IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Слобода
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Слобода

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 16171819>
Автор
Порака
fragola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3829
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fragola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2008 во 16:32
Jas sum slobodna!(again)
I get enough exercise...just pushing my luck.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2008 во 16:53

Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2008 во 18:30
Originally posted by fragola fragola напиша:

Jas sum slobodna!(again)

аха...
па добро..
да си знам...
Кон врв
fragola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3829
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fragola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2008 во 20:49
...pa zatoa i kazav taka javno,da si znaete,da ne se izlaze nekoj da mi otide na poseta vo zatvor...
I get enough exercise...just pushing my luck.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2008 во 21:31
Како си немале друга работа поради претераната сервилност на обичниот човек кој работи од утро до мрак без поговор, а дома си ги тепа жената и децата како единствена разонода и која преоѓа во задгробна досада, масонските или зидарските ложи додека си го чепкале носот и се натпреварувале во плукање на далечина го измислиле поимот слобода кој ќе биде мотив да ги скрват луѓето да се здават како во борбите на кучињата, а како им се кучињата помили морале да најдат замена како и бесплатна храна за кучињата скитници што ќе страда заради измислен поим кој никој и не знае правилно да го дефинира.
Така да денешната демократијата како заменка за слободата и изразувањата каде подеднакви права и слободи имаат сите психопати и криминалци на кои подеднакво им се дава право да гласаат како и да партиципираат во власта, така да им се дава слобода на многу сиромашни девојки да се подадат на моќникот за да добијат бар некој саат слободен да преспијат додека дојде друг муштерија кој ќе се лигави врз неа. Најпластичен пример имаме колку слобода владее на бензиската кај саемот додека нудат слобода на било кој да се зарази од најразновдни болести од понудената лепеза за скратување на ионака мизерни и гнили животи.
У ствари ние и не знаеме колку сме слободни и среќни зошто можеме за миг да изгубиме се што сме стекнале заради некои нејасни клаузули како на пример што се споменува барел нафта ( ја не знам што е тоа барел нафта ) и некој цена која иде горе доле слободно како сака, па некојси долар кој паднал,а ја сироткиот цело време зевам по улици да не паднал некому и башка имам слобода да си го ставам у џеп. Сега има најави за нови слободи на многумина кои слободно ќе шетаат по улици наместо да губи време на некоја работа...
А да не претерав ја по малце со мојава слобода на изразување...размислување...ма нее куче...упс ! караванот ми замина ...
Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2008 во 09:30
слобода е кога самиот си свој најстрог и единствен полицаец и судија
Кон врв
becenevem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2108
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај becenevem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2009 во 18:14
ni vo mislite nema sloboda,
go pravis toa sto drugite go mislat
Кон врв
fragola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3829
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fragola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2009 во 23:33
More toa sto im go pravam vo mislite ne veruvam deka im pagja ni na kraj na pamet
I get enough exercise...just pushing my luck.
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 15:20
Da napravish toa shto sakash...
Da kazesh toa shto mislish...
Da sakash bez bez ogled na mislenjeto na okolinata...
Ova e za mene sloboda...
Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 18:20
SLOBODA E NESTO OD KOE SUM ZAVISNA,,,,JA SAKAM SLOBODATA ,A KOJ I NE BI
Кон врв
becenevem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2108
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај becenevem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 19:28
Originally posted by fragola fragola напиша:

More toa sto im go pravam vo mislite ne veruvam deka im pagja ni na kraj na pamet

Vnimavas sto im pravis so mislite,
zasto toa ti e kako vo restoran koga naracuvas od menito,
toa ke si go dobies, sto im go posakuvas na drugite.
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2009 во 09:40
Која е нај големата човекова слобода?!
Што всушност таа представува за вас и колку ја имате?


Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2009 во 17:45
sloboda ...toa e dobro
Кон врв
anelija l Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 10.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 609
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anelija l Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2009 во 20:48
zivotot e moj go ziveam na svoj nacin,tj.ziveam slobodna i nezavisna
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 16171819>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.