IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ПРАТЕНИКОТ МУХАМЕД
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПРАТЕНИКОТ МУХАМЕД

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2728293031 34>
Автор
Порака
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2008 во 15:44
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:

neznam kako bilo niz vekovite jas licno posle nuzda se mijam od 14g. i bi go preporacal toa ne deka zimam avdes nego za licna higiena. no nehigiena mozebi vo hristijanskiot svet ako e tocno sto pisuvas e mnogu dalecno minato pogledni sega kako e vo nasite zemji a pogledni kako e vo islamskite eeeee strog centar na istanbul nema vodovod,,bajazit i aksaraj hotelite imaat rezervari pa noce gi polnat so cisterni ,,a uste pred kolku vreme vo,, efes ,,imase vodovod uste pred islamot pa posle vie ste izmislile vruc'a voda aj be sikter uste po 20 dusi sedat u edna soba imam komsii tuka 2 para i malo bebe u garsonjera sedat a u sk. kuci vili i kakva e taa kultura vo 21 vek alo,alo


Тоа што го пишуваш можеби така ти изгледа во твоите очи,но,не и во реалноста.
Тоа што го велиш за Аксарај во Истанбул,можеби е точно,но,вероватно е поради недостаток на вода,па луѓето се борат,ете на таков начин да обезбедат вода,Истанбул е 12 милионски град ,колку 6 наши Македонии,и нормално е во недостаток на чиста вода за пиење,да ги полнат цистерните на хотелите на тој начин,но,тоа сие нивни проблем.Ние овде разговараме за Хигиената.Сакаш да кажеш дека Исламските земји се понечисти од Неисламските?-Ајде те молам не биди двообразен.Јас сум посетил еден куп исламски земји и сум видел,колку тие вложуваат на ова поле.Не велам дека Западот заостанува,сега е нормално да се биде чист,да се има купатило,уредно вц итн..мене сега тоа сосема мие јасно.Но,во никој случај не можам да разберам кога некој сака да пропагира дека Исламот е нечиста вера,кога од друга страна уште пред 14 века ја пропагирал хигиената,кога Европа се давела во својот измет.Подолните примери кои ми ги наведе за некои муслимани,немаат врска со хигиената,туку,тука станува збор за недостаток на материјални средства,можеби луѓето не можат да се раскомотат како ти што посакуваш,поради недостиг од пари.Спротивно на тоа ти што го кажуваш јас можам да ти посочам иљадници примери,земи ги муслиманските и христијанските села,прошетај по нив,и добро ќе ја воочиш разликата.Но,пак ќе ти речам недостатокот на материјални средства и борбата за егзистенција на многумина не им дозволуваат да си го уредат животот на едно нормално и достоинствено ниво,а не поради тоа што тие не сакаат.Секоја чест за тие кои граделе водоводи,без разлика кои биле,но секоја чест и на Турците Османлии,кои првиот водовод на Балканов кој воедно е и најстар водовод го изградиле во Сараево,секоја чест на Исламот кој благодарение на императивот:,Биди чист;-секаде каде што ќе стапнела нивнта нога,граделе и водоводи,и амами, и јавни купатила,и раскошни шадрвани,и не знам што уште друго.[/

ЕХ,ПУСТО ТУРСКО!



Efendija!!! Brat ne mozet da te razberet...Mnogu jasno Objasneto...bravoo




Dzezakallahu Hajr.

Изменето од Halid ibn Velid - 05.Февруари.2008 во 15:47
Кон врв
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2008 во 15:49
najmalku imam nesto protiv turcite i protiv higienata samo vodovodot sto go navedov vo efes e hristijanski a za moite komsii vo grrmanija ti pisav koi i dvaucata dobro zarabotuvaat i imaat vili vo mkd vo skopje tuka ziveat taka edniot e posveten vernik neznam kolku cesto se moli no zasigurno znam deka posti i se drzi do koranot samo tuka prezivuvaat i toa nikogas ne mi bilo jasno zosto.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2008 во 15:54
Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:

najmalku imam nesto protiv turcite i protiv higienata samo vodovodot sto go navedov vo efes e hristijanski a za moite komsii vo grrmanija ti pisav koi i dvaucata dobro zarabotuvaat i imaat vili vo mkd vo skopje tuka ziveat taka edniot e posveten vernik neznam kolku cesto se moli no zasigurno znam deka posti i se drzi do koranot samo tuka prezivuvaat i toa nikogas ne mi bilo jasno zosto.



Па прашај го слободно,чим тие блиску...можеби ќе ти каже....или можеби човекот си има некакви планови,да не те изненади ако утре изгради до твојата куќа зграда...па да бидеш пишман за ова што сега го кажуваш!
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2008 во 16:05
abe jas vo mkd ziveam vo ku-vo a tie vo sk komsii sme vo germanija i ne e bitno koj sto ce izgradi nekae alal se sto e posteno a lud'eto se posteni i vredni biten e kvalitetot na zivotot sto go nemaat aj sega ponovite generacii malku se opusteni ama pogledni gi groto koi se na strana deka se otprilike takvi 1 soba za 5 dusi toa ne e higiena bratko
Кон врв
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2008 во 16:07
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2008 во 16:08
Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:

abe jas vo mkd ziveam vo ku-vo a tie vo sk komsii sme vo germanija i ne e bitno koj sto ce izgradi nekae alal se sto e posteno a lud'eto se posteni i vredni biten e kvalitetot na zivotot sto go nemaat aj sega ponovite generacii malku se opusteni ama pogledni gi groto koi se na strana deka se otprilike takvi 1 soba za 5 dusi toa ne e higiena batko



A Higiena Bratko e ---------Eden Manastir za 50 Kalugeri I 50 Kalugerki,zaedno site?????


Ova sto e Higiena.??..i + pazi site tie zaedno Bez Kupatilo za Tusiranje....a Laki???

Abe ne mozete vie da kazuvate za Higiena,treba da se razbere,,Zablagodarimu se na Islamot za toa,i tocka be drugar....

no znam deka nesakas da ja prifatis Vistinata----



Изменето од Halid ibn Velid - 05.Февруари.2008 во 16:12
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2008 во 16:10
Батко!..види вака.....тоа е само твое видување....

за Lucky беше ова!

Изменето од efendija - 05.Февруари.2008 во 16:11
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2008 во 16:25
kaj si videl be ti maskozenski manastir a halide? moite cukundedovci bile popovi i po baba i po dedo pa ce te vodam jas vo stepance da vidis ti kakvo kupatilo imal vo 1800i nekoja i uste stoi i kupatilo i kazanica kaj se perele .a toa deka vo manastiri nema kupatila pa i obicni lud'e prestojuvaat vo manastir vo konaci mozat da ti potvrdat deka ima
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2008 во 16:34
Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:

kaj si videl be ti maskozenski manastir a halide? moite cukundedovci bile popovi i po baba i po dedo pa ce te vodam jas vo stepance da vidis ti kakvo kupatilo imal vo 1800i nekoja i uste stoi i kupatilo i kazanica kaj se perele .a toa deka vo manastiri nema kupatila pa i obicni lud'e prestojuvaat vo manastir vo konaci mozat da ti potvrdat deka ima


Kade zenski Manastir a ???

E sega Drugar ti da dojdes vo Sv.Jovan Bigorski,i zaedno so mene ke odime da ti dokazam...Kaj sum videl i zenski i maski Manastir..Toj manastir navodno e Maski po ime ,ama vriat Kalugerki...

I da ti kazam uste edna novost..Dvajca Popovi so Mnatiite so koi sedat vo Manastirot,dojdoa kaj moeto mesto da zemaat kamenja od edna stara kuca....

Koi im bea potrebni za Nivniot Manastir...




No koja Higiena e be taa Higiena,,,so istite tie Valkani mantii na Gracevina,i so istite tie Mantii na Liturgija....??? Kaj be toa go imas????


Go ima kaj Vas...bez navreda ..No Vistina..Vistinata   treba da se prifati...

Изменето од Halid ibn Velid - 05.Февруари.2008 во 16:36
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2008 во 16:39
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:

abe jas vo mkd ziveam vo ku-vo a tie vo sk komsii sme vo germanija i ne e bitno koj sto ce izgradi nekae alal se sto e posteno a lud'eto se posteni i vredni biten e kvalitetot na zivotot sto go nemaat aj sega ponovite generacii malku se opusteni ama pogledni gi groto koi se na strana deka se otprilike takvi 1 soba za 5 dusi toa ne e higiena batko



A Higiena Bratko e ---------Eden Manastir za 50 Kalugeri I 50 Kalugerki,zaedno site?????


Ova sto e Higiena.??..i + pazi site tie zaedno Bez Kupatilo za Tusiranje....a Laki???

Abe ne mozete vie da kazuvate za Higiena,treba da se razbere,,Zablagodarimu se na Islamot za toa,i tocka be drugar....

no znam deka nesakas da ja prifatis Vistinata----




Ida te prasam da odgovoris ,,koe e pohigiesko...5 dusi da spijat u edna soba????Ili 50 Kalugeri da spijat na Edno mesto????

I spored tebe Kolku dusi treba da spijat u edna Soba???? za da bide Higiensko??? pazi..blic prasanje..
Кон врв
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2008 во 16:49
sum bil ednas tamu mnogu mal ne secavam dobro mislam deka ima nekoj duborez taka nekolku cesmi nadvor i prirodata e mnogu ubava so samoto toa sto se naod'a na radika a podocna mislam deka imalo i nekoja slika nesoodvetna .a ovaa sto kazuvas deka ima kalud'erki pa mozno e da doad'aat na ispoved,pricest i drugi religiski obvrski vo pravoslavieto maskite gi ispovedaat i pricestuvaat zenite.a ovie popovi so kamencinja neznam sto e rabotata ne mi e jasno
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2008 во 16:53
Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:

sum bil ednas tamu mnogu mal ne secavam dobro mislam deka ima nekoj duborez taka nekolku cesmi nadvor i prirodata e mnogu ubava so samoto toa sto se naod'a na radika a podocna mislam deka imalo i nekoja slika nesoodvetna .a ovaa sto kazuvas deka ima kalud'erki pa mozno e da doad'aat na ispoved,pricest i drugi religiski obvrski vo pravoslavieto maskite gi ispovedaat i pricestuvaat zenite.a ovie popovi so kamencinja neznam sto e rabotata ne mi e jasno


Jas ke ti razjasnam be Drugar ti samo ponijeti i ke ti objasnam jas...Dojdi koga sakas namini od kaj mene,ako ednas si bil kako Mal sega dojdi i kako Golem,,pa ke vidis dali se na ispoved dojdeni ili sedat tamu...Ce bides pridruzuvan od Mene i Efendija...Neli Efendija????Poso Manastirot nie e Komsija....


Изменето од Halid ibn Velid - 05.Февруари.2008 во 16:53
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2008 во 16:53
Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:

sum bil ednas tamu mnogu mal ne secavam dobro mislam deka ima nekoj duborez taka nekolku cesmi nadvor i prirodata e mnogu ubava so samoto toa sto se naod'a na radika a podocna mislam deka imalo i nekoja slika nesoodvetna .a ovaa sto kazuvas deka ima kalud'erki pa mozno e da doad'aat na ispoved,pricest i drugi religiski obvrski vo pravoslavieto maskite gi ispovedaat i pricestuvaat zenite.a ovie popovi so kamencinja neznam sto e rabotata ne mi e jasno



вака Lucky....сега има посебен Женски Манастир во с.Рајчица,пред самиот влез на Дебар.Јас живеам многу блиску до Бигорскиот Манастир,и доста пати сум бил во него,и сум видел што има и како има...но,да не забегуваме од темава...да се вратиме на топикот кој гласи ПРАТЕНИКОТ МУХАММЕД,...ако имаш по овој наслов нешто да кажеш ОК,...инаку забегуваме настрана и му отвараме работа на Модераторов....а мене,верувај...многу мие жал за него!


Сега видов брате Халид што си напишал: Нема проблем кока ќе посака Лаки,нека дојде топло ќе го пречекаме и прошетаме низ нашите убавини!

Изменето од efendija - 05.Февруари.2008 во 16:54
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2008 во 16:54
koj kade kako da spie se znae za spienje spalna,a ne se na edno mesto i jadenje i kuvanje i gosti turli tava
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2728293031 34>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.