IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Ароганција
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ароганција

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 15>
Автор
Порака
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2010 во 17:07
Невоспитан,груб и вулгарен човек кој незна по каков човечки начин да си посака нешто.

Тоа е за мене ароганцијата.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2010 во 17:16

 Arogantnite lugje mnogu visoko letat, no nivnoto pagjanje e strasno za gledanje.

So arogantni lugje si nemam rabota ....kolku podaleku od niv, podobro
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2010 во 17:36
Originally posted by connected connected напиша:

веројатно мисли на состојба пред „исклучување“, т.е. пре-медитација. кога си во состојба да си „сам со мислите“ и немаш потреба од никого.
ако е така, јас мислам дека ја разбирам Гвен, ако сум грешка, нека каже подобро среќа


м...
тоа е замисленост...
а јас мислам дека Гвен мислеше на ‘Вообразеност‘.
така?
ако е така.
тогаш во право сум.трепкање
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2010 во 17:37
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Kolku e smesno koga nekoj komentira na ovaa  tema, namesto da molci смеење
Da ti se zgadi od samobendisanost. Pazi molim te, si zema za pravo majmunot da kazuva dali necij post e pravilno izrazen, a so nisto ne dokazal deka ima nesto vo glavata sem nepovrzani bladanja ko nekoj so visoka temperatura i on toa go tretira ko da ima inteligencija.
 газење%20од%20смеење. Alo ! Toa e visoka temperatura, ne e inteligencija.

Za mnogumina koi mislev deka se virtuelno filozofski nastroeni, ispadna deka se samo obicni manijaci .смеење


најдобар пост досега.
чист пример газење%20од%20смеењесмеење
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2010 во 17:45
Arogancija e koga nekoj kje kazhe deka ja osoznal Apsolutnata Vistina, deka doshol do ultimativnata filozofija ili deka go fatil Boga za brada i go zatvoril vo edna Kniga.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2010 во 18:15
што муабетите? на кој му сметаат арогантни луѓе? мене не ми сметаат, доколку не ми ги повредуваат чувствата.
како што кажа Кинг, понастрана за да не патиш повеќе, особено ако сте такви емотивци како мене  среќа


Изменето од connected - 07.Мај.2010 во 18:39
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2010 во 18:34
eh,...pa, normalno deka ne mi smeta arogantnosta изненадување,....se dodeka na mene nekoj aroganten lajnar ne ja ...upraznjava!да
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2010 во 18:51
Originally posted by Џо Џо напиша:

Originally posted by connected connected напиша:

веројатно мисли на состојба пред „исклучување“, т.е. пре-медитација. кога си во состојба да си „сам со мислите“ и немаш потреба од никого.
ако е така, јас мислам дека ја разбирам Гвен, ако сум грешка, нека каже подобро среќа


м...
тоа е замисленост...
а јас мислам дека Гвен мислеше на ‘Вообразеност‘.
така?
ако е така.
тогаш во право сум.трепкање
 
Дечки, многу гњавите мачки понекојпат. Ти Џо ако знаеш што е умислена фаца, ете болдирав, сам си си појаснил, значи нема потреба да ме прозиваш.
Терминот што го употребив е народски и се користи на секој чекор во секојдневниот говор. Јес да е форумов Филозофија ама немора да се тупи до толку.
Поздрав и продолжете со забаватанамигнување
п.с Најак е постот на Збунет, како и секогашсмеењеголемо%20гушкање
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2010 во 22:50
Originally posted by connected connected напиша:


Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:


Ароганцијата е перспективата од која го гледаат светот лузерите
Еве како изгледа пост на арогантен човек.Многу лесно наоѓа зборови кога треба некого да навреди. не


ароганција - арогантен (л. arrogantia)

горд, презир, надменност , дрскост , безобзирност, вообразен


Секој си има одредено место во хиерархијата на чопорот , доколку личноста која котира на повисоко скалило од околината , од друштвото кое го опкружува и не сака да се симна на нивно равниште , остатокот од чопорот , свесно за вредностите на “ арогантниот “ тоа го смета за негативно , односно , истите се љубоморни , нивното его е повредено и затоа “ арогантниот го гледаат со презир, но истовремено и го почитуваат како вредност поголема од нив .

Изменето од eptendosadno1 - 07.Мај.2010 во 22:52
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2010 во 09:54
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


 Arogantnite lugje mnogu visoko letat, no nivnoto pagjanje e strasno za gledanje.

So arogantni lugje si nemam rabota ....kolku podaleku od niv, podobro


Погледни ја  ароганцијата од аспектот на кој eptendosadno 1 ја објаснил,понекогаш благата ароганција(читај гордост) те издвојува од чопорот.
Оние што можат да си го дозволат овој епитет,најверојатно се свесни за својата вредност и местото на кое му припаѓаат.....на мене лично не ми пречат се додека не се претворат од благо горделиви,во дрско безобразни.
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2010 во 11:03
Visi na forum i prodava arogancija газење%20од%20смеење , mora da e lud смеење
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2010 во 11:29
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Originally posted by connected connected напиша:


Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:


Ароганцијата е перспективата од која го гледаат светот лузерите
Еве како изгледа пост на арогантен човек.Многу лесно наоѓа зборови кога треба некого да навреди. не


ароганција - арогантен (л. arrogantia)

горд, презир, надменност , дрскост , безобзирност, вообразен


Секој си има одредено место во хиерархијата на чопорот , доколку личноста која котира на повисоко скалило од околината , од друштвото кое го опкружува и не сака да се симна на нивно равниште , остатокот од чопорот , свесно за вредностите на “ арогантниот “ тоа го смета за негативно , односно , истите се љубоморни , нивното его е повредено и затоа “ арогантниот го гледаат со презир, но истовремено и го почитуваат како вредност поголема од нив .


респект да.
ако ти мислиш дека е така, тогаш нека биде така
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2010 во 13:06
Originally posted by connected connected напиша:


Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Originally posted by connected connected напиша:


Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:


Ароганцијата е перспективата од која го гледаат светот лузерите
Еве како изгледа пост на арогантен човек.Многу лесно наоѓа зборови кога треба некого да навреди. не


ароганција - арогантен (л. arrogantia)

горд, презир, надменност , дрскост , безобзирност, вообразен


Секој си има одредено место во хиерархијата на чопорот , доколку личноста која котира на повисоко скалило од околината , од друштвото кое го опкружува и не сака да се симна на нивно равниште , остатокот од чопорот , свесно за вредностите на “ арогантниот “ тоа го смета за негативно , односно , истите се љубоморни , нивното его е повредено и затоа “ арогантниот го гледаат со презир, но истовремено и го почитуваат како вредност поголема од нив .
респект да.ако ти мислиш дека е така, тогаш нека биде така


Тоа е така , “ЕГАЛ“ не постоело и нема ни да пости во животинскиот ни свет .

Според една од опциите светот да добие прогресија кој и е потребна , “ Арогантните “ треба да се респектираат а не од позиција на повредено его , исфрустрирано истите да се деградираат , да и се прави дегресија , диверзија и сл.

За да постои аргонтносат , мора да постои некоја вредност , а таа вредност треба да се испочитува
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2010 во 13:10
Ароганцијата најчесто е фантазија без покритие. Кон ароганција тежнее оној кој не може да го поднесе притисокот на самоомразата и врши проекција омаловажувајќи го надоврешниот свет. Сигурен и уверен во својата вредност е спокоен, а не арогантен.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.