IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Влијание на нацијата врз верата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Влијание на нацијата врз верата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 13>
Автор
Порака
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 20:37
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

hr.lucky, koga se dojdeni juzhnite sloveni na balkanskiot poluostrov?
od 6ti do 8mi vek i vo 9ti se vec'e prisutni


I koi narodi zhivee na tie teritorii pred niv ?
grci,iliri,traki,dardani,tribali ,makedonci
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 20:39
Halid, se izvinuvam za greshkata - mislev "narod" ne "nacija"...
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 20:54
Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

hr.lucky, koga se dojdeni juzhnite sloveni na balkanskiot poluostrov?
od 6ti do 8mi vek i vo 9ti se vec'e prisutni


I koi narodi zhivee na tie teritorii pred niv ?
grci,iliri,traki,dardani,tribali ,makedonci


E pa, ako e taka, togash zoshto gi stavi makedoncite vo ist kosh so juzhnite sloveni?

Vo eden od prethodnite komentari ti napisha:

boshnjacite bile pravoslavci isto kako i torbesh*te pa se poturcheni samo and'a ne e poturchena koga sakale da ja poturchat rekla glava davam vera ne davam,hrvatite isto bile pravoslavci tie se pokatulicheni i ovie site narodi zaedno so makedoncite imaat juznoslovenski koreni toa e vistinata sakal nekoj da ja prifati ili ne.vprochem poglednete ja samo fizonomijata na narodot fakt e deka ne se razlikuvame edni od drugi kako shto se razlikuvame so grcite ili bugarite ili germancite itn.naj ubav narod sme a najvishe ochi si vadime e toa ti e balkanski sindrom ili pak sme nekoe chuvaj boze pleme shto gi naselilo balkanskite prostori.    

Znam deka toa e jugoslovenskata verzija na istorijata bidejki istata ja uchev i jas. Mozham da ti kazham deka definitivno ne e vistinita i beshe dizajnirana da se vklopuva so politikata na togashnata drzhava.

Изменето од Messenger - 18.Март.2008 во 20:57
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 21:21
mesi pogledni be brat kakov si,kako izgledash,kakov mentalitet imash,kakva karma kako razmisluvash i pogledni gi navedenite narodi c'e vidish deka imash slichen jazik,slichen nachin na oblekuvanje ,kujna itn,itn,tochno makedoncite bile na ovie prostori pred slovenite ama tie se izmeshale edni so drugi i sega nie imame i juznoslovenska loza i toa e za pochituvanje nie denes sme makedonci ama loza si e loza.znaesh kolku sme meshani ehehe i zatoe ne sme degenerici i zatoa se istaknuvame i so intelegencija i so druzhenje i pochituvanje,ne sebichnost pa strancite ni se chudat i vosh*tuvaat isto taka site isto alapachat, i toa ni e eden od pojakite sindromi od lozata
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 21:25
Vidish Lucky... tuka se soglasuvam so Messenger... Samo nie si imame ideja deka cel svet ni se vosh*tuva i deka ni zaviduva... ama toa e druga tema, ne e za ovde...
Ajde site nazad na tema...
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 09:11
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

vo toj slucaj ostanuvas ogranicena na edno nesto i ne mozes da gi sogledas realno rabotite.

jas za razlika od tebe citam i ona sto e od drugata strana.


Moeto pisuvanje ne se odnesuva za MENE, indirektno pisuvanje!

Bidejki ete citas sto e na drugata strana, kako sto pisav i predhodno, sigurno ne ti odgovara koga te negiraat kako narod,i sekoja strana si go bara svoeto!

Ne sakam da citam Bugarska istorija, vo koja stoi deka nepostojat Makedoncite, za grckata da ne pisuvam.
Moite predci dosle vo Makedonija vo koja ziveele Makedoncite, i samo takva poznavam!
A jas sega da se zamaram sto velat Bugarite, vprocem sekoj ja pisuva svojata istorija, zar ne? .I sto ima tuka objektivno i vredno za citanje!


Ne ne mi odgovara koga me negiraat , tuku mi e smesno, zatoa sto jas postojam i znam koja sum.

ne mislam deka e zamaranje ako doznaes sto misli i veli drugiot

so pisuvanjeto na tvojata posledna recenica kazuvas deka kako edinstvena mozno vistinsko i pravilno e samo tvoeto.

kako i da e , dobiv samo potvrda deka nacijata ne vlijae na religijata, tuku religijata vlijae na nacijata.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 11:16
Христијанството не познава нации, национализам, расизам и сл.
Секој новообратен христијанин, независно од неговата национална припадност, добива еден нов пасош и државјанство од едно исто Божјо Царство како и сите други христијани.
Секако не би личело на мене доколку не наведам и некој соодветен библиски стих за ова мое тврдење:
 
"И така, ако е некој во Христа, тој е ново создание; старото помина, ете: сè стана ново."
(2 Коринтјаните 5:17)
 
"Но нема разлика меѓу Јудеец и Грк; зашто еден и ист е Господ на сите; богат за сите, кои Го повикуваат"
(Римјаните 10:12)
 
"Нема веќе ни Јудеец ни Грк, нема веќе ни роб ни слободен, нема веќе ни машко ни женско, зашто вие сите сте едно во Христа Исуса"
(Галатјаните 3:28)
 
Исто така и параболата на Исус за добриот самарјанин јасно укажува дека добриот самарјанин се покажал поголем пријател на јудеецот од неговите сонародници, иако самарјаните и јудејците не општеле во тоа време.
 
Еднаш кажав тука на форумов и пак ќе повторам, непосредно по завршетокот на војната меѓу Косово и Македонија, ја имав таа чест да отидам во Косово и таму, во една косовска црква, да го славам Бог на албански јазик (Фалиминдери о Зоти) заедно со моите тамошни браќа и сестри, и заедно со нив да се молиме за мир помеѓу нашите земји.
Тоа беше навистина посебно чувство.
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 11:21
Мешањето на верата со нацијата е најзастапено меѓу православните.
Скоро секогаш кога ќе ги прашам моте познаници-атеисти, што се тие по вероисповед, одговараат "Јас сум православен". И кога ќе ги прашам: "Како може да се православен ако не веруваш во Бог итн", они викаат: "Па не сум албанец па да бидам муслиман, јас сум македонец и ЗАТОА сум православен".
 
Имињата Македонска православна црква, Српска православна црква, бугарска православна црква, Грчка, Руска итн сите овие национални префикси јасно укажуваат дека нацијата е измешана со верата и просто не се разликува што е што.
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
the king Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 458
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај the king Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 12:40
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

ne e tocno deka bila propaganda na Tito, tuku komplex na poturcenite makedonci i srbi, bidejki religijata bese nesto sosema licno i nemase vlijanie vo opstestveniot zivot, pa tie poturceni makedonci i srbi si se izjasnuvaa kako muslimani, kolku da se znae deka se razlikuvaat od nepoturcenite makedonci i srbi.


mnogu jasno deka musliman e pripadnik na edna religija a ne nacionalnost.


butel dokolku nekoj tebe prisilno te natera na nesto, sto ke bide koga toj ke te oslobodi i si zamine od tvojot zivot ?????te

te molam za realen odgovor bez protekcii...
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Кон врв
the king Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 458
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај the king Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 12:51
spored islamot niti religijata nitu nacijata ne e ona po sto treba da se razlikuvaat lugeto...


bog rekol poznavaj gi lugeto samo po edna teorija a taa e kako dobri ili kako losi luge, drugoto ne e na uvid i treba da se trgne nastrana....

no denes situacijata e sosema razlicna, denes si izbegnuvan samo poradi toa sto mu pripagas na ovaa ili onaa nacija, a ne pordi toa sto si dobar ili los covek...


ne samo muslimanite tuku i site luge na svetot bi bile podobri, i situacijata vo koja se naoga celiot svet bi se iskacila na edno navistina povisoko nivo...

no mozeme samo da kazuvame prikazni seto ova e mnogu daleku od denesnata situacija vo koja se naogame...
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 13:18
Originally posted by the king the king напиша:

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

ne e tocno deka bila propaganda na Tito, tuku komplex na poturcenite makedonci i srbi, bidejki religijata bese nesto sosema licno i nemase vlijanie vo opstestveniot zivot, pa tie poturceni makedonci i srbi si se izjasnuvaa kako muslimani, kolku da se znae deka se razlikuvaat od nepoturcenite makedonci i srbi.


mnogu jasno deka musliman e pripadnik na edna religija a ne nacionalnost.


butel dokolku nekoj tebe prisilno te natera na nesto, sto ke bide koga toj ke te oslobodi i si zamine od tvojot zivot ?????te

te molam za realen odgovor bez protekcii...



nema protekcii i najrealen odgovor, mene nikoj ne moze da me prisili na nisto, jas nisto ne moram . ima raboti koi gi sakam i koi ne gi sakam.

Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 13:21
Originally posted by the king the king напиша:


no denes situacijata e sosema razlicna, denes si izbegnuvan samo poradi toa sto mu pripagas na ovaa ili onaa nacija, a ne pordi toa sto si dobar ili los covek...


ne samo muslimanite tuku i site luge na svetot bi bile podobri, i situacijata vo koja se naoga celiot svet bi se iskacila na edno navistina povisoko nivo...

no mozeme samo da kazuvame prikazni seto ova e mnogu daleku od denesnata situacija vo koja se naogame...



nie toa go imavme , megjutoa denes samo poedinci kako mene velat deka toa navistina bese dobro vreme
Кон врв
the king Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 458
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај the king Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 13:29
pa togas kako mozele i nekogo togas da go prisilat na nesto koe ne go saka????
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 13:47
Originally posted by the king the king напиша:

pa togas kako mozele i nekogo togas da go prisilat na nesto koe ne go saka????


postojat mnogu nacini, i denes imame nacini na presija na narodi za sekakvi otstapki .

e sega nekoj e bas tvrd orev i ke gi izdrzi site presii, a nekoj ke si rece, ama ednas se zivee , pa sto mi gajle dali sum ova ili ona, vazno da gi imam blagodetite.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.