Испечати | Затвори го прозорот

Ароганција

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Филозофија и психологиjа
Опис на форумот: „Разно“ ама на повисоко ниво
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=22227
Датум на принтање: 17.Јуни.2024 во 01:32
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Ароганција
Постирано од: Anarchy
Наслов: Ароганција
Датум на внесување: 12.Април.2010 во 15:07
Што е ароганцијата според вас?

Што ги тера луѓето да бидат арогантни? Дали имаат некаква корист од тоа или?

Како се справувате со арогантни луѓе? Каков е вашиот однос спрема нив?


Темава ја отворив инспириран од сестра ми голема%20насмевка. Таа е, ко што би рекле старите "ни води го, ни терај го". Обожава кога таа мисли дека е во право, да доминира во разговорот на кој таа е иницијатор. Обожава на секој да му покаже каде му е местото, иако многу пати прави грешки во проценките на тие ситуации. А, голема желба си има да критикува, безброј пати го прави тоа, дневно безброј пати.

Сите тие работи се ок, можам да ги разберам. Има свое мислење, став за некоја работа и мисли дека јас грешам, сака да ми даде до знаење дека грешам. Најчесто тоа не го кажува како добронамерен совет, туку како критика. Уствари, секогаш е како критика.

Она што не можам да го разберам е, кога јас или останатите и укажуваме на нејзини грешки, таа не ги прифаќа, дури не сака да слуша што имаат другите да и кажат. Најчесто само ќе се изнавика на тој што сака да отвори таков разговор со неа (таква е само со оние кои се на нејзина возраст, не и со постарите). Покажува екстремно голема ароганција кога сакам да и кажам дека греши и не знам како понатака би разговарал за нешто слично.




Коментари:
Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 12.Април.2010 во 15:14
EGO.


Arogancijata e negova manifestacija, taa e negova hrana. Egoto se zasiluva i se chuvstvuva posigurno i pozadovolno koga na drugite kje im "pokazhi" deka tie ne se podobri od nego.

Svesta nikogash ne e arogantna.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 12.Април.2010 во 16:35
Originally posted by Anarchy Anarchy напиша:

Што е ароганцијата според вас?
Што ги тера луѓето да бидат арогантни?
Дали имаат некаква корист од тоа или?
Како се справувате со арогантни луѓе?
Каков е вашиот однос спрема нив?


-Ароганција-комбинација од емоции широко поврзани со егото и некои воставени идеали кои мораат да се исполната за да ‘работи машината‘.

-Емоциите , одреден комплекс на несигурнсот кој луѓето го засенуваат и тргаат од ‘дневната светлост‘ со цел да се ‘заштитат‘...(има уште милиЈон причини).

-Зависи од околината , и зависи што подразбираш под ‘Нив‘.
Дали мислиш на вкупната личност(битие) , или само на егото.Ако е второто , тогаш Да.

-Зависи од самите луѓе. Ако се имплозивно арогантни , т.е. избувнуваат поретко , најчесто бидејќи некој им стапнал на ахиловата пета , тогаш им кажувам да се смират , им носам чаша вода итн.
-Ако се онака арогантни заради некој внатрешен комплекс , ги бодам во комплексот , се дур не им пукне , и разберат дека не им е од корист да се однесуваат така.

-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima





Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 06.Мај.2010 во 13:31
 
Ароганција.... можеби е тоа некоја  мешавина од
самопочит и гордост...тврдоглавост... или  е  желба за доминација..не%20знам
 
Претпоставувам дека во  секој од нас ...постои одредена доза  на ароганција..
 
Јас сум си мислела за мене дека не сум  арогантна...но ете  
слушнав   дека сум била ..по малку арогантна....голема%20насмевка
Можеби и  сум..ама се трудам ... со мојата ... мала арогантност...
да не ги повредам или навредам луѓето околу мене....
...Е сега ...прашање е дали и колку успевам во тоа......не%20зборувам


-------------


Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 06.Мај.2010 во 13:58
Glupost na sitnite dusi bez ni najmalku verba vo sebeсреќа

-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 06.Мај.2010 во 14:25
почесто (бар кај личностите во мојот круг)ароганцијата е прикривање на комплекси...иако, сите носиме по малку  ароганција во себе..или барем изгледаме така во дадени моменти.
не ги сакам арогантните типови...нивната огромна желба за докажување дека тие се над сите останати ми смета,ме иритира...воедно ми делува и по малку глупаво...


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: Mramoren
Датум на внесување: 06.Мај.2010 во 15:21
jas sum aroganten i iskompleksiran....


Постирано од: connected
Датум на внесување: 06.Мај.2010 во 16:03
сите чувства ги „оставам на раат“ во мене, па дури и оние кои ме прават арогантна. мада, не остануваат многу многу голема%20насмевка

-------------


Постирано од: eptendosadno1
Датум на внесување: 06.Мај.2010 во 18:51
Originally posted by Anarchy Anarchy напиша:

Што е ароганцијата според вас?Што ги тера луѓето да бидат арогантни? Дали имаат некаква корист од тоа или?Како се справувате со арогантни луѓе? Каков е вашиот однос спрема нив?Темава ја отворив инспириран од сестра ми голема%20насмевка. Таа е, ко што би рекле старите "ни води го, ни терај го". Обожава кога таа мисли дека е во право, да доминира во разговорот на кој таа е иницијатор. Обожава на секој да му покаже каде му е местото, иако многу пати прави грешки во проценките на тие ситуации. А, голема желба си има да критикува, безброј пати го прави тоа, дневно безброј пати.Сите тие работи се ок, можам да ги разберам. Има свое мислење, став за некоја работа и мисли дека јас грешам, сака да ми даде до знаење дека грешам. Најчесто тоа не го кажува како добронамерен совет, туку како критика. Уствари, секогаш е како критика.Она што не можам да го разберам е, кога јас или останатите и укажуваме на нејзини грешки, таа не ги прифаќа, дури не сака да слуша што имаат другите да и кажат. Најчесто само ќе се изнавика на тој што сака да отвори таков разговор со неа (таква е само со оние кои се на нејзина возраст, не и со постарите). Покажува екстремно голема ароганција кога сакам да и кажам дека греши и не знам како понатака би разговарал за нешто слично.


Ароганцијата е перспективата од која го гледаат светот лузерите


Постирано од: connected
Датум на внесување: 06.Мај.2010 во 19:15
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:



Ароганцијата е перспективата од која го гледаат светот лузерите


Еве како изгледа пост на арогантен човек.
Многу лесно наоѓа зборови кога треба некого да навреди. не


-------------


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 06.Мај.2010 во 21:33
Умисленоста  ги прави луѓето арогантни. Некои ја користат и како одбранбен механизам.

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 07.Мај.2010 во 13:41
Originally posted by Glenn Glenn напиша:

Умисленоста  ги прави луѓето арогантни. Некои ја користат и како одбранбен механизам.


Умисленост = Егоистичност  ???
Ват из...Умисленост?


-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima





Постирано од: connected
Датум на внесување: 07.Мај.2010 во 15:16
веројатно мисли на состојба пред „исклучување“, т.е. пре-медитација. кога си во состојба да си „сам со мислите“ и немаш потреба од никого.
ако е така, јас мислам дека ја разбирам Гвен, ако сум грешка, нека каже подобро среќа


-------------


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 07.Мај.2010 во 16:51
Kolku e smesno koga nekoj komentira na ovaa  tema, namesto da molci смеење
Da ti se zgadi od samobendisanost. Pazi molim te, si zema za pravo majmunot da kazuva dali necij post e pravilno izrazen, a so nisto ne dokazal deka ima nesto vo glavata sem nepovrzani bladanja ko nekoj so visoka temperatura i on toa go tretira ko da ima inteligencija.
 газење%20од%20смеење. Alo ! Toa e visoka temperatura, ne e inteligencija.

Za mnogumina koi mislev deka se virtuelno filozofski nastroeni, ispadna deka se samo obicni manijaci .смеење


-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: емил
Датум на внесување: 07.Мај.2010 во 17:07
Невоспитан,груб и вулгарен човек кој незна по каков човечки начин да си посака нешто.

Тоа е за мене ароганцијата.

-------------


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 07.Мај.2010 во 17:16

 Arogantnite lugje mnogu visoko letat, no nivnoto pagjanje e strasno za gledanje.

So arogantni lugje si nemam rabota ....kolku podaleku od niv, podobro


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 07.Мај.2010 во 17:36
Originally posted by connected connected напиша:

веројатно мисли на состојба пред „исклучување“, т.е. пре-медитација. кога си во состојба да си „сам со мислите“ и немаш потреба од никого.
ако е така, јас мислам дека ја разбирам Гвен, ако сум грешка, нека каже подобро среќа


м...
тоа е замисленост...
а јас мислам дека Гвен мислеше на ‘Вообразеност‘.
така?
ако е така.
тогаш во право сум.трепкање


-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima





Постирано од: Џо
Датум на внесување: 07.Мај.2010 во 17:37
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Kolku e smesno koga nekoj komentira na ovaa  tema, namesto da molci смеење
Da ti se zgadi od samobendisanost. Pazi molim te, si zema za pravo majmunot da kazuva dali necij post e pravilno izrazen, a so nisto ne dokazal deka ima nesto vo glavata sem nepovrzani bladanja ko nekoj so visoka temperatura i on toa go tretira ko da ima inteligencija.
 газење%20од%20смеење. Alo ! Toa e visoka temperatura, ne e inteligencija.

Za mnogumina koi mislev deka se virtuelno filozofski nastroeni, ispadna deka se samo obicni manijaci .смеење


најдобар пост досега.
чист пример газење%20од%20смеењесмеење


-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima





Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 07.Мај.2010 во 17:45
Arogancija e koga nekoj kje kazhe deka ja osoznal Apsolutnata Vistina, deka doshol do ultimativnata filozofija ili deka go fatil Boga za brada i go zatvoril vo edna Kniga.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: connected
Датум на внесување: 07.Мај.2010 во 18:15
што муабетите? на кој му сметаат арогантни луѓе? мене не ми сметаат, доколку не ми ги повредуваат чувствата.
како што кажа Кинг, понастрана за да не патиш повеќе, особено ако сте такви емотивци како мене  среќа


-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 07.Мај.2010 во 18:34
eh,...pa, normalno deka ne mi smeta arogantnosta изненадување,....se dodeka na mene nekoj aroganten lajnar ne ja ...upraznjava!да

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 07.Мај.2010 во 18:51
Originally posted by Џо Џо напиша:

Originally posted by connected connected напиша:

веројатно мисли на состојба пред „исклучување“, т.е. пре-медитација. кога си во состојба да си „сам со мислите“ и немаш потреба од никого.
ако е така, јас мислам дека ја разбирам Гвен, ако сум грешка, нека каже подобро среќа


м...
тоа е замисленост...
а јас мислам дека Гвен мислеше на ‘Вообразеност‘.
така?
ако е така.
тогаш во право сум.трепкање
 
Дечки, многу гњавите мачки понекојпат. Ти Џо ако знаеш што е умислена фаца, ете болдирав, сам си си појаснил, значи нема потреба да ме прозиваш.
Терминот што го употребив е народски и се користи на секој чекор во секојдневниот говор. Јес да е форумов Филозофија ама немора да се тупи до толку.
Поздрав и продолжете со забаватанамигнување
п.с Најак е постот на Збунет, како и секогашсмеењеголемо%20гушкање


-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: eptendosadno1
Датум на внесување: 07.Мај.2010 во 22:50
Originally posted by connected connected напиша:


Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:


Ароганцијата е перспективата од која го гледаат светот лузерите
Еве како изгледа пост на арогантен човек.Многу лесно наоѓа зборови кога треба некого да навреди. не


ароганција - арогантен (л. arrogantia)

горд, презир, надменност , дрскост , безобзирност, вообразен


Секој си има одредено место во хиерархијата на чопорот , доколку личноста која котира на повисоко скалило од околината , од друштвото кое го опкружува и не сака да се симна на нивно равниште , остатокот од чопорот , свесно за вредностите на “ арогантниот “ тоа го смета за негативно , односно , истите се љубоморни , нивното его е повредено и затоа “ арогантниот го гледаат со презир, но истовремено и го почитуваат како вредност поголема од нив .


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 08.Мај.2010 во 09:54
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


 Arogantnite lugje mnogu visoko letat, no nivnoto pagjanje e strasno za gledanje.

So arogantni lugje si nemam rabota ....kolku podaleku od niv, podobro


Погледни ја  ароганцијата од аспектот на кој eptendosadno 1 ја објаснил,понекогаш благата ароганција(читај гордост) те издвојува од чопорот.
Оние што можат да си го дозволат овој епитет,најверојатно се свесни за својата вредност и местото на кое му припаѓаат.....на мене лично не ми пречат се додека не се претворат од благо горделиви,во дрско безобразни.


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 08.Мај.2010 во 11:03
Visi na forum i prodava arogancija газење%20од%20смеење , mora da e lud смеење

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: connected
Датум на внесување: 08.Мај.2010 во 11:29
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Originally posted by connected connected напиша:


Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:


Ароганцијата е перспективата од која го гледаат светот лузерите
Еве како изгледа пост на арогантен човек.Многу лесно наоѓа зборови кога треба некого да навреди. не


ароганција - арогантен (л. arrogantia)

горд, презир, надменност , дрскост , безобзирност, вообразен


Секој си има одредено место во хиерархијата на чопорот , доколку личноста која котира на повисоко скалило од околината , од друштвото кое го опкружува и не сака да се симна на нивно равниште , остатокот од чопорот , свесно за вредностите на “ арогантниот “ тоа го смета за негативно , односно , истите се љубоморни , нивното его е повредено и затоа “ арогантниот го гледаат со презир, но истовремено и го почитуваат како вредност поголема од нив .


респект да.
ако ти мислиш дека е така, тогаш нека биде така


-------------


Постирано од: eptendosadno1
Датум на внесување: 08.Мај.2010 во 13:06
Originally posted by connected connected напиша:


Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Originally posted by connected connected напиша:


Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:


Ароганцијата е перспективата од која го гледаат светот лузерите
Еве како изгледа пост на арогантен човек.Многу лесно наоѓа зборови кога треба некого да навреди. не


ароганција - арогантен (л. arrogantia)

горд, презир, надменност , дрскост , безобзирност, вообразен


Секој си има одредено место во хиерархијата на чопорот , доколку личноста која котира на повисоко скалило од околината , од друштвото кое го опкружува и не сака да се симна на нивно равниште , остатокот од чопорот , свесно за вредностите на “ арогантниот “ тоа го смета за негативно , односно , истите се љубоморни , нивното его е повредено и затоа “ арогантниот го гледаат со презир, но истовремено и го почитуваат како вредност поголема од нив .
респект да.ако ти мислиш дека е така, тогаш нека биде така


Тоа е така , “ЕГАЛ“ не постоело и нема ни да пости во животинскиот ни свет .

Според една од опциите светот да добие прогресија кој и е потребна , “ Арогантните “ треба да се респектираат а не од позиција на повредено его , исфрустрирано истите да се деградираат , да и се прави дегресија , диверзија и сл.

За да постои аргонтносат , мора да постои некоја вредност , а таа вредност треба да се испочитува


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 08.Мај.2010 во 13:10
Ароганцијата најчесто е фантазија без покритие. Кон ароганција тежнее оној кој не може да го поднесе притисокот на самоомразата и врши проекција омаловажувајќи го надоврешниот свет. Сигурен и уверен во својата вредност е спокоен, а не арогантен.

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 08.Мај.2010 во 13:27
Kolku imam zabelezano samo messenger go ima sekoe pravo da izigruva aroganten, a ne go pravi toa. Ete i ja nekogo da pofalam.ох
Toa znaci deka malite luge ja upotrebuvaat svojata mok tamu kade golemite se vozdrzuvaat.  среќа 

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: eptendosadno1
Датум на внесување: 08.Мај.2010 во 13:29
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Ароганцијата најчесто е фантазија без покритие. Кон ароганција тежнее оној кој не може да го поднесе притисокот на самоомразата и врши проекција омаловажувајќи го надоврешниот свет. Сигурен и уверен во својата вредност е спокоен, а не арогантен.


Со зборот “ најчесто “ оставаш простор и за искључоци , што значи тезата не ти е универзална .


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 08.Мај.2010 во 13:32
Ti ostaviv prostor za da imas za sto da se fatis голема%20насмевка

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 08.Мај.2010 во 13:51
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Kolku imam zabelezano samo messenger go ima sekoe pravo da izigruva aroganten, a ne go pravi toa. Ete i ja nekogo da pofalam.ох
Toa znaci deka malite luge ja upotrebuvaat svojata mok tamu kade golemite se vozdrzuvaat.  среќа 


Јасно.
Индивидуалната вредност на човекот не е таа што му дава покритие за ароганција, туку таа произлегува од вообразување за поголема вредност и супериорност над другите, потценување на околината...
Ароганцијата не е одраз на нечија вредност, туку начин на општење на индивидуата со околината.
Или е одраз на напумпана самобендисаност... или на недостаток на самодоверба ( во кој случај се користи како одбранбен механизам - ќе те повредам за да не ме повредиш)...


Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Сигурен и уверен во својата вредност е спокоен, а не арогантен.


Се согласувам.
Меси ни е типичен пример на форумов, како големината (или индивидуалната вредност на човекот) и ароганцијата не одат заедно. да



-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: eptendosadno1
Датум на внесување: 08.Мај.2010 во 14:00
Ова е едно од најарогантнитните живи суштесвта во светот ни животински .





Може да го презирате , но он е тој



Deluvaat arogantni , neli


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 08.Мај.2010 во 14:34
смеење...koga se nemat argumenti se odi off topic i se mesaat babi i zabi

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 08.Мај.2010 во 14:57
Да се вратиме сепак на луѓетонамигнување
Ако е за примери, да се послужиме со оние чие ниво на свест и интелигенција може да се споредува со нашата (човечката):





-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Mramoren
Датум на внесување: 08.Мај.2010 во 17:56
abe sve arogantni na temava.....


Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 08.Мај.2010 во 17:57
tebe ke te stavime za komandantсмеење

-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: Mramoren
Датум на внесување: 08.Мај.2010 во 18:00
Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

tebe ke te stavime za komandantсмеење
aaa, pa ja si priznav..ima tamu pisuva na istava tema......vie ne priznavate...vojnicinja moi....


Постирано од: eptendosadno1
Датум на внесување: 08.Мај.2010 во 18:57
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

смеење...koga se nemat argumenti se odi off topic i se mesaat babi i zabi


Да , да , ароганцијата не е специфика на човекот туку на животните ,
http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BB%D1%84%D0%B0_%28%D0%B1%D0%B8%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D1%98%D0%B0%29 - животинскиот свет

Не ,нема да бидам арогантен , ти само така ќе ме доживееш


Постирано од: connected
Датум на внесување: 08.Мај.2010 во 19:32
изедначувањето е еден вид утопија, совршенство.
неможат сите да бидат исти, кој арогантен, кој мањак, кој кавалер,...секој со своето


-------------


Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 08.Мај.2010 во 20:23
Od toa seto sto go nabroja ona prvoto mi e nekako najsimpaticno...hi hi hiголема%20насмевка

-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 08.Мај.2010 во 22:17
арогантноста е карактеристика на егото...
а јас како што знам...животните т.е. битија без свест...немаат его...
ако грешам...исправете ме...


-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima





Постирано од: eptendosadno1
Датум на внесување: 08.Мај.2010 во 22:48
Originally posted by Џо Џо напиша:

арогантноста е карактеристика на егото...а јас како што знам...животните т.е. битија без свест...немаат его...ако грешам...исправете ме...


ароганција - арогантен (л. arrogantia)

горд, презир, надменност , дрскост , безобзирност, вообразен


манифестација на “ ароганцијата “ :



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 08.Мај.2010 во 23:54
Kaj zhivotnite nema arogancija bidejki kaj niv ne postojat chovechki emocii gordost, preziranje, gordelivost, bezobzirnost i drskost.

Onoj koj vo odnesuvanjeto na zhivotnoto tolkuva bezobraznost, drskost i preziranje, samo gi proektira svoite sopstveni kvaliteti vrz nego. Toa e samo refleksija na negoviot psihichki mejkap vo ogledaloto na prirodata.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 09.Мај.2010 во 00:06

Најсмешни примери се со лавот и горилатаголема%20насмевка Кутриот горила, како може да биде арогантен алфа мажјак кој има колективна одговорност да ја  заштити целата група од неколку десетици, па и повеќе женки, младенчиња и останати членови. Тој мора да наметне авторитет како лидер, тоа не го прави арогантен, а лидер во животинските заедници се знае како се станува само со извонредна сила и способности а не со ароганција. Животните треба да бидат изоставени од ваквите компарации со човечките особини, оти не го заслужуваат тоа.



-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 09.Мај.2010 во 01:40
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Originally posted by zbunet zbunet напиша:

смеење...koga se nemat argumenti se odi off topic i se mesaat babi i zabi


Да , да , ароганцијата не е специфика на човекот туку на животните ,
http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BB%D1%84%D0%B0_%28%D0%B1%D0%B8%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D1%98%D0%B0%29 - животинскиот свет

Не ,нема да бидам арогантен , ти само така ќе ме доживееш



газење%20од%20смеење ...ja te dozivuvam ko......  ...od patot po koj cekori coveckiot rod stom se povikuvas na zivotnite...abe da ne puknes, me iznasmea. газење%20од%20смеење Od kaj ti ideja da se povikuvas bas na tie zivotni koga si zaguben nadvor od patot, a bas tie zivotni ne se gubat, tie vladeat...opa ! Pa ovoj misli deka e lav смеење .

газење%20од%20смеење

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 09.Мај.2010 во 03:39
Imam edna rabota zaebelzhano vo vrska so arogantnite lugje. Za da bidesh aroganten, treba i si nekoj, da znachish neshto. Dokolku nekoj se odnesuva arogantno prema vas, a vsushnost ne vi znachi nishti, ne go cenite, togash toj e smeshen, ne aroganten. Taa lichnost e cirkuzant, kako shto jas miluvam da kazham.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 09.Мај.2010 во 06:14
Arogantnosta ne e doblest, tuku bolest.

Taa ne reprezentira prosvetlenost, tuku zatemenetost, vodena pod perjanicata na Egoto koe si zamisluva deka so raspolaganje na ponudenoto znaenjeto od umot, dobiva nekakva posebna vrednost i pretstavuva neshto osobeno znachajno vo ovoj svet.

I taka, kako Don Kihot, jurisha na imaginarnite veternici izigruvajki nekakov heroj.

Ne gi navreduvajte zhivotnite prepishuvajki im ja ovaa unikatna chovechka karateristika.









-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 09.Мај.2010 во 09:59
Ароганцијата е условен став кон светот затоа што енергијата ја зема од садизмот кој е познат по тоа што се искажува само кон послабите. Значи тоа мора да биде орално садистички карактер- улизица со посилните, суров со послабите.


-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: eptendosadno1
Датум на внесување: 09.Мај.2010 во 12:00
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Kaj zhivotnite nema arogancija bidejki kaj niv ne postojat chovechki emocii gordost, preziranje, gordelivost, bezobzirnost i drskost.

Onoj koj vo odnesuvanjeto na zhivotnoto tolkuva bezobraznost, drskost i preziranje, samo gi proektira svoite sopstveni kvaliteti vrz nego. Toa e samo refleksija na negoviot psihichki mejkap vo ogledaloto na prirodata.


Човекот е животно ?

Kaj zhivotnite nema arogancija bidejki kaj niv ne postojat chovechki emocii gordost, preziranje, gordelivost, bezobzirnost i drskost.

Папагалите и многу други животни , како и човекот , тежнеат да изгледаат примамливо , со причин .

Па од таа позиција истите се гордеат , ги презираат другите помалку убави , па дури и еден клун ќе им удрад , колку да се знае кој е кој


Постирано од: connected
Датум на внесување: 09.Мај.2010 во 12:01
e koj e koj de?

-------------


Постирано од: eptendosadno1
Датум на внесување: 09.Мај.2010 во 12:09
Originally posted by connected connected напиша:

e koj e koj de?


Секоја арогантен има причина зашто е таков , пример , арогантен е затоа што е посилен , па затоа од време на време онака арогантно со презир ќе им опне една по теме , колку да не забораат мајмуните кој е ТОЈ


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 09.Мај.2010 во 16:30
арогантен е затоа што е посилен?
хм...повеќе би рекла дека арогантен  е затоа што е послаб,искомплексиран,глушец....па се води од максимата -повреди ги за да не бидеш повреден...


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 09.Мај.2010 во 16:38
Duhot na olimpizmot ke go spomenam ovde:

-Ne e vazno da se pobedi,vazno e da se ucestvuva

A zosto ide ako ne saka da pobedi,ili toa samo utesenie za gubitnicite?

Vo ocite na poslabiot sekogas ke stoi sintagmata na arogancija kon posilniotсреќа


-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: eptendosadno1
Датум на внесување: 09.Мај.2010 во 18:05
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

арогантен е затоа што е посилен?
хм...повеќе би рекла дека арогантен  е затоа што е послаб,искомплексиран,глушец....па се води од максимата -повреди ги за да не бидеш повреден...


Помешано е стравот , паниката со ароганцијата .

Незнам во кој свет живеете , но во мојот свет директорот , шефот , симболите на моќ се олицетворение на ароганција - сила , каја истите без проблем ја манифестираат , јавно .

Затоа што таква е хиерархијата во нашето животинско царство .


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 09.Мај.2010 во 19:21
I ?

Shto dokazhuva toa? Nekakva vrednost, doblest, pravilen i ispraven nachin na odnesuvanje?

Demek, ako se na povisoka hiearhijska pozicija vo opshtestvoto ili na rabotnoto mesto togash se posvesni ili poproduhovni od drugite i treba lugjeto da se ugledaat na takviot odnos? Demek, nivnata pozicija po nekoj avtomatizam go pravi nivnoto odnesuvanje korektno?

P.S. Patem, vo mojot svet imam sretnato arogantni lugje od site rasi, klasi i sloevi na opshtetvoto bidejki arogancijata e opshtochovechka karakterna osobina koja, kako takva, mozhe da se sretne kaj sekoj onoj koj ima golemo Ego i mala Svest. No, kako shto i samiot zabelezhuvash, kvantumot na znaenje i pozicijata vo opshtestvoto toa samo mozhat da go amplificiraat. Ne za badijala narodot rekol "daj mu na chovekot vlast, pa kje vidish kakov e..."

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 09.Мај.2010 во 19:47
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

арогантен е затоа што е посилен?
хм...повеќе би рекла дека арогантен  е затоа што е послаб,искомплексиран,глушец....па се води од максимата -повреди ги за да не бидеш повреден...


Помешано е стравот , паниката со ароганцијата .

Незнам во кој свет живеете , но во мојот свет директорот , шефот , симболите на моќ се олицетворение на ароганција - сила , каја истите без проблем ја манифестираат , јавно .

Затоа што таква е хиерархијата во нашето животинско царство .




Ако е лидер , незначи дека е Арогантен.
Значи дека патот што ти го одиш , го има изодено понапред.
Или тоа , или има братучеди пратеници...



-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima





Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 09.Мај.2010 во 20:10
Originally posted by Џо Џо напиша:


Ако е лидер , незначи дека е Арогантен.Значи дека патот што ти го одиш , го има изодено понапред.


Dobra poenta.

Ponekogash lugjeto pogreshno go tolkuvaat neprifakjanjeto na sopstvenite idei i mislenja od strana na drugite lugje kako arogancija.



-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: eptendosadno1
Датум на внесување: 09.Мај.2010 во 22:10
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

I ?

Shto dokazhuva toa? Nekakva vrednost, doblest, pravilen i ispraven nachin na odnesuvanje?

Demek, ako se na povisoka hiearhijska pozicija vo opshtestvoto ili na rabotnoto mesto togash se posvesni ili poproduhovni od drugite i treba lugjeto da se ugledaat na takviot odnos? Demek, nivnata pozicija po nekoj avtomatizam go pravi nivnoto odnesuvanje korektno?

P.S. Patem, vo mojot svet imam sretnato arogantni lugje od site rasi, klasi i sloevi na opshtetvoto bidejki arogancijata e opshtochovechka karakterna osobina koja, kako takva, mozhe da se sretne kaj sekoj onoj koj ima golemo Ego i mala Svest. No, kako shto i samiot zabelezhuvash, kvantumot na znaenje i pozicijata vo opshtestvoto toa samo mozhat da go amplificiraat. Ne za badijala narodot rekol "daj mu na chovekot vlast, pa kje vidish kakov e..."


Тоа е манифестирање на ароганција од позиција на сила - моќ .
Еден обичен шалтерски работник има да те шета 3 дена , види во соба 3, пробај во завод , види во министерство и.т.н., затоа што ја имаа таа моќ , затоа што може од тебе како безвреден да изнуди 100 грама кафе , некое евро или да го молиш затоа што детето ти било болно и сл. , односно да му ја признаеш силата , моќта .

Да ви објаснам ароганција од позиција на титула , диплома , општествено признание или нема потреба , го разбравте филмот , Ооооо.... заблудени народе


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 09.Мај.2010 во 22:17
А тие што немаат моќ , не се арогантни?



-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima





Постирано од: eptendosadno1
Датум на внесување: 09.Мај.2010 во 22:51
Originally posted by Џо Џо напиша:

А тие што немаат моќ , не се арогантни?


Луѓето кои немаат можност ароганцијата од позиција на маќ да ја артикулираат , тие не се моќни .
Инаку има повеќе причини и поводи каде може да си манифестира ароганцијата

Ароганција во движење :



Постирано од: Џо
Датум на внесување: 09.Мај.2010 во 23:15
Што е арогантно на сликата?
И воопшто...
Што е во движење???? газење%20од%20смеење


-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima





Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 09.Мај.2010 во 23:45
Abe Dzo, ic nemas fantazija... fantasy in motion...


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 10.Мај.2010 во 00:09
Pochnavme da go upotrebuvame terminot "mokj"...

Treba da se pravi razlika megju "mokj" i "sila".

Onie koi se odnesuvaat arogantno koristejki ja svojata polozhba vo opshtestvoto ili biznisot, toa go pravat od pozicija na sila. Toa ne e mokj.

Site porano navedeni primeri pokazhuvaat kako chovekot ja zloupotrebuva silata na pozicijata, ne zatoa shto mozhe neshtata da gi pravi iskuchivo poradi svoite kvaliteti, tuku samo zatoa shto toa mu go ovozmozhuva mestoto na koe se naogja.

Toa e zloupotreba na pozicijata, a toa nema vrska so mokj, Toa e siledzhijstvo, raketarstvo, iznuduvanje i izhivuvanje.

Mokjta e onaa vrednost shto chovekot ja sodrzhi vo sebe, nezavisno od polozhbata vo opshtestvoto.


Rakovoditelot, policaecot, gazdata... se silni, no toa ne znachi deka avtomatski se i mokjni. Silata ne pretstavuva mokj.

Sila e koga kje vidish mravka i kje ja zgazish, a mokj e koga si svesen oti toa mozhesh da go storish, no nema da go napravish. Silen si koga kje go pobedish drugiot, a mokjen si koga kje se pobedish sebe si.

Pravete razlika megju sila i mokj.



-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: connected
Датум на внесување: 10.Мај.2010 во 12:46
а како се нарекуваат тие што имаат моќ а не се арогантни?

-------------


Постирано од: eptendosadno1
Датум на внесување: 10.Мај.2010 во 13:19
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Pochnavme da go upotrebuvame terminot "mokj"...

Treba da se pravi razlika megju "mokj" i "sila".

Onie koi se odnesuvaat arogantno koristejki ja svojata polozhba vo opshtestvoto ili biznisot, toa go pravat od pozicija na sila. Toa ne e mokj.

Site porano navedeni primeri pokazhuvaat kako chovekot ja zloupotrebuva silata na pozicijata, ne zatoa shto mozhe neshtata da gi pravi iskuchivo poradi svoite kvaliteti, tuku samo zatoa shto toa mu go ovozmozhuva mestoto na koe se naogja.

Toa e zloupotreba na pozicijata, a toa nema vrska so mokj, Toa e siledzhijstvo, raketarstvo, iznuduvanje i izhivuvanje.

Mokjta e onaa vrednost shto chovekot ja sodrzhi vo sebe, nezavisno od polozhbata vo opshtestvoto.


Rakovoditelot, policaecot, gazdata... se silni, no toa ne znachi deka avtomatski se i mokjni. Silata ne pretstavuva mokj.

Sila e koga kje vidish mravka i kje ja zgazish, a mokj e koga si svesen oti toa mozhesh da go storish, no nema da go napravish. Silen si koga kje go pobedish drugiot, a mokjen si koga kje se pobedish sebe si.

Pravete razlika megju sila i mokj.



Драги ми колега , си ја утнал темата , а таа е :Ароганција
Без разлика дали истата се презентира е од позиција на сила , моќ , како сакаш наведи го , таа сепак е АРОГАНЦИЈА .Тоа е темата .

Незнам зашто сите ја ставате во негативен контекст , стварно не разбирам зашто .

Сите Вие , вкључувајки ја и мојата маленкост истата ја применуваме , практикуваме во секоја згодна прилика кога ќе ни се укаже . Нема потреба од хипокризија и лажен морал . Се ми наликува на проповеди со религиозна содржина , но за кого е таа ?


Постирано од: eptendosadno1
Датум на внесување: 10.Мај.2010 во 13:22
Originally posted by connected connected напиша:

а како се нарекуваат тие што имаат моќ а не се арогантни?


Нема моќ ако нема арогантност . Моќ без ароганција неможе да биде моќ . Ароганцијата е заштита од лузерите


Постирано од: mimicria
Датум на внесување: 10.Мај.2010 во 13:31
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Originally posted by connected connected напиша:

а како се нарекуваат тие што имаат моќ а не се арогантни?


Нема моќ ако нема арогантност . Моќ без ароганција неможе да биде моќ . Ароганцијата е заштита од лузерите
 
 
 
дададада ...moram da kazam... mrzam luzeriголема%20насмевка


-------------
Dajem ti verse i note, sve moje sarene perle na dar, jos te mogu pjesmom kupiti, lukavo i slatkorjecivo, jos uvjek mogu ti podvaliti ljubav...


Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 10.Мај.2010 во 13:33
svativ deka vo zivotot covek treba da bide aroganten, samo taka ke go pocituvaat i ke se vrtat site okolu nego..........

-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......



Постирано од: eptendosadno1
Датум на внесување: 10.Мај.2010 во 13:47
Originally posted by MyWay MyWay напиша:

svativ deka vo zivotot covek treba da bide aroganten, samo taka ke go pocituvaat i ke se vrtat site okolu nego..........


Ароганцијата е составен дел , последица на убавината , памета , силата , моќта . Наместо да се губи силата и времето во презрањето на арогантните , треба истото да се искористи да се направи нешто да се биде побогат , помоќен , поубав и сл.
Доколку се постигнат тие нешта , ароганцијата е твојот сојузник и заштитник од “ моралните “ и добри по душа


Постирано од: connected
Датум на внесување: 10.Мај.2010 во 13:50
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Originally posted by MyWay MyWay напиша:

svativ deka vo zivotot covek treba da bide aroganten, samo taka ke go pocituvaat i ke se vrtat site okolu nego..........


Ароганцијата е составен дел , последица на убавината , памета , силата , моќта . Наместо да се губи силата и времето во презрањето на арогантните , треба истото да се искористи да се направи нешто да се биде побогат , помоќен , поубав и сл.
Доколку се постигнат тие нешта , ароганцијата е твојот сојузник и заштитник од “ моралните “ и добри по душа


ако арогантниот има моќ, тогаш зошто му е таа заштита од „моралните и добри по душа“?


-------------


Постирано од: connected
Датум на внесување: 10.Мај.2010 во 13:52
ароганцијата е само избор, ништо друго.
арогантнен да бидеш незначи дека ќе бидеш заштитен или подобар од некого. секој човек може да биде арогантен ако сака, само што фајде од тоа?


-------------


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 10.Мај.2010 во 14:05
Ponekogas cuvstvuvam odvratnost kon odren tip na luge, obicno toa se shizofrenicari koi se nametnuvaat i im vozvrakam so gadenje, nikogas so arogancija смеење

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: connected
Датум на внесување: 10.Мај.2010 во 14:21
ништо фајде и од гадење 

-------------


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 10.Мај.2010 во 14:24
Tuku ? Sakaj gi site ? смеење. Pusti gluvci doma i sakaj gi togas

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: connected
Датум на внесување: 10.Мај.2010 во 14:25
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Tuku ? Sakaj gi site ? смеење. Pusti gluvci doma i sakaj gi togas


игнор бе
ќе ги сакам повише од „страна“


-------------


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 10.Мај.2010 во 14:27
Kaj kosmijata ? Ne go potcenuvaj, ke najde nacin da ti gi preprati  смеење

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: connected
Датум на внесување: 10.Мај.2010 во 14:29
ако нема друга работа, нека најде начин.
ќе види дека нема потреба, и готово.
финтата е да го испровоцираш да несака да најде начин


-------------


Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 10.Мај.2010 во 14:37
Na ubavite dusi sto ja slavat arogancijata so skromnost im sleduvaat uste nekolku zivoti....na ostanatite sto nema da najdat smisol vo istoto seta ljubov na svetot.

-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: connected
Датум на внесување: 10.Мај.2010 во 14:39
среќа


-------------


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 10.Мај.2010 во 14:40
  

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 10.Мај.2010 во 15:05
            Vo posledno vreme sretnav mnogu arogantni luge koi se nesto pomalku od mene ili od nekoj drug-  no so svojata arogancija uspevaat da go napravat ona sto najmnogu me iritira...da izigravaat luge so stav okolu koi mora da se vrti svetot pa i jas..I sto.......... za da bidam jas popametna fina i kulturna i da ne se karam so nikogo, moram da im prekutam mnogu raboti i da se pravam deka toa sto go kazale ne sum go slusnala ili pak e vo red..
          I sto air od toa sto bev jas dobra a tie arogantni, na kraj izleguva deka jas sum zagubena i neznam da kazam dva zbora  a tie nekoi se nedopirlivi i najpametni...Sepak sekoj slucaj e razlicen i odnosot so sekoj covek treba da bide razlicen, no so nekoja odredena kategorija bogami treba arogantnost...

-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......



Постирано од: bingo
Датум на внесување: 10.Мај.2010 во 15:12
Originally posted by MyWay MyWay напиша:

             Vo posledno vreme sretnav mnogu arogantni luge koi se nesto pomalku od mene ili od nekoj drug-  no so svojata arogancija uspevaat da go napravat ona sto najmnogu me iritira...da izigravaat luge so stav okolu koi mora da se vrti svetot pa i jas..I sto.......... za da bidam jas popametna fina i kulturna i da ne se karam so nikogo, moram da im prekutam mnogu raboti i da se pravam deka toa sto go kazale ne sum go slusnala ili pak e vo red..          I sto air od toa sto bev jas dobra a tie arogantni, na kraj izleguva deka jas sum zagubena i neznam da kazam dva zbora  a tie nekoi se nedopirlivi i najpametni...Sepak sekoj slucaj e razlicen i odnosot so sekoj covek treba da bide razlicen, no so nekoja odredena kategorija bogami treba arogantnost...
bravo


Постирано од: bingo
Датум на внесување: 10.Мај.2010 во 15:19
морам да си признам дека мене ме сметат за таков тип сите мислат дека сум арогантен а уствари јас сум многу срамежлив ароганцијата не е толку лоша само не се применува како што треба во нашата држава и маџарите се понашат арогантно во многу случаеви незнам како да се понашам дал да плачам ил се смеам иначе кога некој е со мене таков за разлика од мај веј која како што читате преќутувала јас ги напаѓам со сета сила тие за мене се непријатели и ич не ги тииит     


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 10.Мај.2010 во 17:05
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:


Драги ми колега , си ја утнал темата , а таа е :Ароганција
Без разлика дали истата се презентира е од позиција на сила , моќ , како сакаш наведи го , таа сепак е АРОГАНЦИЈА .Тоа е темата .

Незнам зашто сите ја ставате во негативен контекст , стварно не разбирам зашто .

Сите Вие , вкључувајки ја и мојата маленкост истата ја применуваме , практикуваме во секоја згодна прилика кога ќе ни се укаже . Нема потреба од хипокризија и лажен морал . Се ми наликува на проповеди со религиозна содржина , но за кого е таа ?


Mozhesh da zboruvash za sebe, a ne za drugite. Mozhebi ti ja primenuvash arogancijata, mozhebi za tebe toa e pozitivna karakterna osobina, mozhebi spored tebe i zhivotnite se arogantni i treba da se ugleduvae na nivnoto odnesuvanje, mozhebi za tebe tvoeto odnesuvanje e vistinskiot iskren moral, a seto drugo e hipokrizija, laga, nekakva religiozna filozofija i ne znam shto drugo.

I seto toa e vo red, dokolku trgnuvajki od sebe ova ne go generalizirash na site lugje. Oti togash sprotivnite razmisluvanja i ubeduvanja kje ti izgledaat kako nekakov tendenciozen napad na tvojata lichnost.


P.S. Patem, zabelezhav deka chesto pati se zanimavashe so klarificiranje na upotrebenata terminologija od strana na chlenovite, pa ti se pridruzhiv bidejki najdov deka toa ti se dopagja. Gledam deka celo vreme za "sila" upotrebuvash termin "mokj". Izvini ako pogreshno sum te razbral.




-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: connected
Датум на внесување: 10.Мај.2010 во 17:16
Originally posted by bingo bingo напиша:

морам да си признам дека мене ме сметат за таков тип сите мислат дека сум арогантен а уствари јас сум многу срамежлив ароганцијата не е толку лоша само не се применува како што треба во нашата држава и маџарите се понашат арогантно во многу случаеви незнам како да се понашам дал да плачам ил се смеам иначе кога некој е со мене таков за разлика од мај веј која како што читате преќутувала јас ги напаѓам со сета сила тие за мене се непријатели и ич не ги тииит     


незнам дали е случајно или си читал „Гордост и Предрасуди“, ама болдираниот текст ми беше омилен цитат од книгата, многу ми помогна на времето.
е фала ти што ме потсети да


-------------


Постирано од: eptendosadno1
Датум на внесување: 10.Мај.2010 во 18:26
Originally posted by connected connected напиша:


Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Originally posted by MyWay MyWay напиша:

svativ deka vo zivotot covek treba da bide aroganten, samo taka ke go pocituvaat i ke se vrtat site okolu nego..........


Ароганцијата е составен дел , последица на убавината , памета , силата , моќта . Наместо да се губи силата и времето во презрањето на арогантните , треба истото да се искористи да се направи нешто да се биде побогат , помоќен , поубав и сл.
Доколку се постигнат тие нешта , ароганцијата е твојот сојузник и заштитник од “ моралните “ и добри по душа


ако арогантниот има моќ, тогаш зошто му е таа заштита од „моралните и добри по душа“?


Не , моќта го прави арогантен , ароганцијата , арогантното држење ги држи на пристојно растојание од „моралните и добри по душа“ .


Постирано од: eptendosadno1
Датум на внесување: 10.Мај.2010 во 18:40
Originally posted by MyWay MyWay напиша:

             Vo posledno vreme sretnav mnogu arogantni luge koi se nesto pomalku od mene ili od nekoj drug-  no so svojata arogancija uspevaat da go napravat ona sto najmnogu me iritira...da izigravaat luge so stav okolu koi mora da se vrti svetot pa i jas..I sto.......... za da bidam jas popametna fina i kulturna i da ne se karam so nikogo, moram da im prekutam mnogu raboti i da se pravam deka toa sto go kazale ne sum go slusnala ili pak e vo red..          I sto air od toa sto bev jas dobra a tie arogantni, na kraj izleguva deka jas sum zagubena i neznam da kazam dva zbora  a tie nekoi se nedopirlivi i najpametni...Sepak sekoj slucaj e razlicen i odnosot so sekoj covek treba da bide razlicen, no so nekoja odredena kategorija bogami treba arogantnost...


Незнам дали е соодветен пример , но тетеравењето на тетребот :



е класичен пример , според мене , на манифестација на ароганција .
Он тоа го прави за да биде забележан за да може да го затвори животниот циклус .
И чинам дека ароганцијата кај луѓето е еден вид на перчење со што стануваат позабележителни , поуспешни , понаметливи .


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 10.Мај.2010 во 18:44
moe mislenje da arogancija e negativna osobina ....ako e postojana....
postojanost na arogancija kaj nekoja lichnost go otkriva samo niskoto nivo na vospituvanje , intelegencijata i najvazhno..... bezbrojnite kompleksi.....
arogancijata kako kratkotrajna primenliva i opravdana i preporachliva ..... samo i samo ako sakame da distancirame ili da ,,gi nauchime na pamet,, lichnosti koj poradi N prichini ,,ne mozhat da svatat,, , ,, nepristojno se odnesuvaat,, ili ednostavno imat pochit kon nekoj koj arogantno se odnesuva .......i ondak to....голема%20насмевка


-------------


Постирано од: eptendosadno1
Датум на внесување: 10.Мај.2010 во 18:55
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

moe mislenje da arogancija e negativna osobina ....ako e postojana....postojanost na arogancija kaj nekoja lichnost go otkriva samo niskoto nivo na vospituvanje , intelegencijata i najvazhno..... bezbrojnite kompleksi.....arogancijata kako kratkotrajna primenliva i opravdana i preporachliva ..... samo i samo ako sakame da distancirame ili da ,,gi nauchime na pamet,, lichnosti koj poradi N prichini ,,ne mozhat da svatat,, , ,, nepristojno se odnesuvaat,, ili ednostavno imat pochit kon nekoj koj arogantno se odnesuva .......i ondak to....
">



http://bibliotekar.ru/Kengr/6.files/image001.jpg - Не сум баш сигурен дека е тоа така .

Манифестација на моќ-сила


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 10.Мај.2010 во 19:24
toa e tvoe mislenje eptendosadno.....
moeto go kazhav...i mislam deka so fakti mozham da ti go potkrepam.....
da da......na slika gledam totalna arogancija......mozhebi vlast i bogastvo...
no seto  toa ne mozhe da go prekrie debilskiot lik i vnatreshnite kompleksi
vidi gi malite stapala i race.....vidi ja ednata raka kolku visoko i nanazad dignata pokazhuva frustirana osoba zapostaveno detstvo....prav mazh rakata ke ja drzhi ponisko i ponapred drugata raka ke bide so rash*teni prsti a ne sobrani koja e odlika na zhensko.......ke ima pogolemi stapala  rashireni nanadvor.....vaka pravi stapala pokazhuva vnatreshen strav iako saka da pokazhe hrabrost........usteto sobrano stegnato i naprcheno pokazhuva samo inat vnatreshen ...ke bide po moe bez razlika ako e vo red ili ne...
toa dragi moj eptendosadno se sve kompleksi .....i .... да


-------------


Постирано од: eptendosadno1
Датум на внесување: 10.Мај.2010 во 19:37
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

toa e tvoe mislenje eptendosadno.....moeto go kazhav...i mislam deka so fakti mozham da ti go potkrepam.....da da......na slika gledam totalna arogancija......mozhebi vlast i bogastvo...no seto  toa ne mozhe da go prekrie debilskiot lik i vnatreshnite kompleksividi gi malite stapala i race.....vidi ja ednata raka kolku visoko i nanazad dignata pokazhuva frustirana osoba zapostaveno detstvo....prav mazh rakata ke ja drzhi ponisko i ponapred drugata raka ke bide so rash*teni prsti a ne sobrani koja e odlika na zhensko.......ke ima pogolemi stapala  rashireni nanadvor.....vaka pravi stapala pokazhuva vnatreshen strav iako saka da pokazhe hrabrost........usteto sobrano stegnato i naprcheno pokazhuva samo inat vnatreshen ...ke bide po moe bez razlika ako e vo red ili ne...toa dragi moj eptendosadno se sve kompleksi .....i .... да


Ха ,ха ...

Токму поради таквите “зли“ очи он сето тоа го ставил на себе , се заштитил . Ти кога ќе застанеш пред него нема да можеш да изговориш ни збор без он да ти дозволи .
Воспоставена е хиерархијата , се знае кој е кој и кој што смее да збори .


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 10.Мај.2010 во 21:15
da??? koga ke zastanam??
ke dojde toj vo moe vreme ili jas vo negovo???
i nemoj ti mene ,,zli ochi,, jas napraviv samo nadvoresha vizuelna analiza....
i da go potvrdam mojot iskaz za arogancija.....
se prashuvam....размислување  zoshto pa ti tolku si voodusheven od nego ??


-------------


Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 10.Мај.2010 во 21:52
A za kogo stanuva zbor vo fabulava?среќа

-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: eptendosadno1
Датум на внесување: 10.Мај.2010 во 23:12
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

da??? koga ke zastanam?? ke dojde toj vo moe vreme ili jas vo negovo???i nemoj ti mene ,,zli ochi,, jas napraviv samo nadvoresha vizuelna analiza....i da go potvrdam mojot iskaz za arogancija.....se prashuvam....размислување  zoshto pa ti tolku si voodusheven od nego ??


Не , тој систем е направен така да ти неможеш да дојдеш до него , евентуално , ако имаш невидена среќа , твоите “ зли очи “ нема да бидат од функција во дадениот момент .

Практичен пример од секојдневието .

Те прими некој функционер , некој од кој зависиш , рафално ти нафрли неколку стручни изрази и некои полуветувања , некоја приказна како е тоа бла, бла, бла што ти ќе успееш на излегување само да му кажеш “ Благодарам господине “ , ншто от тоа дека вратоврската не му оговарала на кондурите , дека му е премногу нападен струмичкиот дијалект и сл .


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 10.Мај.2010 во 23:20
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

da??? koga ke zastanam?? ke dojde toj vo moe vreme ili jas vo negovo???i nemoj ti mene ,,zli ochi,, jas napraviv samo nadvoresha vizuelna analiza....i da go potvrdam mojot iskaz za arogancija.....se prashuvam....размислување  zoshto pa ti tolku si voodusheven od nego ??


Не , тој систем е направен така да ти неможеш да дојдеш до него , евентуално , ако имаш невидена среќа , твоите “ зли очи “ нема да бидат од функција во дадениот момент .

Практичен пример од секојдневието .

Те прими некој функционер , некој од кој зависиш , рафално ти нафрли неколку стручни изрази и некои полуветувања , некоја приказна како е тоа бла, бла, бла што ти ќе успееш на излегување само да му кажеш “ Благодарам господине “ , ншто от тоа дека вратоврската не му оговарала на кондурите , дека му е премногу нападен струмичкиот дијалект и сл .


нема шанса.....ниту дозволувам....ниту се воздржувам....ниту може некој да биде со мене арогантеннека%20ти%20е%20срам  бијонсе је ко омекшивач бре...ма%20ајде


-------------


Постирано од: eptendosadno1
Датум на внесување: 11.Мај.2010 во 12:33
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:


Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

da??? koga ke zastanam?? ke dojde toj vo moe vreme ili jas vo negovo???i nemoj ti mene ,,zli ochi,, jas napraviv samo nadvoresha vizuelna analiza....i da go potvrdam mojot iskaz za arogancija.....se prashuvam....размислување  zoshto pa ti tolku si voodusheven od nego ??


Не , тој систем е направен така да ти неможеш да дојдеш до него , евентуално , ако имаш невидена среќа , твоите “ зли очи “ нема да бидат од функција во дадениот момент .

Практичен пример од секојдневието .

Те прими некој функционер , некој од кој зависиш , рафално ти нафрли неколку стручни изрази и некои полуветувања , некоја приказна како е тоа бла, бла, бла што ти ќе успееш на излегување само да му кажеш “ Благодарам господине “ , ншто от тоа дека вратоврската не му оговарала на кондурите , дека му е премногу нападен струмичкиот дијалект и сл .
нема шанса.....ниту дозволувам....ниту се воздржувам....ниту може некој да биде со мене арогантеннека%20ти%20е%20срам  бијонсе је ко омекшивач бре...ма%20ајде


Ne ti protivrecam , mozebi e taka , no , pred da go omeknesh treba da go navlaznish , da se razligavish . Zatoa shto arogantniot na "suvo" ne omeknuva .


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 11.Мај.2010 во 17:32
mozhebi...DA !! imash pravo......
no ako go spoznam predvreme zoshto se odnesuva arogantno.....
mislam so eden rentgen pogled zakluchuvam za potekloto na prisutnata arogancija i go pogodam bash tamu.....
jas mislam deka naprotiv nego ke go navlazhnam i razligavam....
dodeka jas ostanuvam ,, suva,, pobednichka....намигнување


-------------


Постирано од: eptendosadno1
Датум на внесување: 11.Мај.2010 во 19:20
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

mozhebi...DA !! imash pravo......no ako go spoznam predvreme zoshto se odnesuva arogantno.....mislam so eden rentgen pogled zakluchuvam za potekloto na prisutnata arogancija i go pogodam bash tamu.....jas mislam deka naprotiv nego ke go navlazhnam i razligavam....dodeka jas ostanuvam ,, suva,, pobednichka....намигнување


Jas ne razbiram zashto arogancijata ja smetaat za neshto negativno , neshto shto treba da se porazi , da mu se sprotistavi .

A mozebi i znam


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 11.Мај.2010 во 19:34
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

moe mislenje da arogancija e negativna osobina ....ako e postojana....postojanost na arogancija kaj nekoja lichnost go otkriva samo niskoto nivo na vospituvanje , intelegencijata i najvazhno..... bezbrojnite kompleksi.....arogancijata kako kratkotrajna primenliva i opravdana i preporachliva ..... samo i samo ako sakame da distancirame ili da ,,gi nauchime na pamet,, lichnosti koj poradi N prichini ,,ne mozhat da svatat,, , ,, nepristojno se odnesuvaat,, ili ednostavno imat pochit kon nekoj koj arogantno se odnesuva .......i ondak to....голема%20насмевка

aj eptendosadno prochitaj go ushte ednash......
VELAM POSTOJANATA AROGANCIJA E NEGATIVNA.....
dodeka KRATKOTRAJNATA AROGANCIJA E POZITIVNA ...PRIMENLIVA OPRAVDANA I PREPORACHLIVA...

-------------



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk