IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - За Иконите (само текст, без слики!)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

За Иконите (само текст, без слики!)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4647484950 57>
Автор
Порака Обратен редослед
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2008 во 11:57
Originally posted by stevompc stevompc напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Евангелос - православието има јасни и конкретни докази што и како правеле Христијаните и во првиот и во вториот век... а и во сите векови понатаму, се до денес.
Точно се знае, и се пренесува од поколение на поколение, до денес.
И е Боговдахновено, од Бога е дадено!
Тоа што ти не го признаваш за такво, не значи дека не е.
Не си ти судијата, а Бог.



ne moze pravoslavieto da ima nikakvi dokazi od prvi i vtori vek, koga pravoslavieto nastanuva mnogu podocna. vprocem naukata i istorijata tocno utvrduva koga nastanuvaat nekoi religiozni praksi vo crkvata koja podocna stanuva pravoslavna. tocno se znae deka ikoni nemalo vo prvite vekovi, tocno se znae deka marija ne se obozuvala, tocno se znae deka prekrstuvanjeto i voopsto koristenjeto na krstot (kako simbol) zapocnuva mnogu podocna.

znaci toa e toa sto se znae, i toa sto e potvrdeno jasno od naukata.

se drugo se prikazni sto gi vergla pravoslavnata crkva, za koi apsolutno nema naucni dokazi, tuku site naucni dokazi se sprotivni.


Kako ne ti doaga pamet... daj be link a vidime. Ne zaprimetuvas li deka jas sekogas koga pisuvam go naveduvam i izvorot od kade mi e toa. Pocni i ti toa da go praktikuvas, oti vaka si kako kimvalce sto dzveci - ne se razbira sto zboris, samo tropas....

I dosta go izvrtuvas muabetot. Jasno dadov citati i od Biblijata, pa ako na nesto ne veruvas, barem navedni glava pred toa sto go ispoveduvas kako edinsven verodostoen izvor!
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
stevompc Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 04.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 275
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stevompc Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2008 во 10:35
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Евангелос - православието има јасни и конкретни докази што и како правеле Христијаните и во првиот и во вториот век... а и во сите векови понатаму, се до денес.
Точно се знае, и се пренесува од поколение на поколение, до денес.
И е Боговдахновено, од Бога е дадено!
Тоа што ти не го признаваш за такво, не значи дека не е.
Не си ти судијата, а Бог.



ne moze pravoslavieto da ima nikakvi dokazi od prvi i vtori vek, koga pravoslavieto nastanuva mnogu podocna. vprocem naukata i istorijata tocno utvrduva koga nastanuvaat nekoi religiozni praksi vo crkvata koja podocna stanuva pravoslavna. tocno se znae deka ikoni nemalo vo prvite vekovi, tocno se znae deka marija ne se obozuvala, tocno se znae deka prekrstuvanjeto i voopsto koristenjeto na krstot (kako simbol) zapocnuva mnogu podocna.

znaci toa e toa sto se znae, i toa sto e potvrdeno jasno od naukata.

se drugo se prikazni sto gi vergla pravoslavnata crkva, za koi apsolutno nema naucni dokazi, tuku site naucni dokazi se sprotivni.
Кон врв
Опитен Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Опитен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2008 во 03:22
„Тоа е и за чудење, што вие незнаете од каде е, а мене ми ги отвори очите“

Господи Исусе Христе помилуј не
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2008 во 02:57
Maranata, ја сеуште не гледам каде тоа во горните стихови некој им кадел на извезените херуивми, не гледам каде тоа некој се поклонил пред нив, каде тоа некој им се молел на нив итн.
Ајде ќе те молам, без да спамираш, цитирај ми го таквиот стих и подвлечи ми каде тоа некој им правел такви метании на извезените херувими какви што набројав погоре.
 
evangelec, а кој тоа ги нарекол христијаните пагани? збунетост
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
evangelist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Bo&#382;e ne znam &#353;ta mi je, pale m

Регистриран: 16.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangelist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2008 во 02:09
jas ne mozam da razberam edna rabota - kako nekoj moze denes, mislam na pvite vreminja; onie hristijani sledbenici na hristos i apostolite, da gi narekuva pagani.

pa neli sekoj koj go slavi imeto Hristovo se narekuva hristijanin?

Изменето од zidarski - 16.Октомври.2008 во 02:27
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2008 во 02:05
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Maranata, тие книги (посланија, евангелија и сл.) што биле Боговдахновени, влегле во канонот на Светото Писмо.


Мачењето и убивањето не е критериум за боговдахновеност. Маченици имаш и во исламот, и во источните религии, меѓу пагантите и сл.


Ти не наведе ниту еден "доказ" дека некој во Библијата ги кадел Херувимите, дека се поклонувал пред нив и сл. Знам дека има пуста желба во тебе за такво нешто, но треа да ти стане јасно дека Бог не ја скроил Библијата по твоја желба намигнување



Не ги споредувај мачениците за Христос со пагани, и не ги споредувај со муслимани оние кои биле директни ученици на апостолите (зашто тогаш не ни постоел исламот). Има целосно житие од св.Игнатиј Богоносец - ученикот на св.ап. и евангелист Јован (оној кој до самиот крај останал неразделен од Бога) и сакаш да кажеш дека тој апостол си ги лажел учениците??? Ова неколку пати до сега те прашав, ама не видов одговор од тебе!

А доказите - еве ти ги. Ајде сега ти докажи дека не каделе пред Ковчегот на заветот, дека не палеле светилници пред завесата на која биле изобразени херувими и дека не се поклонувале пред скинијата на која, исто така, биле изработени херувими!!!

Храмот Господов бил изграден од двор, прв дел наречен Свјатаја каде свештениците вршеле служба Божја и каделе, и втор дел наречен Свјатаја Свјатих каде се наоѓала златната кадилница и еднаш годишно влегувал првосвештеникот за да покади. Во вториот дел бил Ковчегот на заветот и кога првосвештеникот кадел, нормално дека ги кадел и Херувимите кои се наоѓале над Ковчегот.

Левит16, 12 А потоа да земе кадилница, полна со разгорен јаглен од жртвеникот, што е пред Господ, и да ги наполни рацете со иситнето миризливо кадиво, и тоа да го внесе зад завесата; 13 и да го стави кадивото врз огнот пред Господ; и димот од кадивото ќе го покрие очистилиштето, што е над ковчегот на заветот, за да не умре.

А кога свештениците извршувале служба во Свјатаја делот, бидејќи…

Езекил 41, 18 беа направени херувими и палми: палма меѓу двата херувима и кај секој херувим - по две лица. 19 Од едната страна кон палмата имаше свртено човечко лице, а од другата страна кон палмата - лице лавовско: така беше направено по целиот храм наоколу. 20 Од подот до врвот на вратата имаше направено херувими и палми, а исто и по ѕидовите на храмот.

3 Царства 6, 28 Тој ги обложи херувимите со злато. 29 И по сите ѕидови на храмот наоколу издлаби ликови на херувими, палми и
расцутени цветови, однатре и однадвор. 31 За влез во Светињата над светињите тој направи врата од маслиново дрво со петоаголни спојки. 32 На двете половини на вратата од маслиновото дрво тој издлаби херувими, палми и расцутени цвеќиња и ги обложи со злато; ги покри со злато и херувимите и палмите.

…значи дека ги каделе и сите изобразби низ ѕидовите.

И во Библијата е кажано дека Евреите се поклонувале на скинијата…

Исход 33, 10 И сиот народ го гледаше столбот од облак, кој стоеше пред вратата на скинијата; и сиот народ стануваше, и секој се поклонуваше пред влезот на својот шатор.

Левит 9, 24 и се јави оган од Господ и ги изгоре на жртвеникот жртвата сепаленица, и лојот; а народот, кога го виде тоа, викна од радост и падна ничкум на земјата.

Броеви 20, 6 Тогаш Мојсеј и Арон се повлекоа од народот, кон влезот од скинијата на собранието, и паднаа ничкум, и им се јави славата Господова.

…а познато ни е дека на скинијата биле извезани херувими

Исход 36, 8   Тогаш сите вешти луѓе, кои се обврзаа да ја направат скинијата, приготвија десет платништа од пресукан лен и од сина, пурпурна и црвена волна и на нив направија уметнички извезени херувими.

Самиот Господ дал заповед и за светилници, а тие биле ставени пред завесата која ја одделувала Свјатаја Свјатих од Свјатаја, а на таа завеса, како што веќе наведов, биле извезени Херувими.

Исход 25, 31   И направи светилник од чисто злато;

Левит 24, 1   И му рече Господ на Мојсеј, велејќи: 2 „Заповедај им на синовите израилски да земат чисто маслиново масло, исцедено за светење, та светлото да гори секогаш 3 пред завесата во скинијата на собранието, а ќе го пали Арон (и синовите негови) постојано пред Господ од вечерта, дури до утрината; и тоа нека ви биде вечна наредба во родовите ваши. 4 На чист светилник распоредете ги
светилата кои ќе горат постојано пред Господ;

Броеви 8, 1   И му рече Господ на Мојсеј, велејќи: 2 „Јави му на Арон и кажи му: кога ги палиш кандилцата, отспреди на светилникот треба да горат седум кандилца.


Е сега да продолжиме каде што застанваме. Ти ја пастирав цела историја за тоа ти што го зборуваше, и јасно е дека си далеку од вистината. Ај да видиме сега што ќе кажеш за новиот текст што го пуштив!




Изменето од zidarski - 16.Октомври.2008 во 02:26
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2008 во 01:57
Евангелос - православието има јасни и конкретни докази што и како правеле Христијаните и во првиот и во вториот век... а и во сите векови понатаму, се до денес.
Точно се знае, и се пренесува од поколение на поколение, до денес.
И е Боговдахновено, од Бога е дадено!
Тоа што ти не го признаваш за такво, не значи дека не е.
Не си ти судијата, а Бог.
Do what is right, come what may...
Кон врв
evangelist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Bo&#382;e ne znam &#353;ta mi je, pale m

Регистриран: 16.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangelist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2008 во 01:55
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Maranata, тие книги (посланија, евангелија и сл.) што биле Боговдахновени, влегле во канонот на Светото Писмо.


Мачењето и убивањето не е критериум за боговдахновеност. Маченици имаш и во исламот, и во источните религии, меѓу пагантите и сл.


Ти не наведе ниту еден "доказ" дека некој во Библијата ги кадел Херувимите, дека се поклонувал пред нив и сл. Знам дека има пуста желба во тебе за такво нешто, но треа да ти стане јасно дека Бог не ја скроил Библијата по твоја желба намигнување



e taka e
biblijata e skroena, ama ne za sekoj isto!

koj saka da vidi ke vidi,koj ne, ne mora!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2008 во 01:52

Maranata, тие книги (посланија, евангелија и сл.) што биле Боговдахновени, влегле во канонот на Светото Писмо.

Мачењето и убивањето не е критериум за боговдахновеност. Маченици имаш и во исламот, и во источните религии, меѓу пагантите и сл.

Ти не наведе ниту еден "доказ" дека некој во Библијата ги кадел Херувимите, дека се поклонувал пред нив и сл. Знам дека има пуста желба во тебе за такво нешто, но треа да ти стане јасно дека Бог не ја скроил Библијата по твоја желба намигнување

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2008 во 01:32
А сега затоа што гледам дека нема смисла ова што го тропате (затоа што ви дадов валидни докази од Библијата каде се вели дека ги каделе Херувимите, се поклонувале пред нив, палеле светилници пред нив...), продолжуваме даље...

Изменето од Maran Ata - 16.Октомври.2008 во 01:34
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2008 во 01:30
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Тие палеле свеќи затоа што немале електрично осветлување, а не за да ги принесуваат како "бескрвна жртва" за живи, за мртви, за здравје, за бериќет итн. Да имале електрично осветлување, воопшто нема да им биле потребни свеќите.
 

Туку, за христијаните кои се криеле по катакомбите ние немаме валидни Боговдахновени извешти околу тоа што и како правеле во катакомбите, дали се поклонувале пред уметничките слики, дали им каделе, дали се молле на нив и сл. Но затоа пак имаме писмени и Боговдахновени извештаи од Христос и апостолите. намигнување Сигурно ќе се согласиш дека овие имаат далеку поголем авторитет и кредибилитет за да ги земаме како "правила за верата". Патем, и за Новозаветните извештаие сите (што се нарекуваме христијани) се согласуваме дека се Боговдахновени.

Ајде да направиме компарација меѓу оние кои денес се нарекуваат христијани и оние вистинските - Христос, апостолите, учениците кои се запишани во Светото Писмо.


Има и тоа какви валидни БОГОВДАХНОВЕНИ докази - еден куп житија на христијани од 1-2 век. Или сакаш да кажеш дека раните христијани од првите векови кои биле мачени и убивани за Христа не биле Боговдахновени?
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2008 во 23:55
kade i da si sekogas koga imas potreba i moznost toj sto gi islusuva nasite molitvi e sekogas i sekade so nas da gi slusne i obvistini....
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2008 во 23:53
Dobro be, milo najmilo moe, ti za inat ili stvarno ne me razbiras:
-se pokloniv od prosta pricina-izraziv pocit (ko sto i pokojniot pretsedatel svoevremeno go ima storeno istoto, ko sto site go pravat, pocit), ne znam dali znaes ama od pamtivek ostanalo toa, pocit se izrazuva na toj nacin, megu drugoto, dlaboka pocit, a ne e o od poniznost...
-se pomoliv na Boga, a stoev pred spomenikot, isto kako sto se molam na Boga i koga sum vo crkva, i koga sum v avtobus(ko sabajlevo na primer) , isto ko i pred Nikola Tesla (na fakultet ima od nego bista i tuka cekavme da ni kazat kade ke polagame) pred ispit, isto ko i doma, isto ko sekade sto go pravam toa... i prosti ama jas ne gledam nisto loso vo to kade i pred sto, mene mi e mnogu pobitno kon KOGO
taka najmilo

Изменето од Sunny - 16.Октомври.2008 во 00:13
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2008 во 23:38

Не знам ни јас дали го "пеел" поп споменикот, но едно знам: Христос и апостолите не пееле никакви споменици, икони, водички и сл. Нивната служба не била да пеат, туку да ја проповедаат радосната вест.

Доколку си се поклонила кон споменикот, тогаш да мило, тоа е идолопоклонство, затоа што Библискиот Бог сака да Му се молиме во Дух и Вистина, а не пред икони, споменици, или како што Маран Ата кажа еднаш, да одиме во Русија за да Му се поклониме на (Сеприсутниот) Бог.
 
Ако си случајно си се нашла пред споменикот додека си се молела, тоа не е идолопоклонство. Но ако изричито си отишла пред споменикот, надевајќи се дека молитвата пред, кон, врз, над, под или околу него ќе биде "посебно" слушната од Бог, тогаш да, тоа е идолопоклонство.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4647484950 57>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.