IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Автомобили и моторцикли
  Активни теми Активни теми RSS - БЕНЗИНЕЦ  vs ДИЗЕЛАШ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

БЕНЗИНЕЦ vs ДИЗЕЛАШ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 12>
Прашање: што е подобро
Одговор Гласови Статистика
36 [62,07%]
22 [37,93%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
scorpius Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 24.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 65
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај scorpius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2009 во 22:19
Wolkswagen, ке си го развалам убавото мнение за тебе!
Твоето Ауди дизел ли е?
Дизелот е за трактори, камиони и слично.
Таму, дека се потребни брзина и комфорт, со мали исклучоци нема дизел.
Има ли спортска кола, мотоциклет, авион дизел?
Ако некоj бара поевтино, да си стави плин.
Jас веке петта кола возам на плин и немам jадови.
И немоjте да споредувате модерен турбодизел со некоj стар бензинец без турбо!
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32100
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2009 во 22:21
Originally posted by scorpius scorpius напиша:

Wolkswagen, ке си го развалам убавото мнение за тебе!
Твоето Ауди дизел ли е?
Дизелот е за трактори, камиони и слично.
Таму, дека се потребни брзина и комфорт, со мали исклучоци нема дизел.
Има ли спортска кола, мотоциклет, авион дизел?
Ако некоj бара поевтино, да си стави плин.
Jас веке петта кола возам на плин и немам jадови.
И немоjте да споредувате модерен турбодизел со некоj стар бензинец без турбо!
Jas imam dizel ....i za 7,9 sek diga 100km/h
Кон врв
scorpius Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 24.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 65
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај scorpius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2009 во 22:49
Ке напишеш ли сите карактеристики?
Марка, модел, година, колку куб. цм...?
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2009 во 16:21

Blagodarenie na principot na rabota, dizelot e posovrseno izraboten od benzinskiot motor blagodarenie na principot na rabota. Koefincientot na polezno dejstvo kaj dizel motorot e pogolem od kolku kaj benz. za okolu 20% i odtamu idi taa ekonomicnost kaj dizel. Sea, kako motor , dizelasot e pooptovaren i so vrtezi i temp. ama seto toa e opravdano poradi sto e niskovrtezen, a se znae deka na nikogo ne mu se ceka do 6000 vrtezi ako toa mozi da bidat 2500. Taka, imas garantirana dolgovecnost na motorot - pobavno vrtenje- pobavno dvizenje na klipot i pomal broj na ciklusi za edno izminato rastojanie so avtomobilot sto nosi pomalo trosenje na motorot.

Toa mi e glavnoto sto imam da go kazam vo vrska benzin:dizel. Ne e za sekogo sportskata kola merilo za vrednost mejgu avtomobilskite motoriголема%20насмевка
 
 
Opelot koj go vozam sea osven audiot (Vectra 1.7TD koj ne go odbirav jas) mi ostavi los vpecatok za dizelite kako , mnogu dimat, mlitavi se , mnogu se glasni i toa go mislev se dodeka ne probav golf 1.9TDi. Kolava na niski vrtezi go praj kejfot i nema potreba pedalata da e zgaznata do daska za da ja osetis mojkta na motorot. Prototipot na Rudolf Dizel bil namenet za kamioni i traktori, ama sega dizelite se prodavaat mnogu povejke od benzincite so sto samite avto proizvoditeli moraat da gi usovrsuvaat postojano , pa sega takvite motori se dovedeni skoro do sovrsenstvo. Plinot kako alternativno gorivo e bas pogodno ama ako godisno ne pominuvas nekoja ogromna kilometraza. Opelot moj godisno pominuva 25 000-30 000 km vo prosek i uste koga go kupuvavme praevme esap i ispadna deka samo dizel ke bide pogodno, oti kaj plinot potrosuvackata se zgolemuva za okolu 15% kaj postarite koli (negde pod '95) , a maksimalnata brzina i ks se namaluvaat za 15%.  Koga vejke se blisku so silata i potrosuvackata (iako mene i sega esapov mi ezleguva deka dizel e poevtino) pa togas barem "maltretiranjeto" na motorot da bide pomalo. E sega negativnata strana na dizel e toa sto ne mozi da se vozi na visoki vrtezi i da se baraat kojznae kakvi performansi i ne smee da se vozi nezagrean.среќа Tolku imam da kazam za dizel
 
Moeto Audi e 1.3 benzinec. Koga go kupuvav odbirav mejgu nego i Golf 1 1.6D. Koga bi odbiral megu 2.0TDI i 2.0i sekako ke igram na dizel bidejki imaat priblizno isto KS  i slicni preformansi so edna golema razlika (vejke ja spomnav) - dolgotrajnost na motorot i niskovrteznost.
 
Pozz drugar, i mislam deka sepak imas malku preostro mislenje za dizelot. Ne se tolku losi kako sto gi kazuvaatсреќа
 
Patem,http://www.youtube.com/watch?v=RC9csK6L7Tc&feature=related , ova klipce mi ostavi jak vpecatok
Кон врв
scorpius Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 24.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 65
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај scorpius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2009 во 20:54
Согласен сум, дека дизелот е посовршено изработен, бидеjки требе да издржи поголеми натоварваниjа. Затоа неговите делови се поjаки, соодветно поголеми и потешки, а и се направени од поскапи материали. Така цената става многу поголема, одделно пумпа и турбо. Накраjот нова кола дизел е поскапа со неколку илjади евро од истата со бензинец.
Каде ги виде истите к.с. при 2.0 TDI и 2.0 бензин?
2.0 TFSI има наjмалку 200 к.с., ти сигурно гледаш некоj без турбо?
И зошто плинот да е непогоден при мала километража? Jас навртам 10-12 илjади годишно и пак е исплатливо, не само опремата, и колите одавна сум ги исплатил.
Не сум согласен, дека максималната брзина се намалува исто со 15%, бидеjки зависноста мегу мок и брзина не е линеjна. Дури и за вртежите не е баш така - при истата мок дизелот има повеке куб. цм, а и соодносот диаметар/ход при него е по-мал. Не е толку важно колко се вртежите, а с каква просечна брзина се движи клипот.

Изменето од scorpius - 23.Септември.2009 во 21:28
Кон врв
alekso_2000 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 523
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alekso_2000 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2009 во 23:26
Самите резултати од анкетата говорат за тоа кој е кој но пак ке речам---Ако споредуваш дизел со бензинец , дизелот е само поекономичен од бензинецот барем за сега што не значит дека ке е така и во иднина!
Сите други адути се на страна на бензинецот!!!
car's freack
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2009 во 00:08
benzinec vs traktor (diesel)

pa se razbira benzinec

toa ti e masina

Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32100
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2009 во 00:13
Originally posted by Iron Man Iron Man напиша:

benzinec vs traktor (diesel)

pa se razbira benzinec

toa ti e masina

газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2009 во 00:24
Originally posted by laki_bu laki_bu напиша:

Originally posted by Iron Man Iron Man напиша:

benzinec vs traktor (diesel) pa se razbira benzinec toa ti e masina

газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење


pa smesno e znam
koga go palis motorot dizelski vaka pravi

tr tr tr tr tr.....
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32100
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2009 во 00:26
Siguren si ......mojot dizelas ne se slusa изненадување
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2009 во 01:34
Originally posted by laki_bu laki_bu напиша:

Siguren si ......mojot dizelas ne se slusa изненадување


mozi ne se slusa ako imas slusalki na usi i slusas muzika

koga ke podostari malku ke vidime dali ne traktori
i aj kazi kakov drogirash ovaj dizelash imas

Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2009 во 10:53
Iron Man,  gresis!
Si slusnal li kako raboti TDCi, CDTi, dci, TDI so c.r.???
Bos pompata navistina "traktori"(ili po prilepski receno - TRAKOTI), ama kako sto vejke kazav- dizelot premnogu napreduva posto vejke niedna kola nad kompak (osven spotrskite) vo Evropa ne se kupuva so benzinski motor.среќа
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2009 во 11:06
Originally posted by scorpius scorpius напиша:

.....Не сум согласен, дека максималната брзина се намалува исто со 15%, бидеjки зависноста мегу мок и брзина не е линеjна. Дури и за вртежите не е баш така - при истата мок дизелот има повеке куб. цм, а и соодносот диаметар/ход при него е по-мал. Не е толку важно колко се вртежите, а с каква просечна брзина се движи клипот.
 
 
 
...koj soodnos e vo sporedba?kaj dizelot hodot  i presekot na klipot e pogolem,a ne pomal od benzinskite !bas poradi ova benzinskiot (OTO motor)imaat pogolemi vrtezi.hodot na klipot e pomal i odtamu i negovata kubikaza.
...i ne e mozno da se sporeduva dizelot so benzinecot ,poradi sosem razlicni koncepti vo izrabotkata i namenata!razlikata e kako nebo i zemja i nema sporedba!drugo e da se sporeduvaat dva dizela ili dva benzinci,kako vrv na tehnoloski dostignuvanja i napredok vo tehnologijata ,ama vaka koj e podobar mislam nema logika.
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2009 во 11:07
смеење...ova za FONTOT.svasta....мафтање
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.