Испечати | Затвори го прозорот

adobe cs5 premiere 64bit?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Камери и видео
Опис на форумот: Дознајте нешто повеќе и разменете искуства
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=22529
Датум на принтање: 12.Јуни.2024 во 07:30
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: adobe cs5 premiere 64bit?
Постирано од: kosta_kav
Наслов: adobe cs5 premiere 64bit?
Датум на внесување: 16.Мај.2010 во 19:46
premier cs5ka instalirav na 64 bit no, nikako da zeme pojke ram od 2,7gb pa nekoj ako ima iskustvo bi sakal da ja analizirame

(rabotam na hd materjal 1440 na 1080 .m2ts AVCHDformat)



Коментари:
Постирано од: mdeni
Датум на внесување: 16.Мај.2010 во 20:13
Edit>Preferences>General - Optimize rendering for [Memory].

-------------
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=7450 - Неколку мои фотки. - Идивиди
It's not a camera. It's a Nikon.
http://dmalikovski.deviantart.com/gallery/ - dmalikovski - Deviant


Постирано од: ang3l4o
Датум на внесување: 16.Мај.2010 во 20:15
moze nema potreba od povekje


Постирано од: kosta_kav
Датум на внесување: 16.Мај.2010 во 21:01
toa mi e na memory, no eve sea gledam deka mu treba pojke vreme na premierot da ukopca deka ima pojke ram, dali toa se slucuva i kaj vas? i ja ima li nekoj iskuseno gpu akseleracjata vo cs5kata so quadro graf.?


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 16.Мај.2010 во 21:44
Koj model na Quadro koristis? Inaku CS5 ne sum go probal deka seuste sum na 32bit, i go bataliv zasekogas Premiere, po 4 godini si se vrativ na Avid.

-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 16.Мај.2010 во 22:13
Te prasuvam zatoa sto sakam da pravam nova masina. Prodava nekoj vo MK Quadro? Jas koga ja kupuvav mi ja nosea masinata od USA vo delovi, pa ne znam dali nekoj nosi kaj nas.
Se e toa samo alat. Ako ti lezi Premiere teraj so toa. Ako ti lezi Avid, teraj so Avid. So nieden nemas problem. Gi znam site mozni alatki za montaza i tvrdam deka site se podednakvo dobri. Od 35/16mm lenta preku A/B roll do nonlinear. Site se odlicni намигнување



-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: kosta_kav
Датум на внесување: 16.Мај.2010 во 22:25
neam mnogu raboteno na avid no kako so iam slunato od netot    sve sto stavas vo avid e kopirano od orginalot kodirajci go taka sto, na avid mu e polesno za opbrabotka. pa za eksport go prais so sakas. E dali drzi voda ova so go iam razbrano?

     a za toa so mi lezi, iskreno, mi lezi stabilen softver , a interfejsot lesno se naviknuva, cs5kata nema padnato do sea no ne saka da gi vadi performansite malce ja tupi :D me interesira i gpu akseleracijata vo avid dali e funkcionalna    i fala mnogu za sovetite


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 16.Мај.2010 во 22:42
Avid ne poddrzuva GPU akceleracija kako Mercury engine na Adobe. Edinstveno kje dobies TV out намигнување. Avid so novata AMA infrastruktura ne mora da go prekodira vo negov format tuku raboti nativno. Sepak jas go koristam stariot nacin iako mojata verzija ima AMA. Avid e chista montazha i negovata najjaka strana e media management. Ako rabotis mnogu kratki formi so efekti i koristis PSD, AI, After Effects togas Premiere ti e podobar izbor.

-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: kosta_kav
Датум на внесување: 16.Мај.2010 во 22:58
ok fala ti bratu i temava ke ja prekrstime cs5 premiere pro vs avid media composer    :D poz


Постирано од: ang3l4o
Датум на внесување: 16.Мај.2010 во 23:39
Jas pred nekoja godina korsitev Avid so Mojo i ne mi pravese keif. Dali deka prv pat se srekjavav so nego ili toa sto za se nesto morase da kodiras vo negov format. Togas se odluciv za Premiere i od togas navamu nemam nekoi posebni problemi. Avid e kako sto rece Tegla media menagement,cist cepi-lepi so mnogu video materijal i poobemna produkcija. Megjutoa ona sto Premiere go nudi mene povekje mi odgovara i zatoa se preorientirav kon nego. A baska ima i pogolem izbor na 3rd party softver. CS5 Production Premium go koristam od pred nekoj den i uspeav da go pustam Mercury i na GTX, taka da ne mora da se koristi Quadro, osven ako ne ti treba seriozen video izlez. Ne znam kako odi so Quadro CX i kodekot od Elemental, ama mene GTX 275 mi vrsi rabota. Probav nesto vo AVCHD da montiram i so Mercury odi mnogu podobro (citaj realtime), pa duri i posle kolor korekcija. Exportiranjeto isto taka odi pobrzo. E sega tvoj izbor e dali ke odis na Avid, vo zavisnost od toa sto najmnogu rabotis. Jas ostanuvam veren na Adobe.

p.s. @Tegla, Vo MK nikoj ne nudi Quadro i tesko deka ke ubedis nekoj od pretstavnicite da naracaat. Ako ne ti treba SDI i profi izlez, jas ne bi odel na Quadro. Ednostavno e preskap, a nosi poslab procesor od novata GTX serija 4.A Mercury e dobar, zatoa sto ne raboti samo na Quadro


Постирано од: kosta_kav
Датум на внесување: 16.Мај.2010 во 23:51
so gtx kolku video traki ti odat real time,od koja traka pre*acuva na cpu?


Постирано од: ang3l4o
Датум на внесување: 16.Мај.2010 во 23:56
1 uncompressed SD + 4 DV skalirani na 25% so 50% opteretenost na i920. Inaku retko koga bi pre*acil na CPU, osven procesite na citanje i zapisuvanje na HDD, kako i pozadinski procesi za poddrska na CUDA. Mali se nijansite vo preformansi pomegju Quadro i GTX, zatoa sto imaat isti cipovi, a razlikata e vo drajverite. Megjutoa, koga koristis cista procesorska mokj na GPU-to, drajverite ne se toklu bitni.


Постирано од: kosta_kav
Датум на внесување: 17.Мај.2010 во 00:06
so takva klasa na cs4 gi terav samo 2traki 2k rezolucija, no stavajci tranzicija barase render, so quadroto odam do tri traki i site efekti so podrska od gpu odat vo real time se dodeka ne ja stavam 4tata video traka koja veke mi se prefrla na gpu, a za avid deka e samo za video out neznam kolku e toa taka bidejki na oficijalnata web strana vika deka samo so quadro imas stabilna i vistinska slika + ke ode se smuth kako so e sea cs5


Постирано од: ang3l4o
Датум на внесување: 17.Мај.2010 во 00:33
uste go nemam testirano cs5 do negovite krajni granici, vo momentov nemam mnogu HD materijali. Znam samo deka Avid ima svoj hardver i deka za da dobies vistinski performansi treba da koristis cela gama na nivni proizvodi. Avis DS kompletot sto e koristi fx4800 kako GPU. Podetalno ne znam, posto ti rekov nikogas ne sum koristel. Ti kakov tip na proekti rabotis najcesto? Premiere mi se gleda najdobar za reklami, spotovi, nesto kratko. Avid e za igrani filmovi, dokumentarci i kako sto rekov za cepi, lepi.

p.s. Sto konfiguracija imas?

p.p.s. Povik do site onie sto znaat kade mozam da najdam AVCHD, 2k, 4k sample footage, linkovi za download, ili da mi pratat DVD-a neka kazat.


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 17.Мај.2010 во 00:50
2k, 4k klipovi generiraj samiot vo After Effects намигнување

Inaku za Mercury nema potreba od Quadro. Moze i GTX da brka rabota, pisuva na sajtot.
Sho se zamarate so rezolucii, na kraj pak se zavrshuva vo DV. HD gotov proizvod nikoj ne bara, a i da bara nema kaj da go pusti, osven na kompjuter, a i za toa treba da ima 22/24" monitor.


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: kosta_kav
Датум на внесување: 17.Мај.2010 во 00:58
momentalno rabotam na materjal AVCHD format na 1080i(1440x1080) .m2ts 20 minutni serijali (dokumentarci).
na timelinot iam 30min i + 2saata vo binovi od kaj so crpam materjal.

core 2 quad q9550 so 6g ram WD 750gb

i ne spagjam ni vo dolgometrazni proekti ni vo kratki, no bi sakal da vidam so avidot kako ke mi ode ako znae nekoj dobra verzija neka kaze(link) footage mozam na dvd da ti dadam od AVCHD samo kako?    
i eve mail kosta_kav@hotmail.com


Постирано од: kosta_kav
Датум на внесување: 17.Мај.2010 во 01:00
taman e so rezoluciite no toa nemoze da mu se objasne na reziserite, e de tuka daj pomos bratu


Постирано од: ang3l4o
Датум на внесување: 17.Мај.2010 во 01:02
Za HD,2k i 4k barav so namera da ja testiram brzinata i efikasnosta na Mercury. Inaku odamna mi e jasno deka nema potreba od HD, zatoa sto nema kade da se pusti, a i da ima, malkumina se onie koi mozat da platat za HD produkcija. Vo Kumanovo nema nitu eden:(. Zatoa nikogas ne sum imal potreba od Quadro. A za Mercury, na sajtot pisuva deka raboti samo so GTX 285, megjutoa teoretsi moze da raboti so sekoja karticka koja poddrzuva CUDA tehnologija. Jas so mali modifikacii go naterav da raboti so GTX 275, a so najnovata serija 4 na GTX, mislam deka ke se dobijat performansi povisoki od Quadro 4800. Dobro e toa sto im tekna na Adobe da koristat GPGPU na siroko, bez specijaliziran hardver. Pred CS5, koristev CS4, a kako GPGPU go koristev Badaboom i epten sum zadovolen od nego. Edinstveno nema poddrska za export vo MPEG2, ama zatoa e maher za h264 i enkodira pobrzo od realtime vo 1920x1080p


Постирано од: ang3l4o
Датум на внесување: 17.Мај.2010 во 01:04
Originally posted by kosta_kav kosta_kav напиша:

momentalno rabotam na materjal AVCHD format na 1080i(1440x1080) .m2ts 20 minutni serijali (dokumentarci).
na timelinot iam 30min i + 2saata vo binovi od kaj so crpam materjal.

core 2 quad q9550 so 6g ram WD 750gb

i ne spagjam ni vo dolgometrazni proekti ni vo kratki, no bi sakal da vidam so avidot kako ke mi ode ako znae nekoj dobra verzija neka kaze(link) footage mozam na dvd da ti dadam od AVCHD samo kako?    
i eve mail kosta_kav@hotmail.com

Ako mozes da mi pratis po posta??


Постирано од: kosta_kav
Датум на внесување: 17.Мај.2010 во 01:17
daj adresa pa ke ti pratam vo tekot na nedelata


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 18.Мај.2010 во 10:26
Originally posted by kosta_kav kosta_kav напиша:

premier cs5ka instalirav na 64 bit no, nikako da zeme pojke ram od 2,7gb pa nekoj ako ima iskustvo bi sakal da ja analizirame

(rabotam na hd materjal 1440 na 1080 .m2ts AVCHDformat)
 
Во погрешен форум си ја постирал темата. намигнување
 


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио Видео



Постирано од: Igor-T
Датум на внесување: 18.Мај.2010 во 12:22
Se najdoa montazherite. среќа

Pozdrav

Igor


-------------
    http://igorius.deviantart.com/ - http://igorius.deviantart.com/


Постирано од: solidsnake
Датум на внесување: 19.Мај.2010 во 15:03
Originally posted by kosta_kav kosta_kav напиша:

momentalno rabotam na materjal AVCHD format na 1080i(1440x1080) .m2ts

... no bi sakal da vidam so avidot kako ke mi ode ako znae nekoj dobra verzija neka kaze


Avid (сеуште) не поддржува директен увоз на AVCHD, мора прво да се транскодира, така да ако работиш баш во тој формат, сега за сега заобиколи го авид освен ако не си спремен на долго чекање.


Постирано од: solidsnake
Датум на внесување: 19.Мај.2010 во 15:07
Originally posted by ang3l4o ang3l4o напиша:

Dobro e toa sto im tekna na Adobe da koristat GPGPU na siroko, bez specijaliziran hardver. Pred CS5, koristev CS4, a kako GPGPU go koristev Badaboom i epten sum zadovolen od nego. Edinstveno nema poddrska za export vo MPEG2, ama zatoa e maher za h264 i enkodira pobrzo od realtime vo 1920x1080p


Јас имам машина со две квадра и два квадкор процесори. И откако се измачив со разни верзии на драјвери да ја натерам CUDA-MUDA да проработи, а да ми работи и авидот, само се разочарав кога видов дека со CUDA 2-3 пати побавно ренда, него ли на самиот процесор, така да баталив тоа GPU процесирање, си се вратив на старите проверени драјвери и си фурам така. А и квалитетот на рендерот преку GPU не беше ист како тој преку CPU.


Постирано од: ang3l4o
Датум на внесување: 19.Мај.2010 во 20:52
Sto quadra imas?


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 19.Мај.2010 во 21:19
Originally posted by solidsnake solidsnake напиша:

Originally posted by kosta_kav kosta_kav напиша:

momentalno rabotam na materjal AVCHD format na 1080i(1440x1080) .m2ts

... no bi sakal da vidam so avidot kako ke mi ode ako znae nekoj dobra verzija neka kaze


Avid (сеуште) не поддржува директен увоз на AVCHD, мора прво да се транскодира, така да ако работиш баш во тој формат, сега за сега заобиколи го авид освен ако не си спремен на долго чекање.


Avid preku AMA gi prifakja AVCHD, XDCAM EX, h264 od 5D i 7D, RED i mnogu povekje. Vo USA postoi i 90% popust (pod odredeni uslovi i prodavaci), pa vreme e da se kupi Avid MC 5 za 250$ намигнувањенамигнување


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: kosta_kav
Датум на внесување: 20.Мај.2010 во 00:47
        se rascitav po stranskite forumi i site imaat problem so avchd formatot na premiere. kompresijata bila golema na fajlot za da se zastedi na prostor a toa mnogu steti za obrabotka na istiot( bara pogolemi performansi)

pozz...


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 20.Мај.2010 во 01:19
Seuste ne sum rabotel so AVCHD, za da ti pomognam. Imam iskustvo so DVCPRO HD i XDCAM EX. Ne sum imal nikakvi problemi, iako sto EX strukturata e bezvrska so folderite i organizacijata, ama za montaza nema problem. 

-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: solidsnake
Датум на внесување: 21.Мај.2010 во 11:27
Originally posted by Tegla Tegla напиша:


Originally posted by solidsnake solidsnake напиша:


Avid (сеуште) не поддржува директен увоз на AVCHD, мора прво да се транскодира
Avid preku AMA gi prifakja AVCHD, XDCAM EX, h264 od 5D i 7D, RED i mnogu povekje. Vo USA postoi i 90% popust (pod odredeni uslovi i prodavaci), pa vreme e da se kupi Avid MC 5 za 250$


Avid MC5 е на статус coming soon, така да, како што пишав, AVID сеуште не поддржува директно AVCHD
А тој попуст гарант не важи за тука а и да важи сигурно не исполнуваме услови (ко на пример купен AVID MC4)


Постирано од: solidsnake
Датум на внесување: 21.Мај.2010 во 11:30
Originally posted by ang3l4o ang3l4o напиша:

Sto quadra imas?

NVS 290


Постирано од: ang3l4o
Датум на внесување: 21.Мај.2010 во 13:01
Originally posted by solidsnake solidsnake напиша:

Originally posted by ang3l4o ang3l4o напиша:

Sto quadra imas?

NVS 290


NVS ima samo 16 CUDA jadra, sto ako go sporedis so denesniot standard so preku 128 jadra e zastarena tehnologija :). Jas imam GTX 275 so 240 jadra i tuka vekje drasticno mozes da primetis GPU zabrzano procesiranje. Taka da mislam deka GPU ima dobar potencijal, a CS5 go koristi na golemo.

Za AVCHD, toj e mnogu pokompleksen koder (pokompleksen algoritam) od MPEG2 i zatoa bara golema procesiracka mokj za editiranje.


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 21.Мај.2010 во 14:17
Originally posted by solidsnake solidsnake напиша:


А тој попуст гарант не важи за тука а и да важи сигурно не исполнуваме услови (ко на пример купен AVID MC4)


Ima moznost nekoj od USA da go kupi so 90% popust намигнување. Taka mi e dogovoren, samo da izleze MC5 намигнување. Imam blizok rodnina koj e IT manager vo amazon.com i se pravat sekakvi kombinacii намигнување


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 21.Мај.2010 во 14:23
Originally posted by ang3l4o ang3l4o напиша:



Za AVCHD, toj e mnogu pokompleksen koder (pokompleksen algoritam) od MPEG2 i zatoa bara golema procesiracka mokj za editiranje.


Slednata masina planiram da mi bide mobile worstation. HP, Dell ili Lenovo (ja bi Lenovo). Zavisi kakva ponuda kje imam vo momentot na kupuvanje. Dosta bese od shrafcigeri намигнување. Mobilnite stanici sega se sosema dovolno mokjni i so dobri moznosti za nadgradba so nadvoresen RAID, taka sto resiv deka vreme e da se ide na mobilna stanica, ako see zeme vo predvid deka i cenite im se padnati, pa za 1500 - 2000 evra se kupuva navistina dobra mobilna masina, a sekogas tolku me cinela samoprajska masina, ako ne i povekje.


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: kosta_kav
Датум на внесување: 21.Мај.2010 во 22:32
zaso macbook pro ne ti e u lista za razgleduvanje? gi gledam novite imaat ssd diskovi, a ako imas moznosti da ti go donesat od usa toa ti e naj jaka mobile workstation u svet, (demek)     + mozes i windows da stavis pa ke mozes da stvaras i na mac i na pc     (avid preporacuvaat mac)


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 21.Мај.2010 во 22:43
Ne go mozam MAC i Jobs, nisto licno, ama ne mozam намигнување

-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: gocemk
Датум на внесување: 22.Мај.2010 во 00:15
Originally posted by Tegla Tegla напиша:

Ne go mozam MAC i Jobs, nisto licno, ama ne mozam намигнување


I ja isto.

Sorry za off-topic.


Постирано од: ang3l4o
Датум на внесување: 22.Мај.2010 во 00:50
Originally posted by Tegla Tegla напиша:


Originally posted by ang3l4o ang3l4o напиша:


Za AVCHD, toj e mnogu pokompleksen koder (pokompleksen algoritam) od MPEG2 i zatoa bara golema procesiracka mokj za editiranje.
Slednata masina planiram da mi bide mobile worstation. HP, Dell ili Lenovo (ja bi Lenovo). Zavisi kakva ponuda kje imam vo momentot na kupuvanje. Dosta bese od shrafcigeri намигнување. Mobilnite stanici sega se sosema dovolno mokjni i so dobri moznosti za nadgradba so nadvoresen RAID, taka sto resiv deka vreme e da se ide na mobilna stanica, ako see zeme vo predvid deka i cenite im se padnati, pa za 1500 - 2000 evra se kupuva navistina dobra mobilna masina, a sekogas tolku me cinela samoprajska masina, ako ne i povekje.

Ja probav pred nekoja godina da napravam taka. Iako togas nemase tolku mokjni dvojadreni procesori, nemase 6GB ram, toa sto go imase bese dovolno da se montira DV. Ama ne e toa toa. Spored mene, mobile workstation e za da dovrsis ili da smenis nesto sto go imas raboteno na desktop. Veruvaj mi deka ne e isto da sedis so saati pred desktop i pred laptop. Prva rabota e greenje na tastaturata na laptopot. Toa ne mozam da go podnesam. Iako ne znam kakva e sostojbata so novite modeli, sepak mislam deka ne e nesto posebno podobreno na pole na ergonomija. A i ako go vrzes na nadvoresen RAID togas go brises toa mobile napred. A Jobs e fraer tip, posto mu se moze. MacBook Pro izgleda super, ama isti performansi se nudat i po poeftini ceni.


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 22.Мај.2010 во 01:54
Mobile WS mislam da go rabotam kako desktop so gluvce, tastatura, 24" monitor. Ova konzervava bara mnogu kabli pozadi masa. Ima Lenovo besni WS so i7, 8GB ram, quadro mobile, eSATA i se sto treba da se raboti bez nikakov problem. Za cenata na Mac Book Pro kje se zeme podobar Lenovo, a Lenovo WS i Thinkpad modelite e daleku posofisticirana masina od bilo koj Mac. So licenciran 64bit Win7 Lenovo ne raboti, tuku prede намигнување. Imav doma do pred nekolku meseci Lenovo X200 12" Thinkpad. Mal, skap i mnogu seriozen. Koj probal, znae sto e Lenovo Thinkpad намигнување

-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: ang3l4o
Датум на внесување: 22.Мај.2010 во 13:10
Togas ke platis samo za da se spasis od pogolemiot broj kabli i da zastedis prostor na rabotnata masa. A koga ke vrzes gluvce, tastatura, monitor, exteren hdd i uste nesto, ke dobies pogolema mesanica :). Plus, mobile WS e mnogu pokomplicirana za ponatamosno nadograduvanje. A Intel i7 serija 9 platformata ke odi napred i toa mnogu brzo. Taka da mislam deka treba da se poceka uste nekoe vreme za da se prejde na mobile. Jas uste nekoe vreme ke si ostanam veren na desktop.


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 22.Мај.2010 во 13:32
Jas ne ni mislam da zemam sega. Koga kje dojde vreme togas. Mozebi za 6 meseci, a mozebi i za 2 godini. Se zavisi od rabotata. Obicno menuvam masina pred pogolem proekt, zatoa sto prakticno so eden proekt ja vrakjam investicijata, pa posle i d ne rabotam so nea ne e problem deka parite se vrateni намигнување

-------------
That is called grain. It is supposed to be there.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk