Испечати | Затвори го прозорот

Бурмали џамија на плоштадот?!

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Политика и вести
Опис на форумот: Вести од МК, партии, скандали, протести...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=18810
Датум на принтање: 11.Мај.2024 во 14:38
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Бурмали џамија на плоштадот?!
Постирано од: abnormalen
Наслов: Бурмали џамија на плоштадот?!
Датум на внесување: 25.Април.2009 во 00:35
e pa, ako vekje , se gradi, neka se gradi! od mene imaat debela poddrska za toa. Znaci, bez djamija , ne treba da ima ni crkva na "kutriot" plostad, koj , da bese zena , do sega odamna ke bese vo ladovina,  siluvacot!



Коментари:
Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 25.Април.2009 во 00:50
и од мене поддршка...КАД ЈЕ БАЛ, НЕК ЈЕ БАЛ...ама и џамијата од буџетот,што само црквата...да нема дискриминација...



-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: abnormalen
Датум на внесување: 25.Април.2009 во 01:06
da , ama ne ja gledam tvojata poddrska?!збунетост


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 25.Април.2009 во 01:12
упс...се извинувамцрвенеење...ете и поддршка со глас

-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 25.Април.2009 во 01:27
Предлагам малку да се испитат темелите врз кои била градена Бурмали Џамијата...
Па потоа ќе го кажам моето мислење дали сум за или против...

Инаку Исламската Верска заедница покренувајќи го оваа прашање оди со глава во ѕид...


Постирано од: lane62
Датум на внесување: 25.Април.2009 во 09:58
ako ima za edni...mora da ima i za drugi...sosem normalno...

-------------
Daj više odmora jeziku nego rukama!


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 25.Април.2009 во 10:24

Ја оставам иронијата на страна. Јас сум против било што да се гради на плоштадот во Скопје. Секоја голема метропола на светов има барем еден голем и простран плоштад во центарот на градот кој е пешачка зона, на кој има кафанчиња, каде што луѓето се среќаваат, се дружат, шетаат, кадешто има гулаби и деца ги хранат или бркаат, улични свирачи, уметници-забавувачи од типот на жонглери или пантомимичари....

Плоштадот во Скопје (мојот роден град, кој иако многу грд поради земјотресот и стерилната архитектура на 1960/тите, го сакам повеќе од било кој друг насветов!) е мал. Ваков каков што е личи повеќе на плоштад на некое мало гратче отколку на метропола. Добро, тоа е што имаме.
 
И сега сакаат да направат цркви и џамии. И тоа малку простор што го имаме во срцето на градот да го угушат. Да го „украсат“ со разни скулптури на наши историски личности..... се прашувам до кога ќе може да дише тоа срце, ако нема воздух, ако нема перспектива пред себе. Ќе се угуши. Градот ќе ми се угуши.
 
 Луѓе мои, тотално е недомаќински, нерационално, нефер спрема невработените и сите оние 95% (сиромашни) македонци кои вадат во просек 200-250 евра и едвај врзуваат крај со крај, во ситуација на гигантска економска криза на планетава, кадешто работа губат луѓе во најбогатите земји, да се инвестира во нешто што во моментот воопшто не е неопходно. Да течеше мед и млеко во Македонија и сите да имаа работа и да беа здрави и среќни (а не три месеци да чекаат да дојдат на ред за хемотераписко зрачење пошто нема тоа што е потребно(заборавив како се викаа-реагенси?или?), а во тоа чекање некои умреле- да, да) па да филозофиравме за потребноста од религија во нашето опшптество - или не.
 
Ама, овде, во тешка состојба на економски и политички план (откога поминаа изборите полека почнува владата да ја кажува фактичката состојба, сега полека излегуваат малку по малку работите на виделина) не е моментот и нема поента да се инвестира во нешто што веќе го имаме - има Св, Димитрије, има Св. Богородица преку Вардар на 5 мин од плоштадот, има и Соборен Храм на 5 мин....
 
Мене не ми треба црква за да докажам дека сум христијанка (да, јас сум крстена во православна црква во мојот роден град). Она што си, си пред се надвор, во нормалниот живот со своите, блиските, комшиите, сограѓаните, колегите, а не само во храмот во кој се слави твојот Бог. Ако сум ѓубре себично надвор, сто свеќи да запалам или икони на изљубам - не ми помагаат. Љубовта, почитта, се живеат и споделуваат со секој здив и поглед во секојдневието, и пред се е до самиот човек е дали ќе реши да биде конструктивен (љубов, почит, меѓусебна поддршка, желба за заедничко решение, соработка со колеги, комшии, пријатели итн) или деструктивен (омраза, уништување, завист, пакост, егоизам итн ) во своето опстојување.
 
Затоа, иако можеби звучи идеалистички, се надевам дека ќе надвладее здравиот разум кај нас  во МК и овие дискусии ќе бидат оставени за некои идни времиња.


Постирано од: lane62
Датум на внесување: 25.Април.2009 во 10:29
koga ne mozis da gi pobedis...togas se veli deka e najdobro da im se prikljucis.....ocigledno e deka sme site rezignirani.......zatoa e taa ironija....se slozuvam so tebe,....samo mislam deka tesko razumot ke pobedi...pre toa ke bide inaetot.

-------------
Daj više odmora jeziku nego rukama!


Постирано од: Zajcef
Датум на внесување: 25.Април.2009 во 16:27
Така само нека продолжат да будат духови од минатото...
Македонија-втората Босна на балканот

-------------
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....


Постирано од: Pacifist
Датум на внесување: 25.Април.2009 во 22:13
treba da ima uste edna opcija  :
NI EDNATA NI DRUGATA ....
edna golema podrska za tie koi misllat deka nasiot plostad e siluvan i toa mnogu ... grevota ... 


-------------
....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related


Постирано од: Pacifist
Датум на внесување: 25.Април.2009 во 22:15
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Предлагам малку да се испитат темелите врз кои била градена Бурмали Џамијата...
Па потоа ќе го кажам моето мислење дали сум за или против...

Инаку Исламската Верска заедница покренувајќи го оваа прашање оди со глава во ѕид...
a temelot na crkvata treba li da se ispita ???


-------------
....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 25.Април.2009 во 22:25
Originally posted by Pacifist Pacifist напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Предлагам малку да се испитат темелите врз кои била градена Бурмали Џамијата... Па потоа ќе го кажам моето мислење дали сум за или против... Инаку Исламската Верска заедница покренувајќи го оваа прашање оди со глава во ѕид...

a temelot na crkvata treba li da se ispita ???


ДА...


Постирано од: Zajcef
Датум на внесување: 25.Април.2009 во 22:50
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Предлагам малку да се испитат темелите врз кои била градена Бурмали Џамијата...
Па потоа ќе го кажам моето мислење дали сум за или против...

Инаку Исламската Верска заедница покренувајќи го оваа прашање оди со глава во ѕид...

Темелите на бурманли џамија(колку што видов од сликите)си се сосем во ред,темелите на црквата се по спорни бидеќи црквата св.Константин и Елена(пардон св.Никола(груевски))не се наоѓала на местото каде планираат да ја градат туку на влезот во ГТЦ...


-------------
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 26.Април.2009 во 00:55
Originally posted by Zajcef Zajcef напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Предлагам малку да се испитат темелите врз кои била градена Бурмали Џамијата...
Па потоа ќе го кажам моето мислење дали сум за или против...

Инаку Исламската Верска заедница покренувајќи го оваа прашање оди со глава во ѕид...

Темелите на бурманли џамија(колку што видов од сликите)си се сосем во ред,темелите на црквата се по спорни бидеќи црквата св.Константин и Елена(пардон св.Никола(груевски))не се наоѓала на местото каде планираат да ја градат туку на влезот во ГТЦ...



Бурманли Џамија е градена врз темели на Црква , ако мислиш дека тоа е во ред тогаш ОК...
Црквата поради технички причини неможе да биде точно врз темелите...


Постирано од: Zajcef
Датум на внесување: 26.Април.2009 во 03:00
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by Zajcef Zajcef напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Предлагам малку да се испитат темелите врз кои била градена Бурмали Џамијата...
Па потоа ќе го кажам моето мислење дали сум за или против...

Инаку Исламската Верска заедница покренувајќи го оваа прашање оди со глава во ѕид...

Темелите на бурманли џамија(колку што видов од сликите)си се сосем во ред,темелите на црквата се по спорни бидеќи црквата св.Константин и Елена(пардон св.Никола(груевски))не се наоѓала на местото каде планираат да ја градат туку на влезот во ГТЦ...



Бурманли Џамија е градена врз темели на Црква , ако мислиш дека тоа е во ред тогаш ОК...
Црквата поради технички причини неможе да биде точно врз темелите...

А црквата е градена на темелите на некој антички храм,а храмот е граден на некое праисториско светилиште и т.н.Верските објекти често се градени на исти места(еден над друг)поради специфичноста на локациите-ако така се враќаме бог знае каде ќе отидеме...

-------------
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 26.Април.2009 во 11:18
Originally posted by Zajcef Zajcef напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by Zajcef Zajcef напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Предлагам малку да се испитат темелите врз кои била градена Бурмали Џамијата...
Па потоа ќе го кажам моето мислење дали сум за или против...

Инаку Исламската Верска заедница покренувајќи го оваа прашање оди со глава во ѕид...

Темелите на бурманли џамија(колку што видов од сликите)си се сосем во ред,темелите на црквата се по спорни бидеќи црквата св.Константин и Елена(пардон св.Никола(груевски))не се наоѓала на местото каде планираат да ја градат туку на влезот во ГТЦ...



Бурманли Џамија е градена врз темели на Црква , ако мислиш дека тоа е во ред тогаш ОК...
Црквата поради технички причини неможе да биде точно врз темелите...

А црквата е градена на темелите на некој антички храм,а храмот е граден на некое праисториско светилиште и т.н.Верските објекти често се градени на исти места(еден над друг)поради специфичноста на локациите-ако така се враќаме бог знае каде ќе отидеме...



И јас го велам истото...тоа е домино реакција, а првото домино го бутка ИВЗ...


Постирано од: Zajcef
Датум на внесување: 26.Април.2009 во 12:36
Не-ние го бутнавме првото домино!Убаво се кажа-не буцкајте во секуларноста на државата,оставете ја црквата на страна,ама не национален дух ќе сме јачале а не ни текнува дека покрај нашиот ќе му го јачаме и на тој на грб што го носиме од 2001...

-------------
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 26.Април.2009 во 19:25
ima li uste nekoja inicijativa za nekoj verski objekt ? ..... na primer nekoj budisticki hram ili nekoja sinagoga .... dodeka ima mesto na plostadot ... otkako 24 / 7 & Co , Ltd  kje napravi nekoj luna park ili mozebi kosmodrom , posle kje bide docna ... kje nema mesto  смеење

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 26.Април.2009 во 19:27
Што има врска црквата со џамијата - или видела жаба како коњ се потковива па сака и таазбунетост
Не сте ми јасни - има ли црква у Арачиново,има ли црква у Липково,а и зошто да има кога нема верници православни таму.Така и за џамијава - што сега сакаат џамија на плоштад кога на плоштад нема муслимански верници да живеат - или и тоа ке бидеголема%20насмевка


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Pacifist
Датум на внесување: 26.Април.2009 во 19:28
prasuvas dali ima muslimani vo Skopje ??????????

-------------
....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 26.Април.2009 во 19:29
Не во Скопје бидејки во Скопје веке има џамии - прашувам за плоштадзбунетост

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 26.Април.2009 во 19:32

pa sto ako ima ? ...... koga ima , neka ima za site i sve ...... zosto skopje da ne nalikuva na jerusalim ? ......... sega , ne znam kako stojat tamu rabotite so budisticki hramovi ama ako nemaat a nie imame , onda kje bideme cekor ponapred голема%20насмевка



-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Pacifist
Датум на внесување: 26.Април.2009 во 19:32

ZABRANA ZA TIE STO NE ZIVEAT U SKOPJE !!!!!!



-------------
....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related


Постирано од: Pacifist
Датум на внесување: 26.Април.2009 во 19:34

+++++ GI ZABORAVIV I BIKOVITE, PROSTITUTKITE I DRUGITE STATUI KOI VEKE POCNALLE DA NIKNAT U SKOPJE ...



-------------
....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 26.Април.2009 во 19:34
Има будисти у Скопје и тоа во близина на плоштадот,поточно на бул.Партизански одреди пред ЛУК ОИЛ - така да наместо џамија ке ставиме будистички храм,сепак џамии има полноголема%20насмевка

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: abnormalen
Датум на внесување: 26.Април.2009 во 19:38
i crkvi ima premnogu, pa ne vikam mesto niv da se gradi nesto drugo! znaci, neka nikne i budisticki hram , pokraj crkvata i djamijata.


Постирано од: Pacifist
Датум на внесување: 26.Април.2009 во 19:41
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Што има врска црквата со џамијата - или видела жаба како коњ се потковива па сака и таазбунетост
Не сте ми јасни - има ли црква у Арачиново,има ли црква у Липково,а и зошто да има кога нема верници православни таму.Така и за џамијава - што сега сакаат џамија на плоштад кога на плоштад нема муслимански верници да живеат - или и тоа ке бидеголема%20насмевка
spored tvojata formaula ni u Cair ne bi treballo da ima crkva zatoa sto tamu nema tolku makedonci ... a sega gi ima dve - tri i nikomu ne mu precat ...


-------------
....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 26.Април.2009 во 20:15
Тие цркви не се изградени денес - ги изградиле тие што живееле некогаш таму а верувај ако не се посетени самата црква ке ги затвори.И знам дека не пречат никому затоа зошто сите се распоредувале на кого како му одговара,но на плоштад џамија е само заинат и знам дека е така - демек има црква па ај и џамија,ако почнувате така верата да ја објаснувате сега ке поверувам дека сте верници заинает а не затоа зошто така треба.

Прашај ме дали сум против да градите џамија во Чаир,во Арачиново,во Липково - ама немам воопшто против ниеден верски објект но ова е апсурд - за нас христијаните верски објект е божјо место,мене мојата вера ми дозволува и во џамија да се помолам на својот господ,верувај немам против никаков верски објек но заинат верски објект неможам да сватамзбунетост


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 26.Април.2009 во 20:55
sega ti bugi , nesto ne si mi jasen збунетост velis ako ne se poseteni kje gi zatvori a vamu baras crkvi vo aracinovo ili lipkovo ? .... tamu koj kje gi posetuva ? ... ili kje ima organiziran prevoz .......... znaes , nemam protiv verski objekti no imam protiv koga tie istite pocnuvaat da sluzat kako sredstvo za dokazuvanje na " patriotizam " i toa samo poradi partiski i politicki celi ........ i koga od eden takov objekt kje pocnat da  se javuvaat zelbi i baranja za slicni nesta ... i koga mestoto  kade kje se izgradat kje pocne da nalikuva na se samo na plostad ne ...... збунетост ... zamisli samo , ustaven sud , filharmonija , crkva , djamija , mozebi i sinagoga ili budisticki hram a da ne gi zaboravime i katolicite ... iako se hristijani , neli ne odat vo isti crkvi so nas , ortodoksnite ? ......

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 26.Април.2009 во 21:15
Не напишав јас дека сакам цркви во Липково и Арачиново туку напишав ако има на плоштадот џамија тогаш треба да има и во Липково и Арачиново.Велам баш дека нема логика таму да има цркви како што нема логика да има џамија на плоштад.

А па кога ке почнат да мешаат верски објект со политика е тек тогаш ми е смешно до немај каде,демек кој поголем крст направи дека ке биде по Македонец - абе нема што да се натпреваруваме со комунистите па тие и кога би ја погребале демократијава крст тешко дека на местото ке стават а камо ли вака да градатголема%20насмевка


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 26.Април.2009 во 21:20
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

pa sto ako ima ? ...... koga ima , neka ima za site i sve ...... zosto skopje da ne nalikuva na jerusalim ? ......... sega , ne znam kako stojat tamu rabotite so budisticki hramovi ama ako nemaat a nie imame , onda kje bideme cekor ponapred голема%20насмевка


Кога го спомна Ерусалим ми падна една луда идеја на паметголема%20насмевка
пошто ќе имаме црква на плоштад а и џамија (нели како Ерусалим,сите верски заедници на едно место)јас апелирам до владата да изгради по должина на плоштадот и Ѕид на плачот-да имаме кај да се иснапиштиме бар кога ќе ни дојде преку глава од политика,од домино ефекти,од празно меше,од празни џебови....


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 26.Април.2009 во 21:27
jas sum za zid ama ne za placenje ... tuku so poinakva namena голема%20насмевка

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 26.Април.2009 во 21:43
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

pa sto ako ima ? ...... koga ima , neka ima za site i sve ...... zosto skopje da ne nalikuva na jerusalim ? ......... sega , ne znam kako stojat tamu rabotite so budisticki hramovi ama ako nemaat a nie imame , onda kje bideme cekor ponapred голема%20насмевка


Кога го спомна Ерусалим ми падна една луда идеја на паметголема%20насмевка
пошто ќе имаме црква на плоштад а и џамија (нели како Ерусалим,сите верски заедници на едно место).
jas mislam deka togas moze da se resi problemot so imeto. da se vikame makedonski erusalim голема%20насмевка


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Pacifist
Датум на внесување: 26.Април.2009 во 22:01
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Тие цркви не се изградени денес - ги изградиле тие што живееле некогаш таму а верувај ако не се посетени самата црква ке ги затвори.И знам дека не пречат никому затоа зошто сите се распоредувале на кого како му одговара,но на плоштад џамија е само заинат и знам дека е така - демек има црква па ај и џамија,ако почнувате така верата да ја објаснувате сега ке поверувам дека сте верници заинает а не затоа зошто така треба.

Прашај ме дали сум против да градите џамија во Чаир,во Арачиново,во Липково - ама немам воопшто против ниеден верски објект но ова е апсурд - за нас христијаните верски објект е божјо место,мене мојата вера ми дозволува и во џамија да се помолам на својот господ,верувај немам против никаков верски објек но заинат верски објект неможам да сватамзбунетост
nema tuka inaet ... baranjeto za izgradba na Burmali xhamijata e aktuelna veke 4-5 godini ... no mora da priznavam deka so idejata za izgradba na crkva ovie baranja se riaktualiziraa i toa so pogolemo tempo... inaku , kazi mi ti mene edna pricina zosto treba da se gradi samo crkva a ne i xhamija ...
VMRO veli deka taa crkva e rusena od drzavata i od drzavata treba da se gradi ( demek ovaa e obvrska na drzavata ) ...
koga bi bill taka kako sto veli VMRO togas muslimanite ne bi treballo da baraat da se gradi samo Burmali xhamijata tuku i nekoi drugi kako Faik Pasha , poslle taa drugata vrz cii temeli e denesnata sudska pallata(Jelen Kapan), xhamijata na Jigi Bej i mnogu drugi xhamii ...


-------------
....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 26.Април.2009 во 22:23
Како нема инает - не те разбирам - зар во центарот на градот живее барем 1 муслиман - таму се населени исклучиво Христијани - зошто треба џамија ако нема муслиманско население кое може да го посетува или како што пиша мирослав погоре ке организираме превоз само да има - па ајде тогаш ти биди иницијатор за црква во Арачиново да се гради,веднаш во непосредна близина на џамијата - горна или долна не е важно.

Нешто друго да ти кажам - муслиманите се дојдени во Македонија како освојувачи и како окупатори и граделе џамии и цркви.За тоа најубав пример ти е црквата Св.Спас на кале,ако ја посетиш црквата ке приметиш дека таа е градена еден метар под земјата,зошто?Затоа зошто бегот не дозволил црква и џамија да се рамњаат на исто ниво дури ни на земјата помеѓу обичните луѓе.

И сега ти сакаш да градиш џамија на плоштад а тврдиш дека не е заинат-па знаеш дека општина центар за таму изгласа да се гради градска куќа која ке го симболизира заедничкиот живот на сите вероисповеди и нации кои живеат во Македонија,зар тоа е мал показател на Христијанскиот живот кој ние го споделуваме со сите други веризбунетост
Ти се молам ова е смешно веке да се коментира


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 26.Април.2009 во 22:25
ne moze nekomu majka a nekomu makjea ....... koga vekje 24 / 7 resil da se pravi vernik i so pari od budjetot da gradi crkva, togas treba ISTO so pari od budjetot da gradi koj kakov kje posaka verski objekt .... za da ne predizvika nesto POSTRAŠNO i POOPASNO od medjuetnicka netolerancija i netrpleivost голема%20насмевка

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 26.Април.2009 во 22:27
jok
plostad e samo za crkva
dzamii , vo muslimanskite reoni
i taka se reonisuvavme za ovie 20 godini
 


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 26.Април.2009 во 22:31
Ништо нема страшно и опасно да се случи доколку сме реални и нормално искрени.Како што напишав претходно зар е тешко да каже било кој во државава ај сега црква да се гради во Липково или Арачиново - но зошто ни е црква таму - заинает да има црква покрај џамија ли,не бе нетреба така да размислуваме,џамија на плоштадот нема реална вредност освен ако не планираат муслиманите да ја остават на државата да направи модерен музеј на уметност или нешто такво во неазбунетост
Или ај сега да правиме проблем од се и сешто,па ако е така и мажот и жената дома ке се скараат дали капакот на шоњата да биде кренат или спуштен цело време,сепак и тие се различниголема%20насмевка


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 26.Април.2009 во 22:34
a zosto da nema nesto onamu kade sto imalo prethodno ? ....... znaes , interesno e sto covek u stvari treba da se moli onamu kade sto kje mu se ukaze prilika .... nema vrska dali e vo negov reon ili nekoj " tudj " ...... zosto , cela severozapadna MKD e ZAEDNICKA намигнување ........ i ne bi bilo vo red da gi vlosuvame rabotite pa posle da fakjame MAGLA голема%20насмевка

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 26.Април.2009 во 22:36
magla e fatena odamno, ostanaa mohikanci vo reonite sipski

-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 26.Април.2009 во 23:04
Еве од мене еден брэ одговор эа споменик во Арачиново эа почеток




-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: abnormalen
Датум на внесување: 17.Мај.2009 во 21:23
ja ne sum albanofil, ama , ako ovie dobijat crkva, ke urgiram i tie(a i site muslimani tuka) da si dobijat i djamija.i toa po sekoja cena.


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 17.Мај.2009 во 21:26
jas ne sum po verata ama sto e red , red e ..... sekoj da si go dobie svoeto  ...........a moze i nekoj spomenik extra .... od TITO .... ako ostanal nekoj kvadrat sloboden na plostadot голема%20насмевка

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: abnormalen
Датум на внесување: 12.Јуни.2009 во 21:46
така е! сакате црква? ке имате и џамија , сакале или не!

Ако има црква мора да има и џамија!



   


12.06.2009 13:12



Иницијаторите за враќање на верскиот објект кај Камениот мост од Груевски бараат да направи баланс во владините одлуки.

По само еден месец откако не добија никаков одговор од Премиерот, повторно бараат од него да донесе одлука за изградба на џамијата.

Во писмото сугерираат дека со одлука за џамијата само се приклучуваат кон напорите на Премиерот за претставување на историски вредности на Скопје.

Барањето го доставија, но не беше дозволено да даваат изјава пред Владата.

„Тргнете ги камерите, не може на којшто ќе му текне пред Владата да дава изјава, ова е институција, како овде? Овде се знае кој може да даде интервју. Од овде сакам камерманите да се преместат на другата страна, таму слободно пред влезот нека дадат, пред Владата не“, предупредија од обезбедувањето.


Рамадан Рамадани

Репресивна мерка. Вака го оцени подоцна Рамадани од тротоарот однесувањето на владините служби. За него е неправда и да има политичка одлука за доделувањето на земјиште на плоштадот за црква, а истото да не се донесе и за џамија.

„Ние учтиво го потсетуваме премиерот Груевски дека е премиер на сите граѓани на РМ, без оглед на вероисповеста и без оглед на етничката припадност, што преведено значи - тој еСметаат дека истовремено треба да се почне со двете градби.Сметаат дека истовремено треба да се почне со двете градби. рече Рамадан Рамадани, координативно тело за Бурмали џамија.

„Ние цениме дека секој чекор направен небалансирано во историска смисла и во легитимитетска смисла, не е валиден“, додаде Рамадани.

Од координативниот одбор велат дека нивното трпението има свои граници. Не сакаат да кажат што ќе преземат доколку почне изградба на црквата, но не и на џамијата.

Сметаат дека истовремено треба да се почне со двете градби. Сигурно една од мерките е јавно на народот да му кажале кој е против изградба на џамијата на плоштадот.



-------------
Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 12.Јуни.2009 во 22:22
Ne treba da si albanofil za da bidesh objektiven,zatoa Ramadani go potsetuva premierot deka toj e premier na site gragjani na RM,bez ogled na veroispovesta i etnichkata pripadnost.Znachi...ako se gradi crkva ,kje mora da se gradi i dzamija.


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 12.Јуни.2009 во 22:31
се прашувам дали не е намерно пласирана изградбата на црквата за да се отвори поле и за изградба на џамијата
кој знае дали сето тоа не е однапред испазарено за време на предизборните договори за купување гласовизбунетост


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: abnormalen
Датум на внесување: 13.Јуни.2009 во 09:47
баш добро би "стоела" ид левата ( или од десната ) страна на камениот зависи огд каде гледаш!


(и) џамија- мора да има!  само напред албанци ( и други) многу не ве мирисам ,ама овојпат ке бидете потполно во право !


-------------
Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 13.Јуни.2009 во 16:54
nitu ednata nitu drugata

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 13.Јуни.2009 во 17:16
Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

nitu ednata nitu drugata



Најпаметно.
Само, кој да послуша...


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 13.Јуни.2009 во 17:22
Koj nekogo slusal nekogas- osobeno vladata. Tie ke si terat po svoe, znaejki go grujo

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: ss_derIvat_ss
Датум на внесување: 14.Јуни.2009 во 10:32
А пред Бурмали џамијата што имало на тоа место ?

Нели џамијава на времето била изградена со цел муслиманизирање на населението ??



Постирано од: abnormalen
Датум на внесување: 05.Јули.2009 во 23:54
а што има врска што имало пред неа?збунетост важно сега мора да има и џамија ако има црква!

-------------
Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!


Постирано од: Diogen
Датум на внесување: 06.Јули.2009 во 10:30
аплаузаплаузаплауз
Како тргнавме, Лас Вегас ќе го направиме пуст град, а Дизниленд ќе го затворат, сите ќе доаѓаат да го гледаат градот - циркус под отворено небо.
Барам повторно да се активира изработката на споменикот на Тарзан, а да се додаде и Спајдермен. 
Барем пари да вадиме од нашава бескрајна креативност....Ќе доаѓат туристи, и ќе ни се смеат, ќе ги расположиме....
Македонија - Timeless.... 


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 06.Јули.2009 во 10:48
kako trgnaa rabotive , mislam deka e najfer i korektno da na sekoja verska zaednica , pokraj Pravoslavno - hristijanskata i islamskata , im se ponudi del od plostadot da si izgradat svoj verski objekt ..... a celiot plostad na kraj da se obikoli so eden zid , nesto kako zidot na placot ...... размислување ........

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 03.Август.2009 во 03:00
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Што има врска црквата со џамијата - или видела жаба како коњ се потковива па сака и таазбунетост
Не сте ми јасни - има ли црква у Арачиново,има ли црква у Липково,а и зошто да има кога нема верници православни таму.Така и за џамијава - што сега сакаат џамија на плоштад кога на плоштад нема муслимански верници да живеат - или и тоа ке бидеголема%20насмевка
Можеби не живеат, но таму се секојдневно. Сметам дека има потреба на едно место кое ја отсликува земјава, да има нешто што од секогаш постоело таму.
 
http://www.burmali.blogspot.com/ - http://www.burmali.blogspot.com/


-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 03.Август.2009 во 03:02
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

kako trgnaa rabotive , mislam deka e najfer i korektno da na sekoja verska zaednica , pokraj Pravoslavno - hristijanskata i islamskata , im se ponudi del od plostadot da si izgradat svoj verski objekt ..... a celiot plostad na kraj da se obikoli so eden zid , nesto kako zidot na placot ...... размислување ........
Не е така. Сите веќе си имаат околу тоа што им треба. Католиците и евреите кои ги има сите заедно не повеќе од стотина во градов, не можеш да ги мешаш со муслиманите кои ги има најмалку четвртина во градов и третина во земјава. Ај размисли. Останатите секти и религии се премногу минорни, и не ја преставуваат реалноста во државава.





-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: Neptun74
Датум на внесување: 03.Август.2009 во 03:02
Koga ke napravat crkva u Meka, moze da pocnete da razmisluvate za dzamija na plostad...

-------------
DeepBlue


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 03.Август.2009 во 03:03
Originally posted by Neptun74 Neptun74 напиша:

Koga ke napravat crkva u Meka, moze da pocnete da razmisluvate za dzamija na plostad...
Скопје не е Мека, не Ватикан, не е Света Гора.
 
Во Мека нема немуслимани, за разлика од Скопје каде што има многу муслимани.
 
 
http://www.burmali.blogspot.com/ -


-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 03.Август.2009 во 03:05
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

се прашувам дали не е намерно пласирана изградбата на црквата за да се отвори поле и за изградба на џамијата
кој знае дали сето тоа не е однапред испазарено за време на предизборните договори за купување гласовизбунетост
 Токму така, на сите граѓани!
 
http://www.burmali.blogspot.com/ -


-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: Neptun74
Датум на внесување: 03.Август.2009 во 03:06
Aj, ke vi dademe 20% prostor u crkvata za vas, da stoite tamu...

-------------
DeepBlue


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 03.Август.2009 во 03:38
Originally posted by Neptun74 Neptun74 напиша:

Aj, ke vi dademe 20% prostor u crkvata za vas, da stoite tamu...
Хммм...збунетост
 
Сигурен си?


-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 03.Август.2009 во 03:39
 
Бурмали џамија била изградена во 1495 год., на десната страна на реката Вардар во непосредна близина на Камениот Мост во Скопје.
 
Таа била лоцирана на некогашната улица Султан Решат во Гази Ментеш маало кое било едно од поголемите скопски маала кои се наоѓале на денешниот плоштад Македонија.

Бурмали Џамија била изградена од страна на Мехмет Бег Карлоили Заде (достоинственик од областа Карли). Овој легатор го оставил и своето име на натписот пред влезот на џамијата од каде се дознава и годината на нејзината изградба.

Бурмали Џамија имала интересна архитектура. Била ѕидана со камен и тула, а покриена со три лонгитудинално поставени куполи (т.н. тонози во вид на корита). Влезниот трем бил покриен со 5 куполи кои пак лежеле на здепасти столбови.

Бурмали Џамија своето име го добила од витканото тркалезно минаре, кое пак од фундаментот до кубусот имало премин во форма на баклава. Оттука го добива името познатата бурмали баклава.

Бурмали Џамија била урната во 1925 год., а на нејзино место бил изграден офицерскиот дом кој бил разурнат до темел со земјотресот од 1963 год.


-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: Neptun74
Датум на внесување: 03.Август.2009 во 03:39
aj, kasno e za vakvi muabeti...

I vie otsekogas ne ste bile muslimani, moze da se povikame na toa?

-------------
DeepBlue


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 03.Август.2009 во 10:43
member_profile.asp?PF=8765&FID=49 - DAIJA ќе те замолам да не спамираш со линкот во сите постови, доволно е што е вметнат во еден, не мора да стои во сите.
Исто и со сликите.
Постирањето слики на политика е редуцирано, а слики кои веќе се постирани на темата, нема потреба да се повторуваат.


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Buggyman
Датум на внесување: 03.Август.2009 во 10:59
Originally posted by Neptun74 Neptun74 напиша:

aj, kasno e za vakvi muabeti...

I vie otsekogas ne ste bile muslimani, moze da se povikame na toa?


Малку нелогично толкување на “биле и небиле“... пред 1600 години, никој на балканот немал ниту христијанска па најмалце исламска религија, но тоа не е мерило за добивање на право на градба на некој верски објект, дали било црква или џамија.
Јас како даночен обрзник, буквално сум присилен да платам за изградба на верски објект а притоа никој не ме прашува за моите убедувања(благодарам, не ми треба ниту една религија и среќен сум поради тоа).

Верските објекти не го прават човекот, ЧОВЕК, ниту пак ке го поправат карактерно истиот, се се своди на инаетење. Ако некој мисли дека Бурмали џамијата ке биде верски објект каде ке се собере народ од исламска вероисповед, тој се лаже, од друга страна и црквата која ке се изгради (од политички причини а не верски) ке ги покаже истите резултати како и Бурмали џамијата. Можеби на старт од инатење (ако се изградат) ке има свои “посетители“ но не поради верувањето, како што наведов, поради ИНАТЕЊЕТО едни кон други (колку бизарна сцена ке е тоа).

Наместо верски објект да се градеа места за дечињата кој го посетуваат плоштадот, ке се градат објекти кој ке “РЖАТ“ (и народот) едни кон други...



-------------
Homo homini lupus est...


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 03.Август.2009 во 11:09
во секој случај , не може некому мајка некому маќеа ........
 
а возлљубениот секогаш прво прави грешка па потоа ги пушта своите активисти да р’жат насекаде во одбрана и оправдување на неговите грешки ......... а ова со црквата е се разбира една во низата  грешки ..... грешка која многу лесно , ќе повторам , може да доведе до поделба на населението но не по етничка туку по верска основа ...... страшното нешто од кое бегаат сите држави кои се мултиконфесионални ..........
 
факт дека некој залутал не само во економија и државна политика туку сака повремено да се игра и со верските чувства  ............. човек кој едноставно http://www.youtube.com/watch?v=mBpIaR_mClw - не знае ни за што зборува ..................


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Neptun74
Датум на внесување: 03.Август.2009 во 11:29
Originally posted by Neptun74 Neptun74 напиша:

aj, kasno e za vakvi muabeti...

I vie otsekogas ne ste bile muslimani, moze da se povikame na toa?


Moite stavovi okolu izgradbata na crkvata gi imam izneseno vo druga tema...
Ovoj post e samo reakcija na ...(da ne stavam epiteti) mislenjeto deka dzamijata bila tamu, pa poradi toa povtorno treba da se izgradi. Ako odime so vakvi logiki, krajot ke bide mnogu smesen...

-------------
DeepBlue


Постирано од: Buggyman
Датум на внесување: 03.Август.2009 во 11:29
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

во секој случај , не може некому мајка некому маќеа ........
 

а возлљубениот секогаш прво прави грешка па потоа ги пушта своите активисти да р’жат насекаде во одбрана и оправдување на неговите грешки ......... а ова со црквата е се разбира една во низата  грешки ..... грешка која многу лесно , ќе повторам , може да доведе до поделба на населението но не по етничка туку по верска основа ...... страшното нешто од кое бегаат сите држави кои се мултиконфесионални ..........

 

факт дека некој залутал не само во економија и државна политика туку сака повремено да се игра и со верските чувства  ............. човек кој едноставно http://www.youtube.com/watch?v=mBpIaR_mClw - не знае ни за што зборува ..................


Се слагам со твојата констатација.

Многумина од нас забораваат дека не се само Албанците кој ја практикуваат муслиманската религија, имаме Турци, Босанци, Роми, Еѓипќани (мал процент но...) Македонски Муслимани... и др. И кога ке собереме процентуално, доаѓаме до бројка која не е за потценување.
Реков инаетење, лично имам слушнато од “неалбанци“ муслимани кој дискретно го подржуваат тој проект, Бурмали џамија, а Турците посебно се најгласните (не толку дискретно како другите)по Албанците.
Како и да е, останатите молчат за разлика од другиве и дискретно ракоплескаат поради познатите причини, “чувајки го грбот“ да не го налутат “соседот“ со неговиот став.

Маршале, исто така се согласувам со тебе кога е мултиконфесионалноста во прашање, и немање чуство за водење политика. Секоја нормална држава бега од создавање проблеми на верска основа а кај нас е тоа е сонова за добивање власт. Како да сме во 15 век а не 21 век.

-------------
Homo homini lupus est...


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 03.Август.2009 во 11:32
Колку може верски објект, кој има специфична духовна намена, изграден од инает или нечија каприциозност, со проблеми уште пред ставањето на неговите темели да ја постигне својата намена и да биде вистински духовен храм за верниците кои ќе го посетуваат?

Јас во тоа се сомневам, како за џамијата така и за црквата.
Нема никаква реална потреба на плоштад ниту од едната ниту од другата, но очигледно некој решил така да биде и ќе си го истера докрај својот каприц.

Не ми е јасно само дали не се свесни за евентуалните последици, или поважно е инаетот да се истера до крај...?!





-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 03.Август.2009 во 11:35

опасноста од таква сегрегација ќе е надоврзам со една дискусија  од подфорумот  бизнис а на тема “ исламска економија “ ........ можеби некому ќе звучи чудно , особено на неупатените и надобудните патриоти но факт е дека при евентуален бојкот на економски план од страна на припадниците на исламската вероисповед ,  најголем губитник ќе биде токму РМ и Македонскиот дел од населението особено во северозападниот дел на РМ ......... има нешта со кои човек и квази политичар од калибарот на 24 / 7  може да се игра , но има и нешта со кои НЕ СМЕЕ ни да помисли дека може да се игра .......... не смее од проста причина што има и такви кои водени од “ патриотизмот “  и сигурни во исправноста на постапките на возљубевиот , одат дури и до таму да напишат нешто вакво

“ Koga ke napravat crkva u Meka, moze da pocnete da razmisluvate za dzamija na plostad...  “


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Neptun74
Датум на внесување: 03.Август.2009 во 11:38
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Колку може верски објект, кој има специфична духовна намена, изграден од инает или нечија каприциозност, со проблеми уште пред ставањето на неговите темели да ја постигне својата намена и да биде вистински духовен храм за верниците кои ќе го посетуваат?Јас во тоа се сомневам, како за џамијата така и за црквата.Нема никаква реална потреба на плоштад ниту од едната ниту од другата, но очигледно некој решил така да биде и ќе си го истера докрај својот каприц.Не ми е јасно само дали не се свесни за евентуалните последици, или поважно е инаетот да се истера до крај...?!


Anastea, se dodeka nesto ne se izgradi, ili ne pocne da se gradi - nisto ne e gotovo. Da nemase reakcii od studentite i del od narodot, crkvata veke pola ke bese izgradena.
Zatoa, treba uste poveke da se pruzi otpor kon vakvi idei, da ne nastanat posle uste pogolemi posledici.

-------------
DeepBlue


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 03.Август.2009 во 11:42
Да Нептун се сложувам, но кај е отпорот?
Точно дека со протестите се забави работата, па затоа и одлучија изградбата да ја остават на МПЦ, но веќе се зборува за конкретни планови, и за црквата и за џамијата...

За жал не сум баш сигурна дека ќе се откажат од изградбата кога веќе до овде ја дотераа работата.


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Buggyman
Датум на внесување: 03.Август.2009 во 11:44
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Колку може верски објект, кој има специфична духовна намена, изграден од инает или нечија каприциозност, со проблеми уште пред ставањето на неговите темели да ја постигне својата намена и да биде вистински духовен храм за верниците кои ќе го посетуваат?Јас во тоа се сомневам, како за џамијата така и за црквата.Нема никаква реална потреба на плоштад ниту од едната ниту од другата, но очигледно некој решил така да биде и ќе си го истера докрај својот каприц.Не ми е јасно само дали не се свесни за евентуалните последици, или поважно е инаетот да се истера до крај...?!


Која е крајната цел на поделбата на народот на:

антички/словенски, христијани/муслимани, македонци/албанци и др., патриоти/предавници, бугарофили/србомани, верници/неверници, вмровци/сдсмовци....

Неизградбата на верските објекти на плоштадот е најлогично, и никако не можам да се разберам до каде оди премиерот со неговиот, како пто рече, КАПРИЦ.

Стриктно сум за НЕ/градење верски објекти на плоштадот!!!

-------------
Homo homini lupus est...


Постирано од: Neptun74
Датум на внесување: 03.Август.2009 во 11:47
Se dodeka ima poddrzuvaci na idejata, koi za zal -kako sto vikate- od inaet se slepi pri oci, ke ima takvi planovi.
Vlasta vo poveketo slucai e pojaka od vakvi otpori, i zatoa treba da se iskoristi sekoja "napredna" misla, moznost da se prikaze kako realno stojat rabotite, da se pridobijat nezainteresiranite i neupatenite i da se dobie bitkata. Se dodeka moze, vakvata bitka treba da se vodi i dobie "na masa"... ako se prefrli na teren - jas ne odgovaram za posledicite...

-------------
DeepBlue


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 03.Август.2009 во 11:48
“ Која е крајната цел на поделбата на народот на:

антички/словенски, христијани/муслимани, македонци/албанци и др., патриоти/предавници, бугарофили/србомани, верници/неверници, вмровци/сдсмовци....

Неизградбата на верските објекти на плоштадот е најлогично, и никако не можам да се разберам до каде оди премиерот со неговиот, како пто рече, КАПРИЦ.  “
 
 
 
убаво прашање на кое сум и повеќе од сигурен дека и самиот го знаеш одговорто одошто некој тука може да ти го даде .......
 
лично сметам дека токму тоа е целта .... ПОДЕЛБА на македонскиот народ на сите можни полиња ....... и секој повик за негово единство токму од возљубениот  како оној вчерашниот , не е ништо повеќе од или играње на мајтап со Македонците или навистина незнаење  во врска со она што се работи ....................


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 03.Август.2009 во 11:58
Вратете се на темата и без префрлања.

Секој што пишувајќи осудува народ, обележувајќи го како патриот/предавник, муслиман/христијанин, домашен/дијаспорец, сдсмовец/вмровец, антички/словенски... и самиот прави поделба и лицемерно е да ги осудува другите за истото.

Оставете ги поделбите настрана и дискутирајте на темата: Бурмали џамија на плоштадот?!

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Buggyman
Датум на внесување: 03.Август.2009 во 12:03
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Вратете се на темата и без префрлања.Секој што пишувајќи осудува народ, обележувајќи го како патриот/предавник, муслиман/христијанин, домашен/дијаспорец, сдсмовец/вмровец, антички/словенски... и самиот прави поделба и лицемерно е да ги осудува другите за истото.Оставете ги поделбите настрана и дискутирајте на темата: <span ="lgText">Бурмали џамија на плоштадот?!</span>


Анастеа, те разбирам и во право си за посоченото, но верувај дека не излегуваме од контекст со анализата бидејки изградбите на верските објекти на плоштадот е добра основа за поделбата на народот за кој и самата/от си свесна/ен...


-------------
Homo homini lupus est...


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 03.Август.2009 во 12:07
Јас не мислев во контекст на изградбата на црква/џамија, туку на коментарите кои тука се пишуваат.
Да внимаваме малку на нашите зборови кога се осудуваме едни со други, да не им го правиме на другите истото она што нам не сакаме да ни биде направено...


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 03.Август.2009 во 12:08
анализата е сосем на место ....... опасноста од радикализација предизвикана од  недоразбирањата и поделбите внатре државата  на верски план е нешто кое најмалку и е потребно  и во овие мигови на РМ ............ нашата дискусија се води токму во насока на докажување на НЕОПРАВДАНОСТА и ступидноста во настојување за изградба на таков објект .....................

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: LSFC
Датум на внесување: 03.Август.2009 во 13:15
A zosto voopste mora da se stroj nova dzamija?Dokolkoto mi e izvesno Makedonija e pravoslavna drzava. I mislim ke dzamiite na teritorijata na drzavata su predostatacno za svi koj sakat da odat vo niv.Muslimanite sto sakat ,za seki muslimanin dzamija????????E nema kako da stane


Постирано од: Buggyman
Датум на внесување: 03.Август.2009 во 13:25
Originally posted by LSFC LSFC напиша:

A zosto voopste mora da se stroj nova dzamija?Dokolkoto mi e izvesno Makedonija e pravoslavna drzava. I mislim ke dzamiite na teritorijata na drzavata su predostatacno za svi koj sakat da odat vo niv.Muslimanite sto sakat ,za seki muslimanin dzamija????????E nema kako da stane


Македонија е според уставот секуларна држава и тоа правило важи за сите религии... не знам што не е јасно кај тебе?

-------------
Homo homini lupus est...


Постирано од: LSFC
Датум на внесување: 03.Август.2009 во 13:34
Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

 

Македонија е според уставот секуларна држава и тоа правило важи за сите религии... не знам што не е јасно кај тебе?
 
Pa kato ste sekularna drzava zosto ne postrojte i sinagogi i hramovi na Buda i na svi religii sto gi ima na beliot svet?Ajde molim te.Dosta su im dazamiite na okolo 500 iljadi muslimani vo MKD.Denes ke sakat da si napravat dzamija ,utre sto ke sakat?Verovatno drzava.I ti pak li ke mi kazes MKD e sekularna drzava?


Постирано од: Neptun74
Датум на внесување: 03.Август.2009 во 13:52
Prasanjevo vo temava e samo edna dimenzija(ili posledica) na idejata za izgradba na crkva na plostad.

povtorno se prasuvam: Kade li se site onie silni i demek verski nastroeni sogovornici od "drugata tema" da si gi iskazat stavovite?

... Najverojatno seuste ne dobile "svoe" mislenje od insituciite koi gi poddrzuvaat...

-------------
DeepBlue


Постирано од: lilica
Датум на внесување: 04.Август.2009 во 15:07
Originally posted by Neptun74 Neptun74 напиша:

Prasanjevo vo temava e samo edna dimenzija(ili posledica) na idejata za izgradba na crkva na plostad.

povtorno se prasuvam: Kade li se site onie silni i demek verski nastroeni sogovornici od "drugata tema" da si gi iskazat stavovite?

... Najverojatno seuste ne dobile "svoe" mislenje od insituciite koi gi poddrzuvaat...



.....„другата тема“.........КОЈА?
......„свое“ мислење од институциите кои ги подржуваат........!!!!!!

........ ........ ........Ај те молам кажи ми кои институции даваат подршка за свое мислење?..........Каде е цензурата овде, затаила, а? Темата е џамијата! Воопшто не е спомената џамијата!

Инаку околу Бурмали џамијта на плоштадот - Да мора и џамија да има! Покрај толку споменици и црква навистина недосатсува џамија. Само......никој не кажува........патеки за пешаците .......ќе има ли?...... ......како верниците ке се движат помегу зидовите кои ке се постават помегу сите тие објекти кои ќе имаат земјиште во своја сопственост и секако ќе го оградат.........

-------------
Кој бара ќе најде.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 04.Август.2009 во 15:09
“Другата тема“ е темата за црквата, Лилиценамигнување
Чинам дека врската помеѓу двете не треба посебно да се објаснува... или...?


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: lilica
Датум на внесување: 04.Август.2009 во 15:42
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

“Другата тема“ е темата за црквата, ЛилиценамигнувањеЧинам дека врската помеѓу двете не треба посебно да се објаснува... или...?


Чекам од НЕПТУН да ми даде одговор, сите други неможе да се видовити , па да знаат на што мислел НЕПТУН........Освен некоја институција ако ......мислам.....„свое“ мислење.... и.т.н.

А врската.......религијата.......Зошто е парашалникот на крајот на реченицата?!......Па треба џамија на плоштадот!

-------------
Кој бара ќе најде.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 04.Август.2009 во 15:48
Не е неопходна видовитост, доволно е да ги читаш темите, коментарите од членовите.... и малку бистрина за она меѓу редови...мир

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Neptun74
Датум на внесување: 04.Август.2009 во 17:44
Originally posted by lilica lilica напиша:

Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

“Другата тема“ е темата за црквата, ЛилиценамигнувањеЧинам дека врската помеѓу двете не треба посебно да се објаснува... или...?


Чекам од НЕПТУН да ми даде одговор, сите други неможе да се видовити , па да знаат на што мислел НЕПТУН........Освен некоја институција ако ......мислам.....„свое“ мислење.... и.т.н.

А врската.......религијата.......Зошто е парашалникот на крајот на реченицата?!......Па треба џамија на плоштадот!


Ne, site ne se vidoviti, ama mozam da potvrdam deka ima dosta bistri i pametni clenovi na forumov... Za zal, ne site, pa mora da se pojasnuva ponekogas...
Na nikoj vo drzavava ne mu tekna ni da pomisli za izgradba na dzamija na plostad, dodeka ne se pojavi idejata za izgradba na crkva na istiot.
A kako karanica na mali deca, po principot "ako ti dadam tebe, ke mora i na drugite da im dadam", sozitelite od muslimanska veroispoved vednas pobrzaa da go postavat baranjeto, da ne ostanat pokusi za nesto, cinam...

Kako i da e, plostadot ni e tolkav kolkav e, i e nedovrsen. Znaci, plostadot ne go definira ivicnjakot do kade se postaveni plocki po koi mozeme da gazime, plostadot e definiran od objektite koi se izgradeni okolu nego.
Na nasiot plostad nema verski objekt i spored mene podobro e voopsto da go nema. Kako sto navedov, edna od pricinite (no ne i glavna) e tokmu ovaa - ako se napravi crkva, ke mora i dzamija, pa posle kojznae uste kakov ne drug hram - sinagoga, pagoda, katolicka crkva, evangelisticka crkva, hindu hram...
Ako imas vreme, pogledni gi postovite vo taa "druga tema", odnosno anketata dali sme za izgradba na crkva na plostad, pa ke vidis deka postojat registrirani clenovi koi edinstvani postovi im se vo taa tema, i toa pobajagi po broj. Definitivno toa ostava mesto za spekulacii deka tie clenovi se prateni (ili plateni) od nekogo da postiraat takvi mislenja, bidejki voopsto nemaat ili se nesposobni da sozdadat svoe mislenje.
Zatoa postaviv edno figurativno prasanje, so cel da ukazam na vakvata pojava - deka nekoi lugje, zaslepeni od poddrzuvanje na politikata ili ideite na drugi lugje, voopsto nemaat kapacitet da razmislat kakvi posledici ke predizvika toa nesto sto slepo go poddrzuvaat. A ako veke svesno poddrzuvaat mislenje, vo red bi bilo da iskazat svoe za nekoja druga tema.

Na primer ti se iskaza - si i za crkva i za dzamija i toa e vo red.
Jas sum protiv. Ima dosta crkvi i dzamii niz gradov, uste na plostad ni falat.

A, da. I plostadot ne e bavca pa da go ograduvame so ogradi i pateki... ili zidovi od po 2 metri so betonski blokovi, kako vo obliznite skopski sela...

-------------
DeepBlue


Постирано од: brza
Датум на внесување: 05.Август.2009 во 16:10
....arno vika ...onoj,......chak ....ni CHAK ....ne mozel da ja sprechi izgradbata!


ete imalo  i  chak neshto shto  ne mozel,.....fala bogu !намигнување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: lilica
Датум на внесување: 06.Август.2009 во 16:48
Originally posted by Neptun74 Neptun74 напиша:

Originally posted by lilica lilica напиша:

Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

“Другата тема“ е темата за црквата, ЛилиценамигнувањеЧинам дека врската помеѓу двете не треба посебно да се објаснува... или...?


Чекам од НЕПТУН да ми даде одговор, сите други неможе да се видовити , па да знаат на што мислел НЕПТУН........Освен некоја институција ако ......мислам.....„свое“ мислење.... и.т.н.

А врската.......религијата.......Зошто е парашалникот на крајот на реченицата?!......Па треба џамија на плоштадот!


Ne, site ne se vidoviti, ama mozam da potvrdam deka ima dosta bistri i pametni clenovi na forumov... Za zal, ne site, pa mora da se pojasnuva ponekogas...
Na nikoj vo drzavava ne mu tekna ni da pomisli za izgradba na dzamija na plostad, dodeka ne se pojavi idejata za izgradba na crkva na istiot.
A kako karanica na mali deca, po principot "ako ti dadam tebe, ke mora i na drugite da im dadam", sozitelite od muslimanska veroispoved vednas pobrzaa da go postavat baranjeto, da ne ostanat pokusi za nesto, cinam...

Kako i da e, plostadot ni e tolkav kolkav e, i e nedovrsen. Znaci, plostadot ne go definira ivicnjakot do kade se postaveni plocki po koi mozeme da gazime, plostadot e definiran od objektite koi se izgradeni okolu nego.
Na nasiot plostad nema verski objekt i spored mene podobro e voopsto da go nema. Kako sto navedov, edna od pricinite (no ne i glavna) e tokmu ovaa - ako se napravi crkva, ke mora i dzamija, pa posle kojznae uste kakov ne drug hram - sinagoga, pagoda, katolicka crkva, evangelisticka crkva, hindu hram...
Ako imas vreme, pogledni gi postovite vo taa "druga tema", odnosno anketata dali sme za izgradba na crkva na plostad, pa ke vidis deka postojat registrirani clenovi koi edinstvani postovi im se vo taa tema, i toa pobajagi po broj. Definitivno toa ostava mesto za spekulacii deka tie clenovi se prateni (ili plateni) od nekogo da postiraat takvi mislenja, bidejki voopsto nemaat ili se nesposobni da sozdadat svoe mislenje.
Zatoa postaviv edno figurativno prasanje, so cel da ukazam na vakvata pojava - deka nekoi lugje, zaslepeni od poddrzuvanje na politikata ili ideite na drugi lugje, voopsto nemaat kapacitet da razmislat kakvi posledici ke predizvika toa nesto sto slepo go poddrzuvaat. A ako veke svesno poddrzuvaat mislenje, vo red bi bilo da iskazat svoe za nekoja druga tema.

Na primer ti se iskaza - si i za crkva i za dzamija i toa e vo red.
Jas sum protiv. Ima dosta crkvi i dzamii niz gradov, uste na plostad ni falat.

A, da. I plostadot ne e bavca pa da go ograduvame so ogradi i pateki... ili zidovi od po 2 metri so betonski blokovi, kako vo obliznite skopski sela...


Мора зидови да има, сакал или не. Почекај наскоро и нив ке ги подигнат. И од плоштадот ќе останат козји патеки.

И зошто ти служи анализата на моите постови во форумов? .....Сите не сме ограничени - или прости - па да неможеме да дискутираме за повеќе теми. W.....W......W.....сигурно ги знаеш буквите што недосатсуваат!......

-------------
Кој бара ќе најде.


Постирано од: Neptun74
Датум на внесување: 06.Август.2009 во 18:59

A.O.L

-------------
DeepBlue


Постирано од: brza
Датум на внесување: 07.Август.2009 во 15:15
duri....treba prvo taa da se napravi....koga vekje mora da ja ima.

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 07.Август.2009 во 15:42
и мислам дека е нормално да има џамија кога веќе ќе има црква ........ а мислам дека добро би дошло и некое дервишко теќе  ......... ионака локацијата е погодена ... покрај вардар ....... за миење нозе пред молитва и тако то голема%20насмевка

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: kumanovaboy
Датум на внесување: 07.Август.2009 во 22:12
pa koga veke dzamija postoela zs da ne se gradi pak, crkva nikogas nemalo na plostad i ke se gradi, taka da normalno e toa, i treba da se gradi.


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 08.Август.2009 во 12:56
Originally posted by kumanovaboy kumanovaboy напиша:

pa koga veke dzamija postoela zs da ne se gradi pak, crkva nikogas nemalo na plostad i ke se gradi, taka da normalno e toa, i treba da se gradi.
ај погоди што имало пред џамијата на истото место трепкање


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 08.Август.2009 во 13:21
member_profile.asp?PF=22801&FID=49 - хулиган , сеуште си суспендиран со стариот ник затоа и овој оди под суспензија.


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Polaris
Датум на внесување: 08.Август.2009 во 14:52
Nitu crkva nitu dzamijaнека%20ти%20е%20срам
 
 
A ako prajme zaradi inaet muabet kako sto e ovdeka togas toa e drugoнамигнување
 
I tie sto se kategoricni protiv dzamii i crkvi ke pocnat da mislat nesto drugo so vakva verska omraza,a toa sekako ke se odrazuva negativno za drzavata, zatoa sto vo edno i sekularizmot i tolerancijata megu graganite ke se promeni,a toa ne e ubo ni za ednite ni za drugiteнамигнување


-------------
Hayatta kimseye güvenme! çünkü beyaz gülün gölgesi bile siyahtır.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 10.Август.2009 во 11:20
...se si mislam deka treba da se izgradat dve djamii....po edna od sekoja strana na mostot!....za da ima simetrija..i a i bidejki za nekoja decenija...vo zemjava ke gi ima povekje muslimani od drugite koi ke gi "troshat"...i toa sekojdnevno,....duri...mislam i deka i nema potreba od crkva....e, togash ..stvarno skopjevo ke ima  edna poznata znamenitost...ne veruvam deka nekade ima dve djamii edna do druga....samo toa ke moze posle skopje da go napravi poznat tursitichki grad vo svetot.....

...a i kolku shto mozam da vidam  ,...djamiite se popretstavitelni od crkvite....barem vo zemjava...


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: lilica
Датум на внесување: 10.Август.2009 во 15:21
Замислете наредени муслимани лежат по камен мост, се молат, а оџа пее, па ......дали мостот ке е забранета зона на движење за време на молитва!........Па од каде ке поминуваме?.....

-------------
Кој бара ќе најде.


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 10.Август.2009 во 15:44
Originally posted by lilica lilica напиша:

Замислете наредени муслимани лежат по камен мост, се молат, а оџа пее, па ......дали мостот ке е забранета зона на движење за време на молитва!........Па од каде ке поминуваме?.....
ќе ни изградат уште еден мост, покрај другите пеесет газење%20од%20смеење


-------------
размисли пред да напишеш глупост



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk