IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КОЕ Е БОЖЈОТО ИМЕ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КОЕ Е БОЖЈОТО ИМЕ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456>
Автор
Порака
Георги_Кастриот Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Георги_Кастриот Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2009 во 01:35
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

eyeh asher eyeh.Тоа ќе му го кажеш на синовите на Израел,hayah(друга форма на eyeh),ме прати кај вас. Тоа ќе му го речеш на синовите на Израел,YHVH(eyeh asher eyeh),Богот на твоите....и тоа ќе биде моето име... Значи,како што кажав eyeh i hayah го имаат истото значење што е Јас сум.

 

Ма каков ашер машер ејех мејех. Во староеврејските ракописи стои само: יהוה <FONT face="Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif" size=2>и היה, <FONT face="Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif" size=2>а овие две се различни зборови во староеврејскиот јазик.

 

Божјото Име = יהוה = ЈХВХ (без самогласки) = ЈАХВЕ, ЈЕХОВА (со самогласки)"Јас Сум" = היה = ХЈХ (без самогласки) = хајах (со самогласки)

И пак ќе кажам, без разлика што Божјото име (ЈХВХ) има одредено значење, па дури и тоа да е Јас Сум, Тој што Е, Вечниот, Самобитниот итн. овие значења во никој случај не ја намалуваат личноста на Божјото име.

Секое име, ама буквално секое име си има свое значење. Друго е тоа дали ние го знаеме значењето на одредено име или не, но факт е дека секое име има свое етимолошко потекло. Постојат и цели книги каде по азбучен ред можете да ги најдете скоро сите имиња заедно со нивните значења. Пример:

Богољуб = оној што го љуби Бога

Мирослав = оној што го слави мирот

Петар = Карпа

Јуда = оној што го слави Бог

Огнен = оној што е како оган

Стефан = венец

итн. сите овие имиња си имаат свое значења, но истовремено се и лични имиња. Ист е случајот и со Божјото свето Име (ЈХВХ - кое се изговара најверојатно како Јехова или Јахве). Ние можеме со недели да полемизираме кое е Неговото значење, но против Библијата и против здравиот разум е да негираме дека тоа е Име само затоа што има значење.

 


"И видов, и ете, Јагнето стои на Сионската гора, а со него сто и четириесет и четири илјади, кои го имаа напишано, на своите чела, Неговото име (Исус) и Името на Неговиот Татко. (???среќа)"(Откровение 14:1)
 



Celo vreme se ubeduvav sebesi deka si normalna licnost no ocigledno imas precki vo mentalniot razvoj.Eve ti prevod od Biblijata na Angliski.


13. But Moses said to the Deity, “Suppose I come to Israel’s Sons and say to them, ‘Your father’s deity has sent me to you’, and they say to me, ‘What is his name?’ – what should I say to them?”

14. Then Deity said to Moses, “ehyeh asher ehyeh”. And he said, “Thus you will say to Israel’s Sons: ‘ehyeh has sent me to you’.

15. And Deity further said to Moses, “Thus you will say to Israel’s Sons: ‘YHWH your fathers’ deity, Abraham’s deity, Isaac’s deity and Jacob’s deity – he has sent me to you’; this is my name to eternity, and this my designation age (by) age.”



ה ו ה י -stoi za YHWH,za JHWH nemozes vo nikoj slucaj da go kazes i da go znaes pravilniot izgovor bidejki toa ime smeelo da bide kazuvano poveke od ednas godinata,taka da nikoj denes ne go znae negovoto pravilno izgovaranje,Yahveh e dobieno so dodavanje na samoglaskite od Elohim,od toa sledi deka imeto Yahveh/Yahweh/Yehowa/Ihowa/Yhwe e slobodna intrpretacija na skolari od sredniot vek kade prv pat se upotrebuva.

Od primerot sto ti go kazav jasno se gleda deka BOg sebesi se narekuval Jas/Jas sum,sto znaci deka toa e negovoto ime,a dosega nedesifriraniot zbor IHVH,go odbar da bide ime so koe ke mu se obrakaat.Se pretpostavuva deka e nesto slicno na Jas sum.
Toa moze da se sporedi so ovaj slucaj:Na primer kralicata na Anglia se vika Elizabeta,no nejzinite podanicija ja vikaat vikaat Nejzinoto Velicestvo,bidejki ne se dovolno bliski da ja narecat Elizabeta.A samata taa se narekuva Elizabeta.

Изменето од Георги_Кастриот - 08.Март.2009 во 01:35
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2009 во 11:32
Originally posted by Георги_Кастриот Георги_Кастриот напиша:


ה ו ה י -stoi za YHWH,za JHWH nemozes vo nikoj slucaj da go kazes i da go znaes pravilniot izgovor
 
Јас никаде не реков дека го знам правилниот изговор на Божјото свето Име. Впрочем и затоа велам Јехова/Јахве или пак често Го пишувам и само со соглските "ЈХВХ".
Не знам дали ја пратите целата дискусија на темава. Ние последниве 2 страни не дебатираме околу изговорот на Божјото свето Име, туку околу тоа дали Бог има или нема Име.
Мило ми е што со вас се сложив дека Бог има Име, не навлегувајќи околу Неговото правилно изговарање.
Поздрав.
 
Осија: 12:5 А Господ е Бог Саваот; Јехова (ЈХВХ) е името Негово.
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Георги_Кастриот Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Георги_Кастриот Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2009 во 12:19
Јас сум ZoraNaSlobodata и сум несреќно баниран,го искористив овај ник бидејќи морав да ја завршам дискусијата.
И да се согласувам дека Бог сепак има име,уште да се согласиме кое е тоа : ).
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2009 во 12:49
Божјото свето Име, според објавата на Библијата, е יהוה . Се согласуваш?
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2009 во 15:02
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:


"И видов, и ете, Јагнето стои на Сионската гора, а со него сто и четириесет и четири илјади, кои го имаа напишано, на своите чела, Неговото име (Исус) и Името на Неговиот Татко. (???среќа)"(Откровение 14:1)


 

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

2. Kako ovoj citat dokazhuva KOE e toa ime?

 

Тој цитат не кажува КОЕ е тоа име, ама докажува дека Таткото ИМА Име намигнување


Naslovot na temata e: "КОЕ Е БОЖЈОТО ИМЕ ?"

Citatot mozhesh da go zemesh bukvalno, deka navedeniot broj lugje gi imaat napishano na chelata iminjata na Isus i Boga (iako vo isto vreme treba da objasnish na koj jazik i pismo se napishani i zoshto toa bi se napravilo? ), ili da go razberesh simbolichno, kako sto e napishano celoto Otkrovenie, pa da razberesh deka toa se onie lugje koi go pratat Isusovoto propovedanje i voljata na negoviot Otec, sto kje priznaesh i samiot oti e mnogu po plauzabilna opcija.

Taka povtorno doagjame do prvichnoto prashanje: koe e imeto na Boga, ako kako eden i edinstven Toj voopshto ima potreba da go ima?


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2009 во 15:27

Дали Бог има или нема потреба од Име, Тој најдобро си знае. Фактот што Неговото свето Име е над 7000 пати спомнато во Светото Писмо, фактот што 3тата Божја заповед забранува напразно изговарање на Неговото Име, фактот што во молитвата "Татко наш" се вели: "да се свети Името Твое", фактот што Исус молел да биде прославено Името на Неговиот Татко, фактот што проркот Осија вели дека ЈХВХ е името на Господ недвосмислено укажуваат на тоа дека Бог Таткото има Име и тоа Име е свето, а не непостоечко.

Тоа што на некои од вас во своите човечки филозофии, човечки догми и сопствена логика не ви се уклапа тоа Бог да има Име, тоа си е ваш проблем, но не и проблем на Библијата.
 
Ако е симболично Името на Бог Таткото, тогаш е симболично и Името на Исус Христос бидејќи тие се напишани во иста реченица и единствено раздвоени со сврзникот "и". Не велам дека тие имиња не се симболично напишани на челата. Да, тие веројатно се симболично напишани, но самите имиња не се симболични и тоа не треба да се докажува. Се што треба да се направи е само здраворазумски и без предрасуди да се прочита текстот, а и многу други текстови каде што се велича Името Божјо.
 
"Јас ќе го посветам Своето големо свето Име, што вие го обесветивте меѓу народите кај кои дојдовте! И народите ќе знаат дека Јас Сум ЈАХВЕ - говори ЈАХВЕ Бог - кога врз вас, пред нивни очи, ќе ја покажам Мојата светост."
(Езекиел 36:23)
 


Изменето од Pravoslaven - 08.Март.2009 во 15:32
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Георги_Кастриот Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Георги_Кастриот Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2009 во 18:17
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Божјото свето Име, според објавата на Библијата, е יהוה . Се согласуваш?


Се согласувам дека тоа е името со кое тој вели да му се обраќаме.
Додека неговото лично име е ה ו ה,кое за разлика од יהוה е познато како се чита и што значи,се чита Hayah или Ehyeh,и значи Јас сум.


Тоа и самиот Тој ни го кажува,Јас си сум познат себеси како Јас.(Тоа е исто како кога велиме,се викам.Тоест,прашање:Кое е твоето име?Одговор:Самиот се викам Петар.)
Кажи им дека Јас/Јас сум те прати,и дека од сега ќе ми се обраќате со JHVH(Што и да значи).

Изменето од Георги_Кастриот - 08.Март.2009 во 18:25
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2009 во 18:34
Аха те сфатив, демек јас се викам Петар, ама вие ќе ми се обраќате со Андреј загриженост голема%20насмевка
Третата Божја заповед вели: Не изговарај го напразно Името Божјо, затоа што Бог нема да го остави неказнет оној што напразно ќе го изговори Името Негово. Точно е тоа дека не е познато како се изговара името יהוה. Но тоа е така затоа што тоа е Божјото свето Име и заради стравот од тратата Божја заповед Израелците престанале да го изговараат тоа Име и затоа Неговото правилно изговарање се изгубило.
Тоа не е случај со фразата "Јас сум" (ה ו ה) од проста причина што тоа не е, ниту било, ниту ќе биде Името Божјо, туку е само една симболична реторика што Бог ја користи во Излез 3.14 за да најпосле во Излез 3.15 го открие Своето свето Име יהוה.
 
"Моето свето име ќе го објавам среде Мојот Израелев народ, и не ќе оставам да се обесветува веќе Моето свето Име! И сите народи ќе познаат дека Јас Сум Јехова (יהוה), Израелевиот Светец. "
(Езекиел 39:7)
 


Изменето од Pravoslaven - 08.Март.2009 во 18:46
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
pmmladen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 21.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 333
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pmmladen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2009 во 18:51
Како може да си дозволи една мизерна примитивна креатура да си земе за право да одлучува, коментира, претпоставува за името на својот КРЕАТОР.
КРЕАТОРОТ на сите нешта е над се и сигурно не би им објаснувал на своите креации кој е тој и како се вика.
Ако Креаторот го кажувал името, тоа би било исто како пекарот да им кажува на лебот и кифлите како се вика тој или овчарот што одгледува овци да им кажува на јагнињата "јас сум Ристе овчарот и се грижам за вас".
Кон врв
Георги_Кастриот Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Георги_Кастриот Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2009 во 18:54
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Аха те сфатив, демек јас се викам Петар, ама вие ќе ми се обраќате со Андреј загриженост голема%20насмевка
Третата Божја заповед вели: Не изговарај го напразно Името Божјо, затоа што Бог нема да го остави неказнет оној што напразно ќе го изговори Името Негово. Точно е тоа дека не е познато како се изговара името יהוה. Но тоа е така затоа што тоа е Божјото свето Име и заради стравот од тратата Божја заповед Израелците престанале да го изговараат тоа Име и затоа Неговото правилно изговарање се изгубило.

Тоа не е случај со фразата "Јас сум" (ה ו ה) од проста причина што тоа не е, ниту било, ниту ќе биде Името Божјо, туку е само една симболична реторика што Бог ја користи во Излез 3.14 за да најпосле во Излез 3.15 го открие Своето свето Име יהוה.

 


"Моето свето име ќе го објавам среде Мојот Израелев народ, и не ќе оставам да се обесветува веќе Моето свето Име! И сите народи ќе познаат дека Јас Сум Јехова (יהוה), Израелевиот Светец. "(Езекиел 39:7)

 


Не ме свати,тоа е исто како јас да се викам Александар,а да вас ви порачам да ме нарекувате Вашето Величество Александар,така нешто слично.
А тоа е се освен симболична реторика,оти директниот одговор на прашањето кое е Твоето име?е-Јас сум познат на себеси како Јас,и кажи им дека битието Јас те прати кај нив.И дека ќе ми се обраќаат само како JHVH.
Значи како кралицата на Англија што се вика Елизабета,ќе рече,јас сум Елизабета Втора,и ќе ми се обраќате цела вечност само со Ваше Величество.

Изменето од Георги_Кастриот - 08.Март.2009 во 18:58
Кон врв
Георги_Кастриот Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Георги_Кастриот Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2009 во 18:55
Originally posted by pmmladen pmmladen напиша:

Како може да си дозволи една мизерна примитивна креатура да си земе за право да одлучува, коментира, претпоставува за името на својот КРЕАТОР.
КРЕАТОРОТ на сите нешта е над се и сигурно не би им објаснувал на своите креации кој е тој и како се вика.
Ако Креаторот го кажувал името, тоа би било исто како пекарот да им кажува на лебот и кифлите како се вика тој или овчарот што одгледува овци да им кажува на јагнињата "јас сум Ристе овчарот и се грижам за вас".



Господ сам ни го кажал името и рекол да не го употребуваме залудно.
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2009 во 19:51
 
"..и тие ќе го повикуваат Моето Име, а Јас ќе им се одѕвиам; и ќе речам: ‘Тоа е Мој народ!’ а тие ќе речат: ‘Јехова е мој Бог!"
(Господ во Захарија 13:9, Светото Писмо)
 
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2009 во 19:57
гледав на ТВ денес еден филм
требал еден да отвори скривено со божјото име
и притиснал на ЈАС

ептем ми се допадна тоа



Изменето од anakin - 08.Март.2009 во 19:58
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Георги_Кастриот Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Георги_Кастриот Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2009 во 20:01
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

 

"..и тие ќе го повикуваат Моето Име, а Јас ќе им се одѕвиам; и ќе речам: ‘Тоа е Мој народ!’ а тие ќе речат: ‘Јехова е мој Бог!"(Господ во Захарија 13:9, Светото Писмо)

 



Тоа ти го објаснав во претходниот пост.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.