IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - adobe cs5 premiere 64bit?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

adobe cs5 premiere 64bit?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2010 во 00:50
2k, 4k klipovi generiraj samiot vo After Effects намигнување

Inaku za Mercury nema potreba od Quadro. Moze i GTX da brka rabota, pisuva na sajtot.
Sho se zamarate so rezolucii, na kraj pak se zavrshuva vo DV. HD gotov proizvod nikoj ne bara, a i da bara nema kaj da go pusti, osven na kompjuter, a i za toa treba da ima 22/24" monitor.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
kosta_kav Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 21
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kosta_kav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2010 во 00:58
momentalno rabotam na materjal AVCHD format na 1080i(1440x1080) .m2ts 20 minutni serijali (dokumentarci).
na timelinot iam 30min i + 2saata vo binovi od kaj so crpam materjal.

core 2 quad q9550 so 6g ram WD 750gb

i ne spagjam ni vo dolgometrazni proekti ni vo kratki, no bi sakal da vidam so avidot kako ke mi ode ako znae nekoj dobra verzija neka kaze(link) footage mozam na dvd da ti dadam od AVCHD samo kako?    
i eve mail kosta_kav@hotmail.com

Изменето од kosta_kav - 17.Мај.2010 во 00:59
Кон врв
kosta_kav Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 21
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kosta_kav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2010 во 01:00
taman e so rezoluciite no toa nemoze da mu se objasne na reziserite, e de tuka daj pomos bratu
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2010 во 01:02
Za HD,2k i 4k barav so namera da ja testiram brzinata i efikasnosta na Mercury. Inaku odamna mi e jasno deka nema potreba od HD, zatoa sto nema kade da se pusti, a i da ima, malkumina se onie koi mozat da platat za HD produkcija. Vo Kumanovo nema nitu eden:(. Zatoa nikogas ne sum imal potreba od Quadro. A za Mercury, na sajtot pisuva deka raboti samo so GTX 285, megjutoa teoretsi moze da raboti so sekoja karticka koja poddrzuva CUDA tehnologija. Jas so mali modifikacii go naterav da raboti so GTX 275, a so najnovata serija 4 na GTX, mislam deka ke se dobijat performansi povisoki od Quadro 4800. Dobro e toa sto im tekna na Adobe da koristat GPGPU na siroko, bez specijaliziran hardver. Pred CS5, koristev CS4, a kako GPGPU go koristev Badaboom i epten sum zadovolen od nego. Edinstveno nema poddrska za export vo MPEG2, ama zatoa e maher za h264 i enkodira pobrzo od realtime vo 1920x1080p
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2010 во 01:04
Originally posted by kosta_kav kosta_kav напиша:

momentalno rabotam na materjal AVCHD format na 1080i(1440x1080) .m2ts 20 minutni serijali (dokumentarci).
na timelinot iam 30min i + 2saata vo binovi od kaj so crpam materjal.

core 2 quad q9550 so 6g ram WD 750gb

i ne spagjam ni vo dolgometrazni proekti ni vo kratki, no bi sakal da vidam so avidot kako ke mi ode ako znae nekoj dobra verzija neka kaze(link) footage mozam na dvd da ti dadam od AVCHD samo kako?    
i eve mail kosta_kav@hotmail.com

Ako mozes da mi pratis po posta??
Кон врв
kosta_kav Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 21
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kosta_kav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2010 во 01:17
daj adresa pa ke ti pratam vo tekot na nedelata
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2010 во 10:26
Originally posted by kosta_kav kosta_kav напиша:

premier cs5ka instalirav na 64 bit no, nikako da zeme pojke ram od 2,7gb pa nekoj ako ima iskustvo bi sakal da ja analizirame

(rabotam na hd materjal 1440 na 1080 .m2ts AVCHDformat)
 
Во погрешен форум си ја постирал темата. намигнување
 
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2010 во 12:22
Se najdoa montazherite. среќа

Pozdrav

Igor
Кон врв
solidsnake Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 13.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај solidsnake Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2010 во 15:03
Originally posted by kosta_kav kosta_kav напиша:

momentalno rabotam na materjal AVCHD format na 1080i(1440x1080) .m2ts

... no bi sakal da vidam so avidot kako ke mi ode ako znae nekoj dobra verzija neka kaze


Avid (сеуште) не поддржува директен увоз на AVCHD, мора прво да се транскодира, така да ако работиш баш во тој формат, сега за сега заобиколи го авид освен ако не си спремен на долго чекање.
Кон врв
solidsnake Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 13.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај solidsnake Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2010 во 15:07
Originally posted by ang3l4o ang3l4o напиша:

Dobro e toa sto im tekna na Adobe da koristat GPGPU na siroko, bez specijaliziran hardver. Pred CS5, koristev CS4, a kako GPGPU go koristev Badaboom i epten sum zadovolen od nego. Edinstveno nema poddrska za export vo MPEG2, ama zatoa e maher za h264 i enkodira pobrzo od realtime vo 1920x1080p


Јас имам машина со две квадра и два квадкор процесори. И откако се измачив со разни верзии на драјвери да ја натерам CUDA-MUDA да проработи, а да ми работи и авидот, само се разочарав кога видов дека со CUDA 2-3 пати побавно ренда, него ли на самиот процесор, така да баталив тоа GPU процесирање, си се вратив на старите проверени драјвери и си фурам така. А и квалитетот на рендерот преку GPU не беше ист како тој преку CPU.
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2010 во 20:52
Sto quadra imas?
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2010 во 21:19
Originally posted by solidsnake solidsnake напиша:

Originally posted by kosta_kav kosta_kav напиша:

momentalno rabotam na materjal AVCHD format na 1080i(1440x1080) .m2ts

... no bi sakal da vidam so avidot kako ke mi ode ako znae nekoj dobra verzija neka kaze


Avid (сеуште) не поддржува директен увоз на AVCHD, мора прво да се транскодира, така да ако работиш баш во тој формат, сега за сега заобиколи го авид освен ако не си спремен на долго чекање.


Avid preku AMA gi prifakja AVCHD, XDCAM EX, h264 od 5D i 7D, RED i mnogu povekje. Vo USA postoi i 90% popust (pod odredeni uslovi i prodavaci), pa vreme e da se kupi Avid MC 5 za 250$ намигнувањенамигнување
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
kosta_kav Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 21
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kosta_kav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2010 во 00:47
        se rascitav po stranskite forumi i site imaat problem so avchd formatot na premiere. kompresijata bila golema na fajlot za da se zastedi na prostor a toa mnogu steti za obrabotka na istiot( bara pogolemi performansi)

pozz...

Изменето од kosta_kav - 20.Мај.2010 во 00:51
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2010 во 01:19
Seuste ne sum rabotel so AVCHD, za da ti pomognam. Imam iskustvo so DVCPRO HD i XDCAM EX. Ne sum imal nikakvi problemi, iako sto EX strukturata e bezvrska so folderite i organizacijata, ama za montaza nema problem. 
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.