IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Народот кој ја ослободува жената
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Народот кој ја ослободува жената

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 53>
Автор
Порака
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Народот кој ја ослободува жената
    Испратена: 05.Декември.2007 во 15:49
Ние сме народ кој ја ослободува жената од робување на мажите

За многумина терминот покриена муслиманка представува жена од кујна, со деца, понижена сопруга во светот на индоктирнација, незамислива да биде прозападна...
Но се наметнува прашањето – зошто се зголемува бројот на оние западни жени кои сакаат да го примат исламот и да ја остават својата слобода позади грб.
Исламот не ја малтретира ниту ја понижува жената! Фактички тој ја ослободува како и останатите човечки суштества. Така како што можеме да видиме во зборовите на еден од асхабите, кој бил прашан од страна на персискиот генерал Рустума, зошто се дојдени, а одговорот бил:
„Господ не пратил да ги изведеме луѓето од робување на луѓето во робување на Господ да ги изведем од црнилото на овој свет во светлоста на вечниот свет (ахирет) и да ги изведем од тираниите на верите во праведноста на исламот.
Но дали западната жена е слободна сега? Дали им се суди по нивниот изглед или по она што го носат во главите – знаењето? Милијарда фунти годишно се трошат за фризури, шминка , итн...Има ли тука правда додека на другиот крај од светот ивните христијански сестри се борат за живот и умираат од глад. Експлоатацијата на западната жена навистина го достигнала врвот на неправдата и од едно зло против кое се бореле тие неразмислувајќи преминале во друго, можеби дури и полошо. Само во 1992 во Америка 150 000 жени умреле од анорексија. А жената бива силувана на секои 6 минути.
Западната цивилизација е толку крута спрема своите жени. Им ја искорнала душата и чувствата пошле што се нашла во смртоносниот лавиринт. Тие се под притисок да ги следат диктаторите на ова друштво, додека исламот учи следење само на Господ.
Во 7-от век, кога жените биле понижени во секој дел од светот, запалувани како жртви или вештерки, продавани како робинки или убивани на раѓање, вистинската и чистата порака на Исламот како што била учена од страна на Адам (Нека е Божји мир над него), пренесувана преку Абрахам, Мојсеј и Исус, повикувајќи и луѓето. Таа иста порака ни стигнала и на нас преку последниот пратеник Мухамед (Нека е Божји мир над него).
„Кој и да направи добро дело, било да е маж или жена, ќе влезе во Рајот и ниту трошка неправда нема да им се нанесе.“ (к*ран 4: 124)
Првиот верник во Исламот била жена, Хатиџа (Нека е Господ задоволен со неа).
Првиот шехид во Исламот била жена, Сумеја (Нека е Господ задоволен со неа). Копје било прободено низ неа, и кога Пратеникот Мухаммед (нека е Божји мир над него) ја видел во таква состојба и рекол: „Не жалости се Сумеја, твојата дестинација е Рајот.“
Нусејба бинт Кааб го одбранила Мухаммед (нека е Божји мир над него) во битката кај Ухуд. Она убила двајца мажи со свои раце и примила 13 рани на кои им требало година дена да зараснат.
Асија, жената на фараонот, го одбранила Мојсеј (нека е Божји мир над него), жртвувајќи го своето здравје и положба само поради Господ. Ветен и е Рај. Многу вакви примери има низ историјата на исламот само треба да ги проучуваме.
Исламот од рани периоди има забечежано многу голем број на жени научници во многу сфери на животот. Аиша (нека е Господ задоволен со неа) била позната како муфтија на жените. Уште во 7-от век имала јака меморија а исламот и пружил средства тоа да го искористи. Имала исто така големо знаење за медицината, генеалогијата, а најважно од се за исламот.
Нафиса (нека е Господ задоволен со неа) имала толку јако знаење за хадисите (говорот на Божјиот пратеник Мухамед) и била голем пренесувач на хадиси. Имамот Шафија, еден од најголемите и најдобрите научници во исламот учел од неа.
Зејнеб ел Газали е таа која со својата личност и борба за ислам го крунисала ова столетие на исламската историја, што незначи дека не постои уште некоја. Во исламот жените не треба да ги емитираат мажите како би биле еднакви со нив.
Они се апсолутно еднакви од аспект на Аллаховиот Поглед. Имаат право настудирање во текот на целиот свој живот и право на личен имот, на лична плата, работа, избор на животен сопатник, борба за воспоставување на Аллаховиот збор како горен, имаат право на поседување на лични компании и услуги и сл. Работата е дали тие тоа го сакаат и можат а никако дека исламот тоа им го забранува. Тие како такви се доволно слободни и еманципирани, дури повеќе од своите сопрузи и татковци. Имајќи ги овиеправа кои исламот им ги дава и ги охрабрува, уживајќи со нив потполно добро и слобода во исламското друштво. Аллах ги ослободил од покорувањето на луѓето, со тоа да му се покоруваат само Нему, од црнилото на овој свет да ги внесе во светлината на Рајот. Зарем ова не е најголем степен на либерација!?
Никој не смее да ги експлоатира ниту да се игра со нивната чест ниту пак да влијае врз нивниот духовен и физички развој кој не е во согласност со исламот. Никој не може да ги присили на нешто што тие не сакаат или да ги продаде за пари.
Поради тоа!
Ние сме народот кој ја изведува жената од црнило во светлост. Ние сме народот кој ја изведува жената од робување на мажот во робување на Нејзиниот Создавател,Оној Кој им дал чест наовој свет и пространи одаи на оној свет. Ние сме народ кој повикува на почитување на жената а се противи на нејзиното искористување. Ние сме народот кој ја воздигнува жената на нејзиниот диван скроен од Нејзиниот Создавател и ние сме тие кои не смееме тоа да го измениме. Ние ги изведваме луѓето од тиранијата на невистините религии во праведноста на исламот. Вера на која различната природа на луѓето и одговара и се согласува со неа. Дојдете ни во друштво!


Изменето од Aisha - 09.Декември.2007 во 22:43
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2007 во 15:53
Abe, se e vo red, ama bukvite...?!!!

Изменето од DAIJA - 05.Декември.2007 во 15:57
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2007 во 15:56
....MAC C TIMES!
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2007 во 16:02
Probav ama ne saka
Neznam dali e Problem vo mojot PC
e sega pismeni ste do tolku citajte ja temata.
Batali Daija- profesionlna deformacija
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2007 во 16:03
ne e do pc-to tuku do kodot na forumot!

drugpat pisuvajte so MAKEDONSKA PODRSKA....togas ke nema problem


Изменето од LouWeed - 05.Декември.2007 во 16:03
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2007 во 16:09
E pa nisto.
Zosto mene tekstot mi e veke pisan.
Sega ne mozam nisto da smenam.
Ne mozam da go prekucam.
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2007 во 16:14
Mozes, ama te mrzi....
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2007 во 21:50
Jas mislam dek atreba da se vratime na temata.
So postiranjeto na tekstov, pravam mal cekor vo krsenjeto na predrasudite koi gi imaat nemuslimanite za zenata vo Islamot. Za zal nejacesto zenata se naoga vo okovite na raznite tradicii, koi se sprotivni na islamot. Sekoj razumen covek treba da se stremi kon vistinata, pa se nadevam deka pogolemiot del od clenovite na forumot, tragaat kon vistinata i sakaat da ja doznaat.
Ova e samo eden od tekstovite koi nameravam da vi gi postiram, vetuvam deka slednite ke bidat so makedonski fond.
A Daija da ti go pratam pa ti da go prekucas
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2007 во 13:48
Mene mi mrzi da prepisuvam...
 
A sto ne gi viknes clenkive nemuslimanki na forumov da vidat kakov zivot ziveete vie muslimankite so samii na glava.....
 
3D dokaz!
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2007 во 22:49
Kako zena mi e sram da citam vakvi gnasotii.
Slobodata koja jas ja uzivam MOZE SAMO DA JA POCUSTVUVA EDNA MUSLIMANKA.
Jas spomnav deka pravata koi gi dava Islamot na zenata ne se dadeni nitu ima da bidat dadeni vo nitu edna KONVENCIJA za covekovite prava. Taa e pocituvana sestra, sopruga, majka.... Kako takva e pocituvana i e podenakvo prifatena vo opstestvoto. Jas mislam deka ovdeka site ste pismeni i deka go procitavte tekstot gore. Jas kako Muslimanka gi uzivam site prava.....i VO NItu eden segment od opstestveniot zivot ne sum diskriminirana, Islamot e toj koj mi gi dava pravata, a Bidejki stanuva zbor za Bozestven zakon, nikoj nema pravo da mi gi krsi ili da mi gi zakinuva.
Jas rekov, ISlamot da, ama tradicijata ne, obidete se da bidete objektivni i konsturktivni...Da se obideme zaedno da gi ostranime predrasudite koi gi imame za muslimankite. Ajde da go uklucime razumot i da vodime konstuktiven dijalog....
A bi go zamolija moderatorite site nepristojni postovi da gi ostranat, bidejki postoi nekoj kodeks na pisuvanje.
POzdarv.
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 22:10
/


Изменето од ACELERA - 27.Јануари.2010 во 04:18
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2007 во 10:11
Samo da znaes kolku e slobodna....
 
Ne, ne, ne robovi, robinki e ispravno makedonski, no neispravno vo kontekstot....
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2007 во 10:18
Дали треба превод????
Ви потенцирав со црвено

Wife Beating

 

Other sizes:

80x80
64x64

Quran 4:34 - Men are the maintainers of women because Allah has made some of them to excel others and because they spend out of their property; the good women are therefore obedient, guarding the unseen as Allah has guarded; and (as to) those on whose part you fear desertion, admonish them, and leave them alone in the sleeping-places and beat them; then if they obey you, do not seek a way against them; surely Allah is High, Great.

"My husband first tried to strangle me until I fell unconscious, then he tried to smash my face." - Rania al-Baz


ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2007 во 10:24
Mali, aj otkaci se so nesoodvetnite postovi!!!!
 
Kolku si nedorasnat znaci....
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 53>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,453 секунди.