IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - За Иконите (само текст, без слики!)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

За Иконите (само текст, без слики!)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5354555657>
Автор
Порака
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2009 во 08:08
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:


18 Зашто, словото за крстот е безумство за оние, кои пропаѓаат, а за нас, кои се спасуваме, Божја сила,

СЛОВОТО за крстот-не САМИОТ крст! Знаеш добро на ШТО НАВИСТИНА ова се однесува.

слово-λόγος-logos
log'-os
From G3004; something said (including the thought); by implication a topic (subject of discourse), also reasoning (the mental faculty) or motive; by extension a computation; specifically (with the article in John) the Divine Expression (that is, Christ): - account, cause, communication, X concerning, doctrine, fame, X have to do, intent, matter, mouth, preaching, question, reason, + reckon, remove, say (-ing), shew, X speaker, speech, talk, thing, + none of these things move me, tidings, treatise, utterance, word, work.




A oва, Рита, на што се однесува:

Филипјаните 3:18 Зашто мнозина, за кои често сум ви зборувал, а сега дури и со солзи говорам, постапуваат како непријатели на крстот Христов;

Галатјаните 6:14 а мене, да не ми даде Господ да се фалам со ништо друго, освен со крстот на нашиот Господ Исус Христос

Види, мајке му, апостол Павле наместо да се фали со Господ, тој се фалел со крстот - средството со кое Господ бил убиен! Ццццц
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2009 во 12:35
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:


Види, мајке му, апостол Павле наместо да се фали со Господ, тој се фалел со крстот - средството со кое Господ бил убиен! Ццццц


Премногу непотребен/ироничен буквализам. Не ти доликува. Павле се фалел со Господ кој бил распнат на крстот за неговите гревови.

п.с. Едни православен верник ме убедуваше дека во овој стих Павле мислел на некаков крст (како оние големите „осветените“ што свештениците ги носатголема%20насмевка)
околу вратовите.
Се надевам и ти не мислиш како него. Искрено се надевам.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2009 во 13:43
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Види, мајке му, апостол Павле наместо да се фали со Господ, тој се фалел со крстот - средството со кое Господ бил убиен! Ццццц
Премногу непотребен/ироничен буквализам. Не ти доликува. Павле се фалел со Господ кој бил распнат на крстот за неговите гревови.п.с. Едни православен верник ме убедуваше дека во овој стих Павле мислел на некаков крст (како оние големите „осветените“ што свештениците ги носатголема%20насмевка) околу вратовите.Се надевам и ти не мислиш како него. Искрено се надевам.


Да не му стана случајно и личен советник на апостол Павле???

Во цитатот јасно стои: се фали со крстот на Господ Исус Христос, а не со Исус Христос. Е сега, ајде обиди се повторно, само дај нешто попаметно кажано.
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2009 во 17:06
Распнувањето на крст не била форма на казнување применета за првпат врз Исус и двајцата разбојници.
Па така, крстот станал синоним за една болка, страдање, а со Христовото распнување и израз на една благодарност што Христос се жртвувал за мене/тебе/Павле.

Па така, ако добро ве разбирам, мое мислење е дека Павле, повеќе од очигледно се фали со Господа, односно неговата жртва. Не верувам дека Павле или било кој од раните христијани носеле крстови и тракатанци околу вратот, можеби пријателот само се пошегувал. Дури, првиот симбол на раните христијани по кој се препознавале е рибата (ихтусот), што е добро опишано во Quo Vadis.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2009 во 18:21
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Павле или било кој од раните христијани носеле крстови и тракатанци околу вратот, можеби пријателот само се пошегувал. Дури, првиот симбол на раните христијани по кој се препознавале е рибата (ихтусот), што е добро опишано во Quo Vadis.


Камо да се шегуваше, ама по се изгледа не било така. Погледни го овој текст превземен од православниот сајт премин портал:

 Stefan.R.Jovan.jpg

 Светиот Архиерејски Синод на  МПЦ го одликува протојереј д-р Ацо Гиревски од Скопската православна епархија со право на носење на Граден Крст....

Дарувајќи го со сребрен крст, му посака и понатану достоинствено, впрочем како и сите ние,  да го носи Крстот Христов.

 При тоа, отец Ацо ја произнесе беседата на благодарноста:

 

БЛАГОДАРНОСТ

Се радувам што ова одликување (носењето осветен сребрен крст било одликување!) ми се додели во храмот каде што се вградив, и пред парохијаните кои најногу ги знам и тие мене, исто така. Крст на градите носат архиереите, архимандритите и одликувани свештеници - ставрофори, привилегија со која денес се причести и мојата смиреност (2 Петр 1,4).
Искрена благодарност на Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква и посебно на Неговото бл. Архиепископот, г.г. Стефан, преку чија десница го примив чесниот крст Господов, и со тоа ме удостои транспарентно да учествувам во славата Господова (Јн 12,26).
Знаете, крстот претставува своевиден медиум. Преку носењето на крстот се пренесува учењето на христијанството. Крстот потсетува на Христос и на Неговото распетие. Крстот потсетува и на човековиот крст што му е даден од Бога. Од морална гледна точка, со крстот се означува и вкупноста на животните страдања и лишувања и тн., што христијаните се должни да ги носат трпеливо во името на Христа.
Во таа смисла, се присетувам на зборовоите на св. ап. Павле, којшто се молел: „а мене да не ми даде Господ да се фалам со нешто друго, освен со крстот на нашиот Господ Исус Христос, преку Кого за мене светот е распнат, а и јас за светот" (Гал. 6, 14) (ете го истиот крст што го цитираше и Мараната. Гледаш во каков контекст го цитира? среќа).
Ете, ми се даде можност, од сега па натаму, често да го носам и да се поклонувам на Христовиот свет крст (зарем тој сребрен крст е Христовиот Крст?), а со тоа и да мислам на својот крст. Амин!

Извор: http://preminportal.com.mk/content/view/4368/54/


Изменето од EvAngelos - 15.Ноември.2009 во 18:21
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 11:27
 
 
 

Originally posted by Asya Asya напиша:

 A shto se odnesuva na mene, ne mislam, tuku znam deka gjavolot ima rogovi, bidejki sum go videla so moite ochi,
 
Ѓаволот не е материјално суштество, туку духовно. Тој може да се појави во облик на овен со рогови, како еднорог, може да се појави во облик на жирафа, леопард, верверичка, но може да се појави и како убав ангел на светлината и тоа без рогови:
 
"И не е чудно, зашто самиот сатана се преправа во ангел на светлината." (2 Коринтјаните 11:14, Библијата)
 
Originally posted by Asya Asya напиша:

 
"Obrazot na dzverot", kakov shto se spomnuva vo Orkrovenieto, ne e sveta ikona, a jasno pishuva deka e obraz na dzver,
 
Зошто образот го нарекуваш „образ“, а иконата икона? Па нели иконата е образ? Па нели грчкиот збор за образ е „eikōn“? Очигледно одбегнуваш да го спомнеш зборот икона во контекст на ѕверот, и покрај тоа што таа е единствената икона спомната во Новиот Завет.
 
Во Библијата јасно пишува дека тоа ќе биде икона на ѕвер, но не пишува дека на неа ќе биде насликан ѓавол со рокчиња со опашка и вжарена прачка во раката :devil2: 
Ѓаволот е лукав и знае дека со ваква икона нема да убеди многу луѓе да му се поклонат (а знаеме дека неговата желба и цел е ако е можно сите луѓе да му се поклонат нему). Оттука е поверојатно на иконата на ѕверот да има нешто убаво, нешто привлечно, нешто на што иконољупците со главата до земја ќе се поклонат и ќе ја целиваат и ќе се воодушевуваат на нејзините чуда верувајќи дека Бог ги прави истите, а не знаејќи дека Џаоло стои зад сето тоа.
Затоа деца, џиш, подалеку од иконите!
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 11:33
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Павле или било кој од раните христијани носеле крстови и тракатанци околу вратот, можеби пријателот само се пошегувал. Дури, првиот симбол на раните христијани по кој се препознавале е рибата (ихтусот), што е добро опишано во Quo Vadis.


Камо да се шегуваше, ама по се изгледа не било така. Погледни го овој текст превземен од православниот сајт премин портал:

 Светиот Архиерејски Синод на  МПЦ го одликува протојереј д-р Ацо Гиревски од Скопската православна епархија со право на носење на Граден Крст....

Дарувајќи го со сребрен крст, му посака и понатану достоинствено, впрочем како и сите ние,  да го носи Крстот Христов.

 При тоа, отец Ацо ја произнесе беседата на благодарноста:

 

БЛАГОДАРНОСТ

Се радувам што ова одликување (носењето осветен сребрен крст било одликување!) ми се додели во храмот каде што се вградив, и пред парохијаните кои најногу ги знам и тие мене, исто така. Крст на градите носат архиереите, архимандритите и одликувани свештеници - ставрофори, привилегија со која денес се причести и мојата смиреност (2 Петр 1,4).
Искрена благодарност на Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква и посебно на Неговото бл. Архиепископот, г.г. Стефан, преку чија десница го примив чесниот крст Господов, и со тоа ме удостои транспарентно да учествувам во славата Господова (Јн 12,26).
Знаете, крстот претставува своевиден медиум. Преку носењето на крстот се пренесува учењето на христијанството. Крстот потсетува на Христос и на Неговото распетие. Крстот потсетува и на човековиот крст што му е даден од Бога. Од морална гледна точка, со крстот се означува и вкупноста на животните страдања и лишувања и тн., што христијаните се должни да ги носат трпеливо во името на Христа.
Во таа смисла, се присетувам на зборовоите на св. ап. Павле, којшто се молел: „а мене да не ми даде Господ да се фалам со нешто друго, освен со крстот на нашиот Господ Исус Христос, преку Кого за мене светот е распнат, а и јас за светот" (Гал. 6, 14) (ете го истиот крст што го цитираше и Мараната. Гледаш во каков контекст го цитира? среќа).
Ете, ми се даде можност, од сега па натаму, често да го носам и да се поклонувам на Христовиот свет крст (зарем тој сребрен крст е Христовиот Крст?), а со тоа и да мислам на својот крст. Амин!

Извор: http://preminportal.com.mk/content/view/4368/54/


Искрено, ме интересира дали објаснението на зборовите на ап. Павле се личен став или официјален став, односно учење на Православната Црква? Т.Е. Дали по Православното учење се мисли на некаков крст како симбол или привезок?
Јас секако дека сум убедена оти ап. Павле мисли на фалење со подарокот што го добил од крстот, “Скапо сте платени“, нели, отплатата...

Се надевам дека некој познавач на Православието убаво ќе ми одговори, до сега многу прашања кои сум ги поставила во врска со ова-она, одекнале глуво во ноќта.



Изменето од maria_magdalena - 16.Ноември.2009 во 11:33
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 11:57
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


често да го носам и да се
поклонувам на Христовиот свет крст


Знаете, крстот претставува своевиден медиум.

Од морална гледна точка, со крстот се означува и вкупноста на животните страдања и лишувања и тн., што христијаните се должни да ги носат трпеливо во името на Христа.


Динг! Кај е тоа смајли што паѓа во несвест?
И после не биле .

Медиум? Исто како светците?

Се надевам дека тука говори за православните. Христијани е широк поим, и јас не чувствувам дека сум се лишила од нешто или дека страдам којзнае колку повеќе од некои други.

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Искрено, ме интересира дали објаснението на зборовите на ап. Павле се личен став или официјален став, односно учење на Православната Црква? Т.Е. Дали по Православното учење се мисли на некаков крст како симбол или привезок?Јас секако дека сум убедена оти ап. Павле мисли на фалење со подарокот што го добил од крстот, “Скапо сте платени“, нели, отплатата...Се надевам дека некој познавач на Православието убаво ќе ми одговори, до сега многу прашања кои сум ги поставила во врска со ова-она, одекнале глуво во ноќта.



Таму секој си е паша на својата нива. Сите имаат различни (сопствени) ставови. Сигурна сум дека не мисли на ТОЈ подарок.

А тоа за прашањата: не си ни прва, ни последна.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 13:14
Од кога тоа ОФФ ТОПИЦИТЕ не се санкционираат?

Ако има некои нови правила, треба да се кажат на сите форумски членови.

Значи може да се одвлекува темата во друг правец, дури и надвор од темата, која во случајов е наменета за иконите, само за да се прикријат доказите, а притоа и да се има и поддршка во тоа?
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 23:54
Maran Ata, ако погледнеш внимателно на предходната страна ќе видиш дека твојот соверник Tetratka е тој кој ја заврте дисксуијата од иконите кон крстот копи-пастирајќи го долгиот текст за иконите, крстот и моштите (а нели крстот и моштите не се топикот на темава)

Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

СВЕТИ ИКОНИ, СВЕТИ КРСТ, СВЕТИ МОШТИ

....

.....



Така што доколку имаш проблем со оф-топик, обрати му се по лична порака на твојот соверник и кажи му да се држи до темата.

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 00:04
Мојот соверник стави веќе пишан текст од некој друг, кој нема потреба за да се селектира само за икони, затоа што се подразбира дека е на темата Икони. А ти како дискутант на таа тема, работа ти е да се држиш до неа и да одговориш на она што е пишано за иконите. Ама очигледно е дека немаш одговор за тоа, па ајде сега ќе ја заматуваме дискусијата.

Еве каде Бог заповеда да се прават кипови/икони:

- Бог наредува да се направат две статуи ангели (херувими) во Храмот Божји:

(2Мој. 25.18-22 ; 1Кн. Дн. 28.18 ; 1Кн. Цар. 6.23-29 ; 8.6-7)

- Бог наредува да се направат резани ликови во Храмот

(1Кн. Цар. 6.29-35 ; 7.29,36 ; 2Кн. Дн. 3.7)

- Бог наредува да се извезат ликови на ангели на порфирната завеса во светилиштето:

(2Мој. 26.31 ; 2Књ. Дн. 3.14)

- Бог наредува да се извезат ликови на ангели НА ДЕСЕТ ЗАВЕСИ во шаторот:

(2Мој. 26.1 ; 36.8)

- Бог му ја покажува на Мојсеј сликата на Својот храм и се што е во него:

(2Мој. 25.9,40)

- Во самата небесна Црква се наоѓаат кипови на ангели, како и извајани ликови:

(Езек. 41.18-26)

A за потсетување, еве ја и најстарата пронајдена христијанска фреска на која е претставена Богородица и младенецот Исус:


+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 00:33
Цитатите немаат благе везе со икони. Тие имаат врска исклучиво со уредувањето на старозаветното светилиште на евреите (Шаторот на средбата, а потоа старозаветниот храм) кои не постојат денес и кои не се местото за обожавањето на христијаните.
За да докажеш дека Бог им заповедал на евреите да прават икони, ти треба да приложиш цитат каде што Бог вели:

"Направи си слика од свети Авраам, освети ја, клањај се пред неа, моли му се на Авраам преку неа, пали му кандило, целувај ја таа слика, продавај ја на тезгите и сл."

Но ваква заповед, ниту слична на неа, нема да најдеш во целото Свето Писмо. Нема да најдеш ниту пример каде некој од апостолите си направил икона од било кој од старозаветните светци (на пример свети Илија) и се клањал на таа икона, ја осветувал, и се молел и палел кандила, ја продавал и сл.

Она што ќе го најдеш во Светото Писмо е тоа дека паганите (а не христијаните) имале пракса да прават слики од луѓе и да ја заменуваат Божјата слава со славата на човекот...

„Зборувајќи дека се мудри, станаа безумни, и ја заменија славата на нераспадливиот Бог со слика (
eikōn = икона) слична на распадлив човек..
(Римјаните 1:22-23)

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 01:00

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Цитатите немаат благе везе со икони. Тие имаат врска исклучиво со уредувањето на старозаветното светилиште на евреите (Шаторот на средбата, а потоа старозаветниот храм) кои не постојат денес и кои не се местото за обожавањето на христијаните.


Демек ова е некое објаснување? Господ не рекол да се прават икони, ама уствари рекол да се прават икони за да се уреди старозаветното светилиште??? Ајде реши се што рекол Господ (како ти да си Му бил советник)! Храмот (градбата) каков што постоел во стариот завет не е веќе место за обожавање на христијаните, но тоа не го менува тоа што Господ наредил да се изобразуваат икони на херувими и пред нив да Му се поклонуваат и да ги кадат!

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

За да докажеш дека Бог им заповедал на евреите да прават икони, ти треба да приложиш цитат каде што Бог вели:

"Направи си слика од свети Авраам, освети ја, клањај се пред неа, моли му се на Авраам преку неа, пали му кандило, целувај ја таа слика, продавај ја на тезгите и сл."

Но ваква заповед, ниту слична на неа, нема да најдеш во целото Свето Писмо. Нема да најдеш ниту пример каде некој од апостолите си направил икона од било кој од старозаветните светци (на пример свети Илија) и се клањал на таа икона, ја осветувал, и се молел и палел кандила, ја продавал и сл.


Имаш јалова теологија, затоа и самиот не знаеш да се снајдеш во тоа што го зборуваш. Прво, горните цитати јасно кажуваат дека БОГ наредил да се прават изобразби на ангелските чинови, а како што можеш да видиш, Православната Црква има икони/изобразби на нив, исто така.

Архангел Гаврил

Втора работа, ако беше ти самиот свесен дека до Христовото воскресение сите упокоени, и праведници и грешници, оделе во „бездната“, немаше да поставуваш вакво глупаво прашање. До Христовото воскресение т.е. вознесение, не бил даден Светиот Дух на верните, вратите на рајот биле затворени, и затоа ниту еден свет човек не стоел пред Престолот Божји за да се моли за нас. Или сакаш да кажеш дека не знаеш дека рајот бил затворен се’ до Христовата искупителна жртва? [/quote]

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Она што ќе го најдеш во Светото Писмо е тоа дека паганите (а не христијаните) имале пракса да прават слики од луѓе и да ја заменуваат Божјата слава со славата на човекот...

„Зборувајќи дека се мудри, станаа безумни, и ја заменија славата на нераспадливиот Бог со слика (eikōn = икона) слична на распадлив човек..
(Римјаните 1:22-23)


Целиот стих гласи:
Римјаните 1:21-23 Зашто, кога Го познаа Бога, тие не Го прославија како Бог, ниту пак, Му благодарија, туку се заблудија во своите помисли, и нивното неразумно срце им се помрачи; тврдејќи дека се мудри, тие обезумија, и славата на непропадливиот Бог ја заменија со лик на смртен човек, на птици, на четириножни животни и на лазачи.

Е сега, мил мој, те молам да цитираш каде некој од Православните Христијани рекол дека Бог не Го почитува како Бог и дека Неговата слава ја заменил со славата на творенијата? ЦИТИРАЈ!!!



Изменето од Maran Ata - 17.Ноември.2009 во 01:01
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 01:24
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:


ако беше ти самиот свесен дека до Христовото воскресение сите упокоени, и праведници и грешници, оделе во „бездната“, немаше да поставуваш вакво глупаво прашање. До Христовото воскресение т.е. вознесение, не бил даден Светиот Дух на верните, вратите на рајот биле затворени, и затоа ниту еден свет човек не стоел пред Престолот Божји за да се моли за нас. Или сакаш да кажеш дека не знаеш дека рајот бил затворен се’ до Христовата искупителна жртва?


Па шо има то везе? Шо има везе ако душата на Авраам не била пред престолот Божји за да се моли за тебе? Па вели вие велите дека им се клањате на иконите за да им изразите почит? Зарем ако Авраам не бил пред престолот Божји за да се моли за вас, тој не ја заслужувал вашата почит?
Па зарем само од користољубие и за да бркате врски кај Бог му се клањате на него? Демек, ако се застапува за мене ќе му се клањам, ако не се застапува за мене, тогаш не му праам ни слика ни па му се клањам голема%20насмевка

А што по Христовата смрт и воскресение? Зошто апостолите не направиле икона на некој од упокоените верници по Христовата смрт и воскресение? Делата на апостолите и сите посланија во Новиот Завет ги опишуваат настаните по Христовата смрт и воскресение. Зошто таму никаде не читаме дека некој од апостолите си направил икона од свети Авраам, од свети Јован Крстител (најголемиот меѓу луѓето според Христос), од свети Мојсеј, од свети Лот, Ное, Исак, Јаков, Јосиф, Јов, Еремија, Исаија, Даниел, Езекиел итн?


Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5354555657>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.