisam zosto.
Pozdrav

-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 27.Декември.2007 во 15:21
zosto??????????????????????????????

-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 27.Декември.2007 во 15:27
Da,zosto? (ajde ispraznija malku korpata na LP,za da mozeme raat da si podiskutirame)

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 27.Декември.2007 во 16:19
Bujrum imam efendija


-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 27.Декември.2007 во 16:38
Prasanje do Aisha:
 
Dali im e dozvoleno na zenite da pobaraat razvod od svoite mazi?


-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 28.Декември.2007 во 02:29
http://answering-islam.org/Silas/wife-beating.htm#_Toc160373809 - http://answering-islam.org/Silas/wife-beating.htm#_Toc160373809
 
Правото на мажот да користи и физички средства и напуштање на брачната заедница се однесува само на оние жени кои ќе покажат некакви сексуални или брачни настраности. Се работи главно за две најраширени и психолошки објаснети настраности: мазохизмот и садизмот.

Во првиот случај жената сака да биде мачена физички, а во другиот таа да го мачи мажот. Ова може да се разбере како к*р’анска муџиза бидејќи многу порано од какви и да е истражувања, ја констатирал оваа појава, својства и однос кон нив допуштајќи му на мажот да жената мазохистка ја лечи со лекот кој таа го сака, а тоа се физичките удари, а жената садистка со напуштање на нејзината брачна постела:

„Оставете ги сами во постелата и удрете ги...” (Ен-Ниса, 34). Овие два збора содржат цели томово на психолошки истражувања за сексуалните настраности на жената и нејзино лечење.
 
Ова е пост на Даија од книга каде имаше одговор, т.е. оправдание за тепањето на жената наведено во к*ранот. Имено, ако жената била мазохистка, па мажот ја тепал да ја задоволи....
 
Па ова е едно од најапсурдните работи што ги прочитав на форумот.
 
По таа логика, испаѓа Мазохистот му рекол на садистот-Тепај ме, а овој нему-Е не те тепам...
 
Или можеби, оправданието за ќотекот лежи во садизмот на мажот?
Тогаш најубаво би било „Тепај ја жената секој ден-ако ти незнаеш зошто ја тепаш, таа сигурно ќе си знае„-арапска поговорка (Бисери Мудрости, Јасмина Пуљо)
 
Но што е тогаш со другите перверзии (егзибиционизам, воајеризам...)-има ли и за нив одговор во к*ранот?
 
И сега која е тука слободата на жената ако мажот има секакви права врз неа? Па земете го само последниот случај на силување во КСА каде силуваната!? си доби 200 стапа...случај кој ја разбранува јавноста. Или единствена грешка било што девојкава го пријавила силувањето па бар ќе си поминела само силувана, без да окрка 200 стапа?
Кој е тој народ што ја ослободува жената?
 
Па дали некој од вас ја прочитал „The Princess" или кај нас преведена како Султана, принцеза од владеачкото кралско семејство во КСА, па да видите што значи да се биде жена во исламски свет, и тоа уште во кралско семејство.
 
И што е тогаш по вас ослободување на жената?
 
 
 
 
 
 
 


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 28.Декември.2007 во 12:30
Кико се надевам дека ќе имаш трпение, бидејќи би сакала со аргументи да ти одговрам, а нив треба прво да ги преведам на мк. ОК?

ВО врска со тепањето, мислам дека сите на форумот ќе се согласат дека доволно беше.....
Но сепак би сакала да се надоврзам на постот на марија магдалена. Исламот го дозволил удирањето на жената, но само во одредени случаи и тоа не како честа појава, туку како една од етапите во елеминираање на одредена грешка. Муслиманот не ја удира ако ручекот не му се допаѓа,или ако не расположен. Неговите чувства не се одлучувачки дали тој ќе прибегне кон удирањето. Јас нависитна не би сакала да се повторувам. Излезе дека ова е нај деликатната тема за жената, па би те замолила да ги прочиташ предходните постови, каде детално е расправано за ова.....

Во врска со книгата „принцезата султана“. Свесни сме дека книгите од ваков тип бргу стануваат бестселери, и поради тоа ги има многу. Откако излезе оваа книга саудиското кралско семејство излезе во јавност и демантираше дека некој од нивното семјество избегал, тоа може и да се докаже. Па кај ќе бега во САД, најголемиот сојузник С.А.
Оваа книга иако е пишувана од муслиманка, нема никаква врска со исламот.
1. Предноста на машкото дете- нема врска со исламот. Машкото и женското дете се подеднаква радост за Вистинскиот Муслиман, двете со од Аллах.

2. Правото на развод (Еве и одг. за Даија): Разводот од аспект на шеријатското право се третира како договор помеѓу две лица, од кој секоја од страните на договорот има право да го прекине.
Така да исламот и дал право на жената да бара право на развод, кога таа ќе смета дека бракот со нејзиниот маж повеќе нема смисла.
Разводот е најомразента работа која Аллах ја дозоволи, знаејќи го тоа, сопружниците пред да добијат официјален развод тие треба да поминат низ некои етапи (др. пат за тоа).
Она што е битно и мислам дека е доволно е тоа дека МУСЛИМАНКАТА ИМА ПРАВО НА РАЗВОД.
Во времето на Пратеникот Мухаммед (НЕка е Божји мир над него), доаѓале сопружници ( а знаеме дека Мухаммед.н.б.м.н. представувал кадија)кои што барале дозвола за прекинување на бракот. Меѓу нив имало и жени кои тоа го барале, и нема никаква шеријатска пречка тоа на жената да не и се дозволи.

Книгата ја имам само прелистано, некои инф. ги знам од честите дискусии кои ги имав за оваа тема. Па ако има уште некои дилеми слободно Марија магдалена напиши ги, ќе ми биде задоволство да дискутираме за таа книга.


-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 28.Декември.2007 во 12:56

Аиша, поздрав до тебе . Најпрвин се согласувам дека за тепањето како и за мнооооогу други работи како од исламот  така и од христијанството било многу кажувано.


Но овој осврт го направив поттикната од постираниот фрагмент од книга на Даија, со кој тепањето се толкува на еден сосем поинаков начин-ЛЕКУВАЊЕ, и тоа на садо-мазохизам. Се оправдува како начин на кој жената се лекува...дали се лекува така жената мазохист? или се задоволува мажот садист? Или обајцата се перверзни? Или се што е напишано во к*ранот мора на било кој начин да се оправда?
За Султанаи сама кажа дека ја немаш прочитано-како ќе дискутираме? Но јас пак ќе ти кажам дека се работи навистина за семејство Ал Сауд кое е познато по својот развратен живот и двојни аршини. Не велам дека таму нема вистински муслимани, ама за конкретното семејство.....да речеме дека имам информации.
Но ај да ја оставиме Султана, како ти го објаснуваш толкувањето на пејгамберовата наредба во врска со тепањето? 
 
Duri na edno mesto (veke od tolku postovi na temava neznam kade i koj) ova go protolkuva demek ne se mislelo na tepanje no na udiranje, pa sto e razlikata? Ili udiranje e onaka, bez modrici, a tepanje-do pomodruvanje?


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 28.Декември.2007 во 13:10
Интересни заклучоци....

За почеток сите девијации, без разлика кај кого се наоѓаат се лекуваат на соодветниот начин кој одговара за таа болест. Како и кај мажот. Постојат посебни методи кои се применуваат и кај едните и другите. Бидејќи се работи за различна физичка ( а и психичка ) градба. За ова ќе се консултирам со една моја пријателка муслиманка која по професија е психолог и знам дека има пишувана семинарски сл. за оваа тема.
Ние нема потреба да го оправдуваме к*ранот. Таа твоја забелешка ја сметам за циничен потег,к*ранот е над наука и останува предизвик за целото човештво. Се што е во него е чиста вистина и к*ранот е испаратен за да им олесни на луѓето и неговите ајети (стихови) се во склад со човековата природа.

Книгата ја немам прочитано и дискусијата која ти ја понудив, се однесува на тоа штотигонапишав. Моите пријателки немуслиманки ме прашуваа: Зошто во Исламот ова, зошто она. Бидејќи и самите ја имаа прочитано таа книга. Мислев на објаснувањето на некои работи од неа. За таква дискусија ти пишував. А семејството Ел САуд, хмммммм, мило ми е што ти јасно за какво семејство се работи.....

Пратеникот не наредил да се тепаат жените. тој со неговиот пример ни гопокажал тоа, никогаш не удрил никого (за тоа имам јас пишувано предходно).
Удирањето на жената е дозволено но не е НАРЕДЕНО.
Удирањето не смее да биде по лице, не смее да остава модринки, не смее да прерасне во секојдневие....Е тоа е удирањето кое е нејасно.
Често го гледам шоуто на Опра, каде што многу се зборува за тоа....Дури и во една емисија се говореше за тоа, ТЕПАЊЕ И УДИРАЊЕ како различни поими и нормално дела.

Се надевам дека Марија Магдален се успеав да ти појаснам некои работи. Мило ми е што можеме да дискутираме на оваа тема, бидејќи имам прочитано некои постови од тебе, дека си била во Арапските земји, и сигурна сум дека си се изнагледала секакви работи
Искрен поздрав

-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 28.Декември.2007 во 13:29

Ni malku ne mislev da bidam cinicna vo moite zabeleski za k*ranot, no izvesna doza na skepticnost vo izlaganjeto na avtorot koj se trudi da najde opravdanie za tepanjeto kako lekuvanje-imam.

Prvo, nasilstvo vrz zenata ima-NASEKADE, i za toa dosta se zboruva. Ima i kaj nas, ima vo Evropa, Amerika...imam raboteno so zeni koi bile zrtvi na nasilstvo...i sekakvi raboti se imam iznagledano-sekade, no ova mi bese prv pat da procitam vakvo tolkuvanje na nasilstvoto, kako lek. Kako e mozno uste da se tolkuva takva rabota kako lek?Nasilstvoto  e kaznivo, zavisno od pravniot sistem na doticnata drzava.
Velis Удирањето не смее да биде по лице, не смее да остава модринки, не смее да прерасне во секојдневие....Е тоа е удирањето кое е нејасно.  Znaci ne smee po lice-za da ne bide ocigledno, a togas kade smee? Po g*****? Po nozete? Nikoj da ne vidi?
NEMA OPRAVDANIE ZA NASILSTVO VRZ ZENA, I VOOPSTO.
A KSA e serijatska drzava i vladee islamsko pravo, a ne tradicija. E kako sega ke se opravda faktot sto ostetenata, siluvanata-dobiva uste 200 stapa? Neli e toa malku....cudno?


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Sahih Bukhari
Датум на внесување: 28.Декември.2007 во 13:47
ajde malce i ja da se nadovrzam, iako za ovie pprashanja, Aisa e specijalist.

Magdalena, Aisha ti objasni skoro se vo globala, a ti povtorno naogash "nepravdi" vo iskazanite zborovi od Muhammed s.a.v.s

Tocno deka ima nasilstvo vrz zenata nasekade, ali ako pogledneme vo statistiki dobivame rezultat deka vo zemji kade vladee sherijat imame najmal broj na nasilstva od toj tip.

Ako ja sporedime Amerika so S. Arabija ke videme deka razlikata e crno i belo, Statistikite pokazuvaat deka vo Amerika sekoja 5 sekunda ima siluvanje, sekoja minuta grabezi, a za ubistva da ne zboruvame, koi pak ubistva se rezultat na toa shto oruzje se prodava duri i vo Apteka,

A isus vi vika, sekoe dobro drvo dava dobar plod, sekoe losho drvo dava losh plod.... pa sudeeki spored ova doagame do zaklucok, deka vo s.Arabija siluvanjata i maltretiranje na zenite vo edna godina, e ednakvo na eden den vo Amerika.

Pa kako ke go obvinime zakonot za udiranje na zenata vo islamot, koga vo Hristijanstvoto se praktikuva vo ogromni razmeri...

site evropski drzavi se soocuvaat so ovoj proble, Germanija ima 60%razvedeni brakovi, Italija neshto pomalce, Britanjija isto taka....

Pa reshenie za ova draga magdalena????

k*ranot ima reshenie za vas... samo citajte, vi posakuvam se najdobro

-------------
OUR DIGNITY IS IN ISLAM!!!


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 28.Декември.2007 во 14:25

Cekaj be Bukhari, odma na noz me fakas, koj rece sega pa nesto za Muhamed, zboram za postot na Daija koj se odnesuva na tolkuvanjeto na taa sura za udiranjeto,citat od kniga,  citaj prvo sto napisav. Plus, sama ti kazav deka ima nasilstvo segde, koj zbori ovde pa za arapski svet, a osven toa, ti ne si arap pa tolku da se vozbuduvas.

E sega vaka, vo meguvreme, zboruvav so eden prijatel musliman koj isto taka e dubiozen vo vrska so tolkuvanjeto na doticniot profesor, odnosno ne se soglasuva so takvoto tolkuvanje na El Nisa 34(dal napisav tocno neznam)

Kade moze da se najde knigata od koja postirase Daija, odnosno kako se vika i koj e avtor, mozebi e napisano no od tolku temi na veroispoved ni sama neznam kaj procitav. Bi ja procitala i jas, pa i drugarov koj e islamski teolog,saka da ja pogleda, pa posle ke komentirame.

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: KikoMC
Датум на внесување: 28.Декември.2007 во 14:27
Со тепањето ќе се реши нешто??Зошто к*ранот дозволува ќотек на жените од страна на мажите...А можи да прашам оти не дозволува ќотек на мажите од жените??

-------------


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 28.Декември.2007 во 14:29

Ани Бесант

 

„Исламот е првиот кој ја прокламираше слободата, а Мухамед (Божјиот мир да е над него) знаеше, со неговиот пример и со примената на к*ранот, да го спроведе тоа во секојдневниот живот. Мухамед (Божјиот мир да е над него), помеѓу другото, рекол: ,Најомразениот човек е тој кој го продава човекот како роб‘.“ http://www.forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=829150&ID=431#_ftn1 - - -  

„Што се однесува на прашањето за жената, исламското законодавство е едно од најнапредните и најправедните законодавства што постоеле некогаш. Исламското законодавство е многу понапредно од западното кога се работи за недвижности, за наследство или развод, тој е заштитник на правата на жените. Фразите ,живеење само со една жена‘ и ,полигамија‘ ги излажаа луѓето и им го оттргнаа вниманието од размислувањето за бедата и за потценетоста во кои живеат западните жени. Нивните први мажи, кои и беа одговорни за нивната заштита, ги оставија на улица откако не им беа повеќе потребни и потоа ниту им помагаа, ниту пак покажаа милост кон нив.“ http://www.forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=829150&ID=431#_ftn2 - - -  

„Судбината на една ваква жена е неспоредлива со положбата на жената која влегла во законски полигамен брак, и која иако го дели својот маж со друга жена, сепак ја ужива неговата грижа и станува мајка во тоа семејство. Кога гледам ноќе илјадници жени по нашите улици, убеден сум дека Западот треба да учи од исламот и да ги запре критиките кон него во врска со полигамијата. Во брак со повеќе жени, исламот и овозможува на жената да има маж и деца во скутот, на законодавен начин и со сите заслуги. Таа е во многу подобра положба, порадосна, попочитувана и подостоинствена отколку една жена којашто живее тежок и несигурен живот на улица. Овие жени се жртви на машките страсти. Таа ќе има нелигитимно дете и законски воопшто нема да биде заштитена.“ http://www.forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=829150&ID=431#_ftn3 - - -  


-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 28.Декември.2007 во 14:31
ok, ti bese pobrza od mojata licna poraka, pa sega znaes sto te prasavсреќа

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 28.Декември.2007 во 14:38
Ako mislis na fragmentot pogore spomenat, pa od tamu od kade si me citirale kje vidis deka i jas sum citital nekogo.
 
Toa e kniga od d-r Mustafa Mahmud, prevod na makedonski, "Dijalog so prijatelot nevernik".
 
 


-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 28.Декември.2007 во 14:43
A ne znam kade moze da se zeme, zasto odamna se rasprodade.
Sepak proveri na www.makislam.info


-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 28.Декември.2007 во 15:36
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

[
Velis Удирањето не смее да биде по лице, не смее да остава модринки, не смее да прерасне во секојдневие....Е тоа е удирањето кое е нејасно.  Znaci ne smee po lice-za da ne bide ocigledno, a togas kade smee? Po g*****? Po nozete? Nikoj da ne vidi?

NEMA OPRAVDANIE ZA NASILSTVO VRZ ZENA, I VOOPSTO.

A KSA e serijatska drzava i vladee islamsko pravo, a ne tradicija. E kako sega ke se opravda faktot sto ostetenata, siluvanata-dobiva uste 200 stapa? Neli e toa malku....cudno?


Удирањето не смее да биде по лице, затоа што така наредил Пратникот Мухамед н.б.м.н., никој да не се удира по лице, затоа што лицето т.е. главата која ја суштаме ничкум на Аллах џ.ш. таа се третира како најчесниот дел од телото и никој не смее на ниту еден начин тој дел да го потцени.....
ЗНаци ударот не смее да остава модринки, не смее, во случај да остави, жената има право да се жали кај Исламски судија (кадија)и штетата да и се надоканди...

За КСА, па незнам...Ако имаш чаша вода и во неа ставиш малку масло, веќе тоа не е чиста вода....Така и шеријатот во КСА.
А за проблемот кој го спомна, имам гледано на ТВ, и стварно неможам ништо да кажам бидејќи ги немам слушнато двете страни.
Едно можам да ти кажам, дека според шеријатот, силувателот се казнува со смрт.

А за книгата па ете Даија ти одговори. Писателот е Мусатафа Махмуд и е доктор по професија....така да предпоставиме дека станува збор за стручно мислење. А толкувања на к*ранот има многу, но ние муслиманите ги знаеме најавтентичните.
Сахих Бухари оваа тема е достапна и отворена за сите, па и вие се докажавте како стручњаци за ова поле....ма муслиманот е сестран

-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 28.Декември.2007 во 16:04
Demek KSA ne e 100% serijatska zemja.

-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 28.Декември.2007 во 17:43
Аиша, има една песна ’’Аиша’’, мене ми се бендисувасреќа

http://www.youtube.com/watch?v=3LFJY3tX9TE - http://www.youtube.com/watch?v=3LFJY3tX9TE


Повеќе месеци сум работела со жени муслиманки и сретнав различни судбини, мислења во врска со оваа тема.  Од обрежувани, присилно мажени и силувани жени (од Африка пример), жени со хиџаб, оние кои го отфрлаат исламот, до мудри интелектуалки, жени среќни и задоволни со себе, со својата религија, и кои избрале да носат вел/шамија.
Толкувањата на к*ранот и Традицијата се многу, и не навлегувам во тоа што е/не е автентично иако имам прочитано повеќе научни трудови на професори ((не)муслимани) по религија, исто и од к*ранот, и со различни интерпретации.

На темава во врска со слободата на муслиманската жена, и покрај предрасудите за велот, правата, итн, сум сретнала жени кои навистина се чувствуваат убави, исполнети, среќни, како жени, мајки, некои интелектуалки и најмногу како муслиманки кои му се поклонуваат на Алах. Како девојки/жени муслиманки, мислам дека навистина ја чувствувате таа слобода, но исто мислам дека е поразлична од слободата која јас ја чувствувам како девојка и како христијанин.

И за мене Библијата е книга над книгите, како на научно така и на духовно ниво.среќа






-------------


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 28.Декември.2007 во 18:30
Sekako....збунетост

-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 28.Декември.2007 во 22:08
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

I ne sum zensko.
Prasaj go drugar ti teolog sto znaci mojot nick!


Mnogu poveke od tvojot nick me interesirase opravduvanjeto na kotekot vo islamot kako lek protiv sado-mazohizmot...
Vo sekoj slucaj ti se izvinuvam sto ti se obrativ kako na zena.



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 29.Декември.2007 во 09:54
Uzivaj!
 
Iiiiii, aman vekje, nema kjotek!
 
Ete prasaj nekoja vernicka mazena za vernik-musliman....
 
Toa sto e dozvoleno vo specificni situacii ne e naredeno, tuku ograniceno!
 
Fin!-ko sto rece ....


-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: Omer El Faruk
Датум на внесување: 31.Декември.2007 во 00:46
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Uzivaj!
 

Iiiiii, aman vekje, nema kjotek!

 

Ete prasaj nekoja vernicka mazena za vernik-musliman....

 

Toa sto e dozvoleno vo specificni situacii ne e naredeno, tuku ograniceno!

 

Fin!-ko sto rece ....



Se soglasuvam so tebe Daija!-Zenata vo Islamot zazema visok piedestal,gi ima istite prava kako mazot,no,ima razlicni dolznosti vo nekoi raboti.Suma Sumarum:se somnevam deka zenata vo nekoj drug sistem ima poglem status i e pobezbedna,otkolku sto e vo Islamot.A za "udiranjeto",toa ne e osnova vo k*r,anskiot citat tuku isklucok,t.e.potreben e pogolem komentar na ovoj ajet.a jas kolku sto vidov Aischa vece dade dobro objasnuvanje.


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 31.Декември.2007 во 09:54
Koga zenive nemuslimanki bi mozele edno nedela dena da se zamenat so zenite vernicki mazeni za vernici muslimani, pa da vidat sto e ubav i prijaten zivot.... No bidejki ne emozno, da ne vleguvame vo filmovi, neka gi prasaat zenite, pa tie kje im kazat....

-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 31.Декември.2007 во 15:34
Nema potreba da im kazuvame povtorno, jas veke pisav deka ne poznavam nitu edna muslimanka koja e fizicka maltretriana ili udirana od maz vernik.

p.s. jas ne bev blokirana ili ne mi e poznato....

Pozdrav

-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 02.Јануари.2008 во 09:56
Si go povlekov prasanjeto...намигнувањеголема%20насмевка

-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 02.Јануари.2008 во 17:12
Sto so mene?
Neznam za sto me prasuvas?
Obrazlozi DAIJA,

-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 03.Јануари.2008 во 09:43
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Si go povlekuvam praanjeto....намигнувањеголема%20насмевка


-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: Pustinski-Lav
Датум на внесување: 04.Јануари.2008 во 17:27
Ako ima nesto sto ne ti e jasno so Pratenikot, mozes slobodno da procitas vo temata Pratenikot Muhamed i tuka ce najdes dosta fakti i vistini,,, ima od Efendija eden post za Aisha r.a. ti preporacuvam da go procitas, pred da konstatiras nesto sto nee vistina ok.намигнување
 
 
A slobodno mozes da postavis i prasanja koi sto ne ti se jasni vo vrska so Pratenikot, se nadevam dek adekvatno ce ti bide objasnatoзадоволство


-------------
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 19.Јануари.2008 во 19:07
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

,

 ISLAMOT E CIST OD SE ONA STO MU PRIPISUVAAT.

p.s. vistinskata ubavina doaga od vnatre mislam deka ke svati.


ima eden problem
nemoze da e CIST koga proizveduva vernici koi za se imat opravdanje
duri i ti si najde orpravdanje zasto te tera da ne si celosno svoja
da bides polusokriena
naogjas opravdanje i pricina za toa, opravdanje za se sto pravat loso lugjeto
a opravdanje ti se naogja vednas son kje doznaes deka e toj musliman
kako e mozno - toa?
kako e mozno ednas da nekazes da, da be da- necini toa so go napravi
da gledas negovoto delo a negovoto versko ubeduvanjeтага
steta
golema e toa
koga covek e verski ogranicen vo rasuduvanje na delata

znam deka nema da se soglasis - kje si najdes opravdanje da bides ti vo pravo a ne anakinтага


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 21.Јануари.2008 во 11:30
Ako sum vo pravo sto da ti odgovaram

Islamot e poveke od obicna religija, a poimanjeto koi nie sme go nasledile od roditelite i sme citale vo knigite nemoze da bide dovolno i da ne ispolni, i poradi toa sekogas ke najdes t.n. vernici koi ke ti tvrdat deka nesto ne stima vo nivnata religija no sepak veruvaat.
Jas so gordost mozam da kazam deka ISLAMOT E SEOPFATEN NACIN NA ZIVEENJE I PREDSTAUVA POVEKE OD OBICNO VERUVANJE.

Ako prifatis eden propis od islamot e drug odfrlis, toa veke ne e VISTINSKIOT ISLAM, tuku nesto drugo.
Poradi toa mene mi e cest da gi ispolnuvam Naredbite na Onoj KOj me Sozdal. Da se oblekuvam kako sto Mi naredil ONoj Koj najdobro ja znae covekovata priroda.
Vo denesnovo vreme na materijalizam i kapitalizacija, tesko e ova da go sfatat lugeto koi ne veruvaat vo svojot Sozdavatel.
Mene poveke mi se dopaga da ja sledam moda
ta na moralnosta i cesnosta, otkolku slepo sledenje na zapadnite trendovi, koi kolku i da ne ni se dopagaat gi nosime ednostavno bidejki se "vo moda", e toa mene mi e cudno.

Jas ne ocekuvam deka ke razberes, bitno e deka jas razbiram
pozdrav

-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: Pustinski-Lav
Датум на внесување: 21.Јануари.2008 во 20:47
Najbolji od vas su oni koji su najbolji prema svojim zenama”.

(Tirmizi, hasen-sahih)


-------------
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE


Постирано од: blagorodna
Датум на внесување: 21.Јануари.2008 во 23:16
Народ кој ја ослободуе жената...
Хмммммм
Да, се согласвам, ја ослободуе ама од ПАМЕТО.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 21.Јануари.2008 во 23:52


-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: Pustinski-Lav
Датум на внесување: 21.Јануари.2008 во 23:58
Народ кој ја ослободуе жената...
Хмммммм
Да, се согласвам, ја ослободуе ама од ПАМЕТО.
 
E navistina, se gleda na kogo od PAMETO,, poveco od tolku zdravjeголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање


-------------
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 22.Јануари.2008 во 00:41
Spored mene terminot "osloboduvanje" znachi osloboduvanje. Toa e krshenje na dotogashnite prangi i ostavanje na chovekot da pravi onoa sto mu nalaga negovata svest i negovata slobodna volja i respektiranje na istata se dodeka ne odi na direktna steta na drugite.

Toa e prava sloboda.

Seto ostanato e diktirana sloboda spored nechii tugji normi na sfakjanje sloboda. Ne razbiram kako mozhe zhenata da ima sloboda ako, na primer, nema sloboda da se oblechi kako sto saka. Kakva e taa sloboda? Nemojte samo sega da mi rechete deka SITE muslimanki obozhavaat da se oblekuvaat kako sto im se diktira od edno mesto. Ako vie veruvate vo toa, jas ne veruvam i nemozhete nikogash da me uverite vo spotivnoto. Ne mozhete zatoa sto odi protiv sekoja logika. Toa e istoto kako koga me ubeduvaa vo komunizmot deka sekoj rabotnik go ljubi ednoumieto na komunistichkoto opshtestvo i e presrekjen vo diktaturata na proletarijatot.

Imav prilika da zboruvam so edna albanka od Makedonija koja raboti vo restoran. Vo muabetot mi reche deka e muslimanka i deka si ja saka verata i koga ja prashav zoshto ne se oblekuva onaka kako sto e propishano vo k*ranot mi odgovori deka taa se chuvstvuva muslmanka vo srceto, a ne vo fustanot. Lele, me zasrami i go zdobi mojot respekt.

Za mene toa e osloboduvanje na zhenata. No ovaa muslimanka izgleda se oslobodila samata, ne chekala da ja osloboduva nekoj drug.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 22.Јануари.2008 во 00:47
Zarem mislis deka taa konobarka messenger ja pronasla svojata sloboda?



-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: Pustinski-Lav
Датум на внесување: 22.Јануари.2008 во 00:49

Za PARI batka ne se pridrzuva na Allahovite propisi.. A za osloboduvanjeto najdobro se gleda od vasata reakcija toa kako taa ziveela, rabotela i se odnesuvalaнамигнување



-------------
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 22.Јануари.2008 во 00:53
Jas ne mislam nishto, samo prenesuvam sto mi reche taa bez nikakva prisila od nikogo.

Ako taa mi veli deka ja pronashla slobodata, koj sum jas da i kazham deka toa ne e taka ???

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 22.Јануари.2008 во 01:53
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Jas ne mislam nishto, samo prenesuvam sto mi reche taa bez nikakva prisila od nikogo.

Ako taa mi veli deka ja pronashla slobodata, koj sum jas da i kazham deka toa ne e taka ???



Messenger,navistina preterano navleguvas vo sporedni raboti koi nemaat nikakva vrska so vistinskiot Islam,batali gi konobarkite i site ostanati"takanareceni muslimani",koi mislat deka mozat Islamot da si go ziveat kako sto si sakaat i kako sto im odgovara.Jasno tie barem dosega,kolku sto sme na forumov,stoe Islamot,i kakvi se negovite pravila vo mnogu prasanja od coveckiot zivot,i navistina apsurd e da iznesuvas vakvi primeri.

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 22.Јануари.2008 во 02:18
kakov apsurd efendija? Kakov apsurd? Pa samo nekolku muslimanki imam videno koi vo zapadnive zemji odat oblecheni spored sherijatot - pokrieni od glava do peti.

Pa, pogledni i vo Makedonija, tamu kaj tebe. Jas nitu tamu nemam videno oblekuvanje od glava do peti, samo ochite da se vidat. Velam jas nemam videno, a mozhebi ima nekoi zheni koi navistina se oblekuvaat taka, strogo sherijatski.

Kakov apsurd ti gledash vo toa? Ili mozhebi site tie se "takanarecheni muslimani" i sekoj si pravi kako sto saka, a ne kako sto nalaga k*ranot.




-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 22.Јануари.2008 во 09:52
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

kakov apsurd efendija? Kakov apsurd? Pa samo nekolku muslimanki imam videno koi vo zapadnive zemji odat oblecheni spored sherijatot - pokrieni od glava do peti.

Pa, pogledni i vo Makedonija, tamu kaj tebe. Jas nitu tamu nemam videno oblekuvanje od glava do peti, samo ochite da se vidat. Velam jas nemam videno, a mozhebi ima nekoi zheni koi navistina se oblekuvaat taka, strogo sherijatski.

Kakov apsurd ti gledash vo toa? Ili mozhebi site tie se "takanarecheni muslimani" i sekoj si pravi kako sto saka, a ne kako sto nalaga k*ranot.


 
Najverojatno si nesto postar stom si imal vreme da setas po zapadnite zemji, no ne i po istocniot del na Skopje.
 
No ne si tolku star da znaes sto se slucuvalo posle 2 svetska vojna.
 
Togas na site muslimanki im bese zabraneto da gi nosat svoite feredzi, zarovi, pokrivki za glava i lice.
 
Toj totalitarizam donese da mnogu muslimani ja sfatat svojata vera k`o hristijanite - so cisto srce. E sega kje pomine vreme dodeka se vratat na ona duhovno nivo od pred pedesetina godini, sto kje e tesko pokraj sive materijalisticki zamki....
 
Islamot ne e samo srce ili samo dela, toa e zbir na ednoto i drugoto, seopfaten nacin na zivot, licen, zaednicki, socijalen, bracen, ekonomski, voen, politicki, .....
 
Zatoa, bilo kakvo grdenje na islamot, ne poznavajki vo sustina, i nie kje go sfatime kako navreda, oti nekoj uporno buska i podbucnuva nekoi podli raboti ko da ne znae....
 
Ne mora, no moze ako saka, zenata so svojata pokrivka da si go pokrie i liceto.
 
Sto ima ti da gledas?
 
Krivo ti e deka ne mozes da uzivas vo gledanjeto po tugji zeni?
Mojot respekt ne bi go zasluzila taa zena (konobarkata), nikogas!
 
Zosto?
 
Pa ne znae osnovni raboti od islamot. Kakov respekt da i dada, za ne znaenje?
 
Ustvari, jas sum musliman, a ti ne si, pa tebe ti se dopagja nejziniot nacin na razmisluvanje, koj leka poleka gi odvlekuva lugjeto od islamot....
 
Zenite si se oblekuvaat kako sakaat.
 
A za nadvor, za rasipanite zelbi i pogledi na tugjincite, si nosat propisana obleka. Da ne recam kako rabotnicite uniforma, oti ako rabotat bez nea kje se izvalkaat, pa taka i vernickotot srce se valka so grevovi i nepokornost kon svojot Sozdatel i Gospodar, Allah, dzelle sanuhu!


-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 22.Јануари.2008 во 10:22
Kakvo neznaenje moze da izleze od eden covek koj se deklarira kako vernik.
Slobodata koja sekoj musliman ja cuvstvua ne e dostapna za nikoj, osven za musliman.

Zarem vo denesno vreme se se gleda niz materijalizmot, duri i religijata. Se se sveduva na oblekata a? Ako si gola epten si slobodna, a? Sovinisti? Koi zenite gi ponizuvaat i na toj nacin, uzivaat vo gledanjeto na tugi zenski tela i se pok plastot na demokratijata, slobodata, normalnoto.....
Jas imam sloboda vo razumot sama da odlucam dali sakam da bidam podvizna reklama na nekoja marka, dali sakam da bidam totalno oblecena ili soblecena.
Mozam da biram dali tetkata od butikot ke bide zadovolna od mene sto besplatno i ja reklamiram obleka ili sum sama odbrala da se oblekuvam onaka kako sto mi nalaga SOZDATELOT NA SITE SVETOVI.

Oblekata na moralnosta na cednosta, zosto devica Marija na ikonite koi gi ima po crkvite e pokriena, sto oznacuva nejzinata pokrivka?!?!

Bog me izvadil od obozuvanjeto na lugeto, vo obozuvanjeto samo na Nego, Dostoen za obozuvanje. Od tiranijata na materijalizmot i lostite religii vo pravednsota na islamot.

Go socuval moeto dostoinsto i ne napravil podednakov clen vo zednicata. Jas sum, pocituvana sopruga, majka, sestra,.....Se sto edna zena denes posakuva.




-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 22.Јануари.2008 во 10:46

Пол Фриндли

За исламскиот став кон жената, вели:

„Исламот всушност имаше најголемо ослободувачко влијание за статутот на жената во историјата на човештвото, оставајќи ги христијанството и еврејството зад себе. Обично кога говорам пред некоја јавност, често ги правам моите први забелешки прашувајќи ги дали во исламот жените се третираат како инфериорни во однос на мажите. Секогаш добивам потврден одговор за ова прашање. Во Америка, негативната претстава за жените муслиманки е длабоко вкоренета. Оваа искривена претстава е плод на разните влијанија како што се недоразбирањата, разните правила кои постојат во различни муслимански земји, понекогаш злонамерно, но воглавно се работи за незнаење.“ http://www.forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=885356&ID=1119#_ftn1 - - [1]



http://www.forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=885356&ID=1119#_ftnref1 - - Пол Фриндли, оп. цит., стр. 107-108.



-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 22.Јануари.2008 во 10:47

Ибрахим Хапер

 

Директор за врски во Советот за американско-исламски односи во Вашингтон. Во врска со антиисламската пропаганда и во врска со исламскиот став кон жените, пишува:

„Пред повеќе од 1400 години, исламот ја отстрани дискриминацијата кон жената, го забрани предисламскиот обичај на убивање на женските новороденчиња и и даде на жената право на сопственост. Другите права со кои се здоби жената се и правото на наследство, правото на барање развод и правото на стопанисување.“ http://www.forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=885390&ID=1775#_ftn1 - - [1]



http://www.forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=885390&ID=1775#_ftnref1 - - Пол Фриндли, оп. цит., стр. 111.



-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 22.Јануари.2008 во 10:47

Жулс ле Боум

 

Пишува: „Пред исламот, Арапите биле луѓе кои многу пиеле, се коцкале, стапувале во брак со колку што сакале жени и се разведувале од нив кога сакале. Вдовиците биле дел од наследството на наследниците, кои имале право да се оженат со нив или да ги подарат. Оваа традиција се забрани со доаѓањето на исламот.“ http://www.forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=885394&ID=1810#_ftn1 - - [1]



http://www.forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=885394&ID=1810#_ftnref1 - - Сејјид Муџтеба Мусави Лари, оп. цит., стр. 122.



-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 22.Јануари.2008 во 10:49

Томас В. Липман

 

Новинар, Евреин, работел три години како уредник на весникот “The Washington Post” во Каиро, во “Understanding Islam”, New York, Mentor Books, 1990 година. Во врска со исламскиот став кон жената, пишува:

„Во едно општество во кое жената се вреднуваше како сопственост, се третираше како стока и честопати се држеше во ропство, к*ранот воспостави правила и забрани кои го намалија лошото однесување кон жената, таа се здоби со право на сопственост и се третира од страна на мажот со великодушност и нежност. к*ранските правила за правниот статут на жената беа напредни за тоа време и, од друга страна, исламскиот закон и дава повеќе права и слобода на жената отколку западните свети законици. к*ранот и традицијата на Мухамед (Божјиот мир нека е над него) воспоставуваат правила кои и ги осигуруваат на жената почитта и достоинството негирани пред исламот и ја зголемуваат стабилноста на семејството.“ http://www.forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=885397&ID=639#_ftn1 - - [1]



http://www.forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=885397&ID=639#_ftnref1 - - Пол Фриндли, оп. цит., стр. 107-108.



-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 22.Јануари.2008 во 10:54

Едвард Монтет

 

Професор по ориентални јазици на универзитетот во Женева, во предговорот на неговиот превод на к*ранот вели:

„Реформите направени од страна на Мухамед (Божјиот мир да е над него) постигнаа неизмерлив напредок, затоа тој и се вбројува меѓу најголемите доброчинители на човештвото. Една реформа направена од негова страна е забраната за убивањето на новороденото женско дете, што е доволно неговото име никогаш да не биде заборавено во историјата.“ http://www.forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=885402&ID=1887#_ftn1 - - [1]

 



http://www.forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=885402&ID=1887#_ftnref1 - - „Дијалог исламских и европских учењака“, оп. цит., стр. 120.



-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 22.Јануари.2008 во 15:41
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Spored mene terminot "osloboduvanje" znachi osloboduvanje. Toa e krshenje na dotogashnite prangi i ostavanje na chovekot da pravi onoa sto mu nalaga negovata svest i negovata slobodna volja i respektiranje na istata se dodeka ne odi na direktna steta na drugite.

Toa e prava sloboda.

Seto ostanato e diktirana sloboda spored nechii tugji normi na sfakjanje sloboda. Ne razbiram kako mozhe zhenata da ima sloboda ako, na primer, nema sloboda da se oblechi kako sto saka. Kakva e taa sloboda? Nemojte samo sega da mi rechete deka SITE muslimanki obozhavaat da se oblekuvaat kako sto im se diktira od edno mesto. Ako vie veruvate vo toa, jas ne veruvam i nemozhete nikogash da me uverite vo spotivnoto. Ne mozhete zatoa sto odi protiv sekoja logika. Toa e istoto kako koga me ubeduvaa vo komunizmot deka sekoj rabotnik go ljubi ednoumieto na komunistichkoto opshtestvo i e presrekjen vo diktaturata na proletarijatot.

Како не разбираш, Messenger:)

 

Јас пак ќе кажам, навистина верувам една муслиманка ја чувствува таа слобода.

Чувството дека припаѓаш на народ кој е близок и мил на Бога, молитва која ти носи само позитивни чувства бидејќи чувствуваш блискост со Семоќниот, и му се поклонуваш, тоа е слобода.

Немаш голема одговорност бидејќи живееш според правила кои те прават да се чувствуваш како високо морална личност, вредна, доблесна-правична.

Немаш страв дека ќе бидат оценета како неморална бидејќи ќе облечеш кратка сукња само зашто убаво ти стои и сакаш да си убава.

Наметката и марамата значат заштита, сигурност и посебност. Нејзината убавина е предизвикувачка бидејќи таква е женската природа-првенствено сексуална, и затоа е покриена. За да му припаѓа само на еден, и само за него да биде убава.
Таа е значи -посебна, заштитена, сакана, почитувана, високо морална, нема никакви стравови, ни несигурности, ни патење.  Исламот паметно ја оценил таа интринзичка потреба на луѓето- на жените.

И тоа навистина е чувство на слобода, зашто е спокојство.

 

Секако, јас си пишав дека за мене слободата е нешто поразлично. Јас го сакам конфликтот( дури и внатрешен) бидејќи тој носи развој, напредок, сакам индивидуалност и сама да го бирам својот пат и да ја градам својата свесност, да се откривам себеси, светот, животот и вредностите низ самото живеење.   

 





-------------


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 22.Јануари.2008 во 15:47
Originally posted by Kali Kali напиша:


Како не разбираш, Messenger:)

 

Јас пак ќе кажам, навистина верувам една муслиманка ја чувствува таа слобода.

Чувството дека припаѓаш на народ кој е близок и мил на Бога, молитва која ти носи само позитивни чувства бидејќи чувствуваш блискост со Семоќниот, и му се поклонуваш, тоа е слобода.

Немаш голема одговорност бидејќи живееш според правила кои те прават да се чувствуваш како високо морална личност, вредна, доблесна-правична.

Немаш страв дека ќе бидат оценета како неморални бидејќи ќе облечеш кратки сукњи само зашто убаво ти стои и сакаш да си убава.

Наметката и марамата значат заштита, сигурност и посебност. Нејзината убавина е предизвикувачка бидејќи таква е женската природа-првенствено сексуална, и затоа е покриена. За да му припаѓа само на еден, и само за него да биде убава.
Таа е значи -посебна, заштитена, сакана, почитувана, високо морална, нема никакви стравови, ни несигурности, ни патење.  Исламот паметно ја оценил таа интринзичка потреба на луѓето- на жените.

И тоа навистина е чувство на слобода.

 

Секако, јас си пишав дека за мене слободата е нешто поразлично. Јас го сакам конфликтот( дури и внатрешен) бидејќи тој носи развој, напредок, сакам индивидуалност и сама да го бирам својот пат и да ја градам својата свесност, да се откривам себеси, светот, животот и вредностите низ самото живеење.   



POubav post neznam dali imam procitano.
Neveruvav deka ima olku pametni devojki голема%20насмевка

Kali mazena si?голема%20насмевка голема%20насмевка голема%20насмевка


-------------


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 22.Јануари.2008 во 15:49
Не сумнамигнување

А не знам зашто ти се допаѓа, ако си верник муслимансреќа


-------------


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 22.Јануари.2008 во 16:30
Prekrasen post Kali....

I zenata muslimanka ima sloboda da bira (dali ke nosi zelena ili plava samija) se seguvam.

Navistina, vo islamot nema prisila. Kolku i jas muslimanki znam koi ne nosat samija. I jas samata ne sum ja nosela od sekogas. Koga osoznav poveke za islamot, togas sfativ sto znaci SLOBODA. Togas koga odluciv da se pokrijam togas uvidov sto e SLOBODA. I prviot den kako pokriena iskreno se kaev i mi bese zal, zosto ne porano.

Kolku i toa na vas da vi e smesno ili cudno, sepak e vistinito.


-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 22.Јануари.2008 во 16:39
Zapad često optužuje islam da je nepravedan prema ženi, da je žena potlačena i da nema nikakvih prava, jer je muškarcu naređeno da vodi brigu o njenom izdržavanju. U dio te kontraverzne kampanje spada i sadržaj pojedinih redaka iz „izmišljenog“ k*r'ana o kojem smo prije govorili.

  

Zapad često optužuje islam da je nepravedan prema ženi, da je žena potlačena i da nema nikakvih prava, jer je muškarcu naređeno da vodi brigu o njenom izdržavanju. U dio te kontraverzne kampanje spada i sadržaj pojedinih redaka iz „izmišljenog“ k*r'ana o kojem smo prije govorili.

 

Žena je u islamu dostigla visok stepen koji nije zadobila ni u jednoj drugoj vjeri ili zakonu. Muškarac i žena su podjednako počašćeni islamom i jednaki su pred Allahovim zakonom na ovom svijetu, kao što će, u pogledu nagrade i kazne, biti jednaki na Budućem svijetu. Uzvišeni kaže: „Muškarcma pripada dio onoga što ostave roditelji i rođaci, i ženama dio onoga što ostave roditelji i rođaci, bilo toga malo ili mnogo, određeni dio.“  (En-Nisa', 7) “One imaju isto toliko prava koliko i dužnosti, prema zakonu.“ (El-Bekare, 228)

            Uzvišeni, također, kaže: „I Gospodar njihov im se odaziva: "Nijednom trudbeniku između vas trud njegov neću poništiti, ni muškarcu ni ženi – vi ste jedni od drugih.“ (Ali Imran, 195) „Onome ko čini dobro, bio muškarac ili žena, a vjernik je, Mi ćemo dati da proživi lijep život i, doista, ćemo ih nagraditi boljom nagradom nego što su zaslužili.“ (En-Nahl, 97)

            Rimljanska civilizacija je priznavala ženu kao roblje pod ovlastima muškarca. Nije imala apsolutno nikakvih prava. U Rimu je održan veliki koncil na kome se razmatralo pitanje žene. Donesena je odluka koja kaže: „Žena je biće bez duše, prljava je i zato neće imati udjela u Budućem životu.“

            U Atini je žena smatrana sotonskom prljavštinom i robom koja se kupuje i prodaje.

            Zakoni stare Indije su naslovili:  „Kuga, smrt, pakao, zmijski otrov i vatra bolji su od žene“. Njeno pravo na život se završavalo sa završetkom života njenog gospodara supruga. Kada bi se njegovo tijelo u posebnim posmrtnim obredima spaljivalo i ona bi bila bačena u vatru, a ako bi odbila, pratilo bi je vječno prokletstvo.

            Stari Zavjet o ženi kaže: „Okretoh se srcem svojim da poznam i izvidim i iznađem mudrost i razum, i da poznam bezbožnost ludosti i ludost bezumlja. I nađoh da je gorča od smrti žena kojoj je srce mreža i pruglo, kojoj su ruke okovi; ko je mio Bogu, sačuvaće se od nje, a grešnika će uhvatiti ona.“ (7:25)

            Ovakav je bio status žene u starom dobu. Njenu poziciju u srednjem vijeku i savremenom dobu pobliže određuju sljedeći fakti:

            Danski pisac Wieth Kordsten je sljedećim riječima prokomentarisao stav crkve prema ženi: „Pažnja prema ženi u srednjem vijeku je bila veoma ograničena, a to je posljedica tendencije koja je ženu smatrala drugostepenim stvorenjem.“ U Francuskoj je 586. g. sazvan koncil koji je istraživao pitanje da li je žena ljudskog roda ili ne. Poslije duge rasprave okupljeni su ustanovili da je žena ipak ljudskog roda, ali je stvorena da služi muškarcu.

            217-a tačka starog francuskog zakona naglašava: „Udatoj ženi, pa makar prilikom sklapanja braka njeno i muževljevo vlasništvo bilo razdvojeno, nije dozvoljeno da išta daruje, da prenosi svoje vlasništvo, da ga zalaže, da išta uzima u vlastiti posjed uz naknadu ili bez naknade, bez učešća njenoga muža u samom ugovoru ili njegove pismene saglasnosti o tome.“

            Henri VIII je zabranio engleskoj ženi da čita Sveto pismo. Sve do 1850. god. žene se u Engleskoj nisu ubrajane među građane,  a do 1882. god. nisu imale ličnih prava.

             Savremena žena u Evropi i Americi i drugim tehnološki razvijenim državama se veoma često iskorištava u komercijalne svrhe. Žena je danas degradirana, jer predstavlja neodvojivi dio komercijalne kampanje koja joj nalaže da eksponira svoje nago tijelo koje kod naivnih mušterija igra presudnu ulogu u odluci kupovine nekada i nekvalitetnog proizvoda. Žena je, prema današnjem poimanju, predmet pažnje sve dok je fizički i idejno produktivna. Međutim, kada ostari i izgubi ove osobine, društvo je ostavi na milost i nemilost staračkih domova i duševnih lječilišta. Kompariraj ove prethodne navode sa k*r'ani-Kerimom u kojem Uzvišeni kaže: „A vjernici i vjernice su prijatelji jedni drugima.“ (Et-Tevbe, 71) „Gospodar tvoj zapovijeda da se samo Njemu klanjate i da roditeljima dobročinstvo činite. kad jedno od njih dvoje, ili oboje, kod tebe starost dožive, ne reci im ni: "Uh!" – i ne podvikni na njih, i obraćaj im se riječima poštovanja punim.“ (El-Isra', 23)

            Njen Gospodar ju je počastio i cijelom čovječanstvu pojasnio da ju je stvorio da bude majka, supruga, kćerka i sestra. Propisao je zakone koji isključivo važe za nju.

            Islamu se često prigovara da je muškarcima, koji se brinu o izdržavanju supruga, dao neosnovane ovlasti nad ženama i da je to jedan vid spolne diskriminacije. Ustvari, žena se ovim propisom o izdržavanju u potpunosti oslobodila paganskih okova. Jednakost i vođenje brige nisu kontradiktorni i ne umanjuju jednakost spolova, već na pleća muškarca, za razliku od žene, stavljaju daleko veći teret i odgovornost.

            Učenjak ovog Ummeta Abdullah b. Abbas, radijallahu anhu, za kojeg je Poslanik, s.a.v.s, upućivao dovu Gospodaru da ga poduči vjeri, shvatio je mudrost povezanosti jednakosti sa vođenjem brige. U tumačenju riječi Uzvišenog “One imaju isto toliko prava koliko i dužnosti, prema zakonu“ rekao je: „Ja se, samo zbog ovog ajeta, ukrašavam svojoj ženi kao što se ona meni ukrašava.“

            Bračni život je život zajedništva. Svaki oblik zajedništva nalaže odabir i postavljanje poglavara. Među ljudima koji zajedno žive moraju se, neminovno, pojaviti različita mišljenja i ambicije. Zato nužno trebaju imati vođu koji će prilikom razilaženja donositi konačne odluke, kako jedni protiv drugih ne bi radili i kako se ne bi prekinule veze jedinstva, a sistem porodične harmonije doživio kolaps. Muškarac ima veće pravo da bude vođa porodice, jer, shodno svojoj fizičkoj snazi i psihološkoj stabilnosti, bolje sagledava koristi i smjelije sprovodi odluke. Stoga, Šerijat od njega zahtijeva da štiti i troši na ženu, a od nje traži da mu bude pokorna u naredbama koje su u skladu sa propisima islama. Propis o muškarčevoj brizi o ženi ne znači da žena ostaje lišena htijenja i da mora slijepo postupati onako kako 'poglavar' nalaže, jer se naredba o pokornosti odnosi samo na izvršavanje dobra u okvirima islama koji joj garantuje sva ljudska prava.  

            Propis o izdržavanju i brizi o ženi u suštini označava podjelu poslova. Svi su čuvari i svi će odgovarati za ono što im je povjereno. Muškarac je odlikovan, s obzirom na njegovo iskustvo i potencijale, brigom i materijalnim izdržavanjem porodice, a žena je odlikovana unutrašnjim uređenjem kućnog okrilja i odgojem djece.

            Neke neznalice zamišljaju da se prednost muškaraca nad ženama ogleda u superiornosti vlastodržačkog odnosa prema njima, da muškarac, prema vlastitim prohtjevima, ima pravo nametnuti i narediti što želi, te da žena nema pravo da iznese svoje mišljenje samo zato što je on 'muškarac' a ona žena, pa makar on ne bio u pravu. Ovakav surov postupak je posljedica neupućenosti. Uzvišeni Allah nije muškarce odlikovao da bi žene ponizio i porobio, nego da bi im se smilovao i pomogao ih. Oni koji svoje žene bičuju kao što se bičuju robovi nisu zaslužni da dobiju epitet muškaraca. Oni koji su surovi i grubi, koji tlače, ponižavaju i ugnjetavaju svoje žene su ljudi iz čijih je srca iščupana milost. Pravi muškarac se lijepo ophodi prema svojoj supruzi, a svoje dužnosti prema njoj izvršava sa potpunim povjerenjem i iskrenošću. Mudro ispravlja njene eventualne ispade, te joj ukazuje i ne odvraća je od dobrih djela. Brižan je i koristi sve prefinjene manire savjetodavnog odnosa. Suprug nasilnik ne smije zaboraviti da je Allah Zaštitnik potlačenih i da On ne voli tlačitelje.

Suprug ne smije zaboraviti da je njegova supruga dio njega, pa hoće li tako sam prema sebi biti surov? „I jedan od dokaza njegovih je to što za vas, od vrste vaše, stvara žene da se uz njih smirite, i što između vas uspostavlja ljubav i samilost; to su, zaista, pouke za ljude koji razmišljaju.“ (Er-Rum, 21)

Isto tako, žena je dužna poštivati svoga supruga, priznati njegovu prednost, jer on je njen zaštitnik i čuvar njene časti. Ona sa njim živi većinu svoga života.

Stoga, žena ne smije potpasti pod propagandu koja joj nalaže lažnu jednakost i prava i koja je podstiče na buntovništvo i neposlušnost suprugu, jer se tako porodica, kao osnovna ćelija društva, postepeno raspada i nestaje. Oba supružnika se moraju pribojavati Allaha Uzvišenog i stalno se prisjećati Njegovih riječi: „I ne zaboravite na međusobne vrijednosti, ta Allah zaista vidi šta radite.“ (El-Bekare, 237)



-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: Anthony
Датум на внесување: 22.Јануари.2008 во 16:59
Prvo-Narodot koj ja osloboduva zenata-
ne e tema za veroispoved tuku za politika
Ako se spomene narod se misli na nekoj konkreten narod(=entitet)

-------------
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 22.Јануари.2008 во 17:06
Muslimanite se zaednica koja se narekuva Ummet.

-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: Anthony
Датум на внесување: 22.Јануари.2008 во 17:07
muslimanite ne se eden narod
vo povekje razlichni narodi ima muslimani

-------------
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 22.Јануари.2008 во 17:43
Antony se pisuvase za ova. Pokazi ja svojata pismenost i vrati se na pocetokot na temava, kade diskutiravme za istovo.
I vo islamot se e veroispovest.
Ne e oddlen zivoto na muslimanite na politicki i verski tuku 2 vo 1.
Ednostavno sovrseno.

-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk