IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - За Иконите (само текст, без слики!)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

За Иконите (само текст, без слики!)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4445464748 57>
Автор
Порака
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2009 во 14:07
EvAngelos, ne narekuvaj me "mila" ili bilo kako, osven po mojot prekar! Ne iskrivokolchuvaj gi moite zborovi i ne izmisluvaj! Zabelezhuvam deka sekogash koga nemash argumenti, se obiduvash da ja zavedesh diskusijata vo lichna nasoka, patem se zhalish kaj moderatorite, zatoa shto dobivash kritika. Tvoeto mislenje e irelevantno vo odnos na faktite, koishto potvrduvaat sprotivno.

Zborot "ikona" na grchki jazik znachi "obraz" (izobrazenie). Vo eden od prevodite na stihot na bugarski jazik, taka i pishuva: "О, неразумни галатяни! Кой ви омая, та вече се не покорявате на истината вие, пред очите на които Иисус Христос бе изобразен така, като да бе разпнат помежду ви?" Go gledash li zborot "IZOBRAZEN"? Na angliski jazik, istiot zbor e preveden vo "portrayed", i shto znachat zborovite "prikazhuvanje" i "opishuvanje" na makedonski jazik, ako ne se "opis". Tokmu taka: IkonOPISOT e opis na obraz! Sega, neka kazhat drugite, koj e hipnotizioran? Ako, pak, ne razbirash prosti zborovi, ne znachi deka sum jas hipnotiozirana, tuku toj e tvoj lichen problem. Ti mozhesh da gi otfralash ikonite i da imash svoe mislenje za ikonopisot, no toa ne znachi deka si vo pravo. Se shto faktichki chinish, e napad vrz pravoslavieto!

Samiot zbor "ikonografija" na grchki e "grafo" na obraz (opis na obraz). IKONA = OBRAZ, GRAPHO = OPIS (pishuva/opishuva); IKONA + OPIS = IKONOPIS (slovenski) ili IKONA + GRAFO = IKONOGRAFIJA (od gr., lat.). Vprochem, za etimologijata i znachenjeto na zborot "ikonografija" prilozhiv link, na koj jasno pishuva "to describe" i "to write".http://www.merriam-webster.com/dictionary/iconography Etymology: Medieval Latin iconographia, from Greek eikonographia sketch, description, from eikonographein to describe, from eikon- + graphein to write. Samo ne znam, koj e tvojot problem, ne razbirash angliski ili namerno odbivash da se soochish so vistinata? Crtana, pishana, izobrazena, skicirana, portretirana i vo drug prevod, ikonata e opis na obraz, koj se pishuva spored dadeni pravila. Shto ne ti e jasno?






Изменето од Asya - 20.Октомври.2009 во 14:52
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2009 во 23:24
Originally posted by Asya Asya напиша:


Vo eden od prevodite na stihot na bugarski jazik... Na angliski jazik...
 
Новиот завет не е напишан ниту на бугарски, ниту на англиски, ниту на руски, туку на коине грчки јазик. Доколку сериозно сакаме да го побараме вистинското толкување на одреден збор во новиот завет (како што е прографо), ние треба да видиме дали и каде е спомнат тој збор и на друго место во новиот завет, или уште подобро, доколку постои некој друг контекст каде што истиот писател (во случајов апостол Павле) го спомнува тој збор - бидејќи нашата цел е да видиме што Павле подразбирал под тој збор "прографо", а не што EvAngelos или Asya подразбираат под тој збор.
 
Како што видовме зборот прографо значи: претскажан, прикажан, опишан, претставен и сл. Јас велам дека тука станува збор за прикажување со зборови, а не со слика. Ти велиш дека станува збор за прикажување со слика, а не со зборови.
Но, бидејќи писателот на посланието до Галатјаните е Павле, ајде да видиме што писателот Павле мислел кога го користел тој збор.
 
За најдобро да го доловиме тоа, ќе посочиме други места каде што ИСТИОТ писател - Павле, го користел ИСТИОТ збор во другите посланија:
 
"Навистина, сè што е (прографо) некогаш, (прографо) ни е нам за поука, за да имаме надеж преку трпението и преку утехата од Писмата."
(Римјаните 15:4)
 
Дали Павле во горниот стих мислел на некои поранешни икони, или пак за поранешните свети книги?
 
"..по откровение ми е соопштена тајната, како што порано (прографо) накратко.."
(Ефешаните 3:3)
 
Како што порано пишав или како што порано ви насликав на икона?
 
"зашто ни Христос не Си угодуваше Сам на Себеси, туку како што е (графо): „Хулите на оние, кои Те хулеа, паднаа на Мене.” "
(Римјаните 15:3)
 
Дали реченицата „Хулите на оние, кои Те хулеа, паднаа на Мене.” е икона или слово? среќа
 
 
Според ова комичното толкување на овој стих дека таму Павле зборува за некаква си икона, произлегува дека првично, кога Павле дошол во Галатија да им го проповеда евангелието, тој земал некоја икона во раката и почнал да ги убедува галатјаните дека Исус бил распнат велејќи им: Галатјани, Исус Христос го распнаа, еве ви доказ: и оп тука Павле ја вади сликата и сите Галатјани паѓаат на земја од смеа голема%20насмевка
 
Трета работа. Доколку Павле со некакаква си икона докажувал дека Исус е распнат, тогаш би се очекувало некаде да ја спомнал истата, барем во едно од неговите 13-14 посланија. Но такво нешто нема, јок, ни за лек. Единствена икона што се спомнува во Новиот Завет е иконата на Ѕверот ѓавол па сега ти види кон каде те водат иконите.


Изменето од EvAngelos - 20.Октомври.2009 во 23:26
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2009 во 23:38
Јас пак ќе се навратам на она што го видов деновиве, Тоше.

Ако од една страна велите дека не смеат да се прават идоли, зошто поповите не реагирале? Зошто допуштија луѓето да палат свеќи на сликата?

Ако не е маченик и светец затоа што не загинал со маченичка смрт, да потсетам дека многу светци доживеале длабока старост и умреле од природна смрт, така да тоа не е критериум.

Зошто се допуптаат вакви работи?
Или еден ден, ќе чуеме дека “да, грев е ама ние ќе го охристијанизираме ова“

Што мислат другите православни, дали е во ред оваа работа?


МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2009 во 23:43
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Јас пак ќе се навратам на она што го видов деновиве, Тоше.Ако од една страна велите дека не смеат да се прават идоли, зошто поповите не реагирале? Зошто допуштија луѓето да палат свеќи на сликата?Ако не е маченик и светец затоа што не загинал со маченичка смрт, да потсетам дека многу светци доживеале длабока старост и умреле од природна смрт, така да тоа не е критериум.Зошто се допуптаат вакви работи?Или еден ден, ќе чуеме дека “да, грев е ама ние ќе го охристијанизираме ова“Што мислат другите православни, дали е во ред оваа работа?



Jas mislam deka ne e vo red . I samiot Tose bi bil sokiran od toa sto lugeto go smetaat za svetec i mu palat svekji pred negovata slika.

Prasaj gi svestenicite koi se tamu zosto toa go dozvoluvaat .



Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2009 во 23:48
Свештениците не се аваилабле.
А еден ден, исто како и за Божиќните дивјачки огнови, бадникови гранки, ореови гранки за метење на гробовите на духови ќе речат-Да, пагански се тие обичаи, но ние мораме да ги охристијанизираме.

Па така ќе биде и со нашиот Тоше.

пред некој ден прашав една пријателка: “Што ако го прогласат Тоше еден ден за светец, дали ќе му се молиш нему пред икона? “ А она мене ми кажа “ако Бог решил да стане Тоше светец, ќе биде така“

Епа после...конфузија, еден поп кажува едно, друг друго-трет не дошол на венчавка се опијанил, четврт ги нарекувал луѓето овци и неверници....ѓавол

Изменето од maria_magdalena - 20.Октомври.2009 во 23:49
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2009 во 23:50
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Свештениците не се аваилабле.А еден ден, исто како и за Божиќните дивјачки огнови, бадникови гранки, ореови гранки за метење на гробовите на духови ќе речат-Да, пагански се тие обичаи, но ние мораме да ги охристијанизираме.Па така ќе биде и со нашиот Тоше.пред некој ден прашав една пријателка: “Што ако го прогласат Тоше еден ден за светец, дали ќе му се молиш нему пред икона? “ А она мене ми кажа “ако Бог решил да стане Тоше светец, ќе биде така“Епа после...конфузија, еден поп кажува едно, друг друго-трет не дошол на венчавка се опијанил, четврт ги нарекувал луѓето овци и неверници....ѓавол



Jas ti go kazav moeto mislenje, neka se izjasnat i drugite.
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2009 во 01:41
Aman, Evangelose! Si se fatil za eden zbor i go cedish bez potreba, dodeka ja gubish sushtinata. Pa, toj zbor e napishan ne sam za sebe, tuku vo daden kontekst i ne mozhe oddelno, von kontekst, da se preveduva i tolkuva. Komichno e toa shto sam ne znaesh shto zborish, ta si protivrechish: Vo prethodnata replika tvrdeshe deka "prografo" znachi "porano napishano", duri prilozhi citati so poinakov konteskt, samo za da go dokazhesh istoto, a sega velish deka "станува збор за прикажување со зборови". Zgora na se, si dozvoluvash da gi iskrivokolchuvash moite zborovi, kako shto ti godi. Jas rekov deka ikonografijata e opis na obraz, spored dadeni pravila, vrz osnova na postoechki fakti (realni karakteristiki i podatoci) za lichnosta, chij obraz se izobrazuva (opishuva), i naglasiv deka ikonite SE PISHUVAAT. A za da ne rechesh deka izmisluvam, prilozhiv link, so etimologija na zborot i definicija. No, ti si se fatil za nekoja "slika", pa se vrtish vo krug i sozdavash cirkus! Se pishuva pismo i ikona, a sliki se slikaat. Ikonografijata ne e slobodna umetnost, tuku se raboti za posebna tehnika. Vprochem, samiot zbor "ikonografija" se sostoi od dva zbora i go sidrzhi zborot "grafo". Badijala se obiduvash da ja dokazhesh tvojata nevistina, bidejki vistinata e ochebijna!

Изменето од Asya - 21.Октомври.2009 во 01:52
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2009 во 02:13
Originally posted by Asya Asya напиша:

Vo prethodnata replika tvrdeshe deka "prografo" znachi "porano napishano", duri prilozhi citati so poinakov konteskt, samo za da go dokazhesh istoto, a sega velish deka "станува збор за прикажување со зборови".
 
Не, туку јас реков:
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Тоа што ти го читаш во горниот превод како "нацртан", во оригиналнниот јазик пишува "προγράφω" (прографо) и значи: "претскажан", или фигуративно: "прикажан, опишан", или буквално "преднапишано" т.е. напишано порано.
 
Како што гледаш, буквалното негово значење го ставив како последно.
Од друга страна, стиховите кои ти ги приложив со поинаков контекст беа за да увидиш како тој ист збор (кој ти го преведуваш како цртање икони) неговиот оригинален писател (Павле) го употребувал во други ситуации и се надевам увиде дека никаде тој не го користел за цртќање икони... нешто што крајно не му доликува на апостолот Павле.
 
Originally posted by Asya Asya напиша:

Aman, Evangelose! Si se fatil za eden zbor i go cedish bez potreba, dodeka ja gubish sushtinata.
 
Не сум јас тој кој што се фатил за еден збор и го цеди, туку ти си таа која што од еден крајно несоодветен збор од Библијата се обидува да ги оправда иконите во православието како "библиски".
Затоа јас, знаејќи дека Библијата и иконите се две дијаметрално спротивно нешта, ти покажав дека тој збор и тој контекст немаат допирни точки со иконите во православието.
 
Еве, нема повеќе да се фаќам за тој збор, еве ајде сега ќе се фатам за целиот Нов Завет. Повели посочими некој стих од целиот Нов Завет каде што се спомнува некоја икона. Посочи ми каде во Новиот Завет се спомнува на пример иконата на св. Илија, на Св. Мојсеј, на св. Авраам, св. Јов, св. Јован Крстител, св. Стефан Маченик итн. Каде? среќа
 
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2009 во 06:53
Jas dokazhav se shto treba da se dokazhe vo odnos na ikongrafijata i nejzinata upotreba vo Crkvata, vo Iot vek, so potkerpa na citat od Noviot Zavet. A toa shto ti odbivash da se soochish so vistinata i prodolzhuvash da barash dokazi pri nejzinata ochevidnost, e iskluchivo tvoj problem. Pa, ti ne razbirash osnovni raboti, kako smislata i sushtinata na Sv. Pismo, no si dozvoluvash da go tolkuvash! Noviot Zavet ne e prirachnik za ikonografija, a Crkvata Hristova ne e mrtva, tuku prirodno raste i se razviva, bidejki e zhiv organizam, i ne mozhe vo XXI vek da izgleda isto kako vo Iot vek. Odnosno, taa ja ima istata sushtina, samo se menuva po forma i golemina. Sledstveno, brojot na ikonoPISCITE (obrati vnimanie deka ne se slikari, a ikonoPISCI) i freskoPISCITE, ikonite i freskite vo prviot vek ne mozhe da bide ednakov na toj vo Sredniot Vek i denes. Na poslednive dve-tri stranici imash dovolno dokazi, a shto kje pravish ponatamu, e tvoj izbor i pravo. Na zabludenite (oprelesteni) lugje bespolezno e da im se dokazhuva neshto, bidejki nema da poveruvaat duri i lichno Hristos vistinata da im ja izreche od Svojata usta, kako shto mnogumina ne poveruvaa, iako go gledaa i slushaa so svoite ochi i uchi, no kako nishto da ne vidoa i ne sushnaa, svojot Spasitel go raspnaa.

Ti velish deka Biblijata i ikonite se "дијаметрално спротивни нешта", a ne razbirash ili ne sakash da razbersh ni shto e toa "ikona". Pokraj site moi objasnenija, potkrepeni so citat od Noviot Zavet, etimologija i definicija na ikonografija, ti se vrtish okulu istata "slika", samo zatoa shto sakash da dokazhesh deka ikonografijata e idolopoklonostvo, i se sluzhish so lukavstvo. Od druga strana, nemash nikakvi dokazi za da go dokazhesh svoeto neosnovano tvrdenje. Poveli, prilozhi citat od Noviot Zavet i dokazhi ako mozhesh: KADE (vo koj stih) SE ZABRANUVA IKONOPISOT? Dali postoi zakon vo Noviot Zavet, koj zabranuva ikonopis? Samo ne zapochnuvaj odnovo so vtorata Bozhja zapoved, bidejki vekje e obrazlozheno, konkretno na shto se odnesuva, i deka ne se odnesuva na ikonografijata.

Изменето од Asya - 21.Октомври.2009 во 07:01
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2009 во 10:12
Originally posted by Asya Asya напиша:

Jas dokazhav se shto treba da se dokazhe vo odnos na ikongrafijata i nejzinata upotreba vo Crkvata, vo Iot vek, so potkerpa na citat od Noviot Zavet.
 
Не постои апсолутно никаков доказ, ниту надвор од Новиот Завет, а најмалку па во него дека христијаните од 1-ов век употребувале икони во обожавањето на Бог. Ти не докажа со никаков цитат од Новиот Завет дека тогаш се употребувале икони. Се што ти направе беше еден оскуден обид да го докажеш тоа постирајќи еден крајно несоодветен стих и давајќи едно комично толкување на тој стих што беше лесно разобличено прикажувајќи го значењето на истиот збор "прографо" во други цитати од Павле каде што невосмислено се гледа дека тој го користи за слово, а не за икона.
 
Originally posted by Asya Asya напиша:

 
Sledstveno, brojot na ikonoPISCITE (obrati vnimanie deka ne se slikari, a ikonoPISCI) i freskoPISCITE, ikonite i freskite vo prviot vek ne mozhe da bide ednakov na toj vo Sredniot Vek i denes.
 
Со ова се согласувам. Тој број не може да биде еднаков во 1 век и денес. Тој број во први 1 век изнесувал 0, а сега се илјадници икони поствани по ѕидовите и, се разбира, по тезгите на православните храмови.
 
Originally posted by Asya Asya напиша:

Poveli, prilozhi citat od Noviot Zavet i dokazhi ako mozhesh: KADE (vo koj stih) SE ZABRANUVA IKONOPISOT? Dali postoi zakon vo Noviot Zavet, koj zabranuva ikonopis? Samo ne zapochnuvaj odnovo so vtorata Bozhja zapoved, bidejki vekje e obrazlozheno, konkretno na shto se odnesuva, i deka ne se odnesuva na ikonografijata.
 
"Не прави за себе идол, ниту некаква слика на она, што е горе на небото, што е долу на земјата и што е во водата под земјата; немој да им се клањаш, ниту да им служиш."
(Излез 20:4-5)
 
"Дрводелецот, откако ќе одбере дрво, влече по него линија, со остар алат го оцртува, потоа изработува лик на убав човек, за да го постави дома. Сече кедри, зема бор и даб, кои ги одбира меѓу шумските дрвја, сади јасен, кого дождот го прави да расте. И тоа му служи на човекот за оган, а дел од него употребува да се топли, да запали оган и да пече леб. А од него прави и бог и му се поклонува, прави идол и паѓа ничкум пред него. Дел од дрвото изгорува во оган, со друг дел вари месо за јадење, си пече печено и јаде до наситување, а исто така се грее и вели: "добро е, се згреав; почувствував топлина." А од остатоците прави бог, свој идол, му се поклонува, паѓа ничкум пред него и му се моли и вели: "спаси ме (како православецот што паѓа ничкум пред иконата на блажената Марија и вели: пресвета богородице спаси ме!), зашто ти си мој бог." Не знаат, ниту разбираат: "Он им ги затворил очите, за да не гледаат, и срцата нивни - за да не разбираат. И не го зема тоа при срце, ниту има до толку знаење и разум да каже: "половината негова ја изгорев на оган и на јагленот негов испеков леб, сварив месо и јадев; а од остатокот зар ќе направам одвратност, зар ќе се клањам на парче дрво?" Рзбери дека срцето на идол е од пепел; измаменото срце твое те довело во заблуда, и не може да ја ослободи душата своја и да рече: "нели е измама тоа што е во десната рака моја?""
(Исаија 44:13-20, Библијата)
 
"Зашто, иако Го познаа Бога, не Го прославија како Бог, ниту покажаа благодарност; туку станаа суетни во своите мисли и нивното неразумно срце се помрачи. Зборувајќи дека се мудри, станаа безумни, и ја заменија славата на нераспадливиот Бог со слика слична на распадлив човек"
(Римјаните 1:21-23)
 
"Бог е Дух, и кои Му се поклонуваат, треба да Му се поклонуваат во дух и вистина (а не пред икона)."
(Исус Христос во ев. Јован 4:24)
 
"А кога Петар влегуваше, Корнелиј му излезе во пресрет, падна пред неговите нозе и се поклони. А Петар го подигна, велејќи: „Стани! И јас сум само човек!”"
(Дела апостолски 10:26, Библијата)
 
Од ова појасно здравје!
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Sola scriptura Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Октомври.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sola scriptura Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2009 во 13:39
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Свештениците не се аваилабле.А еден ден, исто како и за Божиќните дивјачки огнови, бадникови гранки, ореови гранки за метење на гробовите на духови ќе речат-Да, пагански се тие обичаи, но ние мораме да ги охристијанизираме.Па така ќе биде и со нашиот Тоше.пред некој ден прашав една пријателка: “Што ако го прогласат Тоше еден ден за светец, дали ќе му се молиш нему пред икона? “ А она мене ми кажа “ако Бог решил да стане Тоше светец, ќе биде така“Епа после...конфузија, еден поп кажува едно, друг друго-трет не дошол на венчавка се опијанил, четврт ги нарекувал луѓето овци и неверници....ѓавол


A sto ti signalizira seto toa?

Deka nesto e gnilo vo pravoslavieto?
Кон врв
Sola scriptura Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Октомври.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sola scriptura Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2009 во 13:41
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Asya Asya напиша:

Jas dokazhav se shto treba da se dokazhe vo odnos na ikongrafijata i nejzinata upotreba vo Crkvata, vo Iot vek, so potkerpa na citat od Noviot Zavet.

 

Не постои апсолутно никаков доказ, ниту надвор од Новиот Завет, а најмалку па во него дека христијаните од 1-ов век употребувале икони во обожавањето на Бог. Ти не докажа со никаков цитат од Новиот Завет дека тогаш се употребувале икони. Се што ти направе беше еден оскуден обид да го докажеш тоа постирајќи еден крајно несоодветен стих и давајќи едно комично толкување на тој стих што беше лесно разобличено прикажувајќи го значењето на истиот збор "прографо" во други цитати од Павле каде што невосмислено се гледа дека тој го користи за слово, а не за икона.

 

Originally posted by Asya Asya напиша:

 
Sledstveno, brojot na ikonoPISCITE (obrati vnimanie deka ne se slikari, a ikonoPISCI) i freskoPISCITE, ikonite i freskite vo prviot vek ne mozhe da bide ednakov na toj vo Sredniot Vek i denes.

 

Со ова се согласувам. Тој број не може да биде еднаков во 1 век и денес. Тој број во први 1 век изнесувал 0, а сега се илјадници икони поствани по ѕидовите и, се разбира, по тезгите на православните храмови.

 

Originally posted by Asya Asya напиша:


Poveli, prilozhi citat od Noviot Zavet i dokazhi ako mozhesh: KADE (vo koj stih) SE ZABRANUVA IKONOPISOT? Dali postoi zakon vo Noviot Zavet, koj zabranuva ikonopis? Samo ne zapochnuvaj odnovo so vtorata Bozhja zapoved, bidejki vekje e obrazlozheno, konkretno na shto se odnesuva, i deka ne se odnesuva na ikonografijata.

 

"Не прави за себе идол, ниту некаква слика на она, што е горе на небото, што е долу на земјата и што е во водата под земјата; немој да им се клањаш, ниту да им служиш."(Излез 20:4-5)

 

"Дрводелецот, откако ќе одбере дрво, влече по него линија, со остар алат го оцртува, потоа изработува лик на убав човек, за да го постави дома. Сече кедри, зема бор и даб, кои ги одбира меѓу шумските дрвја, сади јасен, кого дождот го прави да расте. И тоа му служи на човекот за оган, а дел од него употребува да се топли, да запали оган и да пече леб. А од него прави и бог и му се поклонува, прави идол и паѓа ничкум пред него. Дел од дрвото изгорува во оган, со друг дел вари месо за јадење, си пече печено и јаде до наситување, а исто така се грее и вели: "добро е, се згреав; почувствував топлина." А од остатоците прави бог, свој идол, му се поклонува, паѓа ничкум пред него и му се моли и вели: "спаси ме (како православецот што паѓа ничкум пред иконата на блажената Марија и вели: пресвета богородице спаси ме!), зашто ти си мој бог." Не знаат, ниту разбираат: "Он им ги затворил очите, за да не гледаат, и срцата нивни - за да не разбираат. И не го зема тоа при срце, ниту има до толку знаење и разум да каже: "половината негова ја изгорев на оган и на јагленот негов испеков леб, сварив месо и јадев; а од остатокот зар ќе направам одвратност, зар ќе се клањам на парче дрво?" Рзбери дека срцето на идол е од пепел; измаменото срце твое те довело во заблуда, и не може да ја ослободи душата своја и да рече: "нели е измама тоа што е во десната рака моја?""(Исаија 44:13-20, Библијата)

 

"Зашто, иако Го познаа Бога, не Го прославија како Бог, ниту покажаа благодарност; туку станаа суетни во своите мисли и нивното неразумно срце се помрачи. Зборувајќи дека се мудри, станаа безумни, и ја заменија славата на нераспадливиот Бог со слика слична на распадлив човек"(Римјаните 1:21-23)

 


"Бог е Дух, и кои Му се поклонуваат, треба да Му се поклонуваат во дух и вистина (а не пред икона)."(Исус Христос во ев. Јован 4:24)

 


"А кога Петар влегуваше, Корнелиј му излезе во пресрет, падна пред неговите нозе и се поклони. А Петар го подигна, велејќи: „Стани! И јас сум само човек!”"(Дела апостолски 10:26, Библијата)

 

Од ова појасно здравје!



Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2009 во 18:18
Mozhete da si rakopleskate kolku shto vi godi, no toa ne znachi deka vasheto mislenje e ispravno. Toa shto EvAngelos go chini e zloupotreba i iskrivokolchuvanje na Sv. Pismo za svoi (lichni) celi, vo dadeniot sluchaj, protiv Pravoslavnata Crkva. Nieden od goreizlozhenite citati ne se odnesuva na ikonografijata, nitu ja zabranuva. Nie ne mu se poklonuvame na materijalot od kojshto se izraboteni ikonite, nitu izmisluvame bozhestva i svetci. Gornite citati se odnesuvaat na paganizmot, t.e. na sozdavanjeto na kumiri i totemi od drveni i drugi materijali. Podocna, kje obrazlozham za sekoj stih oddelno, a vekje e dokazhano deka vtorata Bozhja zapoved ne se odnesuva na ikonografijata i ne ja zabranuva. Vprochem, koi ste vie za da ja osporuvate ikonografijata i Pravoslavnata Crkva? Dali sami imate legitimna crkva? Za vash*te obvinenija da bidat validni, prvo treba da dokazhete deka imate apostolsko nasledstvo, so istoriski fakti. Vo sprotivno, vasheto obvinenie e obichna kleveta!

Ikonografijata ima svoja istorija, zasnovana na istoriski dokazi i svedoshtva.

http://orthodoxwiki.org/Apostle_Luke

"The holy, glorious and all-laudable Apostle and Evangelist Luke is the author of the Gospel of Luke, the companion of the Apostle Paul (Phil 1:24, 2 Tim 4:10-11), and is numbered among the Seventy Apostles. He was a native of Syrian Antioch and a physician, and is the founder of iconography."

Ikonografijata i istorijata na Crkvata odat zaedno. Osnovach na ikonografijta e Sv. Apostol Luka, vo I vek na Hristovata era. Ikonografijata se razvila sovmestno so hristijanstvoto, po sozdavanjeto na prvata hristijanska imperija (Vizantija). Nie nemame dovolno informacii za hristijanite vo prvite vekovi, bidejki bile goneti i mnogumina postradale za verata, a Bozhjata sluzhba, kako i site crkovni aktivnosti bile izvrshuvani vo tajnost. Vizantija bila prva hristijanska imperija, kade shto hristijanite mozhele slobodno da mu sluzhat na Boga, i koja ovozmozhila shirenje i rascvet na hristijanstvoto. Togash, bile sozdadeni i uslovite za razvivanje na ikonografijata, a episkopite, koishto ja blagoslovile, bile naslednici na Sv. Apostoli (imale apostolsko preemstvo/nasledstvo) i ja imale blagodatta na Sv. Duh. Sega, nekoj si EvAngelos, od ne znam koja "crkva", saka da dokazhe deka ikonografijata e nekakvo idolopklonstvo. Pa, ima li smisla?

Изменето од Asya - 21.Октомври.2009 во 19:08
Кон врв
Dzingis Kan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 133
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dzingis Kan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2009 во 20:08
Ima, ima smisla , i toa golema smisla, zatoa sto vie totalno go zapostavivte Boga i im se molite na nekoi prepodobni starci i ikoni, vrezani na platno, drvo i slicni predmeti. Vie pravoslavnite povece nalikuvate na idolopoklonici otkolku na cisti Monoteisti.

Prosti sto vaka sum direkten, no celata vasa pojava i zastapenost go zboruvaat i potvrduvaat ova.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4445464748 57>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.