IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Силата на Светците
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Силата на Светците

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 192021
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2008 во 00:02
Силата на Светците е МИЛОСТА БОЖЈА, НЕГОВИОТ СВЕТОЛ ДУХ (Христос) и ништо повеќе од тоа!

Кој нешто друго каже, мислам дека самиот се лаже!

Кој се фали нека се фали со ГОСПОДА!



Ве сакам сите и за мене секој кој верува на ВИСТИНАТА е Свет во чии очи и срце го гледам Чистиот!

БОГ е ЉУБОВ!

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Daki Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 23.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Daki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2008 во 00:26
Deka postoi nesto posilno postoi toa e fakt.Silata bozja e nasekade vo nas samo sekoj razlicno ja svaka i primenuva.Bog ili Gjavolot e vo sekoj covek, zavisno od toa kako se odnesuvame sprema bliznite, sakanite, poznatite, nepoznatite......
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2008 во 03:08
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

zidarski, е сега видов дека навистина си ти православец, бидејќи размислуваш и делуваш исто како и православците. Ќе пишеме едно, ама ќе мислиме друго. Ќе пишеме "Силата НА светците", ама ако некој не соочи со Библијата, ќе речеме дека сме мислеле "Силата ПРЕКУ светците". Ќе се молиме "Пресвета Богородице СПАСИ НЕ!", ама ако не соочат со Библијата, ќе речеме дека ние всушност не се молиме на неа, туку она да не спаси со нејзините застапнички молитви до Бог.
Ќе се клањаме на икони, ќе ги бакуваме, ќе оставаме пари на нив итн, ама ако не прашаат, ние ќе речеме дека се поклонуваме на Бог, ама ете икончето случајно се нашло пред нас за да ни дава концетрација, блажено чувство итн. Ќе бакнуваме раце на свештеници, ама ако не прашаат, ќе кажеме дека Бога го бакнуваме преку нивните раце.. ахам да така ќе им кажеме. Мислиме едно, правиме друго. Пишуваме едно, читаме друго.

Можеби и нас ќе ни матите вода, ама почекајте уште малку кога ќе дојде Христос, пред кого ќе полагаме сите сметка. Дали тогаш пред Него ќе можете да речете: "Ама чекај, ние не мислевме така, во суштината, меѓу редови ние мислевме друго, симболично, вака така..." почекате уште малку.



Nasata vina pred Hrista ce bide sto sme veruvale deka negovata volja i negovoto covekoljubie i milosrdnost e otelotvorena vo Svetcite, si se zaprasal li sto ako eve vidis nie sme vo pravo a vie ne ste sto vie ce mu odgvorite na Hrista koe ce bide vaseto opravduvanje, zasto vo sustina nie i ne gresime mnogu sepak nie se molime na negovata majka na negovite apostoli, na ludje koi svoite zivoti mu gi posvetile nemu a vie, sto ce kazete vie - ce mu citate biblija ?????
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2008 во 13:19
Originally posted by Templarius Templarius напиша:


Nasata vina pred Hrista ce bide sto sme veruvale deka negovata volja i negovoto covekoljubie i milosrdnost e otelotvorena vo Svetcite,
 
Не, тоа не е вашата вина пред Христа. Вашата вина пред Христа ќе биде тоа што вие ги обожавате Светците (колку и да го негирате тоа), дека им се молите на нив, дека им се поклонувате, дека ги славите. Христос многу јасно и концизно кажа Кому треба да Му се молиме, Кому треба да се поклонуваме, Кој е достоен за Слава и Кого треба да Го обожаваме. Вие го знаете сето ова.
 
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

si se zaprasal li sto ako eve vidis nie sme vo pravo a vie ne ste sto vie ce mu odgvorite na Hrista koe ce bide vaseto opravduvanje, zasto vo sustina nie i ne gresime mnogu sepak nie se molime na negovata majka na negovite apostoli, na ludje koi svoite zivoti mu gi posvetile nemu a vie, sto ce kazete vie - ce mu citate biblija ?????
 
Кога Христос ќе ме праша "Зошто Му се молевте само на Бог, а не и на Светците?", јас ќе Му се правдам на следниов начин:
 
"Затоа што Ти така ме научи Господе. Затоа што кога Твоите апостоли те прашаа како да се молиме, ти им одговори "Молете се вака: Татко наш Небесен", (Лука 11:1) ете затоа Христе јас се молев само на Бог, затоа што Ти така ме научи. И затоа што во целото Твое Свето Писмо не најдов ниту еден кој се молел поинаку, ниту еден кој се молел на некој светец, туку сите твои верни му се молеле на Бог и само Нему. Прости ми Боже што останав послушен на Твоите заповеди. Прости ми Боже што повеќе ти верував тебе, отколку на попот кој ме учеше да се молам на светците, на Марија, на ангелите итн..."
 
Се разбира, горната дискусија воопшто не ми е упатена кон Бог, затоа што сигурен сум дека Христос никогаш нема да ми го постави тоа парадоксално прашање. Туку сето тоа го напишав за тебе Templarius, за да некако тоа допре до тебе и по Божја промисла да го даде очекуваниот плод, освестување за тоа дека Божјиот Збор е високо над човечкиот по авторитет и по сила.
Ние на судниот ден ќе се појавиме пред Христос, а не пред попот. Ние на судниот ден ќе одговараме затоа што не Му бевме послушни на Христос, а не на православието. Христос ќе бара сметка за тоа што не ги послушавме Неговите заповеди, а не православните догми. Не велам дека јас 100% секојдневно сум послушен на Христовите заповеди. Не, и јас сум човек, и јас имам искушенија, киксови, падови, големи падови. Но јас го знам Светото Писмо и се трудам да се придржувам до него. Барам сила од Бог секојдневно да ме менува и од ден на ден да станувам се попослушен и попослушен на Неговите заповеди.
Христос е Мојот Господ, Господарот на мојот живот и јас само Нему Му останувам послушен. Ако сака и целиот свет нека е против мене и нека ме нарекува секташ, еретик, ѓавол (како што ме нарекува онаа Asya), јас останувам со Христос. Тој е мојата карпа врз која го положив сопствениот живот. Таа карпа е цврста карпа и Божјото Слово вели дека "Секој, кој верува во Него, нема да се засрами." (Римјаните 10:11).
 
Затоа и те повикувам тебе брате Templarius, затоа што те познавам одамна и знам дека во тебе има ревност и љубов за Бога. Знам дека дури и ти кога ми се противиш, знам дека тоа го правиш со искрени намери, со глад и жед за вистината. Знам дека во тебе има ревност каква што имаше и во Павле кој беше спремен животот да го даде за Бог. Се што барам и молам од тебе е со отворено срце и без предрасуди да го прочиташ Божјиот Збор, изворното Христово учење, и да ми веруваш НЕ МЕНЕ, туку на Него - нашиот Учител, Господ и Спасител Исус Христос. големо%20гушкање


Изменето од EvAngelos - 24.Август.2008 во 13:33
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2008 во 23:33
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Nasata vina pred Hrista ce bide sto sme veruvale deka negovata volja i negovoto covekoljubie i milosrdnost e otelotvorena vo Svetcite,

 

Не, тоа не е вашата вина пред Христа. Вашата вина пред Христа ќе биде тоа што вие ги обожавате Светците (колку и да го негирате тоа), дека им се молите на нив, дека им се поклонувате, дека ги славите. Христос многу јасно и концизно кажа Кому треба да Му се молиме, Кому треба да се поклонуваме, Кој е достоен за Слава и Кого треба да Го обожаваме. Вие го знаете сето ова.

 

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

si se zaprasal li sto ako eve vidis nie sme vo pravo a vie ne ste sto vie ce mu odgvorite na Hrista koe ce bide vaseto opravduvanje, zasto vo sustina nie i ne gresime mnogu sepak nie se molime na negovata majka na negovite apostoli, na ludje koi svoite zivoti mu gi posvetile nemu a vie, sto ce kazete vie - ce mu citate biblija ?????

 

Кога Христос ќе ме праша "Зошто Му се молевте само на Бог, а не и на Светците?", јас ќе Му се правдам на следниов начин:

 

"Затоа што Ти така ме научи Господе. Затоа што кога Твоите апостоли те прашаа како да се молиме, ти им одговори "Молете се вака: Татко наш Небесен", (Лука 11:1) ете затоа Христе јас се молев само на Бог, затоа што Ти така ме научи. И затоа што во целото Твое Свето Писмо не најдов ниту еден кој се молел поинаку, ниту еден кој се молел на некој светец, туку сите твои верни му се молеле на Бог и само Нему. Прости ми Боже што останав послушен на Твоите заповеди. Прости ми Боже што повеќе ти верував тебе, отколку на попот кој ме учеше да се молам на светците, на Марија, на ангелите итн..."

 

Се разбира, горната дискусија воопшто не ми е упатена кон Бог, затоа што сигурен сум дека Христос никогаш нема да ми го постави тоа парадоксално прашање. Туку сето тоа го напишав за тебе Templarius, за да некако тоа допре до тебе и по Божја промисла да го даде очекуваниот плод, освестување за тоа дека Божјиот Збор е високо над човечкиот по авторитет и по сила.

Ние на судниот ден ќе се појавиме пред Христос, а не пред попот. Ние на судниот ден ќе одговараме затоа што не Му бевме послушни на Христос, а не на православието. Христос ќе бара сметка за тоа што не ги послушавме Неговите заповеди, а не православните догми. Не велам дека јас 100% секојдневно сум послушен на Христовите заповеди. Не, и јас сум човек, и јас имам искушенија, киксови, падови, големи падови. Но јас го знам Светото Писмо и се трудам да се придржувам до него. Барам сила од Бог секојдневно да ме менува и од ден на ден да станувам се попослушен и попослушен на Неговите заповеди.

Христос е Мојот Господ, Господарот на мојот живот и јас само Нему Му останувам послушен. Ако сака и целиот свет нека е против мене и нека ме нарекува секташ, еретик, ѓавол (како што ме нарекува онаа Asya), јас останувам со Христос. Тој е мојата карпа врз која го положив сопствениот живот. Таа карпа е цврста карпа и Божјото Слово вели дека "Секој, кој верува во Него, нема да се засрами." (Римјаните 10:11).

 

Затоа и те повикувам тебе брате Templarius, затоа што те познавам одамна и знам дека во тебе има ревност и љубов за Бога. Знам дека дури и ти кога ми се противиш, знам дека тоа го правиш со искрени намери, со глад и жед за вистината. Знам дека во тебе има ревност каква што имаше и во Павле кој беше спремен животот да го даде за Бог. Се што барам и молам од тебе е со отворено срце и без предрасуди да го прочиташ Божјиот Збор, изворното Христово учење, и да ми веруваш НЕ МЕНЕ, туку на Него - нашиот Учител, Господ и Спасител Исус Христос. големо%20гушкање



Brate EvAngelose jas bozjoto slovo sum go procital so otvoreno srce i bez predrasudi i veruvam vo Hrista kolku sto mozam da veruvam, Gord sum sto te poznavam tebe a i nekoi drugi ovdeka forumdzii koi veruvaat vo Hrista povece od mene, koi se pocisti od mene .... Gord sum sto ete ti si jak vo svojata vera i i skimnuvam kapa na taa tvoja vera koja ti dalal sila da go ljubis Hristijanstvoto i Hrista kako sto go ljubis....
No Evangelose nitu vo eden moment nema da te zamolam da go razberes Pravoslavieto nitu pak Silata na Svetcite i mojata ljubov kon Hrista, nitu pak ce ti preporacam kako da probas da veruvas vo Svetcite toa ne e moja rabota toa e Bozja rabota...
Brate Evangelose samo te molam ne plukaj po Pravoslavieto ne plukaj vrz Svetcite ne plukaj po mojata Krsna Slava zasto toa e mojata vera toa e ona sto mene me doblizuva do Hrista, jas veruvam vo Hrista jas veruvam vo Svetcite jas veruvam vo Pravoslavieto, ednostavno toa sum jas, taa verba mene me pravi da veruvam deka sekoj Hristijanin od koja i da e crkva mi e brat....kako sto mnogu pati kazav dosega Hristijanin toa e sto se broi, i toa e sto na mene mi e vazno....ovdeka na forumov vo posledno vreme se pobrkaa rabotite nadvladeaa cuvstva na licno veruvanje kako naispravno a na toj nacin samo steta naprvivme na Hristijanstvoto, vadejci oci medju nas, a toa ce se soglasis so mene ne e dobro....a koga ce dojde sudniot den site nie koi ispravno veruvame i koi neispravno veruvame ce odgovarame za neslogata koja se razviva medju Hristijanite ....

Pozdrav

Изменето од Templarius - 26.Август.2008 во 01:17
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 192021
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.