Испечати | Затвори го прозорот

КОЕ Е БОЖЈОТО ИМЕ

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=18169
Датум на принтање: 17.Јуни.2024 во 13:45
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: КОЕ Е БОЖЈОТО ИМЕ
Постирано од: sade um
Наслов: КОЕ Е БОЖЈОТО ИМЕ
Датум на внесување: 05.Март.2009 во 18:43
КОЕ Е БОЖЈОТО ИМЕ

- зборот " име --- во името " како збор од ангелскиот речник во превод на македонски значи " овластување , пренесена власт - ингеренции во точно определена сфера , покровителство , полномошно за извршуванје одредени активности ЗА ИНТЕРЕС ( ВО ИМЕ ) на некој што има сила моќ инструменти- начини - методи и средства како да спроведе наметне своја воља врз поширок круг луге и секој поединец на одредена територија - област каде што може да ја наметне . Такашто огромна заблуда е кога буквално се сваќа " секој што ќе го/ се повика на името Христово ќе биде спасен " оти луѓе мислат дека кога акустично со уста / грло изговорат одреден збор те реченица ( небаре станува збор за волшебна- магична реченица збор кој мора точно така да се изговорат ) по автоматизам им следува вечен живот па затоа се натпреваруват кој повеќе или погласно ќе каже " ВО ИМЕТО " или " Христос или Исус или Бог ( оти звучи така бомбастичнои општопознато а непознато )"
.............што се подразбира дека е тешка глупост и нема врска со библиски учења.
И ова нее тешко да се реши оти цело време ни е " пред нос " што се вели .. цело време слушаме за порано " во ИМЕТО НА КРАЛОТ / ЦАРОТ " а денес "во ИМЕТО на државата "

.
.
.
Елимелах= Бог е Човек=Личност.................е ова многу боље него редење безврска имиња

И ова нее тешко да се реши оти цело време ни е " пред нос " што се вели .. цело време слушаме за порано " во ИМЕТО НА КРАЛОТ / ЦАРОТ " а денес "во ИМЕТО на државата "

.
.
.

Бог е љубов....едно име има.....Не е Бог на љубовта.....туку љубов

Зборот името Исус значи = Спасот е во Бог
од друга страна...Елимелах=Бог е Човек (Људина , благороден , племенит ,хумана Личност )

па така со соодветна замена добиваме....Исус= спасот е во Личноста
( не било каква туку љубовна личност)

Павле..."џабе некој се рекламираат дека богоугодници ако Бог не ги препорача"
ова е објаснување од Христ

нели Исус нешто рече во смисла...."ако некој дојде во свое ИМЕ (себе се рекламира) ќе му поверувате (дадете своја доверба..иако незаслужил со ништо ) а ЈАС кој дојдов во ИМето на Бог не ми верувате "......(ова малку карикирано ама мислам не ја изгуби смислата)
.
.
.
така што не може секоја карактерна особина на Личноста па нека е и бог да се кажва дека тоа му е име.........
ќе испадне има милион имиња
добар-име
лут-име
насмеан-име
милослив-име
.
.
.тоа се глупости


Епа тоа и не го разбрале вие религиозните.....немаат капацитет

велат........Твоето и Моето ,..........ИМЕ

Е да...ама под име цело време подразбираме идентификација со биолошко тело

Додека библија е Слово - Доктрина на Личноста

Како ќе ИМЕНУВАШ ЛИЧНОСТ БЕЗ БИОЛОШКО ТЕЛО===== ова е најбитно

Затоа под Бог не се подразбира идентификација со биолошко тело....оти е Личност...........Па не се ИМЕНУВА како....Зоран Горан....итн

Туку Личноста според библија може да биде :

1) човек.........само биолошко чпвеково тело и/или сите оние кој животот го свеле на прост биолошки опстој...Павле .."да јадеме да пиеме оти утре ќе умреме"......ова е пред се за религиозни оти така го "слават" бог......КАј овие неможе да се збори за постоење на личност

2)човек...Просечен човек кој нешто вложува во себе и своја надграба искажува некаква примитивна општествена свест ( најчесто под закана и од страв од држва ) но сето тоа нее доволно да се стаса до критично ниво кога навистина може да се збори за личност

3) Ч(големо)овек........Елимелах=Бог е Човек.........Личност со екстремно висока Општествена свест...Човек=Личност хуманист људина ( тоа ти е кога на некој ќе му речеш -"де бе биди малку човек" не мислиш да оди да прави пластични операции или да билдува туку да искаже хуманост-толерантност - разбирање за кон другите).....Е кај идеалисти ...христјани до 300 год , Валдензи во франција во 12 век , комунисти анрхисти филантропи во 20 век....може да се идентификува постоење на ЛИчност
.
.
.
.
Е да и друга ЛАГА...па и заблуда е дека пред 2000 год Исус бил БОГОЧОВЕК

демек и Бог = личност.... АМА и биолошко тело =Човек......
значеение...Исус= спасот е во Бог
значение Елимелах=Бог е Човек =Личност
следствено .....Исус=Спасот е во Личноста

Бог = Супериорно,а и
Човек= Личност
произлегува.....БогоЧовек=Супериорна Личност
.
.
.Дела 2 ред 21.."И секој кој ќе го (СЕ) повика (НА) Господовото ИМЕ (пренесено овластување , отстапени ингеренции...нели "во името на државата"," во името на царот кралот" ..итн ) ќе биде спасен."

Значи не како релчигиозни ги лжат луѓето дека ако а кустично со збор изговараат Име дека ќе се спасат....туку очигледно тоа знчи нешто друго
.
.
Е ова религиозни ова да го сватат...пресложено е за нив

Пред 2000 год не дошол никаков бесмртен биолошки човек (нели умрел на крстот0

туку пророкот Емануил на старост на билошко тело околу 30 год (нели така си пишува)...во себе оформил отелотворил бесмртна Личност и се нарекол Исус
ама....Личноста се викала Исус..а биолошкото тело си останало истото од Емануил

.
.
. и сето црковна лага и измислици дека ...како што одлучиле со надгласување на тие васељенски - интергалактички састанци ....бог ќе ја воскресне душата и биолошкото тело на секој човек ...............е чиста глупост...еве го доказот и зошто.......
1 Коринќани 15 - ред 50..."тело(билошко)и крв неможе да го наследат божјо царство"

е ова ево склад со библиски гаранции дека цела вселена ќе биде уништена вклучувајќи ги и биолошки тела на човек кој несе никаков исклучок А ќе преживеат само одредени Личности на кој им се дадат нови билошки тела....Нели кога го прашувале Павле како какви ќе бидат воскреснати...незнаел точно да одговори во каков билошки облик-тело-а



Коментари:
Постирано од: sade um
Датум на внесување: 06.Март.2009 во 02:01
Евангелие по Јован 5 -ред 43...........Јас дојдов ВО ИМЕТО на Мојот Татко , и не ме примате .Ако дојде друг ВО свое ИМЕ него ќе го примите.

ред 44 ,,.Како може да ВЕРУВАТЕ кога примате Слава ( доокажаност-па и препорачаност)еден од друг , а не ја барате славата ( докажаноста ) што доаѓа од единствениот Бог ?

инаку во нов завет Единиот Бог се нарекува и Татко ( збор од ангелски речник што значи Основоположник ) на Духовите - идеалите...................

Светиот Дух= безкомпромисен идеал е само еден идеал од кој и самиот бог не отстапува..............иако е Основоположник на духовите = идеалите
Исус....Вашиот Татко на небесата.....( малце караикирано)

а бидејќи има бесконечно духови-идеали- ....треба да има бесконечно имиња.......апсурд............( не дискутираме колку се реални тие идеали колку се навистина остварливи .......)

Ако пред 2000 год бил севозможниот Бог како што лажат .....

тогаш кон кого упатувал молитви.........

или и самиот имал голем недостаток на самодоверба
.
.
.
ама.............глупости...........што може да очекуваш од

некој што се научиле со векови да лажат....

научиле 5-6 пароли 5-6 бомбастични збора

и само тоа го верглаат...................
.
.
.
а ИМЕТО БОЖЈЕ Е ...........Човек....Личност ...............Елимелах= Бог е Човек

и сите тие 99 карактерни особини штосе наведени во к*ранот

одговараат на ЕДНА Личност


Постирано од: sade um
Датум на внесување: 06.Март.2009 во 02:02
Елимелах = Бог е= Човек = благородна хумана Личност

Линоста не се именува како и биолошките тела

1 ) биолошките тела се "крстат" ..именуваат ради разликување...зоран Горан..
заради перцепција кога се отсутни,.............

2 ) додека Личноста се именува според карактерни особини...добар лош....


.
.
па бидејќи библија кажува дека битието бог е Личност

значи неможе да се именува со човечки- биолошки називи-имиња

.
.
ова е логично оти објаснувањето е дека биолошко тело без личност е мртва природа

оти раката нема да земе сама од себе нож или пушка да убива

туку личноста и наредува...испраќа невронски сигнали и ја активира

командува со неа како и со цело биолошко тело


Постирано од: sade um
Датум на внесување: 06.Март.2009 во 02:04
не се никакви божји имиња туку сите означуваат

чувства , емоции , карактерни особини НА ЕДНА ИСТА .....ЛИЧНОСТ
.
.
.
еве дека е исто и во Библијата :

1 Коринќани 13 :


ЉУБОВТА :
1) долго трпи - Трпеливост
2) е љубезна - Љубезност
3)не се фали - Скромност
4) не се вообразува - Приземност , приемчивост
5) не се однесува непристојно - Пристојност
6 ) не се раздразнува - Смиреност , Сталоженст
7) не памети зло - НеЗлопамтив-а
8) неи се радува на неправдата- ЧУВСТВО ЗА ПРАВЕДНОСТ

.
.
.
.
сите одразуваат карактерни особини , емоции , чувства НА ЕДНА ИСТА ЛИЧНОСТ


Постирано од: sade um
Датум на внесување: 06.Март.2009 во 02:06
Евангелие по Јован 16 ред 18...".Како што Ти Ме ИСПРАТИ Мене во светот....."-Исус

Евангелие по Јован 16 ред 25.....".....дека Ти ме ПРАТИ..."-Исус

негоооооооооооооооооооо

бе што стана со тоа прикаските за триличниот...тројца...одвоени ама ЕДНАКВИ во се освен во надворешниот пројавен облик ????????????
нели не подуја цело време со оваа прикаска ?

ЕПА ............
АКО СИНОТ И ОТЕЦОТ СЕ РАМНОПРАВНИ

или

ако јас и ти сме ЕДНАКВИ ВО СЕ.........
со кое право ти мене би ме испраќал на земјата да ме плукаат , камшикуваат , да ми упукат клинови бе ?
Зарем нема да ти речам штом ти паднала таква идеа иди па сам реализирај си ја...што има мене да ме местиш ...ти мене да ме испраќаш бе ...



Постирано од: sade um
Датум на внесување: 06.Март.2009 во 02:07
Книга на Пророкот Амос – 5 ред 8.............Господ е Името Негово......
Книга на Пророкот Амос – 4 ред 13 .........Името Негово е Бог ..........
..
.
.
Кој е Тој Некој кој се Именува како Бог или Господ ?

Евангелие по Јован 19 ред 5 .........Тогаш Исус излезе надвор носејќи трнов венец и пурпурна наметка а Пилат им рече “Еве го Човекот” (големо Ч)


Елимелах = Бог е Човек = Личност

1 ) човек ....биолошки организам
2) човек .....просечна личност = човек
3) Човек .....Личност екстремно хумана со екстремно висока Општествена свест.
.

Значи зборовите поимите Бог и Господ се Именувањето на Личноста како хармонизиран синхронизиран чуствено емоционално мисловен сколоп .

Точно дека пишува Бог е Името на Господ и обратно Господ е Името на Бог
Но претходно и за двата поими стои Личноста кој се именува со тие ( и други поими )
Бог = Супериорен , надмоќен
Господ = Сворител , Креатор , Создавач

Така што објаснувањата на религиозните дека Исус е БогоЧовек па тоа си го преведуваат како некој супермен демек и бесмртно биолошко тело = човек а следстено на тоа дека е Бог се ......смешни ....циркус.....

БогоЧовек = Супериорна Личност.........за неа библија гарантира вечен живот а не за биолошкото тело = човек


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 06.Март.2009 во 02:42
Само да те потсетам дека повеќе од три поста едно по друго, се сметаат за спамирање... ти веќе отвори десетина теми, и во секоја си одговараш самиот на себе...
Мој совет - направи ги постовите и прашањата во нив малку поконцизни, за да бидат поадекватни за дискусија.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: sade um
Датум на внесување: 06.Март.2009 во 03:35
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Само да те потсетам дека повеќе од три поста едно по друго, се сметаат за спамирање... ти веќе отвори десетина теми, и во секоја си одговараш самиот на себе...
Мој совет - направи ги постовите и прашањата во нив малку поконцизни, за да бидат поадекватни за дискусија.


ок договорено


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Март.2009 во 05:07
Mene ne mi e jasno dali temava e za Bozhjoto ime (kako sto veli naslovot) ili e za dali Isus bil Bog ili ne?

Dali mozhe temava da bide pofokusirana i da ne se rasplinuvaat vo site mozhni pravci?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: sade um
Датум на внесување: 06.Март.2009 во 23:17
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Само да те потсетам дека повеќе од три поста едно по друго, се сметаат за спамирање...


ок ....три поста дневно .........

е навистина ферски ..........

ќе го испочитувам тоа правило секако....

е сеа за дискусија ....може да дискутира кој сака

се е на доброволна база ..........нема принуда

ова се неисцрпни теми........

нека биде борба на аргументи .......



Постирано од: sade um
Датум на внесување: 06.Март.2009 во 23:25
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Mene ne mi e jasno dali temava e za Bozhjoto ime (kako sto veli naslovot) ili e za dali Isus bil Bog ili ne?

Dali mozhe temava da bide pofokusirana i da ne se rasplinuvaat vo site mozhni pravci?


не дали бил Бог туку ...

добро си стои насловот..........ИМЕТО

Јеховините сведоци инсистираат дека се одазива на ИМЕ јехова

муслиманите на Алах.........

Јас дојдов до сознание од библија ......
ДЕКА НИШТО ОД СЕТО ТОА НЕЕ ТОЧНО !

Книга на Пророкот Амос – 5 ред 8.............Господ е (едно од многуте ) името Негово......
Книга на Пророкот Амос – 4 ред 13 .........Името Негово е Бог ..........

Кој е Тој Некој кој се Именува како Бог или Господ ?

Евангелие по Јован 19 ред 5 .........Тогаш Исус излезе надвор носејќи трнов венец и пурпурна наметка а Пилат им рече “Еве го Човекот” (големо Ч)


Елимелах = Бог е Човек = Личност

1 ) човек ....биолошки организам
2) човек .....просечна личност = човек
3) Човек .....Личност екстремно хумана со екстремно висока Општествена свест

Бог Господ Алах Јехова ............не се имиња како кај смртните луѓе па да се одазива на нив

Бог = Супериорен-а-о
Човек = Личност

Христ = БогоЧовек ..значи ....Супериорна Личност

а не како го преведуваат дека е бесмртен биолошки Човек (та затоа го пишувало со големо Ч)а со тоа автоматски значело дека е Бог !
Нема врска со реалноста ваквото нивно објаснување


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 06.Март.2009 во 23:44
Originally posted by sade um sade um напиша:

...Јас дојдов до сознание од библија ......
ДЕКА НИШТО ОД СЕТО ТОА НЕЕ ТОЧНО !

Bravos, i ... ?


Originally posted by sade um sade um напиша:

...Нема врска со реалноста ваквото нивно објаснување

A koja e realnosta ?



Постирано од: sade um
Датум на внесување: 06.Март.2009 во 23:48
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

A koja e realnosta ?



реалноста бате опќенито реќи... нее розева ...хахаха


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 07.Март.2009 во 00:07
Originally posted by sade um sade um напиша:

Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

A koja e realnosta ?



реалноста бате опќенито реќи... нее розева ...хахаха


Umen, se iskina so postovi - fermani, a na edno kratko prashanje pukash kako balon so stupiden odgovor, i nemora da se sokrivash (smeejkji se) deka neznaesh. Ednostavno kazhi si deka nemash pojma shto bi mozhelo da e "realnost" vo kontekstot na toa shto pogore go napisha, i dovolno e, capisco ?


Постирано од: sade um
Датум на внесување: 07.Март.2009 во 00:21
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:



Umen, se iskina so postovi - fermani, a na edno kratko prashanje pukash kako balon so stupiden odgovor, i nemora da se sokrivash (smeejkji se) deka neznaesh. Ednostavno kazhi si deka nemash pojma shto bi mozhelo da e "realnost" vo kontekstot na toa shto pogore go napisha, i dovolno e, capisco ?


не јок ти имаш ако ја немам појма ......

кој постови се твој де да вида м.....

ја од мојте не се срамам .......

а РЕАЛНОСТА бе пријатељу е оваа :

ЛАЖЕТЕ СУШИТЕ ДЕКА АКО АКУСТИЧНО ЛУЃЕТО ГО ИЗГОВОРЕЛЕ БОЖЈОТО ИМЕ ...Е ЌЕ СЕ СПАСЕЛЕ ...
(нели ..секој кој ќе го кажува божјото Име ќе се спаси )

ДА ...така пишува ама тоа Име значи друго...
е тоа друго откако ве создаде вашиот господ царопт Константин .......вие ПОЈМА немавте што значи додека јас не ви разјаснив

библија вели.......Бог нее прегладнето КУЧЕ ...
па да се одазива на ваш позив

ПОЈМА НЕМАШ..........
СЕА ТИ СЕ РАЗЈАСНИ МАЛЦЕ ......ИЛИ ТРЕБА ИКОНИ ДА ТИ ЦРТАМ


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 07.Март.2009 во 00:36
САДЕ УМ........

Еве една добронамерна забелешка од моја страна.....

Постовите ти се премногу долги....досадно е за читање толкав текст......Би било добро при поставувањето на нова тема јасно и гласно да ја објасниш главната поента (во неколку реченици), а потоа сите аргументи постепено низ дискусиите ќе ги извадиш на маса..... ...

Исто така би било убаво да не користиш навредлив и агресивен речник во одбраната на своите ставови.....и тоа од две причини: ќе те банираат за недолично однесување (откако претходно ќе те опоменат, а тоа веќе го сторија) или форумџиите ќе те сметаат за агресивен и ќе ти ги одбегнуваат темите ( а штета баш се интересни).......

Секое добро......

-------------
МИР со сите


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 07.Март.2009 во 00:41
Се согласувам со polzavce, многу досадни постови, предолги се за воведен текст. Друго е некој да ти постави 6-7 прашања па да ги одговараш...


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 07.Март.2009 во 00:49
Sade um, ajde preprochitaj se shto napisha....i editiraj se samiot so tri tochki ( ...), + oladi se so boza i ne se blamiraj so svoeto neznaenje...neznam zashto Messenger gi ostavi temive, ednostavno nelichat na nishto, nitu pak od niv mozhe da se vidi shto umniot avtor sakal da kazhe... ama koga moderatorot vekje gi ostavil, temive se upotreblivi iskljuchivo za zaebanicii na smetka na onoj kog gi otvoril !


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 07.Март.2009 во 01:39
Sade um, nema potreba da se nervirash i da gi zemash rabotite tolku na srce...

Vnimavaj na rechnikot i nachinot na obrakjanjeto kon chlenovite na ovoj forum. Tuka nikoj ne doagja da bide navreduvan, ispituvan ili popuvan.

Temite ti gi ostavivme kako eden tvoj lichen pogled kon neshtata i kako na nov chlen najprijatelski ti svrtivme vnimanie da gi pochituvash pravilata na ovoj forum.

Dokolku ti ne pochituvash nas i nie kje te pochituvame tebe. Taka, na isto korektno ramnishte, kje imame diskusii od zaednichki benefit.

Bidi pokoncizen i pofokusiran so komentarite, ne gi redi tekstovite eden po drug bez da dadesh vo megjuvreme shansa za replika, vnimavaj na rechnikot i nachinot na komuniciranje i dozvoli drugite da imaat razlichno mislenje od tebe bez da gi osuduvash za toa.

Znaeme deka si nov chlen i deka ti treba malo akomodiranje vo nashava sredina, no isto taka veruvam oti se slozhuvash so navedenite raboti i deka posle ovie nekolku repliki kje go nasetish sentimentot na chlenovite koi imaat zhelba da te primat vo nashata virtuelna komuna.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: fileo
Датум на внесување: 07.Март.2009 во 12:28
sade um preprocitaj ja celata biblija i ne gi ignoriraj onie delovi so ne ti se dopagjaat. primer Jovan 10 glava...

samo so prifakjanje na vistinata mozes da se spasis.
ova e antihiristijanska doktrina ti sto pisuvas


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 07.Март.2009 во 13:16
 
Јехова.
 
 


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 07.Март.2009 во 13:26
Не Богохулете!Никаде Бог не го кажал своето име!
Саде ум кажува некои интересни работи но на идиотски начин.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 07.Март.2009 во 13:28
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Не Богохулете!Никаде Бог не го кажал своето име!
 
Бог во Библијата го кажал Своето свето Име.
 
Осија: - 12:5 А Господ е Бог Саваот; Јехова е името Негово.


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 07.Март.2009 во 13:34
JHVH-Тој што Е.Не е лично име.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 07.Март.2009 во 13:39
Од кај знаеш дека не е лично име?

-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 07.Март.2009 во 13:41
Бидејќи преведено од еврејски значи Тој што сум.
Значи Бог не рекол јас се викам Тој што сум,туку Јас сум,Тој што сум.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 07.Март.2009 во 13:55
Глупости. Па сите имиња си имаат свои значења и тоа не е никаков аргумент дека имињата не се лични. Пример, јас имам еден другар што се вика Мирољуб. И што сега треба јас да му кажам: Ти немаш име само затоа што неговото име значи "Оној кој љуби мир" голема%20насмевка

-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 07.Март.2009 во 14:02
Ова твоето беше глупаво,јас ти објаснив зошто тоа не би можело да биде лично име.

Кога Бог беше прашан,кое е Твоето име,тој одговори: Јас сум,Тој што СУМ.

А не рече моето име/јас се викам е Тојштосум.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 07.Март.2009 во 14:29
Сакам да ја поправам мојата претходна порака,а да не ја уредувам.


Значи Бог не се вика ЈАХВЕ,или ЈХВХ,без самогласки,како што било запишано оригинално на еврејски.Јахве е ТРАНСЛИТЕРАЦИЈА,непреведен збор од странски јазик,напишан со наши букви.
Преводот би гласел ЈАС СУМ ТОЈ ШТО СУМ.Ќе му речиш на народот на Израел дека ЈАС СУМ те прати.

Значи името на Бог е Јас Сум.Бог е се што Е,се што постои.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 07.Март.2009 во 14:52
Не е точно. ЈХВХ не е ниту превод, ниту транслитерација на "Јас сум Тој што Сум".
"Јас Сум" на еврејски не се пишува исто како и Јехова (ЈХВХ)
 
Божјото Име = יהוה = ЈХВХ (без самогласки) = ЈАХВЕ, ЈЕХОВА (со самогласки)
"Јас Сум" = היה = ХЈХ (без самогласки) = хајах (со самогласки)

Дали е исто ЈХВХ и ХЈХ? Не би рекол. Значи тука паѓа тезата дека ЈХВХ е транслитерација на она "Јас сум" што Бог му го рекол на Мојсеј во Излез 3.14.
Впрочем, Бог не го спомнува Своето Име во Излез 3.14, туку во следниот стих (Излез 3.15)
 
"Натаму Бог му рече на Мојсеја: „Речи им на Израелците вака: ‘Господ (Јехова), Бог на вашите татковци, Бог Авраамов, Бог Исаков и Бог Јаковов, ме испрати при вас. Тоа е Мое име довека, така ќе Ме викаат од род до род."
 


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 07.Март.2009 во 15:32
Тогаш Мојсие му рече на Бог:Ќе одам кај синовите на Израел,и ќе им речам:"Богот на вашитее татковци ме прати кај вас.А тие мене ќе ми речат,кое е Неговото име?Што да им речам ним?".

И Бога му реча на Мојсие:ЈАС СУМ ТОЈ ШТО СУМ(ЈХВХ),и Тој рече,тоа ќе му го кажеш на синовите на Израел,ЈАС СУМ(ХЈХ-Хајах) ме прати кај вас.
Господарот,Богот на Аврам,Исак и Јаков,ме прати кај вас.
Тоа е Моето име и така ќе...




-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: becenevem
Датум на внесување: 07.Март.2009 во 16:22
toa sto go imas,
ama ne go gledas


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 07.Март.2009 во 17:12
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:


Господарот,Богот на Аврам,Исак и Јаков,ме прати кај вас.
Тоа е Моето име и така ќе...
 
Е, токму тоа што ти го преведуваш со "Господарот" на еврејски е ЈХВХ (Јехова). За Господар/Господ во еврејскиот јазик си има посебен збор (Адонај), но на тоа место не пишува Адонај, туку ЈХВХ = Јехова, а во македонскиот превод е преведено зо "Господ" заради неспомнување на Името Божјо намигнување
 
Во англискиот превод (King James) тоа многу добро се разликува: каде што на еврејски стои "Адонај", во преводот стои "Lord", а каде што на еврејски стои "ЈХВХ" во преводот стои: "LORD" со сите четири големи букви.


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 07.Март.2009 во 17:18
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:


Господарот,Богот на Аврам,Исак и Јаков,ме прати кај вас.
Тоа е Моето име и така ќе...







And God, furthermore, said to Moses, "Thus you shall say to the sons of Israel, `The Lord, the God of Abraham, the God of Isaac, and the God of Jacob, has sent me to you. This is My name forever, and this is My memorial-name to all generations."

Lord-Adonay,Kirios.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 07.Март.2009 во 18:19

Не, туку LORD = JHVH = Јехова.. но не планирам да се инаетам со деца мафтање



-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 07.Март.2009 во 18:41
Ако немаш повеќе аргументи можиш да ја напуштиш дискусијата не да ми ја одредуваш возраста.

Ти кажав,Бог му кажал на Мојсеј да им соопшти на луѓето дека е пратен од Јас Сум(HJH-Хаја).



Тогаш Мојсие му рече на Бог:Ќе одам кај синовите на Израел,и ќе им речам:"Богот на вашите татковци ме прати кај вас.А тие мене ќе ми речат,кое е Неговото име?Што да им речам ним?".

И Бога му реча на Мојсие:ЈАС СУМ ТОЈ ШТО СУМ(ЈХВХ),и Тој рече,тоа ќе му го кажеш на синовите на Израел,ЈАС СУМ(ХЈХ-Хајах) ме прати кај вас.
ЈАС СУМ ТОЈ ШТО СУМ,Богот на Аврам,Исак и Јаков,ме прати кај вас.
Тоа е Моето име и така ќе...


-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 07.Март.2009 во 19:41

Значи да направиме едно резиме


Кога Мојсеј оди кај Бог,го прашува,ако одам кај Израелците,морам да му го кажам твоето име,и го прашува кое е неговото име.

Првото нешто што Бог му го кажува после прашањето на еврејски е:

eyeh asher eyeh.Тоа ќе му го кажеш на синовите на Израел,hayah(друга форма на eyeh),ме прати кај вас.

Тоа ќе му го речеш на синовите на Израел,YHVH(eyeh asher eyeh),Богот на твоите....и тоа ќе биде моето име...

Значи,како што кажав eyeh i hayah го имаат истото значење што е Јас сум.
Така да eyeh asher eyeh би значело,Јас сум тоа што Јас сум.Морам да забележам дека преводот на македонски е ретардиран и ќе морам да продолжам на англиски.

eyeh asher eyeh-I am that I am.Оваа реченица заслужува анализа од неколку страни но нејзиното едноставно значење е,Јас си сум себеси познат како Јас.

И сега одговорот од Бог би бил.

Јас се викам себеси Јас,ќе му речеш на луѓето од Израел да дека Јас те пратив.А ЈХВХ е името со кое вие ќе ми се обраќате и ќе ме познавате.

Значи личното име на Бог е Јас,или Јас сум,а ЈХВХ чиј изговор е непознат е името со кое ќе ми се обраќате.


Се извинувам,немам време да довршам,ќе продолжам кога ќе се вратам од концерт.







-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 07.Март.2009 во 19:48
Za ova vekje imavme otvoreno tema kade sto diskutiravme nashiroko za Bozhjeo ime... i sekoj si ostana so svoite ubeduvanja.

Ako gi trgnete dogmite i prevzemanite veruvanja, kje vidite deka vo sushtina Mojsie ochekuva od evreite prashanje so koe tie bi doznale koj bog go kontaktiral.

Sega ili Mojsie ne bil siguren sto da odgovori na takvoto prashanje, sto implicira deka, izrasnat i odgledan od egipjanite, ne bil najdobro zapoznaen so evrejskata vera ili megju eveite se "vrtele" i nekoi drugi bogovi. Na krajot od kraishtata toe i ne e tolku vazhno...

Odgovorot od Boga e mnogu ednostaven. Ako Toj e den i samo eden, prashanjeto "Koj si Ti i kako ti e imeto" stanuva kompletno deplasirano. Kakov podrug odgovor bi se ochekuval od onoj "Pa, jas sum jas, jas sum toj shto sum, nemozham da bidam toa sto ne postoi, a so toa i shto nemozham da bidam !"

Znachi toa ne e odgovor koj dava nekakvo ime, tuku odgovor koj dava opis deka Toj e toa sto si e...

Vo spomnatata tema jas malu karikirav i dadov primer kad sto nekoe dete sretnuva siledzhija na ulica koj mu nareduva nekakvi raboti i koga detevo isplasheno go prashuva "A kako da im kazham na prijatelite koj si ti sto ni go porachuvash ova?", toj mu odgovara "Za vas jas sum bog i batina!". Maliov odi kaj prijatelite i im veli "znaete sto, go sretnav "bog i batina" i toj mi reche deka ako ne napravime ova togash...".

I sega, kako ochekuvate mladive da go oslovuvaat siledzhijata vo nivnite razgovori, ako ne kako "bog i batina"?

Koj saka, mozhe opisot da go interpretira i da si go zeme kako lichno ime, no da se tvrdi po sekoja cena deka TOA E LICHNOTO IME na Boga, ne e 100% izdrzhana propozicija.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 07.Март.2009 во 19:54
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:



Јас се викам себеси Јас,ќе му речеш на луѓето од Израел да дека Јас те пратив.



Sega ja prochitav tvojata replika, otkako go napishav mojot komentar...

Mislam deka do sega ova e najdobrata makedonska interpretacija na kazhanoto.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 07.Март.2009 во 23:36
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:


eyeh asher eyeh.Тоа ќе му го кажеш на синовите на Израел,hayah(друга форма на eyeh),ме прати кај вас.

Тоа ќе му го речеш на синовите на Израел,YHVH(eyeh asher eyeh),Богот на твоите....и тоа ќе биде моето име...

Значи,како што кажав eyeh i hayah го имаат истото значење што е Јас сум.

 
Ма каков ашер машер ејех мејех. Во староеврејските ракописи стои само: יהוה и היה, а овие две се различни зборови во староеврејскиот јазик.
 
Божјото Име = יהוה = ЈХВХ (без самогласки) = ЈАХВЕ, ЈЕХОВА (со самогласки)
"Јас Сум" =
היה = ХЈХ (без самогласки) = хајах (со самогласки)
И пак ќе кажам, без разлика што Божјото име (ЈХВХ) има одредено значење, па дури и тоа да е Јас Сум, Тој што Е, Вечниот, Самобитниот итн. овие значења во никој случај не ја намалуваат личноста на Божјото име.
Секое име, ама буквално секое име си има свое значење. Друго е тоа дали ние го знаеме значењето на одредено име или не, но факт е дека секое име има свое етимолошко потекло. Постојат и цели книги каде по азбучен ред можете да ги најдете скоро сите имиња заедно со нивните значења. Пример:
Богољуб = оној што го љуби Бога
Мирослав = оној што го слави мирот
Петар = Карпа
Јуда = оној што го слави Бог
Огнен = оној што е како оган
Стефан = венец
итн. сите овие имиња си имаат свое значења, но истовремено се и лични имиња. Ист е случајот и со Божјото свето Име (ЈХВХ - кое се изговара најверојатно како Јехова или Јахве). Ние можеме со недели да полемизираме кое е Неговото значење, но против Библијата и против здравиот разум е да негираме дека тоа е Име само затоа што има значење.
 
"И видов, и ете, Јагнето стои на Сионската гора, а со него сто и четириесет и четири илјади, кои го имаа напишано, на своите чела, Неговото име (Исус) и Името на Неговиот Татко. (???среќа)"
(Откровение 14:1)
 


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 08.Март.2009 во 00:10



1. Primerot za opisni iminja kaj lugje ne e nikakov DOKAZ deka replikata sto ja dal Bog e isto taka ime. Ako odime spored ovaa logika , na primer, ako nekoj me prasha za imeto i jas mu odgovoram "Sto ti e gajle?", togash mojot odgovor kje bide primen kako da sum rekol oti imeto mi e "Sto ti e gajle?" ???


Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:


"И видов, и ете, Јагнето стои на Сионската гора, а со него сто и четириесет и четири илјади, кои го имаа напишано, на своите чела, Неговото име (Исус) и Името на Неговиот Татко. (???среќа)"(Откровение 14:1)


2. Kako ovoj citat dokazhuva KOE e toa ime?





-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 08.Март.2009 во 00:52

Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:


"И видов, и ете, Јагнето стои на Сионската гора, а со него сто и четириесет и четири илјади, кои го имаа напишано, на своите чела, Неговото име (Исус) и Името на Неговиот Татко. (???среќа)"(Откровение 14:1)

 
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


2. Kako ovoj citat dokazhuva KOE e toa ime?
 
Тој цитат не кажува КОЕ е тоа име, ама докажува дека Таткото ИМА Име намигнување


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: Георги_Кастриот
Датум на внесување: 08.Март.2009 во 01:35
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

eyeh asher eyeh.Тоа ќе му го кажеш на синовите на Израел,hayah(друга форма на eyeh),ме прати кај вас. Тоа ќе му го речеш на синовите на Израел,YHVH(eyeh asher eyeh),Богот на твоите....и тоа ќе биде моето име... Значи,како што кажав eyeh i hayah го имаат истото значење што е Јас сум.

 

Ма каков ашер машер ејех мејех. Во староеврејските ракописи стои само: יהוה <FONT face="Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif" size=2>и היה, <FONT face="Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif" size=2>а овие две се различни зборови во староеврејскиот јазик.

 

Божјото Име = יהוה = ЈХВХ (без самогласки) = ЈАХВЕ, ЈЕХОВА (со самогласки)"Јас Сум" = היה = ХЈХ (без самогласки) = хајах (со самогласки)

И пак ќе кажам, без разлика што Божјото име (ЈХВХ) има одредено значење, па дури и тоа да е Јас Сум, Тој што Е, Вечниот, Самобитниот итн. овие значења во никој случај не ја намалуваат личноста на Божјото име.

Секое име, ама буквално секое име си има свое значење. Друго е тоа дали ние го знаеме значењето на одредено име или не, но факт е дека секое име има свое етимолошко потекло. Постојат и цели книги каде по азбучен ред можете да ги најдете скоро сите имиња заедно со нивните значења. Пример:

Богољуб = оној што го љуби Бога

Мирослав = оној што го слави мирот

Петар = Карпа

Јуда = оној што го слави Бог

Огнен = оној што е како оган

Стефан = венец

итн. сите овие имиња си имаат свое значења, но истовремено се и лични имиња. Ист е случајот и со Божјото свето Име (ЈХВХ - кое се изговара најверојатно како Јехова или Јахве). Ние можеме со недели да полемизираме кое е Неговото значење, но против Библијата и против здравиот разум е да негираме дека тоа е Име само затоа што има значење.

 


"И видов, и ете, Јагнето стои на Сионската гора, а со него сто и четириесет и четири илјади, кои го имаа напишано, на своите чела, Неговото име (Исус) и Името на Неговиот Татко. (???среќа)"(Откровение 14:1)
 



Celo vreme se ubeduvav sebesi deka si normalna licnost no ocigledno imas precki vo mentalniot razvoj.Eve ti prevod od Biblijata na Angliski.


13. But Moses said to the Deity, “Suppose I come to Israel’s Sons and say to them, ‘Your father’s deity has sent me to you’, and they say to me, ‘What is his name?’ – what should I say to them?”

14. Then Deity said to Moses, “ehyeh asher ehyeh”. And he said, “Thus you will say to Israel’s Sons: ‘ehyeh has sent me to you’.

15. And Deity further said to Moses, “Thus you will say to Israel’s Sons: ‘YHWH your fathers’ deity, Abraham’s deity, Isaac’s deity and Jacob’s deity – he has sent me to you’; this is my name to eternity, and this my designation age (by) age.”



ה ו ה י -stoi za YHWH,za JHWH nemozes vo nikoj slucaj da go kazes i da go znaes pravilniot izgovor bidejki toa ime smeelo da bide kazuvano poveke od ednas godinata,taka da nikoj denes ne go znae negovoto pravilno izgovaranje,Yahveh e dobieno so dodavanje na samoglaskite od Elohim,od toa sledi deka imeto Yahveh/Yahweh/Yehowa/Ihowa/Yhwe e slobodna intrpretacija na skolari od sredniot vek kade prv pat se upotrebuva.

Od primerot sto ti go kazav jasno se gleda deka BOg sebesi se narekuval Jas/Jas sum,sto znaci deka toa e negovoto ime,a dosega nedesifriraniot zbor IHVH,go odbar da bide ime so koe ke mu se obrakaat.Se pretpostavuva deka e nesto slicno na Jas sum.
Toa moze da se sporedi so ovaj slucaj:Na primer kralicata na Anglia se vika Elizabeta,no nejzinite podanicija ja vikaat vikaat Nejzinoto Velicestvo,bidejki ne se dovolno bliski da ja narecat Elizabeta.A samata taa se narekuva Elizabeta.


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 08.Март.2009 во 11:32
Originally posted by Георги_Кастриот Георги_Кастриот напиша:


ה ו ה י -stoi za YHWH,za JHWH nemozes vo nikoj slucaj da go kazes i da go znaes pravilniot izgovor
 
Јас никаде не реков дека го знам правилниот изговор на Божјото свето Име. Впрочем и затоа велам Јехова/Јахве или пак често Го пишувам и само со соглските "ЈХВХ".
Не знам дали ја пратите целата дискусија на темава. Ние последниве 2 страни не дебатираме околу изговорот на Божјото свето Име, туку околу тоа дали Бог има или нема Име.
Мило ми е што со вас се сложив дека Бог има Име, не навлегувајќи околу Неговото правилно изговарање.
Поздрав.
 
Осија: - 12:5 А Господ е Бог Саваот; Јехова (ЈХВХ) е името Негово.


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: Георги_Кастриот
Датум на внесување: 08.Март.2009 во 12:19
Јас сум ZoraNaSlobodata и сум несреќно баниран,го искористив овај ник бидејќи морав да ја завршам дискусијата.
И да се согласувам дека Бог сепак има име,уште да се согласиме кое е тоа : ).


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 08.Март.2009 во 12:49
Божјото свето Име, според објавата на Библијата, е יהוה . Се согласуваш?

-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 08.Март.2009 во 15:02
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:


"И видов, и ете, Јагнето стои на Сионската гора, а со него сто и четириесет и четири илјади, кои го имаа напишано, на своите чела, Неговото име (Исус) и Името на Неговиот Татко. (???среќа)"(Откровение 14:1)


 

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

2. Kako ovoj citat dokazhuva KOE e toa ime?

 

Тој цитат не кажува КОЕ е тоа име, ама докажува дека Таткото ИМА Име намигнување


Naslovot na temata e: "КОЕ Е БОЖЈОТО ИМЕ ?"

Citatot mozhesh da go zemesh bukvalno, deka navedeniot broj lugje gi imaat napishano na chelata iminjata na Isus i Boga (iako vo isto vreme treba da objasnish na koj jazik i pismo se napishani i zoshto toa bi se napravilo? ), ili da go razberesh simbolichno, kako sto e napishano celoto Otkrovenie, pa da razberesh deka toa se onie lugje koi go pratat Isusovoto propovedanje i voljata na negoviot Otec, sto kje priznaesh i samiot oti e mnogu po plauzabilna opcija.

Taka povtorno doagjame do prvichnoto prashanje: koe e imeto na Boga, ako kako eden i edinstven Toj voopshto ima potreba da go ima?




-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 08.Март.2009 во 15:27

Дали Бог има или нема потреба од Име, Тој најдобро си знае. Фактот што Неговото свето Име е над 7000 пати спомнато во Светото Писмо, фактот што 3тата Божја заповед забранува напразно изговарање на Неговото Име, фактот што во молитвата "Татко наш" се вели: "да се свети Името Твое", фактот што Исус молел да биде прославено Името на Неговиот Татко, фактот што проркот Осија вели дека ЈХВХ е името на Господ недвосмислено укажуваат на тоа дека Бог Таткото има Име и тоа Име е свето, а не непостоечко.

Тоа што на некои од вас во своите човечки филозофии, човечки догми и сопствена логика не ви се уклапа тоа Бог да има Име, тоа си е ваш проблем, но не и проблем на Библијата.
 
Ако е симболично Името на Бог Таткото, тогаш е симболично и Името на Исус Христос бидејќи тие се напишани во иста реченица и единствено раздвоени со сврзникот "и". Не велам дека тие имиња не се симболично напишани на челата. Да, тие веројатно се симболично напишани, но самите имиња не се симболични и тоа не треба да се докажува. Се што треба да се направи е само здраворазумски и без предрасуди да се прочита текстот, а и многу други текстови каде што се велича Името Божјо.
 
"Јас ќе го посветам Своето големо свето Име, што вие го обесветивте меѓу народите кај кои дојдовте! И народите ќе знаат дека Јас Сум ЈАХВЕ - говори ЈАХВЕ Бог - кога врз вас, пред нивни очи, ќе ја покажам Мојата светост."
(Езекиел 36:23)
 


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: Георги_Кастриот
Датум на внесување: 08.Март.2009 во 18:17
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Божјото свето Име, според објавата на Библијата, е יהוה . Се согласуваш?


Се согласувам дека тоа е името со кое тој вели да му се обраќаме.
Додека неговото лично име е ה ו ה,кое за разлика од יהוה е познато како се чита и што значи,се чита Hayah или Ehyeh,и значи Јас сум.


Тоа и самиот Тој ни го кажува,Јас си сум познат себеси како Јас.(Тоа е исто како кога велиме,се викам.Тоест,прашање:Кое е твоето име?Одговор:Самиот се викам Петар.)
Кажи им дека Јас/Јас сум те прати,и дека од сега ќе ми се обраќате со JHVH(Што и да значи).


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 08.Март.2009 во 18:34
Аха те сфатив, демек јас се викам Петар, ама вие ќе ми се обраќате со Андреј загриженост голема%20насмевка
Третата Божја заповед вели: Не изговарај го напразно Името Божјо, затоа што Бог нема да го остави неказнет оној што напразно ќе го изговори Името Негово. Точно е тоа дека не е познато како се изговара името יהוה. Но тоа е така затоа што тоа е Божјото свето Име и заради стравот од тратата Божја заповед Израелците престанале да го изговараат тоа Име и затоа Неговото правилно изговарање се изгубило.
Тоа не е случај со фразата "Јас сум" (ה ו ה) од проста причина што тоа не е, ниту било, ниту ќе биде Името Божјо, туку е само една симболична реторика што Бог ја користи во Излез 3.14 за да најпосле во Излез 3.15 го открие Своето свето Име יהוה.
 
"Моето свето име ќе го објавам среде Мојот Израелев народ, и не ќе оставам да се обесветува веќе Моето свето Име! И сите народи ќе познаат дека Јас Сум Јехова (יהוה), Израелевиот Светец. "
(Езекиел 39:7)
 


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: pmmladen
Датум на внесување: 08.Март.2009 во 18:51
Како може да си дозволи една мизерна примитивна креатура да си земе за право да одлучува, коментира, претпоставува за името на својот КРЕАТОР.
КРЕАТОРОТ на сите нешта е над се и сигурно не би им објаснувал на своите креации кој е тој и како се вика.
Ако Креаторот го кажувал името, тоа би било исто како пекарот да им кажува на лебот и кифлите како се вика тој или овчарот што одгледува овци да им кажува на јагнињата "јас сум Ристе овчарот и се грижам за вас".


Постирано од: Георги_Кастриот
Датум на внесување: 08.Март.2009 во 18:54
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Аха те сфатив, демек јас се викам Петар, ама вие ќе ми се обраќате со Андреј загриженост голема%20насмевка
Третата Божја заповед вели: Не изговарај го напразно Името Божјо, затоа што Бог нема да го остави неказнет оној што напразно ќе го изговори Името Негово. Точно е тоа дека не е познато како се изговара името יהוה. Но тоа е така затоа што тоа е Божјото свето Име и заради стравот од тратата Божја заповед Израелците престанале да го изговараат тоа Име и затоа Неговото правилно изговарање се изгубило.

Тоа не е случај со фразата "Јас сум" (ה ו ה) од проста причина што тоа не е, ниту било, ниту ќе биде Името Божјо, туку е само една симболична реторика што Бог ја користи во Излез 3.14 за да најпосле во Излез 3.15 го открие Своето свето Име יהוה.

 


"Моето свето име ќе го објавам среде Мојот Израелев народ, и не ќе оставам да се обесветува веќе Моето свето Име! И сите народи ќе познаат дека Јас Сум Јехова (יהוה), Израелевиот Светец. "(Езекиел 39:7)

 


Не ме свати,тоа е исто како јас да се викам Александар,а да вас ви порачам да ме нарекувате Вашето Величество Александар,така нешто слично.
А тоа е се освен симболична реторика,оти директниот одговор на прашањето кое е Твоето име?е-Јас сум познат на себеси како Јас,и кажи им дека битието Јас те прати кај нив.И дека ќе ми се обраќаат само како JHVH.
Значи како кралицата на Англија што се вика Елизабета,ќе рече,јас сум Елизабета Втора,и ќе ми се обраќате цела вечност само со Ваше Величество.


Постирано од: Георги_Кастриот
Датум на внесување: 08.Март.2009 во 18:55
Originally posted by pmmladen pmmladen напиша:

Како може да си дозволи една мизерна примитивна креатура да си земе за право да одлучува, коментира, претпоставува за името на својот КРЕАТОР.
КРЕАТОРОТ на сите нешта е над се и сигурно не би им објаснувал на своите креации кој е тој и како се вика.
Ако Креаторот го кажувал името, тоа би било исто како пекарот да им кажува на лебот и кифлите како се вика тој или овчарот што одгледува овци да им кажува на јагнињата "јас сум Ристе овчарот и се грижам за вас".



Господ сам ни го кажал името и рекол да не го употребуваме залудно.


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 08.Март.2009 во 19:51
 
"..и тие ќе го повикуваат Моето Име, а Јас ќе им се одѕвиам; и ќе речам: ‘Тоа е Мој народ!’ а тие ќе речат: ‘Јехова е мој Бог!"
(Господ во Захарија 13:9, Светото Писмо)
 


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 08.Март.2009 во 19:57
гледав на ТВ денес еден филм
требал еден да отвори скривено со божјото име
и притиснал на ЈАС

ептем ми се допадна тоа



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Георги_Кастриот
Датум на внесување: 08.Март.2009 во 20:01
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

 

"..и тие ќе го повикуваат Моето Име, а Јас ќе им се одѕвиам; и ќе речам: ‘Тоа е Мој народ!’ а тие ќе речат: ‘Јехова е мој Бог!"(Господ во Захарија 13:9, Светото Писмо)

 



Тоа ти го објаснав во претходниот пост.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 08.Март.2009 во 20:12
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

 

"..и тие ќе го повикуваат Моето Име, а Јас ќе им се одѕвиам; и ќе речам: ‘Тоа е Мој народ!’ а тие ќе речат: ‘Јехова е мој Бог!"(Господ во Захарија 13:9, Светото Писмо)

 


Хронологијата на настаните од овој стих е следна:
1. Народот го повикува Името Божје.
2. Бог се одзива.
3. Бог вели - Тоа е Мој народ!
4. Народот вели - Јехова е мој Бог!

Сепак, во точка 1, никаде не стои кое е Името. Спорно е дали повикувањето на Името е нешто што може да се изврши со збор и да се искаже на глас.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 08.Март.2009 во 21:01

Воопшто не е спорно името. Самиот Бог вели дека тие ќе речат: "Јехова е Мој Бог!" Бог го кажува ова со емоции, со задоволство дека еден ден Неговиот народ, после сите лутања по разни "богови", единствено Него ќе го признаат за Бог и ќе го наречат Јехова големо%20гушкање

Името воопшто не е спорно. Тоа Бог преку пророкот Осија јасно го кажал:

Осија: - 12:5 А Господ е Бог Саваот; Јехова е името Негово.



-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 08.Март.2009 во 22:45
Originally posted by anakin anakin напиша:


гледав на ТВ денес еден филмтребал еден да отвори скривено со божјото имеи притиснал на ЈАСептем ми се допадна тоа



Ako si po filmovite, vidi vo tretiot del na Indijana Jones koja e lozinkata za Bozjeto ime koe treba za da stigne do Svetiot Gral. Poznatiot arheolog Dr. Jones stapnuvase na bukvite J E H O V A i ja pomina preckata


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 08.Март.2009 во 22:54
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Воопшто не е спорно името. Самиот Бог вели дека тие ќе речат: "Јехова е Мој Бог!" Бог го кажува ова со емоции, со задоволство дека еден ден Неговиот народ, после сите лутања по разни "богови", единствено Него ќе го признаат за Бог и ќе го наречат Јехова големо%20гушкање


Името воопшто не е спорно. Тоа Бог преку пророкот Осија јасно го кажал:




Осија: - [COLOR=#800080 size=2 - 12:5[/COLOR - А Господ е Бог Саваот; Јехова е името Негово.





Brate Zora na Slobodata, ili Georgi Kastriot, kako i da se narekuvas, otvori go prevodot na MPC i procitaj vo Osija 12:5 sto pisuva , kako sto rece bratot pravoslaven i vidi sto pisuva tamu... Hristos posredi nas, brate


Постирано од: Георги_Кастриот
Датум на внесување: 08.Март.2009 во 23:39
Се извинувам но преводот на македонски јазик е ретардиран.

Прво ви кажав дека YEHOWA/YAHWE не може да биде неговото име бидејќи тоа слободна интерпретација на некои неписмени католици со додавање на самогласките од друг збор.
И да е тој збор Неговото име,тогаш тој збор е непознат и непреведен.
Второ мислам дека сосема бев јасен кога го појаснав разговорот на Мојсеј со Господ.Господ него му вели дека сo
JHVH луѓето ќе му се обраќаат цела вечност.
Додека на прашањето кое е Неговото име,Тој одговара дека себеси се вика Јас/Јас сум.И да им каже на израелците дека Битието кое се вика Јас/Јас сум го прати Мојсеј кај нив.

Сега која е разликата помеѓу Jас сум и JHVH.Разликата е тоа што Јас сум се вели eyeh на еврејски,а JHVH содржи две eyeh.Значи разликата е мала,сепак JHVH e некоја форма на Неговото име со која Тој одлучил народот негов да му се обраќа.

-------------
Basileus Basileon Basileuon Basileonton


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 08.Март.2009 во 23:54

Sakas da kazes deka prevodot koj e izdaden so Blagoslov na Svetiot Arhierejski Sinod na Makedonskata Pravoslavna Crkva e retardiran???

Pocnuvam da se somnevam deka si pravoslaven ako mislis taka, bez da me sfatis pogresno.Pozdrav!


Постирано од: Георги_Кастриот
Датум на внесување: 09.Март.2009 во 00:00
Се плашам дека е,погледни ја мојата претходна порака,која ја допишав.

-------------
Basileus Basileon Basileuon Basileonton


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 09.Март.2009 во 00:01

Георги Кастриот, што си се фатил како слеп за стап за разговорот на Мојсеј со Господ. Па дури и во тој разговор Господ, во Излез 3.15, вели дека ЈХВХ е името Негово...

Натаму Бог му рече на Мојсеја: „Речи им на Израелците вака: ‘ЈХВХ, Бог на вашите татковци, Бог Авраамов, Бог Исаков и Бог Јаковов, ме испрати при вас. Тоа е Мое име довека, така ќе Ме викаат од род до род.
 

Осија: - 12:5 А Господ е Бог Саваот; ЈХВХ е името Негово.

Ете, ако си толку против тоа изговарање на Името, еве ти го во оригинал само со согласките. Како што гледаш, тука нема ни ехеј ни мејех, туку ЈХВХ намигнување



-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 09.Март.2009 во 00:04

Се плашам дека е,погледни ја мојата претходна порака,која ја допишав.


Ne se plasi brate, sigurno deka ne e retardiran. Zarem e retardiran zatoa sto pisuva deka imeto na Boga Tatkoto e Jehova?

Za mene e bogohulstvo da kazes deka nasata Pravoslavna Crkva blagoslovuva retardiran prevod.....................


Постирано од: Георги_Кастриот
Датум на внесување: 09.Март.2009 во 00:32
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Георги Кастриот, што си се фатил како слеп за стап за разговорот на Мојсеј со Господ. Па дури и во тој разговор Господ, во Излез 3.15, вели дека ЈХВХ е името Негово...


Натаму Бог му рече на Мојсеја: „Речи им на Израелците вака: ‘ЈХВХ, Бог на вашите татковци, Бог Авраамов, Бог Исаков и Бог Јаковов, ме испрати при вас. Тоа е Мое име довека, така ќе Ме викаат од род до род.

 

Осија: - [COLOR=#800080 size=2 - 12:5[/COLOR - А Господ е Бог Саваот; ЈХВХ е името Негово.



Ете, ако си толку против тоа изговарање на Името, еве ти го во оригинал само со согласките. Како што гледаш, тука нема ни ехеј ни мејех, туку ЈХВХ намигнување




Па незнам колку можиш да процесираш со твојот мозок,ама тој разговор е единствен валиден разговор на кој Бог директно одговара кое е Неговото име.
Ти очигледно досега или не си ги читал моите пораки или немаш капацитет да ги сфатиш.Затоа јас ќе се потрудам уште еднаш да ти објаснам.



Прво твојот цитат од разговорот не е точен.

Првото нешто што Бог кажува после прашањето на Мојсеј,кое е твоето име е.

eyeh asher eyeh.Ова е директниот одговор на прашањето кое е Твоето име.
Тоа значи, *Јас сум* *еврејски збор кој служи за дополнување на реченицата* и уште едно *Јас сум*.
Тоа е форма за обраќање на себеси ,зборот за дополнување и едно Јас сум.Што буквално преведено во првиот превод на Библијата е-Јас сум познат на себеси како Јас.

Значи првиот директен одговор што го добива Мојсеј на неговото прашање кое гласело некако како,кое е Твоето име,е-Јас сум познат на себеси како Јас.

Ете тука Бог ни го открива своето лично име.

Што се случува после?Бог продолжува со зборовите-Речи им дека eyeh те прати кај нив.Што би значело тоа?
Значи дека Бог продолжува со зборовите-Речи им дека Јас Сум те прати кај нив.Значи тука немаме,речи им дека јас те пратив кај нив,туку-Речи им дека ЈАС или ЈАС СУМ,те ПРАТИ(без в)кај нив.

И на крајот,кој тебе ти е најинтересен,интересно е како ја почнува Бог новата реченица.
Директен превод од англиски:И БОг понатаму му рече на Мојсеј,"Ова ќе му го речеш на синовите на Израел:YHVH Бог на вашите Татковци,Бог Аврамов,Бог Исаков и Бог Јаковов- тој ме испрати кај вас.

Е сега е интересното,помеѓу YHVH и Бог нема запирка како што ти цитираше.Како што кажав,во YHVH се содржат исто така две Јас Сум,како во почетокот на репликата на Господ.Значи,како што реков,по стоти пат,YHVH e уште една форма на само обраќање од вид на Јас Сум.

Сега можиме да сфатиме дека Бог вели:"Ова ќе му го речеш на синовите на Израел:Јас сум познат како Јас,Богот на вашите Татковци,Бог Аврамов,Бог Исаков и Бог Јаковов-тој ме испрати кај вас"-И тоа ќе биде Моето име довека,така ќе ме викаат од род до род.

Ете детална анализа на цел разговор,ако го прочиташ ќе го сфатиш,ако го прочиташ и не го сфатиш,Тој чие име е темата на оваа порака,нека ти е напомош.

Целиот разговор без загатки:

13.А Мојсеј му рече на Бога: Еве, ќе појдам кај синовите Израилеви и ќе им речам: "Бог на татковците ваши ме испраќа кај вас". И ако тие ме прашаат:"како Му е името", што ќе им речам тогаш?
14."Јас сум познат на себеси како Јас"."Ова ќе му го речеш на синовите на Израел:Јас те прати кај нив".
15.И Бог понатаму му рече на Мојсеј:"Ова ќе му го речеш на синовите на Израел:Јас сум познат како Јас,Богот на вашите Татковци,Бог Аврамов,Бог Исаков и Бог Јаковов-тој ме испрати кај вас"-И тоа ќе биде Моето име довека,така ќе ме викаат од род до род.



-------------
Basileus Basileon Basileuon Basileonton


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 09.Март.2009 во 01:45
ne mil moj prijatele David
JAS povekje mi se dopagja голема%20насмевка


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 09.Март.2009 во 01:55
Originally posted by Георги_Кастриот Георги_Кастриот напиша:


15.И Бог понатаму му рече на Мојсеј:"Ова ќе му го речеш на синовите на Израел:Јас сум познат како Јас,Богот на вашите Татковци,Бог Аврамов,Бог Исаков и Бог Јаковов-тој ме испрати кај вас"-И тоа ќе биде Моето име довека,така ќе ме викаат од род до род.

 
Здебелените букви се твоја богохулна измислица. Наместо нив треба да пишува:
 
- 15 Натаму Бог му рече на Мојсеја: „Речи им на Израелците вака: ‘Јехова (ЈХВХ или יהוה ), Бог на вашите татковци, Бог Авраамов, Бог Исаков и Бог Јаковов, ме испрати при вас. Тоа е Мое име довека, така ќе Ме викаат од род до род.’


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: Георги_Кастриот
Датум на внесување: 09.Март.2009 во 02:12
Не се никаква измислица ако ти не си способен да прифатиш факти,во יהוה има две eyeh кои чие значење на лингивистичарите им е добро познато.

-------------
Basileus Basileon Basileuon Basileonton


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 09.Март.2009 во 02:39

Дечко, оди легни си зевање



-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: Георги_Кастриот
Датум на внесување: 09.Март.2009 во 21:31
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Дечко, оди легни си зевање



Јас се потрудив да ти објаснам но изгледа Вашата ретардираност и премногу ментално заостаната за да свати ТОЛКУ ДЕТАЛНА анализа.Ако имаш некој интелегентен и компетентен одговор на мојата анализа,просветли не.
Ако не ќути барем да не знајме дека си ретардиран.

-------------
Basileus Basileon Basileuon Basileonton


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 10.Март.2009 во 23:18
Originally posted by anakin anakin напиша:

ne mil moj prijatele DavidJAS povekje mi se dopagja голема%20насмевка


heheh, znaci tebe povekje ti se dopagja JAS.

No, ne se raboti tuka za vkusot i za toa sto ni se dopagja.

Bozjeto ime e YHWH(ne se znae tocniot izgovor,no na makedonski se izgovara Jehova,ili Jahve.

Toa ime e pretstaveno so tetragramatonot na hebrejski vo Biblijata okolu 7000 pati. יהוה


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 11.Март.2009 во 01:41
... i sega znaeme deka Bozhjeto ime e "Jas sum toj sto sum".

Barem vo toa se slozhuvame.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 11.Март.2009 во 01:44
Не не, мене повеќе ми се допаѓа: "кај си шо праиш" газење%20од%20смеење

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 11.Март.2009 во 03:30
Ako, smej ti na Bozhjiot tetragram, smej se...   

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: rabani
Датум на внесување: 11.Март.2009 во 19:34
abe kako ne vi zdosadi od edni isti temi


-------------
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII


Постирано од: rabani
Датум на внесување: 11.Март.2009 во 19:35
za srbite bozjoto ime e :SRBIJA, SRBSTVO I PRAVOSLAVJE(SVETA TROJCA)
ZIVEO NACIONALNI FRONT

-------------
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk