IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Бурмали џамија на плоштадот?!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бурмали џамија на плоштадот?!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 16>
Прашање: dali sakate i djamija da "nikne" pokraj crkvata?
Одговор Гласови Статистика
27 [36,99%]
46 [63,01%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2009 во 20:55
sega ti bugi , nesto ne si mi jasen збунетост velis ako ne se poseteni kje gi zatvori a vamu baras crkvi vo aracinovo ili lipkovo ? .... tamu koj kje gi posetuva ? ... ili kje ima organiziran prevoz .......... znaes , nemam protiv verski objekti no imam protiv koga tie istite pocnuvaat da sluzat kako sredstvo za dokazuvanje na " patriotizam " i toa samo poradi partiski i politicki celi ........ i koga od eden takov objekt kje pocnat da  se javuvaat zelbi i baranja za slicni nesta ... i koga mestoto  kade kje se izgradat kje pocne da nalikuva na se samo na plostad ne ...... збунетост ... zamisli samo , ustaven sud , filharmonija , crkva , djamija , mozebi i sinagoga ili budisticki hram a da ne gi zaboravime i katolicite ... iako se hristijani , neli ne odat vo isti crkvi so nas , ortodoksnite ? ......

Изменето од miroslav_g8 - 26.Април.2009 во 20:57
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2009 во 21:15
Не напишав јас дека сакам цркви во Липково и Арачиново туку напишав ако има на плоштадот џамија тогаш треба да има и во Липково и Арачиново.Велам баш дека нема логика таму да има цркви како што нема логика да има џамија на плоштад.

А па кога ке почнат да мешаат верски објект со политика е тек тогаш ми е смешно до немај каде,демек кој поголем крст направи дека ке биде по Македонец - абе нема што да се натпреваруваме со комунистите па тие и кога би ја погребале демократијава крст тешко дека на местото ке стават а камо ли вака да градатголема%20насмевка
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2009 во 21:20
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

pa sto ako ima ? ...... koga ima , neka ima za site i sve ...... zosto skopje da ne nalikuva na jerusalim ? ......... sega , ne znam kako stojat tamu rabotite so budisticki hramovi ama ako nemaat a nie imame , onda kje bideme cekor ponapred голема%20насмевка


Кога го спомна Ерусалим ми падна една луда идеја на паметголема%20насмевка
пошто ќе имаме црква на плоштад а и џамија (нели како Ерусалим,сите верски заедници на едно место)јас апелирам до владата да изгради по должина на плоштадот и Ѕид на плачот-да имаме кај да се иснапиштиме бар кога ќе ни дојде преку глава од политика,од домино ефекти,од празно меше,од празни џебови....
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2009 во 21:27
jas sum za zid ama ne za placenje ... tuku so poinakva namena голема%20насмевка
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2009 во 21:43
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

pa sto ako ima ? ...... koga ima , neka ima za site i sve ...... zosto skopje da ne nalikuva na jerusalim ? ......... sega , ne znam kako stojat tamu rabotite so budisticki hramovi ama ako nemaat a nie imame , onda kje bideme cekor ponapred голема%20насмевка


Кога го спомна Ерусалим ми падна една луда идеја на паметголема%20насмевка
пошто ќе имаме црква на плоштад а и џамија (нели како Ерусалим,сите верски заедници на едно место).
jas mislam deka togas moze da se resi problemot so imeto. da se vikame makedonski erusalim голема%20насмевка
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Pacifist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 1618
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pacifist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2009 во 22:01
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Тие цркви не се изградени денес - ги изградиле тие што живееле некогаш таму а верувај ако не се посетени самата црква ке ги затвори.И знам дека не пречат никому затоа зошто сите се распоредувале на кого како му одговара,но на плоштад џамија е само заинат и знам дека е така - демек има црква па ај и џамија,ако почнувате така верата да ја објаснувате сега ке поверувам дека сте верници заинает а не затоа зошто така треба.

Прашај ме дали сум против да градите џамија во Чаир,во Арачиново,во Липково - ама немам воопшто против ниеден верски објект но ова е апсурд - за нас христијаните верски објект е божјо место,мене мојата вера ми дозволува и во џамија да се помолам на својот господ,верувај немам против никаков верски објек но заинат верски објект неможам да сватамзбунетост
nema tuka inaet ... baranjeto za izgradba na Burmali xhamijata e aktuelna veke 4-5 godini ... no mora da priznavam deka so idejata za izgradba na crkva ovie baranja se riaktualiziraa i toa so pogolemo tempo... inaku , kazi mi ti mene edna pricina zosto treba da se gradi samo crkva a ne i xhamija ...
VMRO veli deka taa crkva e rusena od drzavata i od drzavata treba da se gradi ( demek ovaa e obvrska na drzavata ) ...
koga bi bill taka kako sto veli VMRO togas muslimanite ne bi treballo da baraat da se gradi samo Burmali xhamijata tuku i nekoi drugi kako Faik Pasha , poslle taa drugata vrz cii temeli e denesnata sudska pallata(Jelen Kapan), xhamijata na Jigi Bej i mnogu drugi xhamii ...
....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2009 во 22:23
Како нема инает - не те разбирам - зар во центарот на градот живее барем 1 муслиман - таму се населени исклучиво Христијани - зошто треба џамија ако нема муслиманско население кое може да го посетува или како што пиша мирослав погоре ке организираме превоз само да има - па ајде тогаш ти биди иницијатор за црква во Арачиново да се гради,веднаш во непосредна близина на џамијата - горна или долна не е важно.

Нешто друго да ти кажам - муслиманите се дојдени во Македонија како освојувачи и како окупатори и граделе џамии и цркви.За тоа најубав пример ти е црквата Св.Спас на кале,ако ја посетиш црквата ке приметиш дека таа е градена еден метар под земјата,зошто?Затоа зошто бегот не дозволил црква и џамија да се рамњаат на исто ниво дури ни на земјата помеѓу обичните луѓе.

И сега ти сакаш да градиш џамија на плоштад а тврдиш дека не е заинат-па знаеш дека општина центар за таму изгласа да се гради градска куќа која ке го симболизира заедничкиот живот на сите вероисповеди и нации кои живеат во Македонија,зар тоа е мал показател на Христијанскиот живот кој ние го споделуваме со сите други веризбунетост
Ти се молам ова е смешно веке да се коментира
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2009 во 22:25
ne moze nekomu majka a nekomu makjea ....... koga vekje 24 / 7 resil da se pravi vernik i so pari od budjetot da gradi crkva, togas treba ISTO so pari od budjetot da gradi koj kakov kje posaka verski objekt .... za da ne predizvika nesto POSTRAŠNO i POOPASNO od medjuetnicka netolerancija i netrpleivost голема%20насмевка
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2009 во 22:27
jok
plostad e samo za crkva
dzamii , vo muslimanskite reoni
i taka se reonisuvavme za ovie 20 godini
 


Изменето од anakin - 26.Април.2009 во 22:27
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2009 во 22:31
Ништо нема страшно и опасно да се случи доколку сме реални и нормално искрени.Како што напишав претходно зар е тешко да каже било кој во државава ај сега црква да се гради во Липково или Арачиново - но зошто ни е црква таму - заинает да има црква покрај џамија ли,не бе нетреба така да размислуваме,џамија на плоштадот нема реална вредност освен ако не планираат муслиманите да ја остават на државата да направи модерен музеј на уметност или нешто такво во неазбунетост
Или ај сега да правиме проблем од се и сешто,па ако е така и мажот и жената дома ке се скараат дали капакот на шоњата да биде кренат или спуштен цело време,сепак и тие се различниголема%20насмевка
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2009 во 22:34
a zosto da nema nesto onamu kade sto imalo prethodno ? ....... znaes , interesno e sto covek u stvari treba da se moli onamu kade sto kje mu se ukaze prilika .... nema vrska dali e vo negov reon ili nekoj " tudj " ...... zosto , cela severozapadna MKD e ZAEDNICKA намигнување ........ i ne bi bilo vo red da gi vlosuvame rabotite pa posle da fakjame MAGLA голема%20насмевка
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2009 во 22:36
magla e fatena odamno, ostanaa mohikanci vo reonite sipski

Изменето од anakin - 26.Април.2009 во 22:36
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2009 во 23:04
Еве од мене еден брэ одговор эа споменик во Арачиново эа почеток


Кон врв
abnormalen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај abnormalen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2009 во 21:23
ja ne sum albanofil, ama , ako ovie dobijat crkva, ke urgiram i tie(a i site muslimani tuka) da si dobijat i djamija.i toa po sekoja cena.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 16>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.